GEEN SOCIALE REVOLUTIE IN ZEELAND, WEL EEN EVOLUTIE WALCHEREN GESLAAGD JAARCONGRES VAN .VRIENDEN VAN VEERE" LEIN MINDERHOUD DE BESTE ZEEUWSE RINGRÏJDER MAANDAG 15 JUNI 1959 PROVINOIALE ZE BU W.SB COURANT 1 ST.-ADELBERTVERENIGING „Ondanks de gigantische plannen, die er voor Zeeland en West-Brabant bestaan zullen wij geen sociale revolutie, maar een sociale evolutie mee maken. De gebeurtenissen zullen ons niet overrompelen". Dit zeide drs. J. W. C. van Casteren, secretaris van de Katholieke Baad voor Maat schappelijk werk in Zeeland op de diocesane dag van de St. Adelbert-ver- eniging, die zaterdag in Middelburg werd gehouden. Dat de sociale ontwikkeling geleidelijk zal gaan, leidde drs. van Casteren af van het feit, dat a) nog geen tijdsduur bekend Is voor het verwerken van het West-Brabant plan en b) dat de verschillende raamwerken van het Deltaplan gereedkomen tussen 1961 en 1970. Bovendien is er reeds een on georganiseerde en spontane voorbereiding voor het opvangen van de so ciale gevolgen. De pers immers besteedt veel aandacht aan de plannen; de bevolking is derhalve al enigszins voorbereid. Drs. J. W. C. van Casteren over gevolgen Deltaplan De heer Van Casteren voegde daar aan toe, dat men toch niet werke loos mag blijven toezien. Aan het stichten van nieuwe organen met voorbijgaan wat er reeds is. wilde hij niet denken. Het bestaande apparaat zal men op de nieuwe situatie moe ten richten. Het bestaat uit stands- en vakorganisaties, parochies en pa rochiële verenigingen, instellingen voor maatschappelijk werk' en volks gezondheid, onderwijs, jeugdwerk enz. Deze organisaties zijn geschikt om al doende in de dynamiek van het gebeuren zelf de sociale gevolgen op te vangen. Dit bestaande appa raat zal echter goed moeten functio neren en zich bovendien geleidelijk op het nieuwe moeten instellen. Het plaatselijk kader zal de taak, waarvoor het gesteld is, beter moeten doen dan ooit. Bovendien moet het nagaan of het overal vertegenwoordigd is en in vol doende mate. Vervolgens pleitte de heer Van Casteren het tot stand komen van een r.-k. bevolkingsregister, dat ten dienste kan zijn voor zielzor gelijke en andere instellingen. Dit bevolkingsregister kan de basis zijn voor de sociale planning. Het zou noodzakelijk zijn, zo vervolg de heer Van Casteren, dat er van r.-k. zijde een publikatie het licht zou zien over de sociale planning als richtlijn voor de opbouw van de plaatselijke gemeenschap. Er zou derhalve een katholiek soci aal plan moeten ontstaan. B.B.-wedstrïjden te (Slot van pag. 1) eerst mee. Er was meteen een primeur te beleven, want de spuitgasten uit Vlissingen en Ter- neuzen moesten het zesstralcn- systeem toepassen. In wedstrijd verband werd dit systeem deze middag voor het eerst in Zeeland toegepast. De brandweerlieden hebben het er lang niet slecht af gebracht. Rustig was het werk van de genees kundige teams en de verbindings mensen. Overigens werden de E.H B.O.'ers en E.H.I.O.'ers voor enkele bijzonder moeilijke opgaven gesteld, die vooral door de realistische grime het uiterste van de M.G.T ers verg den. Ook de verbindingsopgaven wa ren niet eenvoudig, daar onder meer enkele „zware" spellingswoorden in geschakeld waren. Toen de „kruitdamp" rond half vijf opgetrokken was, begaven alle deel nemers zich naar het Scheldekwar- tier, waar de uitslag bekendgemaakt werd. De A-gemeente Terneuzen bleek goed voor de dag gekomen te zijn: deze won de reddingswedstrijd en de brandweerwedstrïjd en werd derde bij de verbindingswedstrijd Burgemeester mr. B. Kolff van Vlis singen sprak een welkomstwoord, speciaal tot de commissaris der ko ningin. „Wij weten, dat U alle diensten, die vrijwillig worden uit gevoerd, een warm hart toedraagt" zei de heer Kolff tot jhr. De Ca- sembroot. Voorts dankte de burge meester de Koninklijke Marine en de Kon. Mij. „De Schelde", die res pectievelijk het spijzigïngs- en huis- vestingsvraagstuk hadden opgelost. Samenwerking De commissaris der Koningin verze- kerde aan het begin van een korte toespraak, dat geen 'and kan leven zonder degenen, die zich vrijwillig voor de goede zaak beschikbaar stel len. Hij toonde zich verheugd over de goede samenwerking, die er thans is tussen de vrijwillige en nood- wachtplichtige B.B.'ers In Vlissin gen. Hierna dankte de commissaris allen, die hadden meegewerkt aan het welslagen van deze wedstrijden, waarna hij de verschillende bekers uitreikte. Burgemeester Koll't reikte de brandweerbeker uit Hierna was er een maaltijd vol gens het cafétariasysteem De da mes-cabaretgroep van de Vlis singse BB. zorgde vervolgens voor een vlot programma, waar na deze B -dag besloten werd met een opgewekt bal. De voornaamste uitslagen zijn: blok- ploegen: (beker commissaris der ko ningin): 1, Noord- en Zuid-Beveland 54.1 punt; 2. Vlissingen 58.Y; 3. Goes 48.6: 4. Terneuzen 42.3; geneeskun dige teams (beker stichting Bevor dering Bescherming Bevolking): 1 West Zeeuwsch-Vlaanderen 130; 2 Vlissingen II 117; 3. Vlissingen 1 110; 4 Terneuzen II i07; reddings ploegen (beker kring Bevelanden): 1 Terneuzen 160; 2. West Zeeuwsch Vlaanderen 159; 3. Schouwen-Duive land 158; 4 Oost Zeeuwsch-Vlaande ren 157; 5. Vlissingen 156; brand weer: (beker burgemeivier Kolff var Vlissingen) 1. Terneuzen I 75; 2. Vlissingen II 69; 3 rorneuzen I) 63 en 4 Vlissingen I 59: verbindingen (beker provinciaal commandant) 1 Walcheren 255; 2, Tholen 252% 3 Terneuzen 244: 4 VHsaineen 248 Sommige voorzieningen moeten en kunnen, plaatselijk, andere kunnen alleen maar regionaal worden opge zet. Er zijn zelfs voorzieningen, die eerst provinciaal/diocesaan moeten worden bekeken. Afgezien van de tijdelijke samenwerking, die voor het opstellen van een katholiek soci aal plan nodig is, rijst de vraag of ook op diocesaan/provinciaal niveau blijvend een samenwerkingsorgaan zou moeten ontstaan. Deze puntgewijze rede was aanlei ding voor het houden van een forum. Als forumleden traden op mr. dr. A. J. J. M. Mes, lid Gedeputeerde Staten van Zeeland, ars. W. Dusar- duyn, socioloog verbonden aan het Diocesaan Centrum te Breda, mr. P. Kuypers, secretaris provinciale com missie sociaal plan Noord-Brabant, mgr. J. Plasschaert, president Groot seminarie te Hoeven, pater J. M. Roof ss cc, soclloog te Goes, J M. A. C. van Dongen, burgemeester van Aardenburg en drs. Van Casteren. Verscheidenen waren van mening dat de huidige diocesane en dekena le indeling niet meer geheel past in deze en toekomende tijd. Ook werd de klacht geuit dat bepaal de r.-k. instanties te „lauw" zijn, waardoor kansen om bijvoorbeeld grond te pachten voor de bouw van kerken en andere nodige gebouwen, verloren gaan. Pater Roof was van mening om de moeilijkheden, die zich in Zeeland voordoen te kunnen overwinnen dat er wel degelijk be hoefte bestaat aan een overkoepelend orgaan. Dat orgaan is nodig voor de nodige „samenspraak". BurgemeesterVan Dongen vroeg naar concrete plannen voor die verande- Ernstig gewonde bij ongeval te Zaamslag Zaterdagavond omstreeks half zeven gebeurde ter hoogte van de woning bouw iu de Axelsestraat te Zaamslag een verkeersongeval, waarbij de 59- jarige postbesteller J. N. S. S. uit Zaamslag ernstig gewond werd. De heer S. wilde vanuit een zijstraat de Axelsestraat oversteken om naar Zaamslag te rijden. Op dit moment naderde uit de richting Axel een per sonenauto, bestuurd door de Belg B. uit Brugge. Een botsing was onver mijdelijk. met het gevolg, dat S. werd aangereden en met ernstige verwondingen op de weg bleef liggen. Dokter Elenbaas, die terstond ter plaatse kwam, verleende eerste hulp, waarna S. naar een nabijgelegen wo ning werd overgebracht. Per zieken auto werd hij later naar het Juliana- ziekenhuis te Terneuzen vervoerd. Zondagavond was zijn toestand rede lijk. ringen, welke direct voor de deur staan. Dat is in de eerste plaats de verschuiving, die in Zeeuwsch-Vlaan- deren is te verwachten door het ver breden van het kanaal Gent-Terneu- zen, met welk werk men spoedig zal beginnen. De sociale gevolgen zullen daar niet geleidelijk gaan, zo ver wacht de burgemeester van Aarden burg. Wat doen wij? Met het ma ken van plannen achter de feiten aanlopen Pater Roof merkte in dit verband op dat ook op Walcheren zich concrete situaties voordoen, waarvoor thans reeds.de plannen gereed zouden moe ten zijn. Hij wees op de ontwikkeling van Vlissingen, het verplaatsen van vissers uit Veere naar Colijnsplaat, on het vestigen Van vele militairen in Rilland-Bath. Wat gebeurt er? Zijn de plaatselijke instanties wel voorbe reid op een dergelijke mtwikkeling? Hij nodigde drs. Van Casteren uit om eens 'naar Zeeland te komen Het is immers moeilijk de situatie vanuit een bureau in Breda te beoordelen. De heer Mes gaf lè kennen, dat er bepaalde voorbereidingen wor den getroffen voor het stichten van een vormingscentrum. Hij verwacht spoedig 'n rapport over het aanpassen van de diocesane indeling aan de huidige tijd. Na dit gesprek, voornamelijk gehou den tussen de forumleden, werd o.a. 'n bezoek gebracht aan Vrouwenpol der De diocesane dag werd besloten met een diner. MIDDELBURG Twee overblijflokalen voor school Verwerijstraat Voorstel B. en W. aan de raad B. en W. van Middelburg stellen de raad voor om óp verzoek van het "be stuur van üe vereniging tot het Ver strekken van lager onderwijs op ge reformeerde grondslag medewerking te verlenen. tot het beschikbaar stel len van twee overblijflokalen voor de lagere school aan de Verewerijstraat. In tegenstelling tot de overige in Middelburg bestaande bijzondere scholen is deze school namelijk een uitgesproken „streekschool", daar ca. Wegen,» plaatsgebrek moest de strip Tekko Taks blijven overstaan. Zeeuwse tekenleraren in afdeling N.V.T.O. bijeen Belangrijke taak voor vorming van de scholieren Ondanks de geografische moeilijkhe den hebben verschillende Zeeuwse te kenleraren en -leraressen de noodza kelijkheid van onderling contact inge zien en daarom is kortgeleden de af deling Zeeland opgericht van de Ne derlandse vereniging voor tekenon derwijs (N.V.T.O.). Ofschoon er in Zeeland niet zoveel middelbare en kweekscholen zijn als In andere ge westen, is het toch gelukt om een voldoend aantal tekenleraren bijeen te krijgen, zodat niet deze nieuwe af deling van de N.V.T.O. kon worden gestart. Tijdens de oprichtingsvergadering te Middelburg werden in hot bestuur ge kozen de heren F. L. Maandag, leraar aan de rijkskweekschool en het gym nasium te Middelburg als voorzitter H. G. J. de Meij. leraar aan de chris telijke kweekschool te Middelburg als secretaris en mej. E. A. Binkhorst, lerares aan .de christelijke h.b.s. te Middelburg als penningmeesteresse. Tijdens deze vergadering besprak de heer De Meij, die samen met mej. Binkhorst het initiatief nam tot deze bijeenkomst, de mogelijkheden en de noodzakelijkheid tot samenwerking. Niet alleen het tekenonderwijs op de middelbare scholen, maar vooral ook op de lagere eft u.l.o.-scholen, Is van grote betekenis voor de vorming van de jonge mensen. Het Is op vele ulo scholen nog 'n „gepruts" naar wand platen, zoals in de vorige eeuw ge schiedde. De sterk verouderde exa meneisen zijn daar ook debet aan. En op hoeveel lagere scholen blijft men maar zoet plaatjes kopiëren, ter wijl men daar toch ook al Iets meer heeft kunnen zien en horen van de vernieuwing op het gebied van het tekenonderwijs. Er ligt hier voor de jonge afdeling een belangrijke taak. Behalve enkele veteranen, zoals de heer Hetjmans. waren ook verschik lende jongere leraren aanwezig. Om „dicht bij huis" te beginnen werd op een volgende vergadering te kenwerk' in verschillende technieken van leerlingen van de middelbare scholen meegebracht. Allerlei moge lijkheden op het gebied van de ex pressie kon men daar zien. vanaf de meer gebruikelijke in verr en krijt, tot mozaïek- en batikwerk toe, Een volgende maal komt het kunstonder wijs aan de orde. Het hestuür hoopt dat nog meer tekenleraren en -lera ressen" 'n onze provincië mee zullen werken in de afdeling om het teken onderwijs in eigen school en naar buiten uit, te vernieuwen en te ver frissen. 100 van de 331 leerlingen van buiten Middelburg komen. Zij nuttigen hun maaltijden in de klaslokalen. B. en W. achten dit uit oogpunt van hygiëne minder gewenst. Zij wijzen er verder nog op, dat de lokalen vrijkomen zo dra de tijdelijke huisvesting van twee klassen van de Zuidsingelschoo! opge heven wordt. Dezelfde vereniging verzocht .de me dewerking van d.e raad voor de be-, schikbaarstelling, van een derde lo kaal voor haar uloschool aan het Veerse Bolwerk. In overleg met het hoofd van school J is een oplossing gevonden, waarbij het huidige han- denarbeidlokaal van school J ter be schikking kan worden gesteld. Voor school J komt een lokaal vrij, zodra ook hier de leerlingen van de Zuid- singel.school naar hun eigen gebouw kunnen vertrekken. B. en W. stellen de raad voor ook hier medewerking te verlenen. Voorts wordt voorgesteld om voor de aanschaffing van twee wandkasten, een klasbureau en een stoel voor school J een extra krediet ter be schikking te stellen van f 1390. B. en W. wijzen er op, dat de opbergruimte in deze school ten enenmale onvol doende is. De dood op de weg Het tweejarig zoontje van de fami lie Menke uit Ulft is zaterdag bij een ongeluk om het leven gekomen. Het kind kwam bij het spelen te vallen en kwam met het hoofdje terecht on der het wiel van een passerende or- elwagen. Daarbij liep het ernstige oofdwonden op. Kort na het ongeluk is het kind overleden. Nederlander verongelukt in Spanje Tijdens een vakantie in Spanje ls de heer J A de Jonge uit Breda, 30 jaar oud, ongehuwd en zoon van de adjunct-directeur van de gemeentelij ke technische school in "Breda door een auto-ongeval om het leven geko men. Voor zover bekend is hij op enige kilometers afstand van Madrid tegen een boom gereden. Plan van de „zeven" voor economische associatie Deskundigen van de „zeven" En geland, Zweden, Noorwegen, Dene marken, Zwitserland, Oostenrijk en Portugal die zoals bekend geen lid zijn van de E.E.G., hebben een plan opgesteld voor een economische associatie, zo is zondag in Stockholm bekendgemaakt. Als eerste stap wil men komen tot vermindering van de Invoerrechten op industriële produkten met 20 pro cent, welke vermindering op 1 juli 1960 zal moeten Ingaan. Het plan voorziet verder in een geleidelijke afschaffing van de invoerrechten in de komende tien jaar. Er zal een speciale overeenkomst voor landbouwprodukten in het bijzonder van belang voor Denemar ken worden uitgewerkt nadat de belanghebbende landen bilaterale onderhandelingen hierover hebben gevoerd. Visserijprodukten zullen hier buiten blijven. Men verwacht dat de ministers van de „zeven" midden juli bijeen zullen komen om het plan te bespreken. Oncler grote belangstelling werden afgelopen saterdag in Arnemuiden de kampioenschappen eerste klas van de Zeeuwse Ringrijders Vereni ging gehoudenVan de zestig deelne mers leverde Lein Minder houd uit Westkapélle met 97 ringen uit der tig beurten de beste prestatieBij de drietallen werd Zoutelande kam pioen met 63 ringen. (Foto P.Z.O.). Officiële publikaties VLISSINGEN Opheffing tijdelijke afsluiting van een gedeelte van de Oosl-Souhurgseweg. Burgemeester en wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat het gedeelte van th Oost-Souburgse- weg. dat bij hun besluit van 4 februari 1959 voor alle verkeer werd afgesloten, van heden af weer voor het verkeer ls opengesteld VLISSINGEN Bepaling sluitingsuren der tapperijen. De burgemeester van Vlissingen, gelet op artikel 88 der algemene politiever ordening voor Vlissingen brengt ter al gemene kennis, dat het sluitingsuur van de tapperijen voor zover voor deze in richtingen door burgemeester en wet houders een vergunning of een verlof ingevolge de bepalingen der Drankwet is verleend, door hem met Ingang van de avond van 15 Juni a.s. tot en met de avond van 31 augustus a.s. Is bepaald op 1 uur des nachts; dat echter, evenals nu het geval is, de muziek in bovenbe doelde inrichtingen om 23.30 uur moet zijn beëindigd. Examens Voor het eindexamen handelsavond school slaagde te Axel de heer A. N. Knieriem. Te Breda slaagde voor het diploma herenkappersbediende de heer F. de Betue te IJzendijke. BEZOEK AAN DELTAWERKEN J9 Vrienden van Beveren waren te gast Zaterdag hield de vereniging Vrien den van Veere in Veere haar jaar lijks congres. Er was hiervoor een aantrekkelijk programma samenge steld, dat 's ochtends begon met een ledenvergadering in de raadzaal van het stadhuis waar de heer Gabriël Willems uit Beveren-Waas (België) een causerie hield over „Het land van Beveren" Na een Zeeuwse kof fietafel in de Campveerse Toren sprak ds. P. J. Meertens in de beel denzaal van de Schotst huizen over „De Zceuwsche Nachtegael" Na de lezing maakten de congressisten een boottocht op het Veerse Gat. Ver volgens beluisterde men een uitvoe ring door het Middelburgs Mannen koor onder leiding van Jan Kuiler. In de ochtendvergadering in Veere's stadhuis werden de congressisten op hartelijke wijze welkom geheten door hun ere-voorzitt.er; jhr I. F den Beer Poortugael, burgemeester van Veere Vervolgens werd hei huishoudelijke gedeelte van deze vergadering afge handeld Uit het. verslag van de iecre- taris, de heer H P Vader uit Nieu- wersluis, kwam naa. voren dat er enige moeilijkheden zijn ontstaan rond de plannen om het gemeentebe stuur van Veere een geschilderd por tret van H.M de Koningin aan te bie den Dit portret zal komen te han gen in de raadzaal Voor dit doel was een schilderijfonds tr het leven ge roepen Er ontbreekt echter iets meet dan 1000 Toch had het bestuut goe de hoop dat dit bedrag binnenkort voHekend zal zijn zodat binnen niet al te lange tijd de opdracht voot het portret kan wonden gegeven aan een schildet De heer W beleven te Vee re werd tot nieuw bestuurslid be nuemd Vervolgens hield d Heer Willems, lid van de Heemkundige kring „Hel land van Beveren' (nabij Antwerpen), een lezing over dit gebied. Na er op ge wezen to hebben, dat thans, na meer dan vier eeuwen weei een officieel gezantschap uit Beveren naar Veere was gekomen enkele leden van de vereniging Vrienden van Beveren behandelde spreker allereerst de op volging van de Bouruondtsche herto gen, die door hun huwelijken aan de Franse koninklllke familie waren ge parenteerd. Verder ging spreker na der in op de geschiedenis van Beve ren en Veere. Aan het einde van zijn voordracht wees de heer Willems er op, dat door hel contact met Veere vele belangrijke gegevens waren ver kregen over de geschiedenis van Be veren. Liedbundel „De liedbundel „de Zeeuwsche Nach tegael," die tn 1623 bti de Middelburg se uitgever Jan Pietereï van de Venne het licht zag, moet in de eerste plaats worden gezien als een demonstratie van het letterkundige leven van die tijd in de provincie Zeeland" aldus dr deertens tijdens de bijeenkomst in de Beeldenzaal van de Schotse hui zen Twintig dichters hebben er aan meegewerkt, voor ne' grootste deel regenten en Middelburgers De eco nomische achteruitgang in deze pro vincie en de bloei van het economi sche leven in Holland vonden ook in de literatuur hun weerspiegeling zodat het bij deze ene demonstratie van het letterkundig teven in Zeeland is gebleven Na de lezing maakten de congressisten een rundvaart op het Veerse Gat Hei congres werd ook voor een bezoek aan een direetiekeet van de Dienst Deltawerken onder Vrouwenpolder Hier gaf de hoofd ingenieur-directeur van de Deltawer ken-zuid, ir H A M C Dibbits. een toelichting over de sluiting van het Veerse aGt Het congres werd ook bijgewoond door de vereniging van Zeeuwse meisjesstudenten uit Leiden genaamd „De Guus (de kinderen i Begeleid door gitaarmuziek van Ve ra Hartland brachten de vrouwelijke studenten enige liederen ten gehore Het congres werd Gesloten met een diner in de Campveerse Toren. KAMPIOENSCHAPPEN EERSTE KLAS Zaterdagmiddag is Lein Minderhoud uit Westkapelle door zijn collega- ringrijders gejonast. Dit had hij dub bel en dwars verdiend. Niet alleen werd hij in de strijd om de le klas- titel van de Zeeuwse Ringrijders Vereniging, die zaterdag in Arnemui den werden verreden, met 27 ringen uit dertig beurten kampioen van Zee land, maar bovendien legde hij beslag op de pollepel en behaalde hij met dertien ringen achter elkaar de prijs voor de meeste volgringen. Het waren de zestig beste ringlijders uit geheel Walcheren die zaterdag naar Arnemuiden waren gekomen voor de jaarlijkse kampioenschap pen die voor de tiende maal werden verreden, 's Ochtends onistreek's ne gen uur begonnen dé wedstrijden., die tot laat in de middag hebben ge duurd. Op sportieve wijze hebben de zestig rijders elkaar bekampt in de twee banen, die waren aangelegd om het „zware programma" tijdig te kunnen afwerken. Al spoedig had Minderhoud de lei ding, die hij tijdens het verdere ver loop van de wedstrijd niet meer zou afstaan. Samen met zijn. broer N. Minderhoud hield hij de eer van Westkapelle tijdens deze wedstrijden hoog. Jammer dat zij in hun team een derde man misten, anders had Westkapelle een goede gooi gemaakt naar het kampioenschap van de drie tallen. Dit ging nu hun neus voorbij, hoewel de gebroeders Minderhoud zicli lange tijd geduchte tegenstan ders toonden. Kampioen werd hier het team uit Zoutelande. dat met 63 ringen be slag legde op de bronzen medaille van prins Bomhard. alsmede de wisselbeker. Maar dit betekende ook, dat dit team 3.15 moest be talen, hetgeen echter met plelziei gedaan werd. Spontaan hadden de ringrijders namelijk besloten om voor elke gestoken ring vijf cent af te dragen ten bate van het co mité .Sport steunt Zonneveld." Aan 't einde van de wedstrijd reik te de burgemeester van Arnemuiden, de heer W. H. van der Heide de prij zen aan de overwinnaars uit. Hier vóór had hij er zijn vreugde over uit gesproken dat deze kampioenschap pen binnen de vier jaar voor ae tweede maal in Arnemuiden waren verreden. Het besluit van het bestuur van de Z Ft. V. om de wedstrijd in Arnemuiden te houden was dan ook alleszins ge rechtvaardigd. De plaatselijke vereni ging „In Galop" had alles tot in de Prins Albert en verloofde toegeiircht in Oostende Prins Albert en prinses Paola zijn zaterdag in Oostende ontvangen met een zee van bloemen en vluggen. Een Italiaans en een Belgisch meisje bo den bloemen ann. De prins en zijn verloofde sloegen aan zee het voor bijvaren van mijnenvegers, zeilboten en vissersschepen gade. Daarna na men zij op een receptie in de villa van de koninklijke familie in deze stad een aantal cadeau» in ontvangst Op het publikaticbord van het Brus selse Stadhuis ls zaterdagmorgen de aankondiging verschenen over het aanstaande huwelijk van kroonprins Albert met prinses Paola uit Italië De Belgische wet zegt, dat zulk een aankondiging drie zondagen voor het. huwelijk aangeplakt moet staan Transatlantische telegraaf kabel door ijsberg vernield Een enorme ijsberg is zeer dicht on der de kust van New-Foundland ge dreven en heeft een transatlantische telegraafkabel vernield. Ais de ijs berg niet spoedig uit de kust drijft zullen nog meer kabels breken. Een woordvoerdet van de „Commer cial Cables Company" verklaarde zondag dat ei absoluut niets valt uil te richten Legen de ijsberg Men kan slechts wachten tot de wind veran dert en het gevaarte naar dieper wa ter afdrijft. puntjes verzorgd, terwijl het weer bovendien veel bijdroeg om alles tot een succes te maken. De uitslag luidt: drietallen: 1 Zoute lande 63 ringen (bronzen medaille Z. K.H. Prins Bemhard en wisselbeker); 2 Domburg, 59 ringen (zilveren me daille commissaris der koningin, wis selbeker en drie draagmedafiles van de Z.R.V.); 3 Veere, 59 ringen (wis selbeker en drie medailles Z.R.V.); 4 Vrouwenpolder. 55 ringen (wisselbe ker gemeente St. Laurens); 5 Sint Laurens, 53 ringen (Wisselbeker); 6 Koudekerke. 53 ringen (wisselbeker); 7 Middelburg, 49 ringen (wisselbe ker); 8 Ritthem, 47 ringen (stand aard); 9 Gapinge, 47 ringen; 10 Oostkapelle, 46 ringen; 11 Nieuw- land, 45 ringen. Individuele prijzen: 1 L. Minderhoud, Westkapelle, 27 ringen (zilveren wis selbeker): 2 L. de Pagter Koudeker ke reservekampioen, 25 ringen (standaard burgemeester Arnemui den); 3 J. Provoost, Domburg 23 rin gen. De verdere uitslag wordt nog nader gepubliceerd. KERKNIEUWS Afscheid ds M. Grashoff te Aardenburg Zondagmiddag nam ds. M. Grashoff, gereformeerd predikant te Aarden burg, afscheid van zijn gemeente we gens vertrek naar Bleiswijk. De scheldende predikant had als tekst Sekozen Romeinen 1 vers 16: ..Want c schaam mij het Evangelie niet, want het is een kracht Gods tot be houd van een ieder die gelooft, eerst voor den Jood maar ook voor den Griek" Na de predikatie sprak hij een woord van dank tot de kerkeraad voor de prettige samenwerking, welke er steeds was en voor de vriendschap die hij en zijn vrouw hadden onder vonden. Voorts richtte hij zich tot ds. S. A. Vis, predikant der Doops gezinde gemeente en tot hel college van B en W van Aardenburg, dat voltallig aanwezig was Hierna sprak ouderling J. Maas namens de geref. kerkgemeente. Hij dankte ds Gras hoff en zijn vrouw en wenste hen in hun nieuwe gemeente Gods zegen toe. Namens de classis Axel voerde ds. H A van Bottenburg. geref. predi kant te Schoondijke het woord Na mens de gemeente Aardenburg sprak burgemeester J. M. A. C. van Don gen de scheldende predikant toe, die in de bijna vier jaren, welke hij in Aardenburg werkzaam was. veler sympathie en vriendschap heeft ver worven. Kerkeraad Rotterdam- Vreewijk be?ocht Zuidzande Leden van de Nederlands hervormde kerkeraad In de wijk Vreewijk te Botterdam zijn met hun dames dit weekeind onder leiding van ds. L. Gerritsen op bezoek geweest bij de kerkeraad van Zuidzande Zaterdag avond arriveerde hef gezelschap in Zuidzande, waar het bij monde van de heer De Groote namens de kerke raad werd welkom geheten Dezelfde avond maakten beide kerkeraden een tocht naar Brugge De Rotter dammers werden ingekwartierd bij nwoners van Zuidzande. Zondagmorgen woonden zij de kerk dienst in de hervormde kerk bij Ds. Gerritsen ging hier voor In de mid dag brachten beide kerkeraden, in totaal zeventig personen, een bezoek aan Hedenesse. waar de directeur van het centrum, wika ft Wasterval, een inleiding hield over de geschie denis en het doel van Hedenesse De bezoekers stelden naar aanleiding biervan vragen Daarna werd het ter rein van Hedenesse bezocht. Bij het afscheid van Zuidzande ont vingen de Rotterdammers elk een epeltje van de Hervormde Kerk van deze gemeente. Voor de terugreis naar de Maasstad, bezocht het gezel schap het strand van Cadzand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7