Vliegtuig stortte bij Beek neer: drie doden Tweede Kamer over regeringsverklaring Gezellige marktdrukte in Oostburg KLANKBORD VRUDAG 29 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KORT NA DE START Vierde inzittende zwaar gewond Drie mensen zijn gisteren gedood, toen door nog onbekende oorzaak de Piper Pacer de PH-NFE, eigendom van de n.v. Aero Limburg, kort na de start van het vliegveld Beek in Lim burg neerstortte en neerkwam op een weiland ten zuiden van het vliegveld. Het vliegtuig, dat bestuurd werd door de sportvlieger P. O. Gillissen uit Maastricht, was met aan boord de chef-instructeur, de heer H. Plaizier en twee leerling-parachutisten, de he ren J. K. F. Keuker uit Maastricht en B. de Nijs uit Maarssen opgestegen voor een vlucht in het kader van de training van parachutisten. De be stuurder, de instructeur en de leer ling-parachutist J. Keuker werden vrijwel op slag gedood, terwijl de vierde inzittende zwaar werd gewond. Aanvankelijk zou de havenmeester van het vliegveld, de heer D. Roxs, het vliegtuig besturen, maar omdat deze zich onwel voelde, nam de heer Gillissen zijn plaats aan de stuur- knuppel in. Op het vliegveld heeft men, naar verluidt, vlak voor het neerstorten van het vliegtuig een knal gehoord. Het toestel is neergekomen zonder in brand geraakt te zijn, waaruit men afleidt, dat de bestuurder, toen hij voelde dat er een ongeluk ging ge beuren, waarschijnlijk de benzinetoe voer heeft afgesloten. Na het onge luk waren zeer spoedig een dokter en een geestelijke aanwezig om hulp te bieden. De omgekomenen en de zwaar gewonde werden overgebracht naar het ziekenhuis te Maastricht. De ver ongelukte heer Gillissen, bestuurder van het. vliegtuig en van beroep hout handelaar, was sinds 1948 in het be zit van het motorvliegbrevet A en was ook gebreveteerd zweefvlieger. Hij was gehuwd. De heer Plaizier was sinds vorig jaar chef-instructeur van het springcentrum. Hij was gehuwd, maar had geen kinderen. De even eens omgekomen ongehuwde f wachtmeester Keuker zou op deze vlucht zijn laatste sprong voor het examen maken. De zwaar gewon de B. de Nijs heeft in augustus van het vorig jaar zijn A-brevet parachutespringen behaald. Hij is van beroep stuurman ter koop vaardij. Koningin bij installatie comité vluchtelingenjaar Het ligt in het voornemen van ko ningin Juliana aanwezig te zijn bij de installatie van het nationaal co mité vluchtelingenjaar 1959-1960 op 3 juni in het Vredespaleis te Den Haag. De installatie van het comité zal geschieden door de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. Het zal de taak zijn van dit comité om plannen op te stellen en te doen uitvoeren voor een bijdrage van het Nederlandse volk aan het „wereld- vluchtelingenjaar" en tevens om in overleg met de regering en met de bevoegde internationale instanties, zoals de hoge commissaris der Vere nigde Naties voor de vluchtelingen, passende bestemmingen te vinden voor de geldelijke opbrengst der ac tie. De verscheidene groeperingen van het Nederlandse volk op levensbeschou welijk en maatschappelijk gebied zullen in het comité zijn vertegen woordigd. Ook in een aantal andere landen zijn soortgelijke comité's in oprichting of reeds opgericht. Behalve Kroesjtsjew ook Peng naar Albanië De Russische premier Kroesjtsjew, heeft woensdag de stad Seutaria aan de Albanees-Joego-Slavisehe grens bezocht. Scutari is een industrieel centrum en de op een na grootste stad in Albanië. Zijn bezoek aan Scutari viel samen met de onverwachte bekendmaking van de komst van de Chinese minis ter van defensie maarschalk Peng te- Ilolaï naar Albanië. Diplomaten in Belgrado opperden de mogelijkheid dat dit bezoek bedoeld zou kunnen zijn om de Russische voorstellen voor een nieuw aandeel van Albanië in de communistische militaire plannen, te onderstrepen. Kroesjtsjew heeft dezer dagen ver klaard: „De Amerikanen legeren ra ketten voor middelgrote afstand in Italië. Maar in Albanië gelegerde ra ketten voor middelgrote en zelfs voor korte afstand kunnen geheel Italië bestrijken. Korte afstandsraketten zouden hier voldoende zijn. En het zelfde kan van Griekenland worden Moordenaars van neger Parker zijn bekend Het FJB.I. heeft de lynchpartij waar van de neger Charles Parker het slachtoffer is geworden, opgelost en zijn moordenaars geïdentificeerd, zo is in regeringskringen verklaard. Men gaf te verstaan dat de gemaskerde, witte handschoenen dragende bende welke de 23-jarige neger uit de onbe waakte gevangenis te Poplarville in Mississippi ontvoerd heeft, uit 10 of 11 man bestond. Hun namen staan in een rapport dat het F.B.I. heeft uitgebi-acht bij de gouverneur van Mississippi. J. P. Co leman. Parker werd op 25 april uit de gevangenis gesleurd. Negen dagen later werd zijn lichaam gevonden in de moerassen van de Mississippi. In het rapport van het F.B.I. wordt een beeld van deze misdaad gegeven, te beginnen met een bijeenkomst van ongeveer 35 mannen in een boerderij buiten Poplarville op de avond voor afgaande aan de dag van de ontvoe ring. Parker zou op 27 april berecht worden op beschuldiging een zwan gere blanke vrouw te hebben aange rand. De bijeenkomst op de boerderij was oorspronkelijk uitgeschreven om middelen te bespreken om te verhin deren dat deze vrouw ondervraagd zou worden door de advocaat van Parker, de neger Jesse Brown. De omgekomen S-'f-jarige H. Plaizier, chef-instructeur van. het op de lucht haven Beek gevestigde springcentrum van de eerste Nederlandse parachu tistenclub. Bus reed tegen boom: zeven gewonden Een busje, waarin zeven passagiers van Den Haag naar de kermis te Deurne reisden is aan de grens van de gemeente Helmond tegen een boom gereden. De inzittenden waren leden van de Haagse balletgroep Marjo. De leidster van de groep mevr. W. G.-S. die chauffeerde werd ernstig gewond. De anderen, meisjes van rond 16 jaar werden licht gewond. Het ongeluk ontstond door nog niet geheel opgehelderde oorzaak. De po litie vermoedt, dat een bestelwagen, achteruit uit de oprit van een boer derij de grote weg op wilde rijden. Het busje schampte deze wagen, als gevolg waarvan de bestuurster van het busje juist zoveel macht over het stuur verloor, dat de wagen aan de andere zijde van de weg tegen een boom op schoot. De auto werd zwaar beschadigd. (Slot van pag. 1 middag de K.V.P.-fraetieleider, prof. Romme, had gezegd, namelijk dat deze motie overbodig genoemd moet worden. Prof. Oud achtte de motie van de heer Burger prematuur. Eerst als voldoende gegevens bekend zijn en de regering haar loonnota heeft ingediend, kan de Kamer een stand punt innemen. Hij vertrouwde, dat voor het zomer reces de nota met de Kamer behan deld zal zijn. Dan zal spoedig met de uitvoering van de gedifferentiëerde loonregeling een aanvang kunnen worden gemaakt. Deze gedifferen tieerde loonregeling kan worden in gezet voordat er een huurverhoging plaats heeft en de melksubsxdie zal worden afgeschaft. De motie-Burger, schiet, zo meende prof. De Quay, aan dit doel voorbij eri zij is dan ook niet uitvoerbaar. Andere punten Voor het overige heeft de minister president donderdag uiteengezet dat de regering met de samenvoeging van de departementen van oorlog en marine tot één departement van de fensie mogelijk bedoelt te maken de benoeming van een staatssecretaris voor matereel en een voor personeel, welke functionarissen zich met alle drie krijgsmachtsonderdelen zullen bezighouden. Het defensieplafond, dat het minis- terie-Drees heeft vastgesteld zal de regering tot en met 1960 handhaven. Over de uitgaven in de volgende ja ren zal de regering de Kamer tijdig inlichten. Wat de belastingen betreft zei de be windsman, dat de plannen van de re gering in geen geval een begunsti ging van de ondernemers beogen maar wel een bevordering van de werkgelegenheid. De regering denkt hierbij aan de fiscale belemmeringen, die de besloten n.v.'s ondervinden bij overgang naar grotere ondernemin gen. Bij de vaststelling van de huren overweegt de regering om daarop mede van invloed te laten zijn het geboden woongerief. Over de blok kering van een deel van de huurver hoging zal zij haar standpunt pas bepalen als het advies van de S.E.R. ontvangen is. Bij haar toewijzings beleid van bouwvolume stelt de rege ring zich voor, rekening te houden met de industrialisatie in bepaalde streken. Tenslotte deelde de minister o.a. mee, dat de regering nog geen uitgewerkte oplossing heeft gevonden voor de voetbalpool. Het kabinet meent, dat een reële voorziening tot stand ge bracht moet worden, waardoor de on gebreidelde goklust op effectieve wij ze kan worden beteugeld. Het Wereldgebeuren Apen vóór ij heeft haar opleiding tot tele grafiste niet produktief ge maakt toen het er op aan kwamMaar de chefs zullen haar er niet boos om aankijken. Alleen reeds het feit, dat zij een hachelijk avontuur heeft overleefd, geeft hun reden om alleen maar blij en trots te zijn. Zij hebben haar toch al om een belangrijk geachte proef te doen slagen meer overlast bezorgd dan haar lief was. Deze telegrafiste moest immers in een wel heel ongebruike lijke houding werken: „opgevouwen" in een 204 kg wegende cilinder. Haar kleding was een ruimtepak, welis waar volgens de laatste snit, maar niet bepaald gemakkelijk. Bovendien had men allerlei medische meetappa ratuur aan haar bevestigd. Het al lervervelendste was de snelle bewe ging van haar „bureau": 16000 kilo meter per uur. Gelukkig dat de vlucht maar een kwartier in beslag nam. Het duurde daarna nog 77 lan ge minuten voordat marinemannen haar bevrijdden, maar toen behoorde dan" toch een experiment tot het ver leden, dat als pionierswerk kon wor den aangeduid al had zij dan de telegraafsleutel onaangeroerd gela ten. Able" heette zij, deze drie kilo gram wegende, tot telegrafiste opgeleide apin. En behalve dit rhesus-aapje heeft ook haar lotgenote het eekhoornaapje „Baker" (nog geen pond zwaar) er 't leven afge bracht. Van de basis Canaveral in Florida werden zij per Jupiterraket weggeschoten. Zij bereikten een hoog te van niet minder dan 480 kilometer en de neuskegel waarin zij zich (in gepakt in capsules) bevonden, kwam 2400 kilometer ver in de Atlantische Oceaan terecht. Daar werd hij door marinevaartuigen opgespoord. „Able" had een zeer specialistische opleiding gekregen. Wanneer een licht in haar capsule aanflitste moest zij de tele graafsleutel neerdrukken; wanneer zij een signaal door de koptelefoons hoorde moest zij haar poot van de sleutel wegnemen. Op die manier wilde men te weten komen, hoe dit kleine pioniertje op de fase van ge wichtloosheid zou reageren. Maar zij deed niets; misschien dat dit in ge breke blijven overigens niet zozeer te wijten was aan onwil, als aan dat ra re wegvallen van de zwaartekracht. Het opperdier „aap" heeft met de mens gemeen, dat het zij het in beperkte mate) begrip heeft van afstand en afstandsverkorting. Tot dusver heeft men alleen bij deze die ren dit begrip kunnen constateren. Geen ander dier kwam-op het idee. kisten op te stapelen om aan de zol dering opgehangen voedsel te be machtigen. Maar mensapen en ook lagere capucijnerapen wisten zich op die manier meester te maken van trossen bananen. Het zijn juist deze hoogontwikkelde dieren die de mens inschakelt bij zijn pogingen om niet trossen bananen, maar „de ruimte" te veroveren. Wat hij er precies zoekt weet hij zelf niet. maar hij wil steeds meer weten en daarom is het zaak dat er mensen de ruimte in en straks zelfs naar de maan gaan. In Amerika zijn al ruimtemannen in opleiding, maar het zal nog wel een tijdje duren voordat die, „opge vouwen" of niet, voorzien van ruim- tepakken en omringd met medische meetapparatuur, de gezwinde, hoge en verre reizen aanvaarden. Vóór die tijd zal een aapje op zo'n ruimtereis de telegraafsleutel echt moeten heb ben bediend. En de eerste ruimteman zal dat dan moeten na-apen. Verve lend gevoel voor die allereerste ruim teman, dat aapjes (en dan nog wel van het vrouwelijk geslacht hem vóór- zijn geweest! Succesvolle „comeback" van Josephine Baker Josephine Baker, de befaamde voor oorlogse ster van vele Parijse revues, heeft woensdagavond in een semi- autoblografische show, getiteld „Pa ris, mes amours", op 52-jarige leef tijd een succesvolle „comeback" ge maakt. De vertoning woensdagavond in .Pa rijs, die donderdag door de Franse pers zeer werd geprezen, werd gege ven voor liefdadigheidsdoeleinden. De officiële, openbare première is van avond. In „Paris, mes amours" brengt Jo sephine opnieuw de charleston, de dans, die in het begin van de jaren twintig zoveel opgang maakte. De meeste Franse dagbladen publi ceerden donderdag foto's van haar in kostuums uit de charleston-tijd, zoals zij in 1925 Parijs veroverde. Josephine trok zich in 1956 uit de wereld van revue en variété terug, om zich te wijden aan de opvoeding van kinderen van verschillend ras, die zij in onderscheiden delen van de wereld aannam, om ze vervolgens naar Parijs te brengen. RIJDEN. De dag nadat Donald Ros ser uit Middlesex met vliegend vaandel geslaagd was voor zijn rij bewijs, werd hem het recht om een motorrijtuig te besturen voor zes maanden ontnomen door een Londen- se rechter, die hem tevens een boete van 200 gulden gaf, omdat Rosser had nagelaten zijn wagen te voor zien van „les"-borden gedurende zijn leertijd. Tot de attracties van Oostburg behoort de wekelijkse markt, die aan Oostburg als streekcentrum op woensdag een geheel eigen karakter geeft. Het ver tier op de markt, de drukte in de winkels en het za kendoen in de koffiehuizen, scheppen tezamen een sfeer van evenredige activiteit, waarin de gezellig heid niet ontbreekt. Dat samengaan van activiteit en gezelligheid maakt de woensdag altijd tot een hoogtijdag in liet Oostburgse zakenleven. Twee Franse ministers nemen hun ontslag De Franse minister van binnenland de zaken, Jean Berthoin, en zijn col lega van landbouw, Roger Houdet. -zijn woensdag afgetreden om zich geheel te wijden aan hun taak als le- den van de vorige maand gekozen se- I naat, zo is officieel te Parijs bekend gemaakt. RHESUS-AAPJE ...gereed voor ruimtereis....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5