PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Twee moties Burger werden met 82 tegen 46 stemmen verworpen Twee aapjes heelhuids terug van ruimtevaart Zierikzee krijgt nog dit jaar meteo-station voor de Deltawerken BILT BEZWAREN TEGEN OVERHEVELING SOCIALE BIJSTAND NAAR MAATSCHAPPELIJK WERK 3. 202e jaargang - no. 124 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant. Directie: F. v. d. Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 29 mei 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.„Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3608 of 8546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (b.g.g. adv. 2234); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zieriksee, red. tel. 2425. adtn. tel. 2094. Tweede Kamer over regeringsverklaring (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft donderdagavond laat de debatten over de dinsdag afgelegde regeringsverklaring besloten met de ver werping van twee moties ingediend door de socialistische frac tieleider, de heer Burger. In de eerste motie werd aan de regering gevraagd de Kamer in staat te stellen zich een gefundeerd oordeel te vormen over de aangekondigde overbrenging van een deel der werkzaamheden van het departement van sociale zaken naar het ministerie van maatschappelijk werk door de overlegging van een nota, waar in de wenselijkheid en de doelmatigheid van deze overbrenging worden gemotiveerd. De tweede motie sprak uit, dat een huurverhoging niet aan vaardbaar is, voordat de gevolgen van de bestedingsbeperking voor de trekkers van lonen, salarissen en sociale uitkeringen zijn opgeheven. Vóór de beide moties werden 46 stemmen uitge bracht (P.v.d.A, C.P.N. en P.S.P.), terwijl 82 afgevaardigden zich tegen verklaarden (K.V.P., V.V.D., A.R., C.H.U. en S.G.P.). •In de tweede motie werd als het oordeel van de Kamer uitge sproken dat bij de aanwending van de mogelijkheden tot be stedingsverruiming een huurverhoging niet aanvaardbaar is, voordat de gevolgen van de bestedingsbeperking door trekkers van lonen, salarissen rn sociale uitkeringen zijn opgeheven. De minister-president, dr. J. E. de Quay, had meegedeeld dat naar liet Met een stepje Wanneer wettelijke voorschrif ten niet duidelijk zijn en er dus over de toepassing me ningsverschillen kunnen bestaan dan wil men wel eens een proefproces in richten. Zo'n proefproces loopt op het ogenblik in Amsterdam en het gaat over de vraag, welke rechten een voetganger heeft als hij via een „Ze- bra"-kruising een weg oversteekt. De betrokken voetganger moest een stap terugdoen, toëtt een auto een boent nemende het Zebrapad kruiste. Had hij die stap niet gedaan, dan zou hij aangereden zijn. De kanton rechter legde aan de automobilist een geldboete op, maar in hoger beroep nodigde de officier van justitie de ap pèl-kamer van de Amsterdamse rechtbank uit de automobilist vrij te spreken omdat naar zijn mening het wegverkeersreglement niet van toe passing is op voetgangers. De voet ganger is geen verkeer en hij kan dus ook geen voorrangsrecht bij be paalde verkeerssituaties hebben. Dat klinkt heel vreemd, want in het spraakgebruik omvat de aanduiding „verkeer" alles wat zich op de weg of het trottoir voort beweegt. •Maar dat algemene spraakgebruik bepaalt daarom nog niet altijd de formeel-juridische inhoud van een woord. De Amsterdamse officier van justi tie is bij zijn bestudering van het wegenverkeersreglement tot de con clusie gekomen dat met verkeer in dit reglement alleen het verkeer op de rijbaan wordt bedoeld en dat dit reglement daaronder niet de voetgan- Ïer mee inbegrijpt. ndien de officier van justitie gelijk mocht hebben, dan zou een heel ver warrende toestand geschapen zijn. Zo zou bijvoorbeeld een voetganger geen verkeer zijn, maar een kind met een stepje wel, want dat kind be stuurt een voertuig. Hetzelfde geldt voor de jonge moe der, die geen „verkeer" is als ze alleen wandelt, maar dat plotseling wel zou worden als ze haar kinder wagen over het asfalt voortduwt. Men zou ook de vraag moeten bestuderen of de voetganger, die een rijbaan oversteekt ab soluut vogelvrij is en door iedere mo torbestuurder klakkeloos onderstebo ven gereden mag worden. Helemaal bevestigend kan die laatste vraag niet beantwoord worden, want er is altijd nog een algemene bepaling over de veiligheid, die men niet in ge vaar mag brengen. Maar veel recht op bescherming zou de voetganger niet hebben, al is het dan v/el iets meer dan een lantarenpaal. Aangenomen dan dat de opvatting van de officier van justitie te Am sterdam de juiste zou zijn. Op dit ogenblik bestaat nog de mogelijkheid, dat de Amster damse rechtbank de officier van justitie in het ongelijk stelt en daar van blijk geeft in een vonnis. Dan zou de voetganger dus wel als een „element in het verkeer" be schouwd worden en dan zou er voor- lopig geen reden tot verontrusting zijn. Maar dat zou toch een niet geheel afdoende oplossing zijn, want ergens heeft die officier van justitie toch ten dele gelijk en wel hierin, dat de po sitie van de voetganger in het weg verkeersreglement niet duidelijk is omschreven. Het is gewenst zo spoe dig mogelijk in deze leemte te voor zien. Wanneer hot opzienbarende betoog van de Amsterdamse officier van justitie daartoe zou leiden, dan zou ex- iets, dat nu nog op haarkloverij over reglementsbepaling gelijkt, iets bij zond nuttigs uit zijn voortgekomen». departement van maatschappelijk werk zullen worden overgeheveld de materiële steunverlening aan de niet- werkende blinden, aan de beeldende kunstenaars en aan de gedemobili- seerden, alsmede een deel van het cultnreel-sociaal werk. Minister De Quay vond zelfs, dat er goede gron den bestaan om ook de afdeling volksgezondheid naar maatschappe lijk werk te doen verhuizen. Een de finitieve beslissing is echter nog niet genomen, omdat de nieuwe ininister van socale zaken zich nog niét in de desbetreffende problematiek heeft kunnen inwerken. Mi-. Burger verzette zich 's middags scherp tegen de overheveling van de sociale bijstandsregelingen. Wie lan ger door werkloosheid wordt getrof- en zou daardoor niet onder de so ciale voorzieningen vallen, maar on der de steun van maatschappelijk werk. De term armenzorg wilde de socialistische afgevaardigde daarbij nog niet eens gebruiken. In werk nemerskringen voelt men, dat dit de verkeerde kant opgaat, betoogde mr. Burger, die deze „verknipping" ver der in strijd achtte met een doelma tige uitvoering van de staatstaak. „Overweeg nog eens Verschillende organisaties hebben zich ertegen uitgesproken. Mr. Bur ger vroeg aan de regering deze zaak nog eens goed te overwegen. De heer Bruins Slot verklaarde in de avondvergadering, dat de A.R.-frac- tie ernstige bezwaren had tegen de overheveling. Vóór de motle-Borger zou hij niet stemmen, omdat hij de laatste alinea in strijd achtte met de grondwet. Wel verzocht de heer Brnis Slot de regering de zaak nog eens in overweging te nemen. Op het- zelfde standpunt stelde zich de OJB.- fractieleider, dr. Tilanus. De over heveling had zijn fractie ernstig' ver ontrust. Ook de liberale leider, prof. Oud zei met het voornemen van de regering niet érg gelukkig te zijn al was hij niet bang, dat bij overheve ling de betrokkenen aan de bedeling zouden worden overgelaten. Hij drong er eveneens op aan, dat de re gering de zaak nog eens ernstig zou overwegen, omdat ook psychologische factoren hierbij een rol spelen. Aan het slot van zijn antwoord zei prof. De Quay, dat de regering tot de conclusie is gekomen ener zijds op de Kamer een beroep te moeten doen om de bezwaren nog eens ernstig te overwegen, waarbij de regering harerzijds de aange voerde bezwaren tegen overheve ling van de sociale verzorgingsre geling ernstig zal overwegen. Onder deze omstandigheden moest hij aanneming van de motie drin gend ontraden. Overbodig Wat de motie over de lonen betreft, sloten de heren Bruins Slot, Tilanus en Oud zich aan bij hetgeen in de (Zie slot pag. 3 kol. 4) Mülie Perkins legde een krans bij „De Dokwerker" Donderdagmorgen heeft de 20-jarige Amerikaanse actrice Millie Perldns, die in de film „Het dagboek van Anne Frank" de hoofdrol speelt, een krans gelegd bij het monument „De, Dokwerker" van Marl Andriessen op het Jonas Daniel Meyerplein te Am sterdam. De Himalaya-beer uit Puts miniatuur-dierentuin te Apeldoorn, die vorige week de directeur, de heer Put, zo ernstig ver wondde, dat deze een dag later overleed, heeft donderdag zelf de dood gevonden. De mannetjesbeer en zijn vrouwtje waren in verband met de gebeurtenissen van vorige week verkocht aan de directeur van de internationale circusshow Tonny Boi- tini en werden donderdag afgehaald. Het mannetje, dat via een loopgang van 40 meter van zijn kooi naar een getraliede vrachtwagen werd gedreven onder het wakend oog van hoofd agent Schepel (foto links) wist plotseling uit deze gang te ontsnappen, maar werd doodgeschoten toen een groep kinde ren in gevaar kwam. De foto rechts toont de belangstelling voor de gedode woesteling. In het midden met witte pet hoofd agent Schepels, die een einde aan het bereleven maakte. Bo ven hem rechercheur Tabak, die eerder de beer had aange schoten. Op de voorgrond met leren jack Tonny Boltini. Koning Boudewijn zal naar paleis terugkeren in een open auto Als koning Boüdewïjn maandag uit Amerika haar Brussel terugkomt zal hij op liet Brusselse vliegveld door zijn broer en zijn ministers verwel komd worden koning Leopold en prinses Liliane zullen er niet zijn. En na de begroeting volgt niet de ge bruikelijke snelle rit in gesloten auto's naar het paleis Laken, maar een toeht in een open auto. Toen de Belgen dondei'dag kénnis na men van deze in een officiële procla matie door paleis Laken meegedeel de feiten was hun vrijwel eenstem mig oordeel: het werd hoog tijd. De Belgische socialisten hebbed, bezield door de wens de crisis te sussen, al besloten de volgende week geen stemming te eisen als de kwestie van prins Alberts hu welijk waar de crisis mee begon in het parlement besproken wordt. In Brussel acht men het niet uitgesloten dat het besluit van de socialisten en de eerste stap op weg naar democratisering van de Belgische monarchie, nauw ver band houden met elkaar. President Eisenhower heeft meege deeld, dat hij een plan heeft goedge keurd voor de bouw van een nieuwe Installatie voor atoomonderzoek. Zij wordt drie kilometer lang en gaat 100 miljoen dollar kosten. Met de bouw zal naar schatting zes jaar zijn Nader beraad over belastingherziening (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe minister van finauciën, prof. Zijlstra, heeft de Tweede Ka mer ervan in kennis gesteld, zo liet de voorzitter van deze Kamer dr. Kortenhorst, de leden in de donder dag gehouden vergadering weten, dat hij zich over de door oud-minister Hofstra bij het parlement ingedien de wetsontwerpen tot technische her ziening van een aantal belastingen nader wil beraden. Dit betekent, dat deze bij de Kamer aanhangige ont werpen voorlopig niet verder zullen worden behandeld. WEINIG TE LIJDEN GEHAD; DE MENS VOLGE Neus van Jupiter uit zee opgevist Twee vrouwjtesapen, genaamd „Able" en „Baker", hebben don derdag zonder letsel een vlucht door de rnimte doorstaan. Zij bevonden zich in de nensbegel van een Jupiterraket, die van de basis Kaap Canaveral in Flo rida werd afgeschoten en na een vlucht van een kwartier met een snelheid van ongeveer 16.000 km per trar 2400 km ver der in de Atlantische Oceaan terechtkwam. De raket bereik te een hoogte van 480 km. Radio-actieve stof hulpmiddel bij onderzoek! In Brouwershavense Gat verrijst een radarinstallatie „IEDER RISICO willen we bij het aanpakken van de Delta werken uitsluiten", zei een wa terstaatsingenieur gisteren, toen vele binnen- en buiten landse journalisten poolshoogte kwamen nemen bij de dichting van het Veerse Gat. Hoe opval lend nauwgezet die risico's in derdaad uit de weg worden ge gaan, bleek in de loop van de dag. Enkele nieuwe feiten wer den namelijk wereldkundig ge maakt, waarvan de belangrijk ste zijn: INog dit jaar zal het K.N.M.I. een speciale afdeling in Zie rikzee vestigen om bij de uitvoering van Deltawerken in Veerse Gat, Oosterschel- de, Brouwershavense Gat en Haringvliet het weer zo nauwkeurigmogelijk te kunnen voorspellen Teneinde een speciale studie C«te maken van het „golfpa troon" zal waarschijnlijk reeds in juni midden in het Brouwershavense Gat een radarinstallatie worden ge plaatst om de aanstormende golven te „fotograferen"..,. Radio-actieve stof (in de vorm van korreltjes) zal ge bruikt worden om nauwkeu» rig het zandtransport op de zeebodem te bepalen.... 4 Straalvliegtuigen van het vliegveld Deelen zijn reeds en worden ingeschakeld om „de gedragingen van de zee" te fotograferen Het nieuwe meteo-station in Zierik zee zal worden ondergebracht in het nieuwe gebouw, dat dit jaar in de buurt van het Zweedse Rode-Kruis- ziekenliuis zal worden geplaatst voor de waterloopkundige afdeling van de Deltadienst van rijkswaterstaat. Een vleugel van dit semi-permanente hou ten gebouw zal onderdak bieden aan een meteoroloog, een aantal observa- tors en de ingewikkelde en kost bare apparatuur. Bovendien krijgt deze onderafdeling van de weerdienst van de KJNkM.i. de beschikking over een waarnemingsterrein. Officieel zal deze afdeling te boek staan als een synoptische, oceanografische dienst. Hiermee wordt aangegeven, dat deee afdeling uiteraard in samenwer king met het K.N.M.I. te De Bilt in staat is een overzicht te geven van de weertoestand over grote uit gestrektheden van het wateropper vlak. Met grote betrouwbaarheid zal meü in staat zijn té voorspellen of het weer zich voor een bepaald werk zal lenen. Vooral voor het plaatsen van caissons, afsluiten van stroomgaten enzovoorts zijn deze meteo-adviezen uiterst waardevol. Aanvankelijk werd Vlissingen, waar reeds een meteo- station is, voor deze dienst genoemd, maar de gunstiger ligging van Zie rikzee besliste tenslotte. Paal op Banjaard Overigens is er nu reeds sprake van een nauwgezette samenwerking tus sen de Deltadienst en met name de nautische afdeling van het K.N.MJ. Nu reeds is het namelijk van groot gewicht om voor de uitvoering van bepaalde werken in het Veerse Gat een „golf-voorspelling" te kunnen doen. Het is immers mogelijk, dat enkele kilometers uit de kust de zee „opstandig en rumoerig" is, terwijl het wateroppervlak in het Veerse Gat wat rimpelt. Die heftige golfslag zul zich op de duur voortplanten en om dit te weten te komen, is nu reeds midden op de Banjaard, de grote zandplaat voor de Schouwse kust, een paal geplaatst met een strook van koperen staafjes, die contact maken naar de golfslag! Via een automatische zender worden deze gegevens doorgezonden naar Zierikzee via een ontvangstappara- tuur op de vuurtoren te Haamstede (Zie slot pag. 2 kol. 4) Het was de eerste maal dat een der gelijke proef in de Ver. Staten met succes werd bekroond. Volgens ge leerden hebben de apen weinig te Jij den gehad van hun reis, waarop zij gedurende ongeveer negen minuten niet meer aan de zwaartekracht on derworpen waren. Het slagen van de proef wordt beschouwd als een grote stap in de richting van een ruimte vlucht door een mens. De twee „ruimtereizigers", de rhe- susaap „Able" die ongeveer drie kg weegt en de eekhoornaap „Ba ker" die nog geen pond zwaar is, zullen naar Washington worden overgebracht en daar zaterdag ten toon worden gesteld. Able was gedresseerd om een tele graaf sleutel te hanteren gedurende de negen minuten van zwaarte krachtloosheid. Maar voor het tele grafistenexamen is zij volgens de eerste berichten „gezakt". De eek hoornaap was geheel omwikkeld met draden die het effect van gewicht loosheid op ademhaling, lichaamstem peratuur, hartfuncties enz. zouden registreren. De capsule werd 92 minuten nadat de vlucht in de ruimte begon terugge vonden door de bemanningen van marinevaar tuigen. Men hoopt, dat het experiment belangrijke gegevens over ruimteproblemen heeft opgele verd. Behalve de aapjes (die elk in een capsule waren opgesloten) bevatte de neusltegel biochemisch materiaal zoals cellencultures van gist, mais, larven van de fruitvlieg en mense lijk bloed, voor de bestudering van de stralingswerking en schimmelkie- men en eistof ter bestudering van de invloed der straling en gewichtloos heid op de celdeling en vruchtbaar heid. VERWACHT... Geldig tot hedenavond WAT MEER OPKLARINGEN Plaatselijk opklaringen en slechts een enkel verspreid voorkomende lichte bui. Zwakke tot matige wind tussen noord en west. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets hoge- ZOX EN MAAN Zon op Maait op 4.29 1.36 onder 20.46 onder 13.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1