PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Huwelijk van prins Albert wordt burgerlijk en kerkelijk in Brussel gesloten Nasoetion verbiedt politieke activiteit „AANPASSINGSPLAN" Zandkreek neemt vaste vorm aan BILT Op verzoek van de paus Socialisten beschuldigden regering van zwakheid 202e jaargang - no. 128 Dagblad, uitgave van de llrma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 3 juni 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. i of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierilczee, red. tel. 2425. adm. tel. i PRINS ALBERT VAN BELGIE EN PRINSES PAOLO RUFFO Dl CALABRIA TROUWEN IN BRUSSEL EN NIET IN ROME. Het huwelijk zal zowel kerkelijk als burgerlijk in Brus sel voltrokken worden, zo is dinsdag van Belgische regerings zijde medegedeeld. Paus Johannes zal het paar wel zijn zegen geven tijdens een afzonderlijke plechtigheid in Rome op 1 juli. Op verzoek van de paus heeft men tot deze wijziging besloten. Dit verzoek is in de loop van maandagavond besproken op het koninklijk paleis te Laeken. Daarna werd het ter sprake gebracht op een speciale kabinetsver gadering, die dinsdagmorgen werd gehouden. nog niet bekendgemaakt maar waar schijnlijk zullen deze eind juni ge houden worden kort voor de pause lijke zegen in Rome. De socialisten hebben door het geno men besluit hun aanval op de rege ring afgelast. Pierson, een lid van de socialistische fractie van de Kamer van Volksvertegenwoordigers, heeft in deze Kamer meegedeeld, dat zijn partij, nu zij genoegdoening heeft gekregen over de kwestie van het burgerlijk huwelijk van prins Albert geen formele vragen aan de regering over deze zaak zal stellen. Pierson verklaarde dat de oplossing vande huwelijkskwestie niet afkomstig is van de regering, die hij dan ook prompt van zwakheid beschuldigde. Bericht in België met vreugde ontvangen Paus Johannes, die het huwelijk eerst op 1 juli in het Vaticaan zou inzegenen, heeft de Belgi sche regering laten weten, dat hij er de voorkeur aan geeft dat het huwelijk in België gesloten wordt, omdat hij wenst dat alle Belgen bij deze gelegenheid eensgezind om de kroon staan. Het burgerlijk huwelijk zal gesloten worden door de burgemeester van Brussel, Lucien Cooreinans, in het stadhuis, dat dateert uit de vijftien de eeuw. Vermoedelijk zal de kerke lijke inzegening geschieden in de Sint-Goodelo door een pauselijk le gaat of door kardinaal Van Roey. Do datum van de beide plechtigheden Is Kijkspel Koninklijke familiesplegen de laatste jaren nogal druk in het nieuws te zijn. Vooral voor da mesbladen, geïllustreerde weekbla den en (Engelse) zondagsbladen, beeft alles wat koninklijk is bijzon dere aantrekkingskracht. Blijkbaar scheppen de lezers (essen) van deze bladen er een groot behagen in nabij de troon te vertoeven en dat te doen, in alle huiselijkheid. Waren er nu maar veel koninklijke families, dan kon de belangstelling wat gespreid worden, maar zij zijn in de twintigste eeuw schaars ge worden en op die schaarse families concentreert zich thans de vrij zwa re druk van volle' publieke belang stelling. Niets van wat prinses Margaret doet in Engeland ontgaat aan de nieuwsgierigheid. Over haar kleding wordt vrijelijk gesproken en wanneer een Italiaanse kleermaker verzekert, dat de prinses „slecht" gekleed is, dan wordt dat „nieuws" gretig voortverteld. Dit is slechts een heel onschuldig voorbeeld van kritiek, waar dan di rect aan toegevoegd moet worden, dat de kritiek meestal indringender en nadrukkelijker is. Het Engelse koninklijk gezin heeft aan die kritiek blootgestaan. In Ne derland zwijgt men niet wanneer men meent dat onze koningin iemand (de vliegende schotelfantast) ontvangt, die ze eigenlijk liever niet moest ontvangen. In België geeft het publiek zijn me ning over het huwelijk van de kroonprins en het mag ongetwij feld die mening geven, maar het oefent direct daarnaast allerlei bit tere kritiek uit op Koning Leopold, die teveel invloed zou hebben op zijn zoon koning Boudewijn. Er dreigde in België zelfs een grote crisis, die gelukkig bezworen is door de verstandige houding van en kele goede raadgevers. Men kon nog juist op tijd de fouten rechttrekken, die zo „slecht" vielen bij het Belgische publiek. Zoiets geeft te denken. Er moet een oorzaak zijn, waardoor bij alle voortreffelijke voorlich ting over onze weinige Europese vorstenhuizen, de kritiek snel op laait én spoedig pijnlijke vormen aanneemt. De fout schuilt vermoedelijk daarin, dat ook het moderne koningschap nog te weinig aangepast is bij deze tijd en in het bijzonder bij de publi citeitsmedia van deze tijd. Koningen staan dank zij die publiciteitsmedia ongelooflijk veel dichter bij hun volk dan 50 of 100 jaar geleden. Ze staan dus ook veel lichter aan kritiek bloot. Maar vele van hun activiteiten ver richten ze nog alsof de tijd sedert 1850 had stilgestaan en alsof er geen kritiek denkbaar is! Is het eigenlijk niet verbazingwek kend, dat de Belgische koning pas (Zie slot pag. 3 kol. 1 Als in de gloriedagen van het tweede Franse Keizerrijktrok het keizerlijk -paar door Parijs om de jaarlijkse grote feesten óp het pa leis Versailles bij te wonen. Nu de feesten voor de 100ste maal toerden gehouden, hebben de Franse humo rist Jean Marsac en de Franse ac trice Lise B our din zich als Napoleon III en. keizerin Eugenie, begeleid door enige honderden cavalaristen, naar Versailles laten rijden. „De regering moet hieruit de vereis te conclusie trekken en aftreden", al dus Pierson. Premier Eyskens, die namens de regering antwoordde, zei dat het kabinet er mee akkoord was ge gaan dat het huwelijk in Rome kerkelijk gesloten zou worden, het geen blijkt uit het feit dat vier ministers de uitnodiging tot bij woning van de plechtigheid in Ro me hadden aanvaard. Eyskens verklaarde dat de reactie van de paus in het bijzonder veroorzaakt is door de polemieken rond deze zaak en de overdrijving waaraan de buitenlandse pers zich in dit verband heeft schuldig gemaakt. Van onofficiële Vaticaanse zijde is erop gewezen dat de houding van het Vaticaan tegenover de huwelijks kwestie afwachtend is geweest. Paus Johannes zou er in toegestemd heb ben dat het huwelijk op 1 juli in Ro me gesloten zou worden, en later toe gegeven hebben dat een huwelijks plechtigheid in Brussel de voorkeur verdiende toen hem van Belgische zij de gewezen was op de bezwaren te gen een eventuele huwelijksvoltrek king in Rome. Het is gedeeltelijk uit eerbied voor de paus geweest dat men in het officiële communiqué van de P.elgische regering gezegd heeft dat c,e paus verzocht heeft het huwe lijk in Brussel te sluiten, zo merkte men op. Het nieuws is in geheel België met grote vreugde ontvangen. De weg schijnt nu vrij voor een golf van ko ningsgezindheid zoals België in lang niet gekend heeft. Persconferentie Koning Boudewijn heeft gisteren in het koninklijk paleis te Brussel de pers ontvangen. Het was voor het eerst tijdens zijn regering, dat een dergelijke ontmoeting was ge organiseerd. De koning begon met de circa honderd journalisten in het Frans te vertellen over zijn bezoek aan Amerika. Hij las zijn verhaal voor. Daarna sprak de vorst in het Nederlands. Hij had woorden van lof voor het Ameri kaanse volk en de pers. Al spoedig ontwikkelde de bijeen komst zich tot een echte persconfe rentie, waarbij de verslaggevers van diverse nationaliteit zich om de ko ning verdrongen en vragen op hem afvuurden. Aanvankelijk weigerde koning Boudewijn vragen te beant woorden, maar het duurde niet lang of er ontspon zich een ongedwongen gesprek, waarbij vaak hartelijk ge lachen werd. GEEN MEERDERHEID VOOR SOEKARNO'S VOORSTEL Verbod bij decreet afgekondigd De stafchef van het Indonesi sche leger, generaal Nasoetion, heeft met ingang van heden alle politieke activiteit in Indonesië verboden, zo meldt het Indonesi sche persbureau „Antara". Na soetion, die centraal militair ge zaghebber iskondigde dit verbod dinsdag bij decreet af, nadat het voorstel van president Soekarno om terug te keren tot de revolu tionaire grondwet van 1945, bij drie stemmingen in het parle ment niet de vereiste meerder heid van twee derden had be haald. Soekarno, die een wereld reis maakt, vertoeft op het ogenblik in Los Angeles. Volgens „Antara" wordt onder poli tieke activiteit verstaan „alle actie ve verplichtingen die positieve vor men aannemen" en die „direct of in direct de koers van de Indonesische staat zouden kunnen beïnvloeden of bepalen". Onder het verbod vallen o.a. alle bijeenkomsten, en vergade ringen, demonstraties, optochten en het drukken en verspreiden van arti kelen en aanplakbiljetten. Overtreding van het verbod kan ge straft worden met zware boete of gevangenisstraf van twaalf maan den. In een toelichting op het verbod wordt verklaard, dat zolang de constitutionele besprekingen in het parlement gaande zijn „poli tieke activiteit mogelijk ongewen ste gevolgen zou hebben voor de handhaving van orde en veiligheid wegens het bestaan van intimida tie en dreigementen". „Ideologi sche geschillen" tussen de politie ke organisaties zouden fanatisme en „andere verschijnselen" kunnen opwekken die op hun beurt een conflict zouden kunnen veroorza ken, aldus de toelichting vol gens „Antara". Lijst De Indonesische regering heeft dezer dagen een lijst vastgesteld van 205 Nederlandse cultuurmaatschappijen, welke op grond van de in december aangenomen wet op de nationalisatie van Nederlandse bedrijven, worden genationaliseerd, aldus wordt in on dernemerskringen vernomen. Tot de eigendommen dezer maatschappijen In het koninklijk paleis te Brussel heeft koning Boudetvijn der Belgen dinsdag de pers ontvangen. Het was voor de eerste maal tijdens zijn re gering, dat hij een persconferentie hield. De foto toont de vorst omge ven door journalisten. Zaterdag bespreking over lonen Vorige week heeft de minister-presi dent bij het afleggen van de rege ringsverklaring in de Tweede Kamer een bespreking op korte termijn met het georganiseerde bedrijfsleven aan gekondigd over de mogelijkheden om te komen tot een gedifferentieerde verbetering van lonen en andere ar beidsvoorwaarden. De bespreking is thans vastgesteld op zaterdag 6 juni; zij zal worden ge houden op het ministerie van econo mische zaken in verband met de be perkte vergaderruimte van het minis terie van sociale zaken en volksge zondheid. De minister-president, prof. De Quay, is verhinderd deze bespreking bij te wonen, daar hij die dag afscheid neemt als commissaris der koningin van Noord-Brabant. De bespreking staat daarom onder leiding van de vice- minister-president, drs. Korthals Van regeringszijde nemen aan de be spreking deel: de minister-; van so ciale zaken en volksgezondheid, mr. dr. Van Rooy, van economische zaken drs. De Pous en van financiën, prof. Zijlstra. Onder meer zal ook aanwezig zijn de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars, mr. Berger. Uitgenodigd zijn vertegenwoordi gers van de centrale organisaties van werkgevers, werknemers, mid denstand en boeren. behoren belangrijk meer dan 205 grootlandbouwbedrijven met dochter- en nevenondernemingen. In de lijst wordt onderscheid gemaakt tussen in Indonesië gevestigde maat schappijen en ondernemingen, welke in Nederland haar zetel hebben. Van de laatste categorie wordt het Indo nesische bedrijf genationaliseerd. De in Indonesië gevestigde ondernemin gen worden volledig onteigend, met inbegrip van alle aandelen dezer ven nootschappen en alle activa en passi va. NA MAANDEN ONDERHANDELEN.. Waarschijnlijk nog dit jaar aanbesteding van bouw vier gemalen op Noord-Beveland ACHTER DE SCHERMEN ïs do laatste maanden in water- staats- en waterschapskringen uitvoerig van gedachten gewis seld over de vraag wie de opdracht moet geven tot de bouw en inrichting van vier gemalen op Noord-Beveland kosten circa 3l/z miljoen gulden die na afsluiting van de Zandkreek in 1960 de waterbeheersing in een groot deel van dit eiland moeten regelen. Het rijk of het „Waterschap Noord-Beveland"? De besprekingen hierover hebben lang geduurd, totdat rijkswater staat de knoop doorhakte en onlangs het Technisch Bureau van de Unie van Waterschapsbonden N.V. opdracht heeft gegeven de concept-plannen uit te werken tot definïtieve-plannen-in-fase. Dit betekent, dat eindelijk schot is gekomen in de reeds lang hangende zaak van de „aanpassingswetten" rond de Zandkreek. Verwacht wordt, dat de bouw van vier Noordbevelandse ge malen nog dit jaar zal worden aanbesteed. Of deze werken vóór begin 1961 rond deze tijd is de afsluiting van de Zandkreek gepland gereed zullen komen, wordt door velen in twijfel ge trokken. Niettemin hebben de grondeigenaren op het eiland een zorg minder, nu de uitwerking van het „aanpassingsplan" vaste vorm aanneemt. Hoe is de situatie op Noord-Beve land? De afwatering op dit eiland voldoet reeds jaren aan redelijke eisen. Het polderwater wordt langs natuurlijke weg via suatiesluizen ge loosd, welke methode over het alge meen goed voldoet. Er zijn althans op Noord-Beveland weinig of geen klachten over de afwatering. Door uitvoering van het Drie Eilandenplan, die de afsluiting van de Zandkreek ten gevolge zal hebben, zal natuur lijke lozing op deze boezem niet of vrijwel niet mogelijk zijn. Immers, thans wordt het overtollige polder water geloosd bij een stand van ge middeld circa 1.50 meter N.A.P., terwijl het peil van de afgesloten Zandkreek des zomers 70 cm N.A. P. en des winters 10 cm NA..P. zal bedragen. Wanneer men weet, dat thans via elf suatie-sluizen de afwa tering van bijna 5000 ha grond (Noord-Beveland is circa 7000 ha groot) wordt geregeld, zal het duide lijk zijn, dat hier dus dringende voorzieningen moeten worden getrof fen. Twee plannen Indertijd zijn twee plannen naar voren geschoven: een verbete ringsplan en een aanpassings plan. Het eerste zou een uitgaaf vragen van rond 6 miljoen gulden en het tweede van ruim 3 /2 mil joen gulden. De Noordbevelanders voelden in principe het meest voor het verbeteringsplan, dat zelfs zo ver ging, dat iedere polder er een eigen waterpeil op na zou kunnen houden! De uitvoering van dit in grijpende plan stnitte evenwel bij voorbaat al op financiële bezwa ren. Aanvankelijk dacht het wa terschap 70 subsidie te krijgen, maar in de voorlopige regeling wordt een percentage genoemd van 60. En ook dat is niet defi nitief, zodat de Noordbevelandse waterschapsbestunrders nog steeds niet weten waar zij (finan cieel aan toe zijn. Dat was voor hen ook de reden om te weigeren de opdracht tot de bouw te ge ven. Het Rijk neemt dus zelf het initiatief. Overigens is in de overeenkomst een artikel opgenomen, waarin is ver meld, dat de opdracht te allen tijde door het „Waterschap Noord-Beve land" kan worden overgenomen. Vier gemalen Het in uitvoering te brengen „aan passingsplan" omvat de bouw en in richting van vier gemalen langs de Zandkreek. Er zal een gemaal wor den gesticht in de Adriaanpolder, ten westen van Kortgene, voor een ge bied van 1.180 ha, met een capaciteit van 90 kubieke meter water per mi nuut. Ten oosten van Kortgene, in de Willempolder is het grootste gemaal met twee pompinstallntjes resp. met een capaciteit van 80 en 160 kubieke meter per minuut gepro jecteerd, dat de afwatering regelt in een gebied van 2990 ha, het gehele midden van het eiland. Het derde ge maal zal verrijzen in de Jacobapolder bij Kamperland. Dit gemaal heeft een onderbemaling op de grens van de Onrust- en Jacobapolder. De ca paciteit zal resp. 36 en 27 kubieke (Zie slot pag. 2 kol. 5) Roomboter 4 cent per pakje duurder De roomboter is vier cent per pakje duurder geworden. Daarmee onder vindt de consument de gevolgen van de prijsstijging in de groothandel, die 16 cent meer voor een kilo moet betalen. De duurdere boter is een ge volg van het feit, dat er minder melk vet voor boterproduktie beschikbaar is. Het melkvet is voor een groter deel aangewend voor de produktie van kaas en vetto melkpoeder, waarvan de prijzen in de laatste tijd sterk zijn aangetrolcken. De boterproduktie is echter, vergeleken met het vorig jaar, voor een kwart deel ingekrom pen. Daar komt nog bij, dat de bin nenlandse consumptie is gestegen, terwijl ook de export naar Engeland goed loopt. De vooruitzichten voor de export zijn nog gunstig. Ruimte-apin Able is dood Able, het vrouwtjesaapje dat samen met de andere kleine apin, Baker, vorige week een tocht naar de ruim te maakte, is maandagnacht tijdens een behandeling overleden in een la boratorium voor medisch onderzoek van het leger in Kentucky. In een bekendmaking van het leger wordt gezegd dat de dood van Able niet het gevolg is van de vlucht. De behandeling werd uitgevoerd om een registratie-instrument te verwijde ren. Meegedeeld weid dat vlak onder de huid van Able een elektrode was aangebracht die aanwijzingen regis treerde over de toestand van Able tijdens de ruimtevlucht. „Men was van mening dat de elektrode moest worden verwijderd. Er bestond geen aanwijzing dat het dier deze kleine behandeling niet, zou kunnen door staan". Tijdens de narcose bemerkte men dat de ademhaling van Able plotseling veel sneller werd. Men poogde nog kunstmatige ademhaling toe te passen, maar het aapje stierf. VERWACHT. Geldig tot hedenavond VRIJ ZONNIG Droog en vrij zonnig «eer. Met een zwakke tot matige wind tussen zuid west en zuid. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. ZONNIG EN MOOI STRANDWEER (Van onze weerkundige medewerker) Temperatuur in de middag 17 tot 19 graden Celsius Zeewater 13 graden Celsius. Goed zicht Matige wind tussen zuid en zuid west Vooruitzichten morgen wat meer bewolking, maar nog goed strand weer,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1