PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WESTEN PESSIMISTISCH IN GENEVE Dijk bij Zoutelande is zo goed als voltooid r GROMYKO GAF NOG GEEN SCHRIFTELIJKE GARANTIE BEZETTINGSRECHTEN IN BERLIJN LABOURLID HUGHES WIL DE TIMES NATIONALISEREN BUFFEL IN GOUD VOOR KAPITEIN JAN LEER 202e jaargang - no. 134 Dagblad, uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN V/oensdag 10 juni 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief; Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. of 3546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Russen wachten afloop geschillen af van het westen erkennen. Gromy- ko zou dinsdag echter weer bot weg geweigerd hebben een derge lijke garantie te geven. In sommige conferentiekringen is men de mening toegedaan dat de Russen helemaal geen haast hebben om tot een topconferentie te komen. Het is mogelijk dat zij rustig blijven wachten op een mogelijke „wig" in Een Amerikaanse woordvoerder heeft dinsdag in Genève ver klaard dat de westelijke ministers pessimistisch gestemd zijn over het eventuele resultaat van de besprekingen in Genève. Op de besloten vergadering van dinsdag zijn tenminste van westelijk standpunt bezien geen vorderingen gemaakt, aldus de woordvoerder. Van westelijke zijde werd er voorts op gewe zen dat de sfeer dinsdag niet zo goed was als gewoonlijk. Een Amerikaanse woordvoerder voegde hieraan toe dat niemand kan voorspellen hoelang de besprekingen nog zullen duren. De westelijke ministers zullen in Genève blijven zolang er een rede lijke kans op vooruitgang bestaat. De westelijke ministers zijn echter van mening dat de Bussen tot nu toe nog niet veel bereid heid hebben getoond tot onderhandelen. Speciaal de besprekin gen van de laatste twee dagen zijn in dit opzicht erg ontmoedi gend geweest, aldus deze woordvoerder. Hebben Russen geen haast met gang naar topoverleg? Het blijkt dat het westelijke pessimisme ten doel' heeft Gro- myko duidelijk te maken dat de volgende stap voorwaarts door hem gedaan moet worden. Gromyko zou dinsdag onder meer hebben voorgesteld de kwestie van de westelijke be zettingsrechten in Berlijn voor lopig te laten rusten en zich te concentreren op het bereiken van een akkoord over Berlijn zonder deze kwestie aan te roe ren. De westelijke troepen zullen immers in Berlijn kunnen blijven, zo zou Gromyko opgemerkt hebben. De wes telijke ministers zouden hier echter niet op in zijn gegaan. Zij zijn er bang voor dat de Kussen Jia verloop van een paar jaar, waarin de om standigheden zich misschien zullen wijzigen, wel eens kunnen stellen dat de westelijke strijdkrachten geen recht meer hebben om in West-Ber- lijn te blijven en druk zullen gaan uitoefenen op het westen om hun troepen terug te trekken. Dit zou dan ook de reden zijn waarom de westelijke ministers aangedrongen hebben op een schriftelijke garantie van de Rus sen dat zij de bezettingsrechten het westelijke bondgenootschap. Men gelooft dan ook dat de Russen met spanning wachten op de afloop van het geschil tussen Erhard en Ade nauer en dat tussen Frankrijk en de Ver. Staten over het gebruik van de kernladingen voor raketten. Van ge zaghebbende Amerikaanse zijde werd er voorts op gewezen dat er nog niet die vooruitgang is geboekt die Eisen hower nodig acht voor een topconfe rentie. Westers atoomberaad op hoog niveau De ministers van buitenlandse zaken van Amerika, Frankrijk en Engeland hebben dinsdagochtend in de woning van Herter in Genève een onverwach te bespreking gehad over „zaken die buiten het bestek van de ministers conferentie vallen", zoals een Ame rikaanse woordvoerder het zei. Hij wilde geen verdere bijzonderheden geven. Diplomatieke waarnemers achten het niet uitgesloten dat gesproken is over FTankrïjks weigering Ameri kaanse atoomwapens op Franse bo dem te laten opslaan, tenzij onder Franse zeggenschap. IDEE IS NIET VAN DE PARTIJ.. Havezathe uitgebrand: bewoners nauwelijks gered In de nacht van maandag op dins dag is een groot deel van een van de laatste oude havezathen van Twente door brand verwoest. Tegen half twaalf brak, waarschijnlijk door kortsluiting, brand uit op het land goed „Herinckhave" te Albergen, gemeente Tubbergen. Het vudr werd ontdekt door twee Hengelose koop lieden. Er werd onmiddellijk alarm gesla- fen. Zeven slapende mensen bevon- en zich in het huis, namelijk de 85-jarige douairière Th. von Bön- ninghausen, ridder de van der Schue- ren, haar kleinzoon Lotha, oud vijf tien jaar, dr. Wiemeyer en zijn echtgenote en het echtpaar Van dei- Sluis met een acht weken oude baby. Met moeite, maar nog juist op tijd konden allen zich in veiligheid stel len. De achterzijde van de zeventiende- eeuwse havezathe brandde weldra als een fakkel. Enkele uren hadden de brandweren van Tubbergen en Al melo nodig om het vuur te bedwin gen. De havezathe moet als verloren worden beschouwd. Het oudste deel brandde geheel uit en het uit 1742 daterende frontgedeelte werd onher stelbaar beschadigd. Van de inventa ris ging zeer veel verloren. Daarbij waren waardevolle schilderijen en een uitgebreide zestiende-eeuwse bi bliotheek. Reeds eerder, op koninginnedag, was er een brandje ontstaan als gevolg van kortsluiting. Naar een r.-k. coalitie op Sicilië? De van de christen-democraten afge scheiden groep van Milazzo die op Sicilië aanzienlijk winst lieeft ge boekt bij de regionale verkiezingen voor een parlement, heeft bekendge maakt dat zij bereid is besprekingen te voeren over een eventuele coalitie met de grootste partij. Dit opent de deur voor een rooms-katholieke cen- trumregering in plaats van een door de communisten beheerste coalitie, zoals die de laatste maanden onder Milazzo's leiding regeerde. De christen-democraten kregen 34 van de 90 zetels en bjeven de groot ste partij. Onder hilariteit kreeg hij vergunning tot het indienen van wetsontwerp Het Labonrlid Emrys Hugjies heeft dinsdag van het Lagerhuis toe stemming gekregen een wetsont werp in te dienen dat de nationali satie van de Times beoogt- Het wetsontwerp is van Hughes per soonlijk, dus niet van de Labour- partij, afkomstig. Onder gelach van de afgevaardigden van alle partijen zei Hughes dat zijn wetsontwerp erin voorziet de Times onder nieuwe leiding gro tere vrijheid te geven, nieuw leven in te blazen en „eerbiedwaardig en betrouwbaar" te maken. Zijn voorstel volgt op een bericht in het blad van de vorige week waar in werd voorspeld dat de minister van buitenlandse zaken, Lloyd, zou worden vervangen. Dit be richt werd door premier Macmil- lan tegengesproken. De Times heeft dit land en de gehele wereld misleid indien de tegen spraak van de premier waarheid bevat, aldus Hughes. Het feit dat toestemming tot indie ning is gegeven betekent niet dat het wetsontwerp noodzakelijk nog verder zal worden behandeld. Er is voor de beëindiging van de zit ting in juli nog maar één dag waarop persoonlijke wetsontwer pen kunnen worden besproken. Zelfs indien Hughes ernst maakt met zijn voorstel zou het toch nog onmogelijk zijn het ontwerp er door te krijgen. Francoise Sagan moet aan dokter 900.000 fr. betalen Een Frans hoi' heeft dinsdag bepaalt, dat de schrijfster Francoise Sagan 900.000 franc moet betalen aan de dokter die haar behandelde na haar auto-ongeluk van drie jaar geleden. De dokter had een miljoen gevraagd en de schrijfster voor de rechter ge daagd, toen zij weigerde te betalen, omdat de rekening te hoog zou zijn. Betoging van Italiaanse boeren tegen de lage aardappelprijzen Boeren in het stadje Cïmitïle nabij Napels hebben dinsdag een betoging tegen de lage aardappelprijzen ge houden. De dag tevoren waren 2000 boeren naar Marigliano, een kleine tien km van Cimitile, getrokken om tegen de aardappelprijzen te protesteren. Zij staken toen onder meer het gemeen tehuis in brand. In Cimitile bestormden vijftig boe renvrouwen het voornaamste aard appelverpakkingsbedrijf nadat vijftig arbeiders aldaar hadden geweigerd uit solidariteit met de boeren te sta ken. Schreeuwend en met werktuigen zwaaiend drongen zij h'et bedrijf bin nen en verjoegen de werklieden van de machines. Nederlandse toerist in Oostenrijk verongelukt Een 27-jarige toerist uit Amsterdam (in het bericht wordt genoemd Rei nout Jakobus Bemmelen), die zijn vakantie in Oostenrijk doorbracht, is zondag in het Raetikongebergte bij de Oostenrijks-Zwitserse grens ver ongelukt. Hij was zonder gezelschap een bergtocht gaan maken. Vermoe delijk is hij op een moeilijke berg kam door onweer overvallen en ver dwaald. Het slachtoffer is van een ongeveer 80 meter hoge rotswand naar beneden gestort. Russen vragen asiel in Zweden Twee Rüssèn een marineofficier en een matroos en een Poolse vrouw zijn in een bootje uit Gdynia naar het eiland Oeland aan de zuid oostkust van Zweden gevlucht. De officier en de vrouw hebben de Zweedse autoriteiten om asiel ge vraagd. Het is nog niet zeker of de matroos in Zweden wil blijven. Het drietal had zowel roebels als dol lars bij zich. Geesteszieke weigerde zich over te geven Traangas en brandweer moesten er aan te pas komen Een geesteszieke te Meerssen, die door de politie krachtens een bevel van de burgemeester tot inbewaring stelling zou worden overgebracht naar een inrichting, heeft zich dins dagmiddag aan deze aanhouding ont trokken door zich te verschansen in de woning van zijn moeder. De man, een 35-jarige schilder, had zich bo ven aan de trap van de woning ver schanst en dreigde ieder die hem trachtte te benaderen neer te slaan met een zware steeksleutel van een halve meter lengte. Alles werd in het werk gesteld, om de man met een zoet lijntje naar beneden te krijgen maar tevergeefs. Vervolgens heeft men het geprobeerd met een traan- gasbom, maar de man nam dé wijk naar het dak en begon daar met dak pannen te gooien. Men alarmeerde tenslotte de Maastrichtse brandweer, die met vangzeilen moest manoeuvre ren om te verhinderen, dat de man een val op straat zou maken, en hem met een nevelspuit bespoot, zodat hij van het dak weg moest. Daar hij we gens het traangas ook niet in het huis kon blijven gaf hij zich tenslot te over aan de politie. Werk kostte ruim twee miljoen DE BOCHT in de te smalle duinenrij bij Zoutelande is dijk geworden. Het werk, dat bijna twee miljoen gulden verg de en waarbij de duinen over een lengte van negenhonderd meter werden herschapen in een hechte, kunstmatige zeewering, is bijna geheel voltooid. Slechts een gedeelte van de kleilaag op de kruin en het binnenbeloop van de dijk dienen nog te wor den aangedrukt en te worden ingezaaid. Het eigenlijke werk is gereed. Het oude kerkje heeft een nieuw decor gekregen. De duinenrij, de natuurlijke, geaccidenteerde ach tergrond werd weggeschoven en daarvoor verscheen het strakke silhouet van het dijklichaam. Er ging iets verloren, maar Zoute lande kreeg ook iets terug: een ne genhonderd meter lange en tien meter brede, betegelde „wandel boulevard", die men op verschillen de plaatsen door betonnen trappen en overgangen kan bereiken. De badstranden, t°n zuiden van de nieuwe dijk, bleven behouden. En duin is er nog genoeg in de om geving van Zoutelande Neen, indien men na dit werk voor Zoutelande de balans opmaakt, ziet die er geenszins triest uit. De belangrijkste post op deze balans is uiteraard, dat op dit tot voor kort door de zee bedreigde punt, de vei ligheid gewaarborgd is. Een post, die uiteraard voor geheel Walcheren van belang is. Bij de stormvloed van 1 februari 1953 werd dit smalle gedeelte in de dui nenrij tussen de zeedijk van Westka- pelle en de Nolledijk bij Vlissingen op enkele plaatsen vrij ernstig be schadigd. Ook na het herstel van de stormschade was dit gedeelte nog zo zwak, dat in 1954 werd besloten zo spoedig mogelijk afdoende maatrege len te treffen. Het strand nam hier voortdurend Kapitein Jan Leer van de Prins Wil lem Frederik (2800 d.w. ton) kreeg gisteren een „buffel" ca deau. Het was het wapendier in goud van de stad Buffalo dicht bij de Niagara-watervallen met passend bijschrift op een plaquet te, omdat hij met zijn zeeschip als eerste langs de nieuwe St. Laurens zeeweg op 1 mei in die stad afmeerde. De kamer van koophandel te Buffa lo aan het Eriemeer was zo ver rast door deze aankomst, dat nog geen passend geschenk voor kapi tein en schip gereed was. Daar om nam dr. F. Visser 't Hooft, honorair consul voor Nederland te Buffalo en directeur van een groot Amerikaans chemisch con cern, het op zich tijdens een va kantie de gouden buffel aan kapi tein Leer in Nederland te over handigen. En zo kon dan de gezagvoerder van dit schip van de Fjell-Oranje lij nen in aanwezigheid van de heer A. J. Salvesen, adjunct-directeur van de maatschappij en directeur van Anthony Veder en Co. het veroverde ereteken in ontvangst nemen. Nog drie schepen van de Qranjjelijn sleepten, in andere steden" aan de Amerikaans-Canadése meren de erepalm van de race door het nieuwe St. Laurenskanaal (7 sluizen inplaats van 20 in het oude kanaal) weg. Het waren de Prins Willem George Frederik, die als eerste Toronto, Hamilton en Toledo aandeed, de Prins Wil lem m die als eerste te Cleve land en Detroit afmeerde en de Prins Johan Willem Friso, die zijn concurrenten bij Milwaukee en Chicago versloeg. De Friso (4000 ton) was voor het eerst op de meren. Voordien was slechts de vaart op Montreal mogelijk. De foto geeft een beeld van de over handiging van het geschenk. Ontvanger van polder district pleegde verduistering De ontvanger van het polderdistrict „Rijk van Nijmegen. Maas en Waal" is enige tijd geleden uit zijn ambt ontheven wegens onjuist kasbeheer. Deskundigen hebben thans rapport uitgebracht over dit beheer. Geble ken is, dat de ontvanger verduiste ringen heeft gepleegd. In de tijd van vijf jaar is een bedrag van 11.700 gulden verdwenen. De ontvanger werd volgens het rapport viermaal per jaar door een verificatiebureau en tweemaal per jaar door een amb tenaar van de provincie Gelderland fecontroleerd. Deze controleurs heb- en de fraudes nimmer ontdekt. Het was de dijkgraaf, de heer P. Pansier, die tot de ontdekking kwam, dat de boehouding niet klopte. De ontvan ger is inmiddels ontslagen. zij het zeer langzaam af als ge volg van het langzaam opdringen van de diepe stroomgeul dicht onder de kust; de op het strand aanwezige paalhoofden vertraagden deze afname nauwelijks. Daarom werd het aan brengen van een verzwaring aan de zeezijde van de bestaande duinenrij minder, gewenst geacht. De beheerder van de waterkering de Polder Walcheren stelde om in overleg met de rijkswaterstaat een plan op, dat voorzag in het aan brengen van een verzwaring aan de landzijde van de oorspronkelijke wa terkering. Een voordeel van deze oplossing is, dat een groot deel van het met een (Zie slot pag. 7 kol. 2) De verbetering van de zeewering bij Zoutelande is nagenoeg voltooid. Over een lengte van negenhonderd meter werd een dijklichaam aange legd, aan de bultenberm versterkt met betonblokken met golfwerende ■werking, een over de gehele lengte tien meter breed vlak gedeelte een fraai wandelpad en basalt Foto P.Z.C.). Geldig tot hedenavond WESTELIJKE WIND. Perioden met zonneschijn maar ook enkele verspreid voorkomende buien. Overwegend matige westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. WEERSVERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN). (Van onze weerkundige medewerker). Vandaag koel maar zonnig en over wegend droog strandweer. Frisse westenwind en middagtemperaturen van 16 17 gr. Celsius. Vooruitzichten donderdag ook goed strandweer met iets hogere tempera turen. ZON EN MAAN J.1 juni Zon op 4.20 onder 20.58 Maan op 9.24 onder 23.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1