MICHELIN Kasteeltje „Lage Vuursche" wordt eigendom van prinses Beatrix Achtkantig gebouw staat romantisch tussen het groen Méér KILOMETERS SOEPEL VEILIG AANTAL OVERNACHTINGEN VAN BUITENLANDERS 7 PCT. HOGER GEMEENTEBESTUUR GELEEN BEZOCHT VLISSINGEN DEN HAAG VERLIEST PROCES WOONRUIMTEVORDERING ZATERDAG 13 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERHUIZERS BEZIG MET ONTRUIMING Het achtkantige kasteeltje ,,Lage Vuursche", staat romantisch tussen het groen. Alsof de bomen, de natuur, het in bescherming willen ne men, pas geschoren gazons omringen het en daaruit rijzen de beuken op bruine en groene bladerfonteinen, waarin de zon vuurpijlen schiet. Als toevallig staan ze hun mannetje in het gras te staan, maar verder op verdichten zij zich. Daar in het beukenbos, waarin de roep van de kauwtjes als een dui vels gelach weerklinkt. Dit wijd gespannen bladerdak, door brede stammenzuilen gedragen, heeft iets weg van het schip van een kerk. De paden zijn groen van het gras dat er woekert. In het denne- bos, dat geurt naar hars, is kort geleden gekapt. De dode takken liggen nog overal verspreid. Man nen, zijn verderop bezig hopen bla deren in een vrachtwagen te scheppen, grond die de jonker ver kocht heeft en nog afgevoerd moet worden. Andere mannen zijn doen de een sloot uit te diepen. Daar zal de grens lopen van het deel van Drakestein. dat door ba ron van Hardenbroek ten behoeve van prinses Beatrix is gekocht. Een deel. dat zo'n achttien hecta ren groot is, dus niet eens zo erg groot. Waar de sloot ophoudt staan paaltjes met oranje (hoe kan het anders) koppen, die de grens aangeven. Verse aarde om nog heldere betonnen paaltjes wijst er op, dat de oranje staken voor beton moeten plaats maken. Of het daarbij blijven zal Voor de dieren die vliegen zul len er geen grenzen zijn. De spechten zullen net als nu hier blijven broeden en af en toe een vrolijke roffel wegge ven op een dode tak. De tjiftjaf blijft de andere zangers dirige ren. en de roodborstjes zullen tot in het witte huis hun schel le trillers zenden. Uit het kasteel klinken opgewon den stemmen. Daar is de verhui zing aan de gang, want de 15de moet het leeg opgeleverd worden. Vandaar de mannen, die in het bos aan het werk zijn, vandaar in het huis dat geloop, het bewegen ach ter de ramen, waar de gordijnen worden afgenomen. Sommige van die ramen staan scheef in de ge vel, die wat naar links is verzakt. Binnen die acht muren, waarvan alleen de voorzijde niet wit be pleisterd is, zijn twintig kamers, grote en kleine, woon-, werk-, bad en logeerkamers. Baron van Har denbroek moet hebben gezegd, dat dit het schaap met vijf poten is, waarnaar werd uitgezien. Wit is het ih elk geval grotendeels, en een bel draagt het ook: bovenin het torentje, dat het buiten kroont, hangt een klokje. Dat is het hoog ste punt. Daaronder is een plat dak omgeven door een witte blustrade. De prinses zal daar vaak en zijn, want het uitzicht van moet komen ligt een grote tank, reservoir voor de oliestook. Het circuit waarop af en toe motor races worden gehouden loopt er vlak voor langs. Een fazantenpaar trekt er voorbij gevolgd door on telbare kleine fladderaars en een eenzame kievit bepeinst, zijn kans om hier volgend jaar weer terug te komen om een broedsel groot te brengen. Het punt, waar die bungalow zal worden opgetrokken, ligt niet ver van het achtkante kasteeltje, waarvan het petieterig torentje juist door de bomen zichtbaar is. Boswachter Hakstege heeft ons er langs gereden, toen hij ons de kwekerijen liet zien van fijnspar ren en kerstbomen, het kapelletje, de viskom, de ijskelder, het veen en de vernielingen, die door het publiek worden aangericht. Drakestein was tot dat de jonk heer met de gemeente B^arn een kwestie kreeg over motorwedstrij den voor het publiek geopend. Nu staan overal borden, zijn er slag bomen aangebracht. ,.Het wild is nu al veel rustiger", vertelt Arie Hakstege, „je merkt het in het veld. Er kwam hier veel publiek. Ruiters ook. En heel veel mensen die niet de moeite namen om een dagkaart voor een paar kwartjes te kopen. Ze reden maar het terrein op en deden of het van hen was. Moet U hier zien. Jonge aanplant langs een openbare weg die doodloopt. Automobilisten rijden er op, en moeten dan kerentientallen sparretjes zijn bij die manoeuvres gesneuveld". Hij vertelt dit op een weg, die langs het nieuwe landgoedje van de prinses loopt. Die weg zal nog veel drukker wor den ,als prinses Beatrix haar In trek op de Lage Vuursche zal heb ben genomen. In de Vuursche veronderstelt men dan ook dat er hekken zul len worden aangebracht, en dat er een wacht zal komen. Het Verkocht aan Koninklijk Huis Maandag 15 juni zal het schil derachtig gelegen kasteeltje „Lage Vuursche" eigendom worden van prinses Beatrix. Het huis zal leeg worden over gedragen, de bijna twintig hec taren natuur moeten ook „schoon" zijn. De familie Bosch van Drakestein moet verhuizen, wat tegen de zin is van de douarière, die haar zoon Frede. rik verwijt het landgoed voor te weinig geld tè hebben verkocht. Overigens kan de jonker zelf over zijn 250 ha van Drakestein en wat daarop aan gebouwen staat, beschikken, daar dit zijn erfdeel is. Hij heeft het trou wens liever aan het Koninklijk Huis willen verkopen, dan aan een ander. Volgens zeggen zouden de fun damenten van het kasteeltje Lage Vuursche van 960 dateren. In ieder geval blijkt uit oude stukken, dat de eerste Duitse keizer Otto de Grote, het land goed Drakesteyn aan de Utrechtse bisschop Balderik schonk. Het is sindsdien door veie han den gegaan tot de toenmalige eigenaar Ernst van Reede het in 1634 grondig liet restaure ren. Pas zes jaar later was het gebouw gereed in de vorm wel ke het nu nog heeft. In 1806 kocht mr. P. W. Bosch, burgemeester van Utrecht, het landgoed. Hij is het, die toen „Van Drakestein" achter zijn naam plaatste. Honderddrieën vijftig jaar hebben de telgen Bosch van Drakestein het kas teel bewoond zodat het eigen lijk niet te verwonderen valt dat de douarière zich tegen de verkoop verzet, wat mede uit haar Spaanse temperament voortkomt. lijkt ons eerlijk gezegd niet overbodig tot deze maatre gel over te gaan om de prinses en haar gasten de rust en de vrijheid van bewegen te garan deren, die zij o achtige buiten (Advertentie) Als u snél rijdt.. Als u véél rijdt.. Veer normaal gebruik 2 proiiel typen Met. of zónder binnenband met wit zijvlak of In zwart RAADPLEEG UW HANDELAAR! MICHELIN De Nederlandse Kwaliteitshand - gefabriceerd te 's-Hertogenbosch JAARVERSLAG A.N.V.V. Waarschuwing tegen optimisme In 1958 bleef het buitenlands toeris tisch bezoek zich, mede onder in vloed van de Expo, gunstig ontwikke len. Dit constateert de Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer in haar jaarverslag 1958. De politiek-economische ont wikkeling in Frankrijk bleek een rem op het bezoek aan ons land, doch het vereenvoudigen van grensfacili- telten stimuleerde ander bezoek. Het aantal overnachtingen steeg in vergelijking tot 1957 met 7 percent tot 2.867.000. In percentages uitge drukt werden de „vreemdelingenbed den" voor 28.7 percent door Duitsers voor 14 percent door Engelsen, voor 13.5 procent door Amerikanen en voor het overige door Scandinaviërs (7.5) Fransen en Belgen (6 en 5.5) geallieerde militaire verlofgangers (5) Zwitsers (4) en Italianen 2.5) be slapen. Bulten deze C.B.S.-cijfers vallen ve'le overnachtingen in logementen, pen sions, jeugdherbergen, bungalows en kampeerbedrijven, welker totaal la ger wordt geschat dan dat van 1957. Het dagboek van onze oosterburen verdubbelde ongeveer onder invloed van de „koopreisjes". Aan de zuid grens was de toename ongeveer 7.5 percent. De A.N.V.V. schat het aantal buiten landse bezoekers die hier een dag of langer waren, inclusief grensarbei ders, in 1958 dan ook op ongeveer 30 miljoen. De hoeveelheid ingebrachte deviezen liep op van f 258 miljoen in 1957 tot 286 miljoen in 1958. Dat is bijna zestig maal het deviezenbedrag uit t' vreemdelingenverkeer in 1938. Nu de invloed van de Expo is weg gevallen meent de A.N.V.V. tegen optimisme te moeten waarschu wen. Het jaarverslag gewaagt van toenemende concurrentie. Om een evenredig aandeel in de wassende toeristenstroom te krijgen zal het Nederlandse toeristische propa- gandabudget aanzienlijk moeten worden verhoogd. In 1958 ontbrak het de A.N.V.V. aan geld om te adverteren terwijl ook andere ac tiviteiten drastisch moesten wor den besnoeid. „Het bevorderen van het toerisme is een vak met vele commerciële aspec ten. Daarmee zullen wij in de toe komst degelijk rekening houden". Met deze woorden besloot de nieuwe voorzitter van de A.N.V.V., prof. dr. ir. H. C. J. H. Gelissen, zijn openings toespraak voor de algemene vergade ring van de A.N.V.V. in het zijn 700- jang bestaan bejubelende Assen. Ofschoon het buitenlandse bezoek in 1958 groter was dan in vorige jaren en de vooruitzichten voor dit jaar goed zijn, meende prof. Gelissen te moeten waarschuwen tegen een drei gende achterstand in accommodatie. De buitenlanders zullen niet blijven komen indien de logiesgelegenheid krap of te krap is. dat punt reikt verder dan haar 18 ha. Ze kan heel Drakestein's vijf honderd hectaren overzien en mis schien wel het ouderlijk huis ont dekken. Hemelsbreed ligt paleis Soestdijk maar drie kilometer van Lage Vuursche. Drakestein grenst trouwens aan liet kroondomein- Soestdijk, een factor die tevens de koninklijke keus heeft bepaald. De bungalows waarin freule Dia na en jonker Freddie zullen gaan wonen, moeten nog gebouwd wor den. Hun moeder zou bij een van hen komen. Waarschijnlijk bij de jonker, die ook een huis in Loos- drecht heeft. Op de plaats waar het nieuwe huis Advertentiej Vrijdagmiddag hebben de burgemees ter van Geleen, dr. J. P. D. v. Ban ning en de wethouders en raadsleden van deze gemeente 'n bezoek gebracht aan Vlissingen. Het gemeentebestuur van deze plaats in Zuid-Limburg be zoekt ieder jaar een gemeente van gelijke grootte, teneinde zich daar te oriënteren over verschillende proble men en om zodoende een vergelijking te kunnen maken. 's Middags bracht het gezelschap begeleid door het college van B. en W« van yiiaeingen «i bezoeken aan de NV. Koninklijke Maatschar „De Schelde", het nieuwe bejaarden tehuis, het Aroda-sportveld en het badbedrijf. Tevens werden nieuwe stadsgedeelten in ogenschouw geno men. 's Avonds was er een bijeen komst in „Britannia", waar de be zoekende raadsleden van gedachten wisselden met de leden van de ge meenteraad van Vlissingen. Het gezelschap arriveerde 's middags om twee uur in Vlissingen en werd ten stadhuize in de raadzaal ver welkomd door burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen, die de gasten een inzicht gaf in de geschiedenis van Vlissingen en de pijlers, waarop de huidige welvaart rust. Nadat dr. Banning een dankwoord had gesproken, gaf mr. H. A. van Andcl van de Koninklijke Maat schappij „De Schelde" een toelich ting op het bezoek aan dit bedrijf, dat daarna, aansluitend op de ont vangst, werd gemaakt. Op de fo to: het gezelschap tijdens de rond leiding bij „De Schelde". (Foto P.Z.C.). Wielrijder gedood door goederentrein Gisternacht om ongeveer tien voor twee is op de met knipperlichten be veiligde overweg bij Velp een dodelijk ongeluk gebeurd. Twee mannen op de fiets, die in Arnhem waren uit ge weest en die naar Velp terugkeerden, reden op de overweg, toen ook een goederentrein naderde. Een van de twee fietsers maakte toen de op merking dat ze moesten afstappen, doch de ander, de 29-jarige J. A. Kip uit Velp, was van mening dat hij de overweg nog wel zou kunnen passe ren. Hij reed door en zijn fiets is naar het schijnt door de trein nog juist aan de achterkant gegrepen. De leerling bestuurder van de trein maakte de bestuurder erop attent dat hij dacht dat de trein iets geraakt had. Enkele honderde meters verder werd de trein daarna tot stilstand gebracht. De leerling-bestuurder en de bestuurder zijn, tezamen met de man in wiens gezelschap K. was, gaan zoeken. Zij vonden na enige tijd het stoffelijk overschot van K. Walvisvaarderkapitein Visser overleden Te Leeuwarden is gisteren op 67-ja- rige leeftijd overleden de heer Klaas Visser. Hij was de eerste kapitein op de Willem Barendsz voor de walvis vaart. Hij was ook ereburger van Schiermonnikoog. O Rusland en Ghana hebben hun han delsbetrekkingen te Accra met succes beëindigd, meldt het Sowjet-persagent- schap Tass. an W. van Den Haag hebben van zekere D. als eigenaar van een per ceel, bewoond door C. J. H., dit per ceel krachtens de woonruïmtewet ge vorderd, zonder mede te delen ten wiens bate gevorderd werd. De huur der heeft in kort geding van de pre sident der Haagse rechtbank een ver bod gevraagd deze vordering te ef fectueren, welke eis werd toegewezen op grond van het ontbreken van de mededeling ten wiens bate gevorderd werd. In hoger beroep heeft ook het Haagse gerechtshof deze vordering op dezelf de grond nietig verklaard. Tegen dit arrest is de gemeente Den Haag in cassatie gekomen. Het stand punt van de gemeente is, dat in grote gemeenten, waar veel woningzoeken den zijn, het praktisch onmogelijk is voor een bepaald gezin te vorderen. Voorts werd aangenomen, dat art. 10 der woonruimtewet niet eist, dat de naam van degen, ten wiens behoeve gevorderd wordt, wordt genoemd. De Hoge Raad heeft nu het beroep van de gemeente verworpen. Over wogen werd daarbij, dat de bedoeling van de wetgever is geweest in de wet Adviesaanvrage wettelijke regeling minimumlonen De minister van sociale zaken en volksgezondheid heeft aan de Sociaal- Economische Raad gevraagd hem ad vies uit te brengen over een wettelij ke regeling van minimumlonen. Dit heeft de voorzitter van de Sociaal- Economische Raad, prof. dr. G. M. Verrijn Stuart, gisterochtend mede gedeeld in de korte openbare verga dering die de raad in zijn gebouw te Den Haag heeft gehouden. De voor zitter van de S.E.R. stelde de raad voor, de adviesaanvrage in handen te stellen van het dagelijks bestuur van de S.E.R.. ter voorbereiding. De raad reiding. De raad stemde met dit be sluit in. vast te leggen, dat de vorderende au toriteit niet enkel heeft rekening te houden met een doelmatige verdeling der woongelegenheid, maar dat zij dit lang moet afwegen tegen alle verde re in aanmerking komende belangen, belang moet afwegen tegen alle ver dere in aanmerking komende belan gen, in 't bijzonder ook in verband met de grote betekenis van de vraag aan wie de te vorderen woonruimte wordt toegewezen. In de wet is sprake van „partijen" met de blijkbare bedoe ling, dat op beider belangen in onder ling verband zal worden gelet. De Hoge Raad heeft juist geoordeeld de overweging van het Hof, dat, nu nu B. en W. niet één of meer bepaal de personen op het oog hebben gehad ten behoeve van wie het perceel is gevorderd, een afweging van de be langen, als bedoeld in de wet, is uit gebleven en derhalve de vordering niet voldoet aan de wettelijke eisen, om welke reden zij nietig is. Kassier spoorloos na ontdekking van tekort Een 25-jarige boekhouder-kassier, werkzaam bij een Amsterdams fi liaal van een in Heerlen gevestigde limonadefabriek, is sinds maandag 1.1. voortvluchtig, nadat een accoun tantscontrole een tekort van circa 2200 gulden in zijn kas aan het licht had gebracht. Terstond nadat er aan gifte bij de politie wegens verduiste ring was gedaan, bleek de jongeman spoorloos te zijn verdwenen. Koningin Juliana gaat naar Nijmegen HM. de Koningin is voornemens op vrijdag 4 september 1959 een bezoek te brengen aan Nijmegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7