NESCAFÉ EN KLM LANCEREN DE PRIJSVRAAG VAN HET JAAR! Minister MaudHng: E.E.G. kan niet worden uitgebreid tot Engeland Doe mee-en win een vliegtrip-voo naar Brazilië! VERKEERSPROBLEEM KOMT THANS IN ACUUT STADIUM HULST MOET WINNEN VOOR ZIJN KANS OP PROMOTIE 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 11 JUNI 1959 (Advertentie) Vliegtrip-Tip voor de vrienden van Nescafé. In alle passagiersvliegtuigen van de KLM en straks óók op de nieuwe DC-8, Is natuurlijk als en/ge instant-coffee Nescafé verkrijgbaar. Tanker pikte uitgeputte vissers op Drie In totaal uitgeputte toestand verkerende Philippijnse vissers wer den maandag door het Nederlandse shell-tankschip „Ceronia" aangetrof fen in de Soeloezee in een open vis sersboot. waarin zij volgens hun ver klaring zeven weken hadden doorge bracht. Aan boord van het Nederlandse schip werd hun eerste medische hulp ver leend, waarna zij op 9 juni te Zam- boanga (op het eiland Mindanaho van de Philippijnen) aan land werden ge bracht. Het tankschip, dat op 4 juni van Sin gapore vertrokken was. vervolgde TIJDENS LUNCH IN DEN HAAG Landen van gemenebest wensen geen protectie voor landbouw De Britse „paymaster general", Reginald Maudling, heeft gisteren het woord gevoerd tijdens een lunch, die in het Palacehotel in Scheveningen werd gegeven door de ,Anglo-Dutch Trade Council". Dit orgaan is in september van vorig jaar gevormd ter bevordering van de handel tussen Nederland en het Verenigd Koninkrijk. Minister Maudling zei dat de Britse regering nog steeds van mening is, dat een vrijhandelsgebied de beste wijze is om de Europese economische samenwerking te organi seren. Wij waren erg teleurgesteld, zei hij, dat dit vorig jaar niet kon worden verwerkelijkt. De onderhandelingen zijn mislukt, niet door onenigheid over details, maar door een verschil in beginsel. Tegen het einde van 1958 heerste er onder de zeventien betrokken lan den geen eenstemmigncid meer over het vrijhandelsgebied. Het is moeilijk in te zien hoe de on derhandelingen over een multilaterale Europese associatie kunnen worden hervat zolang de zes geen gezamen lijk standpunt innemen. Het is duidelijk, zo ging de Britse minister voort, dat de huidige toe stand moeilijk is voor de O.E.E.S. en de economische eenheid van Europa. „In het Verenigd Koninkrijk vat de mening post, dat onze handel met onze vrienden in Nederland en in de andere landen van de zes in ernstig gevaar is. Deze ontwikkeling moet bezorgdheid wekken bij allen die in de zaak der Europese eenheid gelo ven". De Britse regering heeft sedert eind 1958 de zaak van alle kanten be keken. Sommige oplossingen komen in het geheel niet in aanmerking. Zo kan er bijv. geen sprake van zijn, dat Engeland verzoekt om toelating tot de E.ElG. In de eerste plaats, zo zei minister Maudling, kan de ge meenschap niet worden uitgebreid tot Engeland en andere Europese landen zonder een fundamentele wij ziging van het verdrag van Rome. Ik heb onder de leden van de gemeen schap niet de wens tot een dergelijke wijziging waargenomen. Maar er zijn in elk geval geweldige en bekende politieke en economische problemen die het ons en vele andere landen in Europa onmogelijk maken het lid maatschap van de gemeenschap aan te vragen. Er is voorgesteld, zo ging de heer Maudling voort, dat er zou worden onderhandeld tussen Engeland, het gemenebest en de gemeenschao. Zeker, het gemenebest heeft veel belang bij de handel met Europa en wij in Engeland zullen gaarne een ontwikkeling van die handel zien, maar het gemenebest kan niet als één geheel met de E.E.G. onderhandelen omdat de belangen der gemeentebestanden niet paral lel lopen. Er zou een Europees vrijhandelsge bied kunnen worden ingesteld op ba sis van het gemeenschappelijke ver langen van de gemeenschap en het Verenigd Koninkrijk naar vrijhandel in industriële produkten, maar met behoud van enige protectie voor de landbouw. De landen van het ge menebest zijn echter in het tegen deel geïnteresseerd. Zij wensen hun groeiende industrie te beschermen en een maximale vrijheid van handel voor hun landbouwprodukten. Engeland wenst een multilaterale on partijdige associatie tussen de zes en de rest. Een nauwere aaneensluiting van de zeven zal het misschien ge makkelijker maken uiteindelijk te komen tot een oplossing die alle le den van de O.E.E.S. omvat, aldus de Britse minister. Kruisantenne voor radio-astronomische onderzoekingen De Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking heeft voorlopig een bedrag van circa f 50.000,toe gekend voor een voorstudie, die be oogt na te gaan of het mogelijk en gewenst Is over te gaan tot de bouw van een kruisantenne voor radio- astronomisch onderzoek. De door de Advertentie heeft alles mee „Saturnus" krachtigste raket ter wereld Amerikaanse deskundigen werken aan een eerste trap van een raket die meer dan anderhalf miljoen pounds stuwkracht kan ontwikkelen, aldus heeft dr. Wernher von Braun mede gedeeld. Het project staat onder supervisje van de N.A.SA. (National Aeronautics and Space Administration) en draagt de naam „Saturnus". Wernher von Braun, hoofd van de afdeling raket, onderzoek van het Amerikaanse le ger, zeide dat de „Saturnus"-raket krachtiger is dan alles wat ie Rus sen tot op heden hebben getoor 1. Hij voegde hier echte aan toe „iriaar wie weet waar zij aan bezig zijn Zij hebben zeker niet stilgezeten, dus la ten we niet al tevreden over onszelf zijn". Wernher von Braun sprak op een bij eenkomst van de Rotary. 9 In een Westaustrallsche haven Free- mantie ls een grote zwarte stormvogel gevangen, die, blijkens een aan een van zijn poten bevestigd metalen plaatje, uit Engeland afkomstig wa*. gelden. ten wordt door België en Nederland -edragen. De kruisantenne kan naast e op 17 april 1956 te Dwingelo in ge bruik genomen radio-telescoop een waardevol Instrument zijn voor radio- astronomische waarnemingen. Het plan betreffende de eventuele bouw van een kruisantenne is uitge gaan van prof. dr. J. H. Oort, hoog leraar in de astronomie aan de rijks universiteit te Leiden en directeur van de Sterrenwacht aldaar en van zijn Belgische collega prof. dr. P. Bourgeois, directeur van de sterren wacht te Ukkel in België. Over de vraag of tot de bouw van een kruis antenne moet worden overgegaan kan pas worden beslist als het resultaat van de voorstudie, die naar verwacht wordt enige jaren zal duren, bekend ls. Evenmin kan op dit moment iets worden gezegd over de plaats of zelfs maar het land, waar de kruisantenne eventueel zal worden geplaatst. Hier bij zal mede een rol spelen, dat voor het instrument evenals voor de radio telescoop een terrein moet worden ge vonden, .dat aan zeer bijzondere eisen voldoet. Eindstanden 1958-1959 van de Nevoho afd. Walcheren De eindstanden van het seizoen 1958- 1959 van de Nevobo afdeling Walche ren luiden: eerste klasse: M.V.C. V.C.U. E.V.V.C. II Zuidwesters E.V.V.C. III M. de Ruyter Jong Ambon H.T.S. De beslissingswe gewonnen. Tweede klasse: V.C.U. II E.V.V.C. IV M.V.C. H Marathon II M. de Ruyter n Jong Ambon II E.V.V.C. V H.T.S. H M. de Ruyter m Is 1 maal niet gespeeld. 14 11 1 2 23 14 9 5 0 23 14 9 4 1 22 14 5 3 6 13 14 4 4 6 12 14 4 3 7 11 14 3 1 10 7 14 0 1 13 1 strijd is door M.V.C. 16 12 2 2 26 15 11 1 3 23 16 9 3 4 21 15 8 1 6 17 16 8 1 6 17 16 7 1 8 15 16 4 3 9 11 15 2 2 11 6 35 0 2 13 2 Uitslagen van het Zeeuws zomeravondvoetbal De uitslagen in het zomeravondvoet bal van de Zeeuwse K.N.V.B. zijn: Rayon Goes: De ZonKeuringsdienst Zeeland 2-1; V.V.Z.B.Robur veteranen 5-3; Gem. WerkenD-A.F. Sportclub 5-3. Rayon Middelburg: Middelburg veteranenBroek Boys 3-0; CombinatiePingelaars 6-3; KraaienBlauw Wit 2-9; Brandweer Middelburg veteranen 1-6; V.S.V Combinatie 4-1. Rayon Sas van Gent: C.B.S.S.A.S. 7-2; Sasse Boys—S.V. G. 6-6. Ravou Terneuzen: P.T.T. BundeltouwP.Z.E.M. 1-2; ComeyribMistrappers 2-1. Ravon Vlissingen: Afdeling I: V.A.W. I—P.V.S. I 5-1; P.Z.E.M.—Uiterton 2-2; Coal 52—G. P.C. 5-0; S.B.L.V.—Uiterton 0-1 Afdeling H: V-A.W. H—B.V.V. 8-2; M.wjc. n—v.a.w. ni 2-3; p.v.s. 11 v. d Berg II 3-1. Rayon Zierikzee: RijkswaterstaatC.W.S. 5-1; Herver kavelingNeptunus 7-0; Rijkswater staatDrukkerij L. O. 1-2; P.Z.E. M.—C.W.S. 3-1; Kon. Zeelandia— Prov. Waterstaat 0-5; Zierikzee vete ranenDrukkerij L. O. 3-1. Rayon Hulst: Clitex—P.T.T. 8-1. Brasilia, de nieuwe Braziliaanse hoofd, stad, die gebouwd wordt in een gebied, dat drie jaar geleden nog een volslagen woestenij was) telt nu reeds meer dan 65000 inwoners. In april I960 moet de stad gereed zijn en circa 400.000 inwoners tellen. FORUM BIJ NIJVERHEID EN HANDEL" Evenwicht particuliër en openbaar vervoer bepleit President Soekarno van Indonesië is in Japan aangekomen voor een veer tiendaags of fioieel bezoek. De foto laat zien hoe hij bij zijn aan komst op het internationale vlieg veld van Tokio werd begroet door keizer Birohito. „Verkeer en welvaart" was het on derwerp van gesprek op de eerste dag van de tweedaagse 177e algeme ne vergadering van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Zwolle. Het hoofdbestuurs lid ir. H. Vis, tevens voorzitter van liet forum, zei, dat verdere concen tratie in de randstad Holland in het bijzonder voor het verkeer enorme consequenties zal hebben. Zonder op lossing van het verkeersprobleem, dat In een acuut stadium komt, is oplossing van de ruimtelijke orde ning ondenkbaar. Dit vraagstuk moet volgens ir. Vis worden gezien in sa menhang met de verdere industriali satie van ons land, de ontsluiting van de ontwikkelingsgebieden enz. De heer Vis besloot zijn toespraak met de waarschuwing, dat men door toedoen van het verkeer het econo mische leven niet mag laten stagne ren. De vlce-voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs, mr. J. Milius, die tevens namens dr. ir. K, E. Stork, directeur van de Neder landsAmerikaanse fittingfabriek N. V., en mr. F. E. Spat, voorzitter van de Nederlandse wegverkeers- en ver- voersfederatie sprak, belichtte het be lang, dat industrie en handel bij het verkeer hebben. Dit grote belang blijkt, volgens hem, 'duidelijk uit de drie miljard gulden, die beide jaarlijks voor vervoers- en verkeersdiensten betalen. De enorme groei, die in de komende 10 tot 12 jaar op dit gebied wordt verwacht, dwingt tot ernstige bezinning en het tijdig nemen van maatregelen. Spre ker bepleitte verder de opstelling van een groot verkeersplan. Mr. D. van Setten, voorzitter van de Koninklijke Nederlandse ver eniging van transportonderne mingen, was van oordeel, dat het niet ontbreekt aan aandacht en plannen voor het verkeer, maar dat het tempo van uitvoering te laag is om de ontwikkeling bij te houden, waardoor hier en daar reeds een achterstand is ontstaan. Spreker bepleitte voorts een zeker evenwicht tussen het openbaar en het particulier vervoer om ver stikking te voorkomen. De ver houding tussen het openbaar ver voer (bus, trein enz.) en het par ticulier vervoer is thans 55% te gen 45%, maar in 1970 zullen de rollen zijn omgekeerd, namelijk respectievelijk 45% en 55%. De voorzitter van de Nederlandse vereniging van wegenbouwers, ir. H. D. Prins, noemde als hoofdpunten voor de oplossing van het verkeers probleem coördinatie van de ont wikkeling bij de plannen en financie ring van de uitvoering. Spreker zei van mening te zijn, dat coördinatie het best kan geschieden in een we- genbouwraad, die moet beschikken over een autonoom wegenfonds, dat niet geheel van de overheid afhanke lijk behoeft te zijn. Het fonds zou kunnen worden gevoed met de hef fingen op het verkeer. De wegen- bouwraad zou moeten beginnen met het opstellen van een urgentiepro gramma. Naar aanleiding van een vraag over de plannen tot het bouwen van twee Hilton-hotels 1n ons land, een onder werp, dat slechts zijdelings het ver keer raakte, kwam uit de zaal een protest van de heer G. J. Meijer, voorzitter van de Horecaf. De verte genwoordiger van de directie van de K.L.M., mr. H. J. Kruis, antwoordde op de desbetreffende vraag, dat de Amerikaanse toeristen hun reis laten regelen door een reisbureau en Ne derland eerder als tussenstation zul len aandoen als zij er de naam Hil ton vinden. „Wij moeten er voor zor gen, dat de Amerikanen niet over ons heen vliegen", aldus de heer Kruis. Tijdens de huishoudelijke verga dering werd drs. E. H. van der Beugel, oud-staatssecretaris van buitenlandse zaken en lid van de directie van de K.LM., in het hoofdbestuur benoemd. Dit in de laats van dr. H. M. Hirschfeld. •e voorzitter, mr. A. E. C. de Groot van Emden, werd op een voorstel uit de vergadering voor het derde Jaar herbenoemd. Besloten werd het jaarcongres 1960 in Rotterdam te houden en wel op 15 en 16 juni. Wegens hun grote ver diensten voor het land werden tot erelid van de maatschappij benoemd ir. H. J. Ingen Housz, oud-voorzitter van de directie van de N.V. Konlnk- j lijke Nederlandse Hoogoven- en Staalfabrieken te IJmuiden en ir. F. Q. den Hollander, oud-president der I Nederlandse Spoorwegen. UITWEDSTRIJD TEGEN WILHELMINA Bij nederlaag zijn de Zeeuwen uitgeschakeld De strijd om promotie naar de eerste klas is nu in een beslissend stadium gekomen. Met de wedstrijden Wilhel- nüna '08—Hulst en T.O.P.Groene Ster op het programma is de situatie nu zo, dat Hulst bij een nederlaag definitief wordt uitgeschakeld. Wil- helmina '08 zou dan namelijk 6 pun ten hebben en omdat óf Groene Ster óf T.O.P. eveneens over dit aantal zal gaan beschikken komen de Zeeu wen er dan niet meer aan te pas, zelfs niet bij een zege in de laatste thuiswedstrijd. Het is dus zondag wel bijzonder belangrijk wat Hulst in Weert zal presteren. Na de formida bele nederlaag tegen Groene Ster zijn we er eerlijk gezegd niet erg gerust op. De winnaar van T.O.P.Groene Ster is in elk geval zeker van promotie. We verwachten dat de uitslag hier niet ver van een puntenverdeling zal blijven In de promotie naar de derde klas staan de Zeeuwse papieren nog lager genoteerd. We mogen gerust aannemen, dat Halsteren door een thuisoverwinning op het reeds uitge schakelde Hilvaria, zich van promo tie zal verzekeren. Lewedorpse Boys staat in zijn laatste thuiswedstrijd voor de lastige taak R.K.V.V.U. het ene nog benodigde puntje te onthouden. Slagen de Boys daarin en de kans daarop is zeker niet denkbeeldig dan zal eerst vol gende week in de slotwedstrijden de beslissing vallen. Voor de promotie naar de reserve eerste klas krijgt Goes H visite van T.S.C. H. Na de 90 nederlaag van afgelopén zondag tegen dezelfde tegenstander zal men in het Goes-kamp wel niet veel hoop koesteren. Inderdaad blijkt de competitielei der het verzoek van „Vlissingen" om alsnog uit te maken wie nu feitelijk kampioen van de reserve tweede klas zal zijn te hebben in gewilligd, want op het veld van Hansweertse Boys is vastgesteld de wedstrijd Hulst IIVlissingen HL Elf renners geselecteerd voor de Tour-ploeg De sportcommissle van de Konink lijke Nederlandse Wlelren Unie heeft elf renners geselecteerd, uit wie de acht of negen man zullen worden ge kozen voor de Nelux-ploeg voor de Ronde van Frankrijk, die op 25 juni te Mulhouse start. Daar het zeer onzeker Is, of de Luxemburger Bolzan in de tour zal kunnen uitkomen in verband met een kort geleden bij een val opgelopen blessure, staat nog niet vast, of de Nederlandse formatie uit acht of ne gen renners zal bestaan. Wanneer Bolzan niet start, zal diens plaats door een Nederlander worden inge nomen. De elf Nederlanders, uit wie de acht of negen renners voor de ploeg zullen worden gekozen, zijn Martin van den Borgh, Piet van den Brekel, Piet Damen, Piet van Est, Daan de Groot, Piet de Jongh. Jaap Kersten, Bram Kool, Michel Stolker, Gerard Vergoossen en Gerrit Voor- ting. Hierbij bevinden zich ook de twee re serves. Van de onlangs voorlopig ge kozen renners zijn dus Wim van Est, Lahaye, De Haan en de Zeeuwse crack Jo de Roo afgevallen. Na over leg tussen Klaas Büchly en de ploeg leider de Luxemburger Jeng Gola- schmidt, dat einde dezer week In Luxemburg zal plaatshebben, zal het Nederlandse contingent van de Ne lux-ploeg definitief worden vastge steld. Voor Luxemburg zullen In ie der geval uitkomen Charly Gaul, Schmidt en Ernzer. Vier Nederlanders tot Wimbledon toegelaten Van de zes Nederlandse spelers, die de K.NX.T.B. voor het tennistoernooi Wimbledon heeft Ingeschreven, moeten Hans van de Weg en Gorls in het voorafgaande schiftingstoernooi in het heren enkelspel uitkomen. De overige vie'- ingeschrevenen, Fre- dy Marinkelle, Marian Moritz, Wil lem Maris en Van Eysden, zijn tot het hoofdtoernooi toegelaten. Alle zes krijgen echter wel een plaats in het dubbelspel van het hoofdtoer nooi. Wil Bakker neemt deel aan wedstrijden in Bulgarije De atlete WlUy Bakker-Cljsouw van Marathon uit Vlissingen is door de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie uitgenodigd om op 15 en 16 au gustus deel te nemen aan Internatio nale atletiekwedstrijden in het Bul gaarse plaatsje Varna. Het programma luidt: PROMOTIE le KLAS: Wilhelmina '08—Hulst (1); T.O.P.— Groene Ster (3). PROMOTIE 3e KLAS Lewedorpse Boys—r.k.v.v.u. (1); HalsterenHilvaria (1). PROMOTIE RES. le KLAS Goes II—T.S.C. H (2). RES. TWEEDE KLAS Hulst IIVlissingen IH (1) (beslis singswedstrijd). Belgische dames-equipe voor Goes thans bekend Het ziet er naar uit dat de Neder landse dames-wielrensters, die op za terdag 18 juli in afwachting van de internationale Ronde van Midden- Zeeland een ploegen-achtervolging rijden op het parcours Bergweg te Goes, een harde noot te kraken 'krij gen. In de Belgische ploeg zijn maar liefst twee nationale kampioenen op gesteld, die reeds successen boekten in Frankrijk, België, Engeland en Luxemburg, en bovendien hebben deelgenomen aan de wereldkampioen schappen 1958 te Reims. De samen stelling van de Belgische équipe is als volgt: Louisa Smits (1), Louise Smits (2), Rosa Seis, Victoire van Nuffel, (kampioene van België 1958), Yvonne Steurs, Liliane Cleiren, kam pioene BWB 1958. De Nederlandse ploeg is nog niet de finitief samengesteld, in verband met een voorafgaande selectie. Verzekerd van hun opstelling zijn Wilma van der Wal, kampioene van Nederland 1958 en Jenny Jelles, beiden uit Am sterdam en Joke van der Steen, zus ter van de bekende semi-prof Anton van der Steen uit Etten. Voorts i3 opgesteld Middelkamps' eerste vrou welijke wielrenster Jo Verhelst uit Axel, een zuster van de destijds be kende amateur Rien Verhelst. Zwitserse pleeg in ronde Midden-Zeeland Waarschijnlijk zal zaterdag 18 Juli a.s. naast afvaardigingen van België, Engeland en Italië in de Ronde van Midden-Zeeland ook een Zwitserse equipe van start gaan. Van de adviseur van het Zwitserse Rennfahrerverband, de bekende commentator Rudi Neugel te Ztirich, werd bij de Sportcomniissie van de R.T.O. „Theo Middelkamp" een ver zoek ontvangen een officiële Zwit serse afvaardiging in te schrijven. De onderhandelingen met de Italiaan se Legnano fabriek hebben nog' niet tot een volledig akkoord geleid, of schoon door de Nederlandse verte genwoordiger, de heer Van Oest te Amsterdam, krachtige pogingen wor den aangewend de Italianenn aan de start te krijgen. Inmiddels zijn de beide Belgische equipes van de Kon. Lierse Bicycle Club uit Lier bekend gemaakt. De A-ploeg is samengesteld uit de semi-profs Jan Mcuris, Harry de Preter, Ludo Gijssels en de ama teurs Lode Troonbeeckx, Leo Se- brechts en Rik Bayens. Dit is een team, waarmede ernstig rekening zal moeten worden gehouden voor wat betreft het ploegenklassement. De amateur Troonbeeckx won enkele weken geleden nog de 10-daagse étappewedstrijd „Omloop der negen provinciën". De B-ploeg bestaat uitsluitend uit de amateurs: Emiel Luyten, Marcel van den Bogaert, Roger van Looy, Au gust Auwers, Leo van Bael en Ed ward de Pootcr. Roger van Looy is in Goes geen onbekende meer, want in 1958 won hij nog als nieuweling het afwachtlngscriterium van Olym- pia Tour. Als reserves zijn aangewezen August Verschueren, Frans Hazeldonckx, Al- fons Badts, Theo Baeten, Robert Ja cobs en Antoon Heylen. Voor de Engelse équipe zijn inmid dels aangewezen de internationaal bekende Gil Taylor en Graham Fos ter, beiden van de Birmingham Pre mier Racing Club. Gil Taylor vooral vierde successen door étappeoverwin ningen in de étappe-wedstijden War- schau-Berlijn-Praag, Ronde van West-Vlaanderen en de Ronde van Engeland, terwijl hij ervaring opdeed in Frankrijk, Oostenrijk en België. Vorige maand kwam hij voorts uit in de beruchte Ronde van Tunesië. Hij is een serieus kandidaat voor de indi viduele overwinning. f Advertentie/

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6