PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ADENAUER GEEN KANDIDAAT VOOR PRESIDENTSCHAP Verkiezingen zullen mogelijk niet in West-Berlijn worden gehouden Aanhoudende droogte kan funest worden voor Zeeuwse akkerbouw BILT WITBOEK VAN WEST-BERLIJN OVER 00STDUITSE SPIONAGE PRINSES PA0LA DRAAGT WITTE BRUIDSJURK MET LANGE SLEEP 202e jaargang - no. 130 Dagblad, uitgave van de ürma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 5 juni 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van I.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 81, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2473 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Fauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerlkzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Bondskanselier dr. Konrad Adenauer zou afzien van de kandida tuur voor het Westduitse presidentschap. Dit heeft het West- duitse persbureau D.P.A. donderdagavond gemeld. In zijn nogal vage bericht gebruikt D.P.A. ten aanzien van de bron de formule „Men verneemt", maar tegen het einde geeft het te kennen dat het bericht afkomstig is uit de wandelgangen van de bondsdag en dat het vervolgens door enige afgevaardigden van de rege ringscoalitie was bevestigd. D.P.A. voegt er aan toe dat het „niet uitgesloten" is dat de minister van financiën, Franz Etzel, ingeval van een nieuwe kandidatuur als kandidaat van de Chris ten-Democraten wordt aangewezen. Willy Rasner, secretaris van de Christen-Democratische Bondsfractie, zei in antwoord op vragen van journalisten dat het waar is dat Adenauer Kanselier wil blijven en zijn kandidatuur voor het presidentschap wil af geven. Een welingelichte Christen-democratische zegsman zei dat de meerderheid van de parlementsfractie niet gelooft dat Adenauers besluit juist is. Op één juli zal een opvolger van president Theodor Heuss wor den gekozen. Adenauer, die begin april zijn voornemen om zich kandidaat te stellen had kenbaar gemaakt, is sindsdien met de meerderheid van de Christen-democratische parlementsfractie in conflict gekomen over de keuze van zijn opvolger als bondskan selier. Hij had Etzel deze functie toegedacht maar de meerder heid der fractie wenste de minister van economische zaken, Erhard, als opvolger. De parlementsfractie van de Christen-Democratische Partij zal vandaag bijeenkomen om de nieuwe situatie in Adenauers aan wezigheid onder ogen te zien, aldus D.P.A. een woordvoerder van zijn kabinet verklaard dat een definitief besluit nog moet worden genomen. Bij het aanvankelijke besluit was er wel de gelijk rekening mee gehouden dat door een wijziging in dé toestand dit plan eventueel veranderd zou moeten: worden, aldus de woordvoerder. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, verklaarde donderdag dat hij met verbazing kennis had ge nomen van berichten uit Genève vol gens welke de westelijke ministers hun Westduitse collega Von Brenta- no te kennen hadden gegeven dat de federale conventie beter niet in West- Berlijn kon vergaderen. Berlijn is de hoofdstad van Duits land en het behoort tot het gebied waar de Westduitse grondwet geldt, zo verklaarde Brandt. Voorts zou volgens hem wijziging van de aanvankelijke plannen het opgeven van een der westelijke rechten in Berlijn betekenen. Een woordvoeder van de Britse de legatie in Genève ontkende donderdag dat de westelijke mogendheden ge protesteerd hebben tegen de plannen om de verkiezing in West-Berlijn te houden. Het is een zuiver binnenland se aangelegenheid, zei hij, waarin de westelijke mogendheden zich niet kunnen mengen. De Britse delegatie heeft de Duitsers geen enkel advies over de kwestïg gegeven. Brandt verbaasd over berichten uit Genève De mogelijkheid bestaat inmiddels dat de verkiezing van een nieuwe West duitse president op 1 juli niet, zoals men tot op heden aannam, in West- Berlijn zal plaatsvinden. Wijziging van de aanvankelijke plannen zou nodig zijn in verband met de Geneef- se conferentie, waar het Westen op liet ogenblik het standpunt verdedigt dat West-Berlijn een afzonderlijk ge heel is, los van de Bondsrepubliek, en met een speciale status. Verkiezing van de Bondspresident in West-Ber lijn zou dit betoog kunnen ondermij nen, zo verluidt in Genève. De voorzitter van de Westduitse bondsdag, Gerstenmaier, moet de da tum en dé plaats bepalen van de fe derale conventie waarop de nieuwe president zal worden gekozen. In okr tober jl. verklaarde hij, dat dit, even als in 1954, in West-Berlijn zou ge schieden. Donderdag werd echter door Ontdekker III met muizen vergaan Alle beschikbare gegevens wij zen erop dat de Ontdekker in met.de vier muizen aan boord, die woensdag door de Ameri kaanse luchtmacht werd gelan ceerd, binnen een gering aantal minuten na de start is terugval len in de dampkring van de aar de en verbrand. Dit heeft het hoofd van het bureau voor ver gevorderde onderzoekingspro jecten, Roy W. Johnson donder dag meegedeeld. Als de mogelijke oorzaak van het mislukken der proef noemde Johnson dat de insteek-hoek (in de ruimte) van de raket fout was. Deze moge lijkheid wordt nog onderzocht. Deskundigen van de luchtmacht ga ven echter te kennen, dat de proef toch belangrijke gegevens heeft op geleverd betreffende de reacties van de muizen tijdens het stijgen en tij dens de periode van gewichtloosheid. Alles lijkt eroj), dat de muizen in al deze periodes in leven bleven en in goede conditie en dat de ruimtecap sule waarin zij verbleven goed func tioneerde. De 'laatste seinen werden opgevangen dertien minuten na de start, toen de raket ruim 1900 kilo meter van de vliegbasis verwijderd was. Tijdens zwemmen verdronken De 23-jarige W. uit Vaassen, werk zaam aan de opbouw van de Deven ter kermis, was gisteren met een col- lèga aan het baden in de IJsel, tus sen twee kribben. W., die de zwemkunst niet machtig was, is de dupe geworden van de ver raderlijke stromingen bij die krib ben. Hij is verdronken. Na urenlang dreggen heeft de politie het lijk nog niet gevonden. Adenauer geen president iL if Met. twee chartervliegtuigen is don derdag op het vliegveld Zestienho ven aangekomen een groep familie leden van tijdens de Tweede Wereld oorlog in Nederland gesneuvelde Britse -soldaten, die een bezoek aan de graven van deze gesneuvelden «dl brengen. De foto toont de groep na de aankomst op Zestienhoven. Irak heeft er in beginsel mee inge stemd een culturele- overeenkomst met Engeland te sluiten, zo ls in Bagdad be kendgemaakt na een bespreking van de Iraakse minister van onderwijs, generaal Hamid en de Britse ambassadeur, Treve- lyan. PER JAAR 200 MILJOEN MARK Het gemeentebestuur van West-Ber lijn heeft een witboek over de Oostduitse spionnagediensten het licht doen zien, waarin aangevoerd wordt dat de Oostduitse regering per jaar 200 miljoen mark uit geeft voor zijn verschillende in lichtingendiensten, die 8000 leiding f;evende, dan wel permanente, unctionarissen in dienst heeft van zijn spionagenetwerk. Bovendien zijn 13.000 leden van de „staatsveiligheidsdienst" te be schouwen als spionnen, gezien het feit dat zij bijna allen indirect of rechtstreeks betrokken zijn bij spionnenwerk. Het witboek, 234 bladzijden groot, is opgesteld als een antwoord op de communistische aantijgingen over spionnagewerk in West-Berlijn. Het is niet voor DUblikatie be stemd, maar als documentatiema teriaal voor de westerse ministers in Genève. Joachim Lippschitz, chef van de af deling gemeentelijke zaken van de stadsregering, heeft er tijdens een persbijeenkomst in West-Ber lijn enkele mededelingen over ge daan. In .Oost-Berlijn worden door de communistische inlichtingendiens ten 12.000 vaste ontmoetings plaatsen voor spionnen, ontvoer ders en vluchtelingen onderhou den. Totaal zijn de communisten in Oost en West-Berlijn op het terrein van de spionage liefst zestienmaal sterker dan hun westelijke tegen spelers. Oost-Berlijn is namelijk het centrale punt voor de Oost duitse, de Poolse, de Russische en verder de Tsjechische en Roemeen se inlichtingendiensten voor wat betreft hun werkzaamheden in Eu ropa. Sinds 1949 hebben de Oostduitse agenten in totaal 63 onomstotelijk bewezen ontvoeringen verricht. Men verdenkt ze van 21 andere ontvoeringen waarvoor de aanwij zingen minder waterdicht zijn, ter wijl 31 pogingen tot ontvoeringen mislukten. VERWACHTING VOOR DIT JAAR. Vergelingsziekte bedreigt bieten DE ZEEUWSE LANDBOUWERS HEBBEN ZORGEN! AI meer dan een maand is het droog weer, met afwisselend langdurige perioden van zonneschijn, waardoor de vruchtbare Zeeuwse kleigronden naar water smachten. Na koningin nedag is tot op heden in vrywel ge heel Zeeland geen regen van bete kenis meer gevallen, hetgeen voor verscheidene akkerbouwgewassen funeste gevolgen heeft. Met name het vlas en de erwten z\jn er slecht aan toe en als het huidige weertype zonnig en warm bl\jft aan houden, ziet het er dit jaar bepaald niet gunstig uit voor de Zeeuwse akkerbouw. Juist na de bijzonder gunstige ontwikkeling van vrijwel alle landbouwgewassen in april, is dit wel een grote tegenvaller voor de boeren. In april is een vrij grote hoeveelheid regen gevallen. Dit had tot voordeel, dat mei begon met een aanzienlijke reserve aan water in de bodem. Voor al in de eerste helft van die maand was het voor de tijd van het jaar mooi weer, wat bijzonder groeizaam was voor de akkerbouwgewassen en het grasland. Een uitzondering hier op maakte de Polder Vierbannen op Schouwen-Duiveland, waar door de hevige regenval op koninginnedag' van wateroverlast sprake was. Vooral de aardappelen ondervonden hiervan funeste gevolgen. Rond 35 ha poters bleek totaal verrot, evenals een op pervlakte consumptieaardappelen van 15 ha in de aangrenzende Polder Oosterland. De directe totale schade voor de landbouwers beliep 40.000, Een schadepost, die in de loop van liet jaar niet meer kan worden goedge maakt en misschien zelfs nog groter wordt. Na de warme en zonnige periode van begin mei, werd het weer na 11 mei schraal en droog. Langza merhand begonnen verschillende gronden, in hoofdzaak voor ge wassen als vlas en erwten en in mindere mate ook aardappelen, bieten en bonen, te droog te wor- den. Vele percelen met bonen hebben nu een onregelmatige op- 1 komst. Wél gunstig Wèl gunstig is het weer geweest voor de wintertarwe en de vroeg gezaaide zomergerst. Beide gewassen vertonen een prima stand. Het droge weer heeft hier juist bewerkstelligd, dat het gewas op verscheidene percelen niet te zwaar is geworden. Dit zijn echter de uitzonderingen, want de droogte is in het bijzonder ongunstig voor gerst die gezaaid is in de herverkavelingsgebieden, welke gQdurende de winter of dit voorjaar gereed zijn gekomen. Op. Schouwen staat circa 200 ha gerst er bepaald slecht voor. Hoe groot de schade hier uiteindelijk zal zijn, wordt bepaald door het komende weertype. Men kan met recht zeggen, dat de grond om Voor het gras bleek april een groeiza me maand, waardoor veel van dit water schreeuwt! malse groen als wintervoer kon wor den ingekuild, wel .of niet met over gebleven voederbieten. Ook de ont wikkeling voor het hooi is gunstig geweest. Maar het grasland heeft nu eveneens dringend behoefte aan he melwater. Een keerzijde van de me daille en dat bewijst hoe grillig het beeld is in de landbouw is, dat het droge weer gunstig is voor de on- kruidbestrijding. Er is geen achter stand in de werkzaamheden. (Zie slot pag. 2 kol. 5) TROUWDAG VASTGESTELD OP 2 JULI Zondag officiële receptie in Brussel Prins Albert van België die zaterdag 25 jaar vjordt zal op 2 juli met de 21-jarige Italiaanse prinses Paola Ruffo di Calabria eerst een burger lijk huwelijk aangaan in het oude koninklijke paleis te Brussel en zal haar daarna naar de Sint Goedele voeren. Het kerkelijk huwelijk wordt ingezegend door mgr. Boonedeken van Brussel, bijgestaan door kardi naal van Roeyals vertegenwoordiger van paus Johannes. Op 2 juli zal Paola Ruffo in het wit zijn, met een lange sleep van Brus sels kant. Haar gemaal zal het gala uniform van luitenant ter zee dra gen. Het huwelijk zal vermoedelijk de grootste bijeenkomst van ge kroonde cn ongekroonde hoofden zijn die na de Tweede Wereldoorlog ooit is bijeengekomen. Want de Ita liaanse prinses en de Belgische prins zijn verwant aan vrijwel alle vorste lijke, en ex-vorstelijke families in Europa. Prinses Paolo, komt vanavond per vliegtuig naar Brussel. Zaterdag zal zij het verjaardagsfeest van haar verloofde meemaken in het paleis Laeken. Op de zondag na het feest zal het paar eèn rijtoer door Brus sel maken, en een krans leggen bij het monument voor koningin Astrid en bij dat van de Onbekende Soldaat. In het stadhuis zal burgemeester Cooremans met zijn'schepenen na de rijtoer een officiële receptie voor het paar aanrichten, na afloop waarvan Prins Albert ...in gala-uniform... zang- en dansgroepen uit België en Italië op de grote markt een groot feest zullen geven, als hulde aan het verloofde paar. De plotselinge wijziging in de huwelijksplannen heeft grote be drijvigheid doen ontstaan in hui ze Ruffo en bij de anderen die bij de bruiloft betrokken zijn. De Napolitaanse mevrouw Buonanno die het bruidstoilet moet maken, heeft tegenover journalisten be kend, dat de wijziging voor haar heel ongelegen kwam, omdat zij zich helemaal had ingesteld op een huwelijk in Italië. Donderdag heeft zij de prinses nog snel laten passen. In huize Ruffo is in alle haast de hruidskist in gereed heid gebracht. De verdere inkopen zullen in Brussel worden gedaan, of in afwezigheid van de prinses in Ro- Prinses Paola in het wit met kanten sleep Amerikaans-Europese commissie voor onderzoek naar kernenergie De Euratom-coramissie en de com missie voor atoomenergie in de Ver enigde Staten hebben gister bekend gemaakt dat een gemengde commis sie voor onderzoek en ontwikkeling is opgericht, waarin beide partijen met elk 6 leden zullen zijn vertegenwoor digd. De nieuwe commissie, die voorlopig haar zetel in Brussel heeft, zal zich tot taak stellen een gemeenschappe lijk programma van onderzoek en- ontwikkeling uit te werken. Hierbij zal in het bijzonder aandacht worden besteed aan de verbetering van het rendement van de reactors met grote capaciteit, die in het kader van het met de Verenigde Staten gesloten verdrag tot samenwerking, in Europa zullen worden gebouwd; evenzeer zal worden gestreefd naar verlaging van de kosten bij het verwerken van de brandstof, aan het opnieuw verbrui ken van plutonium en aan andere problemen die zich bij deze reactors voordoen. VERWACHT... Geldig tot hedenavond OPNIEUW WARM Droog, warm en tamelijk zonnig weer behoudens kans op een lokale onweersbui. Zwakke wind in hoofd zaak oostelijk, maar in de kustpro vincies later zeewind. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN Zwakke onweersstoringen kunnen ons uit Frankrijk bereiken. Vandaag nog zomers strandweer. In de mid dag 22 tot 24 graden Celsius. Later kans op een bui. Zwakke wind in de middag van zee. Vooruitzichten: minder stabiel, maar overigens nog goed strandweer. ZON EN MAAN Zon op 4.23 Maan op 4.50 onder 20.54 onder 20.36

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1