PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Koning Boudewijn, terug uit Amerika, in Brussel geestdriftig ontvangen Huwelijk gesloten in het Vaticaan is geldig Provinciale Bibliotheek bestaat 100 jaar BILT Koele houding tussen ex-koning Leopold en ministerraad Auto juichend bestormd SELWYN LLOYD ZAL SPOEDIG ANDERE FUNCTIE KRIJGEN 202e jaargang no. 127 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 50 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 2 juni 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 8841; Goes, L. Vorststr. 03, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. KONING BOUDEWIJN VAN BELGIE is maandagmiddag in Brussel aangekomen. Hij werd op het vliegveld het eerst verwel komd door zijn vader, die hem, zodra hij vanaf de trap waar langs hij het vliegtuig verliet voet op Belgische bodem zette, om armde. Daarna kuste koning Boudewijn zijn stiefmoeder, prinses Liliane, tweemaal op de wang. Onder aanvoering van premier Eyskens stond op enige afstand de Belgi sche ministerraad. De ontmoeting tussen de premier en de ex-koning, even voordat het vliegtuig van koning Boudewijn landde, was koel geweest, Gaston Eyskens schudde de hand van de vorst zonder een woord te spre ken. Hij stelde de overige leden van de regering niet aan de koning voor, hoewel enkelen hunner naar de koning toegingen om hem te hand te schudden. Koning Leopold vertrok zwijgend Tien minuten land onderhield koning Boudewijn zich met ex-koning Leo pold, prinses Liliane, koningin Eliza beth en prins Albert. De regering be waarde een discrete afstand tot de koning. Toen deze zich tenslotte naar Eyskens begaf glimlachte de premier. De aanwezigheid van de ex-koning was kennelijk in strijd met de wensen van de ministerraad. De officiële aankondiging van het Hof had alleen gemeld dat prins Albert en prins Alexander op het vliegveld ter begroeting aanwezig zouden zijn. Na zijn onderhoud met de koninklij ke familie, dat tien minuten in beslag nam, begaf de koning zich naar zijn ministers, die hij een voor een de hand gaf. Koning Leopold en zijn ge malin vertrokken zonder de ministers of de premier, te groeten. Men zei dat de ex-koning naar het paleis Laeken ging- Wat er op het vliegveld gebeurde ging echter voorbij aan de Belgen die, in met vlaggen bedekte straten, Koningin at Hollandse nieuwe In de nacht van zondag op maandag kwam in de Koningin Wilhelmina- haven te Vlaardingen binnen het stoomlogger3Chip VI. 216 „Hen- ny" onder schipper H. van Roon van de visserijmaatschappij „Vlaardingen", met 34 last Hol landse nieuwe. Deze haring was van zulke kwaliteit, dat hieruit door de heer W. J. van der Windt, hoofdcontroleur van de Neder landse haringcontrole, de haring kon worden uitgekeurd, geschikt voor aanbieding aan de koningin en prinses Wilhelmina. Twee met vlaggen versierde auto's vertrokken in de morgen van het stadhuis om het zeebanket, ver pakt in de traditionele oranje ge kleurde vaatjes, aan te bieden. Klokslag half elf arriveerde de depu tatie onder wie zich de burge meester van Vlaardingen bevond op Soestdijk. De koningin onder hield zich een half uur met de he ren, waarbij de „koninginneha- ring" werd geproefd. Vandaar ver trok men naar het paleis Het Loo. Niet alleen heeft men haring aan geboden, maar de burgemeester van Vlaardingen heeft tevens en kele platelen overhandigd, met een humoristische voorstelling van Vlaardingen als haringstad. Schipper H. van Roon van de logger VI. 216 biedt de koningin de traditio nele Hollandse nieuwe aan. de komst van hun vorst wachtten. Op verschillende plaatsen braken zij juichend door de politiecordons heen, vooral in het hart van de stad was dat het geval. Een laaiende geestdrift maakte zich meester van de menigte die juichend de auto bestormde zodat deze herhaaldelijk opnieuw moest stoppen. De vorst richtte zich op en beantwoordde breed glim lachend en wuivend de toejuichin gen die het feestelijk klokgelui van de Sint-Goedele overstemden. Stapvoets baande de auto zich een weg. - Op sommige punten konden de orde diensten onmogelijk de geestdriftige toeschouwers op een afstand houden en op zeker ogenblik was de verwar ring totaal. De mensen probeerden de koning de hand te reiken en be strooiden de auto met bloemen. In Laeken wachtten de koning nieu we ovaties. Met wijd handgebaar bleef hij stralend het „leve de koning" beantwoorden. Uit de vensters en van de balkons dwarrelden bloemen naar beneden. Meisjes boden bloemen aan en de ko ning omhelsde de kinderen. Nog tweemaal poogde de bereden politie vergeefs de menigte in bedwang te houden, toen de nieuwsgierigen de hekken van het paleis bestormden. Met moeite kon de auto tenslotte het park binnenrijden. De hekken werden gesloten waarna de koning voor de laatste maal de menigte begroette. Vandaag zal de koning voor het eerst in het koninklijk paleis een ontvangst voor de pers geven. BRIEF VAN KARDINAAL VAN ROEY Socialisten betreurenswaardige inmenging in geschil Enige ureu, voordat de koning terugkeerde, heeft de Belgische primaat, Joseph kardinaal Aan Roey, een herderlijke brief vrijgegeven, waarin ver klaard wordt, dat het huwelijk in het Vaticaan een volkomen wettig hu welijk in België is. De brief, die de volgende zondag in alle katholieke kerken voorgelezen zal worden, luidt: „Het huwelijk van prins Albert van België en prinses Paoblo P.uffo di Calabria, zal in de Vaticaanse staat gesloten worden volgens de civiel door die staat voor geschreven vorm, is dus geldig in Bel gië en moet al9 zodanig erkend en in geschreven worden door de interna tionale wetgeving". De brief van ce primaat wijst er op, dat de Belgische civiele code bepaalt „dat huwelijken als geldig zullen worden beschouwd tussen Belgische burgers en vreemdelingen in 'n ander land als die huwelijken aangegaan zijn volgens de geldende wetten van dat genoemde land". Over godsdienstige huwelijken schrijft de primaat: „huwelijken tus sen personen, die gedoopt zijn, wor den gesloten volgens de goddelijke en volgens de kanonieke wet. De burger lijke wetgeving is alleen competent voor de verordeningen en civiele ge volgen van het huwelijk". De brief voegt hieraan toe. „Deze prinselijke vereniging is onder de ge lukkigste voortekenen aangekondigd. De tradities van partiottisme en christelijke eer, waar het jonge paar erfgenaam van is: hun opvoeding, hun natuurlijke kwaliteiten en deug den, die hen eren en onderscheiden, bieden de beste belofte voor een hech te echtverbintenis". De socialisten hebben maandag kritiek geleverd op kardinaal Van Roey wegens zijn „betreurens waardige inmenging" in het ge schil over het huwelijk van prins Albert. In een communiqué dat werd uitgegeven na een bijeen komst van het partijbestuur, werd gezegd dat hij „druk op de katho lieke opinie, de regering en het parlement tracht uit te oefenen aan de vooravond van een debat van groot constitutioneel belang". Dit slaat kennelijk op het debat dat zal volgen op de formele vra gen die de socialistische parle mentsleden vanavond over de hu welijksregelingen aan de regering zullen stellen. Maandagochtend is op Schiphol aan gekomen het eerste toestel van de dienst Warschau-Oost-Berlijn-Am- aterdam, wélke per 1 juni door de Poolse luchtvaartmaatschappij ,^L.O. T." is geopend. De dienst zal drie maal per week v.v. worden uitge voerd. De foto toont de groep geno digden, wélke met het eerste toestel naar Amsterdam kwamsamen met de autoriteiten welke op Schiphol voor het vliegtuig ter verwelkoming aanwezig waren. Duitse vissersschepen verlaten Den Helder Nadat het laatste schip was gelost, zouden de zeven Duitse visserssche pen, die zaterdag door Hr. Ms. mij nenveger „Meppel" naar Den Helder zijn opgebracht, gezamenlijk de ha ven van Den Helder verlaten. De vissers hebben ontkend binnen de driemïjlszone te hebben gevist. Dit schijnt echter in soortgelijke geval len het normale antwoord te zijn en is dus niets bijzonders, aldus de po litie. De commandant van de „Meppel" zei echter zeker van zijn zaak te zijn. Toen hij met de oorlogsbodem op 2,8 tot 3 mijl buiten de kust koerste, la gen de zeven Duitsers aan de land zijde te vissen en dus oinnen de drie- mijlszone. Hij heeft met zijn eerste officier de ze verklaringen tegenover de politie afgelegd. De zeven Duitsers hebben ieder 300 gulden betaald als schik king voor het proces-verbaal en 500 gulden als geschatte waarde van het vistuig, derhalve tezamen 5600 gul den. De „Fischverwertungsgenossen- schaft" van Heiligenhafen, aan de Oostzee zal een protest indie nen tegen de aanhouding van de zeven kotters. Volgens de hierover te Kiel en Heiligenhafen gedane officiële mededeling van de rede rij waren de zeven kotters buiten de Nederlandse territoriale wate ren. Lang weekeinde in Amerika kostte 420 mensenlevens In de Verenigde Staten zijn in het af gelopen lange weekeinde waarin de gedenkdag voor de gevallenen in de Amerikaanse burgeroorlog viel, 420 mensen bij verkeers- en andere on gelukken omgekomen. „TIMES" MELDT .- Ontkenning van premier Maemiilan Een artikel van de politieke corres pondent in de Londense „Times" van maandag, waarin op een aanstaand aftreden van Selwyn Lloyd als minis ter van buitenlandse zaken wordt ge zinspeeld, heeft opzien gebaard. Dit artikel droeg de volgende kop pen: „De plannen van de premier met mr. Selwyn Lloyd", „Verlichting van de ambtstaak", mogelijke overplaat sing nog verscheidene maanden in het verschiet". De aanhef ervan luid de als volgt: „We mogen veilig aan nemen dat mr. Maemiilan onlangs mr. Selwyn Lloyd vaderlijk bij de arm heeft gepakt, hem terzijde heeft genomen en uit het hart met hem ge sproken heeft. Noem het een persoon lijk advies van een leider aan een ge waardeerd medewerker, of de eerste onmiskenbare aanwijzing over de plannen van de premier wanneer hem na de algemene verkiezingen ge waagd zou worden een nieuw kabi net samen te stellen dat maakt geen verschil. Waar'het op aankomt is dat Maemiilan Lloyd heeft laten weten dat het, in deze benarde tijden, wel letjes is op het foreign office". Maemiilan heeft maandag telegra fisch zijn verwondering over het be richt in de „Times" tegenover Selwyn Lloyd uitgesproken. Het bericht zou geheel ongegrond zijn. Intussen hebben meer Britse bla den over de toekomst van de mi nister gespeculeerd. Zo meende de „Evening News" dat Duncan San dys. thans minister van defensie, Lloyd mogelijk zal opvolgen. Maar voor de algemene verkiezin gen in de herfst zou er niets ge beuren. Adenauer Bondskanselier Adenauer van West- Duitsland heeft maandagavond het bericht als zou hij zich tegenover pre sident Eisenhower beklaagd hebben over de Britse minister van buiten landse zaken, met klem tegengespro- Do deelnemers aan het bibliotheek congres in Middelburg bewijzen met hun komst naar de Zeeuwse hoofd stad tevens -eer aan een 100-jarige, die nauw met hun vak verbonden is: de provinciale bibliotheek van Zee land. Een eeuwfeest dus, maar van een nog bijzondere vitale „jubilares- se", wier beleid er op gericht is het materiaal beschikbaar te hébben en de service te verlenen, die men van een gewestelijke instelling verwach ten mag. Vooral tengevolge van het geografische isolement, waarin Zee land zich (nog) bevindt, is de taak van de provinciale bibliotheek verre van gemakkelijk. Om het gebied, dat de bibliotheek kan bestrijken, nog groter te maken, worden momenteel echter besprekingen gevoerd over de vraag op welke wijze het platteland meer dan nnu nog het geval is van de diensten van de provinciale biblio theek kan profiteren. Ter gelegenheid van dit jubileum en het tweedaagse congres heeft mr. W. de Bruine, wetenschappelijk ambte naar bij de bibliotheek, een historisch overzicht geschreven in het maand- tijdschrift „Bibliotheekleven". Daar uit blijkt onder meer, dat de provin ciale bibliotheek van Zeeland merk waardig genoeg bij besluit van Gedeputeerde Staten van 11 februari 1859 in het leven geroepen is. Wel werd in de zomerzitting van de zijde der Provinciale Staten betoogd, dat Gedeputeerden hun bevoegdheid te buiten waren gegaan, maar het ini tiatief van Gedeputeerde mr. G. A. Fokker ondervond toch meer waar dering dan kritiek, zodat over deze formele bezwaren werd heengestapt. De bibliotheek werd ondergebracht in de Abdij, in het huis Zierikzee, gelegen tussen de tegenwoordige woning yan de commissaris der koningin en de Balanspoort. Deze ruimte werd echter, voornamelijk doordat het boekenbezit steeds toe nam, totaal onvoldoende. In 1898 kocht het provinciaal bestuur daarom het statig herenhuis in de Lange Delft aan. Zwaar verlies Op 17 mei 1940 ging het gehele biblio theekgebouw in vlammen op. Van de toen aanwezige 125.000 boeken in rond 180.000 banden gingen er ruim 100.000 in 160.000 banden verloren. De collecties, die gespaard bleven, waren door liet bluswater zwaar be schadigd. Het herstel- en opbouw werk werd onder leiding van de te genwoordige bibliothecaris, de heer H. Pieters, onmiddellijk krachtig aan gepakt, zodat de bibliotheek in 1941 in een nood-behuizing weer kon func tioneren. Tot dat in 1953, weer in de Abdij, het nieuwe gebouw in gebruik genomen werd. Toen ook steeg het aantal bezoekers al spoedig tot meer dan het dubbele van het vooroorlogse jaargemiddelde. In 1958 bedroeg het meer dan 14.000: het aantal uitgeleende boeken bijna 10.000. Niet alleen de uiterlijke pre sentatie van de bibliotheek verander de na de oorlog, ook de aard en sa menstelling van het boekenbezit on dergingen ingrijpende, maar geluk kige wijzigingen. Het spreekt vanzelf dat het streven er op gericht bleef de belangrijkste vooral Nederlandse werken op verschillende gebieden van de wetenschap te verwerven. Maar daarnaast zijn collecties ge vormd, die tevoren niet of nauwe lijks aan bod kwamen en waarmee vooral aan de behoeften en ver langens van studerend Zeeland te gemoet gekomen wordt. Aan de kunsthistorie, de moderne beelden de kunst met name, is bijzonder veel aandacht geschonken, de stichting van de Zeeuwse Muziek school was aanleiding tot het bij eenbrengen van een muziekbiblio theek, de uitbreiding van het tech nisch onderwijs tot aankoop van een groot aantal werken op dit ge bied en de toenemende belangstel ling voor het amateurtoneel gaf de stoot tot het samenstellen van een collectie werken op dit terrein. Documentatie Een van de belangrijkste en boeiend ste opgaven voor de bibliotheek is de Zeeland-documentatie geworden. Want zij behoort mede te zijn „het centrale punt, waar zoveel mogelijk alles wat door of over Zeeuwen, in of over Zeeland is geschreven, de zoge naamde Zeelandica, kan worden ge vonden". Nu ingrijpende wijzigingen de provincie te wachten staan is het Documentatiecentrum Zeeuws Delta gebied in het leven geroepen, dat de Zeeland-documentatie op zich geno men heeft. Dank zij een dynamisch beleid heeft Zeelands culturele schatkamer zich ontwikkeld tot een levend begrip in de provincie, een orgaan, waarop men veelvuldig en gaarne een beroep doet. De brede stromen, die het gewest ken. In een vraaggesprek met United Press International verklaarde dr. Adenauer „juist het tegenovergestel de is waar". Hij deelde mee tegenover president Eisenhower, maar ook tegenover an dere vooraanstaande wereldpolitici met wien hij gesproken heeft, de me ning te hebben geuit dat het stand punt, door minister Selwyn Lloyd te Genève ingenomen, uitstekend is. Weer een doodvonnis in Djakarta De krijgsraad te Djakarta heeft de onderwijzer Wahab Pena ter dood veroordeeld wegens deelneming aan het complot tegen president Soekar- no, en voorbereiding van de moord aanslag op hem. Wahab Pena is de derde verdachte die in de „Tjxkini- affaire" ter dood wordt veroordeeld. De onderwijzer had, voordat hij aan de aanslag op Soekarno meedeed, al eens met handgranaten een aanval gedaan op het bureau van de Indo nesische communistische partij in Djakarta. „Mosborg" door Nederlanders in Aden binnengesleept Na een zware sleepreis van 12 dagen door de Arabische Golf, de Indische Oceaan en de Golf van Aden over een afstand van ruim 1200 mijl zijn de Nederlandse sleepboten „Cycloop" van de N.V. Bureau Wijsmuller uit IJmuiden en „Maas" van L. Smit Co's internationale sleepdienst uit Rotterdam er in de nacht van zon dag óp maandag in geslaagd de 12.490 ton metende uitgebrande tanker „Mosborg" binnen te brengen in Aden. doorsnijden, blijven echter een belem mering vormen voor een intensief on derling verkeer. Het is bovendien de vraag of de kring van gebruikers niet te eenzijdig is samengesteld: voorna melijk inwoners van Walcheren en Zuid-Beveland. Wel worden op aan vraag gratis boeken verzonden door de gehele provincie, maar van deze mogelijkheid wordt nog veel te wei nig gebruik gemaakt. Vandaar dat getracht wordt meer contact te leg gen met het platteland. VERWACHT. Geldig tot hedenavond OPKLARINGEN Opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Matige tot vrij krachtige wind uit westelijke richtin gen. Dezelfde temperaturen als gis teren of iets lagere. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag koel maar vrij zonnig strandweer. Matige wind tussen west en noordwest. Temperatuur 's mid dags omstreeks 15 a 16 graden Cel- cius. Goed zicht. Vooruitzichten: woensdag weer wat meer bewolking en nog koel. ZON EN MAAN juni Zon op 4.25 onder 20.51 Maan op 3.12 ondes 17.44

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1