Kamer van Koophandel bezit fondsen voor nuttige taken „WILHELMINAPOLDER" KREEG PREDIKAAT KONINKLIJK FSIlilftP»* iwülfl :7. Sstt... •4/ nog niet verklappen hoor! MUURSCHILDERINGEN VOOR HET NIEUWE GRIFFIEGEBOUW ZIERIKZEESE MIDDENSTAND WIL MEER ACTIVITEITEN DONDERDAG 11 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 BIJEENKOMST IN BRITANNIA TE VLISSINGEN Elektriciteitstarieven in Zeeland aan de hoge kant De uitbreiding van de Centrale Zeeland De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilanden heeft haar zevenen twintigste algemene vergade ring gehouden in restaurant „Britannia" te Vlissingen. Voor naamste punten van behande ling waren de jaarrekening 1958 en een inleiding van Lr. T. Mi- chielsen over de uitbreiding van de elektriciteitsvoorziening in Zeeland. De jaarrekening 1958 sloot met een batig saldo van ruim f 33.000, terwijl de bezittingen van de Kamer op f 1,zijn af geschreven en er blijkens de balans een effectenbezit is van ruim f 218.000, De voorzitter, de heer C. A. Kam- meraad, opende de vergadering en herdacht het overleden lid van de Kamer, de heer M. Geuze. Medege deeld werd, dat was aangewezen als lid van de Stichting Centrale Werk plaatsen Schouwen en Duiveland, de heer A. P. Geluk, als lid van de win kelsluitingscommissie van de Kamer van Koophandel in Nederland, de heer W. Baars. Voorgedragen werd als lid van de Spoorwegraad, de heer K. van Everdingen en als plaatsver vangend lid, de heer H. A. M. A. de Meijer, en als bestuurslid van de Stichting Werkplaatsen Walcheren, de heer J. Fukken. Iets nuttigs Behandeld werden de financiële jaar stukken 1958, waarbij de heer J. H. Roose informeerde of de heffingen die de Kamer aan het bedrijfsleven oplegt, wel de absolute minima zijn. De voorzitter kon dat bevestigen. De heer J. Lodder drong er op aan, dat er met de batig saldi van de Kamer Iets nuttigs zou worden gedaan in het belang van het be drijfsleven bijvoorbeeld, door het verrichten van onderzoek en op dracht geven voor het samenstel len van rapporten. De heer J. H. Roose viel hem daarin bij en wees er op, dat er ontstellend gebrek bestaat aan kennis van Zee land in de rest van Nederland. Door publiciteit kan daaraan iets gedaan worden, ook voor de gemeenten, die industrie willen aantrekken. Wellicht kan de Kamer hier in overleg met E. T.I. en provinciaal 'bestuur een nut tige bijdrage leveren. Verontrust De voorzitter, de heer Kamme- raad, verzekerde, dat ook hij ver ontrust was door de weinige ken nis, die men in overig Nederland heeft van Zeeland. Er is regelma tig contact met E.TJ. en provin ciaal bestuur. Men is in bespreking voor een op dracht aan het E.TJ. en daarover zal nog geconfereerd worden met het bestuur van de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel. Do vier kerngemeenten voor de industrialisa tie in Zeeland hebben plannon voor Êubliclteit, met behulp van hot B.T.I. [et bestuur van de Kamer zal gaar ne handelend optreden als het nodig is. Centrale Zeeland Daarna was het woord aan ir. T. Ml- chielsen, directeur van de P.Z.EM., die sprak over de nieuwste uitbrei ding van de Centrale Zeeland. Hij zette uiteen hoe het mogelijk was, dat kort na de bouw van een volle dig nieuwe centrale toch weer een uitbreiding nodig was en hij gaf uit voerige bijzonderheden over het in dustriële en huishoudelijke elektrici teitsgebruik in Zeeland. Ook nu de centrale pas is uitgebreid, voorziet men alweer een uitbreiding in de ja ren 19621964. Nadat de hoer Michiolsen ook tal van technische gegevens over do nieuwe centrale had verstrekt en iets had verteld over de samenwerking van de elektrische centrales in landelijk en in internationaal verband, sneed hij het vraagstuk van de tarieven aan. De tarieven Voor de industrie liggen de tarieven in Zeeland zeker niet laag, maar zij zijn niet de hoogste van ons land, ook al ligt Zeeland wel in de hoge groep. Hetzelfde geldt zo ongeveer voor de huishoudelijke tarieven. Na deze inleiding, die hier slechts (Advertentie) uiterst beknopt is weergegeven be stond gelegenheid tot discussie, waar bij de heer C. Balkenende de vraag opwierp, waarom de tarieven in Zee land hoger moeten zijn dan elders en waarom er geen nationale prijs kan zijn voor elektrische stroom. De heer J. H. Roose noemde de tarie ven van de openbare nutsbedrijven in Zeeland een handicap voor het ves tigen van nieuwe industrieën en hij vroeg wat de P.Z.E.M. kan doen voor tariefsverlaging. De heer A. J. Germink wees op de landelijke tarieven voor de telefoon, de posterijen, enz., waar de goedko pere gebieden meebetalen voor de duurdere gebieden. De heer Michielsen ging uitvoerig in op al deze vragen. Een nationaal ta rief zou nationalisatie betekenen en dat is een kwestie van regeringsbe leid. Hij verzekerde dat de P.Z.E.M. zeer gespitst is op het verlagen van tarieven. Als het Sloeplan zich be hoorlijk ontwikkelt en het industriële elektriciteitsverbruik snel toeneemt, is Zeeland vermoedelijk uit de brand. Uit de cirkel De P.Z.E.M. is zelfs bereid aanvan kelijke verliesposten te nemen, als men maar uit de vicieuze cirkel kan komen voor hoog tarief en tekort aan industrie. Er worden reeds reducties toegepast voor de industrie en men zal pogen in de toekomst daarmee door te gaan via een gunstige berekening van de kolenprijsfactor. Ook de huishoudtarieven zullen be keken worden. Spr. verzekerde, dat de P.Z.E.M. doet wat mogelijk is. Nadat een P.Z.E.M.-ambtenaar nog een aantal technische bijzonderheden over de uitbreiding van de elektri sche centrale had gegeven en het ge zelschap had geluncht, brachten de leden van de Kamer een bezoek aan de nieuwe centrale, waar zij in groe pen door een drietal technici werden rondgeleid. CSlot van pag. 1 het woord de voorzitter van hot hoofdbestuur, de heer J. H. van Ho boken te Rotterdam, die uitvoerig het ontstaan van de polder schetste. Toen de schorren en slikken ten noor den van Goes en ten oosten van Wol- faartsdijk in 1808 te koop werden aangeboden, aarzelde een groep Rot terdamse zakenlieden geen moment. „Zij zocht een veilige geldbeleg ging en dat is de koop inderdaad ge bleken", aldus de heer Van Hobo ken. De directeur van de maatschap, ir. J. Minderhoud, wees .op de betekenis van hot bedrijf voor de Nederlandse landbouw. Hij herinnerde aan het ve le, dat dank zij onvermoeide arbeid en stug volhouden tot stand is geko men. Ir. Minderhoud roemde voorts de verhouding directie en personeel enerzijds en het hoofdbestuur ander zijds. In een vlot en geestig speechje prees de commissaris der konin gin in Zeeland, Ihr. mr. A. F. C. de Casembroot, het initiatief van de Rotterdamse zakenlieden, in het begin van de negentiende eeuw tentoon gespreid. ,,U kunt trots zijn op een dergelijk prach tig bedrijf', zo richtte de commis saris zich tot hoofdbestuur en di rectie. Hij deelde vervolgens me de, dat H. M. de Koningin had be sloten de maatschap „De Wilhel- ininapolder" het predikaat konink lijk te verlenen. Na hem kwam de directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. v. d. Plassche aan het woord, die eveneens op de landbouwkundige betekenis van de Wilhelminapolder wees. De heer v. d. Plassche kon mededelen, dat vijf arbeiders wegens veertig jaar troulve dienst waren onderscheiden met de ere-medaille in brons, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. Het waren de heren A. Labeur Gzn., K. Minnaar, J. Spruit, J. Kiters en P. D. Westdorp. De directeur-ge neraal van de landbouw speldde hen persoonlijk de medailles op de borst. Vervolgens vroeg hij de selectiechef, do heer F. de Groene, op het podium Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Wilhelminapolder, bood het bestuur van de maatschap de bevolking van Wilhelminapolder een dorpshuis aan, dat de naam van „Wilhelminahuis" kreeg te verschijnen. Onder een spontaan 'applaus van de talrijke aanwezigen deelde de directeur van de landbouw mede, dat de heer De Groene tot Rid der in dc Ordo van Oranje Nassau was benoemd. De onderscheidene heeft met name zijn sporen verdiend op het gebied van ac selectie van aardappelrassen. De volgende spreker was burgemees ter P. J. Evers, die de maatschap ge lukwenste met dit jubileum. Namens het gemeentebestuur van Kattendij- ke de gemeente, waartoe Wilhel- minadorp behoort bood hij een fraaie zonnewijzer aan, die inmiddels reeds een plaatsje in de tuin voor het. Dorpshuis had gekregen. Woorden van gelukwens werden eveneens ge sproken door de heer C. Burger na mens het personeel. Het cadeau van het personeel bestond uit een houten tableau met verschillende voorstellin gen uit het agrarische leven, dat in de hal van het Dorpshuis is geplaatst. De hoofdonderwijzer J. Mazure ver tolkte de gevoelens van de niet-per- soneelsleden van demaatschap, woonachtig in Wilhelmlnadorp. Het geschenk van deze groep der bevol king bestond uit een fraaie katheder, bestemd voor het Doroshuis, die in middels reeds in gebruik genomen was. Ook de zakenrelaties van de maat schap ontbraken niet op deze dag. Namens hen voerde ir. D. J. v. d. Have uit Kapelle het woord. Hij kwam met een vloed van geschenken': een televisie- en radiotoestel, een film- en een diaprojector, alsmede een pick-up. Tot slot nam dc voorzitter van het hoofdbestuur weer het woord. l>Iet het uitspreken van een korte rede droeg hij het Dorpshuis over aan de stichting „Wilhelminahuis". De voor zitter van deze stichting, de heer C. Burger, bracht de vennoten dank voor dit geschenk. Voorts werd in de hal een borstbeeld van Koningin Wilhelmina van Prui sen, de vrouw van Koning Willem I en naar wie de polder genoemd is, onthuld. Na deze bijeenkomst in het Dorps huls, woonden de genodigden een dé filé van arbeiders met werktuigen bij. In de avonduren was er in „de Prins van Oranje" te Goes een ge slaagde opvoering door eigen krach ten van een revue, die was geschre ven door mevrouw HulsmanGriep. lllSI <»*- -i - ■?uè£ ■niecuJr -meet 6), Ses <XJC 76 Sergeant-vlieger M. nog spoorloos Hij wordt nu gezocht wegens desertie Daar de 31-Jarige sergeant-vlieger A. M. afkomstig uit Vlissingen en gestationeerd op de vliegbasis Woensdrecht der koninklijke lucht macht woensdagmiddag, na sinds zaterdag Jl. ongeoorloofd afwezig te zijn geweest van zijn dienstonder deel, niet bij dit dienstonderdeel is teruggekeerd, zal men hem nu we gens desertie trachten op te sporen. Men heeft tot gistermiddag gewacht, omdat toen de vier dagen waren ver streken, welke hem volgens de voor schriften gelegenheid hebben gebo den zich, zonder dat hem dan deser tie kan worden ten laste gelegd, weer te melden. De sergeant-vlieger, die kort geleden van Eindhoven naar Rilland-Bath is verhuisd, bevond zich kort geleden, naar men meent te weten, nog in ons land. Hij zou o.m. nog te 's-Graven- hage gesignaleerd zijn. Inmiddels is komen vast te staan, dat M., nadat hij van de vliegbasis was verdwenen, een lift heeft gekre gen van een automobilist. Hij zou ook nog in burgerkleding zijn gezien. (Advertentie) hoopt hat J Type Combi met tondeuse, schakelaar, In luxe etui f S8.7S Type Special 144.7S Nieuw Typ* Standard f 37.80 Uitvoerig* ahaverfolder nr. 10BB bij Uw handelaar Of de imp. N.V. Hapé, A'dam-C., Tel. 639S7. Gov. alnda 1913. Verdere Braun producten: k*uk*nm*chln*s/sapcentrlfuges/ moderne radio *n tv. apparaten/grammo foons. Hapé producten: Muitlsuir/toilet spiegels/bipiuidspre kers/Easyphone In folder nr. 1189. GESCHENK VAN GEMEENTEN: Bestuursvoorstel aan afd. Zeeland Vereniging van Nederlandse Gemeenten toogde, dat de samenwerking met de provincie in deze periode altijd goed geweest is. „Er is geen verbetering mogelijk", verzekerde mr. Mes. Nadat de huishoudelijke vergade ring was afgewerkt, werden drie korte inleidingen gehouden over de rattenbestrijding, de Zeeuwse Muziekschool en de werken aan het Drie-Eilandenplan. Ir. A. J. Ophof begon met een inleiding over de rattenbestrijding, waarbij hij opmerkte, dat enkele algeme ne acties reeds belangstelling heb ben gewekt bij de gemeentebestu ren. Ir. Opliof verklaarde, dat er sinds kort propaganda gemaakt wordt voor een permanente be strijding van de ratten, dus gedu rende het gehele jaar. Voor dit doel wordt onder meer ge tracht om uit het gemeentepersoneel een of meer krachten te recruteren, die na een deskundige opleiding aan gesteld kunnen worden als „ratten- bestrijder". Ir. Ophof stipte aan, dat dit systeem door driekwart van de Nederlandse gemeenten met goed re sultaat gevolgd wordt. Voor kleine gemeenten bestaat de mogelijkheid om met omliggende gemeenten een overeenkomst aan te gaan. Tijdens de vergadering van de afdeling Zeeland van de vereni ging van Nederlandse Gemeen ten, die woensdag in de sociëteit „De Vergenoeging" te Middel burg gehouden is, heeft het da gelijks bestuur van de afdeling een voorstel gedaan om in het nieuwe gebouw van de provin ciale griffie te Middelburg, wan neer dit gereed is, twee muur schilderingen aan te brengen namens de Zeeuwse gemeenten. Voor dit doel is een commissie gevormd, die de aanbieding en vervaardiging van het geschenk zal voorbereiden. Hoewel de voorzitter van het bestuur der afdeling, mr. dr. A. J. J. M. Mes. nog niets definitiefs kon meede len betreffende de kosten van het geschenk, meende hij dat 'n bedrag van ongeveer 15.000 toereikend zou zijn. Het ligt in de bedoeling-, zo deelde mr. Mes vervolgens mee, om de ge meentebesturen te verzoeken aan dit geschenk met 5 cent per inwoner bij te dragen. Een der muurschilderin gen zal worden aangebracht in de benedenhal van het griffiegebouw. De kosten van deze schildering zou den ongeveer 5.000 bedragen, ter wijl de andere muurschildering wordt aangebracht in de bovenhal. De kos ten van dit geschenk schatte mr. Mes op een veelvoud van de andere schil dering. Hoewel ook nog niets defini tiefs gezegd kon worden over de kun stenaars, die de schilderingen zullen maken, was reeds gedacht om het werk in de benedenlial op te dragen aan de Middelburgse kunstschilder Jac. Prince. Tijdens deze algemene vergade ring werd de heer J. Ph. Koene herdacht, de vroegere gemeente secretaris van Middelburg, die ja renlang secretaris van het afde lingsbestuur geweest is. De heer Mes schetste de heer Koene als een toegewijd secretaris, die altijd met grote accuratesse zijn werk zaamheden voor de afdeling Zee land verrichtte. Nieuwe secretaris In de plaats van de heer Koene werd als secretaris van de afdeling be noemd de heer J. W. Peters, gemeen tesecretaris van Vlissingen. Burge meester F. A. van Rosevelt van Schoondijke werd als bestuurslid her kozen. Voorts herdacht de voorzitter met enkele woorden het 30-jarig be staan der Zeeuwse afdeling. Hij be- VOOR DE VREEMDELINGEN Plannen voor eigen zaterdagmarkt „We beseffen soms niet meer wat we bezitten. De activiteiten, die de laat ste jaren door de buitengemeenten zijn ontplooid, zijn door de Zierik- zeese middenstand onderschat. Daar door driegt de oude roem van vroeger, Zierikzee als koopcentrum, geheel verloren te gaan. We zullen er nu reeds aan moeten wennen, dat hier in de toekomst veel vreemdelingen komen. Onze taak is die vreemdelin gen te geven wat ze vragen. Er zal lus iets moeten gebeuren, waarover in de wijde omgeving, zelfs landelijk zal worden gesproken. Ik hoop dat er evenementen zullen komen, waar iedereen versteld van staat". Deze woorden sprak de heer M. Doe- leman H. J.zn. woensdagavond op de bijeenkomst, belegd door de Zierik- zeese middcnstandscentrale en de vereniging „Zierikzee Ontvangt Vreemdelingen". De voorzitter van „Z.O.V.", de heer M. C. Doeleman had daarvoor al uiteengezet, wat zijn ver eniging beoogt. Hij meende dat het nodig was, de donderdagavond als koopavond te laten vervallen en daarvoor in de plaats op zaterdag middag en -avond een vrije markt te organiseren. Op deze markt zou den dan alleen de Zierikzeese mid denstanders vertegenwoordigd mo gen zijn. Van twee tot vier uur 's middags en 's avonds van 8 tot 10 uur zou er markt moeten zijn. Daar naast dacht de heer Doeleman aan attracties, die 's middags door ama teurs (muziek, zang, gymnastiek enz.) en 's avonds door beroepsge zelschappen zouden kunnen worden verzorgd. Daarvoor zullen echter 35 middenstanders zich garant moeten stellen om een tent te huren. De ver gadering, die goed was bezocht, stond niet afwijzend tegenover deze voor stellen, maat: het vereiste aantal van 35 kon toch niet direct worden be reikt. Het bleef voorlopig bij 19, maar men heeft goede hoop, dat de resterende 16 er ook zullen komen. Mocht dat gelukken, dan zal het be stuur van de vereniging „Z.O.V." in spoedeisende vergadering bijeenko men om onmiddellijk de plannen na der uit te werken. Met instemming werd begroet de idee van de heer Doeleman, om in de toekomst een braderie 15e of 16e eeuwse stijl blij vend te organiseren, maar men acht te da tijd te kort om daarmee nog dit jaar te beginnen. Expositie „Zeeland 1959" te Middelburg. Handel-, industrie- en middenstandstentoonstelling Woensdagavond is op het Hof van Tange achter het voormalig Militair Hospitaal te Middelburg zonder enig officieel vertoon een handel-, in dustrie- en middenstandstentoonstel ling geopend. Onder de titel „Zeeland 1959" blijft deze expositie tot 20 ju ni geopend. Ongeveer veertig bedrijven uit Duits land, België en Nederland, alsmede enkele uit Zeeland, tonen hier hun produkten. Het doel van deze tentoonstelling is om het publiek een indruk te geven van de hulpmiddelen die de mens te genwoordig ten dienste staan. Er zijn ongeveer 40 stands waar de laatste snufjes op technisch gebied worden getoond. Naast deze stands is er een aparte hal, waar 's avonds bekende artiesten zullen optreden. Een ander evenement is het Vogelcircus. Tijdens de duur van de tentoonstelling wordt een deel van de singel verlicht, als mede de poort die toegang geeft tot de expositie. Provinciale commissie Voorts deelde de heer Ophof mee, dat de medewerking van de provin ciale besturen is verzocht om te ko men tot de Instelling van een provin ciale commissie voor de rattenbestrij ding. In dit verband deelde mr. Mes mee, dut Ged. Staten inzake dit punt overleg zullen plegen met het bestuur van de afdeling Zeeland van Neder landse gemeenten. De directeur van de Zeeuwse Muziek school, de heer H. G. Stam, hield vervolgens een causerie over de wij- zinging van het lesprogramma en de samenstelling van het bestuur dei- school. De heer Stam wees er op, dat de school zich gunstig ontwikkelt, hetgeen onder meer waarneembaar is aan de uitvoeringen en de belangstel ling, die de radio voor het instituut aan de dag legt. Vervolgens besprak de heer Stam het organisatieplan van de school, dat reeds eerder in de pers gepubliceerd werd. Hij merkte nog op, dat een nieuw onderwijssche- ma is opgesteld, waarmee wellicht volgend jaar begonnen zal worden. Het is nu tijd en noodzakelijk, dat de gemeentebesturen zich er terdege van bewust zijn, dat door een duide lijke bepaling van hun standpunt ten aanzien van de deelneming dc school zich kan ontwikkelen. De derde spreker was ir. L. H. Hoekema, hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat te Goes, die een inleiding hield over de Deltawer ken, die het gezelschap des mid dags in ogenschouw namen, name lijk de werken in de Zandkreek en in het Veerse Gat. Dolphijnrit 1959 zaterdag 4 juli Deelnemers worden op veelzijdigheid getest Het bestuur en de sportcommissie van de Zeeuwse Automobiel- en Mo torsportvereniging „De Dolphijn" heeft de Dolphijnrit 1959 vastgesteld voor zaterdag 4 Juli a.s. De sportcommissie heeft er ook thans weer naar gestreefd de deelnemers een evenement voor te zetten, dat hun volledige voldoening zal geven, zodat het ook voor liefhebbers uit andere delen van ons land de moeite waard zal zijn de „verre" reis naar Zeeland te ondernemen. De rijders en de kaartlezers zullen op veelzijdigheid getest worden, waartoe de rit ditmaal is samengesteld uit: A: een op de kaart ingetekende route; b: het rijden naar verschillende op de kaart ingetekende punten, cn c: het rijden op een blinde kaart. De rit staat open voor twee catego rieën rijders te weten de geroutineer- den, die met een gemiddelde snelheid van circa 40 km per uur het traject moeten afleggen, en de minder gerou tineerde» en beginnelingen, waarvoor de gemiddelde snelheid iets lager ge steld kan zijn. In deze laatste klas mogen behalve de bestuurder en kaartlezer ook passagiers meerijden. De lengte van deze Dolphijnrit is cir ca 140 km voor de A-rijders en circa 125 km voor de B-rijders. Dc start is geplanned op 1 minuut over half twee van uit Goes, waarna langs wegen door Zuid-Beveland en Walcheren de finish in Vlissingen bereikt wordt. In hotel ..Britannia" volgt dan de prijs uitreiking. De best geklasseerde equipe in de A- klas kriigt weer het Dolphijnwissel- boek in handen, waarin de belevenis sen van de vorige winnaars staan op- getekehd. Het Dolphijn-borrelglas wordt uitgereikt aan één-derde van de geklasseerde deelnemers in dcf bei de klassen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13