Raad van Arbeid veertig jaar in Zeeland werkzaam Minister Korthals verdiende zijn sporen als „Europeaan" ILFORD^^*© PLEIDOOI TOT COÖRDINATIE TUSSEN METAALINDUSTRIEËN 14 PROVINCIALE ZEEÜW8B COURANT DONDERDAG 28 MEI 1959 'amstel In ,,'t Huis op de Spuibrug" zetelt belangrijke sociale instelling Dit jaar is het veertig jaar geleden dat de raden van arbeid in het leven werden geroepen als uitvoerings organen van de Invaliditeitswet en de Ouderdomswet, Ook in Zeeland, waar in juni 1919 zowel in Middel burg als in Goes werd gestart met een raad, welke twee lichamen in 1936 werden samengevoegd en in de provinciale hoofdstad werden geconcentreerd. Voor verschillende Zeeuwse ambtenaren wordt het ook een persoonlijk jubileum, daar zij van het begin af in dienst zijn. Het ligt in het voornemen het jubi leum op bescheiden wijze te vieren. Wie thans de monumentale deur binnengaat van het al even monu mentale pand Spanjaardstraat 53 in Middelburg, ontmoet er geen huis knecht meer, maar wordt gecon fronteerd met een korps ambtena ren. Sinds de oprichting van de raad van arbeid is namelijk dit or gaan daar gezeteld. Van het vroe gere fraaie interieur is thans niet veel meer te bespeuren. Rond het jaar 1918 werd het pand geheel uit gebroken; slechts een fraai Lodewijk XV stuc plafond bleef behouden. Boven de deur staat ,,'t Huis op de Spuibrug" te lezen. Een zeer toepasselijke naam voor dit huis, waarvan de gevel de eerst geda teerde is uit de periode van de Lodewijkstijlen, namelijk van 1720. Vroeger bevond zich daar de brug over het Spui, dat de verbinding vormde tussen het Molenwater en de haven (op de Dam). Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat in 1906 onze eerste burger van de provincie, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot in het ,,'t Huis op de Spuibrug" werd geboren. Nadat het huis in 1918 van eige naar was verwisseld en nog korte tijd als bureau voor een. militaire instantie had gediend, werd het op 3 juli 1919 eigendom van de raad van arbeid. In dat jaar werden de raden van arbeid in het leven ge roepen, totaal 39, die geleidelijk tot thans 22 zijn teruggebracht. Op 1 juni 1919 traden dc voorzitters in dienst. In Middelburg werd het de heer M. J. Harts, te Vlissingen woonachtig, en in Goes werd mr. J. Goedbloed benoemd. Op 16 juni be gonnen te Middelburg een twaalftal ambtenaren aan de voorbereidende werkzaamheden. Dit aantal groeide sterk, zodat op het eind. van het jaar 35 ambtenaren in dienst waren. Het ambtsgebied van de raad te Mid delburg was aanvankelijk beperkt tot Walcheren en Oost- en West- Zeeuwsch-Vlaanderen; de raad te Goes had het overig deel van de provincie Zeeland. Bij de concentra tie in 1936 vertrok de heer Harts naar Rotterdam en mr. Goedbloed uit Goes, werd 1 mei van dat jaar voorzitter te Middelburg. In januari 1946 werd hij opgevolgd door mr. A. C. van Epenhuysen. Sedert 1 okto ber 1958 is mr. J. Kolkman voorzit ter, Zegeltjes plakken Op 3 december 1919 trad de Invali diteitswet in werking en begon de zegeltjesplakkerij op de rentekaar- ten. Niet iedereen was toen over tuigd van het nut van deze wettelijke maatregel. Er waren arbeiders die niet de minste medewerking verleen den en sommige werkgevers weiger den beslist de vereiste zegels te plakken. Er werd een buitendienst- organisatie opgebouwd om door voor lichting en overreding te komen tot een goede wetsuitvoering. In hardnekkige gevallen van tegen stand werd de hulp van dc kanton rechter ingeroepen en eerst toen men zag dat het ernst was met deze wet, werd de tegenstand gebroken. Voor elke niet-geplakte rentezegel kon een geldboete opgelegd worden van maximaal f 3.Er vielen meer malen fikse boeten. Ook mede door verzuimen van arbeiderszijde werden vaak door weduwen en wezen be langrijke uitkeringen gemist. In de loop der jaren is gelukkig het in zicht gerijpt, dat slechts door een goede samenwerking van arbeiders en werkgevers op het terrein der so ciale verzekering de beste vruchten geplukt kunnen worden. Pullen-rijm Vader mag op Vaderdag zeker wel 'ri Pullen-stel dus mevrouw bestel 't gauw 't wandbord doet 't zeker goed Pa's plezier: Amstel Bier Sedert 1919 is er een gestadige uit bouw van de sociale verzekerings wetgeving tot stand gekomen. Daar door werden de uitvoeringsorganen telkens met nieuwe taken belast. Voor de raden van arbeid begon dit in 1923, toen zij in de uitvoering der Ongevallenwetten werden betrokken. In 1930 kregen zij een aandeel in het werk van de Ziektewet, in 1941 van de Kinderbijslagwet en het Zie- kenfondsbesluit, in 1947 van de Noodwet Ouderdomsvoorziening, in de volksmond bekend als Noodwet- Drees. In 1953 kregen de bedrijfs verenigingen het aileenuitvoerings- recht van de Ziekte-, Werkloosheids- en Kinderbijslagwet. De raden van arbeid met de sociale verzekerings bank voeren nu de overige verzeke ringswetten uit. De noodwet Ouder domsvoorziening werd op 1 januari 1957 vervangen door de Algemene Ouderdomswet, terwijl zeer binnen kort de Algemene Weduwen- en We zenwet van stapel zal lopen, waar door opnieuw het werkterrein van de raden van arbeid wordt vergroot. Van de thans bij de Raad van Ar beid te Middelburg werkzame amb tenaren zullen in de eerstkomende maanden hun 40-jarig jubileum vie ren mej. J. C. Hopmans en de he ren Chr. de Bruin, L. de Jonge, C. Kruysse, J. Louwerse, J. P. Osse- waarde, J. Popma en A. Schram. Ge rekend met voorafgegane diensttijd bij de Sociale Verzekeringsbank zijn de heren J. S. Bedet en G. Mande- maker mede bij dit Jubileum betrok ken. In het monumentale pand Span jaardstraat JfS te Middelburg ze telt thans reeds veertig jaar de Raad van Arbeid voor Zeeland. (Foto P.Z.C.) ,,'t Huis op de Spuibrug" staat boven, de deur te lezen van het grote herenhuis, waarin de Raad van Arbeid te Middelburg is ge vestigd. Foto P.Z.C.) Nederlands echtpaar in Keulen verongelukt Een Nederlands echtpaar uit Haar lem heeft in de nacht van maandag op dinsdag in Keulen een ongewoon ongeluk gehad. Het echtpaar keerde na een avond lijke wandeling door de stad naar het schip terug dat hen tot tijdelijk do micilie diende. De man stapte in de duisternis mis en viel op de drie me ter lager gelegen kademuur. Zijn vrouw dacht dat hij in het water was gevallen en sprong hem na. Beiden zijn zwaargewond in het zie kenhuis opgenomen. VERGADERING METAALVERWERKENDE INDUSTRIEëN Eremedaille in zilver voor Ir. Wesseling, oud-directeur van de Schelde Dr. J. O. Hooykaas, algemeen voor zitter van de Vereniging van Metaal verwerkende Industrieën heeft op de te Lelden gehouden algemene leden vergadering een lans gebroken voor betere coördinatie tussen de metaal- POLITIEK VERDRONG DE ZEILBOOT „Ik beschouw het sociale element in het liberalisme als het kernpunt" (Van een speciaïe .verslaggever) „Een offer? Och, dat zou een groot woord zijn. Wel moet ik veel laten schieten dat me aangenaam was, maar het heeft ook het voordeel dat ik nu af kom van het roezige leven van de laatste jaren, al zal 't ook als minister nog wel druk ge noeg zijn". Zo aanvaardde drs. H. A. Korthals zijn nieuwe functie: minister van verkeer en waterstaat, tevens vice-pre mier. Het nieuwe werkgebied heeft zijn warme belangstel ling. „Met verkeer heb ik in de kolen- en staalgemeenschap al wel te maken gehad. En als iemand die op het eiland van Dordrecht geboren is, heb ik natuurlijk veel belangstelling voor waterstaat. Het kan soms vreemd gaan. Mijn vader heeft altijd gehoopt dat ik nog eens in de waterbouwkunde terecht zou komen...." Nog voordat het ministerschap in Het is een plezierig, huiselijk zicht kwam had hij echter al aan- tafereeltje, hier achter in de zon- gekondigd dat hij van plan was nige, langgerekte tuin van dit 1 gastvrne huis aan de Witte Sin gel in Leiden. De keus tussen de werkkamer boven en dit beschut te hoekje buiten was niet moei lijk. De tuin won het, zoals „bui ten zijn" het bij drs. Korthals wel altijd zal winnen, wanneer weer en omstandigheden hem de vrije keus laten. Zijn liefde voor het buitenleven belijdt hij al nog voordat mevrouw Korthals het eerste kopje thee heoft inge schonken. Boze dochters Voor meer ruimte heeft hij nu ook reeds jaren lang geijverd op ander terreinals warm voor vechter van E king heeft hij er directrice van geweest". politieke scholing begon voor vechter van Europese samenwer- sporen ver diend. De idealen "die nem daarbij drijven, dateren bepaald niet van vandaag of gisteren. In de derti ger jaren organiseerde een groep studenten van de Economische Hogeschool in Rotterdam een se rie lezingen over de Europese eenheid. Een van de inleiders was Hendrik Albertus Korthals. Maar „Europeanen" waren toen nog roependen in de woestijn. het internationale werk op te ge ven. „Er zitten uitstekende men sen in de fractie die het kunnen overnemen. Ik heb tenslotte een gezin met vier kinderen en ik \rilde ook wat tijd vrij krijgen voor meer studie. Maar daarvan zal nu wel niet veel terecht ko men." Met zijn kinderen heeft minister Korthals overigens de laatste we ken nogal wat te stollen gehad. „Ze leefden intens mee en waren vreselijk boos, dat ze zo weinig van me hoorden. Allerlei dingen, waarover hun vader erg geheim zinnig deed, moesten ze in de krant lezen." „Ik behoor tot de groen, die het sociale element In het liberalisme als het kernpunt beschouwt", ver telt minister Korthals. Het Is als het ware een politieke geloofsbe lijdenis. Een rotsvaste overtuiging klinkt door iu zijn stem. Ook wanneer hij er vol vertrouwen aan toevoegt. „Dit kabinet kan to nen, dat sociale politiek ook zon der socialisten mogelijk is". „Voor de oorlog heb ik veel aan sociaal werk gedaan", vertelt hij» ,Jn Rotterdam was ik voorzatter van het Wester Volkshuls. Daar heb Ik mijn vrouw ontmoet. Ze is trice De 1 de heer Korthalsomstreeks 1930 in de Bond van jonge Liberalen. Na enkele Jaren was hij lid van het hoofdbestuur. Tot zijn aftre den, begin 1940, was hij geduren de drie Jaar landelijk voorzitter van deze bond. Intussen was hij Journalist ge worden. Nog voor zijn docto raal examen in 1936 kreeg hij een functie aangeboden bij de N.R.C. Dat aanbod aanvaard de hij omdat hij in de journa listiek een gelegenheid zag om zijn belangstelling voor de pu blieke zaak te verlevendigen". Al vlug werd hij plaatsvervan gend parlementsredacteur. Toen in het najaar van 1940 de persvrijheid in het gedrang kwam. werd drs. Korthals ambtenaar, op het departe ment van handel en nijverheid. Maar in de zomer van 1944 werd het „ongezellig op het departement". De heer Kort hals ging er niet meer heen hij bleef thuis in Voorscho ten. In de hongerwinter was hij hoofdredacteur van „Het dagelijks nieuws", een illegaal krantje voor Leiden en omge ving. „Een ander ving het nieuws op. 's Morgens kreeg ik alle berichten. Ik redigeerde ze en schreef een paar keer per week een beschouwing". De bevrijding kwam. Terug naar de lcrant, maar niet voor lang. De Tweede Kamer moest worden aangevuld. Op voordracht van de DRS. KORTHALS Nationale Adviescommissie uit de illegaliteit werd drs. Korthals be noemd tot opvolger van een over leden liberaal. „Ik ben het nu ruim 13 jaar geweest. Het was een ongelooflijk boeiende tijd. Al lerlei grote problemen kwamen aan de orde. De wederopbouw, In donesië, de defensie". Twee maal ging hij met een par lementaire commissie naar Indo nesië. Negen jaar lang was hij lid, enige tijd ook vice-voórzitter, van de parlementaire enquête commissie. „Dat heeft me wel heel erg in de keuken van de re gering gebracht". Een wildvreemde zal de heer Korthals daar du9 niet zijn, nu hij zelf behoort tot de koks die de regeringskeuken bemannen. Zijn werk als lid van de Tweede Ka mer en van het Europese parle ment zal hij aan anderen moeten overdragen. Hem wachten de enorme problemen van verkeer en waterstaat. Misschien zullen die problemen hem Juist nog enige vrije tijd gunnen om of en toe een boek te lezen. „Mijn belangstelling gaat sterk de historische kant uit. Ik lees ook graag gedichten. Al heb Ik de experimentele vijftigers niet al tijd kunnen begrijpen. Ik heb veel sympathie voor figuren als Bloera en ik ben een groot lief hebber van bijvoorbeeld Kloos". Maar zeilen? Het ziet er naar nlt dat het een knap >nan moet zijn, die kans zou zien om minister Korthals in de naaste toekomst „in de boot" te nemen. industrieën In Nederland. Hij pleitte in het bijzonder vermindering van de al te grote zelfstandigheid der bedrij ven en betere organisatie van de toe levering tussen zelfstandige bedrijven zoals deze ook is opgezet in andere E.E.G. landen, en de daaruit voort- vloelende standaardisatie en speciali satie. Hij wees erop, dat de Nederlandse metaalindustrie kwantitatief slechts 5 procent van de produktie in deze sector van de E.E.G. landen voor zijn' rekening neemt en kwalitatief dreigt ten achter te raken door de formidabele inspanning van de indus trieën in de andere E.E.G. landen. Hij zelde dat in andere landen ingrij pende maatregelen zijn genomen om de metaalindustrieën aldaar in staat te stellen een stevige concurrentiepo sitie te veroveren. Bij dit streven worden zij geholpen, door de politieke activiteiten van die landen, zowel waar het de vertegenwoordiging van die landen in het buitenland betreft als door dumpingsmaatregelen waar tegen de Nederlandse industrie niet beschermd is. Hij wees er op dat de metaalindustrie in Nederland een der belangrijkste peilers van de welvaart is, en dat in Nederland 7,5 miljoen niet werkende mensen moeten be staan van de arbeidskracht van slechts 4,5 miljoen werkers, waaruit valt af te leiden, dat aan de werken de bevolking van Nederland reeds zeer hoge eisen word gesteld. „Nu wij zo zeide de heer Hooy kaas" bijna 40 pet. van onze me- taalproduktie gaan exporteren, is het een zaak van nuchter verstand ons af te vragen of de concurrentiever houdingen op lange termijn de hand having van dit hoge percentage zul len gedogen." Als exportindustrie kan Nederland niet volstaan met de veelvoudige doublering van de produkties, zoals deze zich, ongeacht de vorm van het bedrijf, in ons land voordoen. De produktie en arbeidsverdeling noem de de heer Hooykaas het zwakke punt in onze industrie. Hij pleitte in het algemeen voor opoffering van al te grote zelfstandigheid in de kleine bedrijven, omdat die bij het vervullen van een speciale functie in het grote verband veel meer zullen bijdragen tot de industriële kracht. In dit ver band wees de voorzitter op de ont wikkeling langs deze lijn in de an dere landen. Daar is men bezig de próduktieverdeling onderling zover door te voeren dat per bedrijf slechts een beperkt aantal gestandaardi seerde onderdelen wordt vervaardigd. De heer Hooykaas constateerde dat het Nederlandse volk toch niet een van de domste volken is, maar dat het in ons land vaak ontbreekt aan daadkracht. Ook het individualisme speelt hier een rol. „Het: liever klei ne baas dan grote knecht, speelt zo'n grote rol, dat wij er de slaaf van dreigen te worden" zo zeide hij. Na afloop van zijn rede reikte de heer Hooykaas een aantal VMX- eremedailles uit, in zilver aan ir. H. C. Wesseling, oud-directeur van de Koninklijke Maatschappij „De Schelde", voor diens jarenlan ge medewerking aan het VM.I. bestuui en aan de heer A. S. de Muii.ck Keizer wegens dezelfde verdienste. Dj eremedaille ln brons werd verstrekt aan het me taalbedrijf „Rademakers N-V." te Rotterdam ter gelegenheid van het 50-iarig bestaan van deze on derneming. de kleinbeeld-camera voor kleur en zwart-wit BESCHEIDEN JUBILEUMVIERING (Advertentie)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6