Daan de Groot was Rentmeester en De Roo in Oostburg te snel Vlissingen won met 4-3 van de Walcherse voetbalcombinatie Wandelaars liepen nachtelijke lange-af standsmars75 km MAANDAG 15 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 „DON FREDO" LOSTE STARTSCHOT Zeeuwse renners speelden in deze kermiskoers vooraanstaande rol Daan de Groot uit Amsterdam lieeft deze week de kermiskoers van Oost burg, die de weiersportvereniging „Luctor et Emergo" had uitgeschreven, op zijn naam gebracht. Dat gebeurde na een succesvolle sprong naar de hoogste eer met de Zeeuwen Jo de Roo uit Schore en Piet Rentmeester uit Yerseke, die de Amsterdammer in de eindsprint zijn wieltjes liet zien. Zo als uit deze kort weergegeven einduitslag al blijkt, hebben de Zeeuwen in deze koers voor profs en onafhankelijken een vooraanstaande rol ge speeld. Reeds dii'ect na de start zetten de 31 renners een snel tempo in, dat direct al de nodige uitvallers en gedubbelden opleverde. De vele pre mies, die rijkelijk door de Oostbnrgse middenstanders waren uitgeloofd, waren aan dit hoge tempo kennelijk niet vreemd. De renners waren „weggeschoten' door de bekende oud-renner Fred. Hamerlinck, alias „Don Fredo" uit Gent, die eerst met een bloemen hulde een ererondje reed. Na dit ce remonieel liet Piet Rentmeester zich in het begin de premies goed „sma ken". Jaap Huissoon en Adrie Voor ting maakten kennis met 't pechdui- veltje: Voorting moest zich zelfs la ten dubbelen, maar Huissoon hield moedig vol en aangemoedigd door het publiek kon hij weer aansluiting krijgen met het peloton. Juist op dit moment waagden Rentmeester en Bram van Sluis een uitlooppoging, waaraan Daan de Groot en Jo de Roo meededen. Dit kwartet kreeg al spoedig 10 seconden voorsprong. Hierop be gon Woutje Wagtmans aan het peloton te trekken. Met onder an dere Jantje Westdorp ging hij op jacht en ondanks de verwoedde pogingen van de Zeeuw kwamen zij er niet. Halve ronde Integendeel, de voorsprong van de koplopers groeide tot 35 seconden, iets meer dan 'n halve ronde. Steeds harder trókken ze er aan, totdat het gehele veld gedubbeld was. Onder tussen had Arie Voorting de strijd gestaakt. Juist voor de „dubbeling" moest Van Sluis van fiets verwisselen, het geen hem een achterstand van 100 Nederland verloor eerste waterpolo-interland De eerste waterpolo-interland van dit seizoen heeft het Nederlands zeven tal een 31 nederlaag tegen de ster ke Zuidslaviërs opgeleverd. De ploeg van Frans Kuyper heeft desondanks een redelijke goede start gehad. Vooral verdedigend is er door dit jon ge zevental uitstekend gespeeld. De defensie, die tegen deze fysiek bijzon der sterke en snelle ploeg van Zuid- Slavië een zeer zware taak had, heeft voortreffelijke dingen gedaan. Eigen lijk is in het achterveld maar één fa tale fout gemaakt. Dat was toen Van der Zwan kort na rust rechtsvoor Nardelli geheel onnodig alle gelegen heid gaf de stand op 02 te brengen. Verder heeft deze linie, met doelman Kniest en rechtsachter Harro Ran als uitblinkers, een voortreffelijke wed strijd gespeeld. Ran was verbindings speler de motor van de ploeg en het was jammer dat er in de aanval zo weinig profijt van dit constructieve werk van de Hagenaar werd getrok ken. De voorlinie leverde aanvalsspel zon der stootkracht. Vriend werd in elk persoonlijk duel uitgeschakeld en Van Dorp verankerde zich zelf door in de armen van één der Zuidslavische reu zen op de twee-meterlijn zijn kansen te blijven afwachten. Tegen deze te genstanders, die geen enkele risico namen, Icon deze tactiek geen succes hebben. De gasten scoorden door Nar delli (2x) en Arneri. Hans Muller maakte de tegentreffer. Na de rust sloeg Tjoba tegen Togo toe (5-2) Met dezelfde cijfers als het vorige seizoen (52) is Tjoba er in geslaagd om de belangrijke wedstrijd voor de le klas van de ZKB tegen Togo op eigen terrein te winnen, waardoor beide ploegen weer een gelijk aantal verliespunten bezitten. De Tjoba- zege was volkomen verdiend, omdat de groen-witten op alle onderdelen van het spel beter watfen. Speltech- nisoh stónd de wedstrijd evenwel niet op hoog peil, gevolg van de harde wind. Tjoba nam de-leiding, maar To go antwoordde direct- Vlak voor rust werd het 2—1 voor Tjoba. Na rust kon Togo het wind-voordeel met uit buiten. Volkomen verdiend verhoog de Tjoba de voorsprong tot 41, waarna Togo terugkwam tot 42 De Goese beginaanval faalde hierna volkomen en nadat Tjoba er 52 van gemaakt had, was het pleit beslecht. Op de foto: Een aanval der Tjobane- zen op de Togo-korf. (Foto P.Z.C.) meter opleverde, die steeds groter wérd doordat De Groot flink van leer trok. Na de „dubbeling" kwam weer een Zeeuw in actie: Jaap Huis soon, die het moment aangebro ken achtte om er tussenuit te trekken, samen met Wies van Dongen. De Groot won dus de eindsprint, terwijl Van Dongen geen moeite had met Van Sluis. Zo werd de eindstand: 1, Daan de Groot, 100 km. in 2 uur, 25 min.; 2. Jo de Roo; 3. Piet Rentmeester; 4. Wies van Dongen; 5. Jaap Huissoon; 6. Joop Captein (op een ronde), 7. Piet Maas; 8. Jaap Kersten; 9. M. Reijniers (Belg.)10. J. v. d. Put ten. In totaal reden 24 renners de wedstrijd uit. Junkermann aan de leiding in Ronde van Zwitserland De Duitser Hans Junkermann heeft zaterdag de tweede etappe van de Ronde van Zwitserland, van Arosa naar Wetzikon (165 km), gewonnen en daarmee tevens de leiding geno men in het algemene klassement. Hij had voor de 165 km 3 uur 41 min. 17 sec. nodig. Gerrit Voorting, die als 17e eindigde, was de beste Nederlander. Al in deze tweede etappe heeft Ne derland zijn eerste verlies geleden. Jan Nolten kwam in Wetzikon na het sluiten van de finishcontrole bin nen. De uitslag was: 1. Junkermann (Did.) 3.41.17; 2. Oelibrandt (Belg.) 3,41.52; 3. Schellenberg (Zwits.) 3.41.55; 4. Schweitzer (Zwits.) 3.41.57; 5. Janssens (Belg.). De plaatsingen van de Nederlanders wa ren: 17. Voorting: 33. Van Wetten: 45. Wim van Est; 47. Van den Borgh; 51. Van Breenen; 52. Piet van Est. De derde etappe bestond uit twee ge deelten. Een rit over 72 km van Wet zikon naar Siebnen en een tijdrit over 13 km van Siebnen naar Satte- leg, bergopwaarts. De Zwitser Gimmi won het eerste deel In 1 uur 47 min. 59 sec. De Nederlander Van den Borgh werd in dezelfde tijd derde. Van Breenen werd achtste, Van Wet ten dertiende en Piet van Est vijf tiende. De Spaanse klimgeit Baha- montes veroverde de eerste plaats in de tijdrit. Zeventiende werd Van Wetten, negentiende Van den Borgh, 38e Piet van Est, 40e Nolten en 55e Van Breenen. Wim van Est staakte in deze rit de strijd. Het algemeen klassement na de derde etappe luidt: 1. Junkermann (Did.) 12.09.42; 2. Graf (Zwits.) 12.10.31; 3. Tinazzi (It.) 12.14.04; 4. Anglade (Fr.) 5. Utset (Sp.) 12.15.52; 6. Gimmi (Zwits.) 12.l6.47; 7. Bahamontes (Sp.) 12.16.48. In de algemene rang schikking bezetten de Nederlanders nu de volgende plaatsen21. Van den Borgh 12.24.24; 24. Van Wetten 12.25.24; 44. Van Breenen 12.36.29; 50. Piet van Est 12.47.40; 55. Nolten 12.58.05. Ester Schot kwam weer 19 om verder met de kogel Nieuw meisjes A-reco>d voor Delta Sport.atlete De Zierïkzeese atletes van „Delta Sport" hebben dit weekeinde weer van zich doen spreken. Tijdens wed strijden, die de Leidse damesatletiek vereniging „Sportief" uitgeschreven had, slaagde het A-meisje Ester Schot er in om het Zeeuwse record kogel stoten te verbeteren. Zij stootte thans 12.73 meter ver, hetgeen 19 centime ter verder was dan haar oude record. Zij bezetten op dit nummer de tweede plaats achter Corrie van Wijk van „D.E.M." uit Beverwijk. Oók op het nummer discuswerpen da mes werd Ester Schot tweede met een worp van 35.97 meter. Catrien Schot legde beslag op niet minder van 3 eerste plaatsen en wel op de num mers verspringen meisjes B (5.09 m), hoogspringen meisjes A (1.46% m) en discuswerpen meisjes B (27.03 m). Jannie Hanse legde beslag op een tweede plaats bij het verspringen meisjes A, waarbij zij 4.87 m haalde. Gaul leidt na 3e etappe Ronde van Luxemburg De derde etappe van de Ronde van Luxemburg, van Bettembourg naar Dïekirch over een afstand van 227 km is gewonnen door de Belg Cera- mï. De Luxemburger Gauf werd tweede en Bolzan derde. De eerste Nederlander was Damen, die op de 5e plaats eindigde, veertiende werd Geldermans, zestiende Van der Ven en 19e Ehlen. De tweede etappe, de tijdrit over 5o km, werd op verrassende wijze ge wonnen door de Fransman Saint, die favoriet Gaul een halve minuut ach ter zich hield. Geldermans werd vier de, Steenvoorden 5e, Damen 15e, Pauw 19e, Ehlen 24e en Van der Ven 32e. Het algemeen klassement na de derde etappe luidt: 1. Gaul (Lux.) 14.41.01; 2. Bolzan (Lux.) 14.43.52; 3. Cerami (B.); 4. Schmitz (Lux.); 5. Ommer (Did.); 6. Damen (Ned.) 14.49.08; 7. Saint (Fr.); 10. Gelder mans (Necl.) 14.54.23; 18. Ehlen (Ned.) 15.02.34; 19. Van der Ven (Ned.) 15.03.18. Bergklassement: 1. Damen (Ned.) 12 p.; 2. en 3. Hoff mann (Fr.) en Bolzan (Lux.) 8 p.; 4. Metra (It.) 5 p.: 5. Cerami (B.) 4 p.; 6. en 7. Saint (Fr.) en Gaul (Lux.) 3 p.; 8. Moschet (B.) 1 p. Dë Zeeuw Jaap Huissoon voert op deze foto het peloton aan, dat thans nog als een vrij compacte groep door Oostburg snelt. Geheel linies rijdt Jo de Roo, derde van links is Wout Wagtmans. (Foto P.Z.C.) Excelsior Pernis te sterk voor Arnemuiden (4-1) Zeeuwen voor de beker uitgeschakeld Arnemuiden is uitgebekerdIn een door de Zeeuwen bar slecht gespeelde wedstrijd moest, de volle winst aan het sterker spelende Excelsior uit Pernis worden gelaten (4—-1). Arne muiden was enigszins gehandicapt door het gemis van hun rechtsachter en aangezien juist het meeste gevaar viel te duchten van de watervlugge linksbuiten Bijl van Excelsior is de nederlaag daardoor reeds voor een goed deel verklaard. Er werd bovendien door de bezoe kers vrij lusteloos en zonder enthou siasme gespeeld. Het ging alles veel te peuterig en dat was een kolfje naar de hand van de Zuidhollanders. Voor de rust, toen Arnemuiden het voordeel van de sterke wind had, slaagde men er toch niet in de thuis club aan banden te leggen, mede doordat de verdediging er van, met de stopper aan het hoofd, bijzonder sterk bleek. Na 27 minuten gaf linksbuiten Bijl voor de eerste maal zijn visitekaartje af waarmee hij de stand op 10 bracht. Wel slaagde de jeugdige R. van Belzen, die zeker niet onverdien stelijk speelde, erin de partijen met een uitstekend doelpunt op gelijke voet te brengen (11), maar nog geen minuut later had Bijl zijn ant woord weer gereed (21) met welke stand ook werd gerust. Excelsior's zege is in de tweede helft geen mo ment in gevaar geweest. Reeds na 5 minuten scoorde Bijl zijn derde doel punt en toen na 35 minuten ook num mer vier in de Arnemuidse netten verdween was het pleit beslecht en was Zeelands bekervertegenwoordi ger ^uitgeschakeld 41 Van der Touw kampioen bij de amateur-sprinters De 18-jarige Haagse mulo-scholier Piet van der Touw is de nieuwe na tionale sprintkampioen op de weg bij de amateurs. Op de door zijn vereniging, de Haag se rennersclub Hollandia, georgani seerde -wedstrijden toonde de jonge, blonde Van der Touw zich onbetwist baar de snelste en zijn „professor in de hogere wielrenkunde" de oud-we reldkampioen Arie van Vliet, had re den tot tevredenheid. Slechts de over winning kende Van de Touw en onder zijn „slachtoffers" bevond zich ook de titelhouder, Reijngoud. Het was overigens Reijngouds enige neder laag, want de twee overige finalerit- ten won hij met grote overmacht. De Bergen op Zoomse Wandel Vereniging (B.W.V.) heeft voor de Zeeuw se wandelaars (-sters) een tippelaars-curiositeit van de eerste orde op touw gezet. Zij heeft namelijk in de nacht van zaterdag op zondag, ter voorbereiding op de vierdaagse, die 27 juli a.s. in Nijmegen begint, van uit Vlissingen een wandelmars georganiseerd, die door het holst van de nacht door heel Zeeland voerde. In Bergen op Zoom, 75 km. verder, was de finish. Een bijna nationaal gezelschap heeft aan deze mars deelgeno men. Behalve Vlissïngers, Middelburgers, Goesenaren, andere Zeeuwen en uiteraard talrijke Brabanders, waren er zelfs Rotterdammers en Til- burgers die genoeg adem in de longen en kracht in de benen hadden om de vijfenzeventig matineuze kilometers uit te lopen. De oudste deelnemer was de 64-jarige heer Budde uit Middelburg, ook al een taaie Vierdaagse- loper. Van Vlissingen naar Bergen op Zoom Zaterdagavond om tien uur vertrok ken de deelnemers (-sters), 60 in to taal, uit de Walstraat in Vlissingen voor deze tocht over de nachtelijk zwarte wegen dwars door deze pro vincie naar Bergen op Zoom. Een der Enkele spelers waren ai in vakantiestemming De voetbalwedstrijd tussen Vlissin gen en een Walchers elftal, die zater dag werd gespeeld en in 'n 4-3 zege voor de Vlissingers eindigde, heeft niet zo heel veel belangrijks opgele verd. Verschillende spelers verkeer den blijkbaar al wat in vakantiestem- niïng, want het is anders moeilijk te verklaren waarom enkele spelers zo bijzonder ongeïnteresseerd speelden. We kunnen ons voorstellen, dat men na een zwaar seizoen de schoenen wel eens een tijdje in het vet wil hou den, maar wil men het peil van der gelijke wedstrijden niet devalueren, dan zal men toch moeten bedenken, dat het accepteren van een op zich zelf vererende uitnodiging ook ver plichtingen oplegt. En het feit bij voorbeeld dat na het uitvallen van spil L. Gillissen de reserves voor de Wal cherse ploeg zich reeds hadden terug getrokken en deze dus met 10 man verder moest spelen, spreekt in dit verband duidelijke taal. In de combinatie was Van Iren (Zee- landia) vervangen dooi1 Bosdijk (Mid delburg) Het beste deel van deze ploeg vormde de halflinie, waarin vooral Lindenberg en Vogel veel en uitstekend werk deden. Maai- alle nut tig effect van hun arbeid ging ver loren door het onsamenhangende spel van de voorhoede, die als los zand aan elkaar hing. Bovendien liet Goossen zich al te vaak verleiden tot te indivi dueel spel en daarmee wist de Vlis- singse verdediging in de meeste ge vallen wel raad. Ook Groenewegen speelde ver beneden zijn clubvorm en aangezien noch Rooseveldt (RCS), noch Bosdijk boven de middelmaat uitkwamen en Schuit alleen door zijn twee uitstekende doelpunten zijn op stellen rechtvaarigde is duidelijk ge worden dat van goed spel geen spra ke is geweest. Dat men desondanks tot drie doel punten is gekomen pleit evenmin voor de Vlissingse defensie, waarin doelman Baart zich weer een prima keeper toonde, maar waarin de ove rigen toch nogal eens een steekje lieten vallen. De experimentele voorhoedo van Vlissingen telde nog wel zwakke plaatsen, maar er werd zo nu en dan toch vrij aardig ge speeld waarbij de jeugdige Lflli- paly op de rechtervleugel geens zins uit de toon viel. Jammer dat, zoals zo vaak, het zelfzuchtige spel van Jan de Nooijer weer een rem vormde, waardoor vrij vaak de snelheid uit de aanval werd ge haald. Beste kijk Voor de rust had de combinatie het beste van het spel, al had Versluis reeds vrij spoedig door zich voor de voeten van de aanstormende De Nooijer te werpen, onheil moeten voorkomen. Enkele doelrijpe en vrij gemakkelijke kansen werden echter door de voorhoede'van Walcheren om izeep gebracht terwijl in laatste in stantie doelman Baart er weer een beste kijk op had. Toen na 35 minuten Gillissen door de laagstaande zon werd gehinderd, profiteerde Jan de Nooijer hiervan en tergend langzaam rolde de bal in het doel (10). Kansen op de gelijkmaker en zelfs op een voor sprong kwamen er nog legio, maar men bleek onmachtig Baart te ver schalken. Acht minuten na de rust kwam een verre trap van Barten voor de voeten van Van Maris die met een mooi doelpunt in de uiter ste hoek de stand op 20 bracht. Een gemakkelijke kans op een tegen- punt liet Goossen, na een uitstekend door Lindenberg genomen vrije trap, door nonchalant spel verloren 'gaan, maar in de 2Üe minuut kreeg Schuit de bal in vrije positie en dat betéken de 21. Bosdijk, die zich erg moei lijk kon aanpassen, kopte daarna de gelijkmaker in het net (22) en de spaning scheen even terug te keren. Toen Van Maris na een misverstand de stand weer op 32 in het voor deel van Vlissingen bracht en de com binatie door het uitvallen van Gillis sen inet 10 man de resterende tijd verder speelde, bracht een aanval van Jan de Nooijer en de ingevallen Korff het vierde doelpunt achter Versluys. Kort voor liet einde schoot Sebuit keihard nummer drie langs Baart, zo dat het einde kwam met een 43 zege voor Vlissingen. organisatoren vertelde dat de mars in letterlijke zin „het daglicht niet kon verdragen", om tweeërlei rede nen: de drukte die overdag op en langs de rijksweg naar Bergen op Zoom heerst en de eentonigheid die de weg bij daglicht kenmerkt. Een derde reden heeft hier eigenlijk ook een rol gespeeld: de aanpassing aan alle denkbare weersomstandigheden, waarmee per slot van rekening ook in de Vierdaagse rekening moet wor den gehouden. In een tempo van 6 a 7 km. per uur liepen de wandelaars van Vlissingen langs het jaagpad naar Middelburg en vervolgens naar Goes waar de eerste rust van circa een half uur werd genomen. De tweede rust was bij Rilland. Voor de verzorging van de „inwendige wandelaar" hadden talrijke fabrikanten uit Bergen op Zoom en omgeving een aantal pak ketten met „versterkingsmiddelen" gegeven. De marsgangers liepen links van de rijksweg op de linkerzijde van liet fietspad, tegen het verkeer in, zo er verkeer was. Op de hoofdweg verrichten de bus van het gezelschap en een auto met bestuursleden van B.W.V. koe riersdiensten voor de controle op eventuele geblesseerden. Het Ro de Kruis van Bergen op Zoom was aanwezig om mogelijke euve len aan de voeten te verhelpen. Onderweg liepen de wandelaars coL lectief even aan bij mej. Jos Laar in Goes- een verwoed wandelaarster die enkele weken geleden het ongeluk had een enkel te verstuiken en des wege van deelneming uitgesloten- werd. De Bergen op Zoomse Wandel Vereniging had haar eerder bedacht met bloemen. Zondagmorgen tien uur is het gezelschan in Bergen op Zoom aangekomen. Er waren slechts drie uitvallers. Op het moment dat deze foto werd gemaakt hadden de wandelaars, die zaterdagavond tien uur van de Wol straat in Vlissingen vertrokken, nog maar luttele meters in de benen. Bij de finish in Bergen op Zoom hadden zij 75 km. afgelegd. (Foto P.Z.C.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3