„Regeringsverklaring appelleert aan onze christelijke idealen" „Hallo, hallo, hier is de kerk op de Noordzee" KLANKBORD VOOR 17.000 METAALARBEIDERS NOG GEEN ƒ60,- PER WEEK ZATERDAG 6 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VOORZITTER VAN PROT.-CHR. WERKGEVERS Tegenstander van In korte tijd ging vrijdagmiddag de kapitale landbouwsclmur van de heer A. Vermue aan de Oude Rijksweg te Lewedorp in vlammen op. Met de juist gisteren binnengehaalde hooi oogst gingen ook verschillende landbouwmachines verloren. De drie brandweren stonden praktisch machteloos tegen de laaiende vuurzee. Toch mocht men er nog in slagen het be lendende woonhuis te redden. De schade bedraagt meer dan honderdduizend gulden. afschaffing weistandsgrens In het algemeen apel leert de rege ringsverklaring van het kabinet-De Quay aan idealen „die ook ons als christelijke ondernemers voor ogen staan", aldus verklaarde de voorzit ter van het Verbond van Protes tants-christelijke werkgevers in Ne derland, de heer A. Borst Pzn. uit Wassenaar in zijn openingsrede va* het openbare gedeelte van de jaar vergadering van het verbond, welke gisteren in het hotel Kurhaus te Scheveningen werd gehouden. Wat het gebied van de lonen en prijzen betreft zeide de heer Borst o m. „uit de regeringsver klaring blijkt duidelijk dat wij op dit teijein aan de vooravond van wezenlijke wijzigingen staan". De schets die de regering in grote 1op sommige punten concrete trekken van het toekomstige loonbeleid heeft gegeven, heeft de instemming van de heer Borst. De verklaring van de regering dat met name in een systeem van vrije re loonvorming het Kartelbeleid zo mogelijk nog essentiëler is dan bij een meer geleide loonvorming, duidt er, naar de mening van de heer Borst op, dat de regeling de stabili teit van het prijsniveau wil bevocpë- ren, niet In de eerste plaats door mid del van een rechtstreeks ingrijpen in de prijsvorming van de individuele Nina Nina Dmitrieve keeg in Engeland asiel De echtgenote van een Russische di plomaat in Londen mevrouw Nina Dmitrieva heeft toestemming ver-' kregen om in Engeland te blijven, zo is in Londen bekendgemaakt. Mevrouw Dmitrieva is de 35-jarige echtgenote van de voormalige plaats vervangend marine-attaché die kort geleden onder geleide van twee leden van de Russische ambassade naar Moskou terugvloog. Zij vroeg asiel. Een rapport Slot van pag. 1) komingen van bepaalde protestantse groepen aan, maar het verzuimt de positieve verschijnselen in die groe pen te waarderen. Wanneer de misdadigheid in Zeeland zo ongeveer het laagst is van die in geheel Nederland, zou dat dan niet mede door deze groepen bewerkt worden En als het juist is dat er in de sa menleving stabiliserende elementen moeten zijn, vormen die groepen den niet een uiterst nuttig stabiliserend element? Aan zulke (waarderende) vragen komt echter het rapport niet toe, want het wil veroordelen en diskwalificeren om tenslotte te tenderen in de richting van hulpver lening aan het zo achtergebleven zuidwesten van Nederland. De wer kelijke bedoeling van de rapporteurs kan vermoedelijk het best als volgt omschreven worden: De sociale ont wikkeling in Zuidwest-Nederland en dus ook in Zeeland is geremd onder meer onder godsdienstige invloeden en het is nodig volgens een „sociolo gisch patroon" de mensen in dit ge bied te gaan „opheffen". Bij dit werk zullen uiteraard de so ciologen een grote en leidende rol moeten spelen. Zij en andere „op hef fers" zullen voor een groot deel van buiten Zuidwest-Nederland moe ten komen, want de inwoners zelf zullen het niet kunnen klaren. De rapporteurs zullen zich niet kunnen voorstellen, dat de be volking van Zeeland niet be reid is hun oordeel te onderschrij ven en dat deze bevolking lièvêr haar eigen weg zal gaan zonder be geleiding door een werkgroep, die een sociologisch ideaalmens zou wil len scheppen. De rapporteurs zullen nog veel min der kunnen begrijpen, dat talrijke mensen in Zeeland geen waardering kunnen hebben voor de wijze waarop het departement van maatschappe lijk werk geldsommen besteed aan sociologische rapporten. ondernemer, maar langs de weg van een verscherpt kartelbeleid. „Hier dus geen wijziging in de doeleinden van. hét beleid zelf, maar, als ik het goed aanvoel, wel in de instrumen ten. Naar mijn overtuiging zou een dergelijke wijziging een verdere stap in de goede richting betekenen" „Op het punt van de werktijdver korting laat de regering een nieuw geluid horen. Zij bindt de invoering van de werktijdverkorting niet aan bijzondere voorwaarden zoals de al-Economische Raad heeft svolen (nl. dat deze verkorting zuyi zelf zou moeten betalen), doch Stèlf haar op één lijn met andere ar beidsvoorwaarden. Ik acht dit een aanpqk van het vraagstuk van de werktijdverkorting die van reali teitszin getuigt". -Bé beleidsmaatregelen overziende die Öe regering op het gebied van lonen en prijzen aan de orde dan wel in h;et vooruitzicht stelt, heeft de heer Borst het gevoel „dat nu pas goed zal gaan blijken of onze even hoog geroemde als onmisbare samenwer king tussen werkgevers en werkne mers. waarlijk zo hecht is als veelal wordt aangenomen." De heer Borst zeide dat de vraag thans actueel is, of het al of niet aan- bevéflng zou verdienen over te gaan tot de stichting van één groot, het gehele bedrijfsleven omvattend be drijfspensioenfonds, in de eerste plaats om die groepen arbeiders voor wie nog geen dergelijke voorziening bestaat daar onder te brengen en in de tweede plaats, ook hier ter wille van de efficiëntie. De heer Borst toonde zich een te genstander van het afschaffen van de weistandsgrens van de werkloos heidswet en verhogen van deze grens in dé ziektewet. „Verlaging van de inkomstenbelasting en met name van de progressie daarin, is zeer urgent, méde in verband met de harmonisa tie in Euromarktverband", aldus spreker. VOORZITTER VAN C.M.B. SUCCES VERZEKERD. In de „He rald", een krant die te Miami (V.S.) verschijnt, stond deze advertentie: „Goudmijn te koop. Word vlug rijk en ga vroeg in ruste, honderd pro cent profijt, zeer winstgevende zaak. Reden voor verkoop: zaak bankroet". VEILIG VERKEER. Leo Stoll in Milwaukee (V.S.) kreeg een boete van honderd dollar omdat hij een taxichauffeur een pistool in do rug duwde onder de bedreiging: „Als je niet voorzichtig rijdt, schiet ik je kapot". WAT ZE ZEGGEN. De Russische premier en partijleider Nikita S. Kroesjtsjew: „Met het zwaard van Damocles zijn meer overwinningen behaald dan met het zwaard van Caesar". Ex-keizerin Soraya van Perzië: „In de grote koppen op voorpagina's komt men wan» men niet in de grote koppen op ieer voorpagina's wil komen". Inkomen „minimumlijders" moet worden verbeterd Niet minder dan 17.000 werknemers in de metaalindustrie, ouder dan 23 jaar, gingen in het eerste halfjaar van 1958 met minder dan zestig gulden netto-inkomen naar huis, exclusief de kinderbijslag. Dit opzienbarende cij fer heeft de heer H. Peters, voorzit ter ran de Christelijke Metaal Be- drïjfsbond, op de tweedaagse algeme ne vergadering van de bond te Arn hem bekendgemaakt, Het bedrag van 60.is niet veel hoger dan het totale bedrag, dat volgens de normen voor ondersteu ning de armenwet in de gemeente Utrecht wordt uitgekeerd aan een gezin bestaande uit man, vrouw, twee kinderen van omstreeks tien jaar. Nu ér weer sprake is van een toene mende welvaart, zullen niet alleen de gevolgen van de bestedingsbeperking voor de werknemer ongedaan ge maakt moeten worden, maar zal men ook moeten profiteren van de gunsti ger economische perspectieven. In de eerste plaats zullen dan de inkomens van de 17.000 minimumlijders in de metaalindustrie broodnodig verbeterd moeten worden, aldus de heer Peters. Bij deze groep van laagst betaalden heerst bitterheid en teleurstelling. In deze tijd, waarvan vele sprekers en solwijvers vermelden, dat net Neder landse volk meer welvaart kent dan Ooit tevoren, is dit niet te tolereren, Zomers met kans op onweer 1 (Van onze weerkundige 1 i medewerker). Met de zuidwestelijke stro- g ming in de bovenlucht bereik- ten ons vrijdagmiddag en - -avond enkele verspreide on- weersbuien. Om 7 uur viel in Vlissingen 4 millimeter regen. j= Over het algemeen waren de neerslaghoeveelheden ook el- ders in ons land vrijdagavond gering. Het definitieve einde van de droogtcperiode is i thans nog niet aangebroken. 1 Wel blijft in het vlakke lage- drukgebied waarin wij ons be- 1 randen, tijdens het weekend i de kans op een regen- of on- weersbui aanwezig, maar het weer houdt een zomers karak- 1 ter. Ook zal iets minder war- i me lucht worden aangevoerd. waardoor de maximumtempe- ratuur wellicht tussen 23 en i 25 graden Celsius schommelt, n Er komen echter ook weer zonnige perioden voor en de depressies van de Oceaan ko- men niet veel verder dan de 1 Britse eilanden. Zij worden tegengehouden door een sterk hogedrukgebied boven Oost- n Europa. Regen van betekenis n j§ zal er op de meeste plaatsen niet vallen. Wel kan een en- H kele verspreide bui hier en Jaar wel wat meer neerslag brengen, fcimiiimiiiiiiffliiiiiffliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiHiiiiiiiiiii aldus de heer Peters, wanneer tevens goede winsten worden gemaakt, waarvan de kapitaalbezitters grote delen incasseren. Dit is in strijd met de afspraak, die na de oorlog gemaakt is tussen werkge vers. en werknemersorganisaties, dat gestreefd zon worden naar een billij ke verdeling van de welvaart. Het moet daarom voor de werkgevers in de metaalindustrie, zo meende de veer Peters, een erezaak zijn, in de huidige situatie grondige verbetering te bren gen. Het onderzoek naar het aantal laagst betaalden in de metaalindustrie is in- festeld door de loondeskundige van et sociaal-economische bureau van de C.M.B.de heer A. J. Bruggink. Bij de berekeningen is geen rekening gehouden met vakantietoeslag, winst deling, gratificaties, overwerktoeslag en ploegentoeslag, omdat deze inkom sten niet bij de normale wekelijkse beloning thuis horen. Er zijn alleen gegevens verwerkt van uurloners in de grote metaal industrie en gaat het hier om lan delijke gemiddelde cijfers. De wer kelijkheid kan per onderneming dus afwijken. Op grond van deze betrouwbare ge gevens is kort geleden door de C.MJB. het overleg met de zusterorganisaties, de A.N.M.B. en de N.K.M.B., geopend om tot een gezamenlijk voorstel tot loonsverbetering te komen. Schip in haringhaven te IJmuiden gezonken In de haringhaven te IJmuiden is het Belgische binnenvaartschip „Frasquita", dat 466 ton meet en eigendom is van de Armature Flu- viale te Antwerpen, gezonken. Het schip, dat geladen was met onge bluste kalk, had tijdens de reis van België naar IJmuiden ruim een maand geleden te Wemeldinge lek kage opgelopen. Op 5 mei kwam schipper Marcel Van de Velde met zijn schip in IJmuiden aan om te lossen bij de kalkzand steenfabriek. Het lossen begon op de avond van die dag maar werd de volgende dag gestaakt. Volgens de schipper geschiedde dit omdat een aantal kustvaarders voorrang kreeg. Daarna kwam door de lekkage water bij de lading met het gevolg dat de ongebluste kalk werd afgekeurd, al dus de schipper. Na het stopzetten van de lossing bij de kalkzandsteen fabriek werd de „Frasquita" ver sleept naar een steiger van de Ver enigde Steenkolenhandel. Deze maatschappij weigerde echter zon der contante betaling te lossen. Toen de toestand waarin het schip ver keerde steeds ernstiger werd en de steenkolenhandel bleef weigeren te lossen werd de „Frasquita" in de Haringhaven aan de grond gezet waar het thans is gezonken. Volgens de kalkzandsteenfabriek werd op de 5e mei een deel van de lading uit sluitend gelost om het schip voor zinken te behoeden. De lading was toen al waardeloos. Nog een arrestatie in moordzaak-Thirel Gisteren is onder hen die op de Place Pigalle hnn arbeidsterrein hebben, gecollecteerd om bloemen te kopen voor het graf van de vermoorde en- traineuse Dominique Thirel. Binnen enkele uren was een bedrag van 200.000 franc bijeen. Behalve de moordenaar van Domini que, haar „beschermer" Georges Ra- pin, bevindt zich Nadine Levesque in arrest, op beschuldiging van mede plichtigheid. Zij had aanvankelijk het alibi van Rapin gesteund. Volgens de politie was zij van de misdaad op de hoogte en heeft zij zelfs het met bloed besmeurde overhemd van Ra- pin gewassen. Regisseur Charles Vïdor overleden Charles Vidor, de Amerikaanse film regisseur, is donderdagavond in zijn hotel te Wenen overleden. Hij is 5f jaar geworden. Vidor is In Boeda pest geboren. Na als regisseur in Duitsland te hebben gewerkt, kwam hij in Hollywood bij de M.G.M. De afgelopen drie weken heeft hij gewerkt aan een film over Franz Liszt. „The magic flame" geheten. Tot de films die hij gemaakt heeft behoren „Hans Christian Andersen", „The Swan" en „A farewell to arms". STEMMEN UIT DE KERKEN Interkerkelijk werk van het hospitaalschip „De Hoop" In zijn boek „De laatste der Vikingers", vertelt Jolian Boyer hoe op een van de schepen van de vissers van de Lofoten een van de leden van de bemanning ziek ligt. Alle middelen van de kleine apotheek aan boord heeft men geprobeerd. Niets helpt. Met de dag wordt de zieke erger en wat iedereen deukt, spreekt de zieke zelf uit als bij vraagt dat het Heilig Avondmaal met hem gevierd mag worden. Er is dan grote verlegenheid aan boord en men praat dat het met hem nog zo erg niet is. Maar als de zieke blijft vragen, roept de kapitein zijn mannen bijeen. Hoe dan ook, het moet gebeuren, want ze zien dat de man het niet halen zal. En zo wordt er een van de bemanningsleden aangewezen, die met water en scheepsbeschuit, omdat men niets anders ter beschikking heeft, bet sa crament bedient, tot troost van een stervende. Lezende in het jaarverslag van het hospitaalkerkschip „De Hoop", moesten we aan dat verhaal denken. Het zal op de schepen van onze vis sersvloot ook wel zijn voorgekomen dat een van de bemanningsleden ziek werd en aan boord gestorven is, al is het bij ons dan geen gebruik, zoals het in Lutherse landen wel het geval is, dat bij stervenden het H. Avond maal wordt bediend. Wie de oude verhalen gelezen heeft van de scheep vaart op Indië, weet dat er een hele boel mensen op die schepen gestor ven zijn. Vandaar dat ze scheeps- chirurgijnen en -predikanten meena men. Op de vissersschepen is dit na tuurlijk niet mogelijk geweest. Maar toch heeft men in het laatst van de vorige eeuw er iets op gevonden om de vissers bij te staan. Het particu lier Initiatief, waarbij de Ned. Her vormde en Gereformeerde Kerken 2ich hebben aangesloten, is de ge dachte geboren een sclüp uit te rus ten dat geheel en al bestemd zou zijn voor medigehe en geestelijke ver zorging van onze vissers én zo is er gekomen het hospitaalkerkschip „De Hoop", dat voor het eerst in 1899 met onze vissersvloot is uitgevaren. Dit jaar is het dus al 60 jaar, dat dit werk in alle stilte wordt gedaan. Maar in die 60 jaar is er heel wat veranderd. Moest men vroeger de schepen praaien, om met het con tact te krijgen, tegenwoordig staan moderne radiozend- en ont vangtoestellen ten dienste. Een paar jaar geleden is een nieuw hospitaalkerkschip van stapel ge lopen, dat dezelde naam heeft ge kregen als het oude en dat is uit gerust met radar eu de nieuwste vindingen van de huidige techniek. Maar in wezen is het werk waar voor dit schip bestemd is, het zelfde als wat het schip in 1899 deed. Het is een hospitaal en een kerk tegelijk, ten dienste van on ze vissers in de allereerste plaats, maar dat ook hulp biedt aan an dere schepen, vooral aan kust vaarders, wanneer zij die behoe ven. Wanneer we in het jaarverslag van 1958 zien waar dit schip het hele jaar door zo al geweest is, dan kun nen we precies zien waar onze vis sers gedurende het gehele jaar zo al hun netten uitwerpen, van af de Lofoten tot aan Het Kanaal en de Ierse Zee. „De Hoop" is een hospitaal, waar in het verslagjaar 1473 patiënten op zee behandeld zijn. Van deze 2ijn er 121 in dit ziekenhuis opgenomen, met een totaal van 686 verpleegda- gen. Er 2ijn 69 zieken aan land ge bracht om daar te worden opgeuo- (Zie slot pag. S kol. 4) Het Wereldgebeuren „Hoog" spel Als jongen kreeg ik een goede raad van mijn vader, die mij altijd voorhield: „Wat je doet. moet je goed doen. Studeren is je voornaamste plicht. Laat niets je daarbij storen, jongen, 2elfs al schie ten ze een kanon naast je afOok toen ik al burgemeester van Keulen was, dacht ik vaak aan de goede raadgevingen van mijn vader. Als ik een wethouder tegen mij kreeg, her innerde ik mij vaders woorden en het resultaat was altijd, dat ik mijn zin kreeg Dat schreef de Westduitse bondskan selier, dr. Kon rad Audenauer, onlangs in de rubriek „De beste raad van mijn leven" van een Amerikaans tijdschrift. Het ziet ernaar uit, dat hij nu tot de volgende variatie op dit thema is gekomen: „Kanselier-blijven is je voornaamste plicht. Laat niets je daarin storen, jongen, zelfs al be stoken je eigen partijgenoten en de oppositie je met de schoten van hun kritiek". En dat hij daaraan kan toevoegen: „Toen een aantal chris ten-democratische fractiegenoten uit de Bondsdag zich tegen mijn voor nemen verzetten, herinnerde ik mij vaders woorden en het resultaat was dat ik opnieuw mijn zin kreeg". Inmiddels heeft Audenauer één ding niét goed volgehouden: het kan didaat-staan voor het president schap der Westduitse bondsrepubliek. Begin april toonde hij zich tegen ve ler verwachting in bereid, om zich tot president te laten kiezen als opvol ger van dr. Theodor Heuss, die twee ambtstermijnen erop heeft zitten, niet herkiesbaar is en van een pen sioen van 80.000 mark per jaar (zijn presidentiële salaris) gaat genieten in een huisje, dat hij voor zich heeft laten bouwen in de bergen bij Stutt gart. Eerst vroeg men zich af. of Ade nauers schijnbaar onuitblusbare werklust toch tekenen van tanen vertoonde, maar spoedig bleek dat hij aan het presidentschap nieuwe inhoud wilde geven. Heuss heeft in het presïdentsambt een voornamelijk representatieve taak gezien, maar Adenauer wilde er een politiek- machtige positie van maken. Daar voor was het nodig, dat hij een wat plooibare bondskanselier onder zich kreeg. Wat dat betreft, had hij zijn hoop gevestigd op Franz Etzel, de huidige minister van financiën, die zich tot een trouwe volgeling van hem had ontwikkeld. Maar in de af gelopen weken is hem duidelijk ge bleken. dat de christen-democratische bondsdagfractie veel meer voelde voor een benoeming van prof. Lud- wig Erhard, de populaire minister van economische zaken tot bonds kanselier. Van een eventuele bondskanselier Er- hard was echter niet te verwachten dat hij zich door een eventuele pre sident Adenauer zou laten onder sneeuwen. Onlangs het de profes sor die het „Wirtschaftswunder" op zijn naam heeft staan al weten, dat hij het weliswaar in principe eens was met Adenauers buitenlandse po litiek, maar dat hij misschien een ietwat andere tactiek zou toepassen... In verband met deze tegenkanting be dacht Adenauer zich. Hij trok don derdagavond zijn presidentschaps kandidatuur in en stond op aanblij ven als bondskanselier. Bij de ontmoeting met president Eisenhower omstreeks Dulles' begrafenis heeft Adenauer de overtuiging gekregen, dat slechts de Amerikaanse president en hijzelf de wereldvrede kunnen bewaren", zo heeft een functionaris van de West duitse christen-democratische partij gisteren in Bonn aan verslaggevers meegedeeld. Volgens andere berich ten, die deze lezing bevestigen, heeft Adenauer als reden van zijn besluit de moeilijke internationale toestand genoemd. Volgens hem maakte die toestand een wijziging in de leiding van de Duitse politiek onmogelijk. Dit kan waar zijn, maar dan is er alle reden om West Duitsland te beklagen waar niemand zo goed als de (inderdaad buitengewoon begaafde en voor het westen zeer betrouwba re) Adenauer te vinden zou zijn ter vervulling van het premierschap. Dan wordt het hoog tijd dat Adenauer zelf eens goed naar een opvolger gaat rondneuzen, want hij mag van zichzelf al heeft hij dan al op 17 jaren na een eeuw volgemaakt niet veronderstellen dat hij „eeuwig" aan het Westduitse roer kan staan. Er zijn op 83-jarige leeftijd tegen slagen denkbaar, waarvoor men capi tuleren moet, ook al heeft men van zijn vader geleerd zich door niets uit het veld te laten slaan en zijn zin door te drijven. DR. KONBAD ADENAUER staat op aanblijven

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3