Gunstige ontwikkeling Zeeuwse arbeids-situatie hield aan Kapitale landbouwschimr in Lewedorp in as gelegd Zeeuwse Almanak IN HALF UUR VIEL 37 MM REGEN TE RETRANCHEMENT PLASTI COLOR CIRCA 1800 BELGEN WERKEN IN ZEEUWSE GRENSSTREEK Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 6 JUNI 1959 LAATSTE VOER HOOI WAS JUIST BINNEN Schade bedraagt ruim 100.000,- Tien minuten nadat het laatste voer hooi van de nieuwe oogst was opgetast, is vrijdagmiddag om zes uur brand uitgebroken in de kapitale landbouwschuur van de landbouwer A. Vermue aan de Oude Rijksweg te Lewe dorp. Binnen weinige ogenblik ken was de gedeeltelijk uit hout opgetrokken en met riet bedek te schuur één grote vuurzee. De schuur werd geheel in as gelegd; het aangebouwde huis bleef ech ter dank zij snel en kordaat op treden van de brandweer ge spaard. Aan levende have ging niets verloren, maar wel werden tal van-landbouwmachines een prooi der vlammen. De schade bedraagt meer dan honderddui zend gulden. De landbouwer is verzekerd. „De arbeiders waren enkele ogenblik ken tevoren naar huls gegaan en zelf had ik juist de schuur verlaten, waar in we vijf gemet hooi hadden ge bracht, toen enkele omwonenden met zwaaiende armen mijn richting uit kwamen. Achter mij hoorde ik plot seling een onnatuurlijk sterk aan zwellend geronk en toen ik de schuur weer opendeed, sloegen de hitte en de vlammen me tegemoet". Verbijs tering klonk door in de stem van de landbouwer, terwijl hij ons het som- Klachten over de Zterikzeese grachten Bouw rioolzuiveringsinsfallatie zou oplossing zijn Het probleem van de vervulling van de grachten rond Zierikzee, veroor zaakt door het stadsvuil, uit de riool- bulzen, heeft het gemeentebestuur van Zierikzee reeds veel zorgen ge geven. Dezer dagen kwam deze kwes tie weer eens extra onder de aandacht omdat een aantal imvoners zich met een schrijven tot B. en W. heeft ge wend, waarin de onhoudbaarheid van deze situatie naar voren werclge bracht. Bi ëri W. hebben da arop een"bespre king gehad met de briefschrijvers, waarbij de zaak nog weer eens van alle kanten is bekeken en besproken. De bouw van een rioolzuiveringsin stallatie zou de meest ideale oplossing zijn, maar hiermee zou een bedrag van rond één miljoen zijn gemoeid. Ook de z.g.n. Pasveer-methode is door het dagelijks bestuur der gemeente overwogen, maar van deskundige zij de verzekerde men, dat dit systeem voor Zierikzee nauwelijks bruikbaar zal zijn. Het college van B. en W. ziet derhalve geen andere mogelijkheid dan de bouw van een complete zui veringsinstallatie. Aan de onderteke naars van het schrijven werd de ver zekering gegeven, dat dit probleem met de hoogste instanties te .Den Haag zal worden opgenomen, tenein de een oplossing voor de financiering te vinden. 'bere relaas van de brand deed. Ge lukkig had de boer kort tevoren elf kalveren van de schuur naar het erf gebracht, zodat zich op het moment van de brand geen levende have in de stallen bevond. Behalve 25 ton vers hooi en een voer stro, stonden in de bijna 50 meter lange en 12 meter bre de schuur, dié aan de achterzijde uit steen met een pannendak en aan de voorzijde uit hout met een rietendak was opgetrokken, twee wagens op luchtbanden, een aardappelsorteerder en tal van andere kleinere landbouw- machinerieën. Zij werden alle een prooi der vlammen, want het bleek niet mogelijk de schuur binnen te dringen. Huis gered De brandweren van Lewedorp, Nieuwdorp en 's Heer Arendsker- ke waren spoedig ter plaatse en met niet minder dan tien stralen werd het vuur bestreden. Op dat moment had de brand zijn hoogte punt bereikt. Vurige tongen lekten langs de zware balken van het dak en tientallen meters hoog joegen de vlammen de lucht in. De hitte was verstikkend, maar de spuit gasten versaagden niet. Zij slaag den er in het aan de schuur ge bouwde huis te sparen. Een deel van het meubilair was in middels door omwonenden en de fa milie van de landbouwer ia veilig heid gebracht, waardoor de water schade beperkt bleef. Na ruim een uur blussen hadden de brandweerlie den het vuur vrijwel geheel bedwon gen, maar tot laat in de avond bleven zij nog nablussen. De zwart gebla kerde balken en dé méést westelijke zijmuur van de schuur werden omver getrokken. Over de oorzaak tast men in het duis ter. Het is niet onmogelijk, dat kort sluiting in.de elektrische leiding de brand heeft veroorzaakt. De brand werd gadegeslagen door honderden inwoners van Lewedorp en door tal van automobilisten, die juist de on geveer 250 meter van de rijksweg ge legen hoeve „Veldzicht" passeerden. Tot ver in de omtrek kon men de rook van de brand waarnemen. Bur gemeester D. M. Vermet van 's Heer Arendskerke was op het terrein van de brand aanwezig. ONWEER TROK OVER ZEELAND Blikseminslag in duinen Haamstede felle brand door stortbui geblust Het onweer, dat vrijdagmiddag over Zeeland trok, woedde wel zeer hevig boven Retrarichement. In tijd van een half uur viel daar 37 mm. regen. In de Noordstraat liep het water en kele woningen binnen. Hoewel de lan derijen de laatste weken totaal wa ren uitgedroogd, stond het water 's avonds plaatselijk nog op land en weiden. De te velde staande gewas sen werden neergeslagen. BIJ de landbouwer J. Vercouteren té Retranchement sloeg de bliksem ln de schoorsteen. Er ontstond geen brand, doch het huis bood na de in- j een troosteloze aanblik door roet stof en neergevallen puin. Er werd niemand getroffen. Omstreeks vijf Uur sloeg de blik sem in in een met droge helm be groeide duinpan in de rijksdomei nen in de buurt van de vuurtoren te Haamstede. In een oogwenk stond de begroeiing in lichter laaie. Het vuur greep bijzonder snel om zich heen; gevreesd werd, dat in de nabijheid beginnende dennenbossen een prooi der vlam men zouden worden. Een zich plot seling ontlastende stortbui verge makkelijkte het blussingswerk der ijlings toegeschoten brandweerlie den en vrijwilligers. Advertentie PRAKTIJKEXAMEN Boekh., Ned., Fr., Duits, Eng. en Spaans, De kortste en voordeligste opleiding. R E S A - HILVERSUM Bekende Schriftelijke Cursus) VAN Min TOT WINNARES Anneke de Konink uit Vlissingen, vierde jaars leerlinge van de rJi.b.s. in haar woonplaats, heeft een eer ste prijs gewonnen in een opstelwed strijd over levensverzekering, die werd uitgeschreven door de Neder landse Vereniging ter Bevordering van het Levensverzekeringswezen. INITIATIEF Er zijn van die dingen, waarin een klem land groot 'kan zijn, zo kan men menigmaal leren, wmneer er weer eens iets verricht - is waarop die juichkreet van toepassing is. Er zijn ook zaken, waarin een kleine gemeente vooruitstrevend kan zijn, zo leerden wij de afgelopen 'week en wij leerden dat in Wolf aartsdijk. Misschien kvAmén anderen er ook nog iets van leren en daarom zij hét hier vermeld. In Wolfaartsdijk dan hebben de se cretarie-ambtenaren van half mei tot half september elke' dinsdag en donderdagmiddag vrij. Jawel, dan kunnen ze gaan zwemmen, roeien, vlinders of vliegen vangen, al naar het hun uitkomt. Dat is mogelijk dank zij een enkele jaren geleden door de burgemeester genomen ini tiatief. Hij stelde poor, dat de amb tenaren in de zomermaanden elke morgen om half acht met hun werk zaamheden zouden bèginmen en ails compensatie zouden daar dan die twee vrije middagen per week te genover staan. Dat initiatief is met gejuich be groet en in de praktijk heeft men er al bijzonder veel plezier van be leefd. Méér valt er niet over te vertéllen, tiet lijkt ons overigens voldoende..,. En wie er persé meer van wil weten in Wolf aartsdijk, waar de victo rie begon, weten ze er alles van De prijs bestaat uit een bedrag van f 50 terwijl de winnares tevens met haar klasgenoten een eendags uit stapje zal mogen maken. De opstelwedstrijd was verbonden aan het gebruik van een schoolboek je, getiteld „Levensverzekering in leiding ten dienste van het onder wijs". Do Nederlandse Vereniging ter be vordering van het Levensverzeke- ringswezeri stelt di,t boekje ter be schikking van alle scholen, waar men het onderwerp levensverzekering met de leerlingen wil behandelen. De jury, die de opstellen beoor deelde, bestond uit deskühdigen op onderwijs- en op levensverze- keringsgebied. De inzendingen waren verdeeld in drie groepen; .in elke groep waren drie prij zen en een schoolreisje beschik baar gesteld. VOOR DE RADIO Een aantal leerlingen van de Jan Ligthartachool in Goes komt woens dag 10 juni „voor de radio". Hun stemmen van de jongens en meis jes uit de vijfde en zesde klas zul len te beluisteren zijn in het V.P.R.O. schoolradio-programma. De uitzen ding begint 's morgens om tien uur. Het programma gaat de ether in onder het motto .„Liedje van de week". STANDPLAATS Bruinisse heeft thans een eigen standplaats voor woonwagens. Er kon ruimte worden gevonden op de plaats, waar enige jaren het zogenaamde „poldermaga zijn" stond, waarin goederen op geslagen waren, die hij de be strijding van eventuele rampen konden worden gebruikt, GOUD Te Hoek vierde het echtpaar L. de Blaay-van Hermon onder grote be langstelling het vijftigjarig huwe lijksfeest. Buurtgenoten hadden de woning van het echtpaar versierd. Belden zijn nog goed gezond. Met spaden en hakmessen De brand werd het eerst opgemerkt door de lichtwachter J. Straayer van de vuurtoren te Haamstede, die ter stond de brandweer alarmeerde. Ge alarmeerd door klokgelui en sirene- geloei spoedden zich niet minder dan 150 met spaden en hakmessen gewa pende vrijwilligers naar de onheils plaats. Toen brandweer en vrijwilli gers de duinen bereikten, had de stortbui het ergste vuur reeds ge doofd; men kon onmiddellijk met het nablussingswerk beginnen. Indien de stortbui niet was gekomen, zou dé schade zeer groot zijn geweest. Nu lieten de vlammen ongeveer driehon derd vierkante meter duinterrein zwartgeblakerd achter. In de gemeente Sluiskil, tér hoog te vail Driekwart, sloeg de blik sem in een Canada-boom. De boorit werd finaal gehalveerd. Zeeuwse landdag Ned. Chr. Vrouwenbond te Vlissingen Het gewest Zeeland van de Neder landse Christen Vrouwenbond houdt op woensdag 17 juni a.s. zijn landdag in de hervormde Johanneslierk en de gereformeerde kerk te Vlissingen. De begroeting zal des morgens ge schieden door de gewestelijke presi dente, mevrouw N. Homburg-Hoek- velt, gevolgd door een meditatie „Er bij zijn". Dr. C. Gilhuis uit Den Haag zal spre ken over „Zorg voor uw ziel", ter wijl mevrouw A. van Kamervan Driel zal declameren. Na afloop zal een vaandelshow en sa menzang worden gehouden op de NieuweMarkt. (Advertentie) VRAAG FOLDER EN KLEURADVIES POSTBUS 8032 - AMSTERDAM Nieuw tijdschrift „West-Vlaanderen werkt" Interessant voorlichtingsorgaan De West-Vlaamse Economische Raad, waarmee ook in Zeeland pret tige contacten bestaan, heeft onder de titel „West-Vlaanderen werkt" 't eerste nummer van een in vele op zichten zeer verzorgd tijdschrift uit gegeven. Bedoeling is met deze uit gave in brede kring belangstelling te wekken voor de handel, nijverheid en landbouw ln dat gewest, een stre ven dat begrijpelijk ook door de gouverneur van de Belgische provin cie West-Vlaanderen, ridder P. van Outryve d'Ydewalle, in een voor woord ten zeerste wordt toegejuicht. Het rijk geïllustreerde nummer be vat een aantal, uitstekende artike len over de taak van de provincies in het Belgische staatsbestel, over het ernstige tekort aan werkgelegen heid In West-Vlaanderen en de ka rakteristieken van de landbouw in deze provincie. Interessant is verder onder meer een door de burgemees ter van Brugge onlangs uitgespro ken rede over de industriallserings- politiek van deze stad. In een serie over de West-Vlaamse bedrijven wordt als eerste de diamantnijver heid van Diksmuide belicht. Tweede Kamerfractie Partij van de Arbeid op werkbezoek in Zeeland Binnen het raam van het werkbe zoek, dat de Tweede Kamerfractie van de Partij van de Arbeid op don derdag 11 juni a.s. aan Zeeland zal brengen, wordt die dag om half ne gen in de Statenzaal te Middelburg een vergadering gehouden van Ged. Staten met de Kamerfractie. Oud-burgemeester van Kats en Colijnsplaat overleden De heer J. W. A. Stute, die van 1905 tot 1940 burgemeester van Colijns plaat en Kortgene la geweest is op de leeftijd van 84 jaar in Apeldoorn overleden. Het stoffelijk overschot is woensdag j.l. in Harderwijk ter- aardebesteld. Provinciale subsidie van V.A.S. naar Veilig Verkeer Op een buitengewone algemene ver gadering van de Vereniging voor Al- coholbestrijding bij het Snelverkeer (V.A,S.) werd in het afgelopen jaar besloten de vereniging pel- 31 decem ber 1958 op te heffen. De activitei- van deze vereniging zullen wor- voortgezet door het Verbond voor Veilig Verkeer. In verband hiermede verzoekt de li quidatie-commissie van de V.A.S. de provinciale subsidie van 100,per jaar, die tot nu toe ten goede kwam aan deze vereniging, te willen ver lenen aan het Verbond voor Veilig Verkeer voor de bestrijding van het alcoholgebruik bij het wegverkeer. In verband hiermee stellen G.S. do Provinciale Staten voor de jaarlijk se subsidie van het Verbond voor Veilig Verkeer van 100,te bren gen op 200,— per jaar. Vrijdagmiddag- en avond is de heer B. H. Lavooij, hoofd van de Geref. school in de Gravenstraat te Middel burg gehuldigd in verband met zijn veertigjarig jubileum als onderwij zer aan deze schoot Namens de leer lingen kreeg de jubilerende hoofdon derwijzer, tjlie vergezeld werd door zijn echtgenote, een elektrisch scheerapparaat en scheerspiegel aan- (Foto P.Z.C.). Collecten De collectes ten bate van de Stich ting Christelijke Blindenhulp bracht te Aardenburg 50,92 op. Toch zomeravondfeesten in Zierikzee De zomeravondfeesten, die enkele Ja ren terug Zierikzee bekend maakten bij de toeristen op het eiland, zullen misschien ook dit jaar weer worden gehouden. De voorzitter van „Zierik zee ontvangt vreemdelingen", de heer M. C. Doeleman, heeft tot de plaatselijke middenstanders het ver zoek gericht mee te helpen aan het verhuren van een dertigtal markt» tentjes. A.s. woensdagavond zullen „Z.O.V." en de middenstanders in het Huis van Nassau een beslissing ne men. IN VLISSINGEN ECHTER STIJGING VERVANGING MOEILIJKE MATERIE In de grensstreek van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen vinden ongeveer 1800 Belgische arbeiders hun dagelijks werk. Aldus werd meegedeeld tijdens de maandelijkse persconferentie van het districtsbureau voor de arbeids voorziening ln Zeeland te Middelburg. Van dit aantal zijn ongeveeT 1200 mannelijke arbeidskrachten, die voornamelijk hun emplooi vinden ln de in dustrie rond Sas van Gent, terwijl er verder ongeveer 600 Belgische vrou wen werken in de textielindustrie In het land van Hulst. mensen, die niet gemist kunnen wor den, althans binnen korte tijd niet. Bovendien zou het niet redelijk zijn om de Belgen zo maar los te laten. Zij zijn het immers geweest, die enkele jaren geleden de fabrie ken uit de moeilijkheden hielpen, toen er bijna geen Zeeuwse werk krachten te krijgen waren. Zo is bijvoorbeeld in de suikerindus trie geprobeerd om meer Zeeuwse ar beiders te werk te stellen, maar dit bleek bijzonder moeilijk te zijn. ,J)ruppelsgewijs De mogelijkheid om tot vervanging over te gaan, is overigens wel aanwe zig, maar dit proces zal „druppelsge wijs" kunnen geschieden. In alt pro ces zal men er ook toe moeten over gaan om de jeugd een vakscholing te geven, waarmee men reeds bezig ia. Verder moet er nog rekening worden gehouden met het feit, dat met name de Belgische vrouw gemakkelijker voor de industrie aan te trekken is dan de Nederlandse. De heer Buissing verzekerde tot slot, dat men dit ge bied moet beschouwen als één ar beidsmarkt. „Gewild" Voorts werd meegedeeld, dat enkele Rotterdamse cargadoorsbed rijven weer stappen ondernomen hebben om arbeiders uit het rayon Tholen aan to trekken. Het aanbod is momenteel bijzonder vlot, waardoor het aantal Thoolse arbeiders in de Rotterdamse havens uitgebreid kon worden van 200 tot 800. Het 19 in de loop der jar ren gebleken, dat de Thoolse arbei der door zijn goede werklust bijzon der „gewild" is in de Rotterdamse ha- ven. Tholen naar Rotterdam Gezien de vrij belangrijke ar beidsreserve, die in Zeeland mo mentcel bestaat, Is het begrijpe lijk, dat de mogelljkhoid onder ogen gezien wordt ons deze Belgi sche arbeidskrachten, of althans een belangrijk ded er ran, door Zeeuwen te vervangen. De secre taris van het districtsbureau voor. de arbeidsvoorziening, de heer O. J. Buissing, verklaarde, dat het hier echter een bijzoader ingewik kelde materie betreft. Het Districts Bureau Arbeidsvoorzie ning heeft al eerder besprekingen met diverse instanties en fabrieksdirecties gevoerd om tot een eventuele vervan ging te komen. Men kan de Zeeuwse arbeidskrachten echter niet zo maar op da plaats van onze zuiderburen zetten. Ten eerste bevinden rich on- de Belgische werkers veel vak- In vergelijking met mei 1958 komt Zeeland echter landelijk achterop De iets gunstiger ontwikkeling van de arbeidssituatie, die zich gedurende april van dit jaar in Zeeland voordeed, heeft zich gedurende mei voort gezet. Aan het eind van de afgelopen maand was het aantal werklozen gedaald van 3515 tot 2112 mannelijke arbeidskrachten, hetgeen 8.6 van do mannelijke loontrekkende» in onze provincie betekent. Het totaal aan tal werklozen was eind mei zelfs ruim 200 minder dan in mei 1958. Hoewel dit vanzelfsprekend een verheugend verschijnsel is, neemt Zeeland toch ceit uitzonderingspositie in met betrekking tot do andere provincies. In de andere dele» van het land was het auntal dit jaar namelijk beduidend minder dan in mol van het vorige jaar. Op de landelijke provinciale lijst staat Zeeland nog steeds vrij „stevig" op de vierde plaats achter Drente (met 85 per 1000 mannelijke loontrekkenden)Groningen (58) en Fries land (50). Het Zeeuwse cijfer is 36 per 1000, waarna Overijsel op de 5e plaats komt met 27 per 1000. Dé gunstige ontwikkeling in onze provincie heeft zich ln versterkte mate doos-gezet dank zij de werkge legenheid in de landbouw. Door het vergrote bietenareaal zijn de verple- gingswerkzaamheden namelijk aan zienlijk uitgebreid. Overigens lopen doze werkzaamheden thans weer af, zodat op het districtsbureau voor de arbeidsvoorziening voor Zeeland te Middelburg nu al rekening wordt ge houden met een iets grotere werk loosheid, Niettemin zal het huidige cijfer van mei j.l. zich wel ongeveer handhaven tob september, waardoor met de aardappel- en bletenoogst weer een daling zal intreden. Ing held in de landbouw (van 825 tot 188), telde ook die in de groep losse arbeiders flink mee (653 tot 356). Voorts was er een flinke daling te zien in de bouwnijver heid (547 tot 327), waarvan thans zowel de B.- en U.-sector als de W.S.W.-sector een belang rijk deel voor hun rekening na men, De daling in de metaalnij verheid was nog van weinig be tekenis, zodat de situatie in deze bedrijföklasse nog weinig roos kleurig is. Uit een analyse is op te maken, dat de seizoenwerkloosheid ln mC daal-, de van 000 tot 100, de Wrijvings werkloosheid van 600 tot 300, de werkloosheid van minder-geschikt en van 810 tot 780, de structuurwerk loosheid van 1400 tot 850 en de ove rige (conjunctuur.) werkloosheid van 110 tot 80. Vlissingen In bijna alle Zeeuwse rayons werd de gunstige ontwikkeling geconsta teerd, behalve in Vlissingen, waar het aantal werklozen zelfs steeg van 887 tot 394. Daar ook de daling in het rayon Middelburg niet groot was, namelijk van 624 tot 339, vormt Walcheren één der zwakke plekken. Na de beide reeds genoemde rayons volgen Hulst met 309 (vorige maand 537) en Oostburg met 333 (649) werkloze mannen, waaruit dus blijkt dat deze rayons een flinke sprong vooruit maakten. Dat was ook het geval op het eiland Tholen, waar het aantal werklozen daalde van 332 tot 56. Verder daalden Terneuzen van 284 tot 161, Goes van 482 tot 159, Kruinlngon van 145 tot 67, Bas van Gent van 27 tot 23, en Zierikzee ••an 98 tot 71. De vraag naar mannelijke ar beidskrachten steeg gedurende mei van 207 naar 805, ongeveer hetzelf de peil als in mei 1956. Het. aanbod van vrouwelijke arbeidskrachten daalde in de verslagperiode van 257 naar 91, eveneens hetzelfde peil als in 1958. VANDAAG. Middelburg Electro Betaald nachtto- gies 7 en 9.15 uur. 19 Jaar; Schouw burg: De Tien Geboden. 8 uur. a.l.; De Vergenoeging: Filmmiddag gym nastiekvereniging ..Achilles",. Schut tershof: Dansavond v d. heei Meeuw- se, 20 uur; Gouden Poorte: Feest avond Juniorenvoetbalvereniging ..Zeelandia", 29 uur Vlissingen Alhambra; Als de kraanvo gels overvliegen, 7 en 9 uur, 14 Jaar; Luxor: Op het spoor der verdwenen vrouwen. 7 en 9 uur, 14 jaar; Schelde- kwartier: Slotavond Rode-Kruisoam- pagne, 8 uur. Domburg Badpaviljoen: De pastoor van Kirchfeld, 20 uur, 14 Jaar. Goes Grand: Met de dood voor ogen, 7 en 9 uur, 14 Jaar. MORGEN Middelburg - Electro: Betaald nachtlo- gies, 3.30, 7 en 9.15 uur. 18 Jaar; Schouwburg: De Tien Geboden. 280 en 8 uur, a.l. Vlissingen Alhambra Als de kraan vogels overvliegen. 3_ 7 en 9 uur, 14 Jaar; '.uxor Op het' spoor der ver. dwenen vrouwen, 3. 7 en 9 uur, 14 jaar. Goes Grand: Met de «lood voor ogen, 7 en 9 uur, 14 Jaar. Het huis der ge heimen, 3 uur, 14 Jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2