C.H.U. acht landbouwaspecten van regeringsverklaring onbevredigend Koningin sprak bij installatie Comité Vluchtelingenjaar '59-'60 KLANKBORD IONEN MOETEN NOG IN 1959 WORDEN VERBETERD RAAD VAN TOEZICHT BERISPT ADVOCAAT TE ARNHEM DONDERDAG 4 JUNI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 MR. BEERNINK: VRIJ MAAR WELWILLEND TEGENOVER KABINET De voorzitter van de Christelijlt-His- torische Unie, mr. H. K. J. Beernink, heeft gisterochtend in zijn rede ter opening van de algemene vergade ring der Unie., die gehouden werd in „Gooiland'- te' Hilversum, de hoop uitgesproken, dat het nieuwe kabinet werkzaam zal zijn in het belang van het gehele land en van het gehele volk. In dat geval zal het kabinet stellig kunnen -rekenen op de steun van de C.H.U. De Unie ziet dit mi nisterie als extra-parlementair, tot- stand gekomen zonder overleg met de christelijk-historische fractie. De Unie staat er wat dat betreft, vrij tegenover. Doch het is ook een kabi net, waarin twee geestverwanten be langrijke posten bezetten; het be staat uit ministers die de uil hebben eerlijk en openhartig het belang van het land te dienen. In dat geval dient de Unie het kabinet met dezelfde eerlijkheid en openhartigheid tege moet te treden. Mr. Beernink hoopte, dat het kabinet erin zal slagen liet aantal bij de Unie aangesloten bur gemeesters te vergroten, aan de landbouwhogeschool eens een derge lijk hoogleraar te benoemen en bij de instelling van staatscommissies de leden van de Unie niet te vergeten. De passage uit de regeringsver klaring over landbouwaangelegen- heden heeft volgens de voorzitter weinig bevrediging geschonken. De C.H.U. zal er niet in berusten dat de agrarische belangen als sluitstuk worden beschouwd. Een voortgaande achteruitgang van de positie van werkgevers en werknemers in de landbouw is voor de C.H.U. onaanvaardbaar. Over de voorrang die de regering- scheen te willen verlenen aan de huurverhoging boven verbetering van de lonen en arbeidsvoorwaarden der werknemers, zei mr. Beernink van mening te zijn, dat nog in 1959 de mogelijkheid dient te worden geopend om tot verbetering van lonen en ar beidsvoorwaarden te komen. Zij dient te worden gerealiseerd alvorens een huurverhoging met- looncompensatie ban worden tot stand gebracht. Over de huurblokkering zei hij: „Na dat ik dezer dagen kennis had geno men van het verslag der Algemene Rekenkamer, ben ik meer dan ooit gesterkt in de mening dat we op de kortst mogelijke termijn van deze huurblokkering af moeten". Hij zei voorts, dat de unie weinig of niets voelt voor de kinderbijslagverzeke ringswet, die in de regeringsverkla ring is genoemd. Ministersambt gedevalueerd Sprekend over het verlies van de Unie aan stemmenaantal bij de verkiezingen der laatste jaren merkte mr. Beernink op, dat de oorzaak vooral is gelegen in een gevoel van onbehagen, van wre vel en van ontevredenheid, dat vele C.H.U.-aanhangers de stem deed uitbrengen op de V.V.D., die de laatste jaren de wind bijzonder heeft meegehad. „Ik heb zo'n idee, dat bij de vol gende verkiezingen de V.V.D. ze ker niet meer op de steun van de vele duizenden Kiezers, die haar thans maar eens hebben gestemd, Geldkistje van padvinders na een jaar gevonden Tijdens het afgelopen week- einde heeft de 11-jarige pad- H vinder Nico Oosterbaan uit Wormerveer. die met zijn M groep in de Heerenduinen te#^ IJmuiden kampeerde, een geld- M kistje gevonden, dat sinds vo- rig jaar juli werd vermist. Het bleek te behoren aan een aantal Engelse padvinders uit Greenwich, dat vorig jaar juli op dezelfde plaats had ge- H kampeerd. De inhoud bestond uit geld. boot- en treinkaart- p jes alsmede paspoorten. De p hopman van de Engelsen had p indertijd aangifte gedaan van p p diefstal. De hopman van de groep uit Wormerveer heeft de Engelse consul en de Velsense politie p van de vondst op de hoogte ge- p steld. De politie vermoedt dat p het kistje te goed was verstopt of was verloren. llll!lllllllllllllllllllll!ll!!lll!!!llllllllllll!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!l VERBAASD. Een zeventienjarige Londense, die in zwempak naar het dak van het befaamde warenhuis „Harrods" te Londen klom om daar van een zonnebad te genieten, stelde een brandalarm in werking toen zij zich uit een dakluik werkte. Zij wist het niet en was zeer verbaasd toen enkele tientallen brandweerlieden, sommigen op ladders, enkelen met de straalpijp spuitensklaar, haar op het dak kwamen bezoeken. SLAVENHANDEL Mevrouw Ann Rudd, een moeder van zes kinderen, kreeg in haar woonplaats Titchfield (Engeland) een cheque terug waarop zij inplaats van „twee pond en zes shilling" had ingevuld: „twee pond en zes kinderen". zal kunnen rekenen. Ik zie name lijk nog niet, hoe de V.V.D.-minis- ters erin zullen slagen het gevoel van onbehagen bij die velen in den lande, weg te nemen". Als oorzaken voor het verlies aan stemmental wees mr. Beernink voorts op de helmenaffaire, die de C.H.U. ze ker meer dan 6800 stemmen heeft ge kost en daarmee de 13e zetel in de Kamer. Ook de Boerenpartij zal zon der twijfel C.H.U.-stemmen hebben verkregen. Deze stemmen gingen ver loren, evenals die van het G.P.V. In dit verband vroeg spreker zich af of de Kieswet niet moet worden ver anderd in die zin, dat slechts die par tijen voor een kamerzetel in aanmer king komen, die tenminste 1 van het aantal stemmen hebben verkre gen. Tenslotte wees mr. Beernink ook op de groeiende onkerkelijkheid en de steeds toenemende materiële in slag van brede lagen van het volks leven. Verloren terrein heroveren Als talten voor de komende jaren ter herwinning van het verloren terrein ziet mr. Beernink onder meer een uitbouw van de organisatie, het voe ren van propaganda ook in de jaren zonder verkiezingen, het betrekken van meer mannen en vrouwen in het werk van de Unie en meer aandacht voor de kadervorming. Het ledental van de Unie is in de loop van 1958 gestegen tot boven de 45.000. Getracht zal worden in de ko mende periode de 50.000 te halen. Er worden pogingen in het werk ge steld om te komen tot een christelijk historisch dagblad, dan wel tot een christelijk-historische editie van een bestaand dagblad. De samenwerking van de C.H.U. met de andere protestants-christelijke partijen was ook dit jaar één der be langrijkste punten van bespreking bij de behandeling der voorstellen die door de kiesverenigingen waren inge diend. Het advies van het hoofdbestuur luidde, deze zaak niet te force ren. Contact met andere prot-chr. partijen dient te worden gezocht. Nauwe samenwerking acht het hoofdbestuur in de gegeven situa tie niet steeds mogelijk. Een licht vaardig handelen kan ten deze on herstelbaar nadeel brengen. Nog dit najaar zal een voorlopig rap port verschijnen van de commis sie, die in 1958 door het dagelijks bestuur is ingesteld ter bestude ring van de verhouding C.H.U. en A.R. Het hoofdbestuur adviseerde dit rapport af te wachten. Hier mee ging de vergadering in grote meerderheid akkoord. GEHANDELD IN STRIJD MET DE WET Kerkelijk huwelijk gesloten in advocatenkantoor (Van een onzer redacteuren) De Arnhemse raad van toezicht van de Nederlandse orde van advocaten heeft een Arnhemse advocaat berispt, omdat hij medewerking heeft ver leend aan het sluiten van een kerke lijk huwelijk van een cliënt, die naar burgelijk recht nog wettig met een andere vrouw was gehuwd. Dit hu welijk, dat dus in strijd was met het Nederlandse huwelijksrecht, werd ge sloten ten kantore van de berispte advocaat. Een priester was daarbij niet aanwezig. De advocaat en een zijner collega's traden als getuige op. Deze kwestie is aan het licht geko men door de verslagen van Arnhem se dagbladen van een zaak, die reeds in april 1956 voor de krijgsraad te velde Oost te Arnhem heeft gediend. Daar stond een r.-k. sergeant terecht beschuldigd van mishandeling van zijn wettige echtgenote, een niet rooms-katholieke Chinese vrouw. Man en vrouw, in 1950 met hun kinderen naar Nederland gekomen, woonden gescheiden. Een echtscheidingsproce dure was nog aanhangig, doch de ser geant woonde reeds met een andere vrouw samen. Toen zijn wettige echt genote in hetzelfde huis haar intrek wilde nemen, was een scène ontstaan, waarbij zij werd mishandeld. Blijkens persverslagen had de" advo caat van de sergeant tijdens de be handeling van deze zaak meegedeeld, dat te zijnen kantore een kerkelijk huwelijk naar rooms-katholieke ritus was gesloten tussen zijn cliënt en de vrouw, met wie hij buiten echt sa menwoonde. De raad van toezicht, zo blijkt uit een publikatie in het advo catenblad, vond in deze persberichten aanleiding een onderzoek in te stel len. Uit dit onderzoek is gebleken, dat de advocaat dit kerkelijk huwelijk wenselijk achtte omdat de tweede vrouw, die aanvankelijk als huishoud ster en verzorgstér van de vier nog jonge kinderen bij de sergeant was komen inwonen, de kinderen zeer goed verzorgde. Dit in tegenstelling tot de moeder van deze kinderen, die het gezin had verwaarloosd en laten vervuilen. Bovendien had hij willen bereiken, dat voor zijn cliënt en de andere vrouw, die reeds een kind van hem verwachtte, aan een naar kerke lijk recht zondige verhouding een ein- De foto laat zien hoe de koningin na de installatie een toespraak hield. Links naast de koningin minister Luns. de zou komen. Buiten zijn cliënt om heeft de ad vocaat zich toen gewend tot de aartsbisschop voor het verkrijgen van goedkeuring voor het toepas sen van canon 1098 van de Codex Juris Canonini der R.-K. Kerk. Deze goedkeuring was telefonisch verleend. Naar het oordeel van de raad van toezicht heeft de advocaat onbehoor lijk gehandeld en inbreuk gemaakt op de eer van de stand van advoca ten. Zijn medewerking was ongeoor loofd voor een advocaat, die zich krachtens zijn beroep en positie in de samenleving van 't medewerken aan inbreuken op de rechtsorde heeft de onthouden. Dit klemde temeer, om dat zijn medewerking diende tot het bestendigen van een naar de wet overspelige verhouding. Wel heeft de raad begrip voor de motieven, die de advocaat hebben geleid, maar deze motieven hadden hem minder zwaar moeten wegen dan zijn plicht als ad vocaat. De andere advocaat, die bij dit huwelijk mede als getuige optrad, legde de raad de straf op van enkele waarschuwing. Zuivelschap besluit tot heffing op melkpoeder Het produktschap voor zuivel keurde gisteren een ontwerp-verordening goed betreffende een heffing op melk poeder met een vetgehalte van meer dan 2 procent. Naar gelang van het vetgehalte (variërend van 2 tot 45 procent) zal de heffing, rekening hou dend met een aftrek gelijk aan de subsidie op gestandaardiseerde melk, 38.25 tot 67.55 per 100 kg bedra gen. Bedoelde heffing, die ten bate komt van het landbouw-egalisatiefonds, is niet verschuldigd bij uitvoer, bij afle vering aan ondernemers van zuivel fabrieken, handelaren in melkpoeder en verwerkers van melkpoeder als mede wanneer melkpoeder wordt af geleverd waarover reeds heffing is betaald. Bakkers worden als verwer kers beschouwd en kunnen dus onbe last melkpoeder aankopen. Instellin gen, die een eigen bakkerij hebben, b.v. gestichten, kloosters en legeron derdelen, zijn geen verwerkers in de zin van de verordening. Deze instel lingen kunnen restitutie krijgen. Ho tels, café's, restaurants en aanver wante bedrijven zijn heffing verschul digd. Speciale produlcten, zoals baby voeding en dieetvoedsel alsmede ijs mengsels, zullen niet aan de heffing onderhevig zijn. In verband met de wijziging van de basisprijs stelde het produktschap eveneens nieuwe hef fingen vast voor consumptiemei k, ge condenseerde melk en room. De zui- velwaardetoeslag werd vastgesteld op 3.5 cent. Mr. J. M. Kan lid Raad van State Bij koninklijk besluit is met ingang van 1 oktober 1959 benoemd tot lid van de raad van state mr. J. M. Kan in Den Haag met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als secre taris-generaal van het ministerie van binnenlandse zaken onder dankbetui ging voor de vele en gewichtige diensten als zodanig aan den lande bewezen. In de omgeving van het station Van Lajallai. in Chill, is een autobus met 51 passagiers in botsing gekomen met een sneltrein, waardoor negentien inzittenden het leven verloren, terwijl er 39 werden gewond. Het zachte weer van dit voorjaar heeft ervoor gezorgddat Nederland bijzonder vroeg van sappige kersen kan genieten. Sinds jaren is een der gelijke vroege kersenoogst niet voor gekomen. In de buurt vim Bunnink, waar de kersenoogst al in volle gang is lieten deze twee dames zich de kersen bijzonder goed smaken. Kardinaal Van Roey trekt schrijven in Kardinaal Van Roey, de Belgische pri maat, heeft woensdag met het oog op de wijziging in de huwelijksplannen van prins Albert zijn herderlijk schrijven ingetrokken, dat zondag 'in de Belgische rooms-katholieke ker ken zou worden voorgelezen. Europese commissie houdt vertrouwen in prof. Hallstein De commissie van de Europese Eco nomische Gemeenschap heeft naar aanleiding van schriftelijke vragen van de vice-president van het Euro pese parlement, de heer H. Kalbitzer, opnieuw haar „onverminderd ver trouwen" uitgesproken in haar voor zitter, prof. Walter Hallstein. B. Roolvink bedankte voor staatssecretaris sociale zaken (Van onze parlementaire redacteur) Naar wij vernemen, zou het de be doeling van de nieuwe minister van sociale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Van Rooy, geweest zijn om de heer B. Roolvink, een van de se cretarissen van het Christelijk Na tionaal Vakverbond, aan te trekken ais staatssecretaris van sociale za ken. De heer Roolvink, die antirevo lutionair is, zou belast worden onder andere met zaken betreffende de loonpolitiek. Het is bekend, dat hij voor de func tie zeker niet zou voelen, als een deel van de werkzaamheden van de afdeling sociale bijstand en comple mentaire arbeidsvoorziening zou worden overgebracht van het depar tement van sociale zaken en volks gezondheid naar dat van maatschap pelijk werk. Naar wij hebben vernomen, zou de heer Roolvink bedankt hebben. NEDERLAND LEVERT FINANCIËLE BIJDRAGE „Wij moeten allen kunnen leven in een vrije maatschappij" De minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. II. Luns heeft gisteren in tegenwoordigheid van H.M. de Ko ningin in Den Haag het Nederlands Comité Vluchtelingenjaar 1959-1960 geïnstalleerd. Koningin Juliana zei in haar toespraak dat het probleem der vluchtelingen alleen kan worden opgelost indien hun de gelegenheid wordt gegeven zich opnieuw te ves tigen in andere landen of, indien zij geassimileerd worden, waar zij ver blijven. Wanneer eenmaal afdoende econo mische en wettelijke voorwaarden daartoe zijn geschapen, zullen zij eindelijk hun grootste wens in ver vulling zien gaan van in eigen onder houd en dat van hun nabestaanden te kunnen voorzien. ;3ij kunnen hun verloren zelfstandigheid en gevoel van eigenwaarde alsnog herwinnen als zij daartoe op weg geholpen wor den. Zij kunnen dan alsnog hun ver loren geloof in de vrije wereld her vinden en de vrije wereld kan dan alsnog aan zichzelf bewijzen in staat te zijn de daad te voegen bij het schone woord door het woord van zijn geweten te volgen, waarin veelal reeds 19 eeuwen van christen dom hebben weerklonken. Wij mogen nooit vergeten dat al len met ons samen moeten kunnen leven in een vrije maatschappij, waar men om zichzelf gewaar deerd kan worden en waar ieder een in mag medewerken om haat te helpen uitbouwen tot een ge zonde wereld, waarin allen allen nodig hebben, aldus de koningin. Minister Luns verklaarde, dat reeds veel voor de vluchtelingen is verricht. „Maar nog steeds is het pro bleem verre van opgelost. Wel wordt bij een speciale gebeurtenis bet ge weten van de wereld plotseling wak ker geschud en worden nieuw ontsta ne stromen van vluchtelingen gehol pen. Zo is het eens acute probleem van de tienduizenden Hongaren prak tisch uit de wereld. Maar des te bit terder is het lot van de vele anderen, die soms al langer dan tien jaar in kampen verblijven en hun kinderen zien opgroeien in een ellende, die zij voor zichzelf welhaast als normaal zijn gaan beschouwen". De minister gaf daarna een op somming van feitelijke gegevens: er bevinden zich nog 40.000 vluch telingen in kampen in Europa, verspreid over Duitsland, Oosten rijk. Italië en Griekenland. Daar naast zijn er ongeveer 110.000 vluchtelingen buiten kampen in Europa, in vaak nog behoeftiger omstandigheden. Op het vasteland van China bevin den zich nog enkele duizenden vluchtelingen van Europese origi ne, merendeels oude mensen, die in en na 1917 uit Rusland zijn ge vlucht. Versneldè hulp voor deze groep is dringend geboden. In het Midden-Oosten leven ruim 900.000 Palestijnse vluchtelingen in primi tieve omstandigheden. Hun om standigheden zijn goeddeels poli tiek bepaald, maar terecht bieden de Verenigde Naties ook aan deze grote groep sedert jaren hulp. Een meer recente categorie vormen de circa 180.000 Algerijnse vluchte lingen in Marokko en Tunesië, voornamelijk vrouwen en kinde ren. En tenslotte zijn er ongeveer 1 miljoen Chinezen gevlucht uit het vasteland van China en thans opgenomen in Hongkong. De beperktheid van ons grondgebied, de bevolkingsdichtheid en de toela ting in het recente verleden van dui zenden vluchtelingen en repatrianten stellen de regering voor de noodzaak de Nederlandse bijdrage te beperken tot een geldelijke. Toelating van ad ditionele aantallen vluchtelingen is namelijk niet mogelijk. De voorzitter van het comité, de heer Quarles van Ufford, kondigde aan, dat het comité vluchtelingen zorg zich heeft voorgesteld de werk zaamheden te groeperen rond twee concentratiepunten: Een gróte openbare geldinzame ling in de tweede helft van oktober aanstaande. „Alsdan kunnen wij na melijk door de zeer gewaardeerde medewerking van de Nederlandse federatie voor vluchtelingenhulp be schikken over een voor die federatie gereserveerde collecteperiode". Tegen het voorjaar van 1960 zal de werkzaamheid van het comité inzonderheid gericht worden op het stimuleren van gedecentraliseerde activiteiten. „Wij denken hierbij aan provinciale en regionale acties met' medewerking van onderscheidene, reeds bestaande stichtingen, welke zich de vluchtelingenzorg ten doel stellen. Het Wereldgebeuren Machtig man Generaal-majoor A. H. Nasoetion kan een potje breken bij Indo- nesië's president Soekarno. Maar Nasoetion wil geen ootje breken en het ziet ernaar uit dat hij zijn uiter ste best wil doen om te voorkomen dat anderen brokken maken. Uit die bereidheid is te verklaren, dat hij dinsdag alle politieke activiteit in Indonesië verbood. Nadat de grondwetgevende vergadering het voorstel van de president om terug te keren tot de revolutionaire grond wet van 1945 had verworpen, kwam prompt Nasoetions besluit met de verklaring, dat „ideologische ge schillen tussen de politieke organisa ties fanatisme en andere verschijn selen zouden kunnen opwekkén, die op hun beurt weer een conflict zou den kunnen veroorzaken". Het ver bod is niet voor de poes, want alle bijeenkomsten, vergaderingen, de monstraties, optochten en het druk ken en verspreiden van artikelen en aanplakbiljetten zijn taboe. En de pers is aan zware banden ge legd: nieuws publiceren, nou ja.... maar opinies moeten uit de krant blijven. Tussen Nasoetion en Soekarno is het weieens minder koek en ei geweest. Zelfs heeft de president deze stafchef op de keien gezet, toen die in eigen persoon in 1952 een de monstratie had georganiseerd omdat de reorganisatieplannen van de toen malige minister van defensie, de sul tan van Djokja, door het parlement waren verworpen. Aan het hoofd van een gezelschap legeraanvoerders toog Nasoetion naar het paleis om Soekarno te bewegen, het parlement definitief of voor een lange vakantie naar huis te sturen. De betoging leed schipbreuk op de doelbewustheid van Soekarno, die ervoor zorgde dat Na soetion na korte tijd geruisloos van zijn post en uit het léger verdween en dat ook verscheidene kolonels van hun posten werden ontheven. Maar drie jaar later keerde Nasoe- 1 tion onverwacht op zijn post terug op aandringen van de waarnemende stafchef, Loebis, en andere oude vrienden, die hem liever als comman dant boven zich gesteld zagen dan de uitverkorene van Soekarno: ko lonel Bambang Oetojo. Zij werden niet weinig teleurgesteld, toen Na soetion zich ontpopte als een trouw Soekarno-aanhanger die zijn vrien den wilde wegpromovereneen voornemen dat bij Loebis en Sim- bolon op weigering afstuitte. Beiden hebben later belangrijke rollen ge speeld bij pogingen, het centrale ge zag omver te werpen. In een karakterbeschrijving van Nasoetion zou dus niet mogen mankeren de bijzonderheid, dat „zijn vriendschappen aan wisselin gen onderhevig zijn". Daarom is het nog niet zo zeker dat Soekarno staat op hem lean blijven maken. Wel is duidelijk, dat Nasoetion naast Soe karno een „sterke man" is in de In donesische bovenlaag; een zo sterke zelfs dat Soekarno moeilijk staande zou kunnen blijven als Nasoetion hem niet schraagde. Dit betekent ook, dat Soekarno bij zijn politieke doen en laten meer en meer met Nasoetions opvattingen rekening zal moeten houden. Dat hij daartoe ook wet bereid was, bleek overigens al uit het feit, dat een tiende deel van de zetels in het par lement dat de president voor de geest stond, door het leger zou wor den bezet. Niet meer dan de helft vap de parlementsleden zou bij alge mene verkiezingen worden benoemd. De rest zou de president zelf aan stellen; hij zou ze kiezen uit de zo genaamde „functionele groepen", waaronder dus het leger. Deze rege ling heeft al bestaan bij de „revo lutionaire grondwet van 1945", die aan de president vrijwel dictatorale bevoegdheden gaf. Soekarno die he lemaal niet afkerig is van een dic tatorschap, had. voordat hij aan zijn huidige grote reis begon, nadrukke lijk aanbevolen om die oude grond wet af t.e stoffen en weer geldig te verklaren. Maar dinsdag, bij de derde en laatste stemming in de grond wetgevende vergadering, bleek dat niet alleen de mohammedaanse Masjoemi doch ook de Nahdatoei Oelama, de t.weede mohammedaan se partij, zich tegen Soekamo's denkbeelden keerde, en dat de ver eiste tweederde meerderheid ontbrak. Het ziet ernaar uit, dat deze oppo sitie niet zozeer beducht is voor Soekarno's dictatoriale neigingen, alswel handelde uit afkeer van de door Soekarno als staatsideologie aanbevolen Pantja Sila, die algehele godsdienstvrijheid erkent. Deze twee partijen zijn van mening dat het ka rakter van de Indonesische staat door het mohammedanisme moet worden bepaald. Uit Djakarta werd gisteren gemeld, dat Nasoetion niet alleen wil beletten, dat fanatieke mohammeda nen ongeregeldheden veroorzaken, maar ook dat de communisten pro fijt trekken uit de situatie. Dat laat ste punt moet men niet onderschat ten: Nasoetion beseft beter dan Soe karno het gevaar van het imperalis- me dat communisme beet. GEN.-MAJOOR NASOETION ...commentaar is taboe...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3