PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT C.D.U. KOOS MINISTER LÜBKE TOT PRESIDENTSKANDIDAAT Krone en Gerstenmaier bedankten voor de eer Vandaag geen staking Frans spoorpersoneel Woordenstroom over een „nieuw Walcheren" BILT BRITS KABELSCHIP „0CEAN LAYER" IN BRAND GERAAKT BESPREKING VAN MAANDAG TE GENÈVE HAD GEEN RESULTAAT 202e jaargang - no. 139 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Dlreotle: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 16 juni 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 1 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. i tel. 2425. adm. tel. 2094. (Van onze correspondent in Bonn) Sinds gisteren 2 uur heeft de C.D.U.-C.S.U. zijn derde en ditmaal hopelijk definitieve presidentskandidaat. Het is de 64-jarige rooms-katholïeke mi nister van landbouw, dr. Heinrich Lübke, geboortig uit het dorpje Enk- hausen in het Sauerland, een man uit Westfalen dus. Dr. Lübke werd eenstemmig gekozen door de 57 aanwezige kiesmannen, de topfiguren der partij (7 hunner waren afwezig). Waarschijnlijk heeft voornamelijk dit bewijs van vertrouwen dr. Lübke ertoe bewogen om de kandidatuur te aanvaarden voor een ambt, dat de laatste maanden in Duitsland nogal in opspraak is geraakt. Keuze? Het klink wat wonderlijk, wan neer iemand zegt, dat door de Deltawerken het Gooi ala lan delijke woonstreek ten onder zal gaan, maar het is toch heel eenvou dig uit te leggen. Wanneer men al- thang de gedachtengang volgt van inr. K. Jansma, die dezer dagen de microfoon van een onzer nationale radiozenders te pakken had en daar voor stond te praten. Het zit namelijk zo: het departe ment van waterstaat (of zo men wil: de regering) trekt minder geld uit voor de Zuiderzee werken. Nog twee polders in de voor malige Zuiderzee moeten droogge maakt worden en één daarvan is Zuid-Flevoland, dat ten dele is ge dacht als „vestigingsgebied" voor overtollige Amsterdammers en voor de Amsterdamse industrie. Komt Zuid-Flevoland er niet, dan zal het Gooi aan de Amsterdamse uitbrei- dingszucht ten offer moeten vallen. En dat Zuid-Flevoland er niét tijdig komt is welhaast zeker en dat is weer een gevolg van de politiek, die het departement van waterstaat volgt: wél geld voor de Deltawerken en geen geld voor de verdere Zuider- zee-inpoldering. Feitelijk was de radiotoespraak van de heer Jansma een her denking van wijlen ir. C. Lely, onze grote waterstaatkundige en de opmerkingen over de Deltawerken en het Gooi bengelden er maar een beetje bij. Toch kunnen zulke losse opmerkin gen gevaarlijk zijn en is het nodig, daarbij direct even de vinger te leg gen. De heer Jansma betoogde namelijk, dat de Deltawerken maar liever uit gesteld moeten worden, want een storm als in 1953 komt slechts een maal in de 100 jaar voor. Bovendien leveren de Deltawerken weinig land- aanwinst en de Zuiderzeewerken veel landaanwinst, zo zei hij. Deskundigen echter zijn, in tegen stelling tot de heer Jansma, van mening, dat een stormvloed als van 1953 zich evengoed na twee jaar kan herhalen als na 100 jaar. Er bestaat geen enkele regelmaat voor dat verschijnsel en uitstel van de Deltawerken zou dus een niet te dragen risico scheppen. Wat de door de heer Jansma zo ge prezen landaanwinst in de Zuider zeepolders betreft, moet geconsta teerd worden, dat onze economen het daarover niet eens zijn, wat de laat ste twee polders betreft. Sommigen van hen menen, dat onze agrarische produktie gezien ook de beperkte exportmogelijkheden aan de hoge kant is. Zij voorzien, dat het in de toekomst nódig zal zijn het agrarisch areaal enigszins in te krimpen, met name door slechte landbouwgronden aan de produktie te onttrekken. De streken met deze slechte gronden zouden bijzonder geschikt zijn voor industrievestiging en ook kunnen die nen als „goedkope" woongebieden. Deze economen zijn van mening, dat men zich met het verder inpolderen van de Zuiderzee be slist niet moet haasten. Andere za ken moeten thans de voorkeur heb ben. Dat is erg jammer voor de heer Jansma, die zo graag het levens werk van wijlen ir. C. Lely voltooid zou willen zien en die zo bang is voor het Gooi, maar alleen met enthou siasme voor een groot waterbouw kundige en met liefde voor natuur schoon komt men er niet. Men moet ook de nuchtere taal der feiten ver staan en die feiten leren ons: ten eerste dat de Deltawerken geen uit stel gedogen en niet stopgezet kun nen worden en ten tweede, dat land aanwinst alleen nut heeft, wanneer zij voor de agrarische produktie aan gewend kan worden. Dit laatste staat op dit ogenblik geenszins vast en het is daarom lo gisch, dat men het met de Zuider zeewerken wat langzamer aan doet. totdat de „agrarische hemel" teke nen van opklaring vertoont. Eerst dan is het verantwoord om opnieuw vele miljoenen gyjdens in de Zuiderzeewerken te steken* Zo zijn op 1 juli aanstaande, wanneer de uit 1034 leden bestaande Bundes- versammlung die (waarschijnlijk in Berlijn) bijeen zullen komen om de opvolger van prof. Theodor Heuss DR. LUBKE ...derde kandidaat.... voor de komende vijf jaren te kiezen, drie democraten kandidaat; een chris ten-democraat (dr. -Heinrich Lübke), een sociaal-democraat (prof. Carlo Sehmid) en een vrije democraat (dr. Max Becker). Desondanks is de ver kiezing van dr. Lübke wel waar schijnlijk. De fractieleider van de C.D.U.-C.S.U. in het. parlement, dr. Krone, die maandagmiddag op een kandidatuur geen prijs stelde, heeft de fractie leider van de Deutsche Partei Schnei der telefonisch van de Lübke-kandi- datuur op de hoogte gesteld. Schnei der kon omtrent de D.P.-steun aan dr. Lübke echter geen binende toe zeggingen dóen. De houding van de Deutsche Partei zal pas worden be paald op een partijdag, die op 27 juni aanstaande enkele dagen vóór de presidentsverkiezing in Bremen zal worden gehouden. Behalve fractieleider dr. Krone wei gerde maandag ook bondsdagvoor zitter dr. Eugen Gerstenmaier de kandidatuur. Beiden hebben daarvoor gegronde redenen" aangevoerd, die wel in het politieke vlak liggen. Dr. Krone zal eventueel nog eens dr. Konrad Adenauer als voorzitter van de C.D.U. moeten opvolgen en dr. Gerstenmaier geldt als voorman van het protestantse deel in de bi-confes sionele regeringspartij. Het is be kend, dat ook dr. Gerstenmaier, on danks het kroonprinsdom van prof. Ludwig Erhard en diens wat men Oo/c prins Albert en prinses Paola zijn aan het Brusselse stadhuis „aangeplakt", d.w.z. dat hun officiële huwelijksaankondiging op het bord geprikt is. Maandag verdrongen tal rijke inwoners van de hoofdstad zich bij het stadhuis om de aankondiging met eigen ogen. te zien (fbto links). De rechterfoto toont het jonge paar tijdens de vrolijke, spontane intocht in Oostende. Ook hier viel het een hartelijke eh enthousiaste begroeting ten deel. zou kunnen noemen h- boorterecht", een benoeming bondskanselier in opvolging van dr. Adenauer helemaal niet onwelgeval lig zou zijn. De derde kandidaat diè maandag aan het kiescollege werd voorge steld, was de filosoof prof. Böhm. Hij kreeg geen meerderheid in het college. VAKBONDEN TROKKEN OPROEP IN Beloften tot het herzien van lonen Het spoorwegpersoneel in Frankrijk zal vandaag niet staken. De Franse vakbonden hebben de sta king afgelast. Dit besluit werd ge- OP 600 MIJL TEN ZUID-WESTEN VAN IERLAND Alle opvarenden aan boord van„Flavia" Alle opvarenden van het 4534 ton me tende Britse kabelschip „Ocean Layer", dat op 600 mijl ten zuid westen van Ierland in brand is ge raakt, zijn in de nacht van zondag op maandag in veiligheid gebracht. Zij zijn 98 in getal door sloepen van het 6326 ton grote Duitse schip „Flavia" overgenomen en aan boord van dit schip gebracht. De bemanning van de „Ocean Layer" telde 86 koppen maar er waren ook nog twaalf vertegenwoordigers van Amerikaanse en Franse telefoon- en telegraafdiensten aan boord. De „Ocean Layer" was ingeschakeld bij het leggen van de tweede nieuwe transatlantische kabel tussen Ameri ka en Frankrijk. Aanvankelijk was gemeld dat er twee man vermist werden maar deze ble ken zich nog op het brandende schip te bevinden en werden toen ook door een reddingboot afgehaald en naar de „Flavia" overgebracht. Een woordvoerder van de rederij van het Duitse schip „Flavia" heeft maan dagmiddag te Bonn meegedeeld, dat het schip is teruggekeerd naar het brandende kabelsehip. De „Flavia" zal proberen het kabelschip te behou den. De woordvoerder zei in antwoord op vragen per telefoon dat nog niet bekend was wanneer de „Flavia" zijn reis naar Hamburg zal vervol gen. Hij verwachtte dat het schip maandag de gehele dag bij het ka belschip zou blijven. nomen na een bespreking met de mi nister van verkeer en openbare wer ken, Robert Buron. Deze heeft de beloftè gegeven, dat de lonen in no vember zullen worden herzien en dat de volgende week besprekingen over verhoging van de doelmatigheidspre mies voor spoorwegpersoneel zullen beginnen. De bonden zullen donderdag weer bij eengekomen om te spreken over een mogelijke actie. De voorstellen van de regering, zo deelden zij mede, ma ken geen einde aan het geschil tussen het spoorwegpersoneel en de autori teiten. De r.-k., de socialistische en de com munistische vakbond hebben in een bekendmaking geprotesteerd tegen het vorderen, door de regering, van de spoorwegen, indien de staking zou zijn doorgegaan. Door dit vor deren zou een aantal spoorwegarbei ders hebben moeten doorwerken, of in geval van weigering, tot het beta len van boete of gevangenisstraf zijn veroordeeld. De vakbonden achten dit een „ernstige inbreuk op het recht tot staking". Zij verklaren een dergelijke gang van zaken niet te zullen gedogen en zijn doen een be roep op alle vakbewegingen en ar beiders, om hen hierin te steunen. Tevoren had minister Buron mede gedeeld dat de regering, in verband met het afgelasten der staking, niet tot vordering der spoorwegen zou overgaan. Hij verklaarde tegenover verslagge vers dat het gezonde verstand had gezegevierd en dat de spoorwegarbei ders de juistheid van de regerings- politiek hadden erkend, dat maat schappelijke vooruitgang hand in hand moet gaan met vorderingen op economisch gebied. WOENSDAG WEER GESLOTEN BIJEENKOMST Overleg tussen Rusland-Amerika? De ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier hebben maandag, ten huize van de Fransman Couve de Murville, een besloten bijeenkomst gehad, die geen resultaten heeft opgeleverd. Tevoren had de Britse minister Selwyn Lioyd zijn Amerikaanse en zijn Franse ambtgenoot ingelicht over het resultaat der besprekingen, die hij in het afgelopen weekeinde te Londen met premier Macmillan heeft gevoerd. De bijeenkomst 'dér vier ministers' van buitenlandse zaken heeft onge veer twee en een half uur geduurd. Een grimmig kijkende Gromyko vertrok het eerst. De drie westerse ministers zetten, na Gromyko's ver trek, hun beraadslagingen nog on geveer drie kwartier voort. Een Amerikaanse woordvoerder heeft medegedeeld, dat de ministers maandag over de verschillende kanten van een voorlopige oplos sing van het Berlijnse vraagstuk hebben besproken. Deze bespreking was niet gebaseerd op de jong ste Russische voorstellen ter fake. Een Franse woordvoerder heeft me degedeeld dat er woensdagmiddag a.s. weer een besloten, bijeenkomst zal worden gehouden. In de omgeving van de Russische delegatie verwacht men dat Gromyko vóór de vergadering van wc te Moskou overleg zal plegen. Metaalindustrie wenst 5.5 procent loonsverhoging De drie werknemersorganisaties Ju de groot-metaalindustrie, aangesloten bij 't N.V.V., K.A.B. en 't O.N.V., hebben de werkgevers een loonsverhoging van 5.5 pet. gevraagd. Men is, zoals reeds gemeld al langere tijd aan het onderhandelen over een nieuwe c.a.o. aangezien de oude, en reeds een maal verlengde, c.a.o. op 1 juli afloopt. Over de secondaire arbeidsvoorwaar den zo vernemen wij is inmiddels al overeenstemming bereikt. Van werk nemers zijde deelde men ons mede dat de produktiviteit in het metaal bedrijf vergeleken bij die in de ge hele Nederlandse industrie naar de mening der vakorganisaties op het ogenblik een loonsverhoging van 5,5 pet. mogelijk maakt. Men staat bo vendien op het standpunt dat de huui'compensatie reeds voor 1960 in de lonen verwerkt dient te worden, waardoor de totale loonsverhoging op ongeveer 7,3 pet. zou komen. De werkgeversorgansaties, zo wordt ons van werknemerszijde meegedeeld, stellen een loonsverhoging van 3 pet. voor waarbij in begrepen dè huur- compensatie, die met ingang van 1 april 1960 in de lonen zou moeten worden verwerkt. Voor en vooral „tegen" van de samenvoeging gemeenten belicht „HET SLUITSTUK VAN eeii nieuw en herboren Walcheren", zo zag de burgemeester van Domburg, nu. W. J. E. Crommelin, de voorgenomen herindeling van de gemeenten, waar gisteren in de Statenzaal te Middelburg een slordige 27 sprekers als ver tegenwoordigers van de diverse gemeenten hun visie op hebben gegeven. Ten overstaan van Gedeputeerde Staten, tijdens een zogenaamde „hearing" met als voorzitter de commissaris der koningin, jlir. mr. A. F. C. de Casembroot, en met als toeluiste rende Gedeputeerden de heren mr. dr. A. df. J, M. Mes, ir. G. F. M. Dikötter en M. J. van Poelje. voeten in de aarde zal hebben voor en aleer de negentien ge meenten van Walcheren tot ne gen zullen zijn teruggebracht, zowls het voorontwerp van wet dat beoogt Van half negen gistermorgen en na een ruime middagpauze van half drie tot half zeven heeft er in dei Statenzaal gen gestage „Hearing" in de Statenzaal Mr. Crommelin was de eerste spreker en het was een positief begin, maar weldra bleek, dat bet -wat de meeste belangheb benden betreft nog heel wat stroom gekabbeld, met hier en daar een stroomversnelling en met de le den van Gedep. Staten als geduldige rotsen in de branding. Mr. Cromme lin had dus het spits afgebeten. Dom burg staat positief tegenover de her indeling maar het was direct al een Domburgenaar, die daar namens de minderheid in de raad een heel andere mening tegenover stelde. Té gen samenvoeging met Oostkapelle en Vrouwenpolder. Dat was dus het eerste „contra", 11a een „pro" en zo zouden er nog vele volgen; voor het merendeel bekende argumenten, die al in de raadsvergaderingen naar voren zijn gekomen, schriftelijk aan Gedep. Staten uiteen zijn gezet, maar die men hier nog eens nader wilde toe lichten. Burgemeester F. G. Sprenger van Oostkapelle vond de naam „Dom burg" weinig gelukkig gekozen; „Westhoven" had hij eleganter ge vonden en burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder, ook sprekend na mens Serooskerke, zag zich geroepen „deze aanslag op de zelfstandigheid te verijdelen" en hij deed zulks in een met grote ernst uitgesproken betoog. „De laagte van die microfoon is niet betékend pr fla hoogte san Sint-Lau-- rens", sprak burgemeester W. Baas, zich. buigend naar dit instrument. „Maar hij was voor Middelburg hoog genoeg", repliceerde mr. Joh. de Widt, die zojuist had betoogd, dat de kern van Sint-Laurehs bij Middel burg moet komen, maar daar ging de heei Baas eens uitvoerig op in om zoals ook nog anderen na hem zouden doen te pleiten voor de zelfstandigheid van kleine gemeen ten. Dat deed ook burgemeester G. A. A. Adelaar van Meliskerke, die zelfs betoogde, dat Gedep. Staten „in flag rante strijd met de wetsbepalingen hadden gehandeld" en dat hét jollege met de samenvoeging „een vorme loze massa" zou scheppen. Daar wenste mr. Crommelin nog even op in te gaan door te stipuleren, dat hier sprake was van wetten der cen trale overheid en dat daar juridisch niets aan mankeerde. Naar zijn me ning hadden Gedep. Staten juist in de ruimste mate rekening gehouden met de in de onderscheidene gemeen ten levende gevoelens. Daarmee was de ochtendzitting, waarin o.a. ook nog gesproken hadden de burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poor- tugael („wij rekenen op de werk- haven") en burgemeester J. Geuze (Zie slot gag, 2 kol. isf Van communistische zijde wordt ver nomen, dat de Russen ook de mo gelijkheid van rechtstreeks onder handelingen met de Amerikanen overwegen, indien het Geneefse over leg geen concrete resultaten zou op leveren. Er zal gelegenheid hiervoor zijn wanneer de Sowjet-Russische vice- premier Kozlow eind juni de Ver enigde Staten bezoekt en er doet zich een nieuwe mogelijkheid daar toe voor bij het bezoek, dat de Ame rikaanse vice-president Nixon 24 juli a.s. aan Moskou brengt. Aan deze bezoeken wordt een toege nomen betekenis gehecht. Eredoctoraal voor prof. Oud Ter gelegenheid van het 14e interna tionale gemeentecongres, dat van 18 tot 23 juni in Berlijn plaats vindt, zal aan prof. P. J.Oud een. eredoctoraat van de'philosopische faculteit van de vrije universiteit van Berlijn worden uitgereikt. HET WEER IN EUROPA Volgens de weerrapporten vs avond 7 uur. Den Helder, licht bewolkt Ypenburg, half bewolkt Vlissingen, half bewolkt Eelde, zwaar bewolkt De Bilt, licht bewolkt Twente, zwaar bewolkt Eindhoven, half bewolkt Zuid-Limburg, zwaar bewolkt Helsinki, licht bewolkt Stockholm, regen Oslo, half bewolkt Kopenhagen, licht bewolkt Aberdeen, zwaar bewolkt Bonden, zwaar bewolkt Amsterdam, zwaar bewolkt Brussel, geheel bewolkt Luxemburg, half bewolkt Parijs, onbewolkt Bordeaux, licht bewolkt Grenoble, zwaar bewolkt Nice, zwaar bewolkt Berlijn, zwaar bewolkt Franfort, zwaar bewolkt München, onbewolkt Zürich, licht bewolkt Genève, licht bewolkt Locarno, licht bewolkt Wenen,onbewolkt Innsbruclc, onbewolkt Athene, onbewolkt Rome, onbewolkt Ajaccio, onbewolkt Madrid, licht bewolkt Mallorca, half bewolkt Lissabon onbewolkt glster- 15 gr. 17 gr. 12 gr. 15 gr. 20 gr. 20 gr. 22 gr. 23 gr. 14 gr. 18 gr. 17 gr. 15 gr. 17 gr. 22 gr. 17 gr. 22 gr. 23 gr. 25 gr. 29 gr. 27 gr. 23 gr. 23 gr. 26 gr. 23 gr. 24 gr. 25 gr. 26 gr. 24 gr. 26 gr. 26 gr. 23 gr. 28 gr. 25 gr. VERWACHT... Geldig tot hedenavond VERANDERLIJKE BEWOLKING Veranderlijke bewolking met enkele verspreid voorkomende buien. Ma tige, later af en toe krachtige wind tussen noordwest en west. Gematig de temperaturen. WEERSVERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag koel strandweer met flinke opklaringen en overwegend droog. Matige wind tussen west en noord west. Temperatuur in de middag 14 tot 16 graden Celsius, Goed zicht. Vooruitzichten: matig strandweer, koel en wat meer bewolking. ZON EN MAAN 17 juni Zon op 4.19 onder 21.02 Maan pp. 1.6.46 oadec 2.09

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1