Mr de Graaff: Mogelijkheden tot inkomensvérbetering zijn beperkt DE KERKEN maatschappij VRIJERE LOONVORMING MAG GEEN STRUIKELBLOK ZIJN VIER MAANDEN GEËIST VOOR TE LAGE BELASTINGAANGIFTE Zending in West-Afrika Islam-specialisten om Priester arbeiders-probleem is nog steeds actueel „Ik word hoe langer hoe meer de dominee van oma" Vier middelen die betrouwbaarzijni €StefariRe4 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 27 MEI 1959. WAARSCHUWEND WERKGEVERSGELUID De voorzitter van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, mr. F. H. A. de Graaff, heeft gistermiddag in een besloten ledenvergadering van dat verbond te Hilversum gewaarschuwd, dat de mogelijkheden tot in komensverbetering beperkt zijn. Via een niet in de juiste banen geleide vrijere loonpolitiek zouden wij snel bij een nieuwe fase van overbeste- ding kunnen belanden". Nu de directe verantwoordelijkheid voor het te volgen beleid meer dan de laatste jaren het geval is geweest komt te liggen bij de werkgevers en •werknemers in bedrijfstakken en ondernemingen, zag hij het als de taak van het verbond de samenwerking tussen de maatschappelijke organi saties krachtig te blijven steunen. Het kwam hem voor dat in de eerst komende jaren in de organisatorische betrekkingen tussen werkgevers en werknemers genoeg goede wil en mo- Selijkheden aanwezig zullen blijven, ie positieve gemeenschappelijke ar beid mogelijk zullen maken. „Daar bij hoeft in het vinden van een aan vaardbare methode voor een vrijere loonvorming naar mijn mening geen onoverkomelijk struikelblok te zijn gelegen". Qua systeem wees hij een algemene uniforme loonsverhoging af. De regering heeft thans het besluit genomen de verwerking van de huurbijslag reeds in het kader van een gedifferentieerd loonbeleid te doen plaatsvinden en het overleg met het georganiseerde bedrijfsle ven over de concretisering van de hierbij in acht te nemen voorwaar den op zeer korte termijn te doen geschieden. „Wij verklaren ons bereid aan dit overleg een constructieve bijdrage te leveren en. hoewel wij het juis ter hadden gevonden indien eerst meer zekerheid was verkregen over de verdere lastenverzwaringen na 1 april 1960, komt het mij voor dat de door de regering aangegeven weg ook door ons verbond kan worden gevolgd". De voorzitter van het C.S.W.V. wees er verder op „dat wij bij het door ons voorgestane beleid 'voor de periode van 1 januari 1959 tot en met 1 april 1960 in feite reeds moeten rekenen, meegeteld incidentele loonsverhogin gen ad 2.5 procent en verhogingen van enkele sociale verzekeringspre mies, op een gemiddelde loonsverho- rng in de orde van grootte van circa 4 procent a 6.9 procent en een pre mieverhoging met ongeveer een half procent tot driekwart procent. Deze 6.4 k 6.9 procent omvat dus niet de kosten van de bestaande huurbijslag, wél de 2.5 a 3 procent kosten van de nieuwe huurbijslag. Dit geldt dus voor de periode van 1 januari 1959 tot en met 1 april 1960. Voor de beide volle jaren 1959 en 1960 tezamen wordt in het advies van De Amerikaanse filmster Millie Per kins, die de hoofdrol speelt in de film ,Jlet dagboek van Anne Frank" heeft een bezoek gébracht aan het geboortehuis van Anne Frank in Frankfort. In de gevelsteen rechtsbovenstaat: „In diesem Eause lebte Anne Frank geb 12-6-1929 in Frankfurt A-Main. Sie starb als Opfer der national-so- xialistischen Verfolgimg 19J/5 in Kz- Lager Bergen-Belsen. Ihr Leben und Sterben una ere Verpflichtung die Frankfurter Jugend." de S.E.R. een stijging van het reële nationale inkomen per hoofd van de bevolking verwacht van niet meer dan zes procent. Hieruit vloeit voort dat een ont wikkeling die verder zou gaan dan de door ons voorgestane een infla- tionistische werking zou hebben. Ook zullen er bij enige verdere verruiming van het loonbeleid in 1960 nog maar weinig mogelijk heden zijn voor andere loonsver hogingen dan de incidentele. In de prognose voor 1960 in het advies van de S.E.R. komen deze reeds voor met drie procent. In feite zijn deze drie procent zelfs alleen ge motiveerd indien de reeds genoem de verwachte stijging van het reële nationale inkomen door een gunsti ger ontwikkeling in werkelijkheid zal worden overtroffen. Vertrouwen Mra. De Graaff deelde mee, het nieu we kabinet met vertrouwen zijn ar beid te hebben zien aanvangen. Hij had verder waardering voor de wijze waarop in het algemeen, in de jaren MR. F. H. A. DE GRAAFF sinds 1945, van regeringszijde samen werking met het bedrijfsleven is ge zocht. Hij noemde in ait verband de namen van oud-premier dr. Drees, oud-minister J. G. Suurhoff en oud staatssecretaris mr. dr. A. A. van Rhijn. „Gaarne treden wij als C.S.W.V. de nieuwe minister van sociale zaken en volksgezondheid mr. dr. Van Rooy met begrip voor diens positie tege moet. Ik heb het zeer gewaardeerd dat het mede door zijn toedoen is ge weest dat de afdeling volksgezond heid niet van zijn departement is los gemaakt en ik verbind hieraan de wens dat dit besluit van duurzame aard zal blijken te zijn". en de GEWETENSGELD KWAM TE LAAT Fiscus legde navordering van 65.000 plus boete van honderd procent op De officier van justitie heeft dins dagochtend ter zitting van de eco nomische politierechter te Amster dam, vier maanden gevangenisstraf, waarvan 2 voorwaardelijk, geëist te- f;en drie firmanten van een door ïen zelf opgebouwd bedrijf, die er kenden, dat zij in de jaren 1952 tot 1957 een te lage aangifte hadden in gediend voor de inkomstenbelasting. Medegedeeld werd, dat de fiscus hun thans over vier jaren ieder een na vordering van ongeveer 65.000 had gezonden plus als straf een boete van 100 procent, dus per persoon nog een 65.000. Bovendien werden ze nu strafrechtelijk vervolgd. Uitvoe rig liet de politierechter zich door een als getuige gehoorde inspecteur van 's rijks belastingen over navor deringen en boeten voorlichten. Er deed zich in deze zaak nog een ju ridische moeilijkheid voor. De wet schrijft namelijk voor, dat geen strafvervolging mag worden inge steld, als de belastingplichtige als nog een verbeterde aangifte inzendt voordat de belastingdienst de onjuis te of onvolledige aangifte op het spoor, is gekomen. De firmanten hadr den twee dagen, nadat een rijksac countant bij controle van hun b.oe- ken do aankoop van een partij ca caobonnen ontdekte, waarvan de ver koop in de boeken ontbrak, een verbe terde aangifte ingezonden en in de cember 1957 vrijwillig ieder 19.000 betaald als gewetensgeld over 1952. Een bedrag dat volgens hun advo caat nog hoger was dan wat aan wer kelijke inkomstenbelasting was ver schuldigd. De advocaat was van me ning, dat de officier van justitie met het uitbrengen van de dagvaar ding niet ontvankelijk moest worden verklaard, omdat nog tijdig een ver beterde aangifte was ingediend. De officier, geruggesteund door getuige, meende aat dé verbeterde aangifte te laat was gekomen daar de fiscus de onjuistheid reeds op het spoor was. De uitspraak volgt op 2 juni a.s. Politiemannen van bureau Linnaeusstraat gehuldigd Op het afdelingsbureau Linnaeus straat te Amsterdam heeft de procu reur-generaal, mr. H. R. de Zaaijer, maandagmiddag aan de agenten van politie G. van Hoogen en G. M. Vos- sevelde te Amsterdam een bijzondere tevredenheidsbetuiging uitgereikt van de minister van justitie wegens hun moedig, beheerst en doortastend optreden waardoor het hun onder ge vaarvolle omstandigheden is gelukt de vijf personen, die betrokken wa ren bij een op 9 mei 1959 gepleegde roofoverval op de houder van een postagentschap te Amsterdam, kort na het plegen van dit misdrijf aan te houden. De procureur-generaal hield daarbij een korte toespraak, waarin hij de politie van het genoemde bureau hul de bracht voor het in korte tijd tot klaarheid brengen van drie ernstigè en spectaculaire misdrijven. De offi cier van justitie, mr. W. P. Bakho ven, de hoofdcommissaris van poli tie H. J. van der Molen, commissaris W. T. G. A. Binnendijk en enige In specteurs waren bij deze plechtigheid tegenwoordig. Atoomspion Fuchs wil naar Oost-Duitsland gaan Atooraspion Klaus Fuchs zal uit En geland gedeporteerd worden, wan neer hij deze week de gevangenis van Wakefield verlaat en hij zal zich bij zijn 85-jarigo vader voegen in Leip zig, Oost-Duitsland, zo meldt de Dai ly Mail. Volgens de Daily Mail-repor ter Hugh McLeave, zal Fuchs de fei telijke datum van zijn deportatie de ze week vernemen. Maar die datum zal geheim blijven, opdat de 47-ja- rige geleerde Engeland rustig kan verlaten. Fuchs werd In 1950 tot 14 jaar gevangenisstraf veroordeeld, doch hij komt thans vrij wegens goed gedrag. De dochter van ex-president Harry Truman, Margaret Clifton Daniel, heeft het levenslicht geschonken aan een zoon. Het 1m haar tweede kind. Een dezer dagen had ds. P. J. Mac- kaay, secretaris van de Raad voor de Zending der Nederlands Her vormde Kerk, een onderhoud met ds. Pierre Benign us, de Franse zendingspredikant, die in opdracht van de internationale zendings raad een reis maakte door Wcst- Afrika. Het zendingswerk, dat in dit we relddeel op het punt staat te begin nen wordt internationaal aange vat, vandaar, dat ds. Benignus eveneens naar Kopenhagen, Bre men, Bazel en Londen is gereisd om te vertellen over de situatie in Afrika. Terwijl allerwege de Islam vanuit het noorden in West-Afri- ka opdringt, is er onder de wester se zendingsarbeiders daar slechts zeer weinig kennis van deze gods dienst. Ds. Benignus heeft intussen ervaren, dat zowel de Afrikaanse Kerken als de Europese en Ameri kaanse zendingsarbeiders gaarne een aantal zendelingen uit Europa willen ontvangen, die zich gedu rende hun studie in het Arabisch en in de theologie van de Islam hebben verdiept en die bereid zijn de mensen ginds als adviseurs ter zijde te staan. Aan de hervormde zending hier te lande is gevraagd ds. W. A. Bijle- feld al in augustus naar Oost-Ni- geria te zenden om daar de nodige kennis van taal en volk op te doen en zich dan het volgende jaar te vestigen in Midden-Nigeria, waar een groot centrum is van de Deen se tak van de Verenigde Soedan- zending. Nigeria, dat 1 oktober 1960 onafhankelijk zal worden (het is nu nog een Engelse kolo nie) is verreweg het belangrijkste land in dit gebied. Er leyen 38 mil joen mensen, van wie de helft reeds moslim is. Ds. Benignus deelde verder mee, dat voor het christelijk getuigenis in West-Afrika de medische zen ding thans uiterst belangrijk is. Gevraagd werd om zo mogelijk artsen en verpleegsters beschik baar te stellen. Daarbij wordt ge dacht aan pionierswerk in Kame roen. Tenslotte zijn „Islam-specia- listen" die als adviseur werkzaam Het probleem van de In volledige functie werkende Franse priester- arbeiders dat de publieke belang stelling vooral na het verbod van de Franse rooms-katholieke hiër archie in 1954 sterk bezighield, heeft, zo blijkt uit een enquête onder de roomse arbeldersmissle en de voormalige priester-arbei ders, zijn actualiteit nog niet ver loren. Met de resultaten van de enquête, die op verzoek van de aartsbis schop" van Parijs, mgr. Feltin, werd gehouden, bemoeide de Ka tholieke Actie onder de Arbeiders zich op haar landdagen in Issy- les-Moulineaux bij Parijs in het bijzonder. De overtuiging van achthonderd gedelegeerden, dat het optreden van priester-arbei ders in de fabrieken en bedrijven ook nu een missietaak van grote betekenis is, kwam tot uitdruk king in een resolutie. „We herinneren ons", zegt de re solutie, „het experiment van de priester-arbeiders en de diepe re ligieuze echo, die hun tegenwoor digheid In de bedrijven tot gevolg had wij herinneren ons hoe tal van deze priester-arbeiders door hun getuigenis in de Kerk het apostolaat van de actieve leken opnieuw sterkte we herinneren ons ook de redenen en de moeilijk heden, die de Kerk deed besluiten aan het experiment een einde te maken. Ondanks dat herhalen wij nu, dat in het kader van de doel stelling van de arbeidersmissie het inzetten van priester-arbeiders in volledige functie in de grote en kleine bedrijven het antwoord op een dringende missieroeping is. De hiërarchie moet de beslissing ne men. De Katholieke Actie onder de Arbeiders wacht vol hoop en vertrouwen op het moment, waar op in de ondernemingen, waarin de polsslag van de arbeidersklasse zo sterk is te voelen, naast haar eigen medewerkers ook priesters getuigenis kunnen afleggen van de authentieke werkelijkheid van de Kerk. Op mijn aanbellen doet een dreumes van een jaar of zes open. Ik vraag zo joviaal mogelijk: „Mag ik even naar oma?" Hij reageert niet, maar zijn moeder schiet toe. „Dag dominee, ik zal U even naar oma brengen". En dan tegen 't jochie: „Jan niet zo dicht bij de deur ga naar bin nen. dat is niets voor jou". Het knaapje verwijdert zich ge dwee en zijn mama brengt me bij groot moeder boven. De ou de vrouw is zwaar reumatisch en verlaat haar kamer zeer zel den, vertelt een do minee in het Evange lisch Luthers Week blad. Ik kan in 't gesprek niet helemaal op dreef komen. Dat zin netje van Jans moe der zit me dwars niet voor jou". Voor oma is de do minee echt een ple zierig tijdverdrijf. Haar dagen zijn ook zo lang en taai! Hij wordt charmant ont vangen zolang hij zijn kerkelijke atten ties tot oma beperkt. VoorJan heeft hij niets te betekenen. Trouwens voor Jans moeder evenmin. Oma heeft zes kinde ren, allen getrouwd. Zij zijn even dol op hun oude moeder als wars van pastorale benadering. Bij oma mag ik komen... hoe meer des te liever, „....niets voor jou Jan". Het leeuwen aandeel van mijn be zoekuren bestqed ik aan de oudere men sen. Als mijn ouder lingen dat horen, zul len ze zeggen: daar zit geen acquisitie in, dat brengt geen men sen in de kerk. Want de meeste ouderen zijn aan huis gebon den. niets voor jou, Jan". Zijn moeder bedoelde het niet kwaad. Maar als straks grootmoeder overleden zal zijn, krijg ik een gift voor het orgelfonds en dan is het contact verder verbroken. Kwam het maar een enkele keer voor! Maar dit ver schijnsel, de beper king van de functie van de dominee tot de ouderen, is vrij al gemeen. Ik word hoe langer hoe meer de dominee van oma. Tendens van ontkerste- ning bij Britse jeugd De baptisten zondagsscholen in Engeland hebben in net afgelopen jaar een teruggang van 21.000 kinderen moeten boeken door het verlies van zeer veel „teen agers." Ongeveer een vijfde van het verlies valt in het gebied van Londen, maar in op twee na alle graafschappen was er achteruit gang in bezoek aan de zondags scholen. Het lidmaatschap van vol wassenen is in de baptisten ge meenten eveneens met 1611 terug gelopen, waarbij een verdere te ruggang komt in Wales en Mon mouthshire met 1256 personen. In 1957 was het totaal van de over eenkomstige getallen een verlies van 758 leden. Russel Shearer, voorzitter van 't moderamen van de Free Church Federal Council, heeft in die kwa liteit een toespraak gehouden over de deugden en gebreken van de teen-agers. Hij karakteriseerde ze als jonge .mensen, die hun ogen goed open' hebben, geen ideaal en geen illusie koesteren en materia listisch en fatalistisch zijn. „Al deze jongelui lijken een we reld te bewonen, waarin het chris telijk geloof niet doordringt. Zij maken geen geheim van hun scepticisme ten aanzien van alles wat wij geloven en waar wij voor staan en wij lijken niet in staat te zijn werkelijk contact met hen te maken." Slechts echte liefde zou volgens dr. Shearer de weg kunnen banen naar deze jongens en meisjes. Zijn conclusie was. dat een kostbaar en veeleisend persoonlijk dienstbe toon de kern is van het soort even- gelisatie, dat de kerken zullen moeten bedrijven; geen enkele ge zindte beschikt over voldoende middelen om deze taak alleen te ondernemen. Overvallers op de bank van Maasland veroordeeld De rechtbank te Rotterdam heeft dinsdagochtend de drie mannen, die in de nacht van 18 op 14 februari een mislukte overval op de bank van Maasland gepleegd hebben, conform de eis veroordeeld. De 26-jarige varensgezel J. V. uit Leiden kreeg drie jaar gevangenis straf met aftrek; dc 35-jarige schoonmaker W. S. uit Den Haag kieeg twee en een half jaar gevan- genistraf met aftrek; de 44-jarige havenarbeider A. A. A. H. uit Den Haag, die in de auto had zitten wach ten, kreeg een jaar gevangenisstraf met aftrek. Amerikaan in West-Berljjn tot 3.5 jaar veroordeeld Een 34-jarige Amerikaan, William Hery Starr, ond-lid van de commu nistische partij in New Jersy, is maandag in West-Berlijn veroordeeld tot drie en een half jaar eevangenis- straf wegens het ontvoeren van een Westberlijner naar Oost-Duitsland en het onderhouden van verraderlijke betrekkingen met de communisten. "I IS wfÈR BIIJBEN-WEER.! ZJg&e" plastlo Jasjes v.o. 3.0° Twee en een half jaar voor ontwerper van sportwagen De rechtbank in Den Haag heeft dinsdagochtend de 32-jarige autohan delaar J. van B. uit Voorburg, de ontwerper van de „Citerla" sportwa gen, veroordeeld tot een gevangenis straf van twee en een half jaar met aftrek, omdat de man valsheid in ge schrifte had gepleegd ten nadele van de Zuidhollandse Bank N.V. Hij had namelijk valse wisselbrieven ter waarde van 450.000 bij deze bank in disconto gegeven. De officier van justitie had veertien dagen geleden drie jaar gevangenis straf gevorderd. Huiseigenaars namen sleutelgeld aan B. en W. van Amsterdam hebben een aantal eigenaars en makelaars van huizen in Amsterdam nitgesloten van het recht bij het Centraal bureau voor huisvesting een voordracht In te dienen voor een z.g. keuzewoning of vrije woning, omdat deze zich heb ben schuldig gemaakt aan het vragen van sleutelgeld. Dit besluit hebben B. en W. genomen op grond van een aan hen uitge bracht report van de sleutelgeldcom- missie, die het college indertijd heeft ingesteld met het doel het college te adviseren over uitsluiting, wanneer in bepaalde gevallen sleutelgeld wordt gevraagd. Ingenieur uit Reeuwijk van belediging vrijgesproken De 68-jarige ir. G. J. J. V. uit Reeu wijk Is dinsdagmorgen door de recht bank te Rotterdam vrijgesproken. De rechtbank achtte niet bewezen, dat hij een meisje had beledigd. Zij had op een in het weekblad „Haagse Post" gepubliceerde foto van de opening van een tentoonstel ling in Den Haag gestaan. Naar de rubriek „Het vrije woord" van dit blad, schroef Je heer V. een brief, waarin hij kritiek op het uiter lijk van het meisje uitoefende. Deze brief werd geplaatst. De els was 40 boete of twintig dagen. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkear en doon wonderen I De vier geneesmiddelen van Chefarlne „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Ze hebben hun volkomen betrouwbaarheid wel zeer afdoende be* wezen. Stuk voor stuk hebben zij mil* lioenen mensen baat gebracht. Tezamen in één tablet verenigd werken zij nög beter en helpen vaak waar andere middelen falen. Chefarine „4" is een middel tegen pijnen en griep, dat Uw vertrouwen inderdaad waard is. ,f ïigen pijnm «n gri«p. Geithllt »o«r dt gt«o«ligiU mug, «int die woidl beschtimd dooi hit btiUnddnl (iwlirox. Strooiselroof in Veluwse bossen (Van een correspondent.) De laatste tijd wordt in de bossen rondom Apeldoorn op massale wijze zogenaamd „strooiselroof" gepleegd. In de bossen tussen de Arnhemseweg, de Loenenseweg en de Groenendaalse- weg, In hoofdzaak op kleine bezit tingen. worden grote vrachtwagens reslgnaleerd, die door arbeiders wor- ien opgeladen met enorme hoeveel heden mos en strooisel. Van officiële zijde heeft men zelfs de indruk, dat de vrachten naar Bel gië gaan om daar duur te worden verkocht als meststof voor kweke rijen en champignontuinen. Vele ei genaars van kleine bospercelen, die waarschijnlijk in hun onwetendheid toestemming tot het weghalen van mos en strooisel geven, beseffen niet welk een grote schade wordt toege bracht aan de bossen. Het strooisel, dat nu in vrachtwagens vol wordt af- Sevoerd, ia voor de bosbouw name- jk een onvervangbare meststof Af voering betekent dalende houtproduk- tie en roofbouw.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 6