Consumptie van rundvlees in Nederland overtreft produktie 1KIEKEN De Mammoet-wet TOEDRACHT VAN AANVARING IN HANSWEERT NIET DUIDELIJK .PAARDENMARKT" IN ZIERIKZEE 10 PROV1NCI ALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 4 JUNI 1959 DE HEER DE VEER OP ZECOV A-VERG ADERING Ook in Zeeland opfokken van jonge ossen en stieren voor de slacht „De toenemende consumptie van rundvlees in ons land maakt het noodza kelijk, dat de prodnktie wordt opgevoerd. Met name zal men van de melk- vleesector moeten overschakelen op de vleesprodnktie. Nn de melkkoeien jaarlijks kwalitatief beter worden en de „uitstoot" naar de weide- en mestsector vermindert, zullen jonge ossen en stieren voor de slacht moe ten worden opgekweekt. Ook in Zeeland zal men zich daarop moeten toe leggen. De consument vraagt nu eenmaal mager vlees". Aldus sprak de voorzitter van het produktschap voor vee en vlees, de heer Joh. de Veer, tijdens de woensdagmiddag in hotel „Centraal" te Goes gehouden leden raadsvergadering van de Zeeuwse Coöperatieve Vee Aan- en Verkoopver eniging G.A. „Zecova". De heer De Veer begon zijn cause rie met erop te wijzen, dat do zuivel- produktie in ons land nog wel mee valt in vergelijking met 1958. De vleesproduktie wordt echter wel eens onderschat. Voor de oorlog werd in de zuivelsector 285 miljoen gulden omgezet en in de vleessector 233 miljoen gulden. In 1956 b'edroegen deze cijfers resp. voor zuivftl en vlees f 1328 miljoen en f 1470 mil joen. Vorig jaar waren de cijfers f 1250 voor zuivel en bijna f 1500 miljoen voor vlees. Hieruit blijkt dus. dat de vleesconsumptie sterk is toegenomen. De waarde van de rund- veeproduktie bedroeg in 1958 circa 600 miljoen gulden, aldus de inlei der. De vooruitzichten voor de rundvee sector zijn gunstig. In de periode van 1951 tot 1955 werd gemiddeld 140.000 ton per jaar geconsumeerd, in de jaren 1956 en 195f rond 172.000 en vorig jaar zelfs 179.000 ton. De Nederlandse produktie bedroeg in dat jaar 169.000 ton, zodat 10.000 ton ge ïmporteerd moest worden. De heer De Ve,er wees erop, dat eon vleesexportland als Argenti nië door inkrimping van de vee stapel minder vlees kan leveren. Er is internationaal ccn tekort aan rundvlees, hetgeen het verhoogde prijspeil verklaart, zo zei hij. Spreker was van mening, dat de Nederlandera de produk tie van rundvlees moeten op voeren. Hij gaf daarbij ook aan 6p welke wijze men dit doel kan verwezenlijken. Huishoudelijk Na deze met veel aandacht beluister de causerie werd het huishoudelijk deel der agenda afgewerkt. De ver gadering hechtte haar goedkeuring aan een voorstel om van de Nationa le Borg Maatschappij f 10 000 te ont vangen ter afdoening van de door de Zecova geleden schade tengevol ge van de onregelmatigheden van de in- en verkoper M. uit Zierikzee. De contributie werd onveranderd vastgesteld op f 10.per lid per jaar. De contributie voor het L.C.C. werd bepaald op f 100.De ver schillende verkiezingen leverden als resultaat op, dat dr. J. Tesink te Goes benoemd werd tot adviserend lid, de heer P. Schout te Blggeker- ke gekozen werd tot lid van de com missie van toezicht in de plaats van de heer C. Mol te Waarde, de heer W. C. van Nieuwenhuyzen te Anna Jacobapolder in deze commlsie werd benoemd in de plaats van de heer L. bij de Vaate te Bruinisse, en herko zen werden in het algemeen bestuur de heren J. der Weduwen te Kerk- Aan de steiger van de provinciale boot de Hoedekenskerlce meerde woensdagochtend een bijzonder fraaie toeristenboot, die in dit dorp rond 250 passagiers aan boord nam. De Nederlandse scheepsbouwers hielden gisteren namelijk hun inter nationaal congres, dat hen over de grens naar Antwerpen voerde. Met een extratrein uit Rotterdam arri veerde het gezelschap 's morgens om kwart over elf in Goes, waarna het per btis naar de Erasmus" van Spido uit Rotterdam werd vervoerd. Aan boord van het schip gebruikten de scheepsbouwers en hun dames de lunch. Omstreeks tvjaalf uur vertrok het schip uit Hoedekenskerke en zette koers naar Antwerpen. In de ze stad werden de vjerf van Cockerill bezocht, de General Motors en het Museum. Inmiddels was de extra trein van Goes uit naar Antwerpen gereden, waar het gezelschap Ne derlanders zich 's avonds weer „in scheepte". Op de foto de Erasmus aan de steiger te Hoedenhenskerke, (Foto P.Z.C.), werve en J. H. Janse te Arnemui- den en gekozen werden de heren H. Breura te Colijnsplaat in de plaats van de heer P. J. Bom te Co lijnsplaat en Joh. van Dalen te Tho- len in de plaats van de heer J. L. M. Geluk te St. Maartensdijk. In deze vergadering, die onder lei ding stond van de hoer P. W. C. van Westen, gaf de directeur van de Cen trale Coöperatie Vee en Vlees West Nederland, de lieer P. Havïnga, een toelichting op de commerciële en fi nanciële resultaten van de afdeling Zecova van de C.V.V., zoals die en kele weken geleden op de Beveland- se afdelingsvergadering reeds aan de orde kwamen. Daaruit kwam o.a. vast te staau, dat de omzetten van de Zecova in 1958 met 27 zijn ge stegen en in geldswaarde met 29 Het aantal verhandelde dieren be droeg 5385 (v.j. 4233) voor f 3.7 mil joen (v.j. f 2.8 miljoen). De fnsie heeft geleld tot een kostenbesparing voor de Zecova van f 25.000 per jaar, op 'n kostencijfer van f 120.000. Voor 1 januari 1961 zal moeten wor den uitgemaakt hoe de opbouw van de Zecova zal zijn in het geheel van de C.V.V. Algemene vergadering Polder Walcheren Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren heeft het Polderbestuur voor zaterdag 13 juni a.s. in het Pol derhuis te Middelburg in algemene vergadering bijeengeroepen. In be handeling komt onder meer het ver slag over de toestand van de polder over 1958. Verder vermeldt de agen da een voorstel om de Poelendaele- brug te Middelburg voor het formele bedrag van 1 over te dragen aan de Provincie. Voorts zal de algemene vergadering moeten beslissen over een voorstel om een gedeelte van de zogenaamde Verlaten Vlissingse Wa tergang te Souburg te verkopen aan deze gemeente en tot verhuur van de ondergr ond van een tweetal bunkers te Koudekerke aan het Departement van Marine. Tijdens deze vergadering worden ook de geloofsbrieven van de nieuwbenoemde commissarissen G. N. van Ginkel, E. T. Oosterhuis en J. A. Ta venier onderzocht. Werkloosheid in Zeeland daalde in mei aanzienlijk De daling, die gedurende de maand april In Zeeland inzette, heeft zich in mei voortgezet. Het aantal werklo zen bedroeg eind mei 2112, tegen eind april 3515. Een daling dus met 1403 man. Directrice landboüw- huishoudschool te Ovezande benoemd Tot directrice van de landbouwhuis- houdschool te Ovezande, is benoemd mej. Van Campen te Hulst, als op volgster van mej. A. A. Schipper d*ie in gelijke functie te Woensdrecht werd benoemd. 1 KANTONRECHTER MIDDELBURG Zaak tegen kapitein van „Albizia" aangehouden Op 28 januari kwam in de buiten haven van Hansweert het "tankmo- torSchlp „Albizia" in aanvaring met het binnenvaartuig „Esperenza". Hiervoor moest de kapitein van de „Albizia", J. J. uit Rotterdam, zich woensdagmiddag voor de Middel burgse kantonrechter, mr. J. Moo- lenburgh, verantwoorden. Volgfens het proces-verbaal liad de kapitein bij het binnenlopen van de haven niet genoeg stuurboord gehouden, hoewel do diepgang van het vaar tuig dit toeliet. Hierbij was hij in de koerslljn van de „Esperenza" ge komen, waardoor een aanvaring ont stond. TJIt het verbaal bleek verder, dat de ebstroom de kapitein bij zijn manoeuvre parten had gespeeld. De kapitein bestreed ten stelligste de inhoud van het proces-verbaal, dat naar zijn mening een verkeerd beeld gaf van de toedracht. In zijn mening werd hij gesteund door zijn machinist, P. S. uit Vlissingen, die ten tijde vun de aanvaring in het stuurhuis was geweest. Ook de llchtwachter J. v. d. II. uit Hansweert, die als getuige werd ge- Eindexamen gymnasium te Middelburg Aan het Stedelijk Gymnasium te Middelburg slaagden voor het diplo ma A de dames C. van Bergen te Middelburg, J. M. Colijn en E. C. A. M. Pyckevet te Vlissingen en de he ren H. Brand te Oostkapelle, S. I. H. Gosses te Goe3, J. J. Kooman te Middelburg, en M. Stol te Middel burg. Afgewezen geen. Voor het diploma B slaagden mej. I. van Bergen te Middelburg en de heer F. X. A. M. van Hasselt te Ber gen op Zoom. Afgewezen twee kan didaten. hoord, legde een verklaring af die op alle punten precies tegenovergesteld was aan het proces-verbaal. Tegen de kantonrechter zei hij, dat zijn verklaringen, zoals die in het pro ces-verbaal stonden opgetekend, fou tief waren. Volgens zijn verklaring, en die van de kapitein en de machinist van de „Albizia" was het binnenvaartuig „Esperenza" in de haven naar vo ren gedrongen om eerder bij de sluis te wozen. De verdachte betitelde de ze manoeuvre zelfs met „snijden". Even later, toen de „Esperenza" vlak voor de „Albizia" stopte, ge beurde de aanvaring. De kantonrechter vond het maar raar, dat alles precies in tegen stelling was gebeurd tot wat in het proces-verbaal stond opgete kend. Hij besloot deze zaak aan te houden tot 15 juli om nog en kele getuigen, alsmede de verbali sant op te roepen. Uitzicht De jeugdige veehandelaar B. A. M. V. uit Kloetinge had op zes april te 's Heerenhoek op het kruispunt Goe- sestraatNassauweg geen voorrang verleend aan een personenauto, be stuurd door de veiling-arbeider P. A- S. De kantonrechter en de officier van justitie, mr. J. L. Andreae, na men het de veehandelaar hoogst, kwalijk dat hij, hoewel bekend ter plaatse, met een snolheid van tegen de 50 km. had gereden, terwijl het uitzicht enigszins werd belemmerd door een heg, een bietenkull en een boerderij. Conform werd hij veroor deeld tot f 30.subs. 6 dagen. De rijksambtenaar A. L. K. uit Leidsen- dam had op 23 april op de Potten- markt te Middelburg zijn auto in strijd met het wachtverbod gepar keerd. Daar de officier van justitie, evenals de kantonrechter van me ning waren, dat de situatie ter plaat se enigszins misleidend was werd hij conform veroordeeld tot schuldig verklaring zonder oplegging van straf. m i Sag® I I t N j-i I Pic-nic geknipt om te (ook in kleur) (Slot van pag. 9) kennen als de kweekplaats voor hun jonge krachten en zich erop gaan toeleggen in de organisatie daarvan invloed te krijgen en dus ook hun poorten openen voor jon gelieden met een einddiploma van deze gloednieuwe school? Of zullen wij over tien jaar nog in talloze advertenties lezen, dat deze of gene firma „aantrekkelijke vooruit zichten" wenst te bieden aan „jonge lui met einddiploma gymnasium of atheneum"? In 't laatste geval zou den 's ministers goede bedoelingen miskend worden en gedoemd zijn jammerlijk te mislukken. Immers dan zou onvermijdelijk de h.a.v.o.-school ontaarden tot een soort van afval bak waar alleen die leerlingen, die ab soluut niet in staat zijn tot het beha len van bovengenoemde, zo veel meer vooruitzichten biedende diploma's ten einde raad hun toevlucht zouden zoe ken, zulks ten detrimente van de op leiding die zulke prachtige mogelijk heden kan bieden. De waardering die de reeds genoemde mms. echter tot nog toe vindt stemt intussen, zo hoort men wel zeggen, tot een zeker opti- misme in deze. Het woord is nu dus aan de maatschappij. Voor Schouwen-Duivc- land en met name voor Zierikzee is de eerste woensdag In juni steeds een bijzondere dag. Op deze eerste juni-woensdag wordt in Zierikzee de jaar markt gehouden, die nog steeds „paarden markt" heet. Deze paardenmarkt was vroeger een evene ment van betekenis: de Zierikzeese paarden markt bezat grote ver maardheid. Sinds ja ren zijn de paarden evenwel van het toneel verdwenen en wat bleef was de jaar markt, die gisteren zoals altijd weer door vele eilandbewoners en met name de vrou welijke eilandbewoners werd bezocht. In haar zonnigste toi letjes waren de Schouwse en Duive- landse dames reeds in de vroege morgenuren naar Zierikzee geko-, men om te luisteren naar de vele standhou ders, die veel spréken, maar ook veel goede zaken deden. Tussen drie en vier uur bereikte de druk te een hoogtepunt. Op het Havenplein ver maakte de jeugd zich met zweef- en draai molen. Hier stonden ook een schiettent en verschillende kramen. Tegen zes uur nam de drukte iets af, maar vooral 's avonds was het weer „vol" op het Havenplein. Vermeld zij ook, dat de muziekvereniging „Kunst en Eer" des avonds ter gelegenheid van de 72ste trekking van de Zierikzeese paardenlofcerij een kort concert gaf ln hotel „Concoraia". Op de foto: burge meester mr. F. Th. Dijckmeester van Zie rikzee (links) onder het „gehoor" van een der standhouders. (Foto P-Z.C.). Aanwinst voor museum Zeeuwsch Genootschap Het museum van het Zeeuwsch Ge nootschap te Middelburg is door bruikleen van het rijk in ruil met enkele niet-Zeeuwse schilderijen verrijkt met een fraai schilderij, voorstellende een belangrijke Middel burgse figuur, het portret van Johan Radermacher, rond 1600 koopman en geleerde te Middelburg en stamvader van een bekend regentengeslacht, la ter voortgezet in de familie Rader- macher-Schorer. Johan Radermacher was in 1538 te Aken eveneens de bakermat van de Schorers geboren en na 1571 gevestigd te Londen, waar hij huwde met Johanna Racquet. In 1599 kwam hij naar Middelburg en heeft daar als lakenkoopman een belangrijke plaats in het economische bestel in genomen. Hij overleed in 1617. Kort voor zijn dood is het 9tatige portret, dat een belangrijke aanwinst betekent, door een onbekend meester vervaardigd. Boerenleenbank Nisse- Ovezande gefuseerd Tijdens de tweede algemene verga dering van de coöperatieve boeren leenbank te Ovezande, die onder voorzittersohap van de heer. Joh. Hoogstrate werd gehouden, is beslo ten de bank per 1 juli 1959 te ont binden. Er zal een fusie worden aan- Ï7" - r- gegaan met de boerenleenbank te Nisse. De bank zal dun worden voortgezet ouder de naam Coöpera tieve Boerenleenbank Nlsse-Ovezan- de en Omstreken. Eerste nieuwe aardappelen te Kapelle aangevoerd Op de veiling te Kapelle zijn woens dagmiddag de eerste nieuwe aardap pelen aangevoerd. De heer H. Slab- bekoom Jzn. uit Yerseke bracht de eerste „Maatjes" en mevrouw de weduwe P. Eversdijk-v. d. Plasse uit Kapelle had de primeur van de „Eer stelingen". De „Maatjes" noteerden voor kwaliteit II 36 cent, de drielin gen 20 cent en de kriel 3cent. De „Eerstelingen" werden afgedrukt voor 32 cent voor kwaliteit I, 17 cent voor de drielingen en 7y3 cent voor de kriel. Rioleringswerken te Cadzand aanbesteed In het gemeentehuis te Cadzand. werd aanbesteed het leggen van de riole ring in de Badhuisweg. Er werd als volgt ingeschreven: P. Mollet, Hoofdplaat 15.710; Th. P. Cambier, Breskens 15.975; Fa. wed. P. R. Toussaint en Zn., Cadzand 16.200; Fa. C. D. de Ruysscheer en Zn., Biervliet f 10.450; J. en K. F. den Oude, Biervliet 16.600; K. Lucasse, Walsoorden 16.800; N.V. Aanne mingsbedrijf E.L.K., Sohoondijke 16.850; G. en A. Sponselee. Kloos- terzande 17.000; C. van Wallenberg, Middelburg 17.100; L. J. Dekker, Vlissingen 17.500. De gunning werd aangehouden. Aanbesteding woonhuis met postkantoor Kerkwerve Architect L. H. A, de Jonge te Zie rikzee heeft ln opdracht van het ge meentebestuur van Kerkwerve aan besteed het bouwen van een woon huis met postkantoorMe en schuur tje aan de Ring te Kerkwerve. In- feschreven wera ais volgt: M. J. admos, Dreischor ƒ27.810; J. v. d. Werf, Burgh ƒ27.650; B. L. van Velthoven, Zierikzee 27.360; C. A. Prince Haamstede 27.300; J. Pleune Noordwelle 27.150; L. C. Bom, Burgh ƒ27.150; D. Ornee, Scharen- dijke 27.120; fa. C. en A. van Velt hoven, Zierikzee ƒ26.775; fa. gebr. Holm, Zierikzee 26.600; S. P. Wijs man, Zierikzee 28.550; M. Barre voets en Zn., Zierikzee 26.437; H. J. Slager, Brouwershaven 26.241; Blom J. A. C., Noordgouwe 26.036; C. van Burg, Kerkwerve 25.640; J. v. d. Houten, Zierikzee 25.503; M. v. d. Male, Zierikzee 25.412; F. J. van Aken Zierikzee ƒ25.400; L. J. v. d. Houten, Zierlk ee ƒ25.335; P. B. van Velthoven, Zierikzee 25.200. De g-unning werd aargehouden. Brand in woonkamer In de woonkamer van de landbouwer P. d. H. ln de Capellepolder te Axel brak door tot nu toe onbekende oor zaak brand uit. Omwonenden grepen direct in en wisten het vuur reeds zo ver te doven, dat de brandweer uit Axel niet veel meer hoefde te doen. De schade is aanzienlrik. Naar oorzaak wordt een onderzoek inge steld. Mavo Minder enthousiaste geluiden over de ze tweedeling van de n.ba. hoort men van de zijde van het uJ.o. Men meent namelijk in kringen van het toekom stige m.a.v.o. deze schone naam gaat eerlang het tegenwoordige u.l.o. tooien dat er aan h.a.v.o. generlei behoefte bestaat en dat in de behoef te aan algemeen vormend onderwijs op een niet prae-universitair niveau ruimschoots door het uJ.o. wordt voorzien. Wij kunnen ons zeer goed in deze gedachten verplaatsen; men vreest natuurlijk ernstige concurren tie van de zijde van het h.a.v.o. wan- Onder een dak Het zal geen verbazing wekken dat deze gedachte over het algemeen gro te bijval geoogst heeft in h.b.s.-krin- gen Wel ziet men graag dat beide schooltypen ln de toekomst onder één dak blijven huizen, wat het oversprin gen van leerlingen van het ene naar het andere type zonder kostbaar tijd verlies zou kunnen bevorderen. Dit zal trouwens om technische redenen ook wel noodzakelijk zijn; waar zou den alle nieuwe gebouwen ineens van daan moeten komen als Iedere huidi ge h.b.s. zich zou splitsen in twee zelfstandige scholen! Wel is men sceptisch ten aanzien neer straks de betere ma.v.o.-leerlin gen naar dit nieuwe schooltype trek ken, dan blijft men zitten met de minder goede met alle gevolgen van dien voor het in ons onderwijsbestel zo uiterst nuttige uJ,o. In wezen, men ziet het, is dit het zelfde probleem dat hierboven aan de orde was. Blijft de maatschap pij te hoog te mikken en wordt voor functies, waarvoor thans een u.l.o.-diploma gevraagd wordt, straks een h.a.v.o.-dito geëist, dan worden de bedoelingen van minis ter Cals genegeerd en de impasse niet doorbroken. Atheneum Om het atheneum nog even onze aan dacht te schenken; deze school zal er dus gaan uitzien als de tegenwoordi ge h.b.s., vermoedelijk iets pittiger doordat de leerlingen meer geselec teerd zijn, terwijl vooyts de lengte van de cursus op zes jaar gebracht wordt. Dit laatste, de verlenging van de opleiding met een jaar, is vol gens de minister noodzakelijk omdat de stof momenteel overladen zou zijn en zelfs de goede leerlingen zich deze niet in zo korte tijd zouden kunnen eigen maken, dan alleen „ten koste van hun algemeen culturele, estheti sche en sociale vorming". Hoewel men de juistheid van deze gedachte over het algemeen wel inziet, hoort, men niettemin ln h.b.s.-kringen her haaldelijk de verzuchting dat het zeer goed ln vijf jaar kan en dat zulk een extra jaar overbodige luxe is, ze ker voor de betere leerlingen, die, zo hoopt men straks de meer derheid zullen gaan vormen. Overi gens zullen op het programma de zelfde, vakken voorkomen als op dat van de huidige h.b.s. ook de diffe rentiatie in een a en een b-afdeling zal gehandhaafd blijven met dit verschil slechts dat de vakken mu ziek, latijn en handvaardigheid aan het verplichte programma worden toegevoegd. Nu is men over deze bei de laatste addities niet zo gelukkig muziek wordt in de meeste geval len reeds lang als niet-verplicht vak gegeven. Met het latijn weet men niet goed raad. Men vindt dit typische gymnasiumvak eigenlijk maar een vreemde eend ln de bijt. Daarbij komt nog dat de wijze waarop dit la- tijnse onderwijs gegeven zou moeten worden zeer vaag en onzeker is; het zal namelijk niet een hoofdvak zijn, zoals op het gymnasium doch slechts een bijvakje. Als zodanig is het ech ter als zinloos aan te merken. Tenzij men het jaarlijks tenminste drie we kelijkse lesuren wijdt, heeft het geen enkele waarde. Eerst bij een derge lijke intensiteit zou het mogelijk, zijn in niet onbelangrijke mate door mid del van deze taal tot de vorming der jongelui bij te dragen. Wat de hand vaardigheid betreft, daaraan komt in het geheel geen plaats toe in onder wijs dat geheel intellectualistisch en theoretisch gericht is, of het moest zijn dat men er de leerlingen van tild tot tijd mee wilde ontspannen. En ln dit geval zou men veel beter doen het onderwijs in de lichamelijke oefe ningen belangrijk te intensiveren. (Wordt vervolgd) Nagekomen advertenties Na een dapper gedra gen lijden nam God tot Zich onze innig gelief de zuster en huisge note, ELISABETH WIELING S, in de ouderdom van 65 jaar. Bussum P. J. E. Wielings. Biezelinge M. Verhulst. Biezelinge, 3 juni 1059. Abdijstraat 25. De teraardebestelling zal plaatshebben op zaterdag 6 juni, om 1 uur, op de algemene begraafplaats te Bieze linge. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, mejuffrouw E. WIELINGS, gepensioneerd onderwijzeres, die gedurende 10 laren met veel liefde het on derwijs aan onze school diende. Bestuur en perso neel van de herv. chr. school. Biezelinge, 3 juni 1959.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6