10 DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER tnerom in te óiiténf PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer HEINZ SANDWICH SPREAD Z»B door de Jeeves 18 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 28 MEI 1959 Einde De Belgische bladen wijdden woens dagochtend veel commentaar aan de beslissing van koning Leopold zich buiten het koninklijk domein van La- ben te vestigen. Hierdoor, zo schrijft het conservatie ve katholieke blad „La libre Belgi- que" wordt definitief een einde ge maakt aan allerhande, vaak kwaad willige en onredelijke commentaar op wat sommigen het „samenwonen" van de koning, koning Leopold en zijn gezin op het kasteel te Laken hebben genoemd. Aangezien deze stand van zaken aanleiding gaf tot geschillen kon hij niet blijven voort duren. Volgens het blad had koning Leopold daarover trouwens reeds be sprekingen gevoerd met de regering Van Acker. Volgens „Le Peuple" (socialistisch partijblad) mag het een geluk wor den genoemd dat Leopold ni tenslot te begrepen heeft dat de tijd geko men is om zijn zoon in staat te stel len op eigen wieken te drijven. Het nieuws van dit vertrek uit Laken zal met instemming worden begroet. Nu dienen echter twee andere belangrij ke kwesties geregeld te worden: het huwelijk van de prins van Luik en de vraagstukken welke de onontbeer lijke vervanging van de in opspraak gebrachte omgeving van de koning, waarop de schuld van al te veel on handigheden en vergissingen drukt, doet rijzen. Voorbereiding Volgens „De Standaard" (Vlaams katholiek) zal het vermoedelijk een einde maken aan de malaise die se dert geruime tijd de betrekkingen tussen de kroon en de regering be moeilijkt. Wellicht bereidt het heen gaan van koning Leopold ook het hu welijk van koning Boudewijn voor. Men mag hopen, aldus de krant, dat de vorst binnen afzienbare tijd een beslissing zal treffen, die het land zal verheugen Op dat ogenblik zou het weinig elegant zijn het gezin van ko ning Leopold in allerijl te doen ver huizen. Men mag de wijze beslissing van het gewezen staatshoofd dan ook be schouwen als een eindpunt van een reeks betreurenswaardige wrijvingen en conflicten en tegelijk als de aan kondiging van een nieuwe periode in het leven van koning Boudewijn. Verlangen Koning Leopold, aldus „La Cité" (het blad van de katholieke vakbonden) heeft gevolg gegeven aan een gewet tigd verlangen van de openbare me ning. Het is normaal, dat Laken al leen de residentie van de koning is. Het is eveneens normaal dat men de voorwaarden tracht te verwezenlij- KERKNIEUWS GEREFORMEERDE KERKEN -Beroepen te Sint-Laurens Chr. van UIden, kandidaat te 's-Gravenhage; te Wateringen J. C. Rietveld, kandidaat te 's-Gravenhage. Bedankt voor Nijmegen J. M. Bloem kolk te Ede. Beroepen te Dirkshorn cand. J. Tevel te Middelburg. BAPTISTENGEMEENTE. Bedankt voor Treebeek J. Ketelaar te Hoogezand. NED. HERVORMDE KERK. Beroepen te Drempt (toez.) D. J. Spij kerboer vic. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Melbourne (Presbyte riaanse kerk van Victoria) H. Jvan Arkel te Drempt. Benoemd tot reserve Jegeprredikant met standplaats Breda W. Metting van Rijn vic. te Aardenburg. GEREF. KERKEN. Beroepen te Dirkshorn J. Tevel. kand. te Middelburg; te Reitsum Chr. van Ui- den, kand. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Rooden W. B. van Halsema te Eernewoude. CHRIST. GEREF. KERKEN. Beroepen te Edmonton-Red Deer (Alber ta, Canada) (Free Christian Reform Church) S. Wijnsma te Broek op Lange- dljk. GEREF. GEMENTEN. Beroepen te Redbridge (Alberta Canada) C. Molenaar te Leiden. Bedankt voor Veenendaal Chr. van Dam te Rotterdam-Zuid. ken, die de koning in staat stellen op ondubbelzinnige wijze zijn grondwet telijke prerogatieven uit te oefenen. Moge thans door de loyale toepasisng van het zopas getroffen besluit, het misverstand totaal worden uitgewist en mogen hierdoor de betrekkingen tussen vorst en land eenvoudiger en hartelijker worden. „Een edelmoedig besluit", zo schrijft „Het Laatste Nieuws" (liberaal), het helpt een einde te maken aan net onbehagelijke ge voel dat men niet altijd de ver antwoordelijkheden in het beleid van het land duidelijk afgebakend ziet. Koning Leopold heeft een besluit genomen, dat aantoont hoezeer hij alle grond tot geruch ten over inmenging in staatsza ken in de toekomst wil wegne men. Het socialistische partij-orgaan „Le Peuple" heeft erop aangedrongen dat koning Leopold niet in het land zal Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Londen 10.62—10.62% New York 3.77%—3.77%, Montreal 3.93'Va—3.93 Parijs 76.97%—77 07%, Brussel 7.57% —7.58, Frankfort 90.30%—90.35%, Stockholm 72.95%—73.00%, Zürlch 87.42—87.47, Milaan 60.84%—60.89%, Kopenhagen 54.81—54.86, Oslo 53.02 —53.07, Wenen 14.58'/»—14.59%, An kara 3.76%—3.77%, Praag 52.84— 52.94, Lissabon 13.23%—13.251/». blijven. Het blad juichte het besluit van de ex-monarch om uit het palels te Laeken te trekken en elders te gaan wonen, toe, maar vond het niet ver genoeg gaan. „De ideale oplossing zou zijn die wel ke de zoon van koning George de vijfde van Engeland vond na afstand van de troon te hebben gedaan" al dus het blad. „Hij veranderde zelfs zijn naam tot hertog van Windsor en ging in vrijwillige ballingschap". de nieuwe broodbelegglng MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, Indlerl een Heinz 57 product niet voldoet. Het Engelse observatorium van Jod- rell Bank heeft geslaagde proeven geno men met het zenden van radioberichten en telefoongesprekken naar Amerika via de maan. De eerste boodschap van Jodrell Bank die bij deze proeven door het maanoppervlak werd teruggekaatst luiden: „Jodrell Bank aan luchtmacht centrum voor onderzoek Cambridge Mas sachusetts wij zullen op deze verbinding geen last hebben van vissersschepen". (Advertentie) AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Geen einde aan hausse 6 me! 27 mei Nederland 1951 (3%) 95% Nederland 1948 (3%) 87 86% Nederland 1955 (3%) 87% Nederland 1947 (3%) 3 92% 92% Nederland 1937 3 89 A Dollarlening 1947 3 91% 91% Investeringscert. 3 97ft 973/4 Nederland 1962-64 3 98% 98% Ned. Indië 1937 3 95% 95% 6 pet. Woningbouwlening '57 111% 111% Nat. Handelsbank 153% 152 Ned. Handelmij. 225% 226 Alg. Kunstzijde Unie 324 335% Berghs' en Jurgens 293 286 Calvé-Delft 590 591 Hoogovens n.r. 505 510 Ned- Kabelfabrlek 421 425% Philips 656% 661% Unilever 567% 5727/8 Wilton-Feijenoord 210 212% Kon. Petroleum Mij. 167 166.50 Amsterdam Rubber 89% 89% Holland Amerika Lijn 156 158% Kon. Paketvaart 134% 134% Rotterdamse Lloyd 141 142 Scheepvaart Unie 135% 137% Stv. Mij. Nederland 142% 143% Ver. H.V.A. Mij. N.V. 143% 146% Dell Mij. 160.25 162.40 Bank van Ned. gem. 4% 98% Van Berkels Patent 277 280 Centrale Suiker 280 282 Kon. Mij. De Schelde N.B. 246 245 Intern. Nickel 92% 91% American Motors 37 36% Anaconda 66& 66% Bethlehem Steel 51% 51% General Motors 50% 61 Kennecott 112% 112% New York Central 28% 27% Pennsylvania 17A 17 Republic Steel 73 74 Shell Oil Comp. 86% 85% Tide Water 28% 27% U.S. Steel 95 94% Nat. Can. Corp. 10H PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 88 87% Breda 1954 82% 83 Eindhoven 1954 82 Enschede 1954 84 Den Haag 1957 i Den Haag 1952 II Rotterdam 1952 I Rotterdam 1952 IJ Rotterdam 1957 Utrecht 1952 Amsterdam 1956 1 Amsterdam 1956 II Amsterdam 1956 III Amsterdam '33 (C en A.) Dordrecht 1956 Alkmaar 1956 92 - 94% 92% - 90% 91% 97'/» 91% 91% 82% 83 95% 95% 95 Va 95% 98 98 Vt 82% 82A 82% 82% A.N.P.-C.B.S. BEURSINDICES. 25-5 26-5 27-5 Intern, concerns 423.90 426.77 42964 Industrie 212.69 214.14 216.81 Scheepvaart 149.39 150-05 151.57 Banken 165.80 166.13 16596 Indon. fondsen 122.96 123.23 124.66 Algemeen 291.48 293.29 295.57 DEURSOVERZICHT. Aan de hausse-stemming ter beurze schijnt geen einde te kunnen komen. De internationale waarden waren woensdag middag bij actieve handel wederom aan de vaste tot willige kant. De hausse tendentie voor A.K.U.'s zat er gisteren goed ln. Na een opening op 335 werd spoedig 337% gedaan, tegen dinsdag als slotprijs 324. Deze hoek eiste woensdag middag de grootste belangstelling voor (Advertentie) Help U zelf en Uw tafelburen uit de (zuur)brand. Hond altijd Reiwies bij de hand... Dan kan overtollig" maagzuur U niet deren. Die één of twee tabletten do ven uw pijn bij voorbaat, als er eens iets verkeerd valt. Gemakkelijk in te nemen die Rennies - onopvallend - één voor één hygiënisch verpakt. En nog lekker van smaak bovendien... 1182. Ueabaya, de Indiaan, knarste met zijn sterke tan den, bij de herinnering aan wat zijn stamgenoten had den moeten doormaken. „Wij begrepen er eerst niet veel van, wat onze mannen daar aldoor in grote man den op hun hoofden uit de grotten sjouwden, maar toen zagen wij dat het een soort geel poeder was, zoals dat in grote hoeveelheden in het binnenste van de berg aangetroffen wordt. Het is mij ook nu nog een raadsel, wat de vreemdelingen met die waardeloze rommel uit voerden. In ieder geval moesten de arme slaven ge stadig doorwerken en van vroeg tot laat die manden- vol naar de grote hemel- schepen dragen. Wij zijn een jachtvolk, geen arbei ders, maar als er iemand was, die niet flink genoeg doorliep, stond de grote beul Oban, zoals hij heette, onmiddellijk klaar met zijn wrede zweep." zich op en de stukken werden, hoofdza kelijk voor Duitse rekening, grif uit de markt genomen. De handel bleef gedu rende de gehele beursduur vrij leven dig. De beroepshandel liet zich niet on betuigd en trachtte een graantje mee te pikken. Daarnaast waren er kooporders van de zijde van het publiek voor de rayon-aandelen. De vaste stemming voor de Philipsaandelen bleef ook woensdag gehandhaafd. Op circa 664 werd gehan deld terwijl de stockdividenden op f 331 ln andere handen overgingen. Bij elkaar maakt dit ongeveer voor de aan delen 700 pet. uit- De slotkoers van dins dag bedroeg 656% zodat de koerswinst voor woensdag op circa 6 7 punten ge steld kan worden De stockdividenden noteerden dinsdag f 327.50. De grootste belangstelling voor de Phlllps-aandelen kwam van Zwitserland. Unilevers Heten zich woensdag niet onbetuigd en stegen van 572% tot 575, tegen dinsdag 567% Met Kon. Olies wil het nog steeds niet vlot ten. De hoofdmarkt van deze aandelen ligt ln Wallstreet en de tendentie aldaar is voor deze papieren niet bepaald om over naar huis te schrijven. Zolang dit aanhoudt Is er van een hausse-stemming in aandelen Kon Ólie op het Damrak geen sprake. Woensdagmiddag werd op circa f 165,20 gehandeld. Het koersver lies bedroeg derhalve circa een halve gulden. De stemming voor de K.L.M.-pa- pleren was ongeanimered. Scheepvaarten Iets beter gedisponeerd. Van de cultures waren H.V.A.'s en Deli's aan de vaste kant op locale vraag. De drukte ln de staatsfondsenhoek neemt zolangzamerhand af. Over het algemeen was de stemming ln deze sector prijshou dend tot vast. Ook ln de locale afdelin gen hadden de kooporders de overhand waardoor wederom hogere koersen tot stand kwamen. De bier-aandelen werden opnieuw 10 tot 15 punten hoger geadvi seerd. Zware industrieën eveneens ho ger. Prolongatie 3 procent. LEZERS SCHRIJVEN Muurkanker en verzilte lucht In uw blad van 22 dezer staat een ingezonden stuk: wel of niet in zout water. U schrijft in de noot van de redactie dat de muren van de kerk te Serooskerke aangetast zijn door z.g. murkanker en dat dit zou zijn ontstaan door de invloed van verzilte lucht. Ik wil U er op wijzen, dat muuruit slag of z.g. muurkanker niet ontstaat door Verzilte lucht. In de mortel (des tijds kalk en tras waarschijnlijk) zijn zouten aanwezig (glauberzout), die door indringend water (regen) aan de mortel worden onttrokken, het water verdampt aan de opervlakte en het zout zet zich af als uitslag. Deze voortdurende uitslag houdt eerst op, als de speci verteerd is en dientenge volge het metselwerk is verwoest. Dit verwordingsproces gaat zeer langzaam en dikwijls gepaard met afschilferen van de steen. In deze mortel zie ik de oorzaak van muurkanker en niet door beïnvloeding van verzilte Jucht. Er zijn veel ge bouwen met muurkanker die niet in zilte lucht staan. Indien dus een dampdichte laag het indringen van vocht verhinderd^ kan dit verwordingsproces vertraagd worden. Middelburg. C. v. d. HARST, Pr. Beatrixstraat 27. (Advertentie) Grote gevoeligheid. Prachtige gradaties. Evenwichtig beeld. Elke foto 'n meesterschot! FEUILLETON DOOR P. G. WODEHOUSE. 26 komt het vrouwelijk temperament in al zijn geledingen re bevatten. Hij kon er maar niet inkomen, dat een meisje liever baar geluk op het spel zou zetten dan haar haai te verloo chenen. „Onzin! Het was alleen maar een voorwendsel". „Wat bedoel je?" „Die geschiedenis met die haai. Ze wou me kwijt en ze nam het eerste het beste excuus te baat". „Nee, nee". „Ik zeg je van wel". „Maar waarom zou ze in 's hemels naam van je af willen?" „Precies. Dat vraag ik me ook af. En hier is het antwoord: omdat ze van iemand anders noudt. Dat ligt er dik bovenop. Er is geen andere op lossing mogelijk. Ze gaat naar Can nes, weg van mij en ze komt terug en kan me niet meer zien. Klaarblij kelijk heeft ze haar gevoelens over geplant op een of ander serpent daar, gedurende die twee maanden". „Nee nee". „Blijf toch niet zaniken van „Nee, nee". Dat moet wel. Nou zal ik je een ding vertellen en dat kun je als offi cieel stuk beschouwen. Als ik ooit die slijmerige smerige adder onder het gras ontdek, dan kan hij beter de no dige afspraken maken met zijn lie velingshospitaal, omdat ik erg ruw met hem zal omgaan. Ik ben van plan, als en wanneer ik hem vind, hem bij zijn vieze nek te pakken, hem heen en weer te schudden tot hij schuimbekt, hem dan binnenste buiten te keren en hem dan zich zelf te laten doorslikken". Onder het uitstoten van deze woor den ging hij er vandoor en nadat ik hem twee minuten de gelegenheid En nu komt het, waar ik op aan dring. Geloof je werkelijk dat een klein onenigheidje over haaien, een meisje, dat werkelijk houdt van een man, ertoe kan brengen om hem de laan uit te sturen?" „Zeker geloof ik dat". Jammer dat hij dat nou niet inzag. Maar die goeie ouwe Tuppy was nu eenmaal niet zo fijnbesnaard. Het is een van die ruige voetballende knul len die de fijnere gevoeligheden, zo als Jeeves dat noemt, missen. Prima om een doelpunt te maken of over het gezicht van een tegenstander te galopperen met voetbalschoenen aan, maar niet zo best als het er op aan had gegeven om weg te komen, stond ik op en ging naar de salon. Aange zien het mij opgevallen was dat vrouwen daar altijd gaan zitten na het diner, dacht ik Angela daar aan .te treffen. Het was mijn bedoeling om eens een woordje met haar te spreken. Zoals gezegd had ik weinig vertrou wen in Tuppy's theorie dat de een of andere vreemde vogel haar hart had gestolen in Cannes, want ik be schouwde dat als het gezemel van een beroofde. Natuurlijk was het de haai en niets dan de haai die deze jonge liefdesdroom tijdelijk had ver stoord en ik was er van overtuigd dat een paar woorden met mijn nicht op de juiste tijd en de juiste plaats alles weer in het reine zouden bren gen. Want, werkelijk, ik vond het ongelo felijk dat een meisje met haar na tuurlijke lieflijkheid en teerhartig heid niet geroerd zou zijn door wat ze vanavond aan het diner gezien had. Zelfs Seppings, tante Dahlia's butler, een koude, ongevoelige man, had van verbazing gegaapt en was bijna flauwgevallen toen Tuppy die nonnettes de poulct Agnes Sorel ter zijde geschoven had, terwijl de lakei die de aardappelen opschepte, staar de alsof hij een visioeen had gekre gen. Ik wilde er werkelijk niet aan, dat zo'n aardig meisje als Angela de betekenis van dit feit zou zijn ont- taan. Ik verwachtte dan ook stellig at ze in de salon te vinden zou zijn met hevig bloedend hart, rijp voor 'n onmiddellijke verzoening. In de salon echter, zag ik alleen tante Dahlia zitten. Het kwam me voor dat ze me nogal nijdig aankeek toen ik binnen haar gezichtsveld kwam, maar nadat ik Tuppy had gezien in zijn ellende, schreef ik dit toe aan het feit, dat ze, net als hij, een beetje leeg was. En je kunt niet van een lege tante ver wachten dat ze zich gedraagt als een volle tante. „O, ben jij het?" zei ze. Nou daar had ze gelijk in natuurlijk. „Waar is Angela?" vroeg ik. „Naar bed gegaan". „Nu al?" „Ze zei dat ze hoofdpijn had". „H'm". Ik was er niet zo zeker van of dit me aanstond of niet. Een meisje, dat een verloren liefde op sensationele wijze zijn voedsel ziet weigeren, gaat niet naar bed met hoofdpijn als de liefde haar hartje weer doorstraalt. Ze blijft in de buurt en werpt hem een vlugge berouwvolle blik toe van onder haar geloken oogleden en pro beert in het algemeen hem er toe te brengen om het uit te praten aan een ronde tafel, als hij de woorden maar kan vinden. Ja ik moet zeggen dat dat naar bed gaan me een beet je verontrustte. „Naar bed gegaan hè?" informeerde ik peinzend. „Waar had je haar voor nodig?" „Ik dacht dat ze misschien zin had een eindje om te lopen en te kletsen". „Ga je uit wandelen?" vroeg tante Dahlia plotseling belangstellend. „Waarheen?" „O, zomaar een eindje". „Dan zou ik wel eens willen weten of je iets voor me wilde doen". „En dat is?" „Het zal je niet veel tijd kosten. Je weet dat paadje dat van de schuur naar de moestuin leidt. Als je dat volgt kom je bij een vijver". „Klopt". „Nou, wil je dan een goed stevig stuk touw nemen en dat pad volgen tot je bij de vijver komt „Naar de vijver. Juist". en dan zoeken tot je een grote zware mooie steen vindt. Of een tamelijk grote baksteen, dat is ook goed". „Ik begrijp het ja" zei ik, maar dat was niet waar, want ik begreep er geen steek van. „Steen of baksteen. Ja. En dan?" „Dan" zei het familielid, „wil ik dat je als een goede Jongen dat touw aan die steen vastmaakt en het om je eigen nek bindt en in de vijver springt en jezelf verdrinkt. Over een paar dagen zal ik je dan laten op vissen en begraven, want ik wil op je graf dansen". Ik was meer dan ooit in de mist. En dat niet alleen maar ook gekwetst en gepikeerd. Ik herinner me een boek waarin een meisje „plotseling uit de kamer vluchtte, bang om de vreselijke dingen te zeggen die haar naar de lippen welden; vastbesloten dat ze geen dag langer in dit huis zou blijven om beledigd en verkeerd begrepen te worden" en ik voelde me Brecies eender. an herinnerde ik me dat ik er reke ning mee te houden had, dat deze vrouw slechts een lepel soep in haar binnenste had en ik hield de rauwe uitroep nog net in, die me naar de lippen steeg. „Waar" zei ik zachtjes, „slaat dat nou op Je schijnt boos te zijn op Bertram." „Boos!" „Klaarblijkelijk boos. Vanwaar deze slecht-verborgen wrook?" Er schoot een vlam uit haar ogen die mijn haren deed schroeien. „Wat was dat voor een idioot, ezel of zwakzinnige die mij tegen beter we ten in adviseerde om het zonder diner te stellen? Ik zou geweten kunnen hebben Ik zag dat ik de oorzaak van haar vreemde gemoedsstemming meteen goed beoordeeld had. „Het zit allemaal best tante Dahlia. Ik weet precies hoe je ie voelt. Een beetje leeg nietwaar? Maar dat gaat wel weer voorbij. Als ik jou was zou ik naar beneden sluipen en de bijkeu ken plunderen als de rest van het huishouden naar bed is. II? heb ge hoord dat er nog een aardige vlees pastei moet staan die de moeite van not bezichtigen waard is." (Wordt vervolgd.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 18