Drie doden bij het baden te Cadzand Zomertoogdag in Kapelle van de Zeeuwse C.P.B. en de C.J.B.T.B. /- Zeeuwse Almanak :mn Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 15 JUNI 1959 DROEF EINDE VAN WEEKEIN DUIT STAPJE GOED BEZOCHTE BIJEENKOMST Advertentie Bezinning op de taak en de verantwoordelijkheid in de cultuur „Wanneer het om de culturele vormgeving gaat, zullen we als protestantse christenen in de wereld moeten staan. We zullen van de culturele opdracht kennis moeten nemen, want het gaat bij deze vormgeving om het levenspatroon. Bezinning is nodig". Dit was de kern van het onderwerp „Niet thuis", waarover de heer A. E. Brons te Emmeloord als secretaris van de CJB.T.B. uit de IJselmeerpolders een causerie hield op de zaterdagmiddag te Kapelle gehouden zomertoogdag van de Zeeuwse C.P.B. en C.J.B.T.B. dirigeren door mentalisten waarbij gekeken wordt of zij wel passen in hun schema." Er wordt wel eens beweerd, aldus de heer Brons, dat wij het pad der waarheid verlaten hebben en dat Christus' werk ver loochend wordt. „Voor elke bewe ring is wel een uit het verband ge rukte bijbeltekst te vinden en die tekst wordt dan als argument ge bruikt." Motor blijven Nadat de presidente van de chris telijke plattelandsmeisjes bond, mej. J. de Jager uit Middelburg, de goed bezochte openluchtsamen komst had geopend, waarbij gezon gen werd Gezang 148 („Van U zijn alle dingen en mej. N. Wisse uit Domburg een tweetal gedich ten had gedeclameerd, begon de heer Brons zijn hagepreek met er op te wijzen, dat, wanneer men de weg opgaat die leidt naar het vol voeren van de culturele opdracht, men maar heel weinig protestantse christenen tegenkomt. Spreker stelde vast, dat men op de verkeerde weg is, door zich te ont trekken aan een verantwoordelijk heid, die de mens reeds in de Hof van Eden op de schouders werd ge legd. „Want", zo vervolgde - de heer Brons, „God zette de mens in die Hof om die te bouwen en te bewaren". Spreker zei ook het gevoel te hebben, dat er mensen zijn, die de aarde zien als een soort doorgangshuis. Wan neer het dan ook gaat om de cultu rele vormgeving, is er iets niet in de haak met de protestantse christenen en een nadere bezinning achtte hij dan ook noodzakelijk. Ten aanzien van de culturele ma nifestatie had spreker oa. kritiek op de Christel, uitgeverij op toneel gebied. „De christelijke organisa ties zijn bezig het verkeerd aan te pakken. Men is doende zich te laten Sergeant-vlieger meldt ach op zijn basis In voorlopig arrest gesteld Volgens mededeling van de Lucht macht-voorlichtingsdienst heeft de uit Vlissingen afkomstige sergeant vlieger M., die op 6 juni, nadat hem een "straf was aangezegd, van zijn post verdween, zich zondagmorgen om 7 uur weer bij de vliegbasis Woensdrecht gemeld. De Koninklijke Marechaussee heeft hem in voorlopig arrest gesteld. Aan het ongeoorloofd afwezig zijn van de sergeant-vlieger ging een reeks moeilijkheden vooraf, begin nende met de verdenking, dat hij na een noodlanding' een vliegtuig onbe heerd zou hebben laten staan, gevolgd door het vermoeden, dat hij aan een dagbladcorrespondent gegevens over deze affaire zou hebben verstrekt. Toen hem op 6 juni acht dagen airest werd aangezegd, verdween hij van zijn basis. Later poogde hij zich schriftelijk met zijn commandant in verbinding te stellen. Of hieruit ver. der contact voortvloeide is niet be kend. Nu Zeeland door het Deltaplan van structuur gewijzigd wordt, zal het vooral voor het plat' zijn zich op de culturele vormgeving te bezinnen. „Ale platteland zullen we de motor moeten Dlijven, waarbij we fi niet bang voor een film moeten zijn, wel kritisch. Dit zal ook moeten gel den voor de beeldhouwkunst en an dere culturele vormen. Het contact met de kunst en cultuur in engere zin, zal niet verloren mogen gaan. Wanneer men bedenkt dat men van God opdracht heeft gekregen in dezé wereld te staan, dan zijn er in we zen maar weinig grenzen, integendeel zelfs brede perspectieven vooral als men zich op de dingen zal bezinnen", zo besloot de heer Brons zijn cau serie. Het eerste gedeelte van de toogdag werd besloten met het decla meren van een drietal gedichten door de heer W. de Jager te Kapelle. Ontspanning Het tweede gedeelte van de toogdag bestond uit een ontspanningspro gramma. Nadat de voorzitter van de Zeeuwse C.J.B.T.B., de heer P. S. Dekker uit Oostburg, de bijeenkomst had heropend, begon men met het meten van eikaars krachten door middel van touwtrekken. Bij de C.P.B. was het de damesploeg uit Walcheren, die met de eer ging strij ken. Winnaar bij de heren werd de ploeg uit West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Het ringsteken op de fiets werd ge wonnen door Wim op 't Hof te Ka pelle. De heren bleken deze middag goed op dreef te zijn, want ook de estafetteloop met hindernis leverde voor hun een overwinning op. Enke le spelen moesten van het program ma verwijderd worden, waarvoor in de plaats kwam het watersteken. Dit spel leverde grote hilariteit op, want men hield net zo lang aan tot alle deelnemers de tobbe met water over zich uitgegoten kregen en kletsnat de strijd moesten staken. Het spelge- deelte werd tenslotte besloten met een massale stoelendans, die bij de dames werd gewonnen door mej. L. Abrahamse en bij de heren door I. Koeman uit Wolphaartsdijk. Na de clamatie van de heer J. de Nood uit Veere, sloot de heer Dekker deze ge zellige en in alle opzichten geslaagde toogdag met gebed. WITTE MOLEN De molen te Zoute Spul, in de ge meente Axel, is wit van kleur en dat houdt vanzelfsprekend in, dat het bouwwerk van tijd tot tijd geschil derd moet worden. Deze kwestie kwam nog onlangs in de raad, want de molen is gemeentelijk eigendom en toen kwam tegelijkertijd naar voren, dat restauratie dringend no dig is. Men herinnerde zich, dat reeds in oktober van het vorig jaar verzoeken in zee gingen aan Gede puteerde Staten van Zeeland en aan het ministerie van onderwijs, kun sten en wetenschappen om een bij- DOCHTER... De driejarige Désiree in dat Vlis- singse gezin stond op korte beentjes voor de toilettafel van mama en graaide opgetogen in de blinkende 'veelheid. Maar plotseling slaakte ze een kreetdie door merg en been ging en waarop papa en mama ijlings kwamen aangesneld. Ze had een slok uit een open odeur- flesje genomen. „Melk", riep mama, f« paniek. „Dat lust ze niet", herinnerde papa zich, „maar we hebben nog prikkeïlïmo- nade". Désiree kreeg •jen flink glas vol toegediend, om door te spoelen e» dat hielp wel. De paniek ebde weg en mama en papa gingen weer aan hun bezigheden. Maar het bleef een onrustige mor gen, want toen de werkster arriveer de was er met Désiree nog altijd' iets niet in orde. „U moet es komen kij ken, mevrouw", sprak ze. ,J)at kind doet wel een beetje gek; ze loopt in de slaapkamer te dansen, met een grote hoed van U op"! Mevrouw ging kijken, bezag haar driejarige dochter en sprak toen achteloos, tot grote ontzetting van de werkster: „Oh, da's niks. Dat kind is alleen maar een beetje dronken". Want odeur bevat zoals ge weet een niet gering percentage alcohol. En enkele uren later had de kleu ter dan ook een kater ran belang drage in de restauratiekosten. Maar tot op heden, aldus B. en W. tot de raad, is er geen antwoord binnenge komen. „Schilderen of restaureren", dat is nu de kwestie in A&l... „SERENADE-EXPEDITIE" De West Zeeuws-Vlaamse phllhar- monicaciub „Flandria" is de vorige week op „serenade-expeditie" ge weest. Twee van de leden traden na melijk in het huwelijk en wel de heer Jaap Kools uit Cadzand (met mej. L. Becu in Groede) en mej. Jo Martijn uit IJzendijke (met de heer J. Engels uit Biervliet). In „groot tenue" trok het orkest er op uit om beide bruidsparen een serena de te brengen. Bovendien verraste het jongste lid, Ineke Verschoor, de bruidjes namens de vereniging met Delfts blauwe van inscripties voor ziene borden. KLEUTERVRIEND. Alle kleuters van de chr. kleu terschool in St. Annaland kennen de heer M. den Engelsman, schoenmaker, die op de Ring woont. Dagelijks komt hij, op weg naar zijn tuintje, enkele malen langs de school in de Cureestraat en op grond van die wederzijdse „bekendheid' volgde er vrijdag voor de kleuters een traktatie. Het echtpaar Den Engelsman-Goede- buure was die dag namelijk veer tig jaar getrouwd en in de feest vreugde werden de kleuters niet vergeten! „STIEFMOEDER"... Adoptie gaat in het dierenrijk soms vrij vlot. Dat is in Sirjansland weer gebleken, waar de herdershond van de heer M. Beije met liefde twee pasgeboren geitjes adopteerde, die nu gelijk met een jong herdershondje de „hondenmoedermeid" indrinken en die zich daar best bij bevinden. GEEN BEET Het was geen biet, die de landbou wer J. de Ronde te Sirjansland bij het wieden op zijn land aantrof, maar een granaat. Van deze onverwachte vondst heeft hij onmiddellijk de po litie ln kennis gesteld, die het pro jectiel, dat beslist niet tot de bie- tenfamilie behoort, wel afdoende zal weten te „wieden"... Een kleine adempaus zondag te Kapelle gehouden zom er- tijdens de inelle gehoude toogdag van ae C.P.B. en de C.J.B. Foto P.Z.C.). Bestuur Polder Walcheren akkoord met verslag 1958 Drie nieuwe commissarissen voor „gebouwd" geïnstalleerd De algemene vergadering VTin de Pol der Walcheren, aio zaterdagmorgen in het Polderhuls te Middelburg bij eenkwam onder voorzitterschap van jhr. mr. G. C. D. Rutgrcs van Rozen burg, heeft zonder noemenswaardige besprekingen het verslag over 1958 van de polder goedgekeurd. De voor zitter deelde naar aanleiding van het verslag nog mee, dat het beroep van de polder tegen de toewijzing van de weg over de Westkapelse zeedijk aan de provincie, op 24 juni a.s. door de Raad van State behandeld zal worden. Aan het begin van deze vergadering werden drie nieuwè commissarissen voor de gebouwde eigendommen ge ïnstalleerd, namelijk de heren G. N. van Ginkel, E. T. Öosterhuis en J. A. Tavenier. In dit verband noemde de voorzitter deze vergadering een his torische zitting, nu de uitbreiding van hét aantal commissarissen een feit geworden is. Hierna heette hij de drie heren hartelijk welkom. In verband met de plannen voor de verbreding van de Poelendaelebrug te Middelburg, werd op voorstel van het dagelijks bestuur besloten om de ze brug, voor zover in beheer en on derhoud bij de polder, aan de provin cie over te dragen voor het formele bedrag van 1,De heren mr. W. F. E. Baron van der Feltz en mr. Th. Portheine hadden bezwaar tegen de overdracht voor 1.daar de pol der bovendien het onderhoud van de brug moet verzorgen. De voorzitter wees er evenwel op, dat dit een gang bare procedure is, waarbij nog kómt, dat de brug reeds in 1932 gebouwd Voor de consolidatie van ten laste van de polder komende uitgaven, be sloot de vergadering om een geldle ning op lange termijn van 350.000 aan te gaan. Jhr. Rutgers van Rozen burg deelde voorts mee, dat de vlot tende schuld van de polder thans 1% miljoen gulden bedraagt. Besloten werd over te gaan tot verhuur van de ondergrond van twee bunkers te Kou- dekerke aan het departement van ma rine. Tijdens de rondvraag maakten de he ren J. Bosselaar en Van der Feltz van de gelegenheid gebruik om het dagelijks bestuur te danken voor de uitstekende wijze, waarop de inspec tietocht van vrijdag geregeld is. De heer Tavenier dankte mede namens de beide andere nieuwe commissaris sen de voorzitter voor de wijze, waar op de installatie en de begroeting ge schiedde. ROTEL (HOLLAND) N.1 Amsterdamse Veerkade Haag. Tel. K70 -11.06.05 Middelburgs Kamerkoor won landelijke finale Van „d'Oprechte Amateur" Het Middelburgs Kamerkoor, geleid door de heer Bart Leijnse. heeft za terdag de landelijke finale van „d'Oprechte Amateur", afdeling klas siek, gewonnen. Eensgezind was de Jury de mening toegedaan, dat het Middelburgse koor de beste prestatie geleverd had van de deelnemende en sembles, die In hun provincie de eer ste prijs hadden behaald. De landelijke finale werd gehouden in de A.V.R.O.-studio te Hilversum. Door hun voortreffelijke prestatie kwamen de dames en neren van het kamerkoor uit de Zeeuwse hoofdstad in het bezit van de door de organi serende omroep uitgeloofde wissel- beker. Tholenaars gewond by botsing in Bergen op Zoom Zondagmiddag omstreeks half twee gebeurde op cfe Antwerpsestraatweg- hoek Beukenlaan te Bergen op Zoom een vrij ernstig ongeluk, waarvan de motorrijder H. MT uit Tholen het slachtoffer is geworden. Doordat de bromfietser N. uit Hoogerheide geen voorrang verleende, ontstond een aanrijding, waarbij de heer M. kwam te vallen. Hij werd zwaar gewond per ziekenauto naar het Algemeen Burger Gasthuis vervoerd, waar hij ter verpleging werd opgenomen. N. kwam met de schrik vrij. Benoemd De heer W. Tablngh Suermondt te Vlissingen ls voor het tijdvak van 1 september 1959 tot 31 augustus 1900 benoemd in tijdelijke dienst aan de vijks-h.b.8. te Mldaelharnis. Reddende politieman verdween in de golven Zaterdagmiddag zijn te Cadzand twee meisjes van de hervormde meisjesclub uit 's-Heer Arendskerke, de 13-jarige Mattie West- strate en de 14-jarige Hanny Eversdijk door de vrij onstuimige golven meegesleurd en verdronken. De 25-jarige wachtmeester van de rijkspolitie, de heer C. Ossewaarde, echtgenoot van een der leidsters, die eerst nog twee andere in moeilijkheden ge raakte meisjes wist te redden, werd bij zijn reddingspogingen eveneens door de verraderlijke zee verzwolgen. De reddingsboot van Cadaznd, die juist van een oefentocht was teruggekeerd, voer onder comando van de heer G. J. Beun nog ter assistentie, uit, doch allo naspeuringen waren tevergeefs. Zaterdagavond omstreeks negen uur zijn de ontzielde lichamen van twee slacht offers, namelijk van Hanny Eversdijk en de heer Ossewaarde bij het paalhoofd vóór het Strandhotel geborgen. Het gebeurde verwekte zowel in Cadzand, als in 's- Heer Arendskerke, grote verslagenheid. Zaterdagmiddag om één uur was de groep van 20 meisjes, onder leiding van de dames Ossewaarde en Alme- kinders en hun reep. echtgenoten, per fiets van 's-Heer Arendskerke naar Cadzand vertrokken om daar op „He- denesse" een weekeind door te bren gen. Omstreeks half vier arriveerde het gezelschap daar en na wat uit gerust te hebben, trokken de meisjes met hun leidsters de club vertoef de buiten verantwoordelijkheid van de leiding van „Hedenesse'' ln dit kamp naar het strand in Cadzand. Hoewel het door de harde noordoos tenwind en de onstuimige zee geen aantrekkelijk strandweer was, ging toch een dertiental meisjes een baa nemen ter hoogte van 't Zeebad, in de omgeving van een stenen golfbreker. De meisjes waren niet ver in het water, doch door de gevaarlijke grondzeeën bij de pier en het reeds enigszins afgaande getij kwam een vijftal van hen in moeilijkheden te verkeren. De heer Ossewaarde schoot onmiddel lijk te hulp en» wist twee van hen, Ina v. d. Maale en Annie Leendertse, veiilig op de stenen pier te brengen, terwijl Corrie Paaijmans zichzelf wist te redden. De heer Ossewaarde riep de twee andere meisjes toe zich te laten drijven, totdat hij hen genaderd zou zijn. Hij vroeg zijn vrouw nog de reddingboot te waarschuwen, wan neer hij zich zo nodig met de stroom moest laten meedrijven. De man be gaf zich daarop weer te water, waar na zich iri eukele ogenblikken het vreselijke drama voltrok. Zowel de heer Ossewaarde ais de twee meisjes Weststrate en Eversdijk werden door :d Toen de hoop op redding opgegeven was en de reddingboot ook haar na sporingen had gestaakt, heeft de rijks- Dolitie nog de gehele zaterdagavond angs het strand gesurveilleerd. Om Jachten in (moeilijkheden voor de Schouwse kust Kort na het middaguur kwam zon dagmiddag een klein zeiljacht voor de kust van Westenschouwen in moei lijkheden. Het strandde bij hoge wind op een bank voor het strand. De kustwacht van de vuurtoren bij - - - - velligt-"- Oudao-,. _r Goeree. Omstreeks kwart over zes Op weg i Vink zat' Haamstede wnarschuwde veiligheids halve de reddingboot van Ouddorp op Goeree. Omstreeks kwart over zes is het zeiljacht door de reddingboot „Prinses Juliana" in de haven van Scharendijke binnengebracht. Het jacht is eigendom van de heer Vink uit Amsterdam. naar Frankrijk was de heer zaterdagavond met zijn jacht in Brouwershaven aangekomen. Het was zijn bedoeling zondag zijn reis te vervolgen naar Veere. Bij de eerste duinovergang voorbij de „Punt" te Westerschouwen is zon dag tijdens harde wind een zeilboot omgeslagen. Aan boord bevonden zich drie Duitsers die te Renesse met va kantie zijn. Hoewel de Duitsers ge waarschuwd waren niet uit te varen, riskeerden zij het toch een zeiltocht te maken. Het bootje had nog geen 250 meter gevaren toen het de kracht van de wind en golven niet meer aankon. Het sloeg om. De Duitsers, die goed konden zwemmen, bleven ln de buurt van het scheepje om afdrijven te kunnen voorkomen. Een badgast die het omslaan had zien gebeuren, begaf zich mot een boei tilings naar de zeil boot, waaraan hij de lijn vastmaakte. Met vereende krachten ia het bootje via de lange lijn van de boei aan wal getrokken. Kon. onderscheiding voor inwoner van Terneuzen Het bericht in de P.Z.C. van zater dag over de uitreiking van een ko ninklijke onderscheiding aan de con ciërge van de N.V. „De Hoop" te Terneuzen, was onvolledig. De on derscheiding, de bronzen medaille behorende bij de Orde van Oranje- Nassau, werd uitgereikt aan de heer G. v. d. Wege. Man in Goes reed met fiets de Bierkade in De 83-jarige venter Van Z., is zater dag omstreeks 2 uur met zijn rijwiel In net water van de Bierkade te Goes reden. De 42-jarige filiaalchef G„ Ie liet ongeluk zag gebeuren, be dacht zich geen ogenblik en sprong Van Z. na. Totdat door omstanders hulp werd geboden, wist G. hot hoofd van Van Z. boven water te houden. De venter werd naar het ziekenhuis Oostwal te Goes vervoerd. Zijn toe stand is redelijk wel. gei die WACHTMEESTER C. OSSEWAARDE kwart voor negen, werd tegen het paalhoofd, vlak voor het Strandhotel, net stoffelijk overschot van Hanny Eversdijk gevonden. Terwijl de poli tie een brancard haalde, werd bij het zelfde paalhoofd het ontzielde li chaam van de heer Ossewaarde, ver derop in het water drijvende, opge merkt. Wachtmeester H. van de Ber ge uit Cadzand heeft zich daarop langshet paalhoofd te water bege ven om, genolpen door twee omstan ders, het Tichaam van zijn zo tragisch om het leven gekomen collega te bergen. De stoffelijke overschotten zijn voor lopig in het lijkenhuis te Cadzand opgebaard. De andere meisjes en leidsters, die aanvankelijk naar „Hedenesse" terug keerden, zijn in de loop van zaterdag avond met auto's naar huis terugge bracht. In het dorp 's-Heer Arendskerke, dat zo plotseling in diepe rouw werd ge dompeld, heerst grote verslagenheid. Zondagmorgen was er in de her vormde kerk een bewogen dienst, waarin ds. F. Veldman voorging met een predikatie naar aanleiding van Psalm 43 5. De heer Ossewaarde was nog slechts twee jaar in politiedienst. Gebouw Nat. Reserve te Goes wordt burgrraeesterswoning Voorstel aan 'de raad Als de gemeenteraadsleden van Goes met het voorstel akkoord gaan, zal het gebouw J. A. v. d. Goeskade 78, waarin tot voor kort het district Zee land van de Nationale Reserve was gevestigd, als burgemeesterswoning worden ingericht. Teneinde zo spoedig mogelijk in Goes te kunnen wonen, heeft burgemeester H. K. Michaëlis nog eind vorig jaar één van de nieuwgebouwde woningen aan de Bergweg betrokken. Deze huisvesting is evenwel van tijdelijke aard, aldus schrijven B. en W. aan de raad. Om in een behoorlijke huisves ting voor de burgemeester en zijn ge zin te kunnen voorzien, heeft het col lege diverse mogelijkheden onder zocht, o.m. nieuwbouw of het kopen van een woning. Na langdurig over leg is thans overeenstemming bereikt over het huren van de woning J. A. v. d. Goeskade 73 van de heren F. H. en J. D. Jonkers. Ten aanbod van de eigenaren om de woning voor 35.000 te kopen, is door de gemeente Goes niet aangenomen. hDc huur van de woning zal ruim 1000.bedragen. Wel zullen verschillende voorzienin gen moeten worden getroffen. Het college van B, en w. stelt de raad voor een krediet van 25.000 voor uitvoering hiervan beschikbaar te stellen. De verhuurders doen afstand van alle vorderingen en aanspraken wegens schadevergoeding ten laste van de Rijksgebouwendienst In ver band met aan het pand toegebrachte schade. VANDAAG Middelburg - Schouwburg: China Doll, 20 uur, 14 Jaar. Electro: Mardl Gras, 19 en 21.16 uur, a.l.; Zaaltje De Zand lopers", Vismarkt: Expositie Raunond Kimpe, 2.30—5,:i0 uur llsslngen Alhambra De Tien Gebo den, 10 uur, a.lLuxor: Schrikbewind der Commanches, 20 uur, 14 Jaar Goes Grand: De Tien Geboden, 19 uur a-1.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2