ZÓ DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER BOSCH PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer Bekijk het door de PERUTZ Oooh...wat een verschil! Waar zijn onze schepen? Bravo Jeeves! DONDERDAG 4 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 18 Advertentie) Perplex staat u van Perutz' grote gevoeligheid en prachtige gradatie! Elke foto 'n meesterschot Begrip Verscheidene Belgische bladen heb ben commentaar op het besluit van de paus, om het huwelijk van prins Albert in Brussel te laten voltrek kend, geleverd. Volgens „La libre Belgique" heeft paus Johannes in die zaak een be grip voor de eendracht onder de Bel gen en een zelfverloochening be toond, die een groot voorbeeld zijn. Het is duidelijk, dat de gehele zaak van de aanvang af verkeerd aange pakt is, zo voegde het blad er aan toe. Zij die met het Vaticaan onder handelingen zijn begonnen zonder er op bedacht te zijn dat hun initiatief politieke gevolgen kon meebrengen en zonder de regering er kennis van te geven, hebben blijk gegeven van ongewone onvoorzichtigheid en een bevreemdende kortzichtigheid. Wij achten het nochtans jammer, aldus het blad. dat het grote Ro meinse huwelijk niet zal plaatsvin den. Na het grootmoedige gebaar van paus Johannes blijft ons niets anders over dan te wensen, dat de huwelijksplechtigheden in België met grote luister worden omringd en dat geheel de bevolking met hart en geest medeleeft met het geluk van het jonge paar. „Le Peuple" meent dat men eindigt waar men had moeten beginnen. De regering had het land veel be roering kunnen besparen. De heer Eyskens dient er zonder enige twijfel aansprakelijk voor gesteld te worden. Zo het probleem poli tiek gezien een gelukkige ontkno ping heeft gekregen, aldus „Le Peuple", blijft er nochtans het feit van de druk die kardinaal Van Roey heeft uitgeoefend door zijn herderlijk schrijven te laten publi ceren een week voordat het in de kerken van het aartsbisdom is voorgelezen. Door een duidelijke afbakening van bevoegdheden wordt in uitzicht ge steld, dat men het roer zal omgooien, zoals ook blijkt uit de persconferen tie in het paleis te Brussel, aldus het blad. I f Advertentie) Pullen-rijm Politiek fanatiek zorg en pijn om Berlijn resultaat: veel gepraat Amstel-raad: bier geeft baat altijd weer vrienden-sfeer. Toejuichen „Het Volk" gelooft dat de gehele Belgische bevolking, tot welke partij of godsdienstige overtuiging men ook moge behoren, net gebaar van de paus zal joejuichen. Het dient echter gezegd te worden, dat de lange reeks moeilijkheden geheel vermeden had kunnen worden, in dien iemand op een bepaald ogen blik van de normale grondwettelijke tradities niet was afgeweken. De re gering treft geen enkel verwijt. Zij heeft in dit geval gedaan wat zij kon en moest. En wij moeten hulde brengen aan de liberale ministers, aldus „Het Volk", die, alhoewel zij in dit geval nog andere moeilijkhe den hadden dan de onze, ten opzichte van de eerste minister volkomen loyaal zijn opgetreden. „Het laatste Nieuws" schreef: „hoe wel een huwelijk in het Vaticaan vol komen wettelijk was is door het ge waardeerd gebaar van de paus een einde gemaakt aan een onbehaag lijke stemming die ook talrijke rooms-katholieken in België met be zorgdheid vervulde. De vele bezettingen die onze gewes ten door de eeuwen heen hebben on dergaan, hebben tot gevolg gehad dat de Belgen vlug en soms luid ruchtig kritiek uitoefenen. De be zinning volgt echter snel en het ge zond verstand van de natie behaalt tenslotte de overhand. Dit is eens te meer het geval en men moet er zich dan ook in verheugen. De nationale eendracht is versterkt uit de verwarring gekomen. Vastbesloten Over de residentiewijziging van ko ning Leopold en uit de beslissing het prinselijke huwelijk te Brussel te doen plaatsvinden, schrijft „La Der- nière": „Niemand zal betwisten dat er iets veranderd is. Het is duidelijk dat het paleis van Brussel vastbeslo ten is de laatste misverstanden uit de wereld te helpen eri met de natie een echt menselijk contact te herstel len. Al degenen, die de monarchie beschouwen als een onmisbare in stelling voor een goed sociaal en po litiek evenwicht in ons land, zullen zich verheugen over die evolutie en de wens uitspreken, dat deze zich uitbreidt in het belang van België". Volgens „Het Belang van Limburg" had het conflict vermeden kunnen worden als de liofdignitarissen niet achter de rug van de regering om met het Vaticaan in contact waren getreden. De betrekkingen tussen de twee takken van de uitvoerende macht kunnen slechts goed zijn als elk zich nauwgezet houdt aan de grondwet. Voorts hopen wij, aldus het blad, dat men thans in hof kringen zal inzien dat de rooms- katholieken in dit land niet voor nemens zijn alles goed te praten wat er in de omgeving van het staatshoofd gebeurt. Times De „Deutsche Zeitung", een West duits blad, schrijft in verpand met het geval-Selwyn Lloyd. dat de „Ti mes" sinds lang tracht om iedereen die zich niet aan de Russen wil over leveren, verdacht te maken. De aanval op Selwyn Lloyd volgt op de aanvallen op bondskanselier Adenauer. Of de door de „Times" aangehaalde „feiten" al dan niet juist zijn, is van geen belang. Het gaat er maar om dat er een klap is uitgedeeld, aldus de „Deutsche Zei tung". Het blad wees er dan op dat een der gelijk gedrag in strijd is met de tra ditie van de „Times", maar dat het steunen van een zwakke politiek te genover dictators een oude gewoon te is. „Het is de „Times" geweest, die de Britten in '38 de weg naar München heeft gewezen, zo schreef de Deutsche Zeitung". De „Washington Post" meende dat Selwyn Lloyd zich misschien nog steviger zal „verschansen" dan voor heen, als gevolg van het door de Britse regering tegengesproken bericht dat hij overgeplaatst zal wor den. Verdenking De conservatieve .Journal de Genéve' meent dat men in conferentiekrin- jen ondanks de officiële tegenspraak .och de verdenking zal koesteren dat de berichten over Lloyd door ;,hoog niveau" zijn ingegeven. Een correspondent van de „New York Herald Tribune" schreef \xit Genève dat de diplomaten vrezen dat de Russen nu misschien Lloyd zullen beschouwen als een onmachtig per soon en derhalve minder bruikbaar als onderhandelaar. Zelfs vreest men dat Gromyko achter de kwestie wes telijke meningsverschillen zal zoe ken en „zijn prijs" voor een rege ling inzake Berlijn zal verhogen, al dus deze correspondent. Abida 3 te Curacao. Aagtekerk 3 te Durban. Aalsdijk 2 v. Colombo n. Djibouti. Aardijk 2 v. New York n. Tripoli. Aldabi 1 v. Rio de Janeiro. AUoth 2 v. Las Palmas n. Antwerpen. Andijk p. 3 Scillies n. Le Havre. Arnedijk 3 v. Antwerpen n. Pt. Everglades. Axeldijk 31 te Angra dos Reis. Alphard 2 v. Bremen n. Hamburg. Arendsdijk 2 te Antwerpen. Aegis 3 te Willemstad. Amsteldijk 2 v. R'daim n. Antwerpen. Barents Zee 26 v. Port au Prince n. Maracaibo. Binnenhaven 30 160 m. z.w. Ouessant. Caltex Pernis 3 te Suez. Caltex Arnhem 1 dw. Sicilië. Caltex Delft 3 v. Bahrein n. Abadan. Caltex Eindhoven 1 150 m. o. Kreta. Caltex the Hague 31 te vizagapatam. beeft dezelfde buitengewone resultaten bij het haar zowel van dames als van heren Meer dan 50 Chinezen mannen, vrouwen en kinderen zijn dezer dagen in houten bootjes uit communistisch China naar de Portugese kolonie Macao gevlucht. Caltex Leiden 1 440 m. z. Cocos eil. Caltex Rotterdam 1 43 m. z.z.o. The Brothers. Carillo 3 v. Armuelles n. Cristobal. Celebes 1 te Genua. Char Is 2 te Mobile. Corsica 1 te Leeuwarden. Cities Service Valley Forge 3 te Mena al Ahmadl. Dordrecht 2 v. R'dam n Sandefjord. Drente 2 v. Dubal n. Bahrein. Eemdijk p. 2 Miami n. Le Havre. Eenhoorn 3 te Bourgaz. Ena 2 v. Fortaleza n. Belem- Friesland (K.R.L.) 28 v. Pt. Elizabeth. Fedala 31 100 m. n. Aruba. Gaasterkerk 31 te Hollo. Glessenkerk 3 te Penang. Groote Beer 2 v. Montreal n. R'dam. Grooto Kerk 2 v. Hongkong n. Kobe. Greta 2 dw. Trelleborg Gemma 1 te Asuncion. Harold 1 v. R'daon n. Helsinki. Hoogkerk 3 te Tanger. Houtman 3 te Mombasa. Hulst 30 v. Oporto n. Rotterdam. Hessenstein 25 te Miri. Hudson 29 v. Kaapstad n. Walvisbaai. Heria p. 2 Narvik n. Archangel. Ivoorkust p. 2 Dakar n. Antwerpen. Jagersfontein 2 v. Las Palmas n. Kaapstad. Kamperdijk 3 te New York. Kabylla 1 v. Las Palmas n. Curacao. Kalydon 2 v. Kalmar n. Pernis. Kara p. l Haiti. Kenia 2 te Curasao. Kennemerland 31 te Bahia. Kinderdijk 400 m. no Azoren. Koplonella 1 60 m. z.w. Azoren. Kosicia p. 2 Barbados n. Landsend v.o. Leuvekerk 1 15 m. w.n.w. Bizerta. Laarderkerk 3 te Genua. Laurenskerk 3 v. Bahrein n. Bushlre. Lelykerk 2 te Rotterdam. Liberie 31 te Barron. Limburg 1 10 m. z.o. Finisterre. Lindekerk l 45 m. w. Gibraltar. Mariscal Lopez l 265 m. z. Kanarische eil. Maashaven l 180 m. z.w. Ouessant. Maaskerk l v. Valencia. Marie Christine 1 v. R'dam n. Goole. Marletje Bohmer 1 80 m. w. Algiers. Mississippi Lloyd l 250 m. o.z.o. Madras. Merseylloyd 3 te Sandaken. HOOG EN LAAG WATER 5 juni Vlissingen Terneuzen Hansweert Ziei-ikzee 1.21 1.94 1.48 2.09 2.19 2.25 2.36 1.30 nap uur meter 13.45 1.97 14.13 2.11 14.46 2.29 15.03 1.45 Wemeldinge 3.00 1.54 15.27 1.70 7.48 2.04 8.16 2.21 8.48 2.34 8.23 1.70 uur meter 20.01 1.87 20.30 2.04 21.03 2.17 20.42 1.61 8.42 1.95 21.00 1.84 1188. Ucayba keek piloot Storm en Marc enige ogen blikken veelbetekenend aan en schudde in bijgelovige vrees het hoofd. „Ik weet niet over welke tovermach ten hun medicijnmannen kunnen beschikken" ver volgde hij," „maar het mag toch zeker wel een wonder heten, dat ik van de doden- reis teruggeroepen werd en niet alleen ik, doch vrijwel allen, die met mij de aan val hadden ondernomen. Zelfs duurde het niet lang of ook de zwaarst gewonde vijand liep weer volkomen genezen in het kamp rond. Onze veelal met gif bestre ken pijlen hadden hen niet kunnen doden. Geen won der dat de Caripa's zeer on der de indruk waren van de grote tovermacht dezer medicijnmannen. Zij had den onze lichamen genezen, doch nu waren onze geesten ziek, want al mijn stamgenoten en ook ik stonden geheel onder de invloed der indringers. Zonder enig verzet verrichtte ik het zware werk, dat mij opge dragen werd. Omdat ik hem eenmaal had neergeschoten, vierde Oban de beul zijn vennijn bij Iedere gelegenheid speciaal op mij hot. Menigmaal moest ik de wrede omstren gelingen van zijn zweep ondergaan". KERKNIEUWS NED. HEEV. KERK. Beroepen te Ureterp (toez.) J. Rien- stra voorheen predikant te Beetster- zwaag, woonachtig te Schingen. Aangenomen naar Zuid Laren H. W. Colstee te Ammerstol; naar Rolde R. J. Renier te Borculo; naar Hijker- smilde-Kloosterveen S. Gerbrandy te Oudeschoot. Bedankt voor Gameren (toez.) G. M. van Dieren te Ede; voor Opheusden W. L. Tukker te Rotterdam. Beroepen te Rotterdam Feyenoord (twee vacatures) (toezegging): J. L. Verbeek Wolthuys te Helïendoom en L. Schellevis te Waalwijk. Bedankt voor Nieuw Lekkerland: W. Tukker te Rotterdam. GEREF. KERKEN. Beroepen te Avereest J. J. Lamme te 's-Gravemoer; te Andijk (vacature J. Vegh) K. Ubels te Zwartebroek; te Zwolle (vijfde pred. pi.) A. L. Janse de Jonge te Oostvoorne; te Wolfaartsdijk W. A. Jelsma te Wouds end; te Voorburg (vacature C. W. Thijs) C. Goeman te Haarlem-zuid; te Domburg-Westkapelle C. J. Riet veld, kandidaat te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Winschoten (vaca ture R. J. de Jong) A. Wiersinga te 's-Graveland; naar Bodegraven (tweede beroep) L. Loosman te Ber- Iikum; naar Brooks (Alberta-Cana da) A. van der Ende te Munnekebu- ren. Bedankt voor Maasdijk W. Dekker te Ulst. Beroepen te Wilsum (Ov.): A. J. Ver beek, kandidaat te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Wommels: P. M. Brouwer te Schildwolde. GEREF. KERKEN vrijgemaakt. Aangenomen naar Houwerzijl H. W. Ophoff, kandidaat te Dalfsen, die bedankte voor Ferwerd-Hallum, Alm- kerk-Werkendam en voor Oldenzaal. CHR. GEREF. KERKEN. Beroepen te Steenwijk W. van 't Spijker te Drogeham. Bedankt voor Bennekom B. Eijleveld te Noordeloos. BAPTISTEN GEMEENTEN. Aangenomen na&r Groningen noord Ph. Lindeman te Stavoren; naar Coe- vorden Th. van der Laan, kandidaat te Stadskanaal, die bedankte voor Treebeek. EVANG. LUTHERSE KERK Drietal te Amstelveen: P. Boederma- ker te Eindhoven, mr. P. Estié, laat stelijk predikant te Zaandam en J. A. Roskam te Beverwijk-Velsen. Naess Commander 1 142 m. z.o. Suez. Oranje 1 v. Fremantie n. A'dam. Polyphemus 2 te Balboa. Parkhaven 2 v. Santos n. Montevideo. Ridderkerk 2 te Nacale. Sarpedon 3 te Funchal (Madeira). Schelpwljk 2 v. Kaapstad n. Curacao. Sibigo l v. Kuching n. Singapore. Sliedrecht 3 v. Wlsmar n. Novorossisk. Sommelsdijk 1 600 m. z.o. Kp. Race. Stad Schiedam 1 50 m. n.w. Bergen. Statue of Liberty 1 300 m. n.o. Aden. Soestdijk 2 te Rotterdam. Straat Madura 2 te Adelaide. Taria 1 330 m. z.t.o. Ceylon. Tibia 1 v. Trinidad n. Engeland. Theobaldius 2 v. Maracaibo n. Curacao. Tjisadane 2 v. Pt. Louis n. Singapore. Tjibadak 1 v. Semarang n. Soerabaja. Van Waerwijk 2 te Port Kembla. Waal 2 v. Botterdam. Westland 3 te Buenos Aires. Willemstad 1 1204 m. on.o. Guadeloupe. Woensdrecht p. 2 Finisterre n. Fao. Advertentie BOUGIES voor iedere motor Imp. N.V, Willem van Rijn Haarlemmerweg 475, Amsterdam Tel. 185222 (10 lijnen) Telex 12282 FEllLLFTUAl DOOR P. G. WODEHOUSE. 32 „Een kasplantje zou misschien een vriendelijker benaming zijn, mijn heer". „Nee Jeeves, een ei. En met eieren moet je sterk, krachtig en rond borstig optreden. Met psychologie kom je er niet. Als ik je er even aan mag herinneren zonder dat ik bedoel je te kwetsen, verviel jij in de fout om te veel psychologie toe te passen bij deze Fink-Nottle en het resultaat was pet. Je probeerde hem over de streep te krijgen door hem uit te dos sen als een Mephistopheles en hem naar een gemaskerd bal te sturen, omdat je dacht dat een vuurrode spanbroek hem moed zou geven. Waardeloos". „De zaak werd nooit beproefd, mijn heer". „Ni Omdat hij niet naar dat bal gil.. En dat versterkt mijn bewe ring. iemand die in een taxi naar een gemaskerd bal gaat en kans ziet niet aan te komen is geen gewoon ei. Ik geloof niet dat ik ooit iemand ge kend heb, die geen kans zag om zich naar een bal masqué te begeven. Jij Jeeves?" „Nee mijnheer". „Maar vergeet niet, want dat wil ik je vooral duidelijk maken: zelfs al was Gussle naar dat bal gegaan; zelfs als die vuun'ode spanbroek, te zamen met die zwarthoornen bril het meisje geen flauwte had bezorgd; zelfs als ze hersteld was van de schok en hij met haar had kunnen dansen en praten; zelfs dan zouden ;en vruchteloos geweest zijn, want, Mephistopheles of geen Me phistopheles, Augustus Fink-Nottle zou nooit de moed hebben opgebracht om haar te vragen. Het zou er op neergekomen zijn dat ze die lezing over salamanders een week eerder fehoord had. En waarom Jeeves? al ik je vertellen waarom?" „Nou mijnheer?" „Omdat hij zo stom is deze hele onderneming te baseren op jus d' orange. „Mijnheer?" „Gussle is verslaafd aan jus d' oran ge. Hij drinkt niets anders." „Dat 'had ik nog niet opgemerkt, mijnheer". „Ik heb het van zijn eigen lippen vernomen. Of het nou komt door er felijke belasting, of omdat hij het aan zijn moeder beloofd heeft, of alleen maar omdat hij het spul niet lust, maar Gussie Fink-Nottle heeft nog nooit van zijn leven zelfs maar een druppel gin-en-tonic over zijn tong laten spoelen. En hij denkt dit ei denkt, Jeeves dit wrieme lend, kruipend, terugdeinzend ko nijn in mensengedaante denkt, dat hij in die omstandigheden, het meis je waar hij van houdt, kan vragen. Je weet niet of je moet lachen of huilen, nietwaar." „Beschouwt u geheelonthouding als een belemmering voor een heer, die een huwelijksaanzoek pleegt, mijn heer?" De vraag verbaasde me. „Wel verdraaid", zei ik, stomverwon derd, „dat weet jij toch ook wel? Gebruik je hersens, Jeeves. Denk je eens in wat het betekent om een aan zoek te doen. Het betekent dat een fatsoenlijke, zichzelf respecterende kerel zichzelf dingen moet horen zeg- ten, die hem, als hij ze op het witte oek hoorde, zo zouden vervelen dat hij naar de kassa zou lopen om zijn geld terug te eisen. Als hij dat doet op basis van sinaasappelsap, wat ge beurt er dan. De schaamte verzegelt zijn lippen, of, als dat niet zo is, ver liest hij zijn moreel en begint te zwammen. Gussie bijvoorbeeld, be gint, zoals we gezien hebben, te pra ten over de gevlamde salamanders." „Gekamde salamanders, mijnheer." „Gekamd of gevlamd, wat doet dat er nou toe. Het gaat er maar om, dat hij kletst en dat hij weer zal kletsen als hij het weer probeert. Tenzij en nu moet je goed oplet ten, Jeeves tenzij wij stappen ne men en wel langs de gebruikelijke kanalen. Slechts actieve maatrege len, onmiddellijk toegepast kunnen dit arme belachelijke ei van de nodi- fe moed voorzien. En daarom Jeeves, en ik van plan morgen ccn fles gin te organiseren en daarmee zijn och tend-jus d' orange ruim te voorzien." „Mijnheer?" Ik klakte met mijn tong. „Ik heb het er al eens over gehad, Jeeves" zei ik verwijtend, „dat ïe „ze ker mijnheer" en je „werkelijk me neer?" me hinderen. Ditzelfde geldt evenzeer voor gewoon maar „mijn heer". Het woord schijnt aan te ge ven dat ik volgens jou een opmerking heb gemaakt of een plan heb geop perd dat zo stom in elkaar zit dat je er van ondersteboven bent. En er is momenteel niets te mijnheer-en. Het plan dat ik opper is volkomen rede lijk en strikt logisch. Of vind je van niet?" „Zeker mijnheer „Neem me niet kwalijk mijnheer. De uitdrukking ontsnapte me per abuis. Wat ik wilde zeggen mijnheer, omdat u zo aandringt, is, de handelwijze, welke u voorstelt, me een weinig on oordeelkundig lijkt." „Onoordeelkundig?, He begrijp je niet Jeeves?" „Volgens mij is het plan niet van ri sico ontbloot, mijnheer. Het is geen eenvoudige zaak om het effect te schatten dat alcohol zal hebben op iemand, die aan zo'n prikkel niet ge wend is. Ilt weet dat het een ramp- zaliggevolg heeft gehad op een pape- „Papegaai?" „Ik dacht aan een incident van vroe ger, mijnheer, voordat ik bij u in dienst trad. Ik was toen in dienst van wijlen Lord Brancaster, een heer die 'n papegaai bezat, waar hij sterk aan gehecht was, en toen het beest op zekere dag tamelijk melancholiek voor zich uit zat te staren, bood de Lord het beest een stukje cake aan, gedoopt in port, om zodoende het beest als vanouds weer vrolijk te krijgen. Het beest nam het stukje dankbaar aan en nuttigde het met kennelijke voldoening. Bijna onmid dellijk daarna echter, begon het beest koortsachtig te doen. Het beet de Lord in zijn duim en zong een dron kemanslied, viel op de bodem van kooi en bleef daar geruime tijd lig gen met zijn poten in de lucht, onbe kwaam zich te bewegen. Ik vermeld dit alleen maar, mijn heer Ik legde mijn vinger op de wonde- plek, die ik al jaren had opgemerkt. „Maar Gussie is geen papegaai." „Nee mijnheer, maar „Het wordt volgens mij hoog tijd, dat de vraag, wat Gussie nu eigen lijk is, eens en voor al uit de weréld wordt geholpen. Hij schijnt te den ken dat hij een mannetjessalaman der is en nu schijn jij weer te willen dat hij een papegaai is. De waarheid is, dat hij gewoon maar een doodge woon, simpel ei is en harder dan wie ook een versterkinkje nodig heeft. Discussie gesloten, Jeeves. Ik ben vastbesloten. Er is maar één manier om de zaak aan te pakken en dat is de manier die ik heb aangegeven." „Uitstekend, mijnheer." „Uitstekend Jeeves. Dus dat is dat dan. En nu wat anders: je hebt na tuurlijk gehoord dat ik dit plan mor gen uit wil voeren, en ongetwijfeld vraag je je af waarom juist morgen. En waarom wil ik dat, Jeeves?" „Omdat u voet dat, als het gedaan wordt zoals het gedaan moet worden, het beter is het vlug. te doen mijn heer." „Gedeeltelijk Jeeves, maar niet hele maal. Mijn voornaamste reden om de datum op morgen vast te stellen is, dat morgen, zoals je ongetwijfeld vergeten hebt, de dag is van de prijs uitreiking van het Market Snods- bury Gymnasium, waarin zo je weet, Gussie optreedt als mannelijke stel en als ceremoniemeester. En zo zie je, dat we twee vliegen in een klap slaan: hij wordt stoutmoedig genoeg om Miss Bassett te vragen en hij komt in vorm om zijn gehoor in Market Snodsbury te boeien." „Dat wordt dan de klap van de week, mijnheer." .(Wordt vervolgd.),

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 9