PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT df BILT ADENAUER VERWACHT TOPCONFERENTIE Nederland heeft grote atoom-achterstand Geoefendheid Zeeuwse BB vooruit tijdens wedstrijden te Vlissingen Kans op „klein succes" is gestegen FABRIEKEN IN CULEMBORG DOOR FELLE BRAND VERNIELD De brandweren hebben het vuur met ongeveer 25 stralen bestreden. Vele particulieren assisteerden bij het' red- dings- en blussings-werk. Er is bij de brand, ondanks het feit dat voortdu rend acetyleenrlessen explodeerden, j niemand gewond geraakt. De brand heeft naar schatting 50 ar beiders werkloos gemaakt. Afgezien van .de schade die is toe gebracht aan de drie bedrijven en de aardappelopslagplaats, is ook verder nog aanzienlijke scha de aangericht. De tegenover de ge troffen industrieën gelegen spoor weg seintoestellen industrie van Philips, liep een aanzienlijke glas schade op, evenals een schuimrub- berfabriek en een volkswagengara ge. Be foto geeft een beeld van de na blussing in de enorme chaos welke werd aangericht. HET WEER IN EUROPA Volgens de weerrapporten van gister avond 7 uur: Den Helder, licht bewolkt 16 gr. Ypenburg, licht bewolkt n gr. Vlissingen, onbewolkt 16 gr. Eelde, onbewolkt 17 gr. De Bilt, licht bewolkt 19 gr. Twente, onbewolkt 22 gr. Eindhoven, licht bewolkt 22 gr. Zuid-Limburg, half bewolkt 22 gr. Helsinki, onbewolkt. 17 gr, Stockholm, half bewolkt 20 gr- Oslo, half bewolkt 23 gr. Kopenhagen, onbewolkt 20 gr. Aberdeen, onbewolkt 28 gr. Londen, onbewolkt 22 gr. Amsterdam, licht bewolkt 18 gr. Brussel, licht bewolkt 21 gr. Luxemburg, licht bewolkt 18 gr. Paiijs, onbewolkt 22 gr. Bordeaux, onbewolkt 26 gr. Nice, licht bewolkt 21 gr. Berlijn, half bewolkt 24 gr. Frankfort,, licht bewolkt 23 gr. Mijnchen, licht bewolkt 17 gr. Zürich, half bewolkt 20 gr. Genève, licht bewolkt 23 gr. Locarno, zwaar bewolkt 29 gr. Wenen, half bewolkt 20 gr. Innsbrück, zwaar bewolkt 15 gr. Belgrado, zwaar bewolk! 18 gr. Athene, onbewolkt Rome, half bewolkt 25 gr. Ajaccio, zwaar bewolkt 22 gr. Madrid, onweer 26 gr. Mallorca, onbewolkt 25 gr. Lissabon, onbewolkt 29 gr. VERWACHT... Geldig tot hedenavond DROOG Droog- en overwegend zonnig weer maar later in het noorden van het land meer bewolking. Matige wind tusen noord en noordwest. Ongeveer dezelfde temperaturen als zondag. WEERSVERWACHTING VOOR ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag nog zonnig strandweer met e8n frisse noord-westen wind. Tem peratuur in de middag 17 a 18 gra den Celsius. Zeer goed zicht. Voor uitzichten: minder sterke wind, vrij zonnig - en in de middag iets war mes 202e jaargang - no. 138 Dagblad, uitgave van de ürma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 15 juni 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie, 4. Irig. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. 'Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3548); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. IR. POSTHUMUS TERUG UIT AMERIKA Mogelijk vandaag beslissing over voortzetting van overleg Vandaag komen de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier weer bijeen te Genève. Het zal voor deze conferentie een belangrijke dag worden, daar waarschijnlijk een besluit zal worden genomen of de con ferentie al dan niet zal worden voortgezet. De verwachting dat de mi nisters hun besprekingen zullen voortzetten, is gestegen. Bondskanselier Adenauer heeft zondag op een bijeenkomst van de Beierse afdeling der christen-democratische partij verklaard, dat de conferentie tussen Oost en West te Genève tot een klein succes zou leiden „juist genoeg dat er voor de Sowjet-Unie een topconferentie mogelijk wordt gemaakt". Premier Macmillan van Engeland heeft in een redevoering voor de conservatieve partij in Noord-Londen zaterdag gezegd, dat hij niet alle hoop op vooruitgang in de besprekingen met Rusland heeft verloren. De Amerikanen daarentegen zijn minder optimistisch gestemd. Hoge Ameri kaanse functionarissen hebben gezegd, dat de conferentie waarschijnlijk wel gedwongen zal worden dinsdag met reces te gaan als Rusland zijn eisen inzake Berlijn niet verzacht. Zij zelden. dat verdere besprekingen geen zin züllen hebben als ae Sowjet- minister van buitenlandse zaken, An drei Gromyko, zou blijven weigeren de eis van Rusland, dat de geallieer den binnen een jaar uit Berlijn weg moeten gaan, in te trekken. Uit Sow- Jet-bronnen wordt vernomen dat Jromyko op geen enkel voorstel van reces in zal gaan en het Westen zal dwingen het echec van de conferentie te constateren, als deze inderdaad niet tot een resultaat kan komen. Tijdens een interview dat Ade nauer met de president van United Press International heeft gehad, heeft de bondskanselier zaterdag over de ministeriële conferentie ge zegd, dat de „situatie in zijn gheel slecht Is. Indien hem om een advies zou worden gevraagd, zou hij een reces van vier weken voorstellen. Ik zou niet voorstellen de confe rentie af te breken. Dat zou de Sowjets een prachtgele- f;enheid bieden een propaganda-of- ensief te beginnen", verklaarde hij. „Het Westen moet alles in zijn ver mogen doen te voorkomen, dat het Sowjet-ultimatnm over Berlijn effec tief wordt". Hoewel hij eraan twijfelde of de com munisten een nucleaire oorlog over Berlijn zouden beginnen, vond hij de crisis niettemin „alleszins een proef Beperking oecumenisch concilie van R.-K. Kerk Paus Johannes heeft zondag in een toespraak tot de leerlingen van het Griekse college in Rome verklaard dat het komende oecumenische con cilie van de R.-K. Kerk niet be schouwd moet worden als een verga dering waarop het vraagstuk van de eenheid van de christenen besproken moet worden, doch veeleer als een manifestatie, die de R.-K. Kerk in staat moet stellen zich voor te be reiden op de bestudering van dit vraagstuk. Hij zette uiteen dat het doel van het concilie is bepaalde regels van de kerk en de interpretatie van het ka- nonnieke recht naar de tijdsomstan digheden bij te werken opdat de af gescheiden kerken een duidelijke vi sie zulen kunnen verkrijgen op het rooms-katholieke standpunt ten aan zien van de hereniging van alle ker ken. Na afloop van de prijsuitreiking der B.B.-wedstrijden in Vlissingen, ge noten de deelnemers in het Schelde- kwartier van een maaltijd volgens 't cafétariasysteem. Ook de commissa ris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroót, eh zijn echtgenote schaarden zich met een bord gewa pendin de rij om het door de Ma rine-koks samengestelde menu te keuren. (Foto P.Z.C.). voor de westelijke solidariteit". Hij was van oordeel dat de westelijke mogendheden deze proef tot dusver „zeer goed" hadden doorstaan. In de toespraak, die Adenauer zondag hield, werd zeer veel aandacht be steed aan buitenlandse politiek toneel. De rol van West-Duitsland, zei hij, blijft zeer belangrijk. West-Duitsland is de muur die het westen kan op werpen tegen de expansie van het communisme in Europa. De hereni ging zal niet zo snel tot stand ko men, gaf dr. Adenauer toe, maar men mag daarom niet toelaten dat het Erobleem van de 17 miljoen slaven in et hart van Europa de aandacht van de wereld verliest. Kansen moeten snel worden gegrepen (Van een onzer redacteuren). „Nederland zal zich een aanzienlijke inspanning moeten getroosten en het zal de kansen die het op het ogenblik ongebruikt voorbij laat gaan, snel moeten aangrijpen, wil dit land aan het gevaar ontko men van een niet meer in te halen achterstand op het gebied van de kernenergie". Aldus verklaarde het Tweede Kamer lid, ir. S. A. Posthumus, tijdens een gesprek dat wij zondagmor gen met hem hadden aan boord van de „Rijndam", waarmee hij van een studie-reis van twee maanden uit de Verenigde Staten was teruggekeerd. Ir. Posthumus, die de kernenergie-deskundige is van de P.v.d.A.-fractie heeft in de Verenigde Staten vele opleidings instituten op het gebied van de kernwetenschappen bezocht. „Het is ontstellend, zo weinig Neder- landers men daar op de speciale leergangen en cursussen aantreft j tussen de zeer vele Europeanen en Aziaten die straks een beslissen de rol zullen spelen bij de inscha keling van hun landen in het atoomtijdperk. België en Zweden zitten er boven op Nederlan ders ontmoet men er slechts spo radisch. Vier aan het Argonne institute for reactor technology. Daarvan zijn er dan nog drie van de Koninklijke Marine die in ver band met haar vlootplannen de en verdrinkt Vader redt kind De 37-jarige heer E. van den Besse- laar ui Boxtel is zaterdagmiddag na het redden van zijn 9-jarige zoontje verdronken. Hij was met de jongen gaan vissen in de Beerze. De jongen tuimelde op een gegeven ogenblik in het ter plaatse vrij diepe riviertje. Zijn vader sprong hem meteen na, greep hem en slaagde er in zijn kind boven water te houden. Te hulp ge schoten vissers staken de jongen een hengelstok toe, waaraan hij op de wal werd getrokken. Plotseling ver dween de vader toen onder water. Hij is daaruit later levenloos opgehaald. Overstromingen in Beieren en Oostenrijk Militairen, brandweerlieden en poli tiemannen bestrijden momenteel de zwaarste overstromingen welke se dert de oorlog beleefd zijn in Beieren. Ook worden overstromingen gemeld uit verscheidene streken in Oosten rijk. In Beieren staat op ongeveer 50 we gen tot 4 voet water en verscheidene spoorlijnen zijn er geblokkeerd. Eij Passau trad de Donau buiten haar oevers. De scheepvaart werd verlamd en gewassen op de velden, die de rivier omzomen, werden geruï neerd. De Beierse politie zegt dat door de hete zon van de laatste dagen de sneeuw op de Beierse Alpen in ver sneld tempo was gaan smelten, waar door het peil in de rivieren hoog steeg. De zware regenval in de nacht van zaterdag op zondag deed de rest. Landingsvaartuig lek in de Nieuwe Waterweg Het zondagochtend omstreeks vier sleepte Nederlandse landingsvaar- uur de Nieuwe Waterweg binnenge- tuig „Doms Herman" is even na het passeren van Hoek van Holland lek- geraakt en aan de grond gezet. Men was er gisteren nog niet in ge slaagd het vaartuig te dichten. Een drijvende bok van Van der Tak's ber gingsbedrijf is bij het werk inge schakeld. Met behulp van deze bok tracht men nu stroppen onder het vaartuig door te trékken, om het gedeeltelijk uit het water te kunnen tillen, waarna men goede hoop heeft het wel te kunnen dichten. vorming van een speciaal finan cieringsfonds nu onverwijld een zeer hoogwaardige buiten landse deskundige wordt aange trokken om hetzij in Delft hetzij in Leiden deze zaak op te zetten. „Daarnaast moeten we onmiddellijk zoveel mogelijk mensen naar de buitenlandse wetenschappelijke nucleaire centra zenden. Ik kan op grond van mijn Amerikaanse ervaring niet anders concluderen dan dat wij nu heel snel moeten zijn", zo zei hij. ADENAUER ...proef goed doorstaan... Over de binnenlandse aangelegen heden van de bondsrepubliek merk te Adenauer op, dat de eenheid van de Christen-Democraten ge handhaafd is gebleven. In een dic tatoriaal geregeerd land zijn geen meningsverschillen, maar in een land dat democratisch wordt gere geerd, moeten er natuurlijk me ningsverschillen zijn. „Wij bespre ken deze, waarna de eenheid wordt hersteld", aldus Adenauer. KIND IN VLAMMEN OMGEKOMEN DÏijkt te hebben". Ir. Posthumus zei van mening te zijn, dat Nederland thans zeer snel zal moeten handelen. „Gege ven onze grote achterstand, niet alleen op de atoommogendheden, maar ook op vergelijkbare Euro- Eese landen, geloof ik, dat er op orte termijn een bedrag van om streeks 100 miljoen op de begro ting zal moeten komen in plaats van de onnozele paar miljoen die we nu hebben, om een groot aan tal deskundigen te vormen en een toereikend onderzoekingsapparaat op te bouwen". Hij herinnerde er aan, dat prof. Boon, die aan de Technische Hogeschool te Delft het hart vormde van de groep welke zich met deze vraag stukken bezig hield, thans ook als zovelen al naar het particuliere bedrijfsleven verdwijnt. In dat licht gezien, zei hij het als een eerste eis te beschouwen, dat kostte wat kost desnoods door Bij een brand in het dorp Vinkei (ge meente Nuland) is zaterdag een zes jarig meisje, het oudste kind van het gezin van de gemeente-arbeider H. Bosch in de vlammen omgekomen. Het kind lag boven ziek te bed toen kort na het middaguur in het woon huis brand uitbrak. De moeder en de vier andere kinderen stonden op het pnnt aan het middagmaal tg gaan. De vader keerde kort na het ont dekken van de brand van zijn werk terng. Hij heeft allereerst getracht zijn zieke dochtertje uit de slaapkamer te ha len, maar daarbij zakte hij door de reeds brandende vloer. Even later stond het met stro gedekte huis in lichterlaaie. De brandweer van Nu land stond machteloos, daar de felle wind en het kurkdroge huis het blus singswerk tot een onmogelijkheid maakten. Het huis brandde geheel uit. Bij een grote bran-i die in de nacht van vrijdag op zaterdag gewoed heeft zijn aan verschillende industrie- en een gevoelige klap toegebracht. De Siaps stralingsverwarmmgsmdustiïe, waar de brand ontstond is een vol komen ruïne geworden. Het vuur dat later oversloeg naar de meubelfabriek „Het Centrum" (waarna de Culem- borgse brandweer assistentie inriep van de brandweren van Geldermalsen en BeusiChem) richtte ook daar grote schade aan. Voorts brandde een aard appelopslagplaats uit en kréég Spoor's mosterdfaibriek zeer aanzienlijke schade. COMMISSARIS DER KONINGIN REIKTE PRIJZEN UIT Voor eerste maal thans ook de brandweer ingeschakeld De eerste provinciale lustrumwedstrijd van de Zeeuwse Bescherming Be volking, die zaterdag in Vlissingen werd afgewerkt, is een manifestatie van de eerste orde geworden. Na afloop van dit B.B.-treffen kon gecon stateerd worden, dat de geoefendheid van de verschillende diensten ten opzichte van vorig jaar over het algemeen vooruitgegaan was. Tijdens de prijsuitreiking in het Scheidekwartier de gehele dag het hoofdkwartier van de oefeningen zwaaide de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot- de dames en heren van de Zeeuwse B.B. dan ook de hoogste lof toe. Hij prees het enthousiasme, dat zij de gehele dag- tentoongespreid hadden. In vergelijking met vorig jaar was het wedstrijdprogramma uitgebreid, daar behalve de geneeskundige en verbindingsteams, blok- en reddings ploegen, thans ook de B.B.-brand- weerkorpsen ingeschakeld waren. Op vijf verschillende punten in de stad, die geheel in de B.B.-sfeer getrokken was door honderden B.B.-vlaggen en -spandoeken, waren de B.B.-ers in de weer om hun wedstrijden af te werken. Daarbij op verschillende ounten gadegeslagen door honderden Vlïssingers; met name de jeugd leef de op haar wijze met enkele specta- 'ilaire oefeningen mee. In de Anjelierenlaan nummer 17 werd de wedstrijd voor de blok- ploegen gehouden. Het feit, dat dit pand binnenkort wordt afge- broken, bad da ^jecüeider. met, beide handen aangegrepen.. Het was bijzonder realistisch; ook de slachtoffers waren in die geest nagebootst. Harde knal Een harde knal van een ontploffen de blindganger vlak bij de Nuts- kleutersehool in de Hobeinstraat be tekende voor de negen reddingsploe gen volop actie. Het hoofdgebouw van de school was ingestort, terwijl enkele voorbijgangers door de lucht druk waren weggeslingerd...... Een moeilijk punt bij de redding was dat één der gewonden horizontaal van het overgebleven dakgedeelte ge haald moest worden. De brandweer deed dus voor het (Zie slot pag. 7 kol, lj

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1