Maandag start zomeractie van Verbond voor Veilig Verkeer klankbord Betekenis van het woord „leek" is weer aan het veranderen GELD VERDIENEN MET GULDEN REGELS IJS ETENDE RUSSINNEN ZAGEN MODESHOW VAN DIOR ZATERDAG 13 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DRIE WEKEN LANG (Van onze verkeersredacteur) L«t op weggebruikers! Vanaf maandag aanstaande kan men met goed ver keersgedrag geld verdienen. Men kan namelijk een bon voor boeken ontvangen. Drie weken lang (de eerste week is voor de voetganger, de tweede voor de fietser en bromfietser en de derde voor de motorrijder en automobilist) wordt er onder het motto ,,De Gulden Regels" door het Verbond voor Veilig Verkeer nog eens gehamerd op het behoorlijk kennen van de verkeersregels, die tenslotte de basis moeten vormen voor een veilig verkeer. Vijf Gulden Regels" zal iedere categorie in ieder geval moeten kennen en natuurlijk toepassen. In ieder geval want er zijn méér regels die men moet kennen om veilig aan het verkeer te kunnen deelnemen. En het Ver bond voor Veilig Verkeer hoopt, dat het leren van die vijf regels, die een beloning kunnen opleveren de Nederlandse weggebruiker stimuleert om zich ook nog eens op de verkeersvoorschriften in het algemeen te bezinnen. Hoe is nu deze zomeractie 1959 van Veilig Verkeer opgezet? Van maan dag 15 juni tot en met zaterdag 20 juni is het de week van de voetgan gers. Op hun gedrag wordt dan spe ciaal gelet door vijf teams van men sen van het Verbond voor Veilig Ver keer en gemeente- of rijkspolitieman nen. Met name zullen deze teams let ten op voetgangers, die met hun goede verkeersgedrag het juiste voorbeeld geven. Men zal er enkelen uitpikken en vra gen stellen. Wie twee vragen, die be trekking hebben op de „Gulden Regels" direct foutloos weten te be antwoorden, krijgen een boekenbon ter waarde van f 2,50. Wordt ook een derde „onvoorbereide" vraag iuist beantwoord, dan wordt nog een ion van f 5,uitgereikt. En boven den kan men op een bij die gelegen heid uitgereikt formulier zijn ver- keerskemiis luchten. Het juist beant woorden van vijf voorrangsvragen reeft kans op een prijs van f 250, 150,—of f50—. „BETALENDE WAARDERING" In de daaropvolgende week komen- de wielrijders en bromfietsers aan de beurt. Dat is dus van 22 tot en met 27 juni. En tenslotte, van 29 juni tot en met 4 juli zullen de bestuurders van motoren, scooters en automobie len het goede voorbeeld kunnen geven. En als zij dan onderweg worden aan gehouden, dan behoeft dat niet te zijn, omdat ze een overtreding heb ben begaan maar juist, omdat opviel, hoe goed ze het deden. Geen „betaalde waarschuwing" dus maar juist een „betalende waardering". Om het element van verrassing in Vijf „Gulden regels" 1. Loop op de voetpaden en niet onnodig op de rijweg. 2. Steek bij een stilstaand voer tuig zó over, dat het voertuig zich rechts van u bevindt. 3. Loop buiten de bebouwde kom aan de linkerkant van de rij weg als er geen voet- of fiets paden zijn. 4. Steek over als het verkeerslicht naar de straat die u wilt over steken rood is en het verkeer voor dit licht wacht. 5. Maak bij het oversteken zoveel mogelijk gebruik van over steekplaatsen. Vluchtelingen (Slot van pag. 1) legers kunnen terugkeren op de boer derijtjes die ze in de steek lieten toen er oorlog tussen Israël en de Arabi sche staten was uitgebroken. Het wegwerken van dit „probleem" zal jaren van geduldige arbeid ver gen en het zal grote sommen gelds Aan het bijeenbrengen van dat geld ook voor andere vluchte lingen zal in het „Vluchtelin- fenjaar 19591960" krachtig wor- en gewerkt. Aangenomen mag worden, dat in Nederland een aanzienlijk bedrag bij een gecollecteerd zal worden en dat duizenden Nederlanders na het stor ten van hun gift, de vluchtelingen weer rustig zullen vergeten, zoals ze thans eigenlijk al vergeten zijn. Om dat vergeten te beletten zal het Comité-vluchtelingenjaar 1959 1960 het niet bij een nationale geld inzameling laten. Er zullen in het a.s. voorjaar ook lokale acties worden gevoerd, die op een duidelijk doel ge richt zullen zijn in samenwerking met stichtingen, die zich nu al met vluchtelingenzorg in bepaalde gebie den ter wereld bezighouden. Het is niet de bedoeling deze vluch telingen naar Nederland over te brengen, maar wel om ze te helpen in andere landen nuttige staatsbur gers te worden. Vooral het denkbeeld om tussen -een bepaalde streek of stad van Neder- lund en een bepaalde gx-oep vluchte lingen een band te scheppen lijkt bij zonder waardevol. Die streek of stad krijgt dan een dui delijk zichtbare taak. Men ziet hoe het geld wordt besteedt, men lean zelf nagaan in hoeverre men succes heeft met de reclassering van de vluchtelingen. Ook zal men kunnen vaststellen hoe lang het hulpwerk moet duren. Het gevolg zal dan zijn, dat de vluchtelin gen niet na een storting in de collec tebus vergeten worden, maar dat ze in de belangstelling blijven... totdat ze geen vluchtelingen meer zijn. XVAT ZE ZEGGEN. De Britse predi kant J. E. E. Tunstall „Ik zou wel willen dat in het toekomstige tijd perk der „beschaving" de apen het zouden winnen en zouden beginnen, geleerden het luchtruim in te schie ten". De Britse premier Harold Macmillan: „In leven zijn brengt enige risico met zich mede". TWEEDEHANDS. Eugene Cruppton werd in Fulton (New-York) vijftig dagen opgesloten nadat hij zijn meis je een verlovingsring had gegeven die hij van haar grootmoeder had gestolen. deze actie te houden wordt niet be kend gemaakt, waar de teams op een bepaalde dag opereren. Behalve deze landelijke acties zullen in verschillen de plaatsen ook de afdelingen van het Verbond voor Veilig Verkeer premies uitreiken voor een goed gedrag. Op de donderdagen tussen 18 juni tot 6 augustus, werkt de N.C.R.V. nauw samen met het Verbond voor Veilig Verkeer om bij het publiek de kennis van de verkeersregels te testen en het als het dit verdient te belonen voor een goede kennis van die regels. Het programma draagt de naam „Ge lijk Oversteken" en de eerste drie uit zendingen vallen samen met de zomeractie van het Verbond voor Vei lig Verkeer. Het Verbond verloot bovendien mooie prijzen onder diegenen die de drie hun gestelde vragen op de de juiste wijze hebben ingevuld, met vijf voorrangsvragen direkt op juiste wijze hebben beantwoord en een hun uitgereikt vragenformulier met vijf voorrangsvragen direkt op de juiste wijze hebben ingevuld. Zij, die op de donderdagavonden de drie vragen goed hebben beant woord veroveren zich een plaats in de grote landelijke Veilig-Verkeers- radio-kompetitie, welke op 20 sep tember a.s. te Arnhem zal worden gehouden en maken een kans op het winnen van één van de drie 10- of 5-daagse gratis vakantiei'eizen. Deze actie is een zomeractie. En dat is niet voor niets: de vakanties zijn in zicht, de wegen zullen drukker zijn en ze zullen bevolkt worden met meer onervaren weggebruikers. Alleen als ieder van ons zich van minuut tot minuut realiseert, dat de verkeersre gels er zijn om toegepast te worden, dat ook op de weg de fatsoensregels gelden van het maatschappelijk ver keer, kan misschien bereikt worden, dat in de komende vakantiemaanden het aantal doden en gewonden lager is dan vorig jaar. Toen vielen er in juli en augustus resp. 194 en 188 do den te betreuren tegen een maand- gemiddelde van 116. Binnenkort benoeming staatssecretarissen Calmeyer, De Jong en Roolvink zouden in aanmerking komen (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen is binnenkort de benoeming van enige staatssecreta rissen te verwachten en wel bij de fensie en bij sociale zaken. Voor staatssecretaris van land- en lucht macht komt in aanmerking het Christelijk - Historische Tweede-Ka merlid, luitenant-generaal b.d. M. Calmeyer en voor staatssecretaris van marine de kapitein ter zee P. S. J. de Jong, lid van de K.V.P. De minister van sociale zaken mr. Van Rooy is voornemens de Antï- Revolütionaire heer B. Roolvink. een van de secretarissen van het Christelijk Nationaal Vakverbond, als staatssecretaris, speciaal be last met de zaken de loonvorming betreffende, aan zijn departement te verbinden. Nader vernemen wij dat de heer Roolvink zal worden belast, in gro te trekken, met de taak die de vorige staatssecretaris van sociale zaken heeft vervuld. Daarnevens zal de heer Roolvink zich de eerste tijd in het bijzonder bezighouden met de vraagstukken verbonden aan de in voering van de vrijere loonpolitiek. De heer Roolvink, die woonachtig is te Hilversum, is onder meer lid van de Sociaal-Economische Raad. De heer Roolvink is in 1912 te Wijd- gaat (Friesland) geboren. Hij werk te aanvankelijk in het metaalvak en was in dienst van Jaarsma's Haar- denfabriek te Hilversum. In 1946 werd de heer Roolvink hoofd bestuurder van de Chr. Metaalbe- drijfsbónd eii in 1950 tweede voor zitter van. die organisatie. Secretaris van het Chr. Nat. Vakverbond is hij sinds 1 december 1952. Geeft U altijd het goede voorbeeld in het verkeer Zoals deze voetganger die zo netjes rechts-hondt op de oversteekplaats? Het verkeer is een Samenspel van alle weggebruikers, waarbij U de spelregels niet alleen moet kennen, maar ook toepassen. Schenking van prinses Wilhelmina aan de staat Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend, dat verband houdt met een schenking, die prinses Wilhelmina heeft gedaan aan de staat der Nederlanden. De prinses heeft de wens te kennen gegeven, in haar bezit zijnde onroerende goe deren van het landgoed „Het Loo", een aantal in de nabijheid liggende onroerende goederen en voorts de rechten, welke zij met betrekking tot 'n aantal opstallen op percelen, beho rende tot het kroondomein, kan doen gelden, onder zekere voorwaarden en bepalingen aan de staat te schenken. Hierbij heeft de prinses beoogd, dat deze goederen als- een geheel in stand zullen worden gehouden en het ge not van de vruchten daarvan voor behouden blijve aan diegene van haar nakomelingen, die drager van de kroon is. De prinses en ook de regering is van oordeel, dat zulks het beste kan worden bereikt door het geschonkene onder te brengen bij het kroondo mein, aldus schrijft minister Zijlstra in de memorie van toelichting. Waar de regering met eerbiedige dankbaarheid en instemming van de voormelde doelstelling heeft kennis genomen, heeft de minister de schen king namens de staat aanvaard, al dus voorts de memorie. Deze overeen komst behoeft, gezien de aan de schenking verbonden voorwaarden en bepalingen en de toevoeging aan het kroondomein, bekrachtiging bij de wet. Het ingediende wetsontwerp strekt tot het treffen van deze wet telijke voorziening. Het Wereldgebeuren De Russische huisvrouwen hebben gisteren de gelegenheid gehad om de mooiste produkten van de Fran se haute couture te zien, toen twaalf mannequins van maison Dior hun eerste openbare show in de Russische hoofdstad gaven. Een duizendkoppige kennelijk geamu seerd publiek - 95 uit vrouwen publiek 95 procent uit vrouwen bestaand zat in het auditorium van de „arbeidersclub", de vrou wen gekleed in bescheiden katoe nen zomerjaponnen of witte blou ses en zwarte rokken, en keek naar de ranke mannequins in hun creaties van chiffon en met juwe len bestikte avondtoiletten. Slechts enkele Russinnen droegen hoedjes. Hun rokken waren echter liet negentienjarige Franse meisje Marie José Serio, dat op 2 mei j.'l. tijdens een autotocht met haar vrien den door Algerijnse opstandelingen in een hinderlaag werd overvallen, bij wélke overval haar vrienden wer den gedood, is vrijgelaten en terug gekeerd i» haar woonplaats Con- stantine. bijna tien centimeter langer dan de mode toestaat. Velen, gebruik ten lipstick en enkelen hadden het haar in losse Franse stijl op gemaakt, een aanwijzing dat de Russische vrouw thans wat meer tijd voor en interesse in haar kle ding en cosmetica heeft dan vroe ger. Aangezien de Russen dol zijn op ice cream, zag men de meeste toe schouwers aan een ijshoorntje lik ken gedurende de show, die goed twee uur duurde. Soms was het opgewonden gefluister over de luchtige cocktailjaponnijn van chiffon en avondtoiletten, bestikt met edelstenen, zo hard, dat men nauwelijks de commentator hoor de. Utrechtse garagewacht neergeschoten Een 49-jarige Utrechtse garage- wacht, de heer J. Nederhof is gister nacht om even voor twaalf uur met een pistool neergeschoten. Hij is met zeven darmperforaties naar het Siut- Antoniusziekenhuis overgebracht. De Utrechtse recherche heeft hem nog niet kunnen horen. Het enige wat het slachtoffer, vader van zes kinderen nog zeggen kon, was dat zijn aan valler gemaskerd was, blond haar had en vier schoten op hein heeft gelost. De heer Nederhof was achter in de garage aan het werk, toen de scho ten vielen. Hij kon nog naar de ben zinepomp voor aan de weg strompe len, waar hij werd ontdekt door een toevallig passerende kennis. Deze waarschuwde ogenblikkelijk do poli tie en de G.G.D. De toestand van de heer Nederhof is ernstig. Hij is di rect na zijn aankomst in het zieken huis geopereerd. De aanvaller is de garage aan de achterzijde binnengedrongen. De po- litiespeurhond Nelly heeft zijn spoor kunnen volgen tot aan de Weg der Verenigde Naties. Over de identiteit van de dader verkeert de recherche nog in het onzekere. Gistermorgen heeft men in de garage twee pistool hulzen gevonden. Hieruit bleek, dat de heer Nederhof met een 7.65 mm kaliber automatisch pistool was neer geschoten. Uit de garage wordt niets vermist. STEMMEN UIT DE KERKEN Geen ondeskundigen en oningewijden, maar vertegenwoordigers der Kerk Het woord „leek" heeft een hele geschiedenis achter de rug. We bedoelen natuurlijk het woord, dat gewoonlijk gebruikt wordt in tegenstelling tot „geestelijke". Het is afkomstig van het Griekse woord „laos", dat volk betekent. Een leek is dus hij, die tot het wik behoort. Nu hadden de Grie ken ook nog wel een ander woord voor volk, maar daarmee duidden zij niet hun eigen volk aan. Het woord „laos" komt in het klassieke Grieks nu niet zo dikwijls voor, terwijl de betekenis ook niet overal gelijk is, niaar in de Griekse vertaling van liet Oude Testament, die gewoonlijk wordt aangeduid met de naam „de Septuagin", treft men dit woord een paar duizend keer aan en wel om het volk Israël aan te duiden. Zo is in de christelijke kerk ontstaan het woord „leek", dat dus eigenlijk betekent: iemand die behoort tot liet volk van God; iemand die behoort tot de gemeente van Christus. Maar daarmee was de ontwikkelingsgang in de betekenis van dat woord niet ten einde, zoals we kunnen nagaan aan ons gewone spraakgebruik. Feitelijk is de betekenis precies omgekeerd, want wij gebruiken het woord „leek", om daarmee aan te duiden een niet-deskundige, een oningewijde. We kennen de tegenstelling: geeste- lïjke-leek. De leken zijn dan de rooms-katholieke gewone gemeentele den. Wanneer in protestantse kerken van leken wordt gesproken, plaatst men dit woord gewoonlijk tussen aan halingstekens, om daar mee te kennen te geven dat men eigenlijk niet wil weten van leken, zoals men in de r.-k. kerk gewoon is daarvan te spreken. In de protestantse kerken kent men het priesterschap van alle gelovigen en wanneer men dit in ernst neemt, dan kan men die tegenstelling van geestelijken-leken, ook niet volhou den. ..Gelioorgevend aan het woord van haar Herder, vervult de gemeente haar pastorale opdracht", zegt de kerkorde der N.H. Kerk. Alles wat men van een predikant verwacht mag. men ook van ieder gemeentelid ver wachten, om de gemeente op te bou wen in geloof, hoop en liefde". Maai de praktijk is dat men toch ook hier te veel heeft geleefd in de tegenstel ling geestelijken-leken. Nu is blijkbaar de betekenis van het woord „leek" wederom aan het ver anderen, zowel in de r.-k. kerk als in het protestantisme. In de r.-k. kerk kent men tegenwoor dig 't zg. lekenapostolaat, dat ..wezen behoort tot het apostolaat van de Kerk, dat immers in zijn geheel volk van God is". In de tijd na de Refor matie heeft men op het concilie van Trente alle nadruk gelegd op de gees telijken. Men begint dit nu te ei*ken- nen als een eenzijdigheid. In rooms- katholieke boeken kan men tegen woordig met nadruk geschreven lin den dat het evangelie naast de uit zending van de 12 apostelen (geeste lijken) ook kent de uitzendingen van de 72 (leken), dat geheel het Nieuwe Testament nadruk legt op het alge meen priesterschap der gelovigen en dat in het sacrament van het doopsel en vormsel „dan ook het fundament ligt van elk apostolaat der leken". Trouwens het sacrament van de doop kan hier door een leek worden be diend, de zogenaamde nooddoop en kent men hier, eveneens voor noodge vallen, ook niet de lekenbiecht? Op de bijeenkomst van de Wereld- (Zie slot pag. 8 kol. 3) Gast in Genève Op het ladder van het politieke prestige is West-Beilijns bur gemeester Willy Brandt enke le sporten opgeklommenindien men tenminste aanneemt dat bonds kanselier dr. Konrad Adenauer met zijn merkwaardige verandering Van ambities, en de socialistische leider Erich Ollenhauer met het naïeve „Deutschland-plan" van zijn partij allemaal een beetje lager op die ladder terecht zijn gekomen. Brandt, die tot Ollenhauers groepe ring behoort, onthoudt zijn steun aan dat „Deutschlandplan". En met zijn verre reizen om de zaak van de Westberlijners te bepleiten, heeft hij zich een zeker „Atlantisch ge zag" verwoi-ven. De bereidheid van regeringsautori teiten in de westelijke landen om naar hem te luisteren komt ook voort uit het feit, dat hij al vroeg tot de besliste tegenstanders van het Hitlerregime behoorde en dat hij toen vluchtte, eerst naar Noorwegen en vervolgens naar Zweden en dat hij als vluchteling het beproefde wa pen opnam, welks munitie niets an ders dan inkt is. Aan die periode van buitenlandse vrijheidsstrijd wordt hij thuis nog telkens herinnerd... daar wordt hij immers door zijn vrouw Ruth met „Noorse" zorgen omringd en niet zelden wordt in hun huis haar moe dertaal gesproken. Het echtpaar Brandt heeft giste ren zijn westelijke vrije eiland midden in Oost-Duitsland weer voor een reis verlaten: nu met een doel op betrekkelijk korte afstand Genève. Mevrouw Brandt is een van de zeldzame dames in het aan vrou welijk schoon zo arme conferentie milieu; met haai* man is ook zij de. gast van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Christian Herter. Ongetwijfeld werd gisteren, aan het noenmaal met Herter en diens beide westelijke collega's Sel- wyn Lloyd van Groot-Brittannië en Couvé de Murville bewaarheid wat hij bij zijn aankomst in Genève zei te verwachten: dat er geen redenen bestaan om te twijfelen aan de vastbeslotenheid der westelijke mo gendheden om de rechten der West berlijners te verdedigen! En dit be zoek is voor hem zeker een nieuwe gelegenheid, te vertellen hoe de Ber- lijnse vork nu precies in de westelij ke steel zit en om ten overvloede te wijzen op het belang van de aanwe zigheid der bezettingstroepen in dit „eiland", dat spoedig „ondermijnd" zou zijn indien men het aan zijn lot overliet. Herter en collega's zullen (ten overvloede) zijn gestijfd in hun afwijzing van het voorstel waarmee de Rus Gromyko deze week roet gooide in het toen al iets beter geu rende conferentie-eten en dat zou neerkomen op een ontruiming van West-Berlijn door de troepen der westelijke mogendheden binnen één jaar. Uit de mededelingen die de Britse minister van buitenlandse za ken Selwyn Lloyd gisteren ter conferentie deed, bleek dat de wes telijke mogendheden de Russen in het geheime overleg met Gromyko een flink eind tegemoet waren "ge komen. Zij hadden zich immers be reid verklaard, hun troepen in Ber lijn niet uit te breiden en in bepaal de omstandigheden, zelfs een be snoeiing te overwegen. Men had zelfs aangeboden, „op te hóuden met acti viteiten waarmee mogelijk de open bare orde of rechten van andei'en verstooi'd zouden kunnen worden". Deze en dergelijke regelingen ter voorkoming van ondermijning, en propaganda moesten dan echter ook voor Oost-Berlijn gelden. Maar Gro myko. die eexst had toegegeven dat enkele duizenden soldaten in een onverdedigde stad op een afstand van ruim 150 kilometer van hun naaste steunpunt, temidden van honderdduizend Russische en Oost- duitse militairen, geen enkele be dreiging inhielden, kreeg klaarblijke lijk orders om zijn houding weer te verstarren. Wat was de aanleiding tot deze wending, die toch onplezie rig is al betoogde Gromyko gisteren dat men niet van een ultimatum mag spreken? Weet Kvoesjtsjew nog niet, dat het vergeefse moeite is om van een tij delijke verdeeldheid van het westen op andere punten (zoals het Navo- conflict tussen Franki-ijk en de V.S.) gebruik te willen maken om 'n eigen oplossing voor Berlijn te forceren? Wil hij de (onlogische) indruk wek ken, dat een topconfei'entie nu de enige remedie kan zijn? Of doet hij weer dreigend om straks 'n dwerge stapje achteruit te kunnen doen en dan „reusachtig" toegeeflijk te schij nen? Het zijn vragen waarop alleen het Kremlin het antwoord weet, en waarachter Brandt plus ega bij hun bezoek aan Genève ook een vraagte ken gezet-zullen hebben. Het ligt echter in Brandts lijn de aandacht vooi'al te richten op West- Berlijns belang als vrije stad en daarachter een uitroepteken te plaat sen. WILLY BRANDT ...naast vragen: een uitroepteken...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5