Chinezen vermoordden sinds 1950 65.000 Tibetanen Zesjarige eerste kampeerder op Middelburgse ijsbaan AUSTRALIËRS HEBBEN RUZIE OVER HUN STRANDEN SPECIALE POLITIEAFDELING IN TURIJN BESTRIJDT LAWAAI MAANDAG 8 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T voornemen om 18 juni Enge land te verlaten voor een reis door Canada en de V.S. Olie van Russisch schip bedreigt Zweeds strand Mak voor het begin van het vakan tieseizoen wordt het strand van de Zweedse badplaatsen aan de Straat van Oeresund tussen Denemarken en de westkust van de provincie Skane bedreigd door grote hoeveelheden olie die afkomstig zijn van de Rus sische tankboot „Friedrich Engels" die enkele dagen geleden bij Lim- hamn, in de buurt van Malmö, is vastgelopen. Sommige der olievlekken zijn wel tien km lang, honderd meter breed en meerdere centimeters dik. Het strand van sommige plaatsen, die door tienduizenden vakantiegangers worden bezocht, heeft reeds ernstige schade opgelopen en daar het olie van een zware en teeiachtige soort betreft is het schoonmaken van het strand een moeilijk karwei. Een ge deelte van de olie van het gestrande schip is in andere boten overgepompt ^ee{g\ul-vahM\{\elaT\c{ Levensduur automotoren Over vijf of zes jaar zullen de auto's zijn voorzien van een motor, waar mede men 160.000 km dus bijna het dubbele van de tegenwoordige afstand zal kunnen rijden zon der dat revisie noodzakelijk is. Dit werd donderdag op het wereld- oliecongres te New York voor speld door de industriële deskun dige M. H. W. Field, president van de sectie voor wetenschappelijk onderzoek en raffinage van het congres. Op een persconferentie verklaarde Field dat de spectaculaire vooruït- gang mogelijk zal worden door verbetering van de benzine, waar- door deze sneller en vollediger zal kunnen verbranden, en verder e door verbetering van smeermidde- len ter verdere bestrijding van corrosie. Field meende verder dat het vermo- gen van de Amerikaanse auto's in I de komende jaren niet nog groter zal worden. Dit zal echter wèl het geval zijn bij de Europese auto's, die momenteel een veel geringer vermogen hebben dan de Ameri- i kaanse. Hij meende overigens niet i dat de zuigermotor bij de auto i zal worden vervangen door een gasturbine, tenminste niet binnen I tien of vijftien jaar. Jonge Britse kunstenaars exposeren in Rotterdam Onder auspiciën van de British coun cil is in het museum BoymansVan Beuningen te Rotterdam een tentoon stelling ingericht van werken van jon. ge Britse kunstenaars, n.l. van de beeldhouwer Kenneth Armitage en de schilder William Scott; dezelfde wer ken, die deel hebben uitgemaakt van de officiële Britse inzending op de 29e Biennale te Venetië in 1958 errlater nog te zien zijn geweest in Parijs, Keulen, Brussel en Zurich. De Britse ambassadeur, Sir Paul Ma son, heeft deze tentoonstelling, die tot 30 juni duurt, geopend, nadat hij was ingeleid door de burgemeester van Rotterdam, mr. G. E. van Walsum, en nadat er namens de British council een karakteristiek was gegeven van beide kunstenaars èn hun werk. BEACH-MINERS TEGEN STRANDBEZOEKERS Mineralen leveren echter belangrijke inkomsten op (Van onze Australische correspondent.) In Australië wordt tegenwoordig alom heftig geprotesteerd tegen het feit, dat de stranden of tenminste grote delen ervan ontoegankelijk zijn voor de badgasten. Australië heeft in zijn stranden een nieuwe en goede bron van inkomsten gevonden: de „beach-mineralen". Deze „beach-mi- neraliën, te weten rntiel (waaruit titanium is opgebouwd), ilmeniet en zirkoon, zijn van onschatbare waarde bij de constructie van de grote straal vliegtuigen. Het rutiel is vanzelfspre kend het belangrijkste mineraal, want het eindprodukt titanium biedt bij verscheidene toepassingen voordelen boven de andere metalen. Zo is het bijvoorbeeld 60 tot 100 procent ster ker dan staal en daarbij even licht als aluminium. De ernst van deze protesten moet in tussen beslist niet worden onderschat, In Australië zijn de stranden gedu rende tenminste tweederde van het jaar ware oorden van vermaak. Hier zijn de mijn-directies nu in gaan graven: baggermolens dobbe ren in hun zelf gegraven kanaaltjes langs de stranden en maken het vanzelfsprekend ontoegankelijk voor de bezoekers. Grote contro verses zijn ontstaan tussen de mijn-directies en de organisaties van strandgenieters. De laatsten betogen dat de stranden door al dat gegraaf voor recreatie verloren zullen gaan. Maar de mijn-directies weerspreken deze verklaringen en bezweren, dat de stranden na de ontginning van het kostbare mineraal er weer uit zullen zien als tevoren en dat er niet het minste gevaar bestaat, dat het „ver lichte zand" in zee zal verdwijnen. Het staat echter onomstotelijk vast, dat he,t zand door de bewerking inder daad lichter wordt. Daarom zijn ook de baders zo bang dat de stranden geleidelijk aan door de zee zullen worden weggezogen. Maar bij alle tegenstellingen over het goed en het kwaad van. deze ontgin ning staat reeds bij voorbaat vast, dat deze activiteit goede inkomsten ople- vert voor het land. Want Amerika dekt zijn grote behoefte aan titanium thans voor een derde deel door invoer uit Australië. Het strandgedeelte van af Zuid-Australië tot over de grens van Nieuw-Zuid-Wales levert de „Aus sies" thans al bijna tien miljoen gul den per jaar op. De marktprijs ligt thans rond de 1500 gulden per ton en gezien de steeds groter wordende vraag is de verwachting dat de^e nog aanzienlijk zal stijgen dan ook alles zins gerechtvaardigd. De baders hebben in hun strijd tegen de „miners" in ieder geval een flinke stok achter de deur en dat is de be paling, dat bet strand niet alleen in dezelfde staat moet worden terugge bracht als het oorspronkelijk ver keerde, maar dat bovendien eisen kunnen worden gesteld voor verbete ringen, die een „back to beach" kun nen bevorderen. Kus van Soekamo leidt tot nieuwe persvoorschriften Een zoentje, dat de Indonesische pre sident Soekarno dinsdag de film actrice Joan Crawford in Holly wood op de wang gaf, heeft tot nieuwe voorschriften voor de pers in Indonesië geleid. De woordvoerder van het leger heeft donderdagavond de instructie ge geven, dat alle inkomende pers berichten over de reis van de pre sident voor publikatie moeten worden voorgelegd bij het kabinet van de president, het ministerie van voorlichting of de voorlich tingsafdeling van het leger. Volgens zegslieden van het Britse persbureau Reuter werd deze stap genomen om een einde te maken aan „ongunstige artikelen betref fende de president tijdens een pe riode van politieke spanningen in Indonesië". 0 De radioactieve neerslag van kern- ontploffingen is in Italië tussen decem ber 1956 en december 1958 ongeveer twin tig maal zo groot geworden aldus het Italiaanse nationale centrum voor atoom onderzoek. BIJ BURENGERUCHT: BEL 80-960 (Van een correspondent.) Om liet toenemende straatlavvaai met succes te bestrijden heeft het stads bestuur van Turijn naar een dras tisch middel gegrepen. Een door la waai geteisterde bewoner van deze stad behoeft thans niet meer de lang durige en over vele instanties lopen de weg te bewandelen om recht, of liever gezegd, rust, te verkrijgen. Hij behoeft slechts nummer 80—960 te draaien met het redelijke vooruit zicht, dat straks de rust weerkeert. Achter dat nummer verschuilt zich namelijk een speciale afdeling van do politie, een „ceutro acuslico" akoustischc afdeling dat de situa tie zoveel mogelijk direct onderzoekt. Natuurlijk heeft liet nieuwe instituut zijn licht- en schaduwzijden. Een ge pensioneerde generaal, die tegen het nachtelijk lawaai van zijn huren ge protesteerd had, beklaagde zich later bij het „centro acustico" over de wraak van de buurman. Deze had hem na de klacht over lawaai het leven zo systematisch zuur gemaakt, dat hem tenslotte niets anders was overgebleven dan verhuizen. Een toch echt niet kinderachtige hotel-eige naar, die het nummer 80960 steeds maar als bezet hoorde, hielp zichzelf: een bromfietser, die met kwaadaardi ge regelmaat de hotelgasten placht te wekken om één uur 's nachts met het geknetter van zijn brommer, heeft bij na herhaalde waarschuwin gen uit liet zadel gesleurd. Na hem bij de kraag gepakt te hebben, smeet hij hem door een venster. De bromfietser overleefde dit niet. De rechters toonden begrip voor de ner veuze hoteleigenaar: hij kwam er af met de voor doodslag milde straf van vier jaren gevangenis. Nog steeds wordt in Italië het ver storen van de nachtrust en eigenlijk alle wederrechtelijke lawaai door het verkeer niet met dezelfde kracht be streden als andere verkeerszonden. Ook volgens het nieuwe Italiaanse verkeersreglement, dat waarschijnlijk op 1 juli van kracht wordt, is het verstoren van de rust nauwelijks of uitsluitend via talloze ambtelijke in stanties te vervolgen. De bewoners van andere Italiaanse steden hopen daarom, dat ook bij hen het Turijnse voorbeeld navolging zal vinden. Want nog altijd is een jonge Italiaan be slist niet tevreden met een bromfiets of scooter, wanneer hij er niet eerst de geluiddemper heeft afgesloopt. „Vliegende grootvader" vestigt nieuw record De 56-jarige Amerikaanse „vliegende grootvader," Ma Conrad, heeft het afstandsrecord voor lichte eenmoto- rige vliegtuigen geslagen, door in 58 uur en 36 minuten bijna 12.400 km zonder tussenlanding af te leggen. Hij was dinsdag in een „Piper Co- manche" uit Casablanca vertrokken en vloog over de Atlantische Oceaan en het Amerikaanse continent naar Los Angeles, waar hij donderdag aan kwam. Conrad stapte vermoeid, maar met een brede glimlach uit zijn toe stel. Nog dit jaar zullen tweehonderdvijf tig vertalingen van Amerikaanse schrij vers in de Sowjet-Unie verschijnen, al dus een bericht van het Russische pers bureau Tass. Het betreft o.a. werken Koningin Elizabeth n, de Hertog van Edinburgh, de prins van Wales en prinses Anne (bijna net zo groot als haar broer) poseerden voor de camera's op Windsor Cast le. Op de voorgrond „Sugar", de lievelingshond van de ko ningin. Koningin Elizabeth en prins Philip hebben het Het Internationaal Juristencomité heeft een rapport gepubliceerd over het uitmoorden van 65.000 Tibeta nen door Communistisch China. De conclusie is dat de moorden, sedert 1950 gepleegd, ten doel hebben de Tibetanen als nationale, ethnische, er. religieuze groep uit te roeien. Der halve constateert het comité, dat wordt gevormd door 35.000 juristen uit 53 landen, dat in Tibet genocide dwz volkerenmoord, wordt begaan. Het. rapport is in opdracht van de commissie samengesteld door Shri Purshottam Trikamdas, rechter in 't opperste gerechtshof van India, een rechtskundige die vroeger secretaris is geweest van Mahatma Gandhi. Het bevat de resultaten van een ge durende twee maanden gevoerd on derzoek. Trikamdas was in maart van dit jaar door het comité aange zocht om een onderzoek in te stellen naar de revolte in Tibet en heeft wetend dat hij geen toestemming zou krijgen om Tibet te bezoeken zijn gegevens geput uit documenten en verklaringen van Tibetanen in India. Van 1912 tot 1950, zo verklaarde Trikamdas in een toelichting die hij vrijdag te Genève op het rapport van het comité gaf, was Tibet vrijwel een onafhankelijke staat. Men vond in Tibet geen Chinese wetten, geen Chinese rechters geen Chinese poli tiemannen. Evenmin waren er Chi nese kranten, Chinese soldaten of Chinese regeringsfunctionarissen. Enkele weken voor de invasie van 7 oktober 1950 had de Chinese rege ring Tibet nog verzekerd dat er geen voornemen bestond Tibet, via geweld of op andere wijze, bij China in te lijven. De Chinese invasie kwam als een volkomen verrassing. De Chinezen begonnen direct wegen bouwprojecten uit te voeren, waar voor zijn Tibetanen als dwangarbei ders inschakelden. Trikamdas ver klaarde dat naar schatting een vier de van de op deze wijze Ingescha kelde Tibetanen aan de gevolgen van kou, honger en uitputting over- din is. Tevens begonnen de Chinezen een immigratieproject: vijf miljoen Chinezen zijn reeds naar Tibet overgebracht, nog 4 miljoen zul len volgen. Parallel eraan loopt een anti-godsdienstige campagne, tegen het Boeddhisme en de Lh'a- ma's, en zelfs tegen de Boeddha. De eigenlijke opstand begon In het midden van 1956 al, in het woonge bied van de Khamba-stam. De Chine zen ontketenden een terreur campag ne, waarbij ze zelfs bommenwer pers gebruikten, om de opstand in de kiem te smoren. Aanvankelijk slaagden zij, maar de vlam van het verzet bleef smeulen en in maart van dit jaar werd bekend dat ze ten slotte was opgelaaid tot een vuur. In de jaren dat de Chinezen Tibet bezet houden hebben zij 65.000 Tibe tanen gedood, bij terreuracties als tegen de Khamba's, in de legioenen der arbeidsslaven, en als politieke ge vangenen. Vrijheid van godsdienst of voorlichting bestaat niet meer in Tibet, en de Chinese bezetting maakt van een praktisch onafhan kelijke staat een Chinese provincie. Een en ander gaat gepaard met grootscheepse confiskeringen van be zit van particulieren, van de Tibe taanse regering en van de vele kloos ters die het land bezit. TT ANSJE de Jong uit Middelburg is nog maar zes jaar en -LAop die leeftijd, balancerend tussen kleuter- en „grote" school, wordt het je niet zo kwalijk genomen, als je op de officiële gebeurtenissen een beetje vooruitloopt. Hansje is voor al die andere kampeerders, die men hier deze en in de volgende zomers mag verwachten -de eerste „gebruiker" geweest van het eerste Middelburgse kampeer terrein: een gedeelte van de door jong geboomte omsloten grasvlakte achter het Zanddorp, de „baan van de Middel burgse IJsclub. Vandaag, maandag wordt dit nieuwe kampeerterrein open gesteld en van af heden zal de Middelburgse IJsclub exploi tant zijn van een de recreatie en het toerisme dienende on derneming Vandaag ook worden verschillende A.N.W.B.-richtingaanwij- zers in en rond Middelburg „uitgebreid" met de internationaal er- en bekende bordjes, die in de richting van een kampeer terrein wijzen. Hansje evenwel is al die mensen, hun caravans op een van de Mid- die met tentjes en achter auto's delburgse kaaien of op parkeer- bungelende caravans op het ter- terreinen opstelden. En natuurlijk rein zullen neerstrijken, vér voor- is de aanwezigheid van een der- geweest. Hij had een heuse kam- gelijk terrein voor de midden- peertent gekregen en hoewel hij- stand van groot belang, maar op een honderdtal meters Bestaat er dan bij de kampeer- van het terrein woont, moest de ders en caravanbezitters werke- tent onverwijld op de ijsbaangras- lijk belangstelling voor een niet mat worden opgeslagen. direct aan de kust gelegen kam- Hij wist zijn vader zelfs de peerterrein? Bij een bepaalde ca- bereidheid te ontfutselen, een tegorie zeker wel. hele lange nacht met hem op De laatste jaren onderscheidt men het terrein door te brengen, twee soorten kampeerders. De slapend uiteraard, want dat oudste groep is die, welke naar hoort men 's nachts in een een bepaald gebied trekt en daar tent te doen... blijft, een categorie met een „vast honk" dus. Deze mensen zoeken Waarom de Middelburgse de rust en zijn ook verder rustig IJsclub haar baan voor in hun gedragingen: eenmaal op dit doel beschikbaar heeft „het honk" blijven zij daar veel gesteld? Niet om er winst mee al hun gehele vakantie, te maken. Toen een deel l.?0 ha van de ijsbaan vrijkwam, r\ e nieuwe categorie is die van waren het bij het ijsclubbestuur de trekkers, de „kilometer- ideële overwegingen, die het tot vreters", die niet langer dan dit besluit deed "komen. Middel- één of twee dagen op een burg bezat nog geen kampeerter- bepaalde plaats blijven. Zij willen rein: de recreatie zou er dus mee overal „eens even kijken" en zijn gediend zijn. derhalve uitgerust met eeft snel Het gebeurde wel. dat toeristen en eigen vervoermiddel. Zij zoe- llllllllllllllllllllllllllllllllilllllll|!lllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|||||||||| ken afwisseling, kamperen graag in de onmiddellijke nabijheid van een stad en maken van daaruit trips naar de kust en door de om geving. Waartoe zij door het eigen vervoermiddel uiteraard in staat zijn. Deze groep van Kampeerders eö caravanbezitters is het, die men op het nieuwe Middelburgse kam peerterrein verwacht. Voor deze groep is het terrein van de Middelburgse IJsclub ideaal gelegen. Aan de rand van de stad en een zestal ki lometers van de kust verwij derd... De IJsclub heeft daar om goede hoop, dat veel kampeerders van de nieuwe mogelijkheid gebruik zullen maken. Gunstig is daarbij de omstan digheid, dat het terrein er ieder jaar aantrekkelijker zal uitzien. Rond het terrein is zoals bekend een windkerende loofhóutbeplanting geplaatst, waarin liefst 10.000 jonge bomen zijn verwerkt. Deze beplanting met meidoorn, sleedoorn en wilde roos zullen de kampeerders ieder jaar mooier en hoger terug vinden. Het clubhuis leent zich prachtig als „zit- en conversatieruimte" voor de kampeerders. Er is een kantoortje voor de door de ijs- club aangestelde terreinbeheerder, een toilet en afzonderlijke wasge legenheden voor dames en heren. Tevens zullen er consumpties verkrijgbaar zijn. Voegt men daarbij nog, dat de in het Middelburgse uitbreidingsplan geprojecteerde rondweg langs dit terrein zal lopen, dan mag wor den verwacht, dat de IJsclub als „ideële kampeerterrein-exploitan- te" een geslaagde figuur zal zijn. Maar hoeveel kampeerders er in de toekomst ook nog van het ter rein gebruik zullen maken: Hans je de Jong, die op de foto voor zijn tent wordt geflankeerd door zijn 4-jarig zusje Tineke, blijft voor altijd de eerste...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7