Zweden opnieuw in actie over zaak - Wallenberg DE KERKEN IR ZÓ DENKT MEN IN HET BUITENLAND ER OVER maatschappij Rapport over welvaart en welvaartsdenken te verwachten Kathedraal van Riga wordt een „historische plaats" Grote bijdrage van Britse Kerken voor wereld-vluchtelingenjaar 14 PROVINCIALE ZEEUWSE CQURANT ZATERDAG 13 JUNI 1959 De bevelhebber van de NAVO strijd krachten, generaal Laurie Norstad, heeft In Parijs een défilé afgenomen van studentenweerbaarheidskorpsen. Aan het défilé namen de korpsen uit Amsterdam, Groningen, Leiden, Utrecht en Delft deel. FOTO: Generaal Norstad inspecteert de Nederlandse studentenweerbaar heid. KREMLIN SPEELT VREEMD SPEL Een bekende rubber- en ban denfabriek te Akron in de Amerikaanse staat Ohio heeft een stalen wiel ontworpen met een „band" van getwijnd staal draad, welke zelfs de hitte van een snijbrander weerstaat. Dergelijke wielen zullen ge bruikt worden aan ruimte schepen van de toekomst. Het wiel is bestand tegen tem peraturen tussen 1000 en 000 graden Fahrenheit, het zal moeten dienen als landingswiel voor door raketten aangedre ven ruimteschepen, welke bij terugkeer in de aardatmosfeer eerste de hitte-bariërre moeten passeren. lllllllllllltlllllllllllllUlllllllllllllllllllllllltllllU en de Over enkele weken zal een rapport verschijnen over welvaart en wel vaartsdenken, samengesteld door de commissie voor sociale zaken van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland. Dit heeft de secretaris der commissie voor so ciale zaken van de 'raad, drs. H. M. de Lange, meegedeeld. De heer De Lange heeft de Oecumenische Raad voorts op de hoogte gesteld van de stand der studie over snel le sociale veranderingen, die door de Wereldraad van Kerken wordt ondernomen. Opvallend bij deze studie Is, dat Nederlanders weinig bijdragen leveren. de kerken helpen kunnen. Op deze wijze stimuleert de We reldraad een gemeenschappelijke aanpak. De plaatselijke kerken le ren zien wat het voor hun eigen leven betekent. Soms worden plaatselijke kerken ertoe gebracht in de gebieden, waar economen en ingenieurs werken, een soort voor beelddorpen te stichten. Met het geven van theologische antwoorden is men terecht zeer voorzichtig. Leidraad is, dat de diepgaande en snelle maat schappelijke veranderingen de menselijke waardigheid niet mo gen schenden. Dat vanuit deze verworven inzichten nieuw licht valt op de situatie in het westen, is een belangrijke verworvenheid. Het is nodig, ook al om dit laat ste. dat de gewone gemeenteleden zien ermee bemoeien. Europese volken moeten leren te leven in een wereld, waarin him leiding niet meer aanvaard wordt. De kerken moeten meehelpen dit bewust te maken. Deze volken moeten leren een deel van hun welvaart af te staan. Wij moeten zowel op economisch, maar ook op humanitair gébied helpen. Wij moeten een menselijke ontmoeting tot stand brengen met de zeer vele studenten, die uit de gebieden in ontwikkeling in Euro pa studeren. Ook de Nederlandse kerken staan hier voor een taak. Aldus drs. H. M. de Lange. In Evanston, tijdens de t semblee van de Wereldraad van Kerken, ls het vraagstuk over de gebieden ln snelle sociale verande ringen voor het eerst geformu leerd. Het proces, dat in Europa zich gedurende enige eeuwen af speelt, vindt veel sneller plaats in delen van Azië. Afrika en Zuid- Amerika. In 1955 besloot men, dat alle studie van de sociale afdeling van de Wereldraad zich aan de problemen van dit vraagstuk had te wijden. De bedoeling was om een gemeenschappelijke oecume nische overtuiging te wekken, zo wel in het westen als in de gebie den, die dit in het bijzonder be treft. Een groot aantal conferen ties werd ter plaatse belegd. Daar. uit kwam in,1956 een studie naar voren. Men wees daarin op het na tionalisme in deze landen; men stelde de noodzaak van studie over bevolkingsgroei en de geboortebe- heersing. Verder wees men op de noodzaak van prijsstabilisatie. In deze gebieden is de kerk steeds in een minderheid, soms met sympa thie aanvaard, soms geduld, soms afgewezen. Indrukwekkend is in deze studie, met welk een harts tocht men probeert de werkelijk heid te kennen. Het team, waaraan vooral prof. dr. E. de Vries en dr. Paul Abrecht deelnemen, hoopt in 1960 met een rapport te komen, waar in de vraag beantwoord wordt, hoe De uit de zestiende eeuw dateren de St. Maria-kathedraal in Riga is door de Sowjet-regering „genatio naliseerd". De kerk zal voortaan als „historische plaats" voor we reldlijke doeleinden worden ge bruikt, o.a. voor orgelconcerten. Ais reden voor de nationalisatie werd opgegeven, dat het orgel van de kathedraal te beroemd is om door de kerkgangers „gemonopo liseerd" te worden. De nationalisatie van de Maria- kathedraal is in zoverre geen ver rassing, dat de staat in de afgelo pen jaren al verschillende pogin gen in deze richting had gedaan en de wens had geuit, het uit 1884 daterende orgel het grootste ter wereld ln zijn soort „ln de han den van het volk" over te dragen. Herhaalde restauraties van het orgel moesten op last van de au toriteiten met kerkelijke gelden worden uitgevoerd, hoewel de ka thedraal als cultuurmonument on der staatsbescherming stond. De gemeenten in Letland hebben on danks grote moeilijkheden het no dige geld opgebracht om daarmee de nationalisatie van de kathe draal, die drieduizend mensen kan bevatten, te voorkomen. In de toe komst zal zij echter ook open staan voor de „muzjekvrienden" die „om wereldbeschouwelijke re denen" weigeren, een kerk te be zoeken. In het kader van het op 1 juni begonnen Wereld Vluchtelingen Jaar hebben de Britse kerken zich verplicht tot een bijdrage aan giften van vijfhon derdduizend pond (on geveer vijf miljoen gulden). Deze bijdra ge ligt rond 800.000 hoger dan de jaarlijk se giften van de Brit se kerken voor inter kerkelijke hulpprojec ten en vertegenwoor digt ongeveer 'n vier de deel van de totale som, die Groot-Brit- tannië wil bijdragen om het Wereld Vluch telingen Jaar te doen slagen. De activiteiten van de Britse kerken worden door de afdeling oecu menische hulp aan kerken en vluchtelin gen van de Britse Raad van Kerken ge coördineerd en zullen hun hoogtepunt moe ten vinden tijdens do jaarlijkse Week van Christelijke Hulp in mei 1960. De kerkelijke bijdra gen zullen aangewend worden voor het op richten van Inrichtin gen voor beroepsoplei ding en onderwijs ten behoeve van de Chine se vluchtelingen in Hongkong, voor het overbrengen van Eu ropese vluchtelingen van het Chinese con tinent en voor verple ging en verzorging van zieken en bejaar den onder de vluchte lingen in Europa. Bo vendien moet het vas te vluchtelingenpro- gram van de Britse kerken in alle noodge- bieden van de wereld zo onbekrompen mo gelijk gecontinueerd worden. Het werk van de In terkerkelijke hulp der Britse kerken ge schiedt in nauwe sa menwerking met de hulporganen van de Wereldraad van Ker ken. Handboek van Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt In het zo juist verschenen hand boek van de gereformeerde ker ken ln Nederland vrijgemaakt, wordt vermeld dat het aantal ker ken steeg tot 805 en het aantal predikanten van 231 tot 283. Het aantal vacatures daalde met 1 en bedraagt nu 76. Het zielenaantal steeg van 95.728 tot 96.809 en het aantal belijdende leden van 50.190 tot 50.814. Het aantal emeritus-predikanten bedraagt 15. In Zuid-Holland wor den de meeste kerken gevonden, namelijk 60, maar het zielental is het grootst in Overijsel name lijk 22.058. De provincie Gronin gen heeft de meeste predikanten namelijk 40. Zuid-Holland de meeste vacatures, namelijk 17. Het zwakst zijn deze kerken in het zuiden, dat Zeeland, Noord- Brabant en Limburg omvat, want daar zijn slechts 22 kerken met 5214 zielen. Naar verhouding ar beiden er echter veel predikanten, namelijk 17 tegen 15 in Drente en 17 in Noord-Holland. 4 De vrijgemaakte kerken hebben een eigen theologische hogeschool met 5 hoogleraren en 4 lectoren en ongeveer 100 studenten. Zending drijven deze kerken op Oost-Soem ba, West-Borneo, Nleuw-Guinea en Zuid-Afrika. Pionier van pijnloze bevalling overleden Dr. Grantley Dlck-Read, pionier van de pijnloze bevalling, Is donderdag op 69-jarige leeftijd te Worxham in Norfolk overleden. Zijn eerste boek „Childbirth without fear", in 1942 gepubliceerd, ontlokte Instemming en kritiek en werd in tien talen vertaald. Zijn méthode, waarbij aanstaande moeders controle over de spieren wordt geleerd, wordt overal In de wereld, in hét bijzonder in de Ver. Staten, toegepast, ondanks de kritiek die erop is geleverd. Andere manieren zoeken James Reston, eerste correspondent van de „New York Times" te Wash ington, schrijft aan zijn blad: „De heer Herter is thans 51 dagen in functie, hiervan heeft hij er 80 bui tenslands doorgebracht, in vermoeien de en vruchteloze besprekingen met zijn Russische ambtgenoot Gromyko, die ook door een willekeurige andere ervaren functionaris van het ministe rie van buitenlandse zaken zouden kunnen zijn gevoerd. Weliswaar neeft minister Herter hiermede een nuttige ervaring opge daan op de wijze, waarop het Krem lin buitenlandse politiek bedrijft, doch het geheei heeft zeker niet de waarde aangetoond van besprekingen door de ministers van buitenlandse zaken der ..Grote Vier". Niemand, die kennis draagt van het Sowjetrussische vraagstuk, zou wil len zeggen dat het geen nut heeft met de Russen te onderhandelen. Doch welingelichte diplomaten en gedrags dragers menen dat er een manier moet worden gevonden om met. de Sowjet-Unie te onderhandelen, zonder dat nierdoor de westerse diplomatie op ander belangrijk gebied wordt verlamd. De beste manier, om dit te bereiken, 7,ou bestaan in vergroting van het ge zag van de Amerikaanse ambassa deur in Moskou. Indien hiertegen be zwaren bestaan zou het wellicht mo gelijk zijn een groep onderhandelaars te vormen, wier voornaamste taak zou bestaan uit het voeren van be sprekingen met de communisten", al dus de Washingtonse correspondent van de ,,New York Times", Toch naar top? De Lóndense onafhankelijke „Dai ly Express" verklaarde vrijdag naar aanleiding van Gromyko's verworpen voorstel inzake Berlijn, dat „Het Westen niet onder druk van dreigementen zal onderhan delen". Het blad meent evenwel dat de ministerconferentie niet de plaats is om zulke ernstige kwes ties te bespreken. Het Berlijnse vraagstuk kan slechts worden be sproken op een conferentie van lei ders die gezag en bevoegdheden hebben besluiten te nemen. Daar om maakt Gromyko's voorstel een topconferentie met minder waar- ■chijnijlk. doch Integendeel nood zakelijk zo meent het blad. De „Daily Telegraph" vraagt zich af wat Kroetsjtsjew, na de dood van Dulles, de moeilijkheden met Frank rijk in de N.A.v.O. en Adenauers plotselinge besluit om kanselier te blijven, van de westelijke eenheid moet denken. Volgens dit blad zou men de Geneefse conferentie eenl veertien dagen moeten opschorten en eerst de eenheid van de westelijke po litiek herstellen. Eisenhower zou daartoe bijvoorbeeld Macmlllan, Ade nauer en De Gaulle naar Washington kunnen uitnodigen en Engeland zou dan bijvoorbeeld kunnen verklaren dat het niet tot elke prijs een topcon ferentie voor de Britse verkiezingen ln oktober wenst, zo meent dit con servatieve blad. Overtuigd van overhand De ..Washington Post" schreef giste ren dat de Sowjet-Unie wellicht met opzet de ministersconferentie in het slop laat komen, omdat Kroesjtsjew ervan overtuigd ls dat hij de overhand heeft. Mogelijk staat er een periode van grotere spanning voor de deur, doch een mislukken van Genève zou nog niet noodzakelijkerwijs het oor logsgevaar behoeven te vergroten of zelfs toekomstige onderhandelingen nutteloos maken. Wel blijkt nu dat Kroesjtsjew zal blijven proberen druk uit te oefenen tot hij ervan overtuigd is dat het Westen in het algemeen en de Ver. Staten in het bijzonder vast besloten zijn om de Russische militai re cn economische ontwikkeling bij te houden. Amok van oude stieren Adenauer en De Gaulle zijn „twee oude stieren die amok maken", aldus schreef de Engelse labourafgevaar- digde Richard Crossman vrijdag in de „Daily Mirror". Beiden hebben be wezen welk democratisch porceleln ook even voortreffelijk en effectief te kunnen breken als premier Kroesj tsjew. Crossman prijs Adenauer's anti-nazi- gezlndheid en „zijn diensten aan het Duitse volk". „Maar deze merkwaar dige oude autocraat begint tekenen van seniliteit te vertonen". Hij be schrijft Adenauer's „absolute controle over de politieke machinedie hem het meest abjecte vertrouwens votum opleverde sinds Hitler in 1933 in de Reichstag de macht overnam" en waarschuwde Engeland zich te herinneren wat ton tijde van de Suez- crisis (1956) In het Lagorhuis ge beurde. „Adenauer heeft zich grover gedragen dan premier Macmillan en heeft ook veel meer bereikt, maar ik - vrees dat het slechts een gradueel verschil ls". Intussen is De Gaulle „druk ln de weer geweest de N.A.V.O. te vernie len". Het N.A.V.O.-congres in Londen nam vrome resoluties aan die ten doel hadden de organisatie te versterken, terwijl ,.de Franse dictator de N.A. V.O. praktisch onhanteerbaar maak te door de Amerikanen te weigeren atoomwapens op te slaan in Frank rijk". Nieuwe aanpak Benelux- landbouwpolitiek in EI.G. De speciale Bcnolux-commlssie, sa mengesteld uit leden van de Sociaal- Economische Raad In Nederland, de Raad van de Nationalo Economie in Luxemburg, de Nationalo Arbeidsraad en de Centrale Raad voor het Be drijfsleven in België, is te Brussel In plenaire vergadering bijeengekomen. Na onderzoek van de ontwikkeling van het landbouwbeleid der Benelux- landen heeft zij vastgesteld dat sedert december 1954 (op welke datum de commissie aan het comité van minis ters de conclusies had kenbaar ge. maakt van een studie Inzake het pro bleem van de harmonisatie van het landbouwbeleid binnen de Benelux) op dit gebied geen merkbare vooruit gang is geboekt, niettegenstaande de werkzaamheden van de commissie tot harmonisatie van de landbouwpolitiek, ingesteld door het comité van minis ters op 3 mei 1955 De speciale Benelux-commissie stelt vast, dat de structuur van de agrari sche sector in Nederland en in de Bel gisch-Luxemburgse Economische unie (B.L.E.U.) een grote mate van overeenstemming vertoont, zij het dat de Nederlandse landbouw in sterkere mate op de export Is gericht. Zij ls van oordeel, dat de partnerlanden de doelstellingen van de Beneluxunle moeten blijven nastreven en tevens een gemeenschappelijk standpunt moeten innemen ten aanzien van de uitwerking van de toekomstige land bouwpolitiek ln de E.E.G hetgeen een nieuwe wijze van benadering van het Beneluxvraagstuk mogelijk maakt. goed als gelijkluidende verklaringen hebben afgelegd, waaruit kan worden afgeleid, dat Raoul Wallenberg nog na 1947 het jaar dus, tijdens het welk hij volgens de Russische nota van 1957 in Moskou zou zijn overle den in leven was en dat hij zelfs in 1953 is gezien in de gevangenis van Wladimir. De betreffende inlich tingen bleken zo betrouwbaar te zijn, dat de Zweedse regering het aandurf de om op basis van deze inlichtingen de gehele kwestie-Wallenberg, die in Het wiel van de 1957 na de Russische „doodsverkla- ring" scheen te zijn afgesloten, op nieuw onder de aandacht te brengen. Hoewel Moskou wederom negatief heeft geantwoord, is het in Stock holm opgevallen, dat de door Moskou gebruikte formuleringen deze keer minder categorisch waren dan in de vroegere nota's over deze kwestie. OPHELDERING Men maakt zich in Stockholm ove rigens geen illusies over Wallenberg. Zo goed als niemand gelooft meer aan een eventuele terugkeer van de verdwenen diplomaat, want ook al zou hij werkelijk nog in leven zijn, dan nog is liet ondenkbaar dat de Russen hem naar Zweden zonden la ten terugkeren. Dit zou immers enor me schade kunnen toebrengen aan de Rnssische propaganda en aan de voor Moskon zo belangrijke relaties met Scandinavië. Wat de Zweden met hun actie willen bereiken is ophelde ring. Men neemt geen genoegen met Russische verzekeringenmen wil bewijzen. Op de Zweedse pu blieke opinie heeft de stap van de regering dan ook een buitenge woon gunstige Indruk gemaakt, en men rekent erop, dat bij het a.s. bezoek van Kroesjtsjew aan Stockholm de kwestie-Wallenberg een belangrijk punt van bespre king zal vormen, ook al zal deze voor het Kremlin zo onbehagelijke aangelegenheid daardoor niet be vredigend worden opgelost. imte-) toekomst... Niemand gelooft nog aan terugkeer van verdwenen diplomaat (Van onze correspondent) In de destijds zo geruchtmakende Zweeds-Russische controverse over de in 1945 door het Rode Leger weggevoerde Zweedse diplomaat Raoul Wal lenberg, secretaris aan het Zweedse gezantschap in Boedapest, is geheel onverwachts een nieuwe Zweedse actie ondernomen. Het ministerie van buitenlandse* zaken in Stockholm heeft namelijk dezer dagen bekendge maakt, dat de Zweedse regering op 9 februari een nota heeft gezonden aan de Russische regering, waarin bevestiging werd gevraagd van de in Zweden ontvangen berichten, als zou Wallenberg zich nog in 1958 hebben bevonden in de gevangenis van Wladimir, een stadje dat ongeveer 200 km ten oosten van Moskou ligt. In hetzelfde communiqué van het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken wordt medegedeeld, dat de Rnssische regering reeds op 6 maart een antwoordnota heeft overhandigd aan de Zweedse ambassadeur in Mos kou, waarin wordt verklaard dat de in Zweden ontvangen berichten he laas niet kunnen worden bevestigd en dat uit een door de Russische regering Ingesteld onderzoek geen nieuwe as pecten in de kwestie-Wallenberg zijn voortgekomen. Aldus de inhoud van het communiqué, dat werd gepubli ceerd door het ministerie van buiten landse zaken in Stockholm. Het Kremlin heeft ln de kwestie- Wallenberg Bteeds een vreemd spel gespeeld. In augustus 1947 heette het in een nota aan de Zweedse regering, dat na een uitgebreid en grondig on derzoek was gebleken dat Wallenberg zich nooit binnen de grenzen van de Sowjet-Unie had bevonden en dat de man volkomen onbekend was. Tien jaar later verklaarden de Russische machthebbers echter waarschijn lijk tengevolge van de krachtige hou ding van de Zweedse premier tijdens diens officiële bezoek aan Moskou in 1956 dat Wallenberg inderdaad in 1945 was gearresteerd door het Rode Leger en dat hij in juli 1947 tenge volge van een longontsteking was overleden in de Ljubljanka-gevange- nis te Moskou. De schuld voor Wal lenberg's arrestatie en gevangenhou ding werd geschoven op de ln 1954 geliquideerde handlanger van Beria, minister Abakumow. GEZIEN NA 1947 De Zweedse regering ging on danks deze Russische nota door met haar onderzoek naar het lot van de eventuele verblijfplaats van Wallenberg. De voornaamste inlichtingenbronnen bij dit onder- zoek waren politieke- en krijgsge vangenen, die door de Russen wa ren vrijgelaten en die beweerden de Zweedse diplomaat ln Russi sche kampen of gevangenissen te hebben ontmoet. Het merendeel van deze getuigenver klaringen bleek te vaag of te onbe trouwbaar te zijn en in vele gevallen waren de verschillende verklaringen zelfs met elkaar in tegenspraak. Naar verluidt, hebben ambtenaren van het Zweedse ministerie van bui tenlandse zaken afgelopen herfst ech ter contact gekregen met twee uit Duitsland teruggekeerde personen, een Duitser en een Zwitser, die ge heel onafhankelijk van elkaar, zo

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 14