PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Gromyko eist terugtrekking van Westerse troepen uit Berlijn binnen een jaar Weer Martin Mariner neergestort: vier doden en vier zwaargewonden Jubilerende „Wilhelminapolder" kreeg predikaat koninklijk WESTEN WIJST NIEUW ULTIMATUM AF; WIL NIET ONDER BEDREIGING ONDERHANDELEN 202e jaargang - no. 135 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7 25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 11 juni '59 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tanef. Kleine advertenties {max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1<—„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Teroeuzen, Brouwerijstraat 2; Hij krijgt een dag om tot bezinning te komen red. tel. 2425. adm. tel. 2094. De westelijke mogendheden hebben woensdag in Genève de eis van de Rus Gromyko dat de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk hun troepen bin nen 12 maanden uit West-Berlijn terugtrekken, afgewezen en de Rus duidelijk gemaakt dat zij niet onder bedreiging willen onderhandelen. De westelijke ministers deden een beroep op Gro myko zijn eis te laten vallen en bij de komende besprekingen aan te knopen bij het punt dat bereikt werd vóór de Rus zijn eis stelde. Zij gaven Gromyko een dag tijd om zich te be zinnen öp het westelijke standpunt. Vrijdag zul len de besprekingen op een plenaire zitting wor den hervat. Alle westelijke ministers noemden de Russische eis een „dreigement". Gromyko zelf verklaarde echter dat zijn plan geen enkele bedreiging in hield. De Amerikaanse minister van buitenland se zaken, Herter, merkte op de zitting van woensdag op dat de eis van Gromyko neerkomt op een herstel van de situatie van november 1958, toen de Sowjet-Unie de crisis rond Berlijn in het leven riep en er op aandrong dat haar voorwaarden vóór 27 mei 1959 aanvaard zouden worden. gaan, laat het dan met tegenvoor stellen komen", aldus Zorin. De Oostduitsè onderminister van bui tenlandse zaken, Winzer, liet echter een ander geluid horen. Hij zei dat het „onder bepaalde voorwaarden" misschien mogelijk is de termijn van een jaar te verlengen. Er kan slechts van verlenging sprake zijn als de onderhandelingen tussen Oost- en West-Duitsland begonnen zijn maar nog niet afgelopen, aldus Winzer, die in dit verband een aanvullende ter mijn van zes maanden noemde. T eveel! „West- en Oost-Duitsland moeten als gelijken aan hereniging werken" Gromyko zei dat Rusland niet op een onmiddellijke beëindiging van West- berlijns bezettingsstatus zou staan, maar zich tevreden zou stellen met een tijdelijke handhaving van bepaalde bezettingsrechten in West-Berlïjn voor een jaar. In die tijd zou een gemengde commissie van West- en Oost- Duitsland op pariteitsbasis aan de hereniging werken, tot overeenstemming proberen te komen over de beginselen van een vredesverdrag en vergemak kelijking van het contact tussen de belde Duitslanden. Gromyko had er de nadruk op gelegd dat indien het westen niet op zijn voorstel inging Rusland er niet mee zal instemmen dat het huidige bewind in West-Berlijn blijft bestaan. Vier voorwaarden Volgens Gromyko was deze tijdli miet voor beëindiging van de onder handelingen nodig om te voorkomen dat West-Duitsland een vredesver drag op de lange baan zou kunnen stellen. Rusland, wilde bepaalde be zettingsrechten voor een jaar erken nen op de volgende voorwaarden: Inkrimping- van de westelijke be zettingsmacht tot een symbolisch ge tal (in vroegere vergaderingen had Gromyko voorgesteld een man of vijf tig per westelijke bezettende mo gendheid Stiizetting van de westelijke pro paganda uit West-Berlijn; Opheffing van Westberlijnse spio- nageorganisaties; Een westelijke belofte om geen kern- of raketinstallaties in West- Berlijn te plaatsen. Als men inging op deze voorwaarden was Rusland bereid de bestaande ver bindingswegen tussen West-Berlijn en West-Europa te handhaven totdat Duitsland uiteindelijk herenigd zou zijn. De voorlopige status van West-Ber lijn zou door de vier grote mogend heden en de Oostduitsè regering ge waarborgd worden. Een viermogend- hedencommissie zou op naleving van het akkoord moeten toezien. Als het westen zou verhinderen dat er binnen Eens heeft de leus gegolden, dat in alle bedrijven de klant koning was. Die leus geldt vandaag aan de dag niet meer. Als de klant thans nog koning is, dan is hij dat met een kroon van goudpapier en een waar deloze halsketen. Hij is een schijn- koning. Dat wordt bijzonder duide lijk, wanneer men regelmatig vak bladen leest, waarin een oordeel wordt gegeven over de klant, die ont stellend veeleisend is en die des on danks op handige wijze binnen een prijzenschaal, een voorraadschema en een beperkte kwaliteitenreeks gehou den moet worden om tot een profita bele bedrijfsexploitatie te geraken. Men zegt dat niet aan het grote pu bliek, maar in de eigen vakkringen praat men er openhartig over. Zo werd dezer dagen in een vak blad voor de slagerij ernstig ge klaagd over de „klant", die dit niet belieft en dat 'niet lust, hetgeen niet in het belang van de slager is. Door die veeleisendheid van de klant gaan tonnen aan kostbaar voedsel verloren. Het blad wees ook op veel eisende klanten in hotelbedrijven, waar men uitgebreide diners moet serveren, hoewel men vooruit weet, dat een belangrijk deel van de fijne vis- en vleessoorte.n naar de keuken terugkeert om in de afvalbak gewor pen te worden. Een soortgelijk verhaal vertelt het blad van de kazernes, waarin onze militairen leven. Onze militairen ver wijzen ook heel wat voedsel naar de „tonnen". En tenslotte wordt er dan betoogd, dat er tijdens de jongste wereldoorlog heel wat mensen hon ger hebben geleden en dat er nu nog op de wereld duizenden mensen snak ken naar het voedsel, dat in Neder land als „overtollig" wordt wegge worpen door de Nederlanders, die te veel hebben van het goede! Dat is een goed vermaan, maar dat vermaan is niet vrij van een groot eigenbelang en dat ver mindert toch wel de waarde Het is nu' eenmaal het recht van de klant om te kopen, wat hem goed dunkt, tegen een prijs, die hem schikt, om daarna het gekochte te gebruiken op de wijze, welke hem nuttig voorkomt. Van alle zijden worden vandaag aan de klant levensmiddelen (en andere foederen) te kust en te keur aange- oden. Hij weet werkelijk wel, dat er overvloed is en dat hij niet zuinig behoeft, te zijn op zijn biefstuk of zijn vis, of zijn schoenen, omdat er in Nederland te weinig vlees,- vis of schoenen zouden worden geprodu ceerd. Als hij zuinig is, dan is hij dat alleen om financiële redenen en dan is het ruimere of minder ruime verbruik een kwestie van de prijs. Bij lage prijs koopt en verbruikt hij veel, bij hoge prijs koopt en verbruikt hij minder. Nu doet men helaas wel eens in het bedrijfsleven, alsof deze eenvou dige economische wet niet zou felden. Men stelt prijsregelingen vast ie benalve tot een laag verbruik soms tot massale vernietiging van voedsel leiden en dan klaagt mén nog ernstig over de boze klant, die te kieskeurig is of te weinig koopt! (Zie slot pag. 3 kol. 1) een jaar een Duits vredesverdrag tot stand zou komen zouden Rusland en de andere Oosteuropese landen zich gedwongen zien een afzonderlijk vre desverdrag met Oost-Duitsland te sluiten. Westerse ministers nemen geen blad voor de mond „Wij zijn niet bereid te onderhande len met dit dreigement boven ons hoofd en ik hoop dan ook dat de regering van de Sowjet-Unie haar standpunt zal herzien", zo antwoord de Herter. De Britse minister Selwïjn Lloyd nam ook geen blad voor zijn mond. „Als de eis van Gromyko gesteld is bij wijze van een dictaat, dan ver gist liij zich in het karakter van de mensen waartegen hij spreekt. Zijn wijze van aanpak maakt op ons geen indruk". De Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, noemde de toestand ernstig en zei dat het re sultaat van de conferentie in de ko mende paar dagen duidelijk zal wor den. De Russische onderminister van buitenlandse zaken, Zorin, ver klaarde later in antwoord op de vraag of er over de Russische eis van één jaar te praten valt, dat de Russische voorstellen niet als een ultimatum opgevat moeten worden. „Wij hebben de termijn van een jaar voorgesteld. Als het westen hier niet akkoord mee kan De West-duitse stad Freinsheim en omgeving zijn geteisterd door bijzon der zware hagelbuienwelke de wijn oogst vrijwel geheel en de fruitoogst voor een belangrijk deel hebben ver nield. De landbouwers in die streek moesten de hagelmassa's met wagens van hun velden rijden. De foto laat zien hoe bewoners van de Weinstrasse in Freinsheim de ber gen hagel verwijderen, wélke in een half uur tijds anderhalve meter hoog waren geworden. KON. MARINE DOOR ONGELUK GETROFFEN Noodlanding bij Goa mislukte Bij Goa, de hoofdstad van de gelijknamige Portugese kolonie in Voor-Indië, is gisteren een vliegtuig van de Nederlandse marine verongelukt. Vier inzit tenden werden bij dit ongeluk gedood, vier werden zwaar ge wond; Naar de marinevoorlichtings dienst heeft gemeld, kreeg het toestel, een Martin Mariner am fibievliegtuig dat van Neder lands Nieuw-Guinea onderweg was naar Nederland, gisteroch tend storing aan een van de mo toren. Het toestel moest bij Goa een noodlanding maken. Deze noodlanding liep verkeerd af en het toestel verongelukte. Het vliegtuig was opgestegen van Negombo op Ceylon en zou lan den te Karatsji. Bij dit ongelok zijn om het leven gekomenluitenant ter zee waar nemer tweede klasse M. J. A. Baar- spul, ongehuwd, 24 jaar, Utrecht; lui tenant ter zee tweede klasse oudste categorie J. Quispel, gehuwd, 81 jaar^ Biak; sergeant-vliegtuigmaker A. Dijkema, gehuwd, 30 jaar, Katwijk aan de Rijn en korporaal-vliegtuig maker L. Bemer, gehuwd, 31 jaar, eveneens uit Katwijk aan de Rijn. De ernstig gewonden zijn luitenant ter zee vlieger tweede klasse oudste categorie P. A. M. Landsdaal, ge huwd, Biak; sergeant-vlieger S. Bruin, gehuwd, 31 jaar, Oosterhout; sergeant-vlieger telegrafist C. N. Ga- beler, 36 jaar, Den Haag en sergeant- vliegtuigmaker C. Kqster, 36 jaar, Katwijk aan Zee. Dit tragische ongeluk Wekt herinne ringen op aan woensdag'10 septem- GESCHENK VOOR BEVOLKING: NIEUW DORPSHUIS Selectiechef F. de Groene benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau ber van het vorig jaar, toen eveneens een Martin Mariner, de P 303, neer stortte. Ook dit toestel was op weg van Ned. Nieuw-Guinea naar Neder land en stortte neer kort nadat het van Abadan in Perzië was opgeste gen. Alle tien inzittenden, leden van de Kon. Marine, kwamen om het le ven. Reeds terstond na het veronge lukken van de P 303 werd bekend dat dit toestel door diverse defecten en reparaties in totaal negen weken lang onderweg was van Biak op Ned. Nieuw-Guinea naar Nederland. De verwikkelingen met de P 303 ga ven aanleiding tot allerlei beschou wingen in de pers. Hier en daar werd getwijfeld aan de goede staat van de Mariner-toestellen. Velen waren ech ter vol lof voor deze uit Amerika af komstige vliegtuigen. Op een reeks vragen, van het Tweede Kamerlid Ritmeester antwoordde minister Staf, dat de in Ned. Nieuw-Guinea aanwe zige Martin Mariner-vliegtuïgen in goede staat verkeerden. Periodieke inspecties en onderhoud had regelma tig plaats. De oorzaak van het ongeluk met de P 303 was, volgens de commissie van onderzoek, een voortijdige „achter- uit"-werking van de stuurboord- schroef. In Wiihelminadorp, het centrum van de jubilerende „Wilhelmina polder", is woensdag op grootse an feestelijke wijze het honderd- vijftigjarig bestaan gevierd in aanwezigheid van een groot aantal genodigden. Het hoogte punt van de viering was tijdens de bijeenkomst in het Dorps huis, toen de commissaris der koningin in de provincie Zee land, jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot, mededeelde, dat de maatschap „De Wilhelminapol der" voortaan het predikaat „koninklijk" mag voeren. Ook werd een zestal persoonlij ke onderscheidingen uitgereikt: de seleetiechef F. de Groene werd benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau en een vijftal arbeiders kreeg de ere medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, voor veertig jaar trouwe dienst. De echtgenote van de minister van landbouw, mevrouw W. Marijnen Scheurs, opende woensdagmiddag in Wiihelminadorp het nieuwe dorps huis. De vijfjarige Peter Minderhoud overhandigde haar de sleutel, waar mee ;Jj de deur van het fraaie ge- bouw ontsloot. (Foto'P.Z'.G.)'. Dit alles speelde zich af in het fraaie nieuwe dorpshuis van Wiihelminadorp, dat kort tevo ren door de echtgenote van de minister van landbouw, me vrouw W. MarijnenSchreurs, was geopend. Het Dorpshuis vormt het geschenk van de ven noten der maatschap aan de be volking van het dorp bij dit honderdvïjftigjarig bestaan. De vele genodigden, onder wié tal van prominente figuren uit de Zeeuw se landbouw, werden woensdagmor-. gen in hotel „De Korenbeurs" te Goes door directie en hoofdbestuur van de jubilerende maatschap ont vangen. Na een rondrit door de pol der en een diner in hotel „De Koren beurs" werden de genodigden 's mid dags omstreeks drie uur in het Dorpshuis ontvangen. Voorafgegaan door een drietal herauten te paard arriveerden als eersten bij het ge bouw de commissaris der koningih en zijn echtgenote, alsmede mevrouw Marijnen en de directeur-generaal van de landbouw, ïr. A. W. Van de Piassche. A Mevrouw Marijnen en mevrouw De Casembroot mochten hier uit handen van Bram Minderhoud en Menno Boelman een boeket bloemen in ont vangst nemen. De vijfjarige Peter Minderhoud overhandigde mevrouw Marijnen de sleutel van het Dorps huis, waarmede zij de deur ontsloot. Als eerste voerde in het Dorpshuis (Zie slot pag. 5 kol. 2) Soldaat door auto gedood tijdens exercitie bij kazerne In de Juliana van Stolbergkazerne te Amersfoort is gisteren een onge luk gebeurd dat hetleven heeft ge kost aan de 25-jarige dienstplichtig soldaat J. Th. Bik uit Arnhem. Sol daat Bik, ongehuwd, was van de School Geneeskundige Dienst en werd opgeleid tot reserve-officier. Het ongeluk gebeurde op de parkeer plaats van de chauffeurscompagnie. Soldaat Bik stond exercitie te geven aan collega's met de rug gewend naar een aantal auto's. De chauffeur van een van deze auto's reed bij een ma noeuvre achteruit en raakte hem met zijn drietonner. De soldaat was op slag dood. Geldig tot hedenavond VRIJ ZONNIG. Wisselend bewolkt en droog weer. Matige noordwestelijke wind. Iets hogere middagtemperaturen dan gis teren. WEERSVERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker). Vandaag droog maar nog vrij koel strandweer. Wisselend bewolkt. Tem peratuur in de middag 15 tot 16 gra den Celsius. Zeewater 14 graden Cel sius. Vooruitzichten: wat aangenamer strandweer, met later opklaringen en een stijging van temperatuur. ZON EN MAAN 12 juni Zon op 4.20 onder 20.59 Maan op 10.32 onder

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1