Landelijk bibliotheekcongres in Middelburg trekt 250 deelnemers Zeeuwse Almanak UwKunstgebit G.S. VOOR AFSLUITING VAN HAVEN STAVENISSE imtt PLASTI COLOR FINANCIERING VAN DE N.V. WATERLEIDING MIJ. „THOLEN" VONK IN PAN BENZINE: AUTO IN BRAND TE RILLAND QCTERNO CORSET 18.95 Agenda 2 PROV INCl ALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 2 JUNI 1959 GEEN REGELING VOOR LEESZAALLEERLINGEN Personeelstekort werd dit jaar aanzienlijk gereduceerd Middelburg was maandag en is vandaag (dinsdag) weer congresstad, nu ongeveer 250 deelnemers aan het dertigste landelijke bibliotheekcongres de Zeeuwse hoofdstad verkozen hebben voor hnn vergadering. Dit con gres wordt gehouden door de Nederlandse vereniging van bibliothecarissen en de centrale vereniging voor openbare leeszalen en bibliotheken. De congrescommissie stelde voor deze twee dagen een aantrekkelijk pro gramma samen, waarin behalve aan lezingen en diverse sectievergade ringen tevens ruime aandacht besteed is aan verpozing en dergelijke za ken. Dit congres leverde voor de leerlingen van openbare leeszalen en biblothe- ken belangrijk zij het weinig verheugend nieuws op. Want tijdens de aparte vergadering van de centrale vereniging voor openbare leesza len en bibliotheken deelde voorzatter mr. A. F. Schepel mee, dat het niet mogelijk is om een algemene regeling te geven voor de salariëring van deze leerlingen. Hoewel er bibliotheken zijn, die hun leerlingen een kleine toelage ver strekken, verklaarde mr. Schepel, dat het onmogelijk is alle biblothe- ken te verplichten om een minimum- salaris te geven. Vooral voor de gro te bibliotheken, die een groot aantal leerlingen opleiden, zou dit aanzien lijke financiële offers vergen. Voorts ging de heer Schepel nader in op eveneens belangrijk en tevens verheu gend nieuws, namelijk inzake de plannen tot opheffing van het per soneelstekort. Zo was er dit jaar een uitbreiding van het leerlingenaantal voor de directeurscursus van 12 tot 28, terwijl dit aantal slechts kort ge leden 8 bedroeg. Van de 28 kandi daten moesten er noodgedwongen S tot een volgende cursus wach ten. Mr. Schepel toonde zich ver heugd over deze toegenomen be langstelling, waardoor, zoals hij opmerkte, het nijpend tekort aan bezitters van het directeurs-diplo ma enigszins ingehaald kan wor den. Verder deelde hij mee, dat vorig jaar voor het assistenten diploma 130 leerlingen slaagden, terwijl dit aantal dit jaar geste gen is tot 150. Het gevolg van dit alles Is, dat het personeelstekort sterk zal verminde ren. Het aantal leerlingen is zelfs zo groot, dat niet allen dit jaar di rect geplaatst zullen worden. Te vens betekent deze toeneming een d« gehele dag onwrikbaar op zijn plaats 1 AU V wilt, dat Uw kun* tg «bit da ga- hels dag door gemakkelijk, «tovig an zeker xit, neem dan DENTOF1X een nieuw, beproefd, antiseptisch poeder •- •n strooi een weinig op de gebitsplaat U ruil meer dan tevreden zijn en alia ongemakken van Uw kunstgebit ver geten, want U kunt lachen, spreken en eten toala U wlltl DENTOFIX is daar bij verfrissend, voorkomt onaangename reuk uit de mond en is een weldaad voor Uw gehemelte. Wij garanderen, dat U tevreden zult zijn. Verkrijgbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs t. 2,35, bij spotheken en dro gisterijen. betere kans op personeelsuitbrei ding voor de kleinere leeszalen. Ten aanzien van de salarisschaal kon de heer Schepel slechts meedelen, dat dit punt in onderzoek is. Opening De vergadering, die in de grote zaal van 't Schuttershof gehouden wordt, werd des middags geopend door de congresvoorzitter, dr. P. J. Cools, missionaris van het Heilig Hart, uit Tilburg. Deze richtte zich in zijn welkomstwoord speciaal tot de ver tegenwoordigers van het ministerie van onderwijs, mr. E. A. Schütter- helrn, chef van de afdeling jeugd- vorming en volksontwikkeling, en drs. M. W. Heslinga, de heer A. Schout, aanwezig namens het pro vinciaal bestuur, en burgemeester mr. B. Kolff van Vlissingen. Vervolgens vertelde dr. Cools iets over de gesloten en open biblio theken, waarbij .hij verklaarde, dat een eventuele beslissing over de vraag of een bibliotheek open of gesloten verklaard wordt, ge nomen kan worden aan de hand van een drietal principes. Als eerste principe noemde hij dat van de vrijheid, ten tweede de verantwoordelijldieid om leiding te geven aan het leren lezen en ten laatste het vrijwillig en be wust aanvaarden van het gevaar bij dit leren lezen. Voor twee. an dere punten, de geschiedenis van het pocket-boek bij kruideniers en het vragen van percenten, die dr. Cools wilde „aansnijden" was he laas geen tijd meer. De heer G. M. de Gelder, secretaris van de Bolland-stichting te Amster dam, hield hierop een lezing over „De betekenis van het woord". Hij gaf een uiteenzetting van een aan tal momenten, in de ontwikkeling van de betékenis van het woord. Aanvankelijk is het woord, aldus de heer De Gelder, een geluid, waarin de mens zijn innerlijke affecten uit. Ais volgend moment oesprak hij het woord als middel van „verstandhou ding". Tot slot wees hij er op, dat ook het begrip van de werkelijk heid eindigt, hetgeen zich in het menselijk bewustzijn manifesteert als het „zuivere wéten". Nadat de Nederlandse vereniging (vooraf) en de centrale vereniging (hierna) vergaderd hadden, werden de congressisten in de Burgerzaal van het stadhuis ontvangen door B. en W. van Middelburg. Zij werden hier toegesproken door burgemeester mr. Joh. de Widt, wiens vriendelijk toespraakje beantwoord werd door dr. Cools. Tot slot van deze eerste congresdag werd er gedineerd in Britannia te Vlissingen, waarbij het Westkappels dameskoor en pianist Leen Zietse voor een gewaardeerde omlijsting zorg droegen. VEILIGHEID PRIMAIR Niettegenstaande -geheel Staven is se heeft getekend op het bezwaarschrift Geen reden standpunt te herzien •gehi het L tegen afdamming van de haven, ligt het advies van Ged. Staten tot en met 9 juni a.s. ter inzage. „De afsluiting dient jirimalr uit het oogpnnt van beveiliging te worden beschouwd. Het betekent weliswaar een verlies voor Stavenisse, doch het streekbelang voor het verlies van de haven zal voldoende compensatie vin den in een goed geoutilleerde haven te St. Annaland, waarvan de aanleg reeds in uitvoering is, aldus verkla ren Ged. Staten. Het college gaat dan op leder punt van het bezwaarschrift in. Het acht Stavenisse met het oog op industrie vestiging niet het meest aangewezen £unt op Tholen. ie belangen van de binnenscheep vaart worden naar de mening van het college niet in ernstige mate ge schaad, dit in verband met de haven VAN TOI Volgei hoofdi BOERDERUBRANDEN Igens een mededeling van de >fdinspecteur voor het Brandweer wezen van het ministerie van Bin nenlandse Zaken zijn er in maart- in Zeeland twee boerderijbranden voor gekomen. De rode haan kraaide in dezelfde maand 25 maal van een Nederlandse boerderij, waarbij het MEEUWEN De zeemeeuwen zijn in Zeeland zo in de loop der eeuwen wél wat je kunt noemen ingeburgerd. Ze zwermen krijsend over Ooster- en Wester- schelde, scheren in duikvlucht achter de provinciale boten aan, of zitten roerloos, met de overgave van een stille denker, op een paalhoofd. Maar ze zijn ook elders, in de steden, In Vlissingen, Middelburg en in Goes. Jn die steden ontduiken ze voortdu rend met ware doodsverachting het aanstormend gevaar van snelle au to's, wieken traag, op het laatste ogenblik, voor de wielen van die voertuigen vandaan en staan dan hoog in de lucht achteloos even stil als volleerde artiesten. Het zijn sterk geciviliseerde meeu wen; vogels, die zich voortreffelijk hebben aangepast aan de menselijke maatschappij. Dat bleek ons nog gis teren weer in Goes en vandaar dit stukje toen wij daar een koppel meeuwen driftig in de weer zagen met patates frites. Twee minieme mensenkindertjes aten op straat en dddr kwamen die meeuwen op af! Alsof ze al véle tientallen jaren lang nöolt anders dan patates frites met een snufje zout bij wijze van avond maaltijd tot zich hadden genomen. Soms pikten ze de nog dampende delicatesse in de vlucht op, vemoerk- ten het voedsel met grote gretigheid en stonden dan al weer lclaar om ru zie te maken met de soortgenoten over een nieuw reepje aardappel. Het ontbrak er. alleen nog maar aan, dat ze er een „prikkertje" bij vroe gen zó geciviliseerd zijn die Zeeuwse meeimen.... gebouw vernield of zwaar bescha digd werd. De directe schade werd aamd op 1.013.230. van deze branden werden ver oorzaakt door spelen met vuur; één vermoedelijk door een verwarmings lamp; één door vlam in de pan; twee door kortsluiting; twee door vonken uit de schoorsteen; twee door een lekke schoorsteen; één door omval len van een oliekachel; één door spelen met brandende stallantaarn, terwijl in negen gevallen de oor zaak onbekend bleef. ORGELCONCERT De wereldberoemde Franse organiste Jeanne Demessieux uit Parijs maakt ieder jaar een tournee door Neder land. Ook dit jaar brengt zij ons land weer een bezoek om in ver scheidene plaatsen concerten te ge ven. Donderdag 11 juni komt zij in Middelburg. Het concert dat zij daar 's avonds in de Grote Kerk geeft bevat klassieke en moderne wer ken. Bovendien speelt Jeanne Demes sieux eigen composities en zal zij improviseren over bekende thema's. GEEN KONING... De Zeeuwse schutters te Sluiskil hebben zich zonder koning in hun midden het koningsmaal moeten la ten smaken, want na diverse ver geefse pogingen om uit te maken wie recht heeft op de hoge titel, leg de men de boog neer. De heren A. Meert en Ph. Obrie leverden name lijk dezelfde prestaties. In de derde ronde deed de heer Meert de pluim naar beneden dwar relen, maar enkele schoten later deed de heer Obrie hetzelfde. Een tiental schoten vóór de gebruikelijke prijsschieting had geen resultaat en na de schieting probeerden beide ri valen nog vijf maal om tot een be slissing te komen, maar ook deze pogingen leverden niets op. Men heeft nu besloten om de strijd te hervatten op een nader te bepalen tijdstip en zo lang vol te houden tot een van beiden de titel heeft be haald of de strijd opgeeft. Ondanks de teleurstelling deed men het ko ningsmaal alle eer aan. De maal tijd werd gevolgd door een jaarver gadering. te St. Annaland. Het verlies van ongeveer 20 schip- persgezinnen voor Stavenisse bete kent voor St. Annaland winst. De havenmeester, die door afsluiting gedupeerd zou zijn, kan eventueel 'n andere betrekking worden aangebo den of ojj wachtgeld worden gesteld. Men acht ae heer" P.'Hendrikse, ho- ïouder het zwaarst getroffen. Voor de landbouwprodukten, diewor- den afgeleverd in St. Annaland zal een snellere behandeling mogelijk zijn. Over het tijdvak 1937 tra. 1957 be droegen de ontvangsten 92.230.63 en de uitgaven 91.862.12. Wat de veerdienst betreft wordt op gemerkt, dat in het niet afgedamde gedeelte getracht zal worden een een voudig aanlegplaatsje te maken. Om de onhygiënische toestand in ver band met afvoer rioolwater op te hef fen, wordt voorgesteld het havenka- naar te dempen en een afvoerleiding te maken. Hoewel het eollege zegt gevoel te hebben voor hetgeen in Stavenisse leeft en is geuit, kan bet in het be lang van de veiligheid geen aanlei ding vinden het éénmaal ingenomen standpunt n.I. afdamming te herzien. De aangevoerde argumenten zijn niet voldoende sterk te achten om de bouw van een duur kunstwerk (namelijk keersluis) te rechtvaardigen. Het lijkt het college van G.S. rede lijk, dat in geval van onevenredig grote schade, deze schade zal worden vergoed, althans vervangende maat regelen worden getroffen. Het komt het college ook billijk voor, dat het Rijk in deze schade te gemoet komt* Bespreking met gedupeerden kanaalwerken bij Terneuzen Vertegenwoordigers van Rijkswater staat zijn maandag in hotel „Des Pays Bas" te Terneuzen de eerste oriënterende besprekingen begonnen met een tiental bewoners van de pol ders ten westen van Terneuzen, wier erven, cjj. opstallen zullen moeten verdwijnen in verband met de voorge nomen plannen betreffende de ka naalverbreding en bijbehorende wer ken. Bij deze besprekingen, die door het grote aantal betrokkenen verschillen de dagen in beslag zullen nemen, worden de toekomstige gedupeerden in de gelegenheid gesteld hun belan gen naar voren te brengen. Een neu trale en geheel zelfstandig werken de taxatie-commissie, die de zittin- Ki bijwoont, gaat hierna de schade ekenen om te komen tot het be drag, dat door Rijkswaterstaat aan betrokkenen zal worden vergoed. De ze taxatiesom zal voor een belang rijk deel beslissen over de toekomst plannen der gedupeerden. Begrafenis J. van As te Vlissingen Na een uitvaartdienst in de Onze Lie ve Vrotrwekerk is maandagmiddag op de r.-k. begraafplaats te Vlissingen het stoffelijk overschot van de heer J. van As ter aarde besteld. De heer Van As, was leraar metaal bewerken aan de „De Ruytersehool" en direc teur ran de Bmnenvaartschool van het Koninklijk Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Vlissingen. De belangstelling bij de begraafplaats was zeer groot. Voor de zeevaart school hadden zich de leerlingen op gesteld om hun leraar een laatste groet te brengen. Een groot aantal zeevaartscholieren volgde de stoet naar de begraafplaats waar zij een haag vormden langs het pad. dat naar het graf voerde.'De aalmoezenier, ka- Selaan Kroon, verrichtte de absoute. an de groeve sprak als eerste ir. A. de Vos, secretaris van de vereniging „De Ruytersehool", die uitdrukking Bronzen ere-medaille voor jubilerende magazijnchef De heer J. P. Sandee te Goes 40 jaar in dienst bij firma Pilaar De heer J. P. Snndec, magazijnchef van de bouwraaterialenfirma J. Th. Pilaar to Goes heeft maandagmid dag tijdens een druk bezochte recep tie in hotel „Centraal", de ere-me daille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, uit handen van burgemeester H. K. MicJiaëlis ontvangen. De heer Sandee recipieerde gister middag ter gelegenheid van het feit, dat hij veertig jaar in dienst was van de firma. De jubilaris werd toe gesproken door zijn patroon, die hem een ijverig en plichtsgetrouw werker noemde. Als blijk van waar dering bood hij hem een televisietoe stel aan. Namens het personeel voer de de procuratiehouder, de heer M. J. Bakker het woord, die eveneens de verdiensten van de jubilerende magazijnchef schetste. Hij bood hem namens, het personeel een televisie- tafeltje aan; De heer J. M. Faassë sprak namens de schippers-in-vasté- dienst woorden van gelukwens, die hij vergezeld deed gaan van een ra diotoestel. Tijdens de receptie, die op deze ongedwongen bijeenkomst volg de, kwamen tal van relaties, vrien den en bekenden de Jubilaris en zijn echtgenote hun gelukwensen aanbie den. Onder hen was het voltallige college van B. en W. Burgemeester H. K. Michaëlis richtte zich in een korte toespraak tot de heer Sandee, waarna hij hem de koninklijke on derscheiding opspeldde. Advertentie) VRAAG FOLDER EN KLEURADVIES POSTBUS 8032 - AMSTERDAM - jg gaf aan zijn diepe deelneming. Hij noemde het overlijden van de heer Van As een groot verlies voor de school. De heer G. K. Brouwer, direc teur van de zeevaartschool, sprak na mens leraren en leerlingen, die in de overledene een loyale collega en be hulpzaam leraar verloren hebben. „Een groot pedagoog, aan wie hon derden leerlingen en oud-leerlingen van de zeevaartschool met dankbaar heid zullen blijven denken" noemde de heer P. Vijn, oud-directeur van de „De Ruytersehool" de heer Van As. „Hij was een man, die slechts wist van geven, geven en nog eens geven". Met deze kernachtige woorden ty peerde de oud-directeur het karakter van de overleden leraar. Tenslotte sprak nog de wethouder van onder- wjs, de heer W. Poppe, namens het Koninklijk Fonds voor de Scheep vaart te Amsterdam. Universitair examen Voor het dierenarts-axamen slaagde aan de rijksuniversiteit te Utrecht de heer W. A. M. Kalkman te Goes. ALGEMENE REKENKAMER OVER: Centrale Accountantsdienst zal onderzoek instellen Op grond van de wet van 19 septem ber 1919 zijn destijds aan een zeven tal gemeenten op het eiland Tholen uit 's Rijks kas rentedragende voor schotten verstrekt tot een totaal bedrag van f 265.090, ten einde deze gemeenten in staat te stellen de no dige stortingen te verrichten op haar aandelen in de N.V. Waterleiding maatschappij „Tholen" en in het re servefonds dier maatschappij. Daarnaast hadden het Rijk en de pro vincie Zeeland gegarandeerd, aan de N.V. renteloze voorschotten te zullen verlenen, respectievelijk tot ten hoogste f 110.000 en f 55.000, voor het geval de N.V. niet in staat zou zijn uit de winst, eventueel aange vuld uit het reservefonds, aan de ge meenten uitkeringen te doen, welke haar in staat zonden stellen aan haar verplichtingen tot jaarlijkse be taling van rente en aflossing aan het Rijk te voldoen. Het feit, dat in die betaling aanzien lijke achterstand was ontstaan, gaf de Algemene Rekenkamer aanleiding over deze aangelegenheid in briefwis seling te treden met de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, zo deelt zij in haar versla e- over 1958 mede. Uit geraadpleegde bescheiden was de Kamer gebleken, dat de directeur van het vroegere Rijksbureau voor drink watervoorziening reeds in 1927 van oordeel was, dat maatregelen dien den te worden genomen om het be drijf op een gezonde financiële basis te brengen. Dit oordeel werd uitge sproken naar aanleiding van uitge oefende kritiek op de toegepaste af schrijvingen. Doordat deze niet wa ren gebaseerd op de levensduur der activa, maar op het bedrag der aan het Rijk door de gemeenten verschul digde aflossings- en rentebedragen, vond intering op het kapitaal plaats en werd ook het moment van effec tuering der door het Rijk en de pro vincie Zeeland gegeven garantie ten onrechte naar de toekomst verscho ven. Daar de Kamer meende te weten, dat maatregelen tot sanering werden voorbereid, verzocht zij de minister haar mede te delen in welk stadium deze plannen zich bevonden, of deze een belangrijk offer van het Rijk zou den vergen en op welke wijze het sa- neringsverlies ten laste van de be trokken gemeenten zpu komen. Voorts vroeg zij waarom niet in een vroeger stadium tot reorganisatie was overgegaan en waarom de ge meenten tot dusver niet waren aan gesproken voor de betaling der ver schuldigde aflossings- en rentebedra gen, hoewel reeds gedurende geruime tijd vertraging in die betaling be stond. Uit het antwoord van de minister concludeerde de Kamer dat afdoende maatregelen om te voorkomen, dat de vennootschap bij het verstrijken van de levensduur harer vaste bezit tingen nog gróte schulden zou heb ben, waartegenover geen bezittingen zouden staan, niet waren genomen, hoewel de noodzakelijkheid daarvan reeds in 1927 werd ingezien. Een ver klaring voor het te dien aanzien des tijds gevoerde beleid, zoals de Reken kamer had gevraagd, bevatte do uit eenzetting van de minister niet. Uitstel uitstellen der noodzakelijke ■egeien was naar de mening van het college niet juist, evenmin het feit, dat de verstrekking van rente loze voorschotten op grond van de door Rijk en provincie verleende ga rantie achterwege was gelaten. Wel iswaar zou met dit laatste geen af doende verbetering Jn de situatie zijn Het Maandagmorgen omstreeks negen uur zijn te RiUand-Bath, naast de machinefabriek van de fa. S. een kleine personenauto en een bromfiets in brand geraakt. Dankzij het kor date optreden van het personeel van de machinefabriek kon het door ben zine gevoede vuur in de auto, dat tot aan de daklijst van de fabriek op- luaide, zeer snel worden gedoofd. De auto kon daardoor worden be houden; een in de omgeving staande bromfiets ~s*"» 1 dit mfiets ging geheel verloren. Door krachtige optreden het perso- Arts uit Rilland had in Oostenrijk auto-ongeluk In Oostenrijk, waar hij met zijn ge zin op vakantiereis was. is dokter J. A. K. uit Rilland-Bath met zijn auto op de weg tussen Gmunde en Salzburg in botsing gekomen met een tegemoetkomende personenauto. Voor dokter K. en zijn gezin is dit ongeluk, waarbij beide auto's zwaar werden beschadigd, bijzonder goed afgelopen. Dokter K. bezeerde slechts zijn knie; mevrouw K. en het zoontje van de arts liepen schaaf- wondjes aan het gelaat op. Het dochtertje van de Rillandse arts kwam met de schrik vrij. De bestuurder van de tegemoetko mende auto moest in een ziekenhuis te Salzburg worden opgenomen. Het ongeiuk gebeurde in een vrij onoverzichtelijke bocht; de tegenlig ger van dokter K. had zich daarin geheel op de Unkergedeelte van de weg begeven. De auto /an dokter K. werd zwaar beschadigd: de andere auto werd geheel vernield. Inbraak te Oosterland In de woning van de heer C. S. te Oosterland is dezer dagen ingebro ken tijdens afwezigheid van de be woner. Er werd circa 1500 ont vreemd. Tot nu toe ontbreekt elk spoor van de dader(s). neel dat de auto snel wegreed, be streed de vlammenzee met een schuimblusapparaat en met water is wellicht een ernstige ontploffing voorkomen; de auto stond bij een muur van de fabriek, waarachter een groot aantal flessen met gas stond opgesteld. Een vertegenwoordiger van de fa briek, de heer M. van B. uit Krab- bendijke, was naast de fabriek de motor van zijn auto aan het schoon maken en nakijken. Hij gebruikte daarbij een pan benzine, die hij in de auto had geplaatst. De brand ontstond, toen door kort sluiting een vonk de pan in lichter laaie zette. Toen de heer Van B. de pan met haar brandende inhoud naar buiten smeet, raakte de bekle ding van een der autodeuren in brand. De pan kwam bij een tegen de fabriek staande bromfiets te recht, die onmiddellijk in brand vloog. Deze brandde geheel uit. De schade aan de auto bleef wonder lijk genoeg beperkt. De heer Van B. liep aan belde han den brandwondwen op en moest zich door dokter Roos uit KrabbendJJke laten verbinden. De auto was tegen brandschade verzekerd. Zeeuwse geref. predikanten confereren in Middelburg De Gereformeerde predikanten Jn Zeeland zullen heden f dinsdag) in de Hofpleinkerk te Middelburg onder presidium van ds. A. G. v. d. Stoel van Bergen op Zoom een conferentie houden. In de morgenvergadering zal de heer J. Suurmond van Middel burg spreken over; „Zakkenrollen door Johru Klein" en in de middag vergadering zal ds. J. Vlaardlnger- broek van Grijpskerke refereren over: „Genesis 1 in verband met het boek van prof. dr. J. Lever „Cre atie en Revolutie". bereikt, zoals de minister in zijn brief terecht opmerkte, maar de open bare behandeling ervan zou, naar mocht worden verwacht, verdere voorzieningen hebben bevorderd. Het trok de aandacht van de Kamer, dat enkel van het Rijk een belangrijk nieuw offer zou worden gevraagd. Een financieel saneringsplan van de Interdepartementale Commissie Rijkssteun Drinkwatervoorziening hield nl. onder meer in, het te wei nig op de activa afgeschrevene van de restantschuld aan het Rijk af te trekken. De hieraan voor het Rijk verbonden kosten werden ge raamd op ca- f 722.000. Het offer van de provincie bleef beperkt tot realisatie der inder tijd verleende garantie, groot f 55.000, terwijl van een offer der gemeenten niet werd gesproken. Dit laatste was weliswaar in over eenstemming met de oorspronke lijke opzet, doch het college vroeg zich af, of ook thans de financiën van de gemeente geen enkele bij drage toelieten. De Rekenkamer miste voorts in het antwoord van de minister een me dedeling omtrent maatregelen ter versterking van de inkomsten der vennootschap, opdat deze, voorzover thans kon worden overzien, in staat zou zijn baar resterend kapitaal in stand te honden. Zij verzocht de minister om nadere inlichtingen over de wijze, waarop de kwijtschelding in de rijksbegro ting en -rekening tot uitdrukking zou worden gebracht. De minister was blijkens zijn ant woord van oordeel, dat het treffen van afdoende maatregelen ook in het verleden zou zijn neergekomen op kwijtschelding, welke wellicht enkele malen had moeten worden herhaald. Bovendien kon in de eerste jaren niet goed worden beoordeeld of de finan ciële moeilijkheden van de N.V. van blijvende aard zouden zijn. Zo be stond te weinig inzicht in de bruilc- baarheidsduur van het hoofdleiding net. Later bleek, dat de bodemgesteld heid het buismateriaal sneller dan el ders doet vergaan, terwijl door de oorlogs- en watersnoodschade de bui zen nog ernstiger werden aangetast. Voorts bestond nog de mogelijkheid, dat de omvang van de bevolking en het watergebruik zich in gunstige zin zouden ontwikkelen. Ten gevolge van deze onzekere facto ren was er volgens de minister ook te weinig reden geweest om de ga rantie in werking te doen treden. Over de verhouding, waarin de kos ten van de thans voorgenomen sane ring over de belanghebbenden zou den worden verdeeld, was nog over leg gaande. De minister gaf voorts een uiteenzet ting over het toegepaste tariefstelsel en deelde mede, dat er bij de N.V. op was aangedrongen een verhoging der tarieven voor te bereiden. Naar aanleiding van een vraag der Kamer op welke wijze de kwijtschel ding van de schuld in de rijksbegro ting en -rekening tot uitdrukking zou worden gebracht merkte de mi nister op dat het niet in zijn bedoe ling lag in feite tot kwijtschelding over te gaan, doch dat hij de moge lijkheid overwoog, de maatschappij gedurende een aantal jaren een sub sidie toe te kennen, teneinde haar in staat te steilen, haar verplichtingen aan het Rijk inzake betaling van af lossing en rente na te komen. Dit antwoord van de minister ont ving de Kamer in december 1957. Na dien vernam zij nog ondershands, dat de tarieven inmiddels zouden zijn verhoogd, maar dat het overleg over de verdeling der saneringskosten nog steeds niet was beëindigd. In februa ri 1959 ontving de Kamer nog een brief van de minister, waaruit ojii. bleek, dat hij zijn ambtgenoot van Financiën had verzocht de Centrale Accountantsdienst een onderzoek te doen instellen naar de financiële po sitie van de maatschappij. MIDDELBURG Corsetière, mevrouw N. Braham, Punt 25 - Telefoon 2323- OOSTBURG Mejuffrouw K. S. Risseeuw, Veerhoek V 52, telef. 524 of 614. TERNEUZEN Firma Bliek, Noordstraat 15. telefoon 2195 ZIEKIKZEE Firma Smallegange, Dam 21, telefoon 2471 VANDAAG Middelburg - Electro: „Als het bloed spreekt". 20 uur, 14 jaar. Schouw burg: „De Oen geboden". 20 uur. alle leeftijden: Schuttershof: Bibliotheek congres; Schouwburg: Filmavond On derwijzersgenootschap. 20 uur; Mo lenwater: Miniatuur Walcheren. 0—2. uur. Vlissingen Alhambra. „De weg van het geweld", 18 en 21 uur, 14 Jaar; Luxor: „Het masker van Satan", 20 uur, 18 Jaar. Goes Grand: „De zwarte baretten", 20 uur, li jaar,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2