PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Sowjet-Unie weigert de westelijke voorstellen te bespreken Na 38 jaar bestuurswisseling in Zoutelande Gromyko lanceert nieuw plan RUIMTEVAARDERS ATEN RUSTIG HUN PINDA'S KONING B0UDEWIJN KEERT VANDAAG IN BELGIË TERUG MIJNENVEGER BRACHT ZEVEN DUITSE VISSERSSCHEPEN OP VERWACHT. 202e jaargang - no. 126 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNBMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.2S per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 1 juni 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. ..Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. i I of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 tb.g.g. adv, 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 20; Terneuzen. Brouwerijstraat 2: Zierikzee, red. tel. 2425. adm. tel. 2094. PERMANENTE COMMISSIE GEWENST De Sowjet-Unie heeft zaterdag in Genève ronduit geweigerd de westelijke voorstellen over Berlijn te bespreken. De Russische minister Gromyko kwam echter wel voor de dag met een nieuw voorstel. Hij wenst de vorming van een permanente commissie om toezicht te houden op de „vrije stad" West-Berlijn, zoals de Russen zich deze hebben voorgesteld. Deze commissie waarin vertegenwoordigers van de Grote Vier en Oost-Duitsland (dus niet van West-Duitsland) zitting zouden moeten nemen kan dan regelmatig verslagen over de toestand in de stad uitbrengen aan de betrokken regeringen en de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties. ling, krachtens welke de drie wes telijke mogendheden en de Sowjet- Unie symbolische strijdkrachten in Berlijn moeten handhaven. De zitting van zaterdag de eerste plenaire zitting na de terugkeer van de minister van buitenlandse zaken uit Washington waar zij de begrafe nis van Dulles hebben bijgewoond heeft het westen en oosten niet dich ter tot elkaar gebracht inzake de kwestie-Berlijn. Gromyko maakte het voorts duide lijk, dat hij graag zou zien dat er een einde gemaakt wordt aan de uitzen dingen van het door de Amerikanen gesteunde radiostation Rias in Ber lijn. Van officiële zijde werd later meegedeeld, dat de Verenigde Staten niet zullen toestemmen in liquidatie van dit radiostation ,maar waarne mers'houden het er voor dat het wes ten onder bepaalde omstandigheden wel zal instemmen met een zekere beperking van de uitzendingen. De Britse minister Sehvyn Lloyd zei in zijn antwoord o.m. dat de toestand in West-Berlijn niet alleen thans geen bron van conflicten is, maar volgens het westelijke plan zelfs een voor beeld zou kunnen zijn voor een vreed zame coëxistentie. Volgens waarnemers is het duidelijk dat het westen dit voorstel niet zal kunnen aanvaarden omdat het de taak van. de commissie zou zijn toe zicht uit te oefenen op de „vrije stad" West-Berlijn naar Russische opvat ting, welke opvatting al door het wes ten is verworpen. Op de geheime zittingen zou Gro myko echter een enigszins afwij kende mening hebben geuit. Hij zou op deze zittingen hebben aan gedrongen op een tijdelijke rege- Pensioenaanvragen weduwen- en wezenwet Van heden af zijn formulieren ver krijgbaar voor het aanvragen van weduwenpensioen krachtens de over gangsbepalingen van de algemene weduwen, en wezenwet (a.w.w.). Deze formulieren kunnen worden gehaald bij de Raden van Arbeid en bij alle postkantoren en postagentschappen. Volgens de gegevens van hét centraal bureau voor de statistiek zijn er in Nederland circa 125.000 weduwen jonger dan 65 jaar. Hiervan komen er naar schatting ruim 100.000 voor een weduwenpensioen of een tijdelijke weduwenuitkering in aanmerking. Weduwen van 65 jaar en ouder vallen niet onder de algemene weduwen- en wezenwet (a.w.w.), zij genieten ou. derdomspensioen krachtens de alge mene ouderdomswet (a.o.w.). Het beschikbaarstellen van formulie ren voor het aanvragen van wezen pensioen zal te zijner tijd worfcn be kend gemaakt. Een aanvraagformulier thuis ge stuurd krijgen de weduwen, die pen sioen genieten van de pensioenraad, het ministerie van defensie, het spoorwegpensioenfonds, de stichting administratie Indonesische pensioe nen, de buitengewone pensioenraad, de stichting '40-'45 en net algemeen mijnwerkersfonds, alsmede de wedu wen, die een weduwenrente krachtens een der ongevallenwetten genieten. Zij kunnen zich een gang naar het postkantoor of de raad van arbeid dus besparen. In een bijzondere raadszitting heeft de heer D. Kodde -r op de foto links zaterdagmiddag afscheid geno- men als burgemeester van Zoutelan- de en zijn ambt overgedragen aan de heer J. de Pree (rechts), die deze functie zal waarnemen tot de samen voeging van de gemeenten op Wal cheren een feit zal zijn. Foto P.Z.C.) Onvoldoende meerderheid voor Soekarno's voorstel Het voorstel van president Soekarno om terug te keren tot de revolutio naire grondwet van 1945, heeft za terdag in de grondwetgevende, verga dering niet de vereiste tweederde meerderheid behaald. De stemver houding was 269 tegen 199 stemmen. Vandaag zal er opnieuw worden ge stemd. Voor zijn vertrek voor de wereldreis die hij op het ogenblik maakt, had president Soekarno verklaard, dat hij de vrijwel dictatoriale bevoegdheden, welke hij volgens genoemde consti tutie had, weer nodig heeft om te kunnen regeren. Zaterdagmiddag heeft koningin Ju liana van de werf „De M er wede" te Hardinxveld-Giessendam het passa giersschip „Koningin Wïlhelmina" voor de Stoomvaartmaatschappij Zeelandte water gelaten. De foto laat zien hoe H.M. door het doorhakken van de' verbindingsdraad naar de klink de laatste beletselen voor de stapelloop wegnam. (voor verslag zie pag. 1). Bioscopen in Rome sluiten een week De bioscopen in Rome zuilen van 8 tot 14 juni gesloten worden om zui nigheidsredenen, voortvloeiend uit de concurrentie van de televisie. Deze maatregel zal door bioscoop eigenaren over het gehele land wor den overgenomen. Jongen met beide voeten in maaimachine Zaterdag is het» tienjarig zoontje van de heer C. Schenk te Wierïngerwerf, toen hij op het land waar zijn vader aan hét maaien was, speelde, met bei de voeten in de balk van een maai machine terechtgekomen. In ernstige toestand werd de jongen naar het zie. kenhuis in Alkmaar vervoerd waar hij kort na aankomst overleed. TIJDENS PERSCONFERENTIE De twee eerste aardse wezens die een tocht door de ruimte maakten heb ben zaterdag te Washington op- misschien wel de merkwaardigste persconferentie die ooit is gehou den, hun roem bevestigd gevonden: de aapjes Able en Baker hadden nog nooit zoveel nieuwsmensen- bij elkaar gezien. Maar alle drukte vermocht hun on. verstoorbaarheid niet aan te tasten. Grijzend knipperden ze tegen de felle fotolampen en kauwden hun pinda's zonder voor hun gasten ook maar een over te laten. Deze moes ten hun pogingen om iets uit de beide ruimtevaarders te krijgen al spoedig staken en namen genoegen met het nemen van foto's en de verklaringen van de organisator NA REIS DOOR AMERIKA Ex-koning Leopold niet bij begroeting aanwezig Heel België heeft zich opgemaakt om zijn koning vandaag geestdriftig te ontvangen. Gaston Eyskens komt met al zijn ministers naar het vlieg veld waar koning Boudowijn na zijn geslaagde tournee door Amerika zal neerstrijken. Leden van het parle- ment, prins Albert, en tal van voor aanstaanden zullen d^ koning op wachten. Maar zijn vader, ex-koning Leopold, zal met prinses Liliane ver op de aehtergrona van dit gebeuren blijven. Men zal hen niet op de vlieg- haven zien. In een open auto zal de koning door de grote straten van Brussel rijden. Overal worden de vlaggen uitgesto ken, en alsof het heel duidelijk moest worden bewezen dat er nu een veran dering komt zal de vorst de pers ont vangen. Het is in België nog nimmer gebeurd dat een constitutioneel mo narch een persconferentie gaf. Het schijnt een aanwijzing dat de .koning ergens voelt dat zijn volk hem pas leerde kennen toen hij in Amerika gewoon deed. In kringen van het Vaticaan en van de familie van prinses Paolo Ruffo di Calabria werd zondag strikte stil- zwijgendheid in acht genomen over de audiëntie die de paus vrijdag aan do prinses en haar moeder heeft ver leend. Het invloedrijke Romeinse dag blad „II Messaggero" ziet in de audiëntie een bevestiging dat de plechtigheid inderdaad volgens de plannen op 1 juli ten Vaticane zal worden gehouden. Het avondblad „Momento Sera" schrijft dat sommige waarnemers in de audiëntie een „indirect be wijs" zien dat men de mogelijk heid overweegt af te zien van de huwelijksplechtigheid in het Vati caan. van de „persconferentie", directeur dr. T. Gleith Kennan van de Ame rikaanse dienst voor lucht- en ruim tevaart. Ter conferentie werd nog een raadsel tot oplossing gebracht. Able had geen seinen uit de ruimte gegeven zoals men haar geleerd had te doen en dit verzuim was aanvankelijk geweten aan een technisch manke ment. Maar het bleek dat men te elfder ure voor de lancering ontdekt had dat aap en seinapparatuur niet allebei in de capsule pasten. Dus had men het instrument er maar uitgelaten Able en Baker rustten zondag in het militaire medische centrum in Washington uit van hun perscon ferentie, die volgens een functiona ris misschien een grotere straf voor haar was dan de ruimtevlucht. De flitsende lampen en bijeengepakte journalisten deden de temperatuur tijdens de persconferentie verhogen boven de honderd graden Fah renheit. In de ruimtecapsule was de temperatuur 84 graden. Collaborateur Daels werd vrijgelaten Prof. Franz Daels, die in 1944 ter dood werd veroordeeld voor samen werking met de Duitsers, heeft gra tie gekregen wegens zijn hoge leef tijd en slechte gezondheidstoestand en is op vrije voeten gesteld. Prof. Daels werd in 1944 bij verstek veroordeeld. Hij vertoefde na de oor log in Zwitserland, en keerde pas enige maanden geleden naar België terug. Zijn straf was toen gewijzigd in vijftien jaar. Prof. Daels is 77 jaar. Hij zou de verzekering hebben gegeven dat hij zich van elke politieke activiteit zal onthouden. VANNACHT LADING GELOST Gevist in territoriale wateren H. M. mijnenveger „Meppel" heeft zaterdag 7 Westduitse vissersschepen, die in de Nederlandse territoriale wateren aan het vissen waren, aange houden en opgebracht naar Den Helder. De vissers zijn afkomstig uit de zeehaven Heiligenhafen. De koninklijke marine heeft het onderzoek in handen gegeven van de gemeentepolitie. Volgens een wet van 1889 is het vissen in deze wateren door buitenlandse vissersschepen verboden. Tengevolge van de grote vangsten van zandspie- ring brachten veel Duitse vissers hun spiering naar de haven van Dén Hel der om vlugger op de visgronden terug te keren. Hiertegen bestond geen enkel bezwaar, maar de Duitse vissers wilden het te vlug doen en gooiden hun netten uit in de Nederlandse territoriale wateren. Het gevolg was een proces-verbaal, inbeslaggenomen vis en betaling van een waarborgsom. Pas hierna zullen zij hun netten weer mogen uitgooien, maar dan buiten het Nederlandse ter ritorium. De commandant van de „Meppel" is waarschi derlandse vissers op i overtreding attent gemaakt. De inbeslaggenomen vis zou in de nacht van zondag op maandag worden gelost en met machtiging van de officier van justitie wor- AFSCHEID IN „MIDDENDORP" Burgemeester Kodde droeg ambt over aan de heer J. de Pree In het verenigingsgebouw „Middendorp" te Zoutelande is zaterdagmiddag afscheid genomen van de burgemeester van Zoutelande, de heer D. Kod de, die deze gemeente als zodanig sedert 1921 heeft gediend. Dit gebeurde tijdens een bijzondere vergadering van de raad van Zoutelande, de laat ste raadsvergadering, die de heer Kodde presideerde. In deze bijeenkomst droeg de lieer Kodde nadat een rij van sprekers zich lot de scheiden de burgemeester had gericht het ambt over aan de heer J, de Pree, die de functie van eerste burger van Zoutelande tijdelijk, tot het tijdstip van samenvoeging van de gemeenten op Walcheren, zal waarnemen. De heer Kodde las het hiertoe door de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot genomen besluit voor de heer De Pree werd reeds beëdigd en ontdeed zich vervolgens van de ambtsketen, die hij de nieuwe burgemeester omhing. Ook overhandigde hij de heer De Pree de voorzittershamer, met welke handelingen het burgemeesterschap offici eel was overgedragen. De heer Kodde evenwel was liet, die deze laatste raadsvergadering met gebed sloot. In zijn afscheidsrede ging de schei dende burgemeester die tevens gemeentesecretaris was aller eerst in op de mogelijkheid, die er, juist door de op handen zijnde ge meentelijke herindeling van Walche ren, voor hem bestond, het ambt te blijven waarnemen. Hij zei daarbij, dat tot de rede nen, waarom hij dit niet heeft gedaan, ook zijn mening behoort, dat hij niet meer in staat zal zijn zich geheel aan liet burgemees tersambt te geven. De laatste jaren lieeft de heer Kodde, die onder meer voor de S.P.G. deel uitmaakt van de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, een zeer uitgebreide taak en daar door veel werk gekregen. „Men heeft mij gevraagd", aldus de heer Kodde, „het zinkende schip na zoveel jaren niet te verlaten. Maar zo zie ik het niet. Zoutelande is allerminst in zinkende staat. Wél in de branding. En hoewel er veel is veranderd, zit er nog veel kracht in Zoutelande", De scheidende burge meester zei daarbij te denken aan de eerste jaren van zijn ambtsperio de. Hij schetste de eenvoud van het dorp in die jaren en kwam, toen hij de situatie van toen met die van thans vergeleek tot de conclusie, dat het niet meer die bekoring van voorheen heeft. Ook stipte de heer Kodde aan, dat de gemeentebesturen tegenwoordig teveel aan bepalingen worden „vast gelegd. „Ik voelde me daarom de laatste jaren niet zo plezierig als voorheen" aldus de heer Kodde, die vervolgens de „bewogen jaren" uit zijn loopbaan naging: de crisistijd van de dertiger jaren, de periode van Duitse overheersing, de inunda tie en de evacuatie. Nadat hij nog o.a. de vele verande ringen had gememoreerd die zich in Zoutelande tijdens zijn burgemees tersschap voltrokken, bracht hij dank aan de wethouders, de raadsle den en het gemeentepersoneol. De eerste, die zich tot de scheiden de burgemeester richtte was wet houder, P. Leijnse. „In de dertien jaar van samenwerking heb ik waar dering gekregen voor uw ervaring en kennis" zo sprak de wethouder, die namens zijn collega-wethouder en de raadsleden de heer Kodde dank bracht voor hetgeen deze voor Zoutelande heeft gedaan en voor de ondervonden vriendschap. Hij" bood namens de gemeente een geschenk onder couvert aan en na mens de raad een staande schemer lamp. Mevrouw Kodde mocht een fleurige attentie in ontvangst ne men, een handeling die zich deze middag nog verschillende keren zou herhalen. De heer De Pree, die vervolgens het (Zie slot pag7 kol3) den verkocht in overleg met de provinciale voedseleommissaris. De opbrengst zal worden gestort bij de commissaris van politie te Den Helder, die als waterschout fungeert. De vissers moeten een waarborgsom van 300 per schip betalen als schikkingsbedrag plus de door een deskundige op 500 gulden geschatte waarde van net vistuig, dat volgens de wet inbeslaggenomen dient te worden. Hiervoor is contact met het Duitse consulaat te Amsterdam opgenomen. De Duitse consul is zondagmiddag In Den Helder geweest om de zaak met de vissers te bespreken. Als te zijne rtijd de overtredingen zijn berecht, zullen de gestorte waarborgsommen in mindering worden gebracht van de eventu eel opgelegde boeten. Fokker sluit fabriek in Rio de Janeiro Fokker heeft zijn Braziliaans neven- bedrijf te Rio de Janeiro zaterdag moeten slniten. De directie verklaarde dat exploita tie niet langer mogelijk is omdat het Braziliaanse ministerie van lucht vaart haar verplichtingen tot beta ling van ruim honderd miljoen cru zeiros niet is nagekomen. Geldig tot hedenavond RUSTIG WEEK. Veranderlijke bewolking en slechts op enkele plaatsen enige regen. Vrij warm. Zwakke tot matige wind tus sen west en Zuid. VERWACHTING VOOR DE ZEEUWSE STRANDEN. (Van onze weerkundige medewerker) Zonnige perioden, later iets meer be wolking. Matige zeewind. Tempera tuur 's middags 16 18 graden Cel- cius. Zeewater 12°. Vooruitzichten: ook dinsdag goed strandweer met opklaringen. ZON EN MAAN 2 juni Zon op 4.26 onder 20.50 Maan op 2.46 onder-16.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1