Scholen in Hansweert onder één dak Uitgebreid programma voor bouw van scholen in Middelburg Zeeuwse Almanak NIEUWE HUISVESTING VOOR FRUITTEELTSCH00L 18 jaar in Agenda 2 PROVINCIALE ZEE-U.-W E O OU li-A-N-T- DO-NDEKDact ze. ïvitUJ UtuU - HANSWEERT HEEFT WOENSDAGMIDDAG de Zeeuwse primeur ge had van een op enkele minuten na gelijktijdige opening van een gemeen telijke en een r.-k. kleuterschool, die en dat is juist het bijzondere onder één dak zijn gebouwd. De openingsplechtigheid werd verricht door de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die 't niet alleen prettig vond „eiridelijk" zijn eerste officiële daad in Hansweert te kunnen verrichten, maar die zich tevens verheugd toonde over de samenwerking tussen het gemeentebestuur en de kerke- raad van de r.-k. kerk. Vele sprekers brachten deze middag hun geluk wensen over, waarbij zij eveneens gewag maakten van de bijzonder pretti ge verhouding tussen de plaatselijke overheid enerzijds en het rooms-ka- tholieke volksdeel van Hansweert anderzijds. De bouW van de beide kleuterscholen was overigens geen overbodige luxe. Men kon dat beluisteren ln de rede van burgemeester A. Schipper van Kruiningen, tot welke gemeente Hansweert behoort. De openbare kleu terschool was tot nu toe gehuisvest in twee ver van elkaar gelegen loka len, die men eigenlijk nauwelijks voor deze tak van onderwijs kon ge. bruiken. Met de huisvesting van de room8-katholieke kleuterschool was 't al even slecht gesteld. De kinderen, die deze school bezochten, hadden slechts de beschikking over een tot kleuterschool ingericht woonhuis. In beide gevallen een verre van ideale toestand! Op 8 Juli van het vorig jaar was het einde van de kleuterschoolmisère in Hansweert evenwel in zicht, want toen besloot de raad tot de bouw van de beide scholen. Architect J. H. Valk te Goes ontwierp een plan, dat door aannemer A. Blankenburg te Nieuw- dorp werd uitgevoerd. Het resultaat mag er zijn! De school, die uit drie les (speel) lokalen bestaat twee voor het openbaar en één voor het r.-k. kleuteronderwijs maakt een aantrekkelijke en frisse indruk. Bo vendien is het complex op een van de mooiste plekjes van Hansweert ver rezen, namelijk achter de r.-k. kerk, aan de Kerklaan,, De lokalen zijn volgens de nieuw ste methoden ingericht: goed geou tilleerd, doelmatig en bijzonder fraai van uitvoering. Een gedeelte lijk matglazen schutting scheidt de scholen, maar de smeedijzeren figuur van de Middelburgse kun stenaar Hans Heeren - voorstellen de een jongen en een meisje is zodanig geplaatst, dat zij toch de eenheid van de beide scholen sym boliseert. Aan beide zijden van dit kunstzinnig ontwerp, zijn de vlag- gestokken van de r.-k. en de open bare kleuterschool neergezet. OPENING Nadat de genodigden door burge meester Schipper van Kruiningen in het dorpshuis „KaJ Munk" waren ver welkomd en de r.-k kleuterschool symbolisch aan pastoor C. Nijsten van Hansweert was overgedragen, toog het gezelschap naar het enkele honderden meters ver verwijderde kleuteïoüholencomplex. De r.-k. kleu ters verwelkomden hier de commissa ris der koningin en de overige aan wezigen met tromgeroffel en de kin deren van de openbare kleuterschool zongen de gasten even later een toe passelijk liedje toe. Vóór beide scho len hees jhr. De Casembroot de Ne derlandse driekleur. De sleutel van de r.-k. kleuterschool werd hem over handigd door de vierjarige Arjen Wiegman en de zesjarige Rïen Clarijs kweet zich van dezelfde taak bij de opening van de openbare kleuter school. De eenklassige school van de rooms-katholieken werd voorts in aanwezigheid van de genodigden in- 1 door pastoor Nijsten. t het gebouweneomDlex was be zichtigd keerde het gezelschap weer terug naar „Kaj Munk". Hier zette de commissaris der koningin uiteen, waarom hij zo graag naar Hansweert was gekomen. Hij roemde het streven van het ge meentebestuur, van Kruiningen en het schoolbestuur van de r.-k. kleu terschool om één gebouw voor beide scholen te stichten. „Het is iets om dankbaar over te zijn als in een ge meente op deze wijze wordt samen gewerkt", zo zei Zeelands eerste burger. In het kort wees de commis saris ook op het grote verschil in „on derwijs" aan de kleuterscholen van vroeger en nu. „De wijze waarop de kinderen thans worden voorbereid tot de lagere school is voortreffelijk" betoogde hij. Vervolgens bood de commissaris zijn gelukwensen aan met de totstandkoming van het ge bouwencomplex. Alvorens burgemeester Sclüpper een resumé gaf van de situatie op de ou de kleuterscholen, bood hij de com missaris een zilveren sigarettendoos aan als blijk van waardering voor diens komst naar Hansweert. De heer Schipper zwaaide voorts lof toe aan alle medewerkers, met name de archi tect en de aannemer. Een bloemen hulde bracht hij aan do inspectrice (Advertentie) Eerste kersen op veiling Op de veiling te Kapelle werden woensdag de eerste kersen weer aan gevoerd. Deze primeur viel ten deel aan de kweker de heer C. Steene- poorte te Schore. Het betrof een partijtje van 24 doosjes van het ras Vroege van Spitshoven. Er werd een prijs voor afgedrukt van 25 cent per doosje van 2ya ons. van het kleuteronderwijs, mej. E. van Waesbergen en de echtgenote van ar chitect Valk. Woorden van geldkwens werden eveneens gesproken door mej. Van Waesbergen, die tevens de gele genheid te baat nam om het een en ander over de opvoedkundige waarde van het kleuteronderwijs te vertel len, de Ned. herv. predikant, te Hansweert, ds. J. Bronsgeest, archi tect J. H. Valk, de hoofdleidster van de openbare kleuterschool, mej. J. J. van Koeverlnge, het hoofd Van de openbare lagere school to Hansweert. de heer 3. Luteyn en de voorzitter van „Scheldegalm", de heer M. Pol derman. De commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot en bur gemeester A. Schipper van Kruinin gen toonden tijdens de opening van het kleuterscholencomplex te Hans weert veel belangstelling voor wat tot stand is gebracht. Li de openba re kleuterschool had vooral het werk van deze twee kleuters de aandacht! (Foto P.Z.C Directeur „Zeeuwse Metaal" voor Haagse rechtbank Naar wij vernemen zal 9 Juni a.s. de heer S. C. uit Vlïssingen, directeur van de N.V. Zeeuwse Metaalhandel, terechtstaan voor de arrondisse mentsrechtbank te Den Haag. Zoals bekend, is C. een der verdachten in de geruchtmakende schrootaffaire, waarin reeds eerder een zijner mede directeuren en een' referendaris van het departement van economische za ken veroordeeld werden. De directie van de Zeeuwse Metaalhandel werd er van verdacht de referendaris met steekpenningen te hebben omgekocht teneinde in het- bezit te komen van zogenaamde „derde landen-verklariö- gen", die in de sehroothandel een lucratief bezit vormden. Minister Marijnen in juni naar Zeeland !n principe toezegging om naar Aardenburg te -komen De nieuwe minister van landbouw en visserij, mr. V. G. M. Marijnen heeft zich in principe bereid verklaard een spreekbeurt te vervullen tijdens de algemene vergadering van de Z.L.M., die op 18 juni a.s. in Aardeuburg wordt gehouden. Dit werd medege deeld tijdens de vergadering van het dagelijks bestuur der Z.L.M. Dokter G. J.W. Petten uit Vlissingen benoemd in Amersfoort Dokter G. J. W. Petten, de Vlissingse zenuwarts, die betrokken was bij het conflict met het ziekenfonds-Walche- ren vertrekt 1 juni naar Amersfoort, waar hij een functie in een zieken huis zal aanvaarden. De heer Petten is namelijk per 26 mei benoemd als neuroloog aan het St. Elisabeth-zle- kenhuïs te Amersfoort als opvolger van dokter A. A. Nieuwveld, die zich in Vlissingen zal vestigen en de plaats van dokter Petten zal Inne men. Tijdens een diner zal vandaag (donderdag) in het St. Joseph-zieken- huis afscheid worden genomen. Grote prijs Staatsloterij viel te Breskens Acht inwoners van Breskens hadden woensdag een goede dag. Vijftigdui zend gulden uit de Staatsloterij vie len op een lot, dat voor de helft in Breskens werd verkocht door mevr. Versprille-de Kramer. Het halve lot werd verkocht in zes twintigjes en twee tiende loten. De tiende loten-bezitters ontvangen bru to f 5000.en de bezitters van de twintigjes bruto f 2500. IN LABORATORIUM TE WILHELMINADORP Zestien geslaagden tijdens eindles De fruitteeltschool te Wilhelminadorp zal nog dit jaar de beschikking krij gen over nieuwe hulsvesting. Tot nu toe hebben de leerlingen tijdens de duur van de cursus -15 maanden hun wekelijkse schooldag moeten doorbrengen op een bovenverdieping van een landbouwschuur. Aan deze toestand komt een eind, wanneer het nieuwe laboratorium van het Proef station voor de Fruitteelt in de vol le grond in gebruik zal worden geno men. Het oude en nog voor dit doel zeer geschikte laboratorium zal dan als fruitteeltschool worden ingericht. Een en ander zal omstreeks septem- ber-oktober zijn beslag krijgen. Dit werd medegedeeld door de rijkstuin- bouwconsulent, ir. 3. 3. van Hennik, tijdens de woensdagmiddag in „de Prins van Oranje" te Goes gehouden eindles van de fruitteeltschool te Wilhelminadorp. Aan het begin van deze bijeenkomst had de voorzitter, de heer J. Kake- beeke een kort begroetingswoord ge sproken. De diploma's werden met een - toepasselijk woord uitgereikt door ir. Van Hénnlk. Jac. Krijger, die de beste leerling was, hield een inlei- Advertentie) geen vrienden I lichaamsgeur! bedierf alles Mejuff. In» Seheltenberx. W. v»n OuthcKXnitr-m. O** Hu*, «thriifll „Ik htd le'n lui r*« trènipfrtll* éit d« m«n««n op kantoor (twoon nlnt mnnr uur m« to« kwamen. Op foutjes bltnf Ik ruk elleen. Arrld bracht d# oploulnj. Ean moordmiddell Trantpl* ratio wtg, geur wei, ««en plekken meer in do jurken, altijd zeker ven me»elf.H Transpiratie'is niet alleen een kwestie van warmte of lichamelijke inspanning. Véél sterker, véél onaangenamer ls de lichaamsgeur door „emotie" - opwin ding, spanning, angst, zenuwen. Dat kan iedereen overkomen, of het koud is of warm, op elk uor van de dag. Neem daarom het krachtigste middel tegen transpiratie en lichaamsgeur: ARRID in handige rol-top flacon - dub bel aktief door Transtop. dubbel zacht door lanoline. Arrid verdwijnt onmid dellijk in de huid: wég transpiratie, wèg lichaamsgeur, voor méér dan 24 uur! Geen vlekken in uw kleding: uw huid blijft koel en droog - altijd, onder alle omstandigheden. Comple te Arrid rol-top f 3.60. vulling f X- YAN TOT WATERSPORT De Eergen op Zoomse watersport vereniging „De Schelde" maakt op 5 en 6 Juni een vaartocht naar Goes als eerste clubtocht van het seizoen. Zaterdags vaart men gezamenlijk uit. In Goes is er dan een gezellige avond voor de deelnemers aan de MEI „Te meie. te meie, dan is de natuur de bruid1', riep Barend Zwerfmans feestelijk uit in de P.Z.C. van giste ren en zoals gewoonlijk wist hij weer een boeiende beschrijving te geven van het door die bruid gedragen len tekleed. Mei, mensen, mei is een mooie maand en daarom zongen de kinde ren vroeger al over „die mooie maand van mei". Mei komt altijd met prettige dingen met aardbei en en nieuwe haring en met altijd wel een paar mooiezomerse dagen. Zélfs de regen in mei maalct zoals ge wèl weet dat je gro ter wordt, gróter. Daarom vindt niemand regen in mei onaangenaam, want iedereen wil altijd wel een beet je groter worden. Tenminste bij na iedereen, want leden van de Club van Lange Mensen zult ge zelden in de meiregen zien lopen. Die kijken wel uit. Maar voor het overige is het in mei alles koek en ei wat de klok slaat; meer ei dan koek natuurlijk, want in mei leggen alle vogels een ei en daar kunnen de koekfabrikan ten nooit tegenop, tegen zo'n mas- saproduktie. Maar goed, voor een se rieuze zoeker is er ook nog wél een beetje koek te vinden voor en aleer deze laatste meiweek ten einde zal zijn en daar zullen we het dan voor vandaag maar op houden tocht, aangeboden door de Goese wa tersportvereniging. Zondags vaart men weer terug naar Bergen op Zoom. HOSPITAALSCHIP. Het nieuwe hospitaalschip „J. Henry Dunant" van het Nederlandse Rode Kruis, dat zaterdag j.l. werd overge dragen zal binnenkort zijn eerste reis maken inet als plaats van vertrek Deventer. Deze zomer worden 22 rei zen gemaakt en tijdens een ervan zullen Zeeuwse patiënten aan boord zijn. Zij zullen op 18 juli in Terneu- zen, Vlake en Zijpe aan boord gaan van de „J. Henry Dunant", waarna het schip koers* zal zetten naar Al- blasserdam. De reis duurt vijf dagen. Overnacht- wordt in Alblasserdam, Durgerdam, Wijhe, Wijk bij Duurste de en Moerdijk. In Zijpe en Vlake zal op 18 juli weer worden ontscheept. Het Rode Kruis zal in de tussenha vens voor een gepast avondprogram ma zorgen. HAVENS VERDWIJNEN. Steeds meer havens in Zeeland ver dwijnen. Reeds is men vergevorderd met het dempen van de haven van Sirjansland. die „De Staart" wordt genoemd. Vroeger was het op de ka den te Sirjansland vooral tijdens de bietencompagne bijzonder druk. De laatste jaren echter is er van bedrij vigheid weinig meer te bespeuren. In Sirjansland vertelt men, dat vele Zeeuwen hun naam Van der Have te danken hebben aan „De Staai-t". De Van der Haves zouden dus uit Sir jansland afkomstig zijn, zo vertelt men daar althans. BRUILOFTEN. In Oüd-Vossemcer, waar enkele we ken geledon nog een 65-jarige brui loft werd gevierd, is liet nu weer feest. De heer en mevrouw D. Ve ders—de Keizer zijn veertig jaar ge trouwd en dat geeft weer vrolijk heid. ONDERWIJSNOTA AAN DE RAAD Toestand van gymnastieklokalen is bijzonder onbevredigend Uit -éen onderwijsnota, die B. en W. van Middelburg de raad hebben doen toekomen blijkt, dat in de naaste toekomst nog verschillende scho len zullen moeten worden gebouwd. Momenteel zijn opties verleend voor de bouw van: een christelijke landbouwhuishoudscliool aan de Sandberg- laan, een christelijke kleuterschool 't Zand aan de Arnelaan (hiervan is echter voorlopig afgezien), een. gereformeerde ulo-school aan de Sport- laan, een r.-k. kleuterschool aan de Westerscheldestraat, een christelijke kweekschool in de Stromenwijk en een christelijke h.b.s. (Griffioen). Ge zien de uitbreiding van het aantal leerlingen van de ulo-schooi van.de ge reformeerde gemeente, welke thans is ondergebracht in de voormalige v.g.l.o.-school, mag tevens worden verwacht, dat ook daarvoor een ver zoek om een nieuw schoolgebodw zal worden ingediend. In het kort samengevat luiden de plannen thans als volgt: 1 Te zijnet- tijd vervanging van de kleuterschool aan de Vlasmarkt door een nieuw ge bouw; 2 een nieuwe openbare kleu terschool ln de Stromenwijk ter ver vanging van de huidige kleuterschool 't Zand; 3 een nieuwe christelijke kleuterschool in de Stromenwijk; 4 een nieuwe gereformeerde ulo school aan do Sportlaan (tot de bouw van deze beide laatste scholen heeft de raad reeds besloten); 5 verbete ringen aan de openbare lagere scho len J. en C.; 7 de bouw van een 7- klassige lagere school in de Stromen wijk, waartoe reeds is besloten en 8 verbetering ln de algehele toestand van de gymnastieklokalen. Gymnastieklokalen Voorts wordt er in de nota op ge wezen, dat de toestand van de gym nastieklokalen over het algemeen zeer onbevredigend ls. De gemeente zelf beschikt thans over drie lokalen, namelijk aan de Nieuwe Haven, de Verwerijstraat en aan het Veerse bolwerk. Van deze drie lokalen ver keert dat aan de Nieuwe Haven in de beste staat, hoewel ook dit lokaal volgens de nota niet aan redelijk te stellen eisen voldoet. Het totaal aantal gymnastiekloka len in de gemeente is eveneens hoogst onvoldoende, zodat de beschikbare lo kalen van 's morgens tot 's avonds permanent in gebruik zijn, terwijl het voor de ventilatie tóch aanbe velenswaardig, zo niet noodzakelijk is, dat het lokaal wat „rust" krijgt. Ook moeten de leerlingen, als ge volg van de overbezetting der lo kalen vaak naar een gymnastiek lokaal, dat ver van hun school verwijderd ligt, zodat veel tijd, ten koste van de lessen, verloren gaat. In de nota wordt dan ook als een dringende eis gesteld, dat zo spoedig mogelijk nieuwe, aan j alle eisen beantwoordende gym nastieklokalen worden bijgebouwd, 'i schoon de bouw van een nieuw lo kaal aan de Bachtensteene thans ln voorbereiding ls spreken B. en W. uit, dat voor de emene toe- _.;alen zullen moeten worden gebouwd. Uit een aan diverse ln Middelburg gevestig de scholen ingestelde enquête ls na melijk gebleken, dat nog ongeveer 110 uur per week in totaal te wei nig onderwijs in lichamelijke oefe ning wordt gegeven als gevolg van het ontbreken der nodige ruimte. Lichte verbetering Wel is ln de nabije toekomst een lichte verbetering in deze toestand te verwachten. De C.O.A.K. namelijk bouwt momenteel een nieuw gymnas tieklokaal, waardoor da uren, die zij thans gebruik maakt van het lokaal van de vereniging „Klnderzorg". vrij komen. De christelijke kweekschool zal voorts de beschikking krijgen over een nieuw schoolgebouw met gym nastieklokaal ln de Stromenwijk. Ondanks dit alles is nog niet geheel in de behoefte voorzien, zodat nog minstens 1 lokaal zal moeten worden bijgebouwd. Tevens zal volgens de note moeten worden getracht de thans bestaande gemeentelijke gym nastieklokalen door nieuwe te ver vangen. B. en W. stellen zich verder voor een van de nieuwe gymnastiek lokalen te kunnen bouwen, op het terrein tussen de Rotterdamse kaai en de Breestraat, daar dit terrein vol gens hen gunstig ligt voor de di verse scholen. Wat betreft de avondschool voor nij verheidsonderwijs spreken B. en W. als hun mening uit, dat voor deze school de exploitatie door de gemeen te niet meer de juiste vorm is, daar lug u oitati ding over het veilingwezen, nummer twee, de heer Q. Mol, sprak over de stichting van een frultteeltbedrijf en nummer drie, de heer L. J. de Rijke, vertelde het een en ander over de pruimenteelt. Gememoreerd mag zeker worden het feit, dat mej. M. Slabbekoorn uit Bie- zelinge, de eerste dame was, die met gunstig gevolg de fruitteeltschool doorliep. De gediplomeerden zijn: B. M. Blok, Krabbendijke; J. P Dron- kers, Nisse; J. J. van Gorsel, Krab bendijke; A. Gijssel, Wemeldinge; M. A. Karelse, Goes; M. v. d. Kleyn, Kloetinge; E. Kloosterman, Biezelin- ge; Jac. Krijger, Driewegen; J. P. van Liere, 's-Heer Abtskerke; L. Martens, Heinkenszand; Q. Mol, Hansweert: L. Nijsse, Wolf aartsdijkD. Otte, Kat- tendijke; L. J. de Rijke. Kruiningen; mej. M. Slabbekoorn. Blezelinge; P. Verhage, 's-Gravenpolder. Zomer-orgelconcerlen in Kapelle Op 8 juni eerste concert De orgelbespelingen, de Stichting Orgelcentrum zijn ln 1958 door t éd. herv. kerk' zeer de aandacht zijn druk bezocht. Daarom is ook voor 1959 weer met veel zorg een serie voorbereid. Het prachtige orgel en de mooie acous- tiek van de kerk scheppen de nood zakelijke basis voor deze bij het pu bliek zeer gewaardeerde concerten. De serie bestaat uit de volgende con certen: Maandag 8 juni 1959 orgelbespeling door Feike Asma. Hij zal die avona veel gevraagde werken spelen, o.m. van Handel, Lemmens, Guilmant, Dubois, Landsman, Zwart en Asma. Maandag 6 Juli 1959 kerkconcert door De van Oenen met aan het orgel Stoffel van Viegen. Aan dit concert werkt ook een groot koor mee onder leiding van Gommert de Kok. Uitge voerd wordt ondermeer het bekende „Hor' mein Bitten" van Mendelsshon, terwijl De van Oenen voorts enkele liederen zingt, die ook tot graag ge hoorde behoren. Maandag 27 juli speelt de organist Piet van Egmond een programma in de geest van zijn alom gewaardeer de en beluisterde orgelbespelingen op maandagavonden voor de N.Ck.V. Maandag 7 september besluit Feike Asma dan weer deze reeks concerten met een programma, waarvoor ver zoeknummers kunnen worden opge geven. Uit de opgegeven nummers zal de organist dan een keuze doen, eventueel aangevuld en afgerond tot een geheel met enkele werken, die alom tot de veelgevraagde behoren. De reeks concerten zal dus een „po pulair" karakter dragen, hetgeen on getwijfeld naar de wens is van de meeste luisteraars. Raad van Geleen zal Vlissingen bezoeken De gemeenteraad van Geleen, die jaarlijks een excursie maakt naar gemeenten van ongeveer gelijke grootte en met soortgelijke proble men als de eigen gemeente heert voor dit jaar Vlissingen als reisdoel geko zen. Het gezelschap zal op 12 Juni a.s. 's middags door B. en W. van Vlissin gen worden ontvangen en door de ge- meente worden rondgeleid, terwijl 's avonds in „Britannia" met de Vlis-. singse raadsleden over allerlei vraag stukken van gedachten zal worden gewisseld. Zware hersenschudding door val met bromfiets De landbouwer F. D. te Sluiskil kwam met zijn bromfiets op de Zandweg zo ongelukkig te vallen, dat hij met een zware hersenschud ding in het Elizabeth-ziekenhuis te i Sluiskil moest worden opgenomen. Het toeval wilde, dat de heer D. In zijn val juist op een passerende hond terechtkwam, die op slag werd ge dood. neei „verlengstuk" wordt van de dap school, de lagere technische schon* B. en W. zijn voornemens besprekin gen te voeren met het bestuur van de lagere technische sohool teneinde het daarheen te leiden, dat de avond school door de dagsohvot wordt over genomen. Voor zover na te gaan «ou den hieraan geen nadelen zijn ver honden, noch voor het onderwijs, noch voor de leraren of de leerlin gen. Middelburg Electro: „De Pickwick Club", 13 en 21.15 u.. a.l. Schouwburg: Nederlandse Comedle voor Z.V.U., 20 uur Gouden Poorte: Verg. Bond van Ouden van Dagen, 14 uur. Groenewegen, thans Van den Berge: Bijeenkomst ver. „Helpt Elkander", 15 uur. lolenwater: Miniatuur Walcheren, '7 uur. ~en - Alhambra: „Summer Mad- 19 en 21 uur. 18 J. or: „Als ouders slapen". 20 uur, acertgebouw (koffiekamer)Verg fd. Zeeland Zuid-Nederlandse Ver- rniglng tot Bescherming van Dieren, 20 uur. Eetzaal ziekenhuis Bethesda: alge mene ledenvergadering. Vereniging Christelijk Ziekenhuis Bethesda, 20 u. Goes Grand: „In love and war", 20 u., 18 laar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2