Eerste Kamer voor verlaging van leerlingenschaal lager onderwijs klankbord Prof. Erhard weet nog niet of hij minister blijft INSTELLING EUROPEES GRAAN- EN SUIKERBUREAU BEPLEIT TIEN DAGEN EN NACHTEN GEVANGEN OP ROTSWAND WOENSDAG 10 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 ALGEMENE INSTEMMING MET MATERIËLE BEDOELING V.V.D. tegen wijziging rechten bezitters gymnasiumdiploma's (Van onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer heeft in haar dinsdag gehouden vergadering drie ge wichtige wetsontwerpen op het gebied van het onderwijs, die minister Cals op 17, 18 en 19 februari j.l. met enige moeite maar niet zonder succes door de Tweede Kamer geloodsd had, goedgekeurd. Het eerste wetsontwerp verleent aan de gymnasiasten-a de bevoegdheid tot het afleggen van de universitaire examens in de geneeskunde, zij het, dat zij zich vooraf moeten onderwerpen aan aanvullende tentamens in de biologie, de natuurkunde en de scheikunde en aan de gymnasiasten-b de bevoegdheid'tot het afleggen van de universitaire examens in de letteren en wijsbegeerte met uitzondering van de klassieke talen. Oorspronkelijk stond in het wetsont werp, dat de gymnasiasten-b ook zouden kunnen deelnemen aan de universitaire examens in de theolo gie, maar de Tweede Kamer schrapte deze bepaling door de aanneming van een amendement van de anti-revolu tionaire prof. Versteeg. Leerlingenschaal Het tweede wetsontwerp verlaagt de leerlingenschaal bij het gewo ne lager onderwijs, het voortgezet lager onderwijs en het uitgebreid lager onderwijs niet onaanzienlijk in enige fasen. De eerste fase is gedacht in 1962, de tweede in 1964 en de uiteindelijke verlaging zal van kracht worden op een door de Kroon te bepalen tijdstip, dat afhankelijk is van de perso neelsvoorziening, de scholenbouw en de beschikbare geldmiddelen en dat waarschijnlijk niet vóór 1 januari 1968 gelegen zal zijn. De verlagingen in 1962 en 1964 zullen bij algemene maatregel van be stuur worden vastgesteld. Bij het g.l.o. zal tenslotte de 35- schaal worden aangehouden, bij het v.g.l.ó. de 25-schaal en bij het u.l.o. de SO-schaal. In 1968 zullen bij doorvoering van deze schalen in totaal 10.850 onderwijzers meer nodig zijn dan thans en de kosten zullen bedragen: in de eerste fase 30.6 miljoen, in de tweede fase 61,2 miljoen en in de derde fase 99,3 miljoen. Het derde wetsontwerp wijzigt de hoger-onderwïjswet zodanig, dat voortaan de volledig bevoegde onder wijzers worden toegelaten tot de universitaire examens in de opvoed kunde en de psychologie. Het ont werp heeft tevens betrekking op de bezitters van een akte M.O., die be voegdheid verleent tot het geveri van onderwijs aan een h.b.s. met vijfja rige cursus of aan een gymnasium. Voor deze personen geldt thans al, dat zij, als zij de leeftijd van dertig jaar hebben bereikt, na colloquium doctum een soort oriënterend we tenschappelijk gesprek kunnen worden toegelaten tot het afleggen van examens in de aansluitende uni versitaire studie. Het wetsontwerp laat deze leeftijdsgrens en ook de eis van het onderzoek naar de algemene ontwikkeling door het colloquium voor deze categorie vervallen. Liberale bezwaren Tegen het eerstgenoemde wetsont werp, waarover mevrouw Schouwe- naarFranssen (v.v.d.) en de heren Van Hulst (cJi.), De Rijk (p.v.d.a.), Algra (a.r.) en Gielen (k.v.p.) het woord voerden, had alleen mevrouw Schouwenaar zulke ernstige bezwa ren, dat haar fractie ïegen het wets ontwerp stemde. De overige Kamer leden konden zich ermee verenigen. De vrouwelijke liberale deskundige vreesde, dat door de uitgebreider examenbevoegdheden, die het wets ontwerp aan de gymnasiasten alpha en beta verleent, het evenwicht tus sen deze beide studierichtingen wordt verbroken. Zij zag al een leeg zuigen van de betariehting door de alpharichting, nu de gymnasiasten-a nog op het laatste ogenblik kunnen besluiten om medicijnen te gaan stu deren, zij het, dat. zij zich dan voor af zelfstandig in enkele vakken zul len moeten bekwamen. Het gelukte minister Cals niet haar gerust te stellen. Bij de overige spre kers ontmoette hij meer begrip. Het wetsontwerp tot verlaging van de leerlingenschaal vond algemene instemming, althans wat de mate riële bedoeling ervan betreft. De so cialistische afgevaardigde mr. De Roos vatte de voordelen ervan in de volgende drie punten samen 1. de verlaging van de leerlingenschaal be vordert de onderwijsvernieuwing; 2. zij maakt het onderwijzersambt aan trekkelijker en 3. de grondslag van het onderwijs wordt verhoogd. STORM. Wegens weersomstandighe den geen storm. Dat was de kop van een mededeling, waarin werd aange kondigd dat de voorstelling van „De Storm" door de toneelgroep „Thea ter" in het openluchttheater te Velp- Rozendaal werd afgelast wegens weersomstandigheden. NET ALS BIJ ONS. Te oordelen naar de krantekoppen heeft ieder een dé verkiezingen op Sicilië ge wonnen. „Avanti" (links soo.) nieuwe Siciliaanse assemblee is ge wicht linkervleugel vei-groot". „II Po- polo" (chr. democr.) „Groot christen democratisch succes bij verkiezingen Sicialië en Bari". „l'Unita" (comm.) schreef „Overwinning op Sicilië". „II secoio (neo-f'asc „Sicilië heeft anti communistisch stemd". „La Giusti- zia" (soc. dem .c.) „Geen ophelde ring na verkiezingen van zondag sociaal-democraten grotendeels on veranderd". Mevrouw SchouwenaarFrans sen (v.v.d.) en de heer Derksen (k.v.p.) stelden het op prijs, dat het wetsontwerp de nieuwe leer lingenschalen vastlegt en dat ze zullen worden ingevoerd, zodra de omstandigheden daarvoor gun stig zijn. De christelijk-historische heer Van Hulst ging wel niet zo ver als zijn partijgenoot dr. Tila- nus in de Tweede Kamer gedaan had dr. Tilanus sprak van een schijnvertoning, omdat men maar moet afwachten wat in de prak tijk van de verlaging van de leer lingenschaal terechtkomt maar- tegen deze wijze van wetgeving had toch ook hij formele bezwa ren. Zij bleken echter niet van die aard te zijn, dat hij het wetsont werp niet kon steunen. De gehele Kamer stemde er voor. Onderwijzers naar de universiteit Minister Cals had weinig moeite met de verdediging van het wetsontwerp dat universitaire studie van volledig bevoegde onderwijzers in de pedago giek en psychologie en van bezitters van een middelbare schoolakte in hun studierichting mogelijk maakt. Dit wetsontwerp is in de Eerste Kamer namelijk zeer welwillend ontvangen. Geen der afgevaardigden had een goed woord over voor de stakin gen der studenten als protest te gen de aanstaande toelating van de volledig bevoegde onderwijzers tot enkele universitaire examens en voor het adres van de 23 pro fessoren, die eveneens bezwaar te gen deze toelating hebben ge maakt. Integendeel, zij oefenden er scherpe kritiek op. De heer Van Hulst (c.h.) herinnerde eraan, dat er een tijd geweest is, dat heftig werd geageerd, toen de proef schriften niet meer in het Latijn geschreven behoefden te worden, toen de professoren niet meer be hoefden te doceren in het Latijn en toen h.b.s.'ers tot de universiteit werden toegelaten. Men meende dat de universiteiten wel gesloten konden worden... De professoren hebben zich altijd verzet tegen nieuwe geestelijke stromingen, zo voegde de heer Van Hulst eraan toe. Hij vertrouwde erop, dat men ook de nieuwe bevoegdheid van de onderwijzer wel te boven zal ko men. Verzet De enige afgevaardigde, die zich te gen de aanneming van het wetsont werp verzette,, was mevrouw Schou wenaar (v.v.d.), die zich afvroeg, of niet eerst meer ervaring moet wor den opgedaan met de nieuwe kweek schoolopleiding en die ten aanzien van de bezitters van een middelbare akte, die in hun studierichting uni versitaire examens willen afleggen, het colloquium doctum, of een pro pedeutisch examen of een tentamen wilde handhaven. De Kamer nam het wetsontwerp zon der hoofdelijke stemming aan. De V.V.D. kreeg aantekening dat zij tegen was. IN RAPPORT VOOR EUROPEES PARLEMENT Gezinsbedrijf overheerst: 25 pet. der arbeiders is in loondienst In het Europese parlement zal op 23 en 24 juni te Straatsburg een debat worden gehouden over de landbouw politiek in de gemeenschappelijke markt. Tijdens een persconferentie hebben de heren Lücker (West-Duïts- land), Troisi (Italië) en Vredeling (Nederland) een toelichting gegeven op door hen opgestelde rapporten, die bij de a.s. debatten in het parlement zullen worden ingediend. De heer Lücker spreekt zich in zijn rapport onder meer uit voor de instelling van een Europees graanbureau. Voor de suikermarkt acht hij het noodzake lijk de telers van suikerbieten ook in de toekomst te beschermen tegen de concurrentie van rietsuiker. Tevens bepleit hij daarom de instelling van een Europees suikerbüreau. De heer Vredeling wijdt in zijn verslag een apart hoofdstuk aan het waagstuk van de ruilverkave ling, de bedrijfsgrootte en de streekverbetering. Het in uitvoe ring zijnde ruilverkavelingspro gramma in de 'zes landen van de Europese Economische Gemeen schap omvat 8 miljoen ha. Daar tegenover staat een nog uit te voeren programma van ruim 30 miljoen ha cultuurgrond, naar schatting 40 tot 50 procent van de totale oppervlakte cultuurgrond. De commissie voor de landbouw ziet het ruilverkavelingsvraagstuk dan ook als een der meeste essen tiële onderdelen van het te voeren agrarische structuurbeleid. Het raport-Lücker ziet voorts in het sluiten van leveringsovereenkomsten en contracten op lange termijn een belangrijk middel voor de voorberei ding van een gemeenschapelijke or- De directeur-generaal van de Ame rikaanse posterijen, Summer field, be kijkt hier de brief, bestemd voor pre sident Eisenhower, welke met de eer ste raketpost zending vanaf een duik boot in de Atlantische Oceaan naar de Verenigde Staten werd geschoten. Deze eerste raketpostzending, welke S000 brieven betrof, slaagde volko men. Het projectiel, waarvan men gebruik maakte, was een „Regulus" van de Amerikaanse marine. ganisatie der betrokken landbouw markten, die de kern moet worden van het gemeenschappelijke land bouwbeleid. De aangesloten landen kunnen daardoor afzien van hun zui ver nationale marktordeningen. De commissie voor de landbouw is voorts tot de conclusie gekomen, dat subsi dies in de toekomst niet gemist kun nen worden, in het bijzonder niet voor een duurzame verlaging van de produktiekosten. Tenslotte worden in het rapport- Lücker als algemene doelstellingen voor een gemeenschappelijk land bouwbeleid genoemdbevordering van de algemene welvaart en waar borging van de levensmiddelenvoor ziening, terwijl tevens wordt gewe zen op de betekenis van het gezins- Volgens een reeds oude traditie zal het Belgische Rode Kruis ter gelegen heid van het aanstaande huwelijk tussen Prins Albert en Prinses Paola een herdenkingsmedaille uitgeven. De foto toont de ene zijde van het model voor deze medaille, vervaar digd door de beeldhouwer Courtens, welke de beeltenis van prins en prin ses draagt. De keerzijde draagt een inscriptie. bedrijf als basis voor regelingen op het gebied van de landbouw. STRUCTUURPROBLEMEN. De heer Vredeling gaf in zijn rap port een overzicht van de structuur problemen met inbegrip" van de socia le vraagstukken, die samenhangen met de landbouw in de Europese Economische Gemeenschap. Van de landbouwbedrijven in de E.E.G, is 71 procent minder dan 10 ha groot. Van de totale oppervlakte cultuur grond in de gemeenschap is 61 pro cent eigendom van de landbouwers, wordt 31 procent gepacht en wordt 8 procent geëxploiteerd volgens een stelsel van deelpacht (uitsluitend in Italië). De inkomsten van de landbouwers blijken in het algemeen lager, soms zelfs aanzienlijk lager te lig gen dan de inkomsten in andere bedrijfstakken. Volgens het rapport overheerst in de landbouw binnen de E.E.G. in sterke mate het gezinsbedrijf. Van de ar beidskrachten behoort 75 procent tot het eigen gezin en bestaat 25 pro cent uit arbeiders in loondienst. Verder wordt aan de Enropse com missie en aan liet Europese parle ment het voorstel gedaan een fonds te stichten voor de verbetering van de agrarische structuur, dat de naam zou dragen „Europees fonds voor structuurverbetering ten plattelan- de". De Troisi wijst in zijn verslag op de wenselijkheid het aantal industrieën voor de verwerking van landbouw- produkten uit te breiden, opdat de landbouwproduktie zich aan de ver eisten van een grotere markt kan aanpassen. „Uw onderdanige dienaar" hoort eis van half jaar Na zijn wilde rit was hij voor de burgemeester van Kerkwijk die hem wilde ondervragen op de knieën ge vallen en had met gevouwen handen geroepen: „Uw onderdanige dienaar". Desondanks werd gisteren tegen de 24-jarige vrachtautochauffeurG. M. uit Velddriel door de officier van jus titie bij de rechtbank te Arnhem zes maanden gevangenisstraf en intrek king van zijn rijbewijs voor de tijd van drie jaar, zomede 100 boete ge- eist wegens het onder invloed van sterke drank besturen van 'n vracht auto op 16 januari op de weg van Zaltbommel naar Kerkwijk. Hij reed toen op de linkerweghelft een bromfietser omver, botste tegen een voor hem rijdende vrachtauto op en noodzaakte een wielrijdster ijlings achter de bomen een veilig heenko men te zoeken. De verdediger, mr. P. J. T. Scheef hals, vond, dat het bewijs ten aan zien van de invloed van sterke drank niet was geleverd. Verdachte had een aantal uren over het tot zich nemen van de sterke drank gedaan en een bloedproef was niet genomen. Over veertien dagen wordt uitspraak gedaan. Drs. Korthals op congres: „Alcoholvraagstuk is internationaal probleem" De minister van verkeer en water staat, drs. H..A. Korthals, heeft gis teren in Utrecht het vierentwintigste congres van de internationale federa tie van spoorwegdrankbestrijders ge opend. De minister noemde het alcoholvraag stuk een internationaal probleem. Be strijding op internationaal niveau wordt echter bemoeilijkt door het verschil in drinkgewoonten in de di verse landen. De minister constateer de met vreugde, dat de Nederlandse beroepschauffeur over het algemeen geen alcohol drinkt wanneer hij nog moet rijden. PERSCONFERENTIE NA TERUGKEER UIT AMERIKA „Aan twee leugens moet een eind worden gemaakt" De Westduitse vicc-bondskanselier en minister van economische zaken, dr. Erhard, is dinsdag na zijn bezoek aan de Ver. Staten in Duitsland te ruggekeerd. Op een persconferentie deelde hij mee dat hij geen aanspraak op het kanselierschap bad doen gelden. Op de vraag of hij vïee-kanselier zou blijven, antwoordde hij dat dit niet noodzakelijkerwijs het geval zou zijn. Gevraagd of hij minister zou blijven zei hij: „Dat hangt er van af". Prof. Erhard zei dat hij een openhar tig debat over de kwestie van Ade-- nauers besluit om aan te blijven als bondskanselier, zou vragen. De juiste plaats daarvoor noemde hij niet de Bondsdag maar de fractie van de christen-democratische partij. Voorts zei hij dat er 'n eind moest komen aan twee leugens: „In de eerste plaats is het niet zo dat ik op het gebied van de buiten landse politiek minder vastbeslo ten in mijn opvattingen ben dan dr. Adenauer of een andere ver antwoordelijke figuur. Ten tweede wens ik af te rekenen met de leu gen dat ik tegen Europese inte gratie ben". Op de vraag of de kanselier meent dat Erhard te vriendelijk jegens Engeland en niet vriendelijk ge noeg jegens Frankrijk is, ant woordde de minister van mening te zijn, dat de gemeenschappelijke markt nooit bedoeld was als een geïsoleerde groepering. Fractie achter Adenauer? Gisteren is de christen-democratische fractie naar de Bondsdag opnieuw bijeengekomen. Een woordvoerder deelde mede dat de fractie zich we derom achter de politiek van ur. Adenauer had geschaard. De fractie besloot zich eenstemmig te verzetten tegen een eventuele motie van wan trouwen van de oppositie tegen de bondskanselier. Een afgevaardigde, ilr. Gerd Buce- rius, had verklaard dat hij, ofschoon hij een dergelijke motie van de op positie niet zon steunen, gaarne ge zien had dat zijn eigen partij een dergelijke motie had ingediend om uiting te geven aan haar kritiek. Volgens de woordvoerder ontstond na deze verklaring een zeer levendi ge discussie die tot gevolg had dat de partij zich nog hechter dan tevo ren aaneensloot. „Na deze bijeen komst is het volkomen duidelijk dat de partij ermee instemt dat dr. Adenauer onze kanselier is en dat hij dat zal blijven", aldus de woord voerder. Het Wereldgebeuren Landedelman Itklies minister-president Ahtonio Segni staat bekend als een tïluomo di campagna": een land edelman. Met de bewoners van Sar dinië, zijn eiland van herkomst, gaat hij bijzonder familiaar om. Zij noe men hem vertrouwelijk „Don Anto nio". Zijn populariteit heeft hij niet alleen te danken aan de hoffelijke manier waarop hij vriend en vijand, tegemoet treedt, maar ook aan de landhervorming die hij indertijd doorzette. Hij deed dat als minister van landbouw en ontzag niet het eigen familie-grootgrondbezit- Een van. de eerste onteigeningsbesluiten gold driekwart van zijn éigen land goed. Segni combineert het premier schap nog met het professoraat, waaraan hij al jaren geleden zijn hart heeft verpand. Zijn beleid is vooral erop gericht de politieke uitweidingen en discussies waarin de Italianen hartstochtelijke mees ters zijn, voor zover dat in een de mocratie mogelijk is te beperken en tot daden te komen. Maar zo nu en dan moet hij zelf aan politieke pro- pagandatoespraken „geloven". En zo was zijn reisdoel onlangs niet Sardinië, waar hij een grote naam als rozenkweker heeft, maar Sicilië, waar hij voor zijn christen-democrati sche partij redevoeringen hield en „bomen opzette" op de marktpleinen van de veelal armoedige en vervallen dorpjes. En hij was zich ei-van be wust, dat zijn woorden kritisch wer den beluisterd. Op Sicilië is in de herfst van het vorige jaar de chris ten-democratische partij namelijk uit eengevallen en voor de heer Milazzo die de scheuring teweeggebracht had, bestond grote waardering, al had hij een schaats gereden die in groot-politieke verhoudingen ge zien bijzonder scheef was. Hij had namelijk ha de scheuring niet alleen een „Christelijk-sociale unie" opge richt, die meteen vijf van de 37 zetels der christen-democraten in het regionale parlement van Sicilië in palmde, maar nam bovendien de Si ciliaanse teugels uit handen van zijn vroegere fractiegenoten. Hij vormde een „monstercoalitie" waarin behal ve de christelijk-sociale unie ook communisten (met 20 parlements zetels), links socialisten (10), neo fascisten (9) en monarchisten (9) vertegenwoordigd waren. In de verkiezingscampagne liet Mi lazzo zich meer dan tevoren zien als 'n politicus die zich niet ertoe beperkte, „een Luther van de r.-k. partij-oppositie" te zijn, maar die een symbool wilde worden van de tegen stand op het eiland tegen de bureau cratie van het centrale bewind en van het Centrale partijapparaat in Rome. Segni en vijf ministers deden hun best, om Rome ondanks dit alles bij de Sicilianen in een goed daglicht te stellen. Met zijn allen waren zij echter niet tégen Milazzo opgewassen. En zelfs moet men, in Rome tot de slotsom komen dat.een kerkelijk dreigement dë Siciliaanse rooms-katholieken niét ervan kon afhouden, hun steun te verlenen aan Milazzo's partij, welker vorming op sterke plaatselijke ge voelens berustte. (Zoals bekend, liet het Vatïcaan anderhalve maand voor de Siciliaanse verkiezingen weten, dat boven iedereen die met de com munisten aanpapte het zwaard van de excommunicatie hangt). Milazzo kreeg vier zetels meer dan hij en de zijnen tot dusver bezetten. De coalitie die hij tot nu toe aan voerde kreeg in totaal 53 van de 90 zetels. De communisten en de linkse socialisten wonnen elk een zetel, de neo-fascisten hielden hetzelfde zetel tal en de monarchisten verloren er zes. De oorspronkelijke christen-democra tische partij heeft drie zetels minder in de wacht gesleept dan bij de ver kiezingen van vier jaar geleden; wel heeft zij er twee meer dan de laatste maanden, na Milazzo's uitbreken het geval was. Het ziet er naar uit, dat Milazzo door omstandigheden die hij niet zelf in de hand heeft aan zijn monstercoalitie een eind moet maken. De linkse socialisten zijn namelijk niet ianger bereid, de samenwerking met de neo-fascisten en de monarchisten voort te zetten. Er zal dus een andere coalitie uit de bus moeten komen en men acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de christen-democraten en de christe lijk-sociale unie toch nog samen zul len gaan. Milazzo zal wel zijn best doen, om in dat geval het regerings programma zo „links" mogelijk te doen zijn. en zijn •vroegere partijge noten zullen het oor daarnaar wel le nen. willen zij in de toekomst niet nog grotere stemmenverliezen te in casseren krijgen op Sicilië, dat als een der Italiaanse „achtergebleven gebieden" te boek staat. Misschien zou de landhervormer Segni, die naar men zegt in Rome met zijn „rechtse" kabinet een „link se" politiek wil bedrijven daarmee ook zijn instemming betuigen. Een vijftienjarig Oos tenrijks schoolmeisje, Ursula Auei-j die van school was weggelo pen, heeft onlangs tien dagen doorge bracht op een vooruit stekende rotswand met niets te drinken behal ve van een dun straal tje water en niets te eten dan mos. Zondag avond is zij gevonden en met een derde graads bevriezing op genomen in het zieken huis. Zij is nu aan de beterende hand, maar het is mogelijk, dat haar linkervoet geam puteerd zal moeten worden. Op vrijdag 29 mei liep zij weg uit Salzburg, omdat zij niet langer naar school wilde. Zij wilde over de Unters- berg naar Berchtesgu- den in Duitsland. Tij dens de klim gleed zij uit en kwam, bewuste loos, terecht op een vooruitstekende rots- rand, boven een ravijn. Toen zij wakker werd was het donker en re gende het. En de eerste vijf dagen bleef het re genen. Op 5 juni scheen eindelijk de zon. Toe risten hoorden haar roepen, waarschuwden de reddingsdienst, maar deze kon het meisje, dat te uitgeput was om nog hard te roepen, niet vinden. Zondag za gen enkele toeristen haar echter weer zwaai en met een rode zak doek. De reddingsdienst trok opnieuw uit en vond haar tenslotte te gen acht uur in de avond, meer dood dan levend. ANTONIO SEGNI „bomen" op Sicilië

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5