ORANJES NEDERLAAG ONVERDIEND HOFNAR Nederland verloor na rust van unfair spelende Schotten (1-2) Invaller Van der Gijp scoorde op fraaie wijze openingstreffer PUBLIEK WILDE NATRAPPENDE SCHOT AULD TE LIJF GAAN... RIGOLETTO DONDERDAG 28 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE O OU RA NI 1 ■i Onverbiddellijk wees de vinger van de voortreffelijk fluitende Portugese scheidsrechter Campos naar de ca tacomben van het Amsterdams Olympisch Stadion: Auld moest uit het veld gestuurd daar de kleed kamers opzoeken. De Schotse linksbuiten had zojuist de op de grond liggende Jan Notermans tegen de arm ge schopt en Auld moest door politie en suppoosten be schermd worden tegen enkele heethoofden uit het pu bliek, die het veld opstroomden om hun woede op hem te koelen. Dit onaangename en ernstige, incident vorm de de aanleiding to't een groot fluitconcert, waarmee het grootste deel van de ruim 50.000 stadiontoeschou- Zij ontnamen de Nederlanders daarmee de leans zich in deze tweede wedstrijd tegen de Schotten te revancheren voor de 31 nederlaag in 1938. En die kans heeft Nederland gehad, zeker in de eerste helft, toen de Oranjehemden met vaak snelle en verrassende aanvallen de Schotse de fensie voor talrijke problemen stelde.De motor van die aanvallen was de jarige en jubilerende (25e wedstrijd) Kees Rijvers, die niet alleen zwoegde als een paard, maar die met intelligente passes ruimte voor zijn medespelei's sehiep. Het was daarom bijzonder jammer, dat in deze vooral in de eerste helft uitstekende Nederlandse aanval de speerpunt ontbrak. Die speerpunt had Leo Canjels moeten zijn, maar de NAC-speler was deze wedstrijd ner gens. Slechts bij hoge uitzondering mengde hij zich in het spel; meestal liep hij er verloren bij. Hij vermeed kennelijk het duel met zijn directe tegenstander. Hij rekende zelfs bij na de gehele wedstrijd op missers en met deze spelopvatting had hij van zelfsprekend tegen de geroutineerde stopper Evans geen enkele kans. Het zou natuurlijk onbillijk zijn om de oorzaak van de nederlaag af te schuiven op het falen van de NAC-middenvoor. Maar het was zo jammer, dat hij niet actief deel nam aan de met groot enthousias me, maar tevens met goed spel inzicht opgezette Nederlandse aan vallen. De mannen van Elek Schwartz kregen daarmee in de eerste helft een overwicht, dat stellig met meer dan één doelpunt uitgedrukt had kunnen worden. Het zou tevens verdiend geweest zijn. Bijzonder actief Van het begin af „draaide" de Oran je-aanval goed. Rijvers was er bij zonder actief in en tezamen met Coentje Moulijn heeft hij het de Schotse achterhoede zeer lastig ge maakt. Het was helemaal niet merk baar, dat op het laatste moment re serve Cor van der Gijp de plaats had Ingenomen van de geblesseerde Ton- ny van der Linden. De Feijenoorder draaide uitstekend met zijn ploegma ten mee en het Nederlandse doelpunt, dat hij in de 18e minuut van de eer ste helft maakte, was van uitstekend gehalte. En achter die aanval opereerde een goed ingrijpende defensie, met de kleine Jan Notermans als uitblin ker. Zijn ingrijpen was resoluut en hij speelde bijzonder oplettend. Maar noe goed de aanval ook naar het heiligdom van Farm combi neerde, de stootkracht ontbrak. Canjels was geen schaduw van de middenvoor tegen de Bulgaren, maar opmerkelijk was tevens, aat er bijna geen schot door de vleugelspelers ge lanceerd werd, noch door Moulijn, die talloze malen weergaloos knap voor bij rechtsback MacKay stoof, noch door Pietje van der Kuil, die slechts bij vlagen tot goed spel kwam. Duidelijker Die tekortkomingen in de afwerking kwamen deg te duidelijker naar vo ren in de tweede helft. Moulijn kreeg niet zoveel kansen meer bij MacKay, maar wanneer hij er wel in slaagde door te breken, kwamen zijn voorzet ten achter de voorhoede terecht. Me de door dit ondoelmatige en indïvi- dualistische spel en de passiviteit, j waarin Canjels bleef volharden, het geen met zich bracht, dat Van der Gijp helemaal alleen kwam te staan, raakten de Nederlandse aanvallen hun vaart kwijt. De Schotten kregen er de gelegen heid door om in dè aanval te komen, overigens krachtig- gesteund door wers twee minuten later de overige tien Schotten naar de kleedkamer begeleidden. Die verontwaardiging van het publiek was begrijpelijk, want dit werkelijk niet imponerende Schotse elftal wilde na een in de le helft verkregen 10 achterstand ten koste van alles gedu rende de laatste 20 minuten van het duel de 21 voor sprong behouden. Een voorsprong op een verrassend goed spelend Nederlands elftal, die de Schotten in de 14e en 20e minuut na de hervatting verkregen na twee snelle combinaties, waarmee zij de Oranje-defensie uit positie speelden. Maar die zij daarna met allerlei onge- oorloogde middelen gingen verdedigen. hard werkende kanthalfs Hewie en Smith. Door hun veelvuldig switchen stelden zij de Nederlandse verdedi- fers vaak voor moeilijke problemen, ie vooral voor Hans Kraaij op de linkerbackplaats vaak té moeilijk waren. Hij trad onzeker op, waardoor Jan Klaassens en Cor van der Hart te vaak moesten bijspringen. De V.V.V.-man zwoegde weer wat hij kon en mag zeker met een voldoen de beloond worden, hetgeen tevens geldt voor de Fortuna-stopper, die de beweeglijke middenvoor White vrij goed in bedwang had. Dat was even eens het geval met Roel Wiersma, die Auld weinig kansen gaf. Maar mede door enkele kostbare foutjes van Notermans, die na de hervatting minder oplettend speelde, kregen de Schotten twee goede kan sen, waarvan zij dankbaar gebruik maakten. Eerst door hun rechtsbin nen Collins, vervolgens door rechts buiten Leggat. Twee doelpunten, waaraan Frans de Munck geen en kele schuld heeft. De DOS-keeper heeft uitstekend voldaan en met na me zijn getimede uitlopen vielen op. Geen kans Oranje probeerde de achterstand weer op te halen, maar de Schotten gaven daartoe geen kans. Vooral het laatste kwartier waren hun overtre dingen schering en inslag en op het moment, dat het publiek reeds het De politiemannen en suppoosten moesten Auld beschermen tegen en kele heethoofden uit het publiek, die de Schotse linksbuiten de overtreding tegen Notermans betaald wilden zet ten. Scheidsrechter Campos heeft zich net omgedraaid na Auld het veld uitgestuurd te hebben. De wedstrijd eindigde door dit incident in een oor verdovend fluitconcert van de zijde van. het publiek. {Foto, P.Z.C.) terrein verliet en daardoor op enkele plaatsen het bekende kussengevecht ontstond, bleek, dat zij de overwin ning duur wensten te „betalen": met het vonnis voor Auld. Het was een onaangenaam eind van een in de bes te verstandhouding begonnen wed strijd, die voor ons Nederlanders bo vendien een eerste helft opleverde met uitstekend spel over de gehele linie. Alleen al door hun optreden in deze periode hadden de Oranjehem den zeker een gelijk spel verdiend, zo niet een overwinning. Gramschap en teleurstelling in Nederlandse kleedkamer Verslagenheid heerste er in de Nederlandse kleedkamer, waar in de rust nog alle aanlei ding was tot vreugde. Een voorsprong had den de jongens in die tweede drie kwartier verloren zien gaan en er was zelfs een ne derlaag uit de bus ge komen. Een nederlaag tegen een tegenstan der, die spotte met de regels van de sportivi teit en de spelers, - die de sporen van de strijd onder de douche weg spoelden, luchtten hier over in allerlei toon aarden hun hart. Over de wedstrijd zelf daar entegen waren zij wei nig spraakzaam. Ook bondscoach Elek Schwartz, die er niet temin op wees, dat de Nederlandse ploeg feen moment door de chotten was over klast. „Duistere oorzaken", zo probeerde Roel Wiersma de nederlaag te verklaren, „want minder waren wij geenszins dan de Schot ten". Kees Rijvers was teleurgesteld, dat deze dag voor de ploeg- geen feestdag was gewor den. „Ik had zo ge hoopt op een overwin ning. 't Is jammer..." Notermans was het middelpunt van het ge sprek over de onspor tieve daad van Auld, welke deze zo duur was komen te staan. En stil in de hoek za ten de Feijenoorders Van der Gijp („een gooi - en smijtpartij") en Moulijn, hun gram schap verdrijvend met een fris sinaasappeltje. Van der Hart kwalifi ceerde de wedstrijd als slecht en had slechts weinig woorden nodig voor een oordeel over het spel van de Schot ten: „Intens gemeen". „Wij werden erdoor uit ons spel gehaald en daardoor liep het na de rust lang niet zo goed als daarvoor", zo voegde hij er nog aan toe. En de Schotse kleedka mer? Die bleef herme tisch gesloten, bewaakt door een in trainings pak gestoken kaalhoof dige coach als een Cer berus... Onhoudbaar voor de Schotse keeper Farm heeft Cor van der Gijp (rechts op de foto) op beheerste wijze in het doel geschoten. Dat was in de lSe mi nuut en het betekende voor Oranje de openingstreffer. Op welk een te leurstellende wijze zou Nederland in de tweede helft deze verdiende voor sprong verloren zien gaan. (Foto P.Z.C.) In tweede helft echter faalden de Nederlandse schutters Het Nederlands elftal heeft voor zo'u vijftigduizend toeschouwers in het Olympisch stadion in de tweede helft tegen Schotland de overwin ning moeten prijsgeven, die na drie kwartier voortreffe^k voetbal zeker scheen, want het liep dadelijk gesmeerd. Na de eerste trap, die werd verricht door de Schotse midvoor White, hetgeen impliceert, dat Van der Hart de toss had gewonnen van zijn collega Evans, namen onze landgenoten het initiatief in handen en menige aanval rolde op het Schotse doel af. Veelal geleid over de linkervleugel, waar Mou lijn er voortreffelijk „in" was. Niettemin vond hjj het zelf nog niet goed genoeg, want na ruim een kwartier verwisselde hij van schoenen. De doppen deugden niet Er kwamen kansen, doch ze bleven voorlopig ongebruikt. Zelfs door Rijvers, die na een kwartier uit een van die magnifiek opgebouwde aanvallen in vrije positie een schietkans kreeg.Zo een om van te dro men. Maar hoog over het doel trok de bal zyn lijn. De acties van de Schotten waren te incidenteel om van gevaarlijk te kunnen spreken. Het was daarom geenszins verwon derlijk, dat Nederland In de 18e mi nuut de leiding nam. Er ging aan dit doelpunt een van de weinige, op winst afgestelde aanvalsacties van Schotland vooraf, waarbij De Munck op bekwame wijze een mooi schot van rechtsbinnen Colins keerde, nit de uittrap kwam de bal bij Van der «vuil, die zonder weifelen een lange dieptepass gaf, in de vrije ruimte, waarop Van der Gijp liep. De Feyen- oorder kwam vrij met de bal aan de voet en nog slechts de uit zijn doel gekomen Farm voor zich. Hij richtte scherp en kansloos versloeg hij de Schotse doelman met een hoog schot: t0. De vreugde kende geen gren zen.... maar de honger naar doel punten was hiermee nog niet gestild. De Nederlanders bleven het spel be heersen en de aanvalsgolven rolden in een afwisselend tempo op het Schotse doel aan. Succes zat er even wel niet meer in en dit gaf de Schot ten moed. Zij verhoogden hun tempo en hun spel werd bovendien feller, waarbij toen reeds enkele malen de grens van sportiviteit werd over schreden, vooral door rechtsbuiten Leggat. Het werd zelfs benauwd voor de Nederlanders, toen in een korte spanne tijds Schotland vier hoek schoppen kreeg te nemen. Onze de fensie bleef de situatie echter beheer sen en langzamerhand slaagden de Nederlanders erin, het initiatief terug te winnen. Ze werden zelfs opper machtig. en zetten het Schotse doel onder druk, doch ook dit offensief wierp geen vruchten af, hoe heftig onze landgenoten soms ook aan de boom schudden... een boom zo vol geladen. De Portugese scheidsrechter Campos, die een voortreffelijke wedstrijd floot, moest niet alleen de Schotse links buiten van het veld sturen, maar ook een te „enthousiast" hondje. De arbiter kweet zich echter van deze taak met meer plezier dan op het moment, dat hij de Schot naar de kleedkamers moest verwijzen... (Foto P.Z.C.) En van dit falen der schutters zou Nederland in de tweede helft de wrange vruchten plukken. De eer ste strubbelingen mochten zich dan wel weer voor het Schotse doel voordoen, waarbij onder meer Van der Kuil een prachtige schiet kans In rook deed opgaan, de ca dans raakte er bij de Nederlan ders meer en meer uit. Het wilde niet meer zo vlotten als voor de (Zie slot pag. 8 kol. S) Advertentie- nooit fijner gerookt! SUPER BOLKNAK

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3