Schiedamse zwemclub beduidend sterker dan ongetrainde Zeeuwen Nieuwdorp eindigde definitief als tweede Brabants-Gelderse turnkring won in Kapelle voor de vierde maal ROTTERDAM WON GELUKKIG VAN ZEEUWS ZATERDAGTEAM MAANDAG 8 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 COCKIE GASTELAARS ZWOM IN ZIERIKZEES BAD Alleen Ingrid Baart en Rinus de Braai konden de S.Z.C.'ers partij geven EEN VAN DE EERSTEN, die door het water van het zaterdagmiddag geopende zwembad „De Val" in Zierikzee kliefde, was Cockie Gastelaars, de Europese en Nederlandse recordhoudster op de 100 meter vrije slag Met Cockie waren ongeveer 25 clubgenoten van de Schiedamse Zwem Club naar Zierikzee gekomen om als tegenstanders te fungeren voor de zwemploeg van de kring Zeeland van de K.N.Z.B. De jongens en meisjes van trainer Dries Peute hebben deze ontmoeting glorieus gewonnen slechts één Zeeuwse afgevaardigde slaagde er in hen één van de rond twintig prijzen te ontfutselen, hetgeen overigens geheel in de lijn der verwachting lag. Maar stellig nog belangrijker dan de uitslag van deze dualmeet was het feit, dat de Schiedamse en Zeeuwse zwemmers en zwemsters hun favoriete sport op een uitstekende wijze gepropageerd hebben in aanwezigheid van honderden Zierikzeese en eilandelijke bewo ners, en het moet wel vreemd gaan als er binnenkort geen zwemclub in de Schouwse „hoofstad" opgericht wordt. De wedstrijdploeg van de S.Z.C. was echter niet alleen gekomen. Ook le den van de vereniging „Wilton- Feijenoord" gaven acte de présence, om enkele interessante kunst- en showzwemdemonstraties te geven. De toeschouwers rond het bad heb ben verbaasd zitten kijken naar het geen zij nooit verwacht hadden, dat dit in het water mogelijk was. Met name de kunstzwemsters Marian Grootenboer, Marieke Verheijden en Marjo Manintveld lieten van fraaie staaltjes in het zilte nat genieten. En tussen deze charmante demonstratie in het water zorgden twee S.Z.C.-he- ren voor een komisch spring-inter mezzo. Daarna namen de wedstrijdzwem- mers bezit van het 25-meter bad, dat vrij snel genoemd mag wor den. Zoals reeds gezegd, de Zeeu wen hadden weinig in te brengen. Slechts op één nummer na legden de Schiedamse tegenstanders en tegenstanders allen met grote voorsprong beslag op de eerste twee plaatsen. Verwonderlijk is dat in het geheel niet. De jongens en meisjes uit Zeeland hadden nog nauwelijks kunnen trainen; de meesten zo drie tot viermaal... Terwijl de S.Z.C.'ers zomer en winter hun baantjes trekken. Winter training Eu .al mag men dan de nadruk leg gen op de propagandistische waarde van een dergelijke ontmoeting, het is toch niet prettig voor de Zeeuwen, wanneer zij over een afstand van 100 meter tientallen seconden later aantikken dan de tegenstanders. Ook al zwemt men niet om de punten. De Zeeuwse jongens en meisjes hadden toch gaarne als gelijkwaardige te genstanders gefungeerd van deze waarlijk niet uit cracks bestaande Schiedamse ploeg, Cockie Gastelaars uitgezonderd. Dat wordt alleen mo gelijk indien zij ook 's winters kun nen trainen, in een overdekt zwem bad. Alleen dan zullen zij niet meer genoegen hoeven te nemen met een figurantenrol. Over de wedstrijd zelf is dus weinig te vertellen. Een der hoogtepunten was de 100 meter vrije slag, waarbij Cockie Gastelaars van sterk zwem men liet genieten. In de tijd van 1.04.6, precies 2 sec. boven haar na tionaal record, spurtte zij de vier baantjes af. Ook de 1.08.1 van haar ploeggenootje P. v. d. Wild beteken de nog een „droomtijd" voor de Zeeuwse meisjes. Toch trokken Tiny Daalhuyzen (S.Z.V.) en Willy de Bruyn (Bruinvis) zich aardig aan de Schiedamse tijden op, respectie velijk met 1.21.1 en 1.23.De Sou- burgse zwemster bleef slechts 2.1 sec. boven haar Zeeuws record. Op de 200 meter schoolslag dames gaf Ingrid Baart, de talentvolle zwemster van de Bruinvis, uitste kend partij; zij moest slechts en kele meters prijsgeven. De beste prestatie leverde Rinus de Braai van De Schelde uit Terneuzen, die op de 200 meter schoolslag tweede werd in 3.11.achter de Schie dammer Lepolder, die een tijd van 3.06.2 liet afdrukken. Tenslotte werd een waterpolowed- strijd gespeeld tussen de Zeeuwse ploeg en de S.Z.C., die de Schiedam mers met 103 wonnen. De kring- ploeg schoot in snelheid beduidend te kort en voegt men daarbij de slechte dekking, dan kent men de oorzaken van deze grote nederlaag. Met twee onhoudbare doelpunten en een strafworp was Han Sampon (Bruinvis) de Zeeuwse goalgetter. Burgemeester rar. F. Th. Dijck- meester reikte tot slot in het wachtlokaal „De Val" de prijzen uit. Aan S.Z.C.-voorzitter Van der Meer, trainer Peute, zwem- instructeur J. J. A. Granaat en ir. J. Geerling, de voorzitter van de Zeeuwse kring, reikte hij vaan tjes uit onder dankbetuiging voor de uitstekende „service", die deze heren voor deze ontmoeting ver leend hadden. Uitslagen De uitslagen van de wedstrijd zijn 100 meter vrije slag dames 1. Coc kie Gastelaars (SZC) 1.04.6; 2. P. v. d. Wild" (SZC) 1.08.1; 3. Tiny Daal huyzen (SZV) 1.21.1; 4. Willy de Bruyn (Bruinvis) 1.23.—; heren 1. R. Zijlstra SZC) 1.04.6; 2. J. van Soest (SZC) 1.09.6; 3. Adrie Sam pon (Bruinvis) 1.18.3; 4. Theo Ver voorn (Luctor) 1.22.1; 200 meter schoolslag dames: 1. Vera Kok (SZC) 3.15.6; 2. Willie van der Lee (SZC) 3.17.1; 3. Ingrid Baart (Bruinvis) 3.20.8; 4. Annie de Wispelaere (Zee hond) 3.40.heren: 1. N. Lepolder (SZC) 3.06.2; 2. Rinus. de Braai (Schelde) 3.11.— 3. Izaak Sinke (Zeehond) 3.17.7; 4. Lex de Raay (SZC) 3.22.8; 100 meter rugslag da mes: 1. E. de Marchi (SZC) 1.18.8: 2. H. Visser (SZC) 1.28.7; 3. Ingrid Baart (Bruinvis) 1.45.2; 4. Annie Camper (Luctor) 1.52.4; heren: 1. Piet Koning (SZC) 1.13.9; 2. Kees van Lieshout (SZC) 1.19.1; 3. Ferdi van Giezen (Luctor) 1.33.2; 4. Ad Booy (Luctor) 1.40.2. 300 meter vlin derslag dames: 1. Toos Rotteveel (SZC) 1.22.6; 2. Ineke Rodenrijs (SZC) 1.26.4; heren: 1. J. Tettero (SZC) 1.17.4: 2. A. Sonneveld (SZC) 1.19.4; 3. Theo Vervoorn (Luctor) 1.39.2. 5 maal 50 meter vrije slag dames: 1. SZC I 2.46.3; 2. SZC II 3.08.4; 3. Zeeland (Margriet King- mans, Willy de Bruyn, Tiny Daalhuy zen, Helene de Vries en A. Visser) 3.08.4; heren: 1. SZC 2.29.1; 2. Zee land (Adrie en Han Sampon, Ad Rotte, Cor Wagenaar en Wim van der Steen) 2.44. Met slechts twee punten achterstand op S.S.C. De strijd om de definitieve be zetting van de tweede plaats in de landelijke zaterdagcompeti tie van de K.N.V.B. is in het voordeel van Nienwdorp beslist. De Nieuwdorpers, die tenslotte maar met slechts twee punten achterstand op kampioen SSC zijn geëindigd, namen tegen The Gunners in hun laatste wed strijd geen enkel risico en via een verdiende 4-0 overwinning werd de volle buit in de wacht gesleept. Voor de rust zorgden Van de Weele en C. de Kok voor twee doelpunten en daarna schoot eerst C. de Kok en daarna Deurloo de ploeg naar de 4-0 overwinning toe. Achteraf had dit niet eens meer nodig geweest om de tweede plaats te behouden, want de mede-gegadigde ervoor, Dinteloord, kwam in Arnemuiden niet verder dan 3-3. Voor rust zag het er daar overi gens lange tijd naar uit dat de thuis club het loodje zou moeten leggen want enkele minuten voor de rust hadden de Brabanders, die toen een de partij speelden, een 3-0 voor sprong veroverd. Toen kwam d€ thuisclub wat beter op dreef en goec samenspel van Meerman en Poort vliet resulteerde in een doelpunt ter wijl een minuut later Poortvliet an dermaal succes had (2-3). Na de rust was de thuisclub er heel wat beter in en de bezoekers werden danig in het nauw gedre ven. Het duurde toch tot de 28e minuut voor de partijen op gelijke voet kwamen toen een der achter spelers in paniekstemming de bal in eigen doel werkte (3-3). On danks een groot Arnemuiden- overwicht slaagde Dinteloord erin deze gelijke stand tot het einde te behouden. Sprang won zijn laatste wedstrijd met 4-2 van Good Luck. In deze klas rest nog de ontmoe ting ArnemuidenVrederust. Spelopname uit de wedstrijd West- Zeeuwsch-Vlaanderen tegen Z.-Beve land tijdens de L.J.G.-sportdag. Op de foto een aanval op het Zuid-Beve- landse doel. Ret gevaar wordt hier echter door de keeper bezworen. Foto P.Z.C.). SSC '55 Nieuwdorp Dinteloord Arnemuiden Sprang Col. Boys Good Luck The Gunners AZW Zwal. Boys Vrederust 20 13 4 20 13 2 20 12 2 19 8 6 20 10 3 3 30 76—37 5 28 61—32 6 26 82—58 5 23 52—37 7 23 64—47 8 21 43—47 8 4 8 20 48—52 6 4 10 16 64—46 7 2 31 16 49—73 4 4 12 12 41—67 1 2 16 4 32—98 9 3 Rivaliteit onder Zeeuwen wreekte zich in Kwadendamme De onderlinge rivaliteit van de Zeeuwse nieuwelingen heeft er toe bijgedragen, dat H. Schouten uit Bad hoevedorp met S. Jansen uit Delft in de eindfase van de ronde van Kwa dendamme een belangrijke voor sprong kon nemen op het pelolon. De wedstrijd kende weinig hoogte punten. Als gewoonlijk was F. Boonman uit 's-Heerenhoek in de eerste ronden zeer actief, en sleepte meerdere aan trekkelijke premies in de wacht. Ook de eerste uitlooppoging werd door de „Middelkamp" niewelingenkampioen gelanceerd. Zijn onvermoeid streven leidde niet tot succes, wel werd in de groep het kaf van het koren geschei den. Na 15 ronden probeerde Boonman het nogmaals, nuin gezelschap van F. Vérbart. Beide clubmakkers konden vlot een 50 meter voorsprong opbou wen, welke even spoedig tot nul werd gereduceerd, toen hun clubgenoot J. Verburg met de Brabander Snepvan gers het hoofdpeloton op sleeptouw namen. Toen vervolgens Schouten en Jansen na dit duel het hazenpad ko zen, was het kruit verschoten en kon den deze goed samenwerkende nieu welingen een veilige voorsprong van bijna 2 minuten opbouwen. Het grote peloton volgde een zeer slechte tactiek en kwam in een com pacte groep over de finïsh-lijn om daar de jury voor een moeilijk clas- seringsprobleem te stellen. De uitslag was als volgt: 1. H. Schouten, Badhoevedorp, 65 km in 1,41.10; 2. S. Jansen, Delft, z.t.; 3. H. Maerten, Amsterdam, 1.48 min.; 4. J. Verburg, Kortgene; 5. A. Verbaas, Den Haag; 6. C. Snepvangers, Zun- dert; 7. P. de Groote, Middelmeer; 8. F. Boonman, 's-Heerenhoek; 9. F. de Jonge, Rotterdam; 10. L. Kramp, Nu- mansdorp; 11. ex aequo: A. Heyden, Den Haag; E. v. Doeren, Aartswal; J. Tolhoek, Yerseke; F. Verburgt, Goes; K. Groot, Bovenkerk; R. Over- weel, Middelburg: H. de Waal. Axel; C. v. d. Kragt, Voorburg; M. Hoger- land, Kapelle. VW en ADO in halve finale KNVB-beker V.V.V. heeft zich zaterdag door een 51 zege op Zwartemeer geplaatst voor de halve finales van het toer nooi om de K.N.V.B.-beker. A.D.O. won in eigen huis met 41 van H.V.C. waardoor het ook de halve finale bereikte. Het programma voor deze halve eindstrijden is als volgt vastgesteld: woensdag 10 juni: V.V.V.Rapid J.C. in Nijmegen en ADOSparta in Den Haag. NEDERLAAG MET CIJFERS 3—1 Zeeuwse voorhoede was zwakste deel van ploeg De in Ivlundert gespeelde wedstrijd tussen de zaterdag-afdelingenselftal- len van Zeeland en Rotterdam voor de tussenronde voor de Weekenstroo- beker is in een teleurstellende 31 nederlaag voor de Zeeuwen geëin digd. Teleurstellend vooral door de wijze, waarop de Rotterdammers, die onmiskenbaar grotere technische vaardigheid demonstreerden en op grond daarvan de zege ook wel ver dienden, aan hun drie doelpunten kwamen. Want bij alle drie de tref fers lonkte Vrouwe Fortuna de Rot terdammers wel erg toe. Voor de rust, die met blanke stand inging, hebben de Zeeuwen gelegenheid te over gehad om een voorsprong te nemen, maar ondanks minstens vijf doelrijpe kansen die zich daartoe voordeden, werd geen enkele benut. Ook nu weer bleek de voorhoede het zwakste deel van de ploeg. Vader (RCS) bleek op de midvoorplaats veel minder nuttig dan als binnen- speler en toen Houtekamer eens een kans kreeg kwam de paal de Rotter damse doelman te hulp. De Zeeuwse achterhoede, waarin de oude rot Piet Wijs (Kapelle) door het niet be schikbaar zijn van Lindenberg (Wol- faartsdijk) van slal was gehaald speelde met zijn buurman Harms (Hoek) een prima wedstrijd en ook de halflinie, waarin vooral Meesters (Rillandia) uitblonk, speelde als ge heel ruim voldoende. Zoals gezegd faalde de voorhoe de, waarbij ook een zeker gebrek aan strijdlust aan de dag trad. Als ploeg waren de Zeeuwen heel wat minder sterk dan voorgaan de jaren en het gemis van de naar de K.N.V-B. gepromoveerde A.Z. V.V.-, Arnemuiden-, Colijnplaatse Boys- en Nieuwdorp-spelers doet zich duidelijk voelen. Nieuw wereldrecord 1 km staande start (amateurs) De Italiaan Beghetto heeft op de Vi- gorellibaan tijdens de wedstrijden, die voorafgingen aan de aankomst van de Ronde van Italië, het wereld record 1 km op open banen met staande start (amateurs) verbeterd en gebracht op 1 min. 8.4 sec. Het record stond sinds 5 september 1956 op naam van de Italiaan Fag- gin met 1 min. 9.2 sec., welke tijd hij eveneens maakte op de Vigorelli- baan. De tijd van Beghetto is beter dan die, waarmee de Engelsman Reg Harris het werelrecord op dit num mer houdt bij de professionals, name lijk 1.08.6, welke dateert van 26 ok tober 1952. Verschil met „Zebra" slechts 3.10 punt Voor de vierde achtereenvolgende ma3l heeft de BrabantsGelderse turnkring zaterdagmiddag en -3vond in Kapelle de driekringenwedstrijd, nu echter gereduceerd tot een twee- kringenwedstrijd. gewonnen. Met 477.55 tegen 47445 punten toonden de tunslers en turners van de Brabants- Gelderse kring zich sterker dan hun De Brabants-Gelderse turnkring collega's van de Zebra, de Zeeuws heeft zaterdag in Kapelle voor de Brabantse tnrnkring. De gehele raid- vierde maal in successie de driekrin- dag en avond konden de liefhebbers gemoedstrijd, nu tweelcringemoed- zaterdag in het sportcomplex te Kapel- strijd, gewonnen. Het verschil met de le genieten van uitstekende turnsport. turnsters en turners van de Zebra bedroeg S.10 punt. De foto toont de Jammer was het echter, dat de wed- Zebra-turner Jaap van de Sande tij- strijden door de wat stroeve organi- dens zijn paardsprong, waarvoor liïj satie pas laat een beetje op toeren 9.8 punt kreegn de Sande werd kwamen en dat de jury wel eens eerste in het individueel klassement vreemde beslissingen nam- Een ver voor de heren. (Foto P.Z.C.). rassirvg was, dat een licht geblesseer de Nel Fritz van de Zebra in hel in dividueel klassement bij de dames slechts een tweede plaats bereikte met 0.2 punt achterstand op Thea Hendriks van de BrabantsGelderse kring. Dit was te danken aan een volgens de jury mislukte paardsprong, waarvoor de V.T.V.-tumster slechts 8.25 punt incasseerde. Dit betekende al direct een achterstand van 1.35 punt op mej. Hendriks, die 9.6 kreeg toegewezen. In de drie volgende on derdelen speelde mej. Fritz het klaar de waarlijk niet geringe achterstand geheel in te lopen, maar aan het be slissende toestel, de ringen, draaide mej. Hendriks iets sterker en sleepte zo de overwinning in de wacht. Bij de dames bleek duidelijk de grote controverse, tussen het soepele en vloeiende, moderne turnen van kam pioene Nel Fritz en de vaak nog wat onderwets aandoende stijl van de an dere deelneemsters. De Vlissinger Jaap van der Sande toonde bij de heren zijn ongetwijfeld nog steeds grote klasse door zijn rivalen Winands en Savenije ruim achter zich te jaten en het persoon lijk klassement voor zich op te eisen. Ook de Zebra-kampioen M. A. Mazure uit Zierikzee sloeg in dit gezelschap lang geen gek figuur en kwam op de verschillende onderde len tot goede prestaties, waarbij zijn rekoefening met 7-6 pnt. wat uit de toon viel. Uitslagen De uitslagen luiden: Individueel klas sement: dames: 1 Th. Hendriks, Br.- Gelderse: 46.35 punten; heren: 1 J. v. d. Sande 57.25 punten. Gedetailleerde uilslagen: Heren: BrabantsGelder se kring: paardspringen46.65 pnt.; rek: 39-50 pnt.; paardvoltige: 40.20 pnt.; ringen: 41.80 pnt.; vrije oefening 45.40 pnt.; brug 44.70; Zebra: paard springen: 46.prt.; rek: 37.25 pnt.; paardvoltige: 41.65 pnt,; ringen: 43. pnt.; vrije oefening: 44.50 pnt.; brug: 43.20 pnt.. Dames: BrabantsGelder se: paardspringen: 45-5 pnt.; even- wichtsbalk: 43.1 pnt.: vrije oefening: 43.25 pnt.; brug ongelijk: 43.70 pnt.; ringen zwaaien: 43.75 pnt.; Zebra: aardspringen44.85 pnt.evenwichts- balk: 42.35 pnt.; vrije oefening: 44.15 pnt.; brug ongelijk: 43.4 pnt.; ringen zwaaien: 44.20 pnt. Voor de rust bleven doelpunten uit maar na de hervatting werd om voor ieder onbegrijpelijke redenen tegen Zeeland een strafschop toegekend en daartegen had de weer betrouwbaar spelende Van de Vrede (Krabben- dijke) geen verweer. Dit deprimeer de de Zeeuwen zichtbaar en toen een kwartier later de zwak leidende scheidsrechter bovendien een wegens hands zeer aanvechtbaar Rotterdams doelpunt toekende leek de zaak be slist (20) Juist deze tegenslag echter inspireerde de Zeeuwen tot beter spel en Houtekamcr (Wemeld- dinge) bracht geheel in overeenstem ming met het spelbeeld de achter stand terug tot 12. Toen echter bij een Rotterdamse uit val de neutrale grensrechter voor buitenspel vlagde en de Zeeuwse ver dediging als gevolg daarvan verzuim de in te grijpen werd het daaruit ontstane doelpunt toch door de scheidsrechter toegekend (13) en in.de nog resterende speeltijd zagen de teleurgestelde Zeeuwen geen kans meer hierin wijziging te brengen. Het Zeeuws elftal speelde in de vol gende samenstelling: doel: Van de Vrede (Krabbendijke); achter: Wijs (Kapelle) en Harms (Hoek); mid den: de Visser (Spui), Lobbezoo (Krabbendijke) en Meesters (Ril landia); voor Koudemaker (Kapelle), Hontekamer (Wemeldinge), Vader (RCS), Schaap (Rillandia)) en Ha melink (Hoek). Nederlands Limburg bleef met 3-0 baas over Belgen Het elftal van Nederlands Limburg heeft zaterdag in de wedstrijd voor de Coupe Coengracht te Sittard met 3-0 van Belgisch Limburg gewonnen. De ruststand was 2-0. Al gauw na de aftrap werd het duidelijk, dat de Belgische aanvals- linie tegen de sterke verdediging der Limburgers weinig kansen zou krij gen. Door snelle aanvallen kon de achterhoede van de gasten, waarin stopper Schroyens geen vat kon krij gen op Rutteh (M.V.V.), herhaalde lijk voor grote problemen gesteld. In de derde minuut plaatste Gruysen (Sittardia) de bal laag voor het doel, waarna Adang (Sittardia) onhoud baar inschoot (1-0). Toen de scheidsrechter in de veertig ste minuut bij een handsbal terecht de voordeelregel toepaste, schoot Ummels (M.V.V.) raak (2-0). In de tweede helft waren de Neder landers over de gehele linie toonaan gevend, Reeds in de derde minuut schoot Ummels hard in, Dignef stop te het schot wel, maar kreeg de bal niet onder controle, waarna Van der Wey scoorde (3-0). In de laatste veertig minuten was het een zeer eenzijdig duel tussen de verdediging van de gasten en de aanvalslinie van de Nederlanders. Doelman Dignef, die in een schitterende vorm stak, maakte echter geen fout. Nieuw saneringsplan voor betaald voetbal De voorzitter van de Groningse eer ste divisieclub G.V.A.V., de heer J. Hekman, heeft een nieuw plan ont- worpen om te komen tot een sane ring van het betaalde voetbal in ons land. Hierbij heeft de heer Hekman teruggegrepen op zijn voorstel van 1954 om te komen tot vier competi ties van zestien clubs, welk voorstel echter werd doorkruist door de fusie- bespreking met de Nederlandse Be roeps Voetbal Bond. Het plan beoogt te komen tot één eredivisie, twee eerste divisies en één tweede divisie, elk van zestien clubs, met als uitgangspunt de bestaande toestand bij het begin van het sei zoen 1960-1961, wanneer cr 72 beta lende clubs zullen zijn, namelijk 4 x 18 clubs. Wanneer het doel van 4 x 16 is be reikt, wil de heer Hekman de promo tie en degradatie als volgt geregeld zien: jaarlijks degraderen twee ere divisieclubs, wier plaatsen worden in genomen door de kampioenen van de eerste divisie; uit elke afdeling van de eerste divisie degradeert de laagst geplaatste en de twee open plaatsen worden ingenomen door de twee hoogst geplaatste clubs van de tweede divisie. Nummer 16 van de tweede divisie gaat terug naar het amateurvoetbal, zo de amateurkam pioen wil overgaan naar het betaalde voetbal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5