DE KERKEN VITELLA TWINTIG BERLIJNSE KINDEREN 4 WEKEN OP WALCHEREN 'Tee&h&s DE MIDDELBURGERS ER HET CARILLON VAN DE LANGE JAN maatschappij HERVORMD NEDERLANDOVER BRABANTSE DEMOCRATIE Interessante cijfers over Gereformeerde Kerken STEMMEN UIT DE KERKEN ZATERDAG 6 JUNI 1959 PR0VIN01ALTS ZEEUWSE V OUR AN T 5 GELD BIJEENGEBRACHT DOOR 24.000 AKENSE MIJNWERKERS Zij zien voor het eerst de zee Werner Kaiser (IS) en Norhert Lux (ook IS) zullen vandaag naar liet topje van de hoge Walclierse duinen hij Groot-Valkenisse klimmen. Om daar, terwijl de frisse wind door hun haren speelt, voor de eerste maal in hun leven de zee te zien! En niet Werner en Norhert alleen; want nóg achttien van hun makkers zullen met een even verwachtingsvol kloppend hart meeklimmen naar de duintop. Die twintig jonge knapen van tussen de 12 en 15 jaar komen uit een stad, die vandaag de dag in het brand punt van de politieke en wereldbe langstelling staat: Berlijn. Tot nu toe hébben ze geleefd tussen de mu ren van huizen van een thans ver deelde wereldstad. Een maand lang zullen ze nu in „De woeste hoeve", een fraai kampeerhuis in de bossen onder Groot-Valkenisse (gemeente Big- gekerke), waar de heer en me vrouw De Voogd de scepter zwaaien), wonen. De komst van de jongelui is mogelijk geworden dank zij de spontane medewer king van de arbeiders van de „Eschweiler Bergwerks-Verein" uit Aken aan liet verzoek van bondspresident dr. Theodor Heusz om de vakantieactie voor 20.000 Berlijnse kinderen te steunen. Op twee manieren konden de rond 24.000 man, die in de kolenmijn in Aken werken, de actie steunen: ge- Uitbreidingsplan Sluiskil Voorstellen Terneuzense raad B. en W. van Terneuzen zijn van me ning. dat de situatie vau het kanaal Terneuzen-Gent spoedig geheel be kend zal zijn en dat als gevolg daar van het_ uitbreidingsplan Sluiskil bin nen afzienbare tijd kan worden aan geboden. Zij verzoeken do raad. die donderdag 11 juni In openbare zitting bijeenkomt, to bepalen, dat do vast stelling van het uitbreidingsplan in voorbereiding is. Van de Kamer van Koophandel eh Fabrieken voor Zocuwsch-Vlaande- ren is een schrijven ontvangen, waar in wordt verzocht voor de kruide nierswinkels te Sluiskil een vakantie regeling vast te stellen. B. en W. stel len voor ingaande 1959 een winkel sluiting vast te stellen tussen 1 juli en 30 september, in tijdvakken aan te wijzen na overleg met de desbetref fende winkeliers. Voorts wordt voor gesteld op hun verzoek eervol ontslag te verlenen aan de heren A. de Vries al3 onderwijzer nan dc openbare ulo school, A. van Zanten als gemeente geneesheer (kom), ds. H. Pestman en rar. H. Vermeulen als curatoren van het Petrus Hondius-lyceum, allen we gens vertrek uit de gemeente; idem tot benoeming van een gemeente-ge neesheer voor de kom. Aanbevolen worden in alfabetische volgorde de artsen Th. A. A. C. S. van Breda Vriesman, J. J. van der Griek, K. J. Hoving en P. J. Nijsten idem tot benoeming van twee curatoren van het Petrus Hondius-lyceum. Aanbevo len worden in de vacature mr, H. Vermeulen 1. P. L. D. J. van Oeve- ren, burgemeester van Axel; 2. ds. E. Stern. In de vacature ds. H. Pest man 1. mr. G. Tichelman; 2. mr. H. v. d. Belt. B. cn W. stellen dc raad voor over te gaan tot vaststelling van het uitbrei- dings- en exploitatieplan Serllppens- polder en tot verkoop van enkele per celen bouwgrond. Een reeds goedge keurde geldlening ad 1.000.000, zal, behoudens goedkeuring van de raad, met 250.000,worden ver hoogd. Dit bedrag is nodig voor de bouw van een christelijke kleuter school. De stichting Openbaar Kleu teronderwijs heeft gevraagd om een bergplaats voor het buiten-speelmate riaal. De kosten voor de bouw hier van zijn geraamd op 2732,Voor gesteld wordt de bouw goed te keu ren. In zijn kwaliteit van inspecteur-ge neraal van de Koninklijke Lucht macht heeft prins Bernliard vrijdag op de vliegbasis Eindhoven de prij zen uitgereikt aan de winnaars van de geallieerde luchtfotoverkennings- competitie „Royal Flush IV", waar aan is deel genomen door de tweede en vierde geallieerde talctisohe lucht macht. De foto laat zien hoe de prins de hoofdprijs, de zilveren gene raal Gnmtlier-trofeeoverlia/ndigde aan kapitein-vlieger F. M. Tuytjens, de commandant van het Nederlandse aandeel in de tweede tactische lucht macht, gevormd door Nederland, België en Engeland., welke dc wed strijd won. durende vier weken een jongen of meisje op vakantie sturen, of ge woon geld inzamelen. Nog geen week nadat de directie van de mijn de zaak aan het rollen bracht, hadden de 24.000 mijnwerkers het geld voor de uitzending al bij elkaar! Waarop zé ijverig verder spaarden voor de uitzending van de volgende groep. Het was niet zo bijster moeilijk om een plaats te zoeken waar de vier weken vakantie In de natuur door gebracht zouden worden. Want sinds drie jaar hebben talrijke jonge mijn werkers de weg naar „De woeste hoeve" al weten te vinden. Dit sei zoen komt de 1200ste, terwijl er nog rond 200 volwassenen naar Oostka- pelle komen. Lange reis Zo kwamen de 20 knapen dus vrij dagmiddag in Middelburg aan na een reis, die donderdagavond om half acht begonnen was. In de sta tionsrestauratie moesten de vermoei de vakantiegangertjes en hun bege leiders (sters) eerst nog talrijke har telijke welkomstwoorden over zich heen laten gaan voordat zij in de bus stapten om naar „De woeste hoeve" te rijden. Bij het gezelschap bevonden zich o.a. ook één der direc teuren van de E.B.V. (de afgekorte naam van de kolenmijn), de heer Ja cob Triem, de leider van de sociale afdeling, de heer Friedrich Müller- Rochholtz en de directeur van de so ciale afdeling van het jeugdbureau in West-Berlijn, de heer Reinhold Walz. In Middelburg was dit gezelschap verwelkomd door de heer G. W. Oskamp, de directeur van de pro vinciale V.V.V., die in korte tijd de komst van de gasten op prima wijze had voorbereid. Dank zij de zorgen van de V.V.V.-directeur werden onmiddellijk twintig brie ven verzonden naar de ouders van de kinderen om die van de goede aankomst op de hoogte te stellen. Verstandhouding Do heer Triem betoogde tijdens een gezellig samenzijn van dit Duitse gezelschap met de pers, dat met de komst van de Akense mijnwerkers en de Berlijnse kinderen naar Wal cheren niet alleen de gedachte aan vakantie-ontspaning verbonden is. De mensen leren elkaar tevens beter kennen. „En dan mag ook de poort voor een betere toekomst geopend worden", verzekerde directeur Triem, die bijzonder dankbaar was voor hetgeen de Hollandse gastheren voor alle Duitse bezoekers gedaan hebben en nog doen. Vervolgens verzekerde de heer Os kamp, dat dit met veel genoegen ge daan wordt, waarna de heer Walz namens het gemeentebestuur van West-Berlijn een dankwoord sprak. Hij overhandigde daarbij een herin neringsboek „Das neue gesicht Ber lins" aan dc heren Triem en Os kamp. Dertig dagen lang kunnen de jeugdige Berlijners nu onder lei ding van de huisvader van het E.B.V.-zeevakantieoord, de heer Jan Wohlgemuth, en jeugdleider Günther Lannes gezondheid op doen. Plus ons land leren kennen, waartoe ze binnenkort al starten met een bezoek aan de Deltawer ken. De heer Triem deelde voorts nog mee, dat onderhandelt wordt met de Duitse televisie om een re portage over deze vakantie op Walcheren te maken. Advertentie BINNENVER1NGBED fjomiwill SCHUIMRUBBERBED Slot van pag. 1 Naar aanleiding van deze en an dere kritieken op de hoofdstedelij ke beiaard hebben wij een aantal Middelburgse ingezetenen naar hun mening over het carillon ge vraagd. Inderdaad kan het klok kenspel een deel van hen niet of maar heel weinig bekoren. Daar tegenover was er een groep, die zich vol lof over de beiaard uitliet, terwijl zich nog een derde groep onder do ondervraagden bevond, die noch kritiek noch lof had, maar het carillon neemt zoals het is. Zoals reeds gezegd, is de grootste grief wel het zware geluid, dat de beiaard voortbrengt bij het aankondi gen van de kwartieren, hele en halve uren. Een Marktbewoner vond die zware klokken goed klinken tijdens een concert, maar op het uurcarillon wilde hij toch liever ijle, lichte wijs jes horen, gespeeld in de hogere re gisters. PER KWARTAAL. Nog meer bewoners in de omge ving van de toren dachten er zo over. Zij toonden zich verder onte vreden over het feit, dat de wijs jes spoedig enigszins verminkt ra ken, daar er vaak tonen wegval len, in de meeste gevallen de voor naamste. Zij hadden nog meer zij het minder „ernstige" grie ven: De wijsjes blijven zo lang op de toren. Waarom niet éénmaal in het kwartaal nieuwe melodietjes? En waarom niet wat kortere wijs jes. Overigens namen zij deze laatste grief gaarne terug, nu er sinds kort nieuwe, veel kortere wijsjes, op de ,band" gebracht zijn. Voorts bleek het zelfs, dat de zwa re beiaard soms de schoollessen in de war stuurt™ Het hoofd van een onderwijsinstituut in de on middellijke nabijheid van de toren verklaarde namelijk, dat het ca- rillonspel storend kan werken tij dens muzieklessen (geluidsproe- ven of wanneer er bijzonder ge concentreerd les gegeven wordt. Maar dit betreft bijzondere mo menten; voor het overige hebben de scholieren er toch weinig last van. Prettig Tot zover de kritische geluiden. Want het is niet alles kritiek, wat de beiaard „strooit". Vele ingezete nen verklaarden het prettig te vin den naar het carillon te luisteren, zo wel tijdens de concerten als tijdens de uurwijejes. Van een te zwaar ge luid hadden zij bepaald geen last, zelf niet 's morgens vroeg of gedu rende de avonduren. Een bepaald enthousiaste groep over het carillon vormde enkele buitenlandse gasten in Middelburg, die wij naar hun me ning vroegen. „Prachtig", en „fraai spel", hoorden wij in drie landstalen. En de derde groep betrof tenslotte dan hen, die in het begin wel eens kritiek hadden op de zware tonen of de verminking van de wijsjes, maar dit al lang niet meer hoorden. Zij vonden het een kwestie van wen nen... „Gewapend" met uiteraard in eer ste instantie de „buidel" kritische maar toch zeker als opbouwend bedoelde, opmerkingen zijn we naar Middelburgs stadsbeiaardier de heer Th. C. Ferwerda, gestapt. Deze gaf onmiddellijk toe, dat het een zware beiaard is. Maar dit is niet te verhelpen, zo is het caril lon niet eenmaal samengesteld, in navolging van de vroegere beiaard. „En dat komt op rekening van de adviseur cn de klokkengieter", aldus de heer Ferwerda. Gecamoufleerd Bovendien veroorzaakt de elektrische overbrenging een uniforme aanslag. De heer Ferwerda verzekerde echter ten stelligste, dat de diepe en zware tonen, die er toch onverbrekelijk bij- behoren, zoveel mogelijk „gecamou fleerd" zijn, doordat op de eerste maten van elke melodie een akkoord je als het ware naar dc begeleidings- tonen speelt. „En die diepe klokken geven toch een prachtige een eigen klank aan het carillon", was het oordeel van de stadsbeiaar dier. „En als de Middelburgers niet kun nen onderscheiden wat het is, dan moeten ze maar eens goed luisteren", vei'klaarde hij vervolgens. Wat dat luisteren verder betreft, adviseerde des heer Ferwerda cm tijdens het hele uur-spel naar de gavotte van Gluck te luisteren, waarin vele ma len de hoge klokjes te horen zijn. Overigens was de stadsbeiaardier het volkomen met de „critici" eens, dat het wegvallen van de hoge tonen bij zonder jammer is. „Maar dit is een technische kwestie, waar weinig aan tc doen valt. Als de verminking op gemerkt wordt, snellen de monteurs van gemeentebedrijven onmiddellijk naar 65 meter hoogte om het euvel te verhelpen", verzekerde de heer Veel tijd Elk kwartaal nieuwe liedjes op dc beiaard is thans nog niet mo gelijk, verklaarde de heer Ferwer da. De banden zijn namelijk bij zonder aan slijtage onderhevig, zo dat nog steeds gezocht wordt naar een oplossing om ze opnieuw te gebruiken. Bovendien is het een heel karwei om nieuwe wijsjes te „zetten", waar flink wat tijd mee gemoeid is. Overigens was de heer Ferwerda van mening, dat de melodietjes er niet zo heel lang „op staan". „Vroeger stonden ze er een heel jaar opbetoogde hij aan het' slot van het gesprek. Veel zal er dus aan het klokkenspel wat de techniek betreft niet veran derd kunnen worden. Hetgeen dus betekent, dat de voornaamste grief van de eerste groep beiaardbeluiste- raars wel zal blijven bestaan. Omdat het onmogelijk is van de zware Mid delburgse beiaard een ijl en luchtig klokkenspel te rnakon. Zo blijft liet Lange .Jan-carillon dus zijn veelbe sproken tonen onveranderd over de Middelburgse daken „strooien", ho pelijk in de toekomst zonder veel verminkingen. en de Het weekblad „Hervormd Nederland" vestigt de aan dacht op een zijns inziens zeer ongewenste toestand in Noord-Brabant. Terwijl de zetelverdeling in de Provin ciale Staten van Brabant 52 K.V.P., 8 P.v.d.A., 3 Prot. Chr. en 1 V.V.D. is, bestaat het college van Gedeputeerde Staten enkel uit rooms-ka- Ook Indisch pleidoo voor inschakeling van leken in kerkewerk Als orgaan van permanente sa menwerking der «erken en der nationale oecumenische raden van Oost-Azië werd in het kader van de oecumenische beweging de christelijke Oost-Azië-confcren- tie in Kwala Loempoer (Malak- ka) officieel geconstitueerd. Vertegenwoordigers van 42 ker ken en raden in veertien landen waren naar de conferentie af gevaardigd. Een der voornaamste sprekers op de eerste conferentiedag was de Zuidindische bisschop Lesslie Newbigin. Deze had ten dele scherpe kriUek op de praktijken en methoden welke ten grond slag hebben gelegen aan de zen- dingsarbeid in de laatste hon derdvijftig jaar. Bisschop Newbi gin zei, dat men te dikwijls de gemeenten niet als levend deel van de kerk beschouwd had, maar als een object, dat men moet bestieren. Heden en toe komst van de christenheid in Azië eisen van de kerk een volle dig nieuwe oriëntering. Zij mag ook voor de gedurfde ex perimenten in het leven van de gemeente, als bijv. de aanstelling van niet-theologisch geschoolde gemeenteleden, zonder vergoeding, tot pastorale medewerkers, niet terugschrikken. De kerk moet zich bewust zijn dat niet zo zeer de in het ambt bevestigde geestelijkheid drager van do christelijke boodschap is dan wel de leken, die door hun werk dagelijks in aanraking wor den gebracht met de wereld. Een andere spreker op de ope ningsdag van de tien dagen duren de conferentie was de heer M. M. Thomas uit India, die nationalis me definieerde als „een positieve worsteling voor do opbouw van 'n volk." „De christenen moeten meedoen aan dit „nation building", want het gaat er voor alles om het vacuum op te vullen, dat ont staan is door het tenietgaan van de oude vertrouwde levensvormen. In deze periode van vorming op basis van de nieuwe naties, moe ten de christenen hun aandeel ne men in het medebepalen van le vensdoelen. Want om niets minder gaat het hier." Aldus dc Indiase afgevaardigde. tholieken. Herhaalde pogin gen het laatst in 1958 om een niet r.-k. lid in het G.S.-college te krijgen, zijn tot nu toe afgestuit op r.-k. ontoegeeflijkheid „Het provinciaal belang, zo werd er betoogd, is het best gediend met een zo homogeen mogelijk college, omdat dit de grootste be stuurskracht kan ontwikkelen. Over die bestuurskracht kunnen we het wel eens zijn! Maar grote bestuurskracht is nog iets anders dan democratisch bestuurs b e- leid. Er is geen regime, dat „krachtiger" bestuursbeleid kan voeren dan een één-partijstelsel. Dat zien we wel in Oost-Europa. Maar daarop behoeven we hele maal niet jaloers te zijn. Het ar gument waarmede tenslotte op de repliek van niet-K.VP. zijde werd geantwoord, was een verwijzing naar de verscheidenheid in poli tiek opzicht van de minderheid. En daarmede was de zaak afge daan. De niet-K.V.P.'ers stemden blanco en alle K.VJP.'ers werden herkozen. Als we toch, zij het niet met grote verwachting, dat het wat zal helpen, deze aangele genheid weer aan de orde stellen, is dit omdat we me nen, dat er in de komende ja ren in Brabant zaken aan de orde zullen komen, die het op z'n minst zeer gewenst doen zijn, dat een lichaam als Gedeputeerde Staten, dat op bestuurlijk terrein zulke grote verantwoordelijkheden heeft te dragen, zó is samenge steld, dat ook het niet-rooms katholieke deel van de bevol king er een stem in heeft en zo mede-verantwoordelijkheid kan dragen". Zet kerkdeuren open voor vakantiegangers In Do Kerkvoogdij, maandblad van do Vereniging van Kerkvoog dijen in de Ned. hervormde kerk, doet mr. dr. H. M. J. Wagenaar een oproep aan de kerkvoogden om de bezienswaardige kerkge bouwen van 15 juni tot 31 augus tus dagelijks (bijv. van tien tot vier) open to stellen, een oproep waarmee de redactie van het blad instemt. De schrijver be treurt het, dat belangstellende va kantiegangers bij de meeste ker kelijke monumenten in stad en land „hun neus stoten." Men heeft uit de aard der zaak geen tijd en lust om op „sleuteljacht" te gaan en reist verder met een geprikkeld gevoel tegen een zo onmogelijke toestand. Een ge voel, dat zich meermalen zal om zetten in een blijvende onwelge zinde houding tegen de kerk als zodanig. In het buitenland staan als regel alle bezienswaardige kerken open. Men kan er vrij in- en uitgaan. In onze grote steden kan men wel hier en daar een kerk bezichti gen, maar dan moet men zich on derwerpen aan de museuih- methode, waarbij men een toe gangsbiljet moet kopen. Voor een rondtoerend gezin met een paar kinderen loopt dat na tuurlijk teveel op en ietwat wre velig passeert men voortaan dit belangrijke deel van ons kunst bezit. „Daar kun je toch niet in!" En dit alles ondanks het feit, dat die vakantiegangers door hun be lastinggeld mee oetaald hebben aan de restauratie. Bij dit alles komt nog, dat wij na en deels ook door de oorlog in stad en land een reeks nieu we kerkgebouwen hebben van be langrijke architectonische waar de, waarover in kranten veel ge schreven is juist ook over het interieur waarvoor bij vele va kantiegangers uit binnen- en bui tenland grote belangstelling be staat." Het zielental van de Gerefor meerde Kerken in Nederland is in 1958 met ruim 10.800 gestegen, namelijk van 733.367 tot 744.221. In 1957 was de groei ruim 2000 minder, namelijk 8752. De ont volking van het platteland in Friesland was er de oorzaak van dat deze provincie maar 402 heeft bijgedragen aan de groei. Het aantal gereformeerden steeg in Friesland n.l. van 95.732 tot 96.134. Dit alles blijkt uit het nieuwe jaarboek van de Gerefor meerde Kerken. In 1958 werden zestien nieuwe gereformeerde kerken gebouwd. Het aantal va cante gemeenten steeg van 127 tot 148, ondanks het feit, dat 48 kandidaten een beroep aannamen naar hnn eerste gemeente. Belangwekkend is ook wat de cij fers vertellen over overgangen uit en naar de Gereformeerde „Godsdienstig leven in Amerika" op tentoonstelling te Moskou In het Amerikaanse paviljoen van de jaarbeurs en tentoonstelling van Moskou wordt dit jaar voor het eerst ook een afdeling gewijd aan het godsdienstige leven in de Ver. Staten. De Amerikaanse rege ring is veel bekriticeerd omdat zij op de wereldtentoonstelling te Brussel geen enkel godsdienstig aspect had laten zien. Deze keer wordt daarom bijzonder veel werk eraan besteed, om de bezoekers een duidelijk beeld te geven van het godsdienstige leven in de Ver. Staten. Naast de moderne kerkenbouw, zal voornamelijk getoond worden hoe de Amerikanen van hun recht van godsdienstvrijheid ge bruik maken. Kerken. Tot nu toe won de Herv. Kerk steeds bij het verkeer tus sen de Gereformeerde Kerken en de Hervormde Kerk. Het afgelo pen jaar zijn er echter naar de Geref. Kerken meer hervormden overgekomen dan er uit dit kerk genootschap overgegaan zijn dan de Hervormde Kerk. De Geref. Kerken verloren namelijk 1427 le den aan de Hervormde Kerk, maar kregen er 1599 ex-hervorm den voor terug een „winst" dus van 172. In 1957 bedroeg het „verlies" nog 70 zielen. Ten op zichte van de Vrijgemaakte Ge reformeerde Kerken was er een winst van 269, ten opzichte van Chr. Geref. Kerkende Chr. Geref. de Chr. Geref. Kerken een winst van 44, en ten opzichte van de R.K. Kerk van 47. Terwijl de Geref. Kerken dus leden wonnen uit de grote kerkgenootschappen, verloren zij leden aan de sekten en kleine kerkgenootschappen: dertien aan „Stromen van Kracht", negentien aan Jehova's Getuigen, tien aan de Pinksterge meenten, vijf aan de Hersteld Apostolische Zendingsgemeente, twee aan het Leger des Heils, ze ven aan de Baptisten, vier aan de Marathana-beweging en 12 aan de Hoedendijkbeweging. Er waren 285 leden, die elke band met de kerk verbraken. Uit buitenkerke lijke kring kwamen echter 535 over naar de Geref. Kerken. Van onbekende herkomst waren 249 personen, die overkwamen in de Geref. Kerken. In totaal verlie ten 486 zielen de Geref, Kerken met onbekende bestemming. Slot van pag. 3) men in een ziekenhuis. Bovendien zijn nog 899 patiënten behandeld in een van de havens waar „De Hoop" heeft aangelegd en waar ook de vis sersschepen binnen lopen. Verder zijn 1089 recepten afgegeven en 262 ra dio-telegrafische adviezen geleverd. De hulp die gegeven wordt beperkt zich niet tot onze eigen vissers. Uit het bijgevoegde lijstje blijkt dat vooral ook Westduitsers en Noren van de diensten die „De Hoop" kan bieden, gebruik hebben gemaakt. In het lijstje van vaste bemannings leden vinden we natuurlijk een ra diotelegrafist, als ook een radiomon teur. We lezen hoe in 1958 177 re paraties zijn uitgevoerd aan zenders, ontvangers,- echometers en radiopei lers. Behalve de arts heeft men dus ook een radiodokter aan boord, die als het nodig is met zijn instrumen tentas op bezoek komt. We lezen ver der hoe 96 maal de hulp van het ma- chinekamerpersoneel werd ingeroe pen om aan boord van de vissers vaartuigen noodreparaties te verrich ten. Ook is er de mogelijkheid dat drinkwater van „De Hoop" wordt overgepompt op schepen die daaraan gebrek hebben, wat in het verslag jaar 9 maal is voorgekomen. Zelfs kan „De Hoop" dienst doen als sleep boot. Ook is dit hospitaalkerkschip ingeschakeld in de meteorologische dienst van het K.N.MJ. te De Bilt. Niet minder dan 20 van de weer- rapporten uit het gebied van de Noordzee, zijn van „De Hoop" af komstig en zo zorgt het er mede voor, dat de vissers tijdig worden ge waarschuwd wanneer er slecht weer op komst is. Ge ziet hoe dit schip in alle nood kan voorzien. Geestelijke verzorging Het eerste deel van het voor ons liggende jaarverslag is de geeste lijke verzorging. Dit schip wil, be halve hospitaal ook een kerk zijn en daarom behoort ook een predi kant tot de bemanning. Uit de aard der zaak zijn het vooral de predikanten uit de plaatsen waar onze vissers vandaan komen, die een maand lang te midden van een deel van hnn gemeenteleden leven. Aan boord is er een kerk- zaal, die een 100 mensen kan her bergen, „de Kerk op de Noordzee". „Hallo, hallo, hier is „de Kerk op de Noordzee" op 129 meter. U gaat nu luisteren naar een kerk dienst, die gehouden wordt in de kerkzaal van het hospitaalkerk- schip „De Hoop". Zo kondigt de radiotelegrafist tweemaal per zon dag en op woensdagavond de kerk diensten aan. Niet alleen op de vissersschepen kan men dan luisteren, maar ook de vrouwen en kinderen die thuis zijn, kunnen het doen en zo kan men, hoe wel gescheiden, toch eenzelfde kerk dienst beleven, menigmaal onder lei ding van een eigen predikant. Ge woonte is het daarna de schipper de goede ontvangst meldt, wat bij onze gewone kerkdiensten niet gebruike lijk is, maar voor een predikant toch wel eens prettig kan zijn wanneer hij wist dat zijn preek werkelijk goed ontvangen is. Het werk van het hospitaalkerkschip N. J. Scheele heeft Indonesië verlaten Do heer N. J. Scheele, de kanselier van de diplomatieke vertegenwoordi ging van Nederland te Djakarta, wiens uitreisvisum anderhalve maand geleden door de Indonesi sche regering was ingetrokken, heeft Indonesië verlaten. Hij is, naar men ons desgevraagd van de zijde van het ministerie van buitenlandse za ken mededeelde, bereids in Singa pore aangekomen. De Indonesische regering had hem een nieuw uitreis visum verstrekt. Advertentie Ot/echeectijk instant pudding 33 ct per pakje is geen direct kerkelijk werk. Voor zover de kerk er aan meehelpt, is het Interkerkelijk. Maar dit werk is toch ook weer niet te denken zonder de Kerk als achtergrond en als zodanig mag op „De Hoop" wel eens de aan dacht worden gevestigd, ook in deze rubriek. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 17