Whip Engelse legerpredikant sprak over Chinese hersenspoeling De vernieuwende Mammoet-wet op hd$rs lip! AFZETPOSITIE STAATSMIJNEN IS RELATIEF GUNSTIG DONDERDAG 4 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WE MOCHTEN LEVEN DANK ZIJ ZACHTMOEDIG BELEID" Mensen „breken" door opsluiting bij zeer hoge of lage temperaturen (Van een onzer verslaggevers) We werden beschouwd als stukken speelgoed, als vakkundig opgeleide spreekbuizen van het westerse impe rialisme. Dat vertelden ze ons steeds weer. Daar moesten we van door drongen raken. We waren het leven niet waard en alleen omdat we mis schien nog „heropgevoed" zouden kunnen worden, werden we niet met een neergeschoten. Dit vertelde de Engelse legerpredikant ds. S. J. Da- vies onlangs op een bijeenkomst in het gebouw van de luchtmachtstaf in Den Haag, toen hij sprak over de eerste fase van de „hersenspoeling" die hij in communistisch Chinese ge vangenschap enige jaren geleden on derging. Ik ben hier gekomen om U te waar schuwen, zei hij tot de vergadering van merendeels luchtmachtofficieren. Immers, U allen kunt in de toekomst wel in handen van communistische mogendheden vallen. Het is goed dat U dan weet wat U te wachten staat. In april 1951 werd ds. Davies in Noord-Korea door de Chinezen ge vangen genomen, toen hij vrijwillig bij de gewonden achterbleef, terwijl zijn sterk uitgedunde bataljon tracht te de omsingeling door drie bataljons Chinezen te doorbreken. De legerpre dikant kwam in een kamp terecht en het duurde twee en een half jaar voor hij werd vrijgelaten. Dat gebeurde bij de wapenstilstand. Direct bij het eerste verhoor door de Chinezen kwamen er al moeilijkhe den. De Chinezen begrepen de functie van legerpredikant niet en ds. Davies werd beschouwd als een gevaarlijk politiek instructeur. Het bleek eveneens al de eerste dag van de gevangenschap dat de conven tie van Genève als een waardeloos vodje papier werd beschouwd. „Daar geloven wij niet in", zeiden de Chi nese ondervragers. 's Nachts bij volle maan werden we in goed Engels toegesproken door een Chinese hoofdofficier, zo vertelt ds. Davies zijn verhaal verder. We hoorden toen dat we het niet waard waren verder te leven, maar dat we dit toch mochten, dank zij het „zachtmoedige beleid" van de Chine se regering. Heel duidelijk werd uit eengezet, dat wij behoorden tot de conservatieven, op oorlog belust zijn de imperialisten en dat maar het bes te deden de „heils" boodschap van de vrede-brengende Chinezen te aan vaarden, waarna we deze later in on- Landbouwer uit Helden stierf natuurlijke dood (Van onze correspondent) Op last van de justitie werd dezer dagen in Helden (L.) het stoffelijk overschot opgegraven van de op 28 april gestorven landbouwer J. M., oud 62 jaar. en gehuwd met de 44- jarige M, C. van de Cl. Op het lijk werd sectie verricht in verband met geruchten, als zou de landbouwer geen natuurlijke dood zijn gestorven. Naar wij echter van bevoegde zijde vernemen, is bij het onderzoek niet gebleken dat hier sprake is van een misdrijf. De weduwe bevindt zich momenteel nog in arrest, maar dit zou in verband staan met een erfe niskwestie. Aan de erfenis van de landbouwer zou nl. een aanzienlijk geldbedrag zijn onttrokken voor de verdwijning waarvoor zijn echtge note verantwoordelijk zou worden gesteld. Zij blijft echter ontkennen, zich aan verduistering schuldig te hebben gemaakt. Het in haar bezit gevonden geld zou zij zelf hebben opgespaard. De rijkspolitie zet het onderzoek inmiddels nog voort. De Noor Sigurd Tjoesvold uit Akra heeft een helischotel geconstrueerd. De helischotel heeft een doorsnee van 2 en een hoogte van 1,5 meter. Twee benzinemotoren van 80 pk. zor gen voor de voorststuwing. Bij een totaalgewicht van 250 kg. kan het vliegtuigje van het dak van uw ga rage opstijgen. De heer Tjoesvold heeft 100.000 Noorse kronen in zijn vinding gestoken. Tot nu toe ivordt nog niemand de garage binnengela ten. Alle werkzaamheden geschieden in het diepste geheim. Zeer binnen kort zal de eerste proefvlucht ge maakt worden. Er is de constructeur reeds 17 miljoen kronen voor de pro- dulctierechten geboden. ze eigen landen zouden kunnen uit dragen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat duurde de afzonderlijke of de massale hersenspoeling. En het was geen louter „zachtzinnig beleid" wat de Engelse predikant meemaakte. Weigerde men zijn me dewerking, dan volgde 's winters een dagenlange opsluiting in een kleine cel, zonder verwarming, bij een tem peratuur tussen 35 en 40 graden vorst. Dit duurde soms twaalf dagen, 's Zomers verdween men rustig voor een maand of vijf in eenzame op sluiting onder de grond, bij een hitte van 90 tot 95 graden. Als een gebro ken mens kwam men uit een derge lijke eenzame gevangenschap dan te rug. Ds. Davies werd 's zomers eens drie weken zo opgesloten. Zijn zak bijbel werd hem afgenomen en door het stof geschopt. De graad van godsdienstvrijheid was niet bepaald groot. In totaal kreeg ds. Davies vijf keer de kans een zon dagsdienst te leiden. Dagen tevoren moest hij alles wat hij zou zeggen (zelfs het Onze Vader) opschrijven, Miljoen dollar voor vluchtelingen in W.-Duitsland Baronesse Alice Bachofen von Echt, die de vorige maand op 82-jarige leeftijd in New York is overleden, heeft één miljoen dollar nagelaten voor de vluchtelingen in West-Duits- land. Haar totale nalatenschap bedraagt 2 *fi miljoen dollar. Haar neef Werner Bachofen von Echt krijgt een mil joen. Dit geld zal voor hem worden beheerd. Komt hij te overlijden, dan zal het kapitaal gelijkelijk worden verdeeld tussen zijn echtgenote en hun drie kinderen. In het testament is voorts bepaald dat er twee fondsen gesticht moeten worden, resp. van 100.000 en 60.000 dollar, ten behoeve van mevrouw Bachofen von Echt en een derde fonds groot 100.000 dollar ten behoe ve van haar drie kinderen. Een andere neef van de overleden ba rones, sir Olivier Duncan, erft 100.000 dollar. 10.000 dollar gaat naar een sa natorium voor tuberculeuze kinderen en vrouwen in Stiermarken en een gelijk bedrag naar de internationale vereniging voor hulp aan kinderen te Genève. De barones heeft voorts 5000 dollar nagelaten voor de armen van drie plaatsen in Stiermarken. Hein- rich Uily, de butsgemeester van deze plaatsen, moet het geld onder de ar men verdelen. Heidebrand in Loenen Nabij de „Trapjesberg" in Loenen is gisteren een perceel heide met eike hakhout en waaidennen verbrand. Het gezamenlijk optreden van de Veluwse bosbrandweer en de brand weren van Apeldoorn en Eerbeek had tot resultaat dat slechts een opper vlakte ter grootte van een hectare verloren is gegaan. Ook een schaaps kooi die zich op het perceel heide bevindt, kon behouden blijven. opdat de Chinezen dit controleren konden op eventuele imperialistische ophitserij. Fanatiek werden dag-in-dag-uit les sen in de communistische heilsleer gegeven. Na maanden volgde dan het tijdstip waarop men zijn „bekente nis" moest afleggen. Dit was een controle op de bereikte resultaten. Men moest erkennen te hebben mee gewerkt aan een volkomen verweer de politieke leer; die van het impe rialisme. Het was een „bekering", zoais de keizers nit het begin van onze jaar telling met het zwaard trachten te bereiken. Eehter, hier was 't zwaard een maandenlange kwelling in de eenzaamheid, of een dagenlang du rend verhoor. Vier geestelijke ver zorgers van de troepen der Verenig de Naties werden destijds gevangen genomen. Het waren twee Ameri kaanse predikanten en een Ameri kaanse aalmoezenier en ds. Davies. Alleen ds. Davies overleefde deze ge vangenschap. Dat hij niet „afknapte" schrijft hij niet toe aan eigen verdienste. „Ik was vaak doodsbang en rilde bij de gedachte aan een volgend verhoör. Alleen met Gods hulp kon ik de kwellingen doorstaan en mijn taak als geestelijk verzorger volhouden" aldus ds. Davies. „Verborgen schat" na 15 jaar teruggevonden Door een ongeluk, dat haar 14-jarige zoon veroorzaakte, heeft mevrouw D. in Venlo haar geld, dat zij 15 jaar geleden kwijtraakte, terug gevonden. In september 1944 ver stopte zij bij een huiszoeking voor landwachters een bedrag van 200 gulden in de buis van het fra me van een rijwiel, dat uit elkaar was genomen om het tegen in be slag nemen van de bezetters te beschermen. Toeh mevrouw D. het geld na de huiszoeking weer op wilde bergen, bleek het spoorloos verdwenen te zijn. Ondanks zorgvuldig zoeken vond ze het niet meer terug. Ter wijl haar zoontje, met zijn zusje achterop zijn fiets, bij de ouder lijke woning tegen de trottoirband reed, brak de buis van het rijwiel frame. Er werd een rolletje papier zichtbaar, dat het vermiste geld bleek te zijn. Van de uit elkaar liggende rijwielonderdelen, was in de na-oorlogse jaren een fiets voor de jongen gebouwd. Het terugge vonden geld bleek uit inmiddels vervallen bankbiljetten te bestaan. De eigenaar wil nu trachten via de Ned. Bank de biljetten alsnog gerestitueerd te krijgen. Tom Kuiper, een dertienjarige Hol landse jongen, heeft in Ottawa een voor drachtswedstrijd gewonnen. Tom is ln 1954 met zijn ouders uit Amersfoort naar Canada geëmigreerd. Hij begon eerst in dat Jaar Engels te leren. Een veiling van tekeningen, litho's en boekillustraties van Toulouse Lautrec heeft dinsdag in Parijs 34.493.000 frank opgebracht. De kleurentekening „In het circus" bracht alleen al 9.600.000 frank op. (Advertentie) ASPECTEN VAN ONDERWIJSVERBETERING (I) De Hogere Burgerschool gaat gedeelde toekomst tegemoet Grote veranderingen (Van een bijzondere medewerker) Het is inmiddels al weer een half jaar geleden dat het „Ont werp van wet tot regeling van het voortgezet onderwijs" alias „Mammoet-wet" werd gepubliceerd. Korte tijd had dit belangrijke ontwerp grote aan dacht vau de pers, terwijl het ook door een brede kring van belangstellenden werd bespro ken. Weldra verdrongen echter belangrijker dingen als verkie zingen en topconferenties het weer van het eerste plan en men zou de indruk kunnen krijgen dat, behalve in de kringen van het onderwijs zelf, de hele zaak al weer vergeten is. Toch is het van belang dat geheel Neder land intensief blijft meeleven met het wel en wee van zijn on derwijs, dat als weinig dingen bepalend zal zijn voor zijn toe komst. Misschien is het daarom niet misplaatst om eens de ba lans op te maken van de reac ties, die in het afgelopen halve jaar uit de kringen van het voortgezet onderwijs op dit ont werp zijn gekomen, waarbij on ze belangstelling voornamelijk zal uitgaan naar de sector van het v.li.m.o. De belangrijkste veranderingen die het ontwerp-Cals in dit laatstgenoem de onderwijs wil aanbrengen is een zeer ingrijpende: een volledige en scherpe scheiding zal worden aange bracht tussen het zogenaamde voor bereidend wetenschappelijk onder wijs (v.w.o.) en het echte middelbaar onderwijs, nil middelbaar onderwijs, dat zich dan zal mogen sieren met de fraaie naam van h.a.v.o. (hoger algemeen voortgezet onderwijs). Waarop komt deze wijziging nu in de praktijk neer T weeslachtigheid Prae-universitair onderwijs wordt momenteel gegeven door het van ouds Voor deze taak bestemde gym nasium en, voor bepaalde faculteiten, ook door de h.b.s. Daar dit laatste schooltype aanvankelijk een andere taak had nJ. het verschaffen van een bredere algemene ontwikkeling aan hen, die zonder verdere speciaalstu- die een meer leidende functie in de maatschappij ambieerden, was het gaandeweg gaan lijden aan een zeke re tweeslachtigheid. Immers, bij de steeds verder voortgaande ontwikke ling der natuurwetenschappen moes ten aan aa. medici, fysici, chemici e. cL voortdurend hogere eisen worden gesteld, terwijl de kategorie der niet verder studerenden in het geheel geen belang had bij dergelijke ver zwaringen. Beide categorieën hebben hun rechten; op welke moet het on derwijs zich nu oriënteren? Twee typen Aan deze tweeslachtigheid wil minis ter Cals thans een einde maken door de h.b.s. op te delen in twee geheel erschillende schooltypen, aan de ene Kant een tot een zesjarige opleiding uitgediepte voorbereidend weten schappelijke vorm van onderwijs, dat hij de naam van atheneum geeft en dat naast het gymnasium straks de enige kweekplaats zal zijn van onze toekomstige studenten. Algemeen vormend eindonderwijs, dat tevens als vooropleiding zal kunnen dienen voor hogere beroepsopleidingen als kweekschool ën h.t.s. stelt de minis ter zich voor te doen geven in de zo genaamde h.a.v.o.-school, die men zich ongeveer moet denken als de reeds bestaande en zich in toenemende populariteit verheugende middelbare meisjesschool, met dien verstande dat ook voor jongens vergelijkbare oplei dingen zullen worden ingericht. Dit onderwijs heeft het grote voordeel, dat het bevrijd van de hoge eisen, die een op de universiteit gericht on derwijs wel moet stellen een grote mate van vrijheid kan krijgen in de inrichting van zijn programma met eventueel een verdoorgevoerd sys teem van kern- en keuzevakken ii allerhande variaties. van de vraag hoe de maatschappij zal reageren op de nieuwe moge lijkheden. Zullen de werkgevers, met name in het bedrijfsleven van welke zijde men tegenwoor dig herhaaldelijk de klacht hoort dat het onderwijs anders moet worden en vooral meer afgestemd op de praktijk het h.a.v.o. er- (Zie slot pag. 10 kol. 5) Samenkomst van Lou- sekte verstoord Op een door Lou V. uit Muiderberg die zich „de weergekeerde Chris tus" noemt dinsdagavond te Am sterdam georganiseerde bijeenkomst van zijn religieuze secte, is het tot wanordelijkheden gekomen. Kort ge leden zou Lou V. de vrouw van de Amsterdamse chauffeur W. van D. hebben bewogen met haar kind bij haar man weg te gaan. De chauffeur, die de samenkomst bijwoonde, is Lou V. te lijf gegaan. „Hier ben ik nou, ik zal bewijzen dat je niet onschendbaar bent" zo zei hij tot Lou, die hij een paar tik ken op zijn gezicht gaf. Zijn poging om Lou de zaal uit re sleuren werd verijdeld door de aanhangers van Lou, die de chauffeur uit de zaal ver wijderden en de politie waarschuw den. Agenten herstelden de orde in de zaal. Lou V. heeft nog geen aan gifte van mishandeling bij de politie gedaan. Inspecteur Drenth kreeg gouden medaille van K.Z.H.R.M. De directeuren van de koninklijke Zuidhollandse maatschappij tot red ding van schipbreukelingen hebben gisteren officieel afscheid genomen van de inspecteur van deze maat schappij, de heer A. J. Drenth, die wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd op 1 mei werd gepensioneerd. Bij dit afscheid werd de heer Drenth de gouden legmedaille toegekend voor zijn zeer grote verdiensten ge durende de 28 jaar, die de heer Drenth aan deze reddingmaatschap pij verbonden was. Deze medaille wordt slechts in zeer bijzondere ge vallen verleend. Tot opvolger van de heer Drenth werd de heer B. R. de Jong benoemd. Overweg Prinsenbeek wordt in 1960 beveiligd De spoorwegovergang aan de Steen- akkerstraat in Prinsenbeek over de onveiligheid waarvan de burgemees ter de afgelopen weken zijn misnoe gen heeft geuit, zal in 1960 worden beveiligd. Gisteren is een bespreking gehouden tussen de burgemeester en vertegen woordigers van het dictoraal-generaal voor het verkeer. De burgemeester had de vorige week verklaard te zul len procederen, indien niet spoedig een regeling zou worden getroffen voor de beveiliging van deze onbe waakte spoorweg waar in het verle den diverse ongelukken zijn gebeurd. Tijdens het overleg, dat volgens een officieel communiqué in prettige sfeer verliep is medegedeeld, dat na hernieuwde opneming van de situatie ter plaatse en na afweging van de onderscheiden belangen besloten is, de beveiliging van de overweg op het uitvoeringsprogramma 1960 te plaat sen. Ook is toegezegd dat op korte termijn een onderzoek zal worden in gesteld naar de eveneens gevaarlijke overweg bij de Grintweg. (Advertentie) VOLGENS JAARVERSLAG OVER 1958 Risico vermindert door cokesproduktie voor staalindustrie De ontwikkeling der niet direct ver koopbare voorraden kolen der Staats mijnen steekt in zoverre gunstig af bij die in andere bekkens dat hier reeds enige tijd een vrij stabiel niveau bereikt lijkt te zijn, terwijl elders een nog voortgaande stijging plaatsvindt. Dit is door de directie van de Staats mijnen medegedeeld in een persconfe rentie, gewijd aan de financieel-eco- nomische aspecten van het concern der Staatsmijnen in het licht van het jaarverslag 1958, dat binnenkort zal verschijnen. Relatief gunstig is ook de omvang, die de onverkochte voorraden kolen en cokes van de Staatsmijnen hebben bereikt, daar deze voorraden in ver houding tot de produktie lager zijn dan in de andere landen der E.G.K.S. Begin mei 1959 kwamen de voorra den onverkochte kolen bij de Staats mijnen overeen met een kolenproduk- tie van 30 dagen, terwijl de voorraden in Duitsland 34 dagen produktie be liepen, in Frankrijk 50 dagen en in België 72 dagen. In tegenstelling tot andere mijngebie- den is het in Nederland tot nu toe dan ook nog niet nodig geweest zo genaamde „Feierschichten" (verzuim- diensten) in te leggen en kon worden volstaan met een niet aanvullen van het normale verloop. Dit verloop heeft voornamelijk betrekking op (circa 1500) Italianen, die door de Staats mijnen op basis van een 2-jarig con tract in dienst zijn genomen. Het bestaan van voorraden onver- kochten kolen en cokes 'stemt de di rectie der Staatsmijnen wel tot zorg, al meent zij, dat deze situatie in Ne derland minder alarmerend is dan in andere E GK S.-landen. Of de voor raden binnen afzienbare tijd geruimd kunnen worden, zal oa. afhangen van de maatregelen, die de E.G.K.S. neemt. De moeilijker geworden marktpositie van kolen wordt door de directie toe- feschreven aan verscheidene omstan- igheden, die tegelijkertijd zijn opge treden en aldus een acumnlerend ef fect hebben gehad, namelijk de con currentie van olie, de Amerikaanse Bij de schaapskooi op de Ginkelse heide is woensdag het jaarlijkse schaapscheerdersfeest gehouden. De foto toont enige schapen onder het importen bij zeer lage scheepsvracht- tarieven, de industriële recessie en 'n opeenvolging van zachte winters. De Staatsmijnen verhogen steeds meer de cokesproduktie, hetgeen op lange termijn de positie van het mijn bedrijf gezonder maakt (zij het op korte termijn conjunctuur-gevoeliger) daar cokes zijn afzet in toenemende mate vindt in de staalindustrie, die zich uitbreidt, terwijl bovendien in deze industrie de concurrentie van olie geen rol speelt. Enige tijd geleden was de verhouding in de afzet van cokes 50 procent huisbrand en 50 procent cokes voor de staalindustrie, thans is het aandeel van de verkopen aan de staalindustrie groter. Zwart biggetje mag niet superieur zijn David Hawthorn, een van de voor vechters van rassenscheiding in de Amerikaanse staat Florida, heeft zich druk gemaakt over de inhoud van het kinderverhaal „De drie biggetjes". Dit beschrijft de avonturen van drie biggetjes, een wit, een zwart-wit en een zwart. Alleen het slimme zwarte biggetje ontsnapt aan de vraatzucht van de boze wolf. Hawthorn kan zich hiermee niet ver enigen en vindt dat het „zwarte ras" hierdoor als superieur wordt voorgesteld. Hij verklaarde dat de drie biggetjes in de oorspron kelijke versie van het verhaal wit waren. Hij heeft zich tot het staatsbestuur gewend om gedaan te krijgen dat het boekje verwij derd wordt uit de kinderbibliothe ken van Florida. Zoals bekend heeft zich in Alabama een soortgelijk geval voorgedaan. De autoriteiten aldaar hebben op dracht gegeven het kinderverhaal „De konijnenbruiloft" uit de biblio theken te verwijderen. In dit ver haal komt een zwart konijn voor dat met een wit trouwt. O In juli begint men met de aanleg van een nieuwe rolbaan op het vliegveld Lydda in Israël die voor de modernste straalvliegtuigen geschikt is. De baan wordt 2700 meter lang en 50 meter breed. Op Lydda is ook een systeem voor lan ding op instrumenten in werking gesteld waarbij de piloot automatisch gemeld wordt of hij op de juiste koers binnen komt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5