PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT NASOETION MUILKORFT DE PERS Parlementsleden in activiteiten beperkt Zeeuwse legden ontwikkelingskernen de eerste contacten BILT Bevriezing van politieke toestand EISENHOWER: NOG GEEN BASIS VOOR TOPCONFERENTIE ONBEMANDE BUS REED TE WASSENAAR DOOR STOPLICHT VERWACHT... 202e jaargang - no. 129 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 4 juni 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Mlnim. p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 68-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g 1 of 8546); Middelburg, Markt 61, tel. 8841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2476 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20: Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Nog twee leden van de C.D.U. gearresteerd Een woordvoerder van het bureau van de openbare aanklager in Karls ruhe heeft op een persconferentie meegedeeld dat dinsdag twee leden van de Westduitse democratische partij in Beieren zijn gearresteerd onder verdenking van samenwerking met de Oostduitse inlichtingendienst. Een van de gearresteerden was een belangrijk politicus. Het aantal leden van de C.D.U. dat gearresteerd is onder verdenking van spionage binnen de partij, be draagt thans 23. Voorts deelde hij mede dat de voor malige C.D.U. afgevaardigde naai de bondsdag Karl Schmidt-Wittmark die in 1954 naar Oost-Duitsland ging, nu hoofd is van een Oostduits han delsagentschap in Oost-Berlijn dat in feite een spionagecentrum is. de grondwet van 1945 weer in te voeren. „Deze kwestie nog niet is afgelopen". Hij gaf een aanwijzing dat binnenkort mogelijk een offi ciële regeringsverklaring over de- De parlementsleden van Indonesië mogen buiten het gebouw van het parlement niet meer over politieke en staatszaken spreken. Bovendien mogen de kranten en de persbureaus geeu verklarin gen van politieke partijen en organisaties publiceren. Dit heeft het hoofd van de Indonesische legervoorlichtingsdienst, majoor Harsono, woensdag verklaard. De onschendbaarheid van de parlementsleden wordt geëerbie digd, zo zei hij, zolang hun besprekingen zich beperken tot het parlementsgebouw. De kranten mogen, aldus deelde majoor Har sono op bevel van Nasoetion mede, geen nieuws- of opinie- artike len publiceren, die zouden kunnen leiden tot een verscherping van de politieke standpunten. Nasoetion heeft reeds alle politieke activiteit in Indonesië verboden. De persbreidel houdt eveneens verband met de politeke sitnatie, die Is ontstaan door het driemaal verwerpen van Soekaruo's plannen voor geleide demo cratie door het Indonesische parlement. Alleen feiten voor de krant geschikt Alle nieuws dat, naar het oordeel van de hoofdredacteuren en naar het oor deel van Harsono, passies zou kunnen opwekken en ideologische conflicten zou kunnen verscherpen, is verboden. Op eigen initiatief geschreven ai-tike- len, waarin de sympathieën of anti pathieën van de hoofdredacties zijn neergelegd, zijn verboden. Het bui tenlandse nieuws is aan dezelfde re gels onderworpen. En alleen feiten geen commentaar kan worden ge publiceerd. Wat de parlementaire verslagen betreft: het leger kan, zo merkte Harsono op, de parlementsleden niet muilkorven. Maar alleen de batten waarin hét regeringsbeleid niet besproken wordt, of die tot conflicten niet kunnen bijdragen, mogen in de Indonesische pers worden verslagen. Alleen door de regering vrijgegeven politiek nieuws kan gepubliceerd worden, maar zelfs dan nog dient de pers de grootste voorzichtigheid in acht te nemen, aidns Harsono. Het leger begeert d© macht niet, deel de hij tenslotte mee. Wat het van daag doet kan het binnen het raam van zijn door het parlement gegeven bevoegdheden verantwoorden. De Indonesische premier, ir. Djoeanda, heeft woensdag ver klaard dat ondanks de verwer ping van het regeringsvoorstel om MORGEN WEER GEHEIME ZITTING IN GENËVE Westen maakte uitvoerig Jferentie te sturen. n De Amerikaanse assistent-minister eisen voor Derlljn kenbaar buitenlandse zaken Berding ver- J telde na de zittmg van gisteren aan de pers dat vandaag weer een gehei me zitting zal worden gehouden in de villa van de Franse delegatie. De ministers van buitenlandse zakèn van de westelijke grote drie hebbén maandag volgens conferentiekringen op een besloten bijeenkomst in Gro- myko's villa te Genève aan Rusland een lijst met westelijke klachten over het gedrag van de Oostduitsers in Oost-Berlijn voorgelegd. Onder meer klagen de westelijken over het ont voeren van een honderdtal personen uit West-Berlijn naar het oosten, be moeilijking van het contact tussen West- en Oostberlijners door schaar se en willekeurige pasuitreiking, in krimping van de verkeersmogelijkhe- den en de verbreking van de directe telefoonverbinding met het westelijke stadsdeel. Het Westen heeft gisteren nog eens uitvoerig zijn eisen ten aanzien van Berlijn meegedeeld op de Geneefse conferentie en de beslissing lijkt nu wel in zicht of een top-conferentïe de ze zomer al dan niet zal worden ge houden. President Eisenhower ver klaarde in Washington dat de bespre kingen die tot dusverre in Genève zijn gehouden, niet voldoende vorderingen hebben gemaakt om een conferentie van de staatschefs van oost en west te rechtvaardigen. Hij voegde hier echter aan toe dat als de grote strui kelblokken worden weggenomen, hij bereid is naar een serie top-conferen- ties te gaan, zo die enige kans bieden de koude oorlog te verminderen. In Genève heeft men in hoge wes terse kringen echter hoop dat de conferentie aanbevelingen inzake Berlijn zal opleveren welke vol doende omlijnd zijn om er een top conferentie aan te wijden. De eisen, die het Westen thans als het minimum beschouwt voor behoud van de Westerse rechten in Berlijn, werden gisteren uitvoeriger dan ooit meegedeeld aan de Rus Gromyko op een geheime zitting. Deze besloten zitting werd gehouden in de eetka mer van de villa van de Amerikaanse minister Herter. Het ziet er thans naar uit dat geen formeel document zal worden ondertekend wat Berlijn betreft zo een akkoord bereikt wordt maar dat besloten zal wor- Een reportagestaf van de Wereld omroep bracht woensdagmiddag een bezoek aan de werken voor het Drie- Eilandenplan in Veere en Vrouwen polder. Er werden opnamen gemaakt voor uitzendingen in het Arabisch, het Indonesisch, Spaans en Engels. Vandaag wórden er opnamen ge maakt over de werken in 't Haring vliet. Op de foto: de Wereldomroep redacteuren met (tweede van rechts o.a. Guus Weitzel tijdens hun be zoek aan Vrouwenpolder. ze aangelegenheid zal worden uit gegeven. Hij is van mening dat de regering de huidige moeilijkheden kan overwin nen mits „sentimenten worden ver meden". Hij achtte het niet noodza kelijk dat „president Soekarno eer der zou terugkeren van zijn wereld reis tenzij de president dit zelf wenst. Voorts deelde hij mede dat het de creet van Nasoetion over een verbod van politieke activiteit was uitge vaardigd met goedkeuring van de re gering. Niets drastisch ondernemen President Soekarno, die momenteel nog steeds in het buitenland vertoeft, heeft generaal Nasoetion, de stafchef van het leger, telegrafisch geadvi seerd „niets drastisch t© onderne men in de huidige sitnatie, omdat verder optreden door het Indonesische leger de toestand zou terugvoeren naar het peil van de rcbellenregering van Sumatra", aldus verneemt United Press International. Generaal Nasoetion heeft de regiona le bevelhebbers van het Indonesische leger bij zich ontboden in Djakarta. Terwijl zij onderweg zijn houdt de stafchef besprekingen met Indonesi sche politici, waarbij echter geen communisten zijn. Men heeft te Djakarta de indruk dat het optreden van genex-aal Na soetion gericht is op een „bevrie zing" van de binnenlandse toe stand, in afwachting van optreden van de president. Nasoetion zou hiertoe door zijn adviseurs in de generale staf aangespoord zijn. Prinses Paola maakt zondag rondrit door Brussel De datum van het huwelijk van prins Albert met de Italiaanse prinses Pao- la di Calabria is thans de enige ko ninklijke kwestie die de geest van ne gen miljoen Belgen bezig houdt. Prin ses Paola wordt zondag in Brussel verwacht. Zij zal een rondrit door de hoofdstad maken en aan het volk worden voorgesteld. Bij de verkeerslichten op de rijks straatweg in Wassenaar, ter hoogte van Wassenaars Dieren park, is gisteren een autobus on bemand door het rode licht gere den. De bus reed vervolgens over een afstand van 150 meter zig zaggend door het zeer drukke ver keer ter plaatse, zonder ook maar een andere auto aan te rijden of iets te raken. De bus maakte daarna een zwenking naar links in de richting van het dierenpark, ramde vervolgens het hek van dit park en vernielde dit over een afstand van vijftien me ter, en kwam tenslotte op het parkeerterrein van het dierenpark tegen een eikeboom tot stilstand. Dit alles gebeurde na een kleine aanrijding, waarbij de bus betrok ken was geweest. Nederlands-Duits overleg in Bonn hervat In Bonn is gisteren het Nederlands- Duitse overleg over tussen beide lau den hangende vraagstukken voortge zet. Van Nederlandse zijde wordt het gesprek gevoerd door de directeur-ge neraal politieke zaken van het mini sterie van buitenlandse zaken, dr. H. R. van Houten, en van Duitse zijde door ambassadeur dr. R. Lahr. Een woordvoerder van 't Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft medegedeeld, dat het overleg in Bonn tien dagen zal duren. Op 15 juni zal het overleg weer naar Den Haag worden verplaatst. Hij voegde hier aan toe, dat de besprekingen afwisse lend in Bonn en Den Haag zullen worden voortgezet totdat een rege ling voor alle vraagstukken is be reikt. Een vrachtauto en de bus waren na melijk het kruispunt genaderd juist toen het verkeerslicht op rood sprong. De vrachtauto stop te en de chauffeur van de bus had daar te laat erg in. Daardoor kwam het dat de autobus, die be stuurd werd door de heer J. F. Ebbers uit Winterswijk, de vrachtauto ramde met de rechter- voorzijde. In de bus bevonden 2ich buiten de chauffeur twee dames. Nadat het ongeluk gebeurd was, maakte één van de dames er de chauffeur op attent, dat de motor van de bus in brand was geraakt. Passagiers en chauffeur verlieten toen snel de bus, waarna deze zich op on verklaarbare wijze in beweging zette. De bus was het eigendom van de heer Th. Sloot uit Winterswijk. Eén van de dames uit de bus Werd door glasscherven zodanig verwond, dat zij naar het Wasse- naarse ziekenhuis moest worden overgebracht. Nadat de autobus op de reeds beschreven wijze te gen een boom tot stilstand was gekomen, bleek ook de brand in de motor geblust te zijn. Korporaal Presley in Amerikaans hospitaal Elvis Presley, sinds kort korpo raal, is woensdagmiddag opgeno men in een Amerikaans hospitaal te Frankfort, met een ontsteking van de keelamandelen. De ontsteking is niet ernstig, het staat nog niet vast of een opera tie nodig is. en de stembanden, alsook het geluïdsvolume van de voormalige vrachtwagenchauf feur, zullen niets te lijden hebben. VERSCHILLENDE ACTIVITEITEN Nog geen definitieve toezeggingen nieuwe Na de aanwyzing van de verschil lende ontwikkelingskernen in Ne derland, is in de betrokken gemeen ten een grote activiteit ontwikkeld om de thans geschapen mogelijkhe den te benutten. Met meer of min der succes. Zo kreeg bijvoorbeeld de gemeente Assen reeds haar eer ste industrieuitbreiding. In dit ver band rijst de vraag wat reeds in Zeeland werd bereikt. Uit vraagge sprekken is ons gebleken dat ook de besturen van de Zeeuwse ont wikkelingskernen Goeg, Terneuzen, Zierikzee en St.-Maartensdijk de laatste weken niet stil hebben ge zeten. Definitieve toezeggingen om trent de vestiging van nieuwe be drijven wrerden echter tot dusver nog niet verkregen. Met name worden thans contacten gelegd met - in hoofdzaak - indus triëlen uit de Randstad Holland, die „warm" worden gemaakt voor het idee hun bedrijf of een nevenbedrijf naar één van deze ontwikkelings kernen over te brengen. Acquisitie voeren en de infrastructuur verbe teren, dat zijn de punten waar bet in deze vier Zeeuwse plaatsen om gaat. De gemeenten staan echter niet alleen in hun streven om nieu we industrieën aan te trekken, want van het provinciaal bestuur van Zeeland i.e. de chef van de le afdeling der griffie, de heer J. van Tuinen en de directeur van het E.T.I., drs. M. C, Verburg wordt veel medewerking ondervonden. De vele voordelen, die de ontwik kelingskernen aan toekomstige in dustriëlen bieden, zullen naar ver loop van tijd ongetwijfeld de vesti ging van enkele bedrijven tot ge volg hebben. Op dit ogenblik is men evenwel nog niet zo ver. De uitspraak van de burgemeester van Goes, dat men blij mag zijn als van de twintig schoten er één doel treft, geeft misschien de verhouding juist weer. Men kan er echter verzekerd van zijn, dat de Zeeuwen zoveel mo gelijk schoten zullen lossen.... HET E.TJ. ..Contacten zijn reeds gelegd en er wordt een drukke acquisitie ge voerd, maar een definitieve toe zegging hebben we nog niet. Soms blijven de besprekingen ergens in het vage hangen, maar toch zijn er verscheidene industriëlen, die wel voor vestiging in Zeeland voe len". Dit vertelde ons de directeur van het E.T.I., drs. Verburg, die eraan toevoegde, dat het niet al leen gaat om het aantrekken van industrieën, maar ook om verbete ring van de „infrastructuur". Goe de bestrating, een gezellig wandel park, een schouwburg enz., het zijn alle zaken, die voor de in dustrieel en niet in de laatste plaats voor zijn vrouw van door slaggevende aard kunnen zijn. Teneinde de aantrekkelijkheid van Zeeland en met name de vier ontwik kelingskernen naar voren te brengen en de diverse mogelijkheden aan te geven zal een boekje worden samen- (Zie slot pag. 2 kol5) Otto Frank, de vader -van Anne Frank, heeft in Wuppertal de eerste steen gelegd voor het Anne Frank- dorp, dat door de Belgische pater Fire is gesticht voor de ontheem den. Na de plechtigheid onderhield vader Frank zich met leerlingen van de Anne Frankschool uit Dussél- dorp. Het Anne Frankdorp bij Wup pertal zal het zesde Europese dorp van die naam worden. Pan American vliegt van Singapore naar Djakarta Vandaag opent de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij „Pan Ameri can World Airways" een dienst op Djakarta, aldus is officieel in de In donesische hoofdstad bekendgemaakt. De dienst is een verlenging van de route San Francisco, Honoloeloe, Ma nilla en Singapore. Amerikaanse satelliet met muizen gelanceerd Van de Amerikaanse luchtbasas Van- denberg in Californië is woensdag een raket gelanceerd die vier muizen in een satelliet in een baan om de aarde moet brengen. Het is de bedoeling dat zij later naaf de aarde terugke ren. Het is de eerste poging om dieren van een reis in een kunstmaan naar de aarde te laten terugkeren. Als alles volgens plan verloopt zullen de muizen na een reis van 26 a 27 uur boven de Stille Oceaan öp enige honderden kilometers ten noordwesten van Hawaii naar de aarde terugkeren. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zullen proberen de hou der waarin zij zich bevinden door middel van speciale apparatuur in de lucht op te vangen. Als zij er niet in slagen zullen twee torpedobootjagers proberen de houder uit de oceaan op te vissen. In een officiële bekendmaking van liet Amerikaanse ministerie van de fensie wordt verklaard, dat de proef dieren geen gewone muizen, doch speciaal gekweekte en geharde die ren zijn, die een „opleiding" als ruini- tereizigers hebben gehad. Het zijn zwarte muizen. Een der deskundigen van de Ameri kaanse luchtmacht, William Godel, heeft tegenover de pers verklaard dat de proef met zwarte muizen wordt genomen om de uitwerking van de kosmische straling na te gaan. Het haar van muizen die aan straling heb ben blootgestaan heeft nl. de neiging om wit te worden. De vier muizen zullen echter niet aan kritieke stra ling blootstaan, aangezien het ver wachte verste punt van de baan der kunstmaan ongeveer 775 km van de aarde zal liggen, lager dus dan de do delijke gordel van radio-actieve stra ling die bij vroegere proeven is ont dekt. NIET IN BAAN? Drie uur na de lancering heeft de Amerikaanse luchtmacht er twijfel over ge uit of de satelliet, waarin zich de vier muizen bevinden, in een baan om de aarde is gekomen. Geldig tot hedenavond WARM Droog en overwegend zonnig en warm weer behoudens een kleine kans op onweer. Tegen de avond in het zui den van het land zwakke tot matige wind in hoofdzaak oostelijk. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag zomers strandweer 's mid dags temperatuur 22 a 23 graden Celsius. Matige wind uit zuidooste lijke richting. Zeewater 13 graden Celsius. Vooruitzichten plaatselijk een bui tje met winddraaïing naar zuidwest en iets koeler. 5 juni ZON EN MAAN Zon op Maan op 4.24 onder 20.53 4.12 onder 19.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1