Met huidig bouwvolume staat Zeeland voor hopeloze taak Zeenwse Almanak NIEUW KANTOOR GEESTELIJKE VOLKSGEZONDHEID ZEELAND ROOFDIER ZWERFT ROND IN DE BUURT VAN BRESKENS 4-voudige werking... exteo geneeskracht! Chefarine 4 OPENBAARHEID VAN RADEN IS NOODZAKELIJK Agenda PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 11 JUNT 1959 EERST HUIZEN BOUWEN VOOR NIEUWE INDUSTRIE Blijven aandringen op verandering van mentaliteit in Den Haag" DE VOORZITTER VAN het bestuur, van de afdeling Zeeland der vereni ging van Nederlandse gemeenten, mr. dr. A. J. J. M. Mes, heeft woensdag betoogd, dat alle Zeeuwse gemeenten hun krachten moeten toespitsen op de ontwikkeling, die de provincie thans te wachten staat, teneinde deze ontwikkeling op de voet te kunnen volgen. Mr. Mes verklaarde dit in zijn jubileumrede ter gelegenheid van het SO-jarig bestaan van de afdeling Zeeland, die in de sociëteit „De Vergenoeging" in Middelburg haar alge mene vergadering hield. In dit verband wees de voorzitter erop, dat het noodzakelijk is te blijven aandringen op een mentaliteitsverandering in „Den Haag" ten opzichte van de provincie. „Want wanneer de regering niet beseft, dat een handjevol woningen totaal onvoldoende is om deze ontwikkeling kracht bij te zetten, dan staan provincie en gemeenten voor een hopeloze taak", aldus mr. Mes. Eerst moeten er woningen komen, dan kunnen we pas de mensen huis vesten voor de nieuwe industrieën, vervolgde hij. Mr. Mes wees er ver volgens op, dat in „Den Haag" de overtuiging moet worden gevestigd, dat verhoging van het bouwvolume voor Zeeland geen risico inhoudt. Hij was het mét het provinciaal bestuur eens, dat meer industriekernen moes ten zijn aangewezen, hoewel mr. Mes begrip had voor het standpunt van de regering. De gemeenten, die niet zijn aan gewezen, betoogde hij, moeten alle energie opbrengen en gereed zijn om de ontwikkeling zelf ter hand te nemen. „Er zijn mogelijk heden voor alle streken", aldus de voorzitter, die tot slot hoopte, dat de gemeenten in de komende pe riode enerzijds die energie kunnen opbrengen, maar dat anderzijds de hulp zal worden geboden, die Zee land nodig heeft. Mr. Mes was in dit verband verheugd, dat er thans zowel in de Eerste als in de Tweede Kamer Zeeuwse afge vaardigden zijn, die de belangen van hun provincie naar voren kunnen brengen. Advertentie bestellen Voorlichting over Kreekrakplan In het gemeentehuis van Hoogerheide is een voorlichtingsbijeenkomst ge houden over het Kreekrakplan voor de raadsleden van de gemeenten Ril- land-Bath, Ossendrecht, Huijbergen, Putte en Woensdrecht. Aan de hand van een aantal kaarten vertelde de burgemeester van Woensdrecht, de heer L. Hermans, een en ander over dit ingrijpende plan. Met name sprak de heer Hermans over de aspecten, welke het Kreekrakplan voor Ril- land-Bath en het zuid-westen van Noord-Brabant heeft. Examens hoofdkleuterleidster Van de R.-K. Opleiding van kleuter leidsters te Vlissingen slaagden alle cursisten voor hoofdkleuterleidster, namelijk de dames Nilda Rootsaert, Eede, Gineke Maenhout, Biervliet, Julia Wijffels, Schoondijke, Annie Verstraeten, Hoofdplaat, Riet Boon man, 's-Heer Arendskerke, Wies Kur- vers, Magda Dellaert en Lia Dellaert uit Vlissingen. Tijdens de officiële ontvangst, die de deelnemers aan deze vergadering in de Statenzaal door het provinciaal bestuur werd aangeboden, benadruk te de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, nog maals de hopeloze taak voor de ge meentebesturen en voor Ged. Staten, nu zij voor de verdeling van een veel te klein bouwvolume staan. „We hebben in de eerste plaats huizen no dig voor de nieuwe bedrijven, die in Zeeland ongetwijfeld zullen komen. De belangstelling is stijgende en se rieus", aldus jhr. Da Casembroot. De commissaris der koningin was ervan overtuigd, dat er van een spreiding van industriebedrijven niets terecht zal komen, indien men vasthoudt aan deze toewij zing van het bouwvolume. Hij deed een beroep op de Vereniging van Nederlandse gemeenten om rekening te houden met de rand- gewesten. Tevoren had de commissaris der koningin de afdeling Zeeland harte lijk gelukgewenst met het 30-jarig bestaan. Hij wees er daarbij op, dat de activiteiten gedurende de laatste 20 jaar belangrijk toegenomen zijn. Mr. dr. Mes dankte het provinciaal bestuur voor de ontvangst. Concerten te Middelburg tijdens Holland Festival In 't kader van het Holland-Festival 1959 zullen in de Burgerzaal van het stadhuis te Middelburg twee con certen gegeven worden. Op donderdag 25 juni a.s. des avonds om half acht treedt het Amadeus Strijkkwartet op, waarna op donderdag 9 juli a.s. het instrumentaal sextet Alma Musica een concert geeft. (Advertentie) bestellen Nieuwe zuiveringsinstallatie te Waterlandkerkje Officiële ingebruikneming op 16 juni a.s. Het gemeentebestuur van Waterland kerkje zal dinsdagavond 16 juni a.s. de nieuwe zuiveringsinstallatie en de centrale riolering in deze gemeente officieel in gebruik nemen. Stationsbrug Middelburg tijdelijk gestremd In verband met de uitvoering van werkzaamheden aan de draaibrug over het Kanaal door Walcheren te Middelburg (Stationsbrug), zal de brug in de nacht van 13 op 14 Juni van 0.15 uur tot ongeveer 5 uur voor alle verkeer met rij- en voertuigen zijn gestremd. Wielrijders en voet gangers moeten eveneens met op onthoud rekening houden. OFFICIËLE OPENING Moeilijke, maar waardevolle taak voor jonge dienst Gedeputeerde mr. A. J. van der Weel heeft woensdagmiddag met het ontsluiten van de deur het nieuwe gebouw van de stichting „Dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid in de provincie Zeeland" aan de Loskade 27 te Middelburg geopend. In dit gebouw is onder meer de Dienst Droog making Walcheren gevestigd geweest die met zoveel succes werkzaam was. Dit is stellig een teken aan de wand, zo merkte ds. H. M. Strating, de voorzitter van het stichtingsbestuur op, tijdens de bijeenkomst, die voorafgaande aan de opening in hotel „De Nieuwe Doelen" gehonden werd in aanwezigheid van tal van genodigden. Ds. Strating heette hen allen harte lijk welkom, onder andere mej. H. C. Hesseling, die het ministerie van so ciale zaken en volksgezondheid ver tegenwoordigde. Voorts bracht de voorzitter dank aan hen, die hun steun en medewerking verleenden, eerst bij de oprichting van de dienst en thans bij net betrekken van het nieuwe gebouw. Bij deze Ingebruikneming werden na dit welkomstwoord enkele kantlijnen „getekend" door mr. A. J. van der weel, dr. P. J. Pieben ga. hoofdinspecteur van de Gees telijke Volksgezondheid te Den Haag en dr. J. Dorsman, medisch leider van de dienst. Mr. Van der Weel hoopte in een toespraak, dat de geestelijke volksgezondheid in Zeeland een hechte dienst zal wor den, ondanks de problematiek, die Zeeuwse zendingsmiddag Chr. Geref. Kerken Op 20 Juni te Middelburg De Christelijk Gereformeerde Kerken in Zeeland zullen op zaterdagmiddag 20 juni a.s. een Zeeuwse zendings middag houden op een. terrein aan het Zanddorp te Middelburg. De opening zal geschieden door ds. S. van der Molen te Middelburg, terwijl toe spraken worden gehouden door ds. R. Kok te Ede, met als onderwerp „Door kastijding en beproeving komt het werk der zending tot bloei" en door ds. L. S. den Boer te Sassen- heim, met het onderwerp: „De kleine jongen met het pakje brood". Ds. J. van Dijken van Biezelinge spreekt het slotwoord, dereahr SCHAAP VERSCHEURD AAN ZEEDIJK Mogelijk in Lokeren (B.) ontsnapte aardwolf Te Nieuwe Sluis bij Breskens, houdt zich'in de polder aan de zeekant een roofdier schuil, dat het werd en kele malen vaag waargenomen overeenkomst vertoont met een gro te, gestreepte herdershond. ïn de nacht van maandag op dinsdag heeft het dier aan de zeedijk een schaap van de landbouwer A. C. verscheurd. De rijkspolitie van'Breskens heeft de jacht op het beest geopend. Het is niet uitgesloten, dat hier de aard wolf aan de gang is, die onlangs uit een dierenpark te Lookeren in Bel gië ontsnapte. Het dier laat zich namelijk overdag niet zien aardwolven slapen dan VAN TOT rSsijfC SLEUF Gewdpend met schoppen zijn deze week de voetballers en korfballers van Kloetinge naar het gemeentelijk sportterrein getrokken voor een niet alledaags karwei: het graven van een sleuf voor de aanleg van waterleiding op het sportveld. Deze aansluiting beloofde een vrij kostbare geschiedenis te worden: toen de gemeente echter een bedrag van 550,voteerde, besloten 45 voetbal- BELONING.... Een lezer uit Bórs'sèle schrijft' ons enigszins verontwaardigd over een ervaring, die hij had bij Katseveer. Er stond daar een man met een bromfiets, waarvan de achterband lek raakte. „Goede raad was niet duur", schrijft onze lezer, „want een passerende jongeman had spullen bij zich en repareerde de band vakkun dig. Als dank voor de moeite mocht de helper, met zijn oliehanden een sigaretje opsteken". Onze lezer vindt die beloning kenne lijk te gering en overdadig was-het, toegegeven, niet. Maar ja, wat i? een' beloning? Wanneer een jongeman spontaan zijn diensten aanbiedtt vormt de grootte van een eventuele beloning dan een punt van overwe ging? Of gaat het om het gebaar - om een kleine stoffelijke onderstre ping van de dankbare gevoelens, die men jegens zo'n redder in de nood koestert En wat verwacht zo'n helper zelf Misschien wel hélemaal niets; ging het hem er alleen maar om iemand van dienst te zijn, zonder meer. En dan krijgt zo'n aangeboden sigaret een heel andere betekenis, die met de geldswaarde van dat witte rook- cilindertje niets meer te maken heeft. Waarmee we nog maar eens trillen zeggen, dat het altijd aanbeveling verdient een zaak van meer dan één kant te bekijken. Van welke diepe wijsheid maar weer eens a/cte.-*— Iers en de korfballers zelf de sleuf te graven. Een sportlef gebaar! Reeds voor een derde deel Is men met dit werk de sleuf heeft een diepte van tachtig centimeter gereedgeko men. De gravende sportmensen hebben zich voorgenomen de sleuf nog deze week te voltooien. STEIGERS Heeft de hervormde kerk ln Slnt- Annaland lange tijd in de steigers ge staan in verband met de uitbreiding, thans is dit het geval met de toren van deze kerk. De toren, eigendom van de burgerlijke gemeente, wordt opnieuw gevoegd. Daarmee zal tevens het uiterlijk van de toren aan dat van het vernieuwde gebouw worden aan gepast. ROG In de Krabbekreek tussen Tholen en Sint Philipsland werd een pijlstaart- rog gevangen. De heer C. Moerland uit Sint Annaland haalde de gewel dige rog boven water. De vis woog zestien kilo, was 127 cm lang, 75 cm breed en 15 cm dik. De worsteling tussen visser en vis duurde een half uur. 4 middelen tezamen werken uneller, krachtiger en langduriger In de hele wereld wordt tegen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chefarine „4" elk op zichzelf al beroemd helpen elkacr en werken daardoor bij zonder weldadig. n Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maog, -ent hé «wdl bethaosd iaoi Ui butaukkai CWmu. 1en gaat 's nachts op roof uit. Toen dinsdagmorgen de resten van het verscheurde sohaap op de glooi ing van de zeedijk, waar het roofdier het schaap aanviel, werden ontdekt, kon onmiddellijk worden vastgesteld, dat dit niet het werk van een 'ge wone hond was. Het roofdier liet na melijk alleen de darmen en de maag van het schaap op de glooiing ach ter. Van het verscheurde dier werden later op verschillende, een honderd tal meters van elkaar verwijderde plaatsen, twee grote stukken terug gevonden. Het roofdier moet het schaap naar men aanneemt in twee gedeelten over de zeedijk hebben gesleept. Het ene deel werd gevonden onder een heg, vlakbij de woning van de landbouwer C., het andere deel in een met riet be groeide sloot. In de nacht van dinsdag óp woensdag is het dier weer in deze omgeving verschenen. Het heeft zich toen meester gemaakt van de onder de heg verborgen scha pebout. Vier mensen van de rijkspolitie had den deze nacht de wacht betrokken in de buurt van het „aas", maar kre gen geen kans de rover onder schot te nemen. Omdat men mag aannemen, dat het roofdier ook de andere, in het riet verborgen helft van het schaap zal komen ophalen, zou men vannacht wederom de wacht houden. Zondag werd het beest voor het eerst in de polder waargenomen. Eenmaal werd het overdag in een tarweveld gesig naleerd. Zolang het beest nog vrij rondloopt, haalt de landbouwer C. 's nachts zijn schapen binnen. Dins dag heeft de heer C. de gehele pol der „uitgekamd" zonder het beest te vinden. Uit de dierentuin te Lookeren ontsnapte veertien dagen geleden een aardwolf, die, hoewel in Bel gië verschillende klopjachten wer den georganiseerd, nog steeds niet kon worden gevangen. Dit dier is afkomstig uit Kenya. Het lijkt zo wel op een hyena als op een wolf of grote hond. de geografische scheiding van de provincie veroorzaakt. Waardevolle taak „U heeft een moeilijke, maar zeer waardevolle taak", merkte mr. Van der Weel op, die vervolgens verzeke- kerde, dat het provinciaal bestuur de ontwikkeling met belangstelling zal volgen. „De deur, die straks geopend wordt, heeft een belangrijke functie", zo besloot de vertegenwoordiger van het provinciaal bestuur. „Moge zij veelvuldige geopend worden in het belang van het werk". Dr. Piebenga gaf een overzicht van de ontwikkeling van de dienst voor de Geestelijke Volksgezondheid. Voorts dankte hij het Zeeuwse be stuur voor de wijze, waarop het met grote hardnekkigheid gestreefd heeft naar de oprichting van de dienst en het nieuwe onderkomen. „Uw dienst is één van de jongste, maar alle teke nen zijn aanwezig, dat zij zich zal ontwikkelen tot een instituut, dat in de provincie niet meer gemist kan worden", aldus dr. Piebenga. Niet teleurgesteld Dr. Dorsman gaf tot slot een kort overzicht van de stand van zaken. Hij merkte op, dat de activiteit van de dienst groter geworden is en dat de resultaten niet teleurge steld hebben. Wij streven naar een integratie, die de dienst zijn eigen specifieke taak toewijst, al dus betoogde dr. Dorsman tot slot, waarop ds. Strating de drie „kant lijnschrijvers" voor hun bijdragen dankte. Hierop begaf men zich naar het ge bouw, dat door mr. Van der Weel ge opend en vervolgens door de genodig den bezichtigd werd. Inwendig heeft het gebouw een verfrissende gedaan teverwisseling ondergaan, hetgeen er toe zal bijdragen, dat dr. Dorsman en zijn medewerkers hun taak onder de prettigste omstandigheden kunnen verrichten. Plannen voor groot hotel in Haamstede Binnenkort definitief ontwerp verwacht Naar wij vernemen zijn er serieuze plannen voor de bouw van een groot hotel te Haamstede. Het hotel dat oen capaciteit van ongeveer 88 bed den zal krijgen, wil men laten verrij zen op een perceel grond gelegen aan de splitsing KloosterwegJonge Jan Boeijesweg. Er zijn over deze plannen reeds ver schillende besprekingen met het ge meentebestuur van Haamstede ge voerd. Verwacht wordt dat binnen kort uitgewerkte plannen zullen wor- n voorgelegd. Scheepvaartstremming te Temeuzen Voor de uitvoering van onderhouds werkzaamheden aan de deuren van de Oostsluis te Temeuzen, zal de vaart door de sluis volledig zijn ge stremd op donderdag 2 juli en vrij dag 3 juli, op beide dagen van 9 tot 16 uur. Schepen voor de oostsluis zullen door de middensluls worden geschut, die voor de mlddensluis zul len worden geschut door de west- sluis. Collecte De Blauwe Week-collecte heeft op gebracht te Goes 628,09; 's-Heer Arendskerke 32,29; 's-Heer Hen drikskinderen 8,46; Yerseke 80,10; Kapelle 58,09; Hansweert 49, (Advertentie) bestellen COMMISSARIS DER KONINGIN: Tijdens de ontvangst ran de afdeling Zeeland der vereniging van Neder landse gemeenten door het provin ciaal bestuur in de Statenzaal te Middelburg heeft jhr. mr. A. F. O. de Casembroot, de commissaris der koningin, aandacht gewijd aan de openbaarheid van do raadsvergade ringen. Jhr. De Casembroot wees er daarbij op, dat niet alleen Ged. Sta ten, maar ook de pers geïnteresseerd is bij de „daden" van de gemeente raden. De commissaris der koningin kon volkomen begrijpen, dat niet alle punten in het openbaar behandeld kunnen worden. „Maar dat er notu len zijn, waarin vermeld wordt, dat de begroting is behandeld in een commissie, terwijl die commissie be staat uit de gehele raad, daar kan noch het provinciaal bestuur, noch de pers waardering voor htuben", al dus de commissaris der koningin, die zich niét kon voorstellen, dat er in de raadsvergadering geen enkel punt zou zijn waarover hot woord kan worden gevoerd. Volgens jhr. De Casembroot mogen de commissievergaderingen niet ont aarden in complete raadsvergaderin gen. Hij hoopte, dat deze kwestie door de Zeeuwse afdeling ln behan deling genomen wordt, tezamen met de arbeidsolassificatie, waarvan de commissaris der koningin overtuigd was, dat deze classificatie niet ge makkelijk door te voeren ia, Woensdagmiddag opende mr. A. J. van der Weel, ltd van Ged. Staten, het nieuwe gebouw van de stichting ,rDienst voor de geestelijke volksge zondheid" aan de Loskade te Middel burg. Rechts op de foto: ds. H. M. Stra ting, voorzitter van het stichtingsbe stuur. (Foto PJh.O.) (Advertentie) bestellen Economisch hof houdt ziting in Sint-Jansteen Onderzoek In botersmokkel De economische kamer van het ge rechtshof te 'a-Gravenhage zal op donderdag 18 juni a-s. in Sint-Jan- steen gaan kijken hoe 200 kilogram boter over de grens zon zijn gesmok keld. Het zal in de Sint-Jansstraat ter hoogte van perceel n zitting hou den ln de zaak tegen E. A. V. uit Ste- kene (B.), die door de rechtbank in Middelburg wegens smokkelarij van deze boter Is veroordeeld tot 100, subsidiair een maand hecbtenls. Het hof zal deze schouw houden om zelf te zien hoe de situatie ter plaat se ls, want de getuigenverklaringen verschilden hierover van elkaar. De zaak is daarom enige tijd geleden aangehouden. Het gaat voornamelijk om de begroeiing ter plaatse. Op dezelfde dag zal het economische hof dan 's middags zitting houden in het gebouw van het kantongerecht te Terneuzen. Dan zullen W. S. uit Aar denburg en A. C. G. van N. uit Ber- Een op Zoom ln beroep terechtstaan. ieze mannen waren leder door de rechtbank te Middelburg wegens het smokkelen van 800 kilogram boter veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf waarvan één maand voor waardelijk. In al deze zaken bepaalden de vonnis sen van de rechtbank voorts dat de in beslag genomen boter verbeurd verklaard ls. Zomertoogdag Chr. Platte landsjongeren te Kapelle Zaterdag 13 juni zullen de Zeeuwse C.P3. en C.J3.T.B. in een boom gaard van de heer Rouw te Kapelle de zomertoogdag houden. Hot eerste gedeelte van het programma bevat naast declamatie en voordracht een causerie van de heer A. E. Brons te Emmeloord, secretaris van de C.B.T. B. Uselmeerpolders over het onder werp „Niet thuis". Na een pauze en heropening door de heer P. S. Dek ker, voorzitter Zeeuwse C.J.B.T.B. zal er een ontspanningsprogramma worden afgewerkt dat bestaat uit touwtrekken,, ringsteken op de fiets, kruiwagenrace, trefbal, parade-op tocht, estafetteloop met hindernis en massale stoelendans. Bij eventueel slecht weer zal de bijeenkomst ln de veilinggebouwen worden gehouden. I (Advertentie) bestellen Tweede druk van een boek over Ritthem Niet minder dan 22 afbeeldingen il lustreren de tweede druk van het boek „De burgerlijke en kerkelijke geschiedenis van Ritthem, Welzinge en Nieuwerve" van B. J. de Meij. uit gegeven bij de firma G. W. den Boer te Middelburg. De auteur ls bepaald geen onbekende in de geschiedenis van Zeeland, zoals in de loop der jaren vele malen is gebleken uit zijn bijdragen voor de „Prov.Zeeuwse Courant". Reeds eerder schreef de heer De Meij ook de geschiedenis van het Walcherse Serooskerke en nu kwam dan een tweede, vermeerderde druk van zijn werk over Ritthem uit, met steun van de gemeenteraad in Ritthem. In een voorwoord merkt de schrijver op, dat de waarde van deze druk vooral verhoogd wordt door de beschrijving van Ritthem voor, in en na de oorlog. Voor „oud-Ritthemers" en voor ae huidige bevolking van deze gemeente ongetwijfeld een interessant en waar devol document, dat met zorg en kennis van zaken werd samengesteld. De burgemeester, de heer P. Daniëlse, gaf het boek een „ten geleide" mee, waarin hij de wens uitspreekt, dat dit werkje in het algemeen, maar toch in het bijzonder onder de inwo ners van Ritthem zijn weg zal vin den. Terneuzen-Vlissingen ten bate van A.V.O.-werk In het kader van de landelijke collec te ten bate van het A.V.O.-werk, die in de week van 15 tot en met 20 juni wordt gehouden, zal als afsluiting hiervan op zaterdag, 20 juni a.s. des avonds om 7 uur op het veld van „Terneuzen" een vriendschappelijke voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen de eerste elftallen van „Vlis singen" en „Terneuzen" Zonder eni ge twijfel een aantrekkelijke kraoht- meting tussen de zo goed voor do dag gekomen Temeuzen-ploeg met de ex eerste klasser. Waterconsul A.N.W.B. Tot waterconsul van de A.N W.B. te Vlissingen is benoemd de heer K. van Everdingen. Advertentie bestellen I VANDAAG. Middelburg Schouwburg: „De Tien Geboden". 20 uur, aJ Electro. „De hemelbestormer", i9 en 2115 uur. 14 Jaar- Nieuwe Kerk: Orgelconcert Jeanne Demessieux, 20 uur. iKsingen Alhambra „De wereld der stilte". 19 en 21 uur, a.l. Luxor: „Raz zia ln de onderwereld", 20 uur, 18 jaar. Goes Grand: „Als het Jonge koren rijpt, 20 uur, 18 jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2