8S3 PDOVIKCIALE ZEEUWSE COIWAMT Amerikaanse atoombommenwerpers verhuizen uit Frankrijk naar ander land Hevige branden verwoestten 220 hectare bos en hei Rillands burgemeester deed een historische ontdekking Algerije en atoomaspiraties verhinderen akkoord CONFLICT IN NAVO DOORDAT DE GAULLE GEHEIMEN OPEIST Adenauer wil naar Engeland den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Kg l%ai W M ":j V BLfl Bl-L b^U-, gl tXJ&j ff W ■Ud 1. IkH $LJy ËLJB 1% V Ing. mededelingen driemaal tarief. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. 33 _a 1 ta» \aa£SSaBE!®J £HH! ™*a w V SS« m» »1 i Kleine advertenties (max. 8 regels) Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. 23 cent p. regel met een minimum p' D WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN J per kw. Losse nummers 15 cent. Giro n0-'g^ P z C-< Middelburg'. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. te!. 2425. adm. tel. 2094. Tweehonderd Amerikaanse atoombommenwerpers hebben in het afgelopen weekeinde vliegvelden in Frankrijk verlaten. De op perbevelhebber van de Navo-strijdkrachten, generaal Norstad, heeft besloten dat deze vliegtuigen in een ander Navo-land zullen worden gestationeerd in verband met het feit, dat Frankrijk nog niet heeft ingestemd met de voorwaarden waaronder atoombom men in Frankrijk kunnen worden opgeslagen. United Press In ternational en Reuter meldden gisteren dat de achtergrond van dit conflict wordt gevormd door Frankrijks wens, te beschikken over eigen atoombommen en over Franse straalbommenwerpers die deze bommen kunnen vervoeren. Volgens het Amerikaanse persbureau U.P.I. zou Frankrijk zelfs geen bijdrage tot de Navo meer willen leveren zolang de bondge noten de Verenigde Staten en Groot-Brittannië weigerachtig blijven Frankrijk deelgenoot te maken van hun atoomgeheimen. Frankrijk wenst een stem te hebben bij het beslissen over het gebruik van niet-Franse atoombommen die in Frankrijk zijn opgeslagen en over het gebruik van raketten die van raketbases in Frankrijk zouden wor den gelanceerd. In de Franse Nationale Vergadering zijn over het conflict vragen gesteld, en het antwoord van de minister van buitenlandse zaken, Couve de Mur- ville, werd gisteren gepubliceerd. „Er is inderdaad geen overeenstem ming bereikt over het beheer van op Frans grondgebied aanwezige Navo- kernwapens. De Franse regering acht zulk een overeenstemming van essentieel b'êlang en blijft bij haar eis". In Franse regeringskringen werd gis teren echter de mening geuit, dat „er geen reden is te denken, dat niet op tijd overeenstemming zal worden be reikt". Diplomatieke zegslieden te Genève verklaarden gisteravond, dat dc Franse regering vreest dat Rusland misschien zou overgaan tot erken ning van de Algerijnse regering-in- ballingschap, indien Frankrijk rech ten voor kernwapen-bases aan de Navo zou geven. Deze vrees en de Nederlands echtpaar in Een Nederlands echtpaar is in dc nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen in een flat-gebouw in Genève, waar brand was uitgebro ken. Omdat zij in hun eigen appar tement op een van de verdiepingen met rookverstikking werden bedreigd trachtten ze uit het brandende ge bouw naar buiten te vluchten, waarbij zij per ongeluk de trap naar de kel der afdaalden. Daar zijn zij door de rook bedwelmd geraakt en gestikt. Brandweerlieden hebben hen later aan de voet van de trap in de kelder gevonden. Hun stof felijke overschotten zijn overgebracht naar een ziekenhuis. Volgens A.F.P. zijn de namen van de slachtoffers de heer M. Johannes Verwaaijen, gebo ren op 25 februari 1892 en mevrouw Maria Elisabeth Campan, geboren op 14 november 1908. wens van Frankrijk, zijn eigen kern wapens te maken, zouden de voor naamste oorzaken zijn voor de ver traging van het akkoord met de Ver enigde Staten inzake de vestiging van kernwapenbases. De Algerijnse situatie is een fac tor gaan vormen in de eenheid van de Navo, doordat Frankrijk vorig jaar officieel gewaarschuwd heeft dat het geen diplomatieke betrekkingen zou handhaven met enig land dat de Algerijnse rege- ring-in-ballingschap zou erkennen. De mogelijkheid wordt geopperd dat Rusland reeds heeft laten doorschemeren, de Algerijnse re bellen te zullen erkennen als te genzet voor een eventuele instal latie van projectielbases op Fran se bodem. Zulk een handeling van het Kremlin zou de Franse buitenlandse politiek doen wanke len. Men zou dan voor de keus staan officieel met de Sowjet- Unie te breken, of stilzwijgend toe te geven dat de Algerijnse rebel lenbeweging een wettige regering heeft. Maar een tweede belangrijk punt in Franse ogen is de wens gelijk te ko men met de Verenigde Staten, Enge land en Rusland wat atoomkracht betreft. Vele beschouwen Parijs als geen volwaardig lid van de Grote Vier, zolang dit land geen eigèn kern wapens heeft. Van gezaghebbende zijde wordt ver nomen dat beide factoren zwaar we gen bij de kwestie van sluiting van atoomovereenkomsten met de Ver enigde Staten. De trouw van Frank rijk aan het westen is niet 111 het ge ding. Maar wat de specifieke kwes ties Algerijë en de status van Frank rijk onder de Grote Vier betreft, is men wars van elk compromis. Hoofdambtenaar in Leeuwarden gearresteerd De gemeentepolitie van Leeuwarden heeft de ongeveer 40-jarige B. J. de V. uit Leeuwarden-zuid, hoofd van de afdeling sociale zaken der ge meente Leeuvvardêradeel, gearres teerd. Hij zou reeds enkele jaren ach tereen frauduleuze handelingen in dienstbetrekking hebben gepleegd. Bij een boekencontrole kwamen ve rificateurs van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten tot de ont dekking, dat er een tekort was van ruim 1500 gulden. Naar van de zijde van de justitie vernomen wordt, moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat dit bedrag na in tensiever inspectie groter zal blijken te zijn. De heer De V. zal voor de officier van justitie worden geleid. Jean de la Varende te Parijs overleden De Franse schrijver Jean de la Va rende is maandag op 72-jarige leef tijd te Parijs overleden. Hij schreef verscheidene bekende romans, waar onder „Nez de cuir" waarvoor hij van de Académie Franchise de grote ro manprijs kréég. Hij was onder meer lid van de Académie Goncourt. Hij stamde van een oude Normandische familie en zijn romans spelen voor een groot deel in Normandië. BLUSSING BEMOEILIJKT DOOR HARDE WIND Graafmachines ingeschakeld voor vuurbestrijding bij Oldebroek In verschillende delen van ons land hebben gisteren hevige branden gewoed, die ruim 220 hectare bos en heide verwoest ten. Op de Oldebroekse hei deed een ongekend grote heidebrand gisteren 200 hectare beplanting in vlammen opgaan. Omstreeks half twee brak de brand uit op de schiethei, die een onderdeel is van de Oldebroekse hei, toen daar oefeningen aan de gang waren. Gezien de grote droogte van de afgelopen dagen waren schietoefeningen met fosfor- en rookgranaten verboden. Men werkte daarom met brisantgra- naten, die geen vuur, maar al leen scherven geven. Niettemin hebben deze granaten het vuur veroorzaakt op een manier die volgens de deskundigen nog duister is. Een sterke wind, windkracht 7„ wakkerde het vuur aan. Het blussingswerk werd onmiddellijk ter hand genomen door de brandwe ren van Doornspijk en Oldebroek, 't burgerpersoneel van het artillerie schietkamp, militairen van de 101e genie gevechtsgroep uit Wezep en door militairen, die vóór herhalings oefeningen onder de wapenen zijn bij de 32e afdeling artillerie. De genie maakte met graafmachines brede brandgangen, maar doordat de wind telkens draaide was de strijd bijzon der moeilijk. Het duurde nog tot kwart voor 8 tot de brand definitief was be dwongen en ongeveer 60 van de 450 mensen die bij de blussing be trokken waren, met het nablussen konden beginnen. De werkzaam heden werden nog bemoeilijkt door het feit, dat in het doelgebied mogelijk nog onontplofte grana ten konden liggen, die door het vuur tot explosie zouden kunnen komen. Ook de Prinses Margriet kazerne in Wezep liep aanvanke lijk nog gevaar een prooi der vlammen te worden, maar men kon daar het gevaar bezweren door een tegenbrand te stichten. De dennebossen, die de hei be grenzen konden behouden blijven. Bij Beekbergen brak door nog onbe kende oorzaak brand uit in een zo- (Zie slot pag. 3 kol. 2) Dodelijk chiorinegas bedreigt stadje in Amerika Te McRae in Georgia (Ver. Staten) zijn drie locomotieven en 16 goede renwagons, waarvan er twee duizen den gallons dodelijk chiorinegas be vatten, ontspoord. De autoriteiten hebben in verband daarmee gezegd, dat de mogelijkheid bestaat, dat het stadje ontruimd zal moeten worden. Dc bevolking van McRae en de voor stad Helena wordt op 3500 personen geschat. Het hoofd der politie, Blume, heeft nog gezegd, dat men 1000 gasmaskers gekregen heeft van de Warner Ro bins luchtmachtbasis. Er is niemand door de ontsporing gewond. Bondskanselier Adenauer van West-: Duitsland heeft de wens te kennen gegeven binnenkort naar Engeland te gaan voor besprekingen met premier Macmillan, zo heeft het Westdnltse persbureau D.P.A. zondag meege deeld. In diplomatieke kringen in Bonn ver klaarde men dat Adenauer, nü hij be sloten heeft bondskanselier te blijven, misschien in Londen zal trachten op heldering te krijgen en te verschaffen over de steeds maar aanhoudende stroom berichten over de minder har telijke betrekkingen tussen Londen en. Bonn. die gebaseerd zijn op Ade nauers wantrouwen tegen Macmillan. In welingelichte kringen in Bonn wees men er op dat Adenauer Macmillan is begonnen te wan trouwen toen deze naar Moskou ging. Dit wantrouwen zou ver sterkt' zijn door de berichten dat Engeland voorstander is van een „bevriezing" van de strijdkrachten in Europa op het huidige peil. Indonesiërs uit Nw.-Guinea Volgens de plaatselijke autoriteiten is op Ambon een groep van 22 Indo nesische gezinnen uit Nederlands Nieuw Guinea aangekomen. De ge zinshoofden stonden te Sorong in dienst van de Shell Petroleum. .Mij. PERKAMENTROLLEN UIT 13S0 Nu op zoek naar een „mediaevist" BURGEMEESTER J. C. W. JOBSE van Riland-Bath, die na de ramp zoveel heeft gedaan om zijn gemeente een „nieuw ge zicht" te geven en die het oog steeds gericht blijft houden op de ontwikkeling in de naaste toekomst Rreekrakplan! is diep in het verleden gedoken... Want de heer Jobse is gefasci neerd door de roemrijke ge in twee dikke boeken heeft Rillands burgemeester, de heer J. C. TV. Job- se, thans de fotokopieën van twee middeleeuwse perkamentrollendie betrekking hebben op zijn gemeen te. Foto P.Z.C.). schiedenis van Rilland van vóór 1530. Zijn naspeuringen in oude boeken, folianten en archieven hebben hem op het spoor ge bracht van twee respectievelijk bijna 20 en 15 meter lange per kament rollen, die handelden over een „monsterproces" om streeks 1350, met als inzet de kerk te Rilland. De „vondst" van Rillands burgemeester bete kent een herontdekken van een tijdperk... Althans dat moet het worden, want eerst moeten de in middeleeuws latijn gestelde perkamentrollen worden ver taald. Ijverig wordt nu gezocht naar een deskundige, die dit werk op zich zal nemen I „Ik popel van ongeduld om tè we ten te komen wat er in deze docu menten staat". Toen hij ons dit -vertelde, sloeg burgemeester Job- se met de hand op twee lijvige boeken, die de fotokopieën bevat ten van de middeleeuwse rollen. Als burgemeester, die in zijn ge meente van grote vooruitstrevend heid blijk heeft gegeven, heeft de heer Jobse niet minder belangstel ling voor hetgeen zich honderden jaren geleden in Rilland afspeelde. In de middeleeuwen lag Rilland of Rieland oostelijker. Door de grote overstroming in 1530, die ook Rei- nierswaal deed vergaan, is het dorp een prooi geworden van de zee. Later is het huidige Rilland-gebouwd, waar van de geschiedenis bekend is. Dat is echter niet zo met het oude Rie land. Over dit dorp en uit die tijd weet men slechts weinig en dat is het juist wat burgemeester Jobse in teresseert. Om de bevolking met het wel en wee van de gemeente te laten meeleven wordt regelmatig een ge meentelijk contactorgaan uitgege ven: „De Raadhuisklok". In dit blaadje schrijft de eerste burger van Rilland bij tijd en wijle een en ander, (Zie slot pag. S kol. 5) Aan de oppervlakte van de Naar den- se vestinggrachten drijven honderden dode vissen. Waarschijnlijk komt dit door gebrek aan zuurstof in het stil staande water. Vroeger kon het wa ter doorstromenmaar de afgelopen winter zijn de grachten afgesloten teneinde ze te beschermen tegen ver vuiling door afvalwater van de plaat selijke industrieën. Door die veront reiniging stierven voorheen duizen den vissen. De oorzaak van de vissterfte moet dan nu ook gezocht worden in de aanhoudende droogte en zonneschijn. Volgens Russen is einde van Geneefse conferentie nabij Een Russische woordvoerder heeft maandag op een persconferentie in Genève verklaard dat het einde van de ministersconferentie in zicht is. Westelijke waarnemers zeiden dat de ministers maandag alleen over de kwestie-Berlijn hebben gesproken. Men voegde hieraan toe dat de minis ters niet nader tot elkaar zijn geko men inzake deze kwestie. De westelijke waarnemers beschou wen de verklaring van de Russische woordvoerder dat de conferentie het einde nadert, als prematuur. Het'is namelijk mogelijk dat de Rus sen munt willen slaan uit het onge duld dat langzamerhand in brede klingen doorsijpelt ten aanzien van de ministersconferentie en het wes ten willen dwingen Russische opvat tingen over de topconferentie te aan vaarden. In kringen die nauwe betrekkingen onderhouden met de Franse delegatie, verklaarde men dat Gromyko maan dag zelfs geweigerd heeft te beves tigen dat het westen het recht heeft in Berlijn te zijn. Zoals bekend heeft Gromyko dit recht aanvankelijk er kend. Van communistische zijde werd er op gewezen dat Gromyko's onder handelingsbevoegdheid niet afhangt van de besprekingen die op het ogen blik in Moskou worden gehouden tus sen Russische en Oostduitse leiders. Geldig tot hedenavond ZONNIGE PERIODEN. Zonnige perioden, vooral aan de kust. Slechts enkele verspreid voorkomen de bnien. Matige tot krachtige, in het waddengebied tijdelijk harde wind tussen zuidwest en west. Gema tigde temperaturen. WEERSVERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker). Vandaag koel, maar perioden met zonnig strandweer. Vrijwel nergens buien. Temperatuur in de middag 1718 graden Celsius, krachtige, la ter matige westelijke wind. Vooruit zichten: koel strandweer, maar nog viij veel zon. ZON EN MAAN 10-juni Zon op 4.21 onder 20.58 Maan op 8.20 onder-23.21

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1