MICHELIN REGERINGSVERKLARING VAN KABINET-DE QUAY Extra accent gelegd op regeringsverantwoordelijkheid Huurverhoging en af schaffing melksubsidie Grote belangstelling voor nieuw kabinet SPOEDIG NOTA OVER LONEN EN ARBEIDSVOORWAARDEN 00K GEESTEWK WELZIJN VRAAGT GROTE AANDACHT WOENSDAG 27 MEI 1959. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 11 Aan het begin van de regeringsverklaring die prof. De Quay gisteren af legde ging hij uitvoerig na om welke redenen de Partij van de Arbeid geen zitting heeft in de nieuwe regering. De nu gekozen weg waarbij geen binding bestaat tussen de fracties geeft een extra accent aan de in ons staatsbestel geldende eigen verantwoordelijkheid van de regering voor het bepalen en het ten uitvoer leggen van het te voeren beleid alsmede aan de eigen verantwoordelijkheid van het parlement die tot uitdrukking komt in zijn medewetgevende taak en in de democratische controle op het rege ringsbeleid, aldus prof. De Quay. Het is de overtuiging van de regering, dat een essentiële voorwaarde voor een goede samenleving gelegen is in de eerbiediging en de bevordering van de vrijheid van de menselijk persoon en van diens persoonlijke en maat schappelijke verantwoordelijkheid, uiteraard onder erkenning van de eigen verantwoordelijkheid van de in het maatschappelijk verkeer optredende privaatrechtelijke en publiekrechtelijke instituties. Aldus moet naar het oordeel der rege ring in de samenleving aan zelfont plooiing in vrijheid een eerste plaats worden gegeven. Daartoe beoogt de regering in de eerste plaats bevorde ring van de maatschappelijke en cul turele ontplooiing van de mens in de samenleving en van zijn aanpassing aan snel wisselende omstandigheden. Voorts ziet zij enerzijds als haar plicht voorwaarden te scheppen, die het de mens mogelijk maken door eigen inspanning in welvaart en wel zijn te leven, anderzijds zal de rege ring steeds die maatregelen nastreven, welke gericht zijn op de voorziening in de behoeften van maatschappelijk en economisch zwakkeren. Kleinkind van Boliviaanse ambassadeur in Paraquay ontvoerd Het kleinkind van de Boliviaanse ambassadeur in Paraguay, Lpis Ar- dus Daza, is uit de ambassade-woning ontvoerd, zo is gisteren in Asuncion vernomen. De politie van Paraguay zoekt met man en macht over het gehele land naar het kind, de 45 dagen oude Ma ria Berta, die zondag werd ontvoerd. Arduz Daza heeft zijn rege ring in La Paz telegrafisch verzocht de Boliviaanse grens scherp te doen bewaken daar' de ontvoerder wellicht zal pogen het kind uit Paraguay te smokkelen. Hij kon geen verklaring geven voor de ontvoering van Maria Berta en de politie onderzoekt thans de mogelijkheid van een politiek mo tief. Ruim 300 Boliviaanse politieke ballingen in Asuncio zijn onder ver hoor genomen. Oecumenische kunstmaand in november te Nijmegen In november zal in Nijmegen een oecumenische kunstmaand gehouden worden, waarin onder de naam „Voorhof" manifestaties op het ge bied van kerkelijke kunst, kerken bouw, liturgie en kerklied en kerke lijk spel in de geest van het Engelse „religious drama" gehouden zullen worden in samenwerking tussen de r.-k. kerk en de protestantse kerk te Nijmegen. Het initiatief tot deze kunstmaand is genomen door ds. Jan Wit van de Waalse gemeente en mgr. C. J. E. N. van Dijck, deken van Nijmegen. Met hen zitten voorts in de leiding dr. W. van der Grinten, r.-k. geestelijke, ds. F. H. Jansen, predikant van de Ne derlands hervormde gemeente te Ub- bcrgcnbcclc cn hoofdambtenaren van de gemeente Nijmegen. Het gemeentebestuur van Nijmegen heeft vorige week besloten de orga nisatie met 4000.subsidie te steu nen en voorts verlenen het ministerie van onderwijs, kunsten en weten schappen, het Prins Bernhardfonds en het Gelders Anjerfonds steun. Prins Philip spoot fotografen nat Beweerd wordt dat prins Philip oor zaak is geweest dat twee foto grafen een nat pak kregen. Het zou kunnen zijn dat geen opzet m het spel was, maar in elk geval grinnikte de echtgenoot van de Britse koningin. Koningin Elizabeth en de prins brachten een bezoek aan de bloe mententoonstelling van Chelsea en stopten bij de „tuin der toekomst". De fotografen Walter Lockeyear en Mark Seymour stapten op het gazon, om dichter bij het vorste lijk paar te komen. De prins, wiens gebrek aan liefde voor fo tografen bekend is, kreeg hen in de gaten. De prins begaf zich toen naar de plek waar werd uitgelegd hoe met knoppen de gehele uitrusting van de tuin bediend wordt inclu sief de verborgen watersproeiers. Getuigen zeiden later dat prins Philip verheugd op de knop druk te. Anderen zeiden dat hij „aan moedigde" dat iemand op de knop drukte. In elk geval werden de twee foto grafen .'oornat, toen een sproeier op de plek waar zij stonden begon te werken. Prins Philip gaf de stoot tot een daverend gelach, toen de fotografen de vlucht na men. Later liep de grinnikende prins langs de fotografen en sprak „ik hoop dat jullie niet al te nat zijn geworden. Het behoeft nauwelijks betoog dat een volgend uitgangspunt voor het re geringsbeleid de erkenning is van de ;rote betekenis van het gezin als kern Ier samenleving. Nadat de minister-president gespro ken had over de internationale ver houdingen zei prof. De Quay dat de verhouding tot Indonesië zorgen geeft. Do regering zal de ontwikkeling nauwgezet blijven volgen. Europa De totstandkoming van een Europese economische associatie het streven naar vrije handel tussen de zeventien Europese landen blijft de regering zien als een politieke en economische wenselijkheid en noodzakelijkheid. De regering wenst op positieve wijze in de Europese gemeenschappen aan een krachtiger Europa mee te bouwen. Zij is niet geheel gerust over het begrip van de verdragspartnrse voor de vita le en politieke belangen in elk der verdragslanden. Ten aanzien van Nederlands- Nieuw-Guinea zal het te voeren be leid er op gericht blijven, dat aan de bevolking van dit gebiedsdeel door toepassing van het beginsel van de zelfbeschikking de moge lijkheid wordt verzekerd haar toe komstige politieke status zelf te bepalen. Defensie Bij de bepaling van de defensie-uitga ven zal enerzijds rekening worden ge houden met de nieuwe plannen van de N.A.V.O., anderzijds nauw gelet wor den op de bedragen, die de met ons land vergelijkbare Navo-landen aan hun defensie uitgeven. In het bijzon der zal worden gelet op een doelma tige controle en een efficiënte be drijfsvoering. In verband met de steeds grotere gecompliceerdheid van de moderne wapenen en liet materieel, welke het steeds moeilijker maken deze te doen bedienen door personeel, dat slechts voor een normale dienst tijd onder de wapenen is, zal de mo gelijkheid van uitbreiding van het beroepspersoneel onderwerp van on. derzoek vormen. Daarbij zullen tevens de voordelen worden overwogen van verandering van de lichtingssterkte en/of verkor ting van de diensttijd zowel voor de betrokkenen als voor de nationale eco nomie. De regering acht het noodzake lijk, dat de behandeling van het reeds bij de Staten-Generaal ingediende wetsontwerp tot aanpassing van de dienstplichtwet aan de gewijzigde grondwet spoedig voortgang zal vin den. Als u snél rijdt Als u véél rijdt Voor normaal gebruik 2 profieltypen t of zonder binnenband met wit zijvlak of In zwart Méér KILOMETERS SOEPEL VEILIG RAADPLEEG UW HANDELAAR I MICHELIN Da Nederlandse kwaliteitsband gefabriceerd te 's-Hertogenbosch ADVIES OVER MINIMUM LOON GEVRAAGD Bevordering van persoonlijk bezit De regering zal, zo deelde prof. de Quay gisteren in de afgelegde rege ringsverklaring mee, binnenkort aan de Kamer een nota overleggen waarin het gehele complex van voorzieningen voor de lonen en de andere arbeids voorwaarden enerzijds en huren en consuinentensubsidies anderzijds is vervat. Onder bepaalde voorwaarden zal in de nabije toekomst bij het aangaan of verlengen van collectieve ar beidsovereenkomsten de mogelijk heid worden geopend voor een ge differentieerde verbetering van lo nen en andere arbeidsvoorwaarden op de grondslag van bedrijfstaks- gewijs en ondernemingsgewijs overleg. Óp korte termijn zal overleg worden gepleegd met het georganiseerde be drijfsleven. Aan de S.E.R. zal advies worden gevraagd of het wenselijk en mogelijk is een wettelijke regeling van het minimumloon vast te stellen. De moeilijkheden, die zullen ontstaan voor hen, die niet werkzaam zijn in het bedrijfsleven hebben de aandacht. Op korte termijn zal de regering on derzoeken in hoeverre de toe- en bij slagen op de invaliditeits- en ongeval lenrenten van de beneden 65-jarigen dienen te worden verhoogd. Op grond van sociale en ook van eco nomische motieven rekent het kabinet zich tot taak, mede door het bevorde ren van daarop gerichte specifieke maatregelen, er krachtig toe bij te dragen, dat brede lagen van ons volk werknemers en zelfstandigen zich duurzaam persoonlijk bezit kun nen verwerven. Zo wordt onder meer gedacht aan de bevordering van winstuitkeringen aan werknemers, gepremieerde spaarregelingen, eigen woningbezit en effectenbezit. In het belang van de bevordering van het maatschappelijk zelf-doen en van een zo intensief mogelijke samenwer king tussen werkgevers en werkne mers zal de regering het beleid voort zetten, dat is gericht op een verdere ontplooiing van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. Landbouw Een ernstige bezinning op het te voe ren garantiebeleid voor de landbouw achtte de regering noodzakelijk. Ver laging der daarmede voor de overheid jaarlijks verbonden kosten is geboden. Hierbij moet met name worden ge dacht aan het producentensubsidie op melk. Het te voeren landbouwbeleid zal overeenkomstig het terzake ge stelde in het advies van de sociaal- economische raad gericht is op: 1. het bevorderen van een zodanige nettobijdrage van de agrarische sector, dat het nationale produkt door een zo gunstig mogelijke aan wending van de beschikbare pro- duktieve krachten zo groot moge lijk wordt; 2. het bevorderen van een redelijk bestaan in de agrarische sector. Voor die gebieden, waar de groei der werkgelegenheid achterblijft, zal een regionaal welvaarts- en welzijnsbeleid worden gevoerd, waarbij het accent valt op het regionale industrialisatie beleid, doch waarbij tevens de ontwik keling van andere welvaartsbronnen, waaronder het toerisme, voor bepaal de gebieden zal worden nagestreefd. De verkeersgeografische ontsluiting der gebieden dient ir. verband daar mede krachtig te worden bevorderd. Maatregelen worden voorts onder ogen gezien ter verbetering van de produktievoorwaarden van agrarische bedrijven. Tenslotte zal de uitvoering van het Deltaplan en de Zuiderzee werken voortgang blijven vinden. Middenbedrijf In het gehele regeringsbeleid zal grote aandacht geschonken blijven worden aan de positie van het mid den. en kleinbedrijf. Met het oog daarop zal het tot dusver gevoerde algemene en specifieke midden- standsbeleid op krachtige wijze worden voortgezet. Maatregelen tot compensatie De belastingdruk is in Nederland wel zeer zwaar geworden. Niettemin is verlichting slechts mogelijk, indien een voorzover de groei van het na tionaal inkomen de toeneming van de omvang van het staatsbudget over treft. Op dit doel zal het heleid der regering mede zijn* gericht. In een zodanig fiscaal beleid zal prio riteit moeten «orden gegeven ener zijds aan verlaging van de belasting druk düax, Waar deze onevenredig hoog moet worden geacht (als een zeer sprekend voorbeeld van laatst bedoelde situatie ziet de regering het thans bestaande belastingtarief voor ongehuwden), anderzijds aan structuurveranderingen in de belas tin gwetgeving, teneinde knelpunten voor de economische groei weg te ne men. De regering zal ernaar streven om te geraken tot een uitbreiding van de woningvoorziening en -exploitatie door het particulier initatief, ook op het gebied van arbeiderswoningen en goedkope middenstandwoningen; de mogelijkheid tot grotere zelfstandig heid en taakverruiming der woning bouwverenigingen wordt nader on derzocht. Érnstig zal worden ge streefd naar bespoediging van het herstel van een evenwichtige woning markt; in dit verband wenst de rege ring een geleidelijke liberalisatie op het stuk van het houwen, de ves tiging en het verhuren liberalisa tie, hetzij streeksgewijze, hetzij van bepaalde huurklassen te bevorderen, teneinde op deze wijze tot de terug keer van meer normale verhoudingen in de woonsector te geraken. Onder meer ter gedeeltelijke over brugging van de nog bestaande af stand tussen de alsdan te verwach ten kostprijshuren en de thans gel dende huren acht de regering het tot standkomen van een huurverhoging geboden. De zojuist met het cog op het be reiken van een evenwichtige markt aangekondigde verhoging der huren heeft tevens belangrij ke betekenis voor de finaeiering van de overheidshuishouding; de drukkende subsidielast met be trekking tot de woningbouw kan daardoor worden verlicht. Een verdere sanering van het over heidsbudget zal worden nagestreefd door afschaffing van bet consumen tensubsidie op melk. De in het algemeen belang noodzake lijke huurverhoging en de te treffen maatregel op het stuk van het con sumentensubsidie zullen tot een stij ging van de kosten van levensonder houd leiden. De regering zal, onver minderd haar standpunt ten aanzien van het systeem van loonvorming, in verband daarmede compensatiemaat regelen bevorderen. Aldus zal op een niet onbelangrijk deel van de door loonsverbetering beschikbare ruimte zoals in het voorgaande omschre ven beslag worden gelegd. Weduwenwet Een snelle invoering van de we duwen- en wezenwet zal worden be vorderd, waarvoor een spoedige in diening en behandeling van voorstel len tot nadere aanpassing van de ambtelijke pensioenen aan de sociale verzekeringswetten noodzakelijk is. Een onderzoek naar de herziening van het ondernemingsrecht zal wor den ingesteld. Een definitieve regeling van de kwes tie-voetbalpool zal worden nage streefd na herziening der loterijwet en bij de voortzetting van de parle mentaire behandeling van de algeme ne kinderbijslagwet zullen de gerezen bezwaren zorgvuldig worden over wogen. Meer nog dan de materiële welvaart is voor geheel ons volk het geestelijk welzijn van betekenis, aldus prof. De Quay in zijn regeringsverklaring. De zorg voor het algemeen belang brengt mede, dat de overheid ook daarbij een eigen taak heeft. Voor de ver schillende takken van onderwijs zul len A oldoende bekwame docenten be schikbaar moeten zijn. De regering zal dit met kracht be\-orderen. Ook dient een betere aanpassing van het ouderwijs aan de verschillende capa citeiten der leerlingen te worden be- vorderd. Daartoe zal het wetsontwerp op het voortgezet onderwijs een belangrijke bijdrage kunnen leveren. Daarnaast zal de bouw van scholen, met name voor het voortgezet onderwijs, zoveel mogelijk worden versneld. Ook de herziening van de hoger-onderwijs- wet acht de regering Aran groot be lang. In het hiertoe strekkend ont werp zal worden opgenomen een ver hoging A*an een subsidiepercentage voor de bijzondere universiteiten en hogescholen en voorts de subsidiëring op dezelfde voet van de gemeentelij ke uniA'ersiteit van Amsterdam. De regering overweegt voorts een verdere spreiding van instellingen van hoger onderwijs. De dreigende vertechnisering en de toenemende vrije tijd doen steeds duidelijker de waarde naar voren komen van de jeugdvorming, de volksontwikkeling en de sportbeoefening en tonen aan, dat overheidssteun aan de cultuur niet alleen terwflle van kunstenaars, maar omderwille van het gehele volk noodzakelijk is. In dit verband denkt de regering tevens aan de bevordering A'an ac tiviteiten op het terrein van de geestelijke volksgezondheid en van het maatschappelijk werk. De regering zal bevorderen, dat bij de grote inspanning, die ons volk moet leveren voor de verdediging van onze beschaving en voor zijn economische en sociale welvaart, ook aan de zojuist genoemde sec toren passende aandacht zal wor den besteed. Een krachtige aan pak A*an de onderscheiden vraag- De Tweede Kamer was geheel bezet bij de eerste openbare kennismaking A*an het kabinet, dat gisteren plaats vond. Ook de publieke en gereserveer de tribunes «-aren overvol. In de loges hadden onder andere plaatsgenomen de echtgenoten A-an enkele bewinds lieden, meATomv Kortenhorst, de vrouw van de Kamer-president, oud minister Algera, de Israëlische am bassadeur, vertegenwoordigers A'an de Indonesische ambassade en enige Eerste Kamerleden. In de Kamer zelf zaten nu verschillende oud-ministers, die kortgeleden nog op het gestoelte der ere troonden. Reeds bij aankomst aan het Kamer gebouw mochten de bewindslieden zich in een grote belangstelling A'er- heugen. Veel Hagenaars hadden zich daar nl. opgesteld om hen te zien bin nentreden. De enige minister die ont brak was mr. Cals van onderwijs, kunsten en wetenschappen, die in Straatsburg vertoefde. Nadat enkele formaliteiten waren vervuld en negen nieuwe leden waren geïnstalleerd, te weten dé dames me vrouw Kuiper-Struyk (vvd), mej. Kok (kvp) en mej. Knol (kvp) en de heren Korteweg (vvd), Roolvink (kvp), Assmann (kvp),' Schuyt (kvp), Aan- tjes (ar) en van Nierop (ar) las de minister-president prof. De Quay on der Interesse en stille aandacht van alle aanwezigen de lange regerings verklaring voor. Hij deed het rustig, soms nadrukkelijk en in het algemeen op een toon, waaruit duidelijk het ge voel van verantwoordelijkheid sprak, waarmee het kabinet zijn werkzaam heden is aangevangen. Het debat over de regeringsverkla ring begint hedenmiddag. Deze beraadslagingen zullen niet door de radio worden uitgezonden. Na het voorlezen van de rege ringsverklaring dat precies 55 mi nuten duurde, deelde de voorzitter mee, dat bij het debat de spreek tijd niet zal worden gerantsoe neerd. Onj tien minuten voor half drie was deze eerste vergadering waarin het nieuwe kabinet» in.de openbaarheid trad, afgelopen. stukken, verband houdende met de ontwikkeling der atoomweten schappen, acht de regering gebo den. De bescherming van de be volking tegen de gevaren A'an ra dio-actieve straling vraagt daarbij bijzondere aandacht. Radio-activiteit in W.-Duitsland geconstateerd. Bij proeven die in januari «'erden genomen, heeft men geconstateerd dat de concentratie radio-actiA-iteit in het drinkwater in West-Duitsland 60 maal het maximum was dat door de Euratom voor drinkwater toelaatbaar wordt geacht, zo is in een officieel verslag meegedeeld. De concentratie radio-activiteit in het water van de Rijn, dat in de West- duitse steden als drinkwater wordt gebruikt, bleek ruim 1% maal het maximum te zijn dat door het Euro pese atoombureau is vastgesteld. Het verslag, dat gepubliceerd is door het ministerie voor atoomzaken, wijst er echter op dat de normale „ver werking" van Rijnwater tot drink water het water voldoende ontsmet om het voor consumptie geschikt te maken. Van officiële zijde is meegedeeld, dat het resultaat van het onderzoek „niet gedramatiseerd" moet worden. Men heeft dan ook geen waarschuwing ge geven aan de mensen, die regenwater plegen te drinken. Deens schip Olaf Sven vergaan De kustwacht van Puerto Rico heeft maandag een bericht opgevangen, dat het Duitse vrachtschip Horncap acht tien Deense zeelieden uit een redding boot heeft opgepikt, afkomstig A'an de Olaf SA-en. Volgens het bericht waren dit alle op varenden van de Olaf Sven. De Horn cap is nu op weg naar Curagao. Toenemende misdadigheid in de Verenigde Staten. „Het aantal misdaden in de Verenig de Staten is ontstellend cn kost het Amerikaanse A'olk ieder jaar 20 mil jard dollar (76 miljard gulden) om deze misdaden te bestrijden. Slechts onze nationale defensie is duurder", van justitie William Rogers, zondag Dit heeft de Amerikaanse minister in een brief aan vice-president Nixon en de voorzitters van de senaat en het huis van afgevaardigden meege deeld. De jaarlijkse toename van het aan tal misdaden dat in de Verenigde Staten wordt begaan, is vier maal zo groot als de toename van de be- volking aldus Rogers. Hij drong er op aan nieuwe wetten uit te vaardi gen om de toenemende misdadigheid te bestrijden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7