l'ilfii PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer LEXINGTON ^PRIJSVRAAG Jeeves LANDBOUWSCHAP ONGERUST DOOR REGERINGSVERKLARING ENTHOUSIASME VOOR VRIJERE LOONVORMING MINDERT 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 8 JUNI 1959 STEEK ER EEN LEXINGTON BI OP FEUILLETON 35 Nou ja, niet helemaal alleen, want even. later was er een zwaar gedruis ln de bosjes voor me en kwam Tuppy tevoorschijn. Ik keek hem aan. De avond begon al te vallen en daarom was het zicht niet zo best. maar er bleef toch ge noeg licht over om hem duidelijk te kunnen zien. En wat ik zag gaf me de overtuiging dat ik me gemakke lijker zou voelen met een stevige rustieke bank tussen ons in. Daarom atond ik op en deed een opvliegende fazant na, zodat ik aan de andere kant van het genoemde voorwerp kwam te staan. Mijn lenigheid miste rijn effect niet. Hij scheen wat ver bouwereerd. Hij stond stil en staarde me aan in precies de tijd die er voor nodig was om een zweetdruppel langs tnijQ voorhoofd te doen parelen. „Zo", zei hij toen, en het verwonder de me dat hij dat zei. Ik had altijd gedacht dat dat alleen maar gezegd werd door romanfiguren, net zoals: ..Voorwaar!" of zelfs „Gunst!" Toch was het zo. Vreemd of niet vreemd, merkwaardig of niet, hij had „zo" gezegd en ik moest maar zien, dat ik uit deze situatie kwam. Zelfs een grotere domoor dan Bertram Wooster had in de gaten kunnen heb ben dat hij een beetje over zijn toe ren was. Ik weet niet of zijn ogen werkelijk vuur schoten, maar zc gloeiden in leder geval. Verder had hij zijn vuisten gebald, zijn oren tril den, de spieren van zijn kaak bewo gen ritmisch heen en weer alsof hij aan het eten was. Zijn haar zat vol met twijgjes en er hing een kever aan een kant van zijn hoofd die Gussie Fink-Nottle geïnte resseerd zou hebben. Ik besteedde er echter niet al te veel aandacht aan. Er is een tijd om kevers te bestude ren en een tijd om dat niet te doen. „Zo" zei hij weer. Nu zullen diegenen, die Bertram Wooster kennen je kunnen vertellen, dat hij het meest zijn hoofd bij elkaar heeft als er gevaar dreigt. Wie anders was het, die toen de sterke arm be slag op hem legde en naar het politie bureau Vine Street geleide, niet zo lang geleden, zich bekend maakte als Eustace H. Pimsoll, The Laburnums, Alleyn Road, West Dulwich en op die manier de grote naam van de Woos- ters paarde voor achterklap en na ijver en op die manier een hoop pu bliciteit voorkwam? Wie was het, die... Maar ik hoef hier niet eens mee door te gaan. Mijn strafregister spreekt voor zich. Drie keer ingepikt en nog nooit be straft. Vraag het maar aan ieder lid van de Drones. En ook nu, in een toestand die leder moment kritiek dreigde te worden, verloor ik mijn hoofd niet. Ik behield mijn bekende koelbloedigheid. Ter wijl ik vriendelijk glimlachte en hoopte dat hij dat zou zien in het donker, sprak ik lakoniek: ..Hé, daar Tuppy. Jij hier?" Hij zei ja. hij was hier. „Al lang?" „Ja". „Mooi. Ik wou je net even hebben". „Nou hier ben ik dan. Kom eens ach ter die bank vandaan". „Nee laat maar, ouwe jongen. Ik houd ervan om op een bank te leu nen. Het geeft je zo'n rust aan je mggegraat". „Over een paar seconden", zei Tuppy. „zal ik je ruggegraat door jc keel heen schoppen". Ik trok mijn wenkbrauwen op. Dat gaf natuurlijk niet veel in het don ker, maar het hielp me nadenken. „Is dat Hildebrand Glossop die dat zegt Hij antwoordde van wel en als ik er zeker van wou zijn, dan hoefde ik maar een paar passen in zijn rich ting te doen. Hij wierp me ook een liefkozing toe. Ik trok weer mijn wenkbrauwen op. „Kom, kom, Tuppy, laten we het fijn houden en geen hittere dingen zeg gen. Bedoel je het bitter?" „Weet ik veel" antwoordde hij, ter wijl hij om de bank begon heen te lopen. Ik zag, dat alles wat ik te zeggen had, vlug gezegd moest wor den. Hij was al zes meter dichter bij me. En alhoewel ik er in geslaagd was de bank tussen ons in te hou den, kon toch niemand me vertellen hoelang deze gelukkige toestand zou voortduren. „Ik geloof dat ik weet wat er aan schort, Tuppy" zei ik. „Als jij ln die struiken was tijdens mijn gesprek met Angela dan moet je vast gehoord hebben wat ik over je zei". „Dat ls ook zo". „Aha. Nu, we zullen de ethiek daar van maar niet bespreken. Men zou het luistervinkjespolon kunnen noe men en ernstiger mensen zouden hun adem Inhouden bij het idee alleen al. Omdat zoiets Ik wil je niet kwet sen, Tuppy on-Engels is". „Een beetje on-Engels, Tuppy, mijn waarde, dat moet je toegeven". „Ik ben een Schot". „Werkelijk?" zei ik. „Dat heb ik nog nooit geweten. Typisch dat je een man alleen ervan verdenkt een Schot te zijn als hij Mac-zo-en-zo heet en steeds „Och, aye" zegt en zo. Ik vraag me af" ging ik verder, omdat Ik voelde dat een academisch ge sprek op neutraal terrein de span ning zou doen verminderen, „or jij me nu precies kunt vertellen wat ze In „haggis" stoppen? Dat heb ik me nou al zo vaak afgevraagd". Uit het feit dat hij als enig antwoord op deze vraag over de bank sprong en naar mij uithaalde, leidde ik af dat hij zijn aandacht niet bij de haggis hield. „Hoe dan ook" zei ik. terwijl ik op mijn beurt over de bank sprong, „dut is maar bijzaak. Als, om op de zaak terug te komen, jij in die struiken was en gehoord hebt wat ik over je zei". Hij begon in noord-noord-oostelijke richting om de bank heen te bewe gen. Ik volgde zijn voorbeeld en be woog me in zuid-zuid-westelijke koers. ..Ongetwijfeld wus je verrast over dc manier waarop ik sprak". „In het geheel niet". „Wat? Is je niets opgevallen aan gaande de aard van mijn opmerkin gen?" „Het was precies wat ik verwachtte, dat een verraderlijke laffe hond als jij zou zeggen". „Mijn waarde" protesteerde ik „dat is de gewone toon niet. Een beetje langzaam van begrip, niet?" Ik dacht dat je meteen wel in de gaten zou hebben, dat het allemaal een onderdeel was van een welberaamd plan". „Ik krijg je wel" zei Tuppy, die zijn evenwicht hervond nadat hij een duik naar mijn nek had genomen. En dat scheen me zo wuaiBchijnlijk toe, dat ik het niet langer uitstelde, maar hem alle feiten verklapte. Ik sprak snel en bleef doorlopen, ver telde mijn gevoelens toen ik tante Dahlia's telegram ontving, mijn ogen blikkelijke komst naar het toneel van de ramp, mijn gedachtengang in mijn auto. en tenslotte de basis van mijn nieuwste plan. Ik sprak klaar en hel der en met toenemende bezorgdheid hoorde ik hem, tussen opeengeklem de tanden, wat het nog erger maakte, zeggen, dat hij er geen woord van geloofde. „Maai- Tuppy" zei ik, „waarom niet? Het is zo waar als Ik hier sta. Wat maakt je zo sceptisch? Je kunt mij vertrouwen, Tuppy". Hij hield stil en schepte adem. Tuppy Is werkelijk niet zo vet, hoezeer An gola ook het tegendeel beweert. In de wintermaanden zie je hem steeds tegen de voetbal sohoppen onder veel geschreeuw en in de zomer is het tennisracket zelden uit zijn hand. (Wordt vervolgd) WENSEN PER BRIEF BEKENDGEMAAKT Onzekerheid over garantiebeleid Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap heeft zich gewend tot de minister-president en tot de minister van landbouw met een brief, waarin gezegd wordt, dat dc passage over het landbouwbeleid in de door de rege ring in de Tweede Kamer afgelegde verklaring ernstige ongerustheid heeft gewekt in de kringen van het georga niseerde agrarische bedrijfsleven. De ze ongerustheid vindt haar oorzaak in de weinig positieve bewoordingen, waarin aandacht is gewijd aan het agrarische structuurbeleid, voorts in het onvermeld laten van de bijzondere positie van de agrarische bedrijfstak in het verband van het loonbeleid, en tenslotte in de onzekerheid die de regeringsverklaring l3at bestaan met betrekking tot de te voeren land- bouwprijspolitiek en het garantiebe leid. Het Landbouwschap had verwacht, dat nu het meerjarenplan voor ruilverkaveling en andere cultuur technische werken, opgesteld door de centrale cultuurtechnische commissie, ter tafel ligt de regering in haar verklaring een positiever standpunt zou hebben ingenomen inzake de structuurverbetering van het platte land. Het Landbouwschap geeft de regering zeer dringend in overweging ten be hoeve van de reconstructie van het platteland een investeringsprogramma van ongeveer f 125 miljoen per jaar (overeenkomende met een opper vlakte van circa 50.000 ha per jaar) tot uitvoering te brengen. Voorts vraagt het - Landbouwschap aandacht voor de bijzondere proble men, die bij de door de regering aan gekondigde invoering van de gediffe rentieerde loonvorming voor de land bouw rijzen. Het acht het namelijk van groot be lang, dat een verdere verbetering in de verhouding tussen de lonen en overige arbeidsvoorwaarden in de agrarische sector en die in de overi ge sectoren van het bedrijfsleven ook in de toekomst blijvend wordt nage streefd en mogelijk gemaakt. Tenslotte vraagt het Landbouwschap aandacht voor de passage in de re geringsverklaring betreffende het in de toekomst te voèren garantiebeleid. Met de regering is het Landbouw- Brabant bood prof. De Quay modernisering van buitengoed aan Een niet bij benadering te schatten menigte, die echter verscheidene duizenden personen geteld moet heb ben, heeft zaterdagmorgen in het Bossche Casino van de gelegenheid gebruik gemaakt om dr. J. E. de Quay bij zijn afscheid als commissa ris der koningin in Noord-Brabant persoonlijk de hand te drukken. Burgemeester Loeff van Den Bosch, bood namens de gehele Brabantse bevolking als geschenk aan de vol ledige restauratie en modernisering van het buitengoed van de familie De Quay „De HicrsenhoF' te Beers. Als symbolische aanbieding van dit geschenk schonk hij dr. De Quay een maquette van het landgoed. Diep on der de Indruk van al die dankbaar heid heeft dr. De Quay gesproken over zijn vele herinneringen aan dit landgoed, waarop hij hoopt zijn le vensavond te slijten en reeds in de nabije toekomst dikwijls verpozing te zoeken. Vooral het feit, dat dit ge schenk voor zijn gehele gezin van blijvende betekenis zal blijven, appre cieerde hij bijzonder. Terstond hierop hebben de koperbla. zers van het Brabants orkest een fan fare uitgevoerd, die door hun mede lid G. Spruyt ter gelegenheid van het ambtsjubileum van dr. De Quay ge schreven was. Tevoren waren namens de Brabantse "burgemeesters een ikoon en twee oud-vlaamse houten beelden aangeboden. Foto: pro/, dr. J. E. de Quay en zijn echtgenote hij de aangeboden ma quette van het buitenhuis. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK. Aangenomen naar Amsterdam (Wil lem de Zwijgerkerk gem. A)_dr. J. H. van Beusekom. Breskens. Dr. van Beusekom is bijna 10 jaar in Bres kens geweest. GEREF. KERKEN Bedankt voor Buitenpost A. IJke- ma te Tweede Exloormond. Aangenomen naar St. Laurens kand. C. van Ulden te Den Haag. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Haarlem-noord S. van Zwoll te Kampen; voor Nïeuwpoort D. Slagboom te 's Gravenzande. BAPTISTEN GEMEENTE Aangenomen de benoeming tot leger- predikant met standplaats Den Haag H. Jut te Nieuw Pelcela. Examens De classis Hilversum heeft praepara- toir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. A. A. de Boer kand. te Naarden, die terstond be roepbaar is. Aan de V.U. is geslaagd voor het doctoraal examen theologie ds. J. Spoelstra te Tilburg Advertentie schap van oordeel dat een verlaging van de aan het garantiebeleid ver bonden kosten gewenst is, echter slechts voorzover dit niet ten kos te gaat van het toegezegde rede lijk bestaan voor de landbouw. Het heeft het Landbouwschap dan ook .- verontrust, dat de regering reeds thans mededeelt dat een verlaging van de ko9ten geboden is, terwijl de door haar aangekondigde ernstige bezinning op het garantiebeleid nog moet plaatsvinden. De ook door de regering onderschreven doelstelling van het garantiebeleid, het bevorde ren van een redelijk bestaan in de agrarische sector, behoort het vaste uitgangspunt te zijn bij het zoeken naar de mogelijkheden tot een ver laging van de kosten. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap vertrouwt, dat de regering met zijn opmerkingen en wensen re kening zal willen houden bij de na dere vormgeving van het beleid ten aanzien van de land- cn tuinbouw, al dus de brief. Succesvolle proef met eitjes mapenraket Een succesvolle proef met eieren van een zee-egel in de ruimteraket, waar in ook de apen Able en Baker zaten, heeft aangetoond dat dc ontwikkeling van levende cellen ook in de ruimte voort kan gaan, aldus een bekend, making van het Amerikaanse leger. In twee fiolen bevonden zich reeds bevruchte eieren en in enkele andere vond kunstmatig bevruchting plaats tijdens de versnellingsperiode van de raket. De tevoren bevruchte eieren bleken de sterke trillingen, gewichtloosheid en stralingen goed doorstaan te heb ben en zich ook nadien nog verder te ontwikkelen, maar de andere waren te gronde gegaan, naar men ver moedt tengevolge van de trilling. De sjah van Perzlë Is van zijn Euro pese reis van een maand, waarbij hij o.a. Nederland bezocht, in Teheran te ruggekeerd. (Advertentie) (JAKELS l'elef 01106-227. Heinkenszand I BIJ HET HAAGSE LOONOVERLEG Geen eenheid meer in confessionele groep? Het in april door de Sociaal Econo mische Raad opgestelde advies over het sociaal economische beleid zal uiteraard een belangrijk uitgangs punt zijn geweest voor de zaterdag in Den Haag gehouden eerste bespre king tussen de regering en het geor ganiseerde bedrijfsleven over de mo gelijkheden van een vrijere loonvor ming. Er zijn echter aanwijzingen, dat de eenheid van opvatting in de grootste van de drie groeperingen binnen de S.E.R. de confessionele groep, be staande uit werkgevers, werknemers en kroonleden aan het uiteenval len is. Zo is ons gebleken, dat met name de r.-k. werkgevers niet zo enthousiast meer zijn voor vrijere loonvorming als de overige leden van deze confessionele groep, die zich in het advies onomwonden voor onmid dellijke invoering van een vrijere loonpolitiek heeft uitgesproken. In werkgeverskringen, zo werd ons van deze zijde te verstaan ge geven, is men bang, dat een vrije re loonvorming op dit moment alle beschikbare ruimte zal opslokken, zodat er dan geen ruimte meer zal overblijven voor de compensa tie van de huurverhoging, die voor 1960 is aangekondigd. Inmiddels is in enkele bedrijfstakken informeel reeds overleg over de mo gelijkheden van loonsverhoging be gonnen. Het schijnt wel vast te staan, dat er met name in de metaalindustrie ruimte voor een loonsverhoging aan wezig is. Aangezien de gang van za ken in de metaalindustrie reeds lang min of meer de leidraad is voor de toonbeweging in andere bedrijfstak ken en ook voor ambtenaren, laat het zich aanzien dat een eventuele ver hoging van de lonen der metaalai-bei- ders een spoedige verhoging van de lonen van een zeer groot deel der Nederlandse werknemers tot gevolg zal hebben. In de kring van het Koninklijk Ne derlands Landbouw-comité vroeg men zich overigens af of het wel ver standig is, gelet op de dalende werk loosheid, thans te streven naar een loonsverhoging, die het gevaar van overbesteding in zich bergt. Ook in de kringen van de Koninklij ke Nederlandse Middenstandsbond staat men met de grootste reserve tegenover een vrijere loonvorming. Daar heerst de vrees, dat een verho ging in enkele bedrijfstakken, als een olievlek zal gaan werken, zodat uit eindelijk de vrijere loonvorming op een algemene loonronde zal uitdraai en. In dit verband wees men ons op hetgeen enkele jaren geleden is voor gekomen toen de vrijheid werd gege ven voor een loonsverhoging liggend tussen 3 en 6 procent. De praktijk was, dat bijna algemeen een loons verhoging van 6 procent uit de bus kwam. Vérder heeft men het gevoel, dat bij een vrijere loonvorming het midden- en kleinbedrijf achter zullen blijven, omdat men in die bedrijven in het algemeen geen tarieven of een werk- classificatie kent. Mede daarom en ook ter directe bevordering van de produktivlteit ziet de Koninklijke Middenstandsbond liever, dat aan de werkgevers vergunning wordt ver leend om de man, die zich bijzonder inspant en 'n goed produkt maakt, 10 of zelfs 20 procent meer loon te ge ven, maar dit geheel ter beoordeling van de werkgevers. Overigens huldigt men ook in de ze kring het standpunt, dat de ruimte, die er is voor hoger loon, in de eerste plaats moet worden bestemd voor compensatie van de huurverhoging. ontzettende pijn in mijn armen voelde ik niet meer. Zo nu en dan kwam Oban de beul om mij te sarren en te pijnigen. Ik verstond niet wat hij zei, maar ziin gebaren maakten mij wel duidelijk dat mijn leven vanaf dat moment geen klak van de tong meer waard was. De kereld had ontzaglijk geluk gehad, toen mijn houweel hem zo rakelings langs zijn gemene kop suisde. Had ik hem getroffen, dan hadden zelfs de beste toverkunsten van hun medicijnmannen hem niet kunnen redden. Einde lijk schenen zij het genoeg te vinden en werd ik van de boom losgesneden. Het duurde natuurlijk enige tijd, voordat ik weer op mijn benen kon staan of mijn verwrongen was, werd ik weer in de grotten aan 't werk gezet, handen kon gebruiken. Maar zodra het zover De dood op de weg Op de Zwarte Weg te Oldebroek zijn zaterdagavond omstreeks 8 uur de 16- jarige bromfietsberijder van 't Veen uit Oosterwolde en le 18-jarige mo torrijder Holstege uit Doornspijk na met elkaar in botsing gekomen te zijn, ter plaatse overleden. De oor zaak van de botsing is nog niet be kend. Zaterdagmiddag is de 53-jarige heer J. Kool uit Amsterdam met zijn wa gen op de Amstel in botsing gekomen met een hem tegemoetkomende links rijdende auto. De heer K. bleek bij aankomst in het ziekenhuis aan de opgelopen verwondingen te zijn over leden. De bestuurder van de andere wagen werd na in het ziekenhuis te zijn behandeld naar zijn woning ver voerd. In het Rode Kruis.ziekenhuis te Be verwijk is overleden de 63-jarige heer M. van Staveren uit Bevewijk, die een schedelbasisfractuur had op gelopen bij een aanrijding op de Roos- wijker laan in Velsen-noord. De aan rijding ontstond toen het stuur van de bromfiets van de heer Van Stave ren en dat van een passerende wiel- rijdster in elkaar raakten. Het 3-jarig zoontje van de fami lie Van de Water uit Hamersveld (gemeente Leusden) is zaterdag nabij de ouderlijke woning dodelijk verongelukt. Het kereltje liep met een kruiwagentje plotseling de weg op en werd gegrepen door een auto, bestuurd door B. uit Amersfoort. Tijdens het vervoer naar het zie kenhuis overleed het jongetje. Zaterdagmiddag is in Maastricht de 17-jarige fabriekarbeidster A. Hou- ben door een Belgische autobus over reden en op slag gedood. In Neusledl am tSeinfeld is het groot ste gesloten drinkwaterreservoir ter we reld gereedgekomen dat als reserve voor de watervoorziening van Wenen in bij zondere omstandigheden moet dienen en in vier afdelingen 000.000 kubieke meter drinkwater inhoudt. Advertentie from America's Best Tobaccos Lexi maakt bekend de PRIJSWINNAARS van de maand mei L. C. Janson, v. Wesembekestraat 105, Vlaardingen. H. Nieuwland, Oude Delft 35, Delft. Mevr. C. Hesse-Loopeker, Marco Polostraat 1951, Amsterdam-W. W. Priesterbach Jr., Sarphatistraat 84, Amsterdam. Mevr. A. Moeskops-Gerritzen, P. Krugerl. 50, Den Haag. C. Vermeulen, Cannenburglaan 124, Den Haag. Mevr. G. Kist-Blom, J. W. Schoutenstr. 64, Hoorn N.H. W. D. Verduyn, Swanecampen 36, Delfgauw (Delft). Tevens werden de U DOET TOCH OOK MEE? vijftig winnaars ijl van een slof a Z00 §S Ue acht winnaars van juni gaan twee Lexington.sigaret- M dagen naar Parijs. Vraag een af- ten door de jury ge- II druk van de publicatie met algemene hozen, die hun prijs |g voorwaarden aan: krijgentoegesonden HI Lexington - Postbus 305 - Den Haag Lexi wenst veel succes en geeft u de goede raad De jury, bestaande uit de heren Kees Stip letterkundige L. P. A. Soeterboek copywriter M. C. de Jong redacteur C. Krouwel reclamedeskundige A. A. Broelcsma ontwerper heeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donker, te Rotterdam, de volgende acht prijswinnaars aangewezen. Deze krijgen een tweedaagse vliegtocht naar Londen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 12