Adenauer en Erhard sloten vrede Van Sirjanslandse haven rest slechts een onbeduidende plas C.D.U.-FRACTIE UIT SPIJT OVER VERKLARINGEN DIE PRESTIGE VAN MINISTER KONDEN SCHADEN TIEN JAAR GEËIST TEGEN VEEHOUDER VOOR DOODSLAG AMSTERDAM VERLEENT SUBSIDIE AAN GECONCENTREERD BALLET DONDERDAG 11 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT „iNATUURLIJKVERWACHTTE U DAN IETS ANDERS De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft woensdagavond meegedeeld dat hij vrede had gesloten met prof. Ludwig Erhard, de voornaamste tegenstander van zijn besluit om kanselier te blijven. Toen Adenauer een kritieke bijeenkomst van de christen-democratische bondsdagfractie verliet, vroeg een verslaggever de kanselier of het conflict voorbij was. Hij antwoordde: „Ja, natuurlijk, verwachtte U dan iets anders?" Erhard en Adenauer verlieten samen de kamer waar vergaderd was en hielden stil om glimlachend te poseren voor de fotogra fen. De bijeenkomst duurde 40 minuten. Door de gesloten deur hoorde men applaus voordat de leden van de fractie opgetogen de kamer verlieten. het parlement de derde lezing van de begroting voor de bondskanselarij zal plaatshebben. Bij de tweede lezing de vorige week was dr. Adenauer (hoewel hij zelf al wist dat hij zich zou terugtrekken) nog steeds presidentskandidaat. De kritiek die de socialisten toen al op hem oefenden en die eindigde in een woordenduel tussen dr. Adenauer en de S.P.D.-fractieleider Erler de De woordvoerder van de partij, Willy Rasner, deelde later op een perscon ferentie mede dat de volgende ver klaring eenstemmig door de aanwe zigen, met inbegrip van Adenauer en Erhard, was aanvaard. „De christen-democratische fractie naar de Bondsdag verwelkomt de verklaring van de federale kanselier dat er geen sprake was van diskwali ficatie ten aanzien van prof. Erhard. De fractie uitte haar bijzondere ver trouwen in prof. Erhard. Zij uitte haar spijt over verklaringen die zijn prestige zouden kunnen schaden". Er was een stormachtig applaus toen prof. Erhard binnenkwam voor de fractiebijeenkomst. Volgens Rasner zei prof. Erhard dat hij zich diep beledigd voelde door de gebeurtenissen van de laatste dagen en weken. Sommige mensen konden, aldus Er hard, kennelijk niet de gedachte ver dragen dat een minister van econo mische zaken eigen denkbeelden had zoals bijvoorbeeld dat Europese or ganen geen protectionistisch of een vastgesteld economisch karakter moeten hebben. Wat hem pijnlijk getroffen had was de twijfel aan zijn vastbeslotenheid en aan zijn Europese instelling. Hij voelde zich terneergeslagen. Hij steunde de Europese Gemeenschappe lijke Markt maar ook het denkbeeld van verdere banden. Hij zei dat voortzetting van de gevoerde politiek gewaarborgd wordt door de hele par tij. Motieven Rasner zei dat vervolgens Adenauer aan het woord kwam. Het was volgens Adenauer van bete kenis dat de S.P.D. (de socialistische oppositiepartij) met enthousiasme de ze situatie had aangegrepen en haar gebruikte om wantrouwen te zaaien tussen de partij en de kanselier per soonlijk. Hij herinnerde aan de gevolgen in Potsdam toen Churchill midden in de viermogendhedenbesprekingen vervangen werd door Attlee. Rasner zei dat hij geen woordelijk verslag kon geven van de verkla ring van Adenauer maar dat hij „kon verzekeren dat de kanselier niet in het minst Attlee kleineer de". De kanselier legde er de nadruk op dat zijn besluit om aan te blijven niet bedoeld was om uiting te ge ven aan het bestaan van besluite loosheid. Het besluit vloeide auto matisch voort uit de internationale toestand. Tussen zijn beide beslui ten kwam de dood van John Foster Dulles en een ongunstige wending in Genève. Volgens Rasner richtte de kanselier zich vervolgens tot prof. Erhard. Hij zei: „Beste collega Erhard, ik heb nooit gezegd dat je niet de continuï teit van onze politiek zou verzekeren". Over de Europese politiek zei de kan selier: „Ik ben evenzeer voor de vrij handelszone als alle landen van de ge- meenschapelijke markt". De kanselier zei dat de enige werke lijke verschillen de kwestie van het tijdstip betreffen. Hij zei dat hij uit zag naar jaren van vruchtdragende samenwerking met Erhard. Onze correspondent hierbij aan: vandaag sociaal-democraten d val op de bondskanselier wanneer i En wat nu? te Bonn tekent ondernemen de een frontaan- kanselier deed weinig anders dan een aantal moppen over Erler verkopen die hem in het parlement de lachers op zijn hand bracht werd verzacht door het feit dat men de oude heer, die nu toch spoedig op de presiden- tenstoel zou gaan zitten niet al te hard meer wilde vallen. Inmiddels is de situatie volkomen gewijzigd en de socialisten willen nog inhalen wat zij een week geleden verzuimden. Hun idee om een motie van wantrouwen tegen dr. Adenauer in te dienen door zijn salaris symbolisch op 1 mark per jaar vast te stellen, hebben zij laten varen. Dit zou juist de eenheid in de C.D.U.-C.S.U. versterken en het gistingsproces afremmen. Het zoeken naar een nieuwe presi dentskandidaat begint maandag, twee weken voor de verkiezingen. Niemand, maar dan ook niemand weet, wie nu als derde C.D.U.-C.S.U.- kandidaat uit de bus zal komen. Het maakt trouwens weinig verschil, of het misschien dr. Adenauers lijfarts prof. Martini zal worden. De vraag is eerder: wie wil eigenlijk nog na al dit gesjacher? GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz of Teo product niet voldoet. i. Warmere oceaanlucht j onderweg (Van onze weerkundige M medewerker). Enkele dagen is het voor juni H belangrijk te koel gebleven en ook in de bovenlucht stroomde te koude lucht binnen. Op on- geveer 5 km hoogte daalde de ij m temperatuur boven ons land tot 20 graden Celsius. Hierdoor m ontstonden er op tal van plaat- sen buien, plaatselijk met ha- n =-: gel en onweer. Deze buienac- tiviteit neemt verder af, want m uit het zuid-westen nadert een gebied van hoge luchtdruk. Dit H gebied voert tevens met een zuid-westelijke wind warmere oceaanlucht naar ons land, |f s waarin vrijwel geen regen j= voorkomt. Tijdelijk bij het na- |f deren van het warmtefront kan er nog veel bewolking binnen- H drijven, maar daarna zijn weer zonnige perioden te verwach- ten. Het wijst erop, dat door H deze ontwikkeling juni zich p weer vrij snel gaat herstellen. illlllllllllllllllÉli Veertien mille van bejaarde boer gestolen Twee broers, respectievelijk uit Eist en Nijmegen, zijn door de recherche der rijkspolitie aangehouden op het vermoeden dat zij ongeveer 14.000 bij een bejaarde boer in Lathum heb ben gestolen. De broers kwamen regelmatig aan huis bij de landbouwer, die relaties onderhield met hun zuster in Arn hem. Zij haalden het geldbedrag bij de boer uit het geldkistje, waarin zich in totaal ongeveer 30.000 bevond. Grote schade door felle brand in Groningen De bovenverdiepingen van het pand van de muziekhandel Vink te Groningen zijn gisteren uitgebrand. De brandweer was binnen drie kwar tier het vuur zover meester, dat men zich kon beperken tot nablussen. Het gehele pand en de belendende per celen kregen grote waterschade. De brand brak uit in een slaap kamertje op de tweede verdieping van het pand. Het vuur breidde zich snel uit via het plafond. Het gevaar voor overslaan van het vuur naar de belendende percelen in deze dicht bebouwde buurt middenin het stads centrum was groot. Het water liep in brede stromen door het trappen huis naar beneden. Ook in de on langs verbouwde en gemoderniseer de muziekhandel van de heer H. P. Vink ontstond waterschade. Over drie dagen zal deze zaak weer geopend kunnen worden. De schade bedraagt ongeveer 30.000. Benny Goodman komt vissen in Medemblik (Van onze correspondent) Schipper Dick Manshande uit Medem blik is dit jaar heel wat van plan. Niet alleen in het binnenland, maar ook in het buitenland heeft hij naam gekregen als organisator van vistochten op het IJselmeer. Die buitenlande bekendheid blijkt wellicht het meeste uit het feit, dat de koning van de jazz Benny Good man en waarschijnlijk ook de bil jarter uit België René Vingerhoedt nog deze zomer met Dick Manshan de op het IJselmeer uit vissen zul len gaan. Manshande heeft z'n vloot weer uitge breid. Thans met een reddingboot, die destijds gestationeerd was te Wijk aan Zee. Met deze reddingboot werden 44 mensenlevens gered. Ze zal nu worden gebruikt worden om de visliefhebbers naar de visgron den te varen. Advertentie) VRIENDSCHAP VERANDERDE IN HAAT Slachtoffer verdronk na aanrijding De officier van justitie bij de Leeu warder rechtbank, mr. H. W. Kui pers, heeft gisteren een gevangenis straf geëist van tien jaar met aftrek van voorarrest met voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de rege ring met drie jaar proeftijd, tegen de 37-jarige ongehuwde veehouder Wyt- se B te Garijp. Deze stond terecht op beschuldiging van doodslag van de 21-jarige vertegenwoordiger Jouke K. in de nacht van zondag 16 op maandag 17 november 1958. De misdaad, waar het hier om ging heeft destijds in Friesland veel stof doen opwaaien. B. was jarenlang vriend geweest met Jacob, de oudste zoon van de familie K. en kwam ge regeld bij deze familie thuis. In het gezin K. vond hij de gezelligheid, die hij thuis meende te missen. Toen Ja cob echter verkering kreeg en hij B. daardoor een beetje links liet liggen, zette dit bij de verdachte kwaad bloed. Hij probeerde weer geheel be slag op Jacob te leggen, doch toen Beramen rebellen aanslag op Soekarno? Volgens berichten die de Japanse po litie heeft ontvangen, zouden de Su- matraanse rebellen plannen hebben gemaakt om president Soekarno tij dens zijn huidige verblijf in Japan te vermoorden. In politiekringen heerst enige ongerustheid in verband met de dinsdag in Zuid-Korea gesloten con ferentie van de anti-communistische liga van Zuid-Oost-Azië, die door op standelingenleiders uit Sumatra is bijgewoond. Tumult m Franss Nationale Vergadering Het is woensdag in de Franse Natio- nale Vergadering tot tumult gekomen i toen de socialisten meedeelden, dat i zij tegen een wetsontwerp van de re- i gering zullen stemmen dat strekt tot invoering van dezelfde munten en I bankbiljetten als in Frankrijk en tot verplaatsing van de verantwoorde- dit niet gelukte nam hij zijn toe vlucht tot ongeoorloofde middelen om Jacob te intimideren. Er ontstond een zeer onprettige verhouding tussen B. en de familie K. B. begon meer en meer open lijke bedreigingen te uiten aan het adres van het gezin K. Naarmate zijn straflijst groeide werd de haat bij B. intenser. Meermalen uitte hij bedreigingen tegenover der den. „Ze hebben gelachen, toen ik de gevangenis inging, maar zij zullen nog eens huilen", zei hij op een keer. Men hechtte aan deze bedrei gingen niet al te veel waarde, maar het zou anders uitkomen. Op de mis tige avond van de 16de november zou B. met een gehuurde auto (hij mocht van zijn vader op zondag niet in de eigen auto rijden) naar zijn ex-ver loof de in Buitenpost rijden, maar halverwege zag hij van zijn plan af. „Het zou toch niet helpen", zo rede neerde hij, want de familie K. had naar zijn mening ook deze verhou ding kapotgemaakt, door het meisje tegen hem te waarschuwen. Hij be sloot zijn haat definitief te koelen. Hij wachtte Jouke, de broer van Ja cob, die bij zijn meisje thuis was, op. Toen deze jongeman tegen twaalf uur naar huis fietste, reed hij hem met de auto achterop. Hij zwenkte even naar rechts, gaf de eenzame fietser een duw met de auto en reed toen door. Het slachtoffer raakte slechts licht gewond, doch viel bewusteloos in de sloot, naast de weg en verdronk. B., die onge rust werd over zijn daad, waar schuwde toen zelf dokter en politie, die echter te laat kwamen. De officier noemde het optreden van verdachte buitengewoon genie pig en gemeen. Uitspraak over veertien dagen. lijkheid voor de begroting voor Alge- nje van Algiers naar de Nationale j Vergadering te Parijs. Deze maatregelen dragen volgens de socialisten te zeer het karakter van integratie van Algerije in Frankrijk. Toen de socialist Leenhardt dit mee deelde, begonnen voorstanders van de maatregelen te schreeuwen en met de deksels van hun lessenaars te klap peren. De Amsterdamse gemeenteraad üeeft zich gistermiddag una- liem akkoord verklaard met het voorstel van B. en W. tot iet verlenen van een subsidie van 268.000 aan de onlangs ipgerichte stichting „Het Am sterdams Ballet", een concen tratie van de beide Amsterdam- 3é gezelschappen „Het Ballet der Lage Landen" en het Opera ballet. Veertien dagen geleden kon de raad niet tot dit besluit komen en vroeg aan B. en W. aanhouding, omdat het college naar zijn mening geen uit voering had gegeven aan 't raadsbe sluit „de totstandkoming te bevorde ren van een nieuw balletgezelschap, onder artistieke leiding van Mascha ter Weeme en Johan Verdoner". Gistermiddag deelde de wethouder voor de kunstzaken, mr. A. de Roos, mede, dat het bestuur van de stich ting kort na de vorige raadsvergade ring desgevraagd aan het college had meegedeeld, dat er moeilijkheden wa ren geweest en dat het de heer J. Verdoner niet als artistieke leider tezamen met Mascha ter Weeme zou aanstellen. Verscheidene andere be stuursleden verbleven evenwel in het buitenland. B. en W. achten het thans nodig met het gehele bestuur over I deze situatie nog eens te spreken. B. en W. zullen derhalve hun pogin- i gen tot het uitvoeren van het inder- j tijd genomen raadsbesluit voortzet- 1 ten. Zij gaven de raad in overweging de subsidievoordracht aan te nemen. zulks met het oog op de belangen van de geëngageerde dansers. B, en W zullen de vergadering van de verdere ontwikkeling op de hoogte j houden. Mocht blijken dat het raads besluit onuitvoerbaar is dan zal aan de raad een ander voorstel worden in gediend. Na een uitvoerig debat over deze kwestie ging de raad uiteindelijk met de subsidievoordracht akkoord. Kind (11) na aanrijding overleden De 11-jarige Johanna Yvonne Viel- voye van de Koninginneweg te Rot terdam is gisteren op die weg bij het oversteken aangereden door een per sonenauto. Het meisje werd naar het Zuiderziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat zij was overleden. En wat brokstukken steen.,. Slechts een onbeduidende waterplas, wat brokstukken steen en enige, bij na geheel vergane palen, geven aan, waar vroeger de haven van Sirjans- land is geweest. Tegen het einde van 1954 kwam de dijk door het Dijkwater gereed en dat betekende dat Sirjansland niet meer van zeeuit te bereiken was. Verstrekkende gevolgen heeft deze afdamming voor het dorp in het al gemeen niet gehad, omdat de beteke nis van de haven de laatste jaren toch al sterk was teruggelopen. Alleen Johannes Hoogerhuis en zijn vrouw hebben het verdwijnen van de haven met lede ogen aan schouwd. „Ik ben hier aan het water en bij de haven opgegroeid en dan kun je van zoiets niet gemakkelijk af stand doen. Met mijn vrouw bediende ik al 30 jaar lang de weegbrug. Wanneer er aardappelen moesten worden gela den, dan bediende mijn vrouw de weegbrug en ik droeg zak voor zak in het schip. Verder zorgde ik voor het onderhoud van de haven, en wat daarbij hoort, zoals het regelmatig baggeren, schilderen, het bedienen van de spuisluis, de bakens verzetten etc. Een stuk van ons levenswerk is ons ontrukt". Zo vertelt deze 65-jarige dijkbewoner, die met het water en het leven aan de haven was ver groeid. Het echtpaar -Hoogerhuis hij de res ten van zijn levenswerk: wat brok ken steen rond een onbeduidetide wa terplas, herinnering aan de haven (Foto P.Z.C.). Hoogerhuis herinnert zich de tijd, toen de Sirjanslandse haven nog eni ge betekenis had, hoe jaarlijks alleen 35.000 mud aardappelen door de beurtschippers werden verscheept, en hoe daarnaast zo'n 10 15.000 zak ken graan via de haven van Sirjans land hun weg naar elders vonden. Op de terugreis namen deze schepen dan bouwmaterialen en kunstmest voor de boeren mee. In het bietensei zoen verscheepte Sirjansland jaar lijks zo'n 2 a 3 miljoen kg. naar de suikerfabrieken in Brabant. Prins Bernhard bij NAVO-oefening „Fairwind 4" Prins Bernhard woont in zijn functie van inspecteur-generaal der Konink lijke Marine een gedeelte van de thans aan de gang zijnde Navo-oefe- ning Fairwind 4 bij in het noordelijke gedeelte van de Noordzee. Gisteren is hij met een Neptune van de Marine Luchtvaartdienst in Zuid-Noorwegen aangekomen. Kort na zijn aankomst stapte hij in een helikopter, die hem naar het vliegkampschip Karei Doorman" bracht. De „Karei Doorman" kruiste toen langs de zuid-kust van Noorwe gen. Prins Bernhard zal ook vandaag aan boord van de ..Karei Doorman" blijven. Baby te vondeling gelegd: vijf jaar gevangenisstraf De 45-jarige J. P. uit Leeuwarden, die op woensdag 28 mei voor de rechtbank terechtstond wegens het te vondeling leggen van een baby te Amsterdam en het plegen van ver schillende oplichtingen, is conform de eis veroordeeld tot vijf jaar gevan genisstraf met aftrek en terbeschik kingstelling van de regering. P. heeft tegen dit vonnis hoger beroep aangetekend. Toen er nog regelmatig zeilschepen naar Sirjansland kwamen, was Hoo gerhuis de man, die ze veilig binnen loodste. „Wilde de schipper naar Sirjansland en mij dus als loods dan ging de vlag halfstok. Ging de vlag in top dan was dat een sein voor de loods van Drei- schor", aldus vertelt de heer Hooger huis. Bij al zijn drukke werkzaamheden vond de heer Hoogerhuis toch ook nog de tijd om het beroep ran visser uit te oefenen. Voor de ramp gebeur de dat buitengaats, nu vist de heer Hoogerhuis vrijwel uitsluitend in het Dijkwater op paling. Kortgeleden nog vertrouwde hij zo'n 600 pond pootaal aan het water toe, om de palingstand op peil te houden. Palingvissen vormt thans het hoofd bestaansmiddel in het gezin Hooger huis. Met zijn 25-jarige zoon Kees trekt hij 's morgens vroeg op uit om de netten te lichten. De bakkers in Zierikzee, die het be roemd geworden palingbrood bakken, behoren tot zijn beste klanten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7