PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MOGELIJK LAATSTE WEEK VAN DE CONFERENTIE TE GENÈVE Gromyko weigerde Russische voorstellen in te trekken Aardenburg volgende week centrum van agrarisch festijn Maandag komen ministers weer bijeen, maar EUROMAST KRIJGT SPOEDIG ZIJN „KRAAIENEST" 202e jaargang - no. 137 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Dlreotie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.j fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 13 juni 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties <max. 8 regels» 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 68-60, teL 2356 4 lijnen (b.g.g. 8508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat .2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm tel. 2094. Hoewel de ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier vrijdag de dreigende crisis in de Geneefse conferentie althans tijdelijk hebben weten af te wenden en maandag opnieuw in besloten zitting bijeen zullen komen, meent men toch uit enkele aanwijzingen te kunnen opmaken dat de conferentie haar laatste week ingaat. Het ingeschakelde personeel van de Verenigde Na ties te Genève is aangezegd, dat het na de volgende week vrijdag zijn gewone werkzaamheden zal kunnen hervatten. In Amerikaanse kringen was men van mening dat Gromyko zelf het einde van de huidige conferentie aankondigde, toen hij sprak over een topcon ferentie. Gezegd werd dat men zijn woorden zou kunnen opvatten als een requiem voor deze conferentie; hij poogde te stellen dat leder die geen topconferentie wenste, een vijand van de vrede Is. In antwoord op vragen, werd In genoemde kringen nog gezegd dat de westelijke mogendheden „niet verrast waren" door de verklaring van Gromyko over een top- ©onferen tie. Vluchtelingen Enkele dagen geleden Is in tegen woordigheid van H.M. de ko ningin het Nederlandse comité geïnstalleerd voor het „Vluchtelingen- jaar 1959—1960". Die Installatie moet aan onze ko ningin grote voldoening hebben ge schonken, want zij heeft reeds jaren lang aangedrongen op een groot scheepse actie ten bate van de vluch telingen, die na de jongste oorlogen of door politieke omwentelingen van huis en haard werden verdreven en van wie een deel nog altijd geen nieuw vaderland en geen middelen van bestaan heeft gevonden. Nu is dan een wereldactie voor de vluchte lingen Ingezet en zij zal een geheel jaar moeten duren. De lange duur houdt verband met de enorme omvang van het vluchtelin genprobleem. Er zijn tijdens de jongste wereld oorlog en de tijdens de kleinere conflicten, die na deze oorlog nog volgden, verscheidene tientallen miljoenen mensen uit hun landstre ken gevlucht. Het overgrote deel van deze mensen heeft vrij spoedig een nieuw bestaan gevonden en heeft zich ook snel geacclimatiseerd in een nieuwe omgeving. De mensen zijn daarbij soms geholpen, maar meestal wisten ze door hun eigen gezonde reactie op de na-oprlogse toestanden, zichzelf aan de ellende te ontworste len. Ook de economische opleving in het West-Europa na 1945 maakte de op lossing van het vluchtelingenpro bleem in dat deel van de wereld be duidend gemakkelijker. Op dit ogenblik vertoeven er in Eu ropa nog slechts 40.000 vluchtelin gen in kampen en dat zijn de aller moeilijkste gevallen. Het zijn de overschotjes van de miljoenen vluch telingen, dat wil zeggen de „kneus jes", aan wie de samenleving niet zo heel veel heeft, de oudjes, die zich moeilijk kunnen aanpassen, kortom de mensen, die extra-zorg behoeven en die niet zo maar in de vrije sa menleving een redelijke kans krijgen. In totaal zijn er thans op de wereld nog ongeveer twee miljoen vluchte lingen. die in kampen of bijzondere stadswijken huizen en die meestal onder erbarmelijk slechte omstan digheden leven. Men vindt hen in het Midden-Oosten, in Hongkong, in In dia en in Noord-Afrika. Onder deze vluchtelingen zijn vogels van diverse pluimage en mensen van sterk variërende politieke beginselen. Het zou niet juist zijn als men al deze vluchtelingen zou zien als strij ders voor gewetensvrijheid of voor een betere wereld, waarin de men sen als broeders (zusters) zouden samenwonen. Duizenden van hen zijn slachtoffers van politiek-nationale conflicten, die met grote hardnekkigheid worden ge continueerd. Een hardnekkigheid, die soms voor buitenstaanders nauwe lijks te begrijpen is, omdat die bui tenstaanders onmogelijk al de politie ke en religieuze drijfveren kunnen bestuderen, welke in diverse hoeken van de wereld tot massale vluchten aanleiding gaven. Het kernpunt is echter, dat al deze mensen in stoffelijke en geestelijke nood leven en dat ze hulp nodig heb ben om in de maatschappij terug te keren. Zo vormen bijvoorbeeld de 900.000 Palestijnse vluchtelingen rond om de staat Israël al een heel moeilijk probleem. Zij zullen elders In de Arabische wereld een bestaan moeten vinden, maar voorlopig wil len ze alleen maar rondhangen bij de grens van Israël in de hoop, dat ze nog eens met zegevierende Arabische (Zie ilot pag. 3 kol. 1) Naar verluidt wordt 'door het Westen een voorstel overwogen om de conferentie te „degrade ren" tot een niveau van lagere gedelegeerden en de eigenlijke mi nistersconferentie een reces van 6 tot 8 weken te geven. In die tijd zouden het bezoek van de Amerikaanse vice-president Ri chard M. Nixon aan Moskou volgen de maand, en de zitting van het Cen trale Comité van de Russische com munistische partij in het Kremlin einde juni, misschien een nieuw Rus sisch klimaat scheppen. In elk geval zou een topconferentie niet in zicht zijn, Amerikaanse func tionarissen verklaarden gisteren na drukkelijk dat geen top-conferentie zal worden gehouden, als in Genève geen vorderingen zijn gemaakt. Inmiddels is Gromyko er wel in ge slaagd verschillende reacties bij de tegenpartij op te wekken. Het Wes ten had Gromyko onder ogen ge bracht dat men niet bereid was on der dwang te onderhandelen. Giste ren zeide Gromyko dat het niet zijn bedoeling was wie ook te bedreigen. Maar hij handhaafde al zijn oude eisen. Gromyko, zo deelde namelijk een Amerikaanse woordvoerder mee, sprak een half uur over de gewraak te Russische voorstellen die volko men onveranderd bleken, al legde hij er de nadruk op dat men termen als bedreiging, dictaat of ultimatum niet meer moet gebruiken. Diplomatieke waarnemers in Genève beschouwen de jongste crisis in Ge nève door de verzekeringen van Gro myko dat de Russische voorstellen niet als ultimatum opgevat moeten worden, als voorlopig van de baan. Maar gezien het feit dat het Russi sche voorstel nog niet is ingetrokken Bij de Eiffeltoren in Parijs is de na tionale finale gehouden van een vei lig verkeer-wedstrijd om de „Coupe de France Interpistes" van de Fran se Vereniging voor veilig verkeer. In deze wedstrijden wordt de jeugd op aantrekkelijke wijze- bekendgemaakt met de regelen van het verkeer. De beker ging naar de groep uit Eure, waarvan de vijf jeugdige leden be halve een diploma en de beker ook elk een transistor-radiootje kregen. De foto geeft een beeld van de wed strijd op het. Champ de. Mars. en de Russen dus over een jaar een afzonderlijke vrede met Oost-Duits- land willen sluiten als men niet tot een andere oplossing komt, kan de crisis elke dag weer uitbreken. Te meer, daar Gromyko er vrijdag nog weer eens op gehamerd heeft, dat Rusland niet kan instemmen met een voortdurende aanwezigheid van wes telijke troepen in West-Berlijn op be zettingsbasis. Gromyko zal dit week einde niet naar Moskou vliegen, maar in Zwitserland blijven. Brandt In een officiële verklaring, uitgege ven na besprekingen tussen burge meester Brandt van Berlijn en de Westelijke ministers, staat, dat de ministers hun verantwoordelijkheid tegenover de Berlijnse bevolking op de Geneefse conferentie zwaar heb ben laten wegen. Zij hadden Brandt Enkele aardoiieprodukten worden goedkoper Als gevolg van prijsdalingen op de wereldmarkt, zullen met ingang van maandag 15 juli aanstaande de ver koopprijzen voor enkele aardoiiepro dukten in Nederland worden ver laagd. De prijs van peti'oleum voor huishou delijk gebruik wordt driekwart cent per liter lager. Tractorpetroleum wordt 0,40 per 100 liter goedkoper. Verder worden de prijzen voor gas- olie, autogasolie en huisbrandolie 1 met 0,80 per 100 liter verlaagd, térwij! de verlaging voor dunne stookolie en huisbrandolie 2 0,75 per 100 liter bedraagt. Wij vernemen voorts nog, dat in die gedeelten van het landt waar reeds enigermate op de prijsverandering van gasolie werd vooruitgelopen, de algemene verlaging van 0,80 niet volledig zal worden toegepast. Weer een zomers weekend (Van onze weerkundige ij medewerker) H Warmere oceaanlucht, die don- H derdag via. Engeland naderbij =j kwam heeft ons land niet kun- nen bereiken, doordat zich bo- ven Scandinavië bijzonder snel jij een flink hogedrukgebied ont- wikkelde. Hierdoor draaide de wind naar noord-oost en werd er vrijdag al drogere lucht aan- gevoerd. Ook tijdens het week- j|j end zullen omvangrijke hoge- drukgebieden voor de zesde op- H eenvolgende keer een droog en jjj zonnig weekend brengen. De zwakke tot matige wind gaat =1 iets meer naar het oosten met m als gevolg, dat er wat warmere lucht wordt aangevoerd. De- H pressies uit het westen kunnen |j ons de komende dagen niet be- M reiken, zodat op de meeste M plaatsen het nog te droge weer H voortduurt. =j iiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii voorts van hun bezorgdheid doen blijken over het houden van de presi dentsverkiezingen in West-Berlijn, juist op een ogenblik waarop zij de toekomst van de stad met de Russen bespreken. Overleg De Britse minister van buiten landse zaken, Selwyn Lloyd, is is gisteren in Londen teruggeko men voor overleg met premier Harold Macmillan. Hij zal de premier op de hoogte brengen van de laatste ontwikke lingen op de ministersconferentie te Genève. Ook minister Couve de Murville heeft Genève verlaten. Bij zijn aankomst in Parijs, verklaarde hij, dat hij overleg zal plegen met zijn regering. De komende week zal beslissend zijn voor de conferentie in Genève. „Na de nieuwe voorstellen van de Russen bevinden we ons in een zeer moei lijke positie", aldus Couve de Mur ville. Minister Gromyko heeft tijdens een diner besprekingen gevoerd met de Westduitse minister van buitenlandse zaken, von Brentano. KIJKEN VOOR HET PUBLIEK (Van een onzer redacteuren) „Kijken voor het publiek", staat er op een groot bord aan de bouwkeet bij het werk aan de Euromast te Rotterdam. Dat publiek zal zich niet on betuigd laten, wanneer binnenkort het restaurant in de 102 meter hoge mast gehesen wordt, zomin als het wegbleef, toen in continu-arbeid de mast zelf werd gegoten. Dat ophijsen van het restaurant, compleet geverfd en met de ruiten er al in, is een groots karwei, waarvan het slagen volkomen afhankelijk is van het vakmanschap en de precisie van de mensen van Werkspoor. in de uitsparingen van de toren schacht. Zover is het intussen nog niet: voorlopig is een kleine kraan bo ven op de toren bezig de onderde len omhoog te hijsen voor een veel grotere kraan, die nodig is voor dit enorme karwei. Eigenlijk is het woord omhooghijsen van het restaurant niet juist. Het wordt omhooggevïjzeld. Een driehoek van stalen balken wordt op de toren gelegd. Van de drie punten uit lopen lange vijzel strippen naar de begane grond. Wa terdruk, vijzels en vijzelkatten zullen dan, langs die stalen strips het „kraaienest" iedere keer met vijf tien centimeter tegelijk omhoog brengen. Het principe is doodeenvoudig, vin den ze bij Werkspoor. „Als bepaal de kleinere technische problemen maar zijn opgelost, dan komt het er niet meer op aan, wat je omhoog vijzelt en hoeveel het weegt", zeg gen ze bescheiden. Is het restaurant eenmaal boven, dan begint het precisiewerk, het monteren op een kokervormige ring, waarin steunbalken zijn ge monteerd. Nu gaat het erom, er voor te zorgen, dat deze 24 stalen balken een gelijke belasting krij gen. De mensen van Werkspoor hebben bij bruggebouw een enor me ervaring in dit soort werk op gedaan. Al wekenlang worden er nauwkeurige metingen verricht. De constructie is uiteraard bijzon der solide. En dit kan ook niet anders, want met de Euromast mag geen enkel risico genomen worden. Restaurant wordt opgevijzeld naar 80 meter hoogte Zev'-n etmalen denkt men nodig te hebben, om het gevaarte omhoog te brengen en het „kraaienest" te ver ankeren in hoger sferen, waarin een rechtgeaard kraaienest thuis hoort. Eerst zal het er om gaan, de zaak zonder een schrammetje op tachtig meter hoogte te brengen daarna komt het precisiewerk, wan neer het stalen gevaarte, dat 240 ton weegt, bevestigd moet worden Tuinder overleden door vergif van sproeimiddel De 28-jarige tuinder D. Hoekstra te Midluni is gisteren overleden als ge volg van vergiftiging met parathion, een sproeimiddel waarmee hij 's avonds tevoren in zijn boomgaard had gespoten. De heer Hoekstra heeft zoals door de arbeidsinspectie dwingend wordt voorgeschreven tijdens het spuiten geen masker en handschoenen ge bruikt en heeft tussentijds nog een boterham gegeten en gerookt, 's Nachts werd hij onwel en gister morgen is hij aan de gevolgen van de vergiftiging overleden. De heer Hoek stra, afkomstig van Wijnaldum, woonde nog maar twee maanden in Midlum, waar hij een gaardeniersbe- drijf had overgenomen. Hij laat een vrouw en drie dochtertjes van 9, 4 en bijna 1 jaar achter. Een Apeldoornse zuivelfabriek heeft bij wijze van proef een melkauto- maat opgesteld bij een benzinetank station. Na inworp van een kwartje ontvangt men een in papier verpakte halve li ter gekoelde melk. De capaciteit van de automaat is ISO pakjes. Z.L.M.-DAGEN 1959 Tentoonstelling landbouwwerktuigen groter dan agrarische beurs AAKDENBUKG begint in de tentoonstellingssfeer te gera ken. Op de tussen jijk met bos schages omgeven terreinen van „De Eldersclians" wordt de ene kolossale tent 11a de andere op getrokken en sinds enkele da gen is er in de Heerendreef, welke naar dit uniek gelegen re creatiecentrum leidt, een druk verkeer. De grote jaarlijkse Z. L.M.-tentoonstelling, welke daar volgende week donderdag, vrij dag en zaterdag wordt gehou den, gaat na de maandenlange voorbereidingen langzamerhand gestalte brijgen. „Grootser en omvangrijker dan we in Aar denburg ooit hadden durven denken", zei gemeentesecretaris J. M. Paridaen als betrekkelijk buitenstaander gisteren tegen de pers. Zo denken trouwens ook de enthousiaste leden van de tentoonstellingscommissie er over. Want dat er bijvoorbeeld jen inzending aan landbouw werktuigen komt, welke in op pervlakte en aantal machines zelfs de agrarische beurs in Utrecht overtreft, hadden zelfs deze heren met hun aangeboren Zeeuws Vlaamse optimisme niet verwacht. „Zeeuwsch Vlaanderen randgebied van Nederland, centraal gelegen in Europees verband" hebben de orga nisatoren bij de propaganda voor de ze tentoonstelling als slagzin geko zen. En al zal eerst vrijdag en za terdag goed blijken hoe groot de toe loop naar deze expositie zal zijn, er zijn nu reeds zoveel toezeggingen uit België binnen, dat het wel bij voorbaat vaststaat, dat het in Aar denburg een groot internationaal boe- renfestijn wordt. Gistermorgen gaven de heren van het Z.L.M.-kringbestuur en van de ten toonstellingscommissie, tussen hun duizend en een beslommeringen van een tentoonstelling-in-opbouw door, aan de pers een exposé over wat de bezoekers, die men bij duizenden ver wacht, straks te zien krijgen. Dit zal niet gering zijn. Men had zich geen idealer terrein kunnen wensen, want het gehele Elderschanscomplex een rijk bezit van de gemeente Aardenburg is met zijn honderd duizend vierkante meter, zijn vier- parkeerterreinen waar vierduizend (Zie slot pag2 kol. 2) KORTE PREDIKATIE VERBITTERING „En er ontstond een verbittering zodat zij uiteengingen..." Hand. 13 39a. Nu wrijven we toch onze ogen uit. Is dat een zin uit de Bijbel? Ja, het staat er toch heus. Het gaat hier over Paulus en Barnabasdie op het punt staan, een nieuwe reis te gaan maken. Als oude wapen broeders zullen ze opnieuw de strijd tegen het heidendom beginnen. Maar er ontstaat tussen hen verschil van mening over de reisgenoten. Paulus wil niet, dat Johannes Markus, die hem vroeger had vergezeld, maar vrij spoedig was teruggekeerd, nu tveer van de partij zou zijn. Barabas wil juist het omgekeerde. Beiden houden aan hun standpunt vast. Er vallen ivoorden, die we van deze mensen toch niet zouden verwach ten. Verbitterd gaan ze uiteen. Moet door zulke mannen het Evan gelie worden verkondigd 't Is maar goed, dat de Bijbel ons de mensen tekent, zoals ze in werke lijkheid zijn. Ook Paulus en Barabas zijn geen volmaakte mensen. Ieder heeft zijn eigen karaktereigenschap pen. Paulus wil niet toegeven. Er komt geen vergelijk! Ze gaan ieder hun eigen weg, terwijl hun voor naamste doel toch hetzelfde is. Wanneer U dit leest, glimlacht U misschien meewarig en zegt U bij Uzelf: „Zie je welzo is het nu met die vrome mensen. Ze noemen zich christelijk, maar ze zijn net eender als alle anderen". Inderdaad, Paulus en Barabas zijn geen haar beter dan de Joden, die hen altijd hébben tegengewerkt. En de kerkmensen zijn niet beter dan de thuisblijvers. Hoe vaak zijn de kerk mensen immers niet twistende uit eengegaan? Met als resultaat: weer een kerkje erbij.' Hoe kunnen wij weer tot elkaar ko men? Dat is de grote vraag van alle tijden, in kerk en maatschappij. Het is' de vraag, duizendvoudig gesteld in oost en west, de vraag van Ge nève. Het antwoord geeft Christus ons. Hij zegt: „Ik ben de Weg". Luiste ren naar Hem heeft tot gevolg, dat onderlinge spanningen verdwijnen. Hij alleen kans ons weer tot elkan der brengen. Hij geeft ons de woor den in het hart, die wijs zijn en die winnen. Ovezande, R. Das. VERWACHT. Geldig tot hedenavond DROOG EN ZONNIG. Droog en overwegend zonnig met een zwakke tot matige wind tussen noord en noordoost. Dezelfde mid- dagtemperaturen als gisteren of iets hogere. WEERSVERWACHTING VOOR ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Zaterdag zonnig en mooi strandweer. Zwakke wind uit noordoostelijke rich ting. Temperatuur in de middag ruim 18 graden Celsius. Zeewater 14 gra den Celsius. Vooruitzichten: ook zon dag nog zomers strandweer en iets warmer. ZON EN MAAN 14 juni Zon op 4.20 onder 21.00 Maan op 12.56 onder 0.44 15 juni Zon op 4.19 onder 21.01 Maan pp 14.11 onder 1.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1