PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BRITSE KONINGIN OPENT NAV0-C0NGRES Westen op voorwaarde bereid tot concessies De Middelburgers en „hun" beiaard.... Voor het opstellen van richtlijnen IN ROTTERDAM 3 BEDRIJVEN DOOR VUUR VERWOEST C.D.U.-FRACTIE KEURT BESLUIT VAN ADENAUER GOED 202e jaargang - no. 131 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: P. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 6 juni 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing.' mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels» 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. i tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 20: Temeuzen. Brouwerijstraat 2: Zierikzee. red. tel. 2425. adm tel. 2094. In Westminster Hall te Londen heeft koningin Elizabeth vrij dagochtend het Atlantische congres geopend, waarop de komen de vijf dagen ongeveer 650 gedelegeerden uit 14 N.A.V.O.-lan- den behalve IJsland zich zullen beraden over de richtlijnen voor de eerstvolgende tien jaar van de alliantie. De koningin, die met de traditionele pracht en praal, eigen aan officiële gebeurtenissen in de Britse hoofdstad, met prins Philip in het met een kleurige bloemenschat getooide historische ge bouw was binnengeleid, herinnerde er in haar toespraak aan, dat de Noordatlantische Verdragsorganisatie de eerste werkelijke poging is om een praktische vorm te geven aan de groeiende wens nauwer samen te werken voor de veiligheid en het welzijn van de volkeren in de toekomst. In een korte toespraak, die aan de opening door de Engelse vorstin voor afging, zei de voorzitter van het con gres, de Nederlander J. J. Fens, dat de bijeenkomst daarom van zo'h groot beïang is, omdat de versterking van de eenheid der Atlantische landen het doel is. De openingsplechtigheid van het con gres, waarop ook nog is gesproken door de Britse minister-president Macmillan, werd bijgewoond door le den van de Engelse regering, het corps diplomatique, de N.A.V.O.-op- Eerbevettiebber in Europa generaal Nordstad, de secretaris-generaal van de alliantie de heer P. Spaak, en vele militaire autoriteiten. Minister Luns, heeft vrijdagmid dag in een rede verklaard, dat „ze kere militaire regelingen, zelfs met inbegrip van een element van demilitarisatie, met de Sowjet- Unie zouden kunnen worden aan gegaan, indien overeenstemming zou kunnen worden bereikt over een geleidelijk proces van Duitse hereniging, in vrijheid tot stand te komen, en de oplossing van an dere Europese politieke vraag stukken". Minister Luns betoogde dat de weste lijke mogendheden zoals is geble ken uit het door hen ingediende plan Een rapport Alweer een rapport! Inderdaad, maar wanneer zo'n rapport verschijnt met op het omslag foto's van Veere, van een dam in een zeearm en van een Walcherse boer, dan verdient zo'n rapport in Zeeland aandachtig hekeken te wor den. Het gaat hier om het rapport, dat de breedsprakige titel draagt: „Soci ale aspecten van dc ruimtelijke ont wikkeling van Zuidwest-Nederland". Het rapport is samengesteld door een werkgroep, die werd ingesteld door de minister van maatschappe lijk werk. Enkele dagen geleden wer den de voornaamste bijzonderheden uit het rapport reeds in de P.Z.C. gepubliceerd. Dat er nóg eens op dit rapport wordt teruggekomen, vindt zijn oorzaak niet in de feitelijke in houd van dit werkstuk. Het bevat gegevens, die voor het overgro te deel in Zeeland alleszins bekend zijn en die men geput heeft uit eer der verschenen rapporten, brochures, boeken, tijdschriftartikelen enz. Men had ook- de laatstverschenen vijf jaargangen van de Provinciale Zeeuwse Courant kunnen gebruiken, maar men heeft dat toevallig niet gedaan. Aan de vele en zorgvuldig verzamel de gegevens heeft de werkgroep slechts sobere beschouwingen toege voegd en men mag haar de lof niet onthouden, dat zij op overzichtelijke wijze allerlei feitenmateriaal bijeen bracht. dat nu dus gemakkelijk ter beschikking komt van hen, die iets willen weten over de sociale aspec ten in Zuidwest-Nederland. Na deze lof past echter een waarschuwing. Het rapport is voor Zuidwest Nederland en dan met name voor Zeeland een onpret tig rapport. Het stelt bepaalde fei ten vast en het groepeert die op een- zijdig-sociologische wijze. Zo wor den in het rapport enkele sociologi sche aspecten van het Protestantis me beschreven op een wijze, waarbij deze vorm van godsdienstigheid heel nadrukkelijk omlaaggepraat wordt. Weliswaar gaat het slechts om enke le bijzondere vormen van het Pro testantisme, maar de rapporteurs menen, dat deze groepen grote vloed hebben. Het Protestantisme zou oorzaak zijn van elkaar-vijandig-gezinde groepen, in dorpen. Er zou sprake zijn van „zogenaamde bevindelijkheid", er van het verscherpen dfer klassetegen stellingen in het geestelijk vlak. Hel is nodig, zo wordt er gezegd, dat er een andere instelling komt.... een meer constructieve houding tégen over het maatschappelijk gebeuren. Dit zijn maar enkele voorbeelden van sociologische kritiek op het Protestantisme en daarom gaat het niet voornamelijk. Achter deze woorden en achter dit gehele rap port proeft men een gevaarlijk-een zijdige denkwijze en dat is heel wat erger. Het rapport geeft wel tekort- (Zie slot pag. 3 kol. 1) werden gewond Op een terrein aan de Stadionweg te Rotterdam, waar vele Industrieën ge vestigd zijn, heeft gisteren een brand gewoed, waardoor in twee unr tijds drie bedrijven geheel of gedeeltelijk werden verwoest. De brand ging niet alleen gepaard met een grote rook ontwikkeling, die kilometers ver in de omtrek was te zien, maar ook met ontploffingen van zuurstof- en bu taangascilinders. Hoewel tijdens het uitbreken van de brand in twee der bedrijven een dertig man personeel werkzaam was, heeft idereen zich tij dig in veiligheid kunnen stellen. Wel werden twee brandweerlieden ge wond; een kreeg door een steekvlam brandwonden aan gelaat en handen, de ander werd gewond door aanra king met chroom zuur. zeker bereid zijn concessies van militaire aard te doen indien de Sow- jet-Unie bereid is samen te werken om tot een oplossing van het Duitse vraagstuk te komen, dat de wortel is van de spanning in Europa. „Er is geen grond aanwezig voor de be schuldiging, dat de westelijke houding star is en dat het Westen niet wenst samen te werken bij de pogingen de spanningen in Europa te verminde ren. Uit de overige referaten is het vol gende te concluderen: De koude oorlog zal voortduren. Het strijdtoneel zal zich verplaat sen van Europa naar Azië en Afrika. De strijd zal eerder op economisch, politiek en propagan distisch dan op militair terrein worden gevoerd. Het Westen mag „het schild" niet verwaarlozen, en moet tegelijker tijd op de andere strijdtonelen krachtig en met initiatief optre den. China wordt de komende tien jaar de eerste mogendheid van Azië. Om een tegenwicht te vormen dient het Westen India krachtig te steunen. Het gevaar van militaire agressie van de Sowjet-Unie is gering. Maar het gevaar van politieke, economische en propagandistische agressie is zeer groot. Het Westen moet zijn hopeloze strijd tegen het nationalisme in j Azië en Afrika opgeven. Engeland, Frankrijk, België, Ne derland en Portugal moeten geza menlijk besluiten hun koloniën uiterlijk in 1970 zelfbestuur te ge ven, of deze koloniën zullen zich zelf onafhankelijk maken, even tueel tegen de wil van het thans besturende land. Een door ex-president Truman, de Canadees Lester Pearson en 155 an dere prominente staatslieden, schrij ve: i en politici ondertekende petitie werd gisteren ingediend. Daarin woidt voorgesteld de N.A.V.O., in we zen een militair lichaam, op politiek, economisch en cultureel terrein te versterken. GASCILINDERS ONTPLOFTEN Twee brandweerlieden IJmuiden In IJmuiden werd door brand grote schade aangericht in de poetslappen- fabriek van de firma Lagendijk. Hoe wel de Velsense brandweer het vuur met negen slangen vier uur lang be streed brandden twee snijkamers vol ledig uit. Een grote voorraad mate riaal, voornamelijk lompen, ging ver loren. Het blussingswerk werd ern stig bemoeilijkt door de grote rook ontwikkeling. De werkzaamheden in de fabriek zullen voorlopig worden gestaakt. Zwijndrecht Een kort durende, maar felle en daardoor gevaarlijke brand heeft gisteren gewoed in de opslagplaat sen van de zakkenhandel B. Peters te Zwijndrecht. Het vuur, ver moedelijk veroorzaakt door kort sluiting in de elektrische instal latie, greep snel om zich heen en de inhoud van de opslagplaatsen, gevestigd in drie oude woningen, ging dan ook geheel verloren. JK KAN MIJN POST NIET VERLATEN" Bijeenkomst was niet gemakkelijk voor kanselier De bondsdag-fractie van de CJ).U. heeft gisteren een bijeenkomst ge houden waarin drie uur lang op soms stormachtige wijze het besluit van bondskanselier Adenauer besproken is. In het begin was er zeer veel kri tiek en trachtten vele leden Adenauer, die natuurlijk aan de besprekingen deelnam, tot herziening van zijn be sluit te brengen. Maar aan het eind van de besprekingen werd liet be sluit om de kandidatuur voor het Westduits presidentschap niet te aan vaarden, toch goedgekeurd, en wel met algemene stemmen, zoals Will Rasner, één der partijbestuurders, na afloop van de fractievergadering meedeelde. De discussie was vrij en openhartig, vertelde Rasner, maar men respec teerde Adenauers besluit tenslotte. De reden ervoor had de doorslaggege ven dr. Adenauer acht de tijd te kritiek om zijn verantwoordelijkhe den los te laten. „Ik kan mijn post, op zulk een kri- moment niet verlaten", had Adenauer geschreven in een brief aan Heinrich Krone, fractievoor zitter van de C.D.U. in de bonds dag. Het land en de partij hebben Adenauer nodig, en daarom blijft hij aan als bondskanselier. Zou de Geneefse ministersconferentie succes hebben, dan zou een topconfe rentie volgen, „en daar zou waak zaamheid geboden zijn", zei Adenauer in zijn brief aan Krone. En komt er geen topconferentie, dan is de situa tie nog veel moeilijker. Adenauer heeft vrijdag eerder op de dag zijn regering over het besluit in gelicht. Er werd niet over gediscus sieerd. Prof. Erhard, vice-kanselier en minister van economische zaken, die op het ogenblik in Amerika is, was donderdag telegrafisch ingelicht. Erhard was één der voornaamste kandidaten voor het kanselierschap, doch Adenauer zou hem niet als op volger gewenst hebben. Erhard heeft zijn Amerikaanse reis met een dag bekort en zal na dinsdag in plaats van woensdag in Bonn terug zijn. De C.D.U.-commissie, die de kan didaatstelling voor de presidents verkiezing verzorgt, is door dr. Adenauer voor 11 juni bijeenge roepen. Dan zal dit zestig leden grote college zich beraden over een andere C.D.U.-kandidaat voor het Westduitse presidentschap. Prinses Paola in Brussel Prinses Paola Roffo di Calabria Is vrijdagavond per vliegtuig op het vliegveld van Brussel aangekomen, waar zij door haar verloofde, prins Albert, werd begroet. Het paar stap te onmiddellijk in de sportauto van de prins, vlak bij het vliegveld wer den zij opgewacht door een menig te van circa 400 juichende mensen. Het duurde een kwartier voor liet paar zijn reis naar het paleis van Laekcn kon vervolgen. Intussen blijven in Brussel geruch ten de ronde doen over een op han den zijnd huwelijk van koning Bou- dewijn. De koning heeft onlangs in Amerika verklaard, dat hij hoopte de Belgen een jonge koningin te ge ven. In hofkringen in Brussel weet men van niets. Een populair Brussels weekblad publiceerde vrijdag echter 'n grote foto van prinses Maria-Therèse van Bour- bon-Parma met als onderschrift „wij zullen spoedig een koningin hebben". Het blad schreef uit „be trouwbare bron" te hebben verno men dat de koning voor het ein de van het jaar zal trouwen. Lof en kritiek op het carillon GROOT WAS DE VREUGDE van de Middelburgse bevolking toen de beiaard van de Lange Jan weer voor het eerst na de oorlog zijn to nen hoog over de daken van de stad „uitstrooide". Verrast en stil luis terden duizenden op dit moment naar de bronzen stemmen, die rond vijftien jaar tevoren op zo geweld dadige wijze in de vuurkolommen van Middelburgs Abdij gesmoord werden. Maar nu klonken ze weer, tijdens de kwartieren, halve en he le uren en tijdens de beiaardconcer ten. En tochNu, ongeveer vijf jaar later, blijkt een deel van de Middel burgse bevolking toch niet hele maal tevreden over de beiaard. Met name niet over de wijze, waarop de klokken klinken tijdens de tijdmel dingen. De voornaamste grief is wel, dat het geluid veel te zwaar is en te weinig melodieus. Toen wij onlangs een bezoek brach ten in een kantoor op één der kaai en, draaide onze gastheer een band recorder af, waarop een in het kan toor gehoudien gesprek vastgelegd was. Op een gegeven moment kon men duidelijk het Lange Jan-caril lon horen spelen. „Daar komt die herrieschopper er weer tussen", bromde onze gastheer. (Zie slot pag. 5 kol. 2) Hoog in de Middelburgse Lange Jan ontlokt de stadsbeiaardier, de heer Th. C. Ferwerda de tonen aan het carillon. (Foto P.Z.O.), In een bijzondere vergadering van de Provinciale Staten van Noord-Bra bant, in het huis van het provinciaal bestuur te Den Bosch is de Neder landse minister-president prof. dr. J. E. de Quay, gehuldigd in verband met zijn koperen jubileum als com missaris der koningin, terwijl hij te vens afscheid nam uit deze functie. De foto toont prof. dr. Quay bij een van hem door Sierk Schreuder ge schilderd portret, dat werd aangebo den door de heer G. P. Philippart, oudste lid van de Staten en waarne mend commissaris der koningin (linies). KORTE PREDIKATIE GELOGEN TEGEN GOD Gij hebt niet tegen mensen gelogen, maar tegen God. (Hand. 5 J,b) De grootste weerstand tegen het evangelie komt niet van buiten, maar van binnenuit de kerk. Ananias en Sapphira staan voor de mogelijkheid, geheel vrijwillig de hoogste daad van liefde te verrich ten door al hun bezit ten bate van de gemeente te verkopen. Velen wa ren hen daarin voorgegaan. Alle dwang ontbrak daarbij. God geeft Zich volkomen, eist Hij o»ts dan niet volkomen op? De omgang met Jezus had hen onbezorgd gemaakt en echt; zij konden niet veel geven om bezit, zekerheid en eer. Maar deze twee wagen het niet voor 100 procent mei God. Zij houden wat voor zichzelf achter, een appeltje voor de dorst, een voorioerp voor zelfzucht en ijdel- heid. Maar dat moet worden geca moufleerd. De leugen leidt tot len gen. Zij doen zich net zo voor als de anderen, maar het is schijnheilig heid, misschien mooi voor de mensen, maar een uitdaging van God. Maar God zegt: "f is niets, als je 't zo wilt doen kun je het beter nalaten, je hoeft het niet te doen, zo is het een aanfluiting voor het evangelie, zo is het zonde tegen de Heilige Geest. Volgens Jezus is dat de enige zonde die niet vergeven kan worden. Want deze zonde is een afslaan van de enige redding van de zonde, is een afzagen van de tak waarop men zit. Wanneer men Gods liefdesaanzoek zo bewust afwijst, sluit men zichzelf buiten, blijkt het leven dood te zijn en zal het dit blijven. De plotselinge dood van deze twee, hoe vreselijk ook, is geen uitwendige straf, maar een natuurlijke, innerlijk gevolg van hun daad. Staat U anders tegenover God? De wijze waarop velen zich van hun verantwoordelijkheid ten opzichte van de kerk, de ernst van de Doop, de uitnodiging voor het Avondmaal, afmaken doet vermoeden dat zij ver geten, dat zij niet tegen mensen, maar tegen God liegen. Bij het evan gelie hoort geen dwangmaar vrij heid. Maar mag deze zo worden mis bruikt f De eerste gemeente is voorbeeld en waarschuwing voor ons. Wij leven in de tijd van Gods geduld. Er is vergeving voor wie Hem ernstig zoekt. „Er kwam grote vrees over de gehele gemeente en over allen die dit hoorden". Dreischor. G. H. Duyvendak. Geldig tot hedenavond MINDER VAST WEER. Wat minder warm weer met zonnige perioden, maar plaatselijk ook enke le regen- of onweersbuien. Matige, la ter vrij krachtige wind tussen zw. en z. en een kans op windstoten in buien. WEERSVERWACHTING VOOR ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag matig tot goed weer met zonnige perioden, later hier en daar een bui. Temperaturen in de middag 20 tot 23 graden Celsius, zeewater bijna 14 graden Celsius. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuidwest. Vooruitzichten zondag overwegend goed weer met zonnige perioden met op enkele plaatsen een bui. 7 juni ZON EN MAAN Zon op 4.22 onder "20.55 Maan op 5.33 onder 21.25 Zon op 4.22 Maan op 6.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1