LEXI VRAAGT EXCUUS Mei rond de Zwaakse Weel tussen bloemen en zoemende insecten TWEE BELGEN „VERGATEN" BIJ DOUANE GELD AAN TE GEVEN TOESTEMMING VERLEEND VOOR BOUW CHR. KLEUTERSCHOOL „IN LOVE AND WAR", ANALYSE VAN S0LDATENLIEF EN -LEED C WOENSDAG 27 MEI 1959. PROVINCIALE ZEEUWBE COURANT 6 ECONOMISCHE POLITIERECHTER Twee vrij jeugdige inwoners van het Belgische Maldegem, de vlasbe werker A. R. C. en de 19-jarige bakker H. E. van H. zijn dinsdagochtend voor dc economische politierechter te Middelburg, mr. P. van Empel, bin nen het half uur enkele duizenden guldens armer geworden. Beiden had den namelijk in strijd met het deviezenbesluit vanuit België een bedrag van enkele duizenden gulden en francs in Nederland willen invoeren. Dank zij de oplettendheid van de douane-beambten was dit echter niet gelukt. Conform de eis veroordeelde de politierechter beiden tot een formele boete van 1 subs. 1 dag en verbeurdverklaring van het in beslag genomen geld. Enkele duizenden guldens in beslag genomen Over de herkomst van dit geld be stond naar de mening van mr. Van Empel en de officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop dan ook geen twijfel: smokkel. Volgens het proces-verbaal oefenden beide verdachten naast hun dagelijkse werkzaamheden het minder eerzame, maar waarschijnlijk beter betalende, nevenberoep van smokkelaar uit. De vlasbewerker was op elf februari op een voor hem heel ongelukkige manier tegen de lamp gelopen. Na het middernachtelijk uur was hij bij de grenspost Eede met een kennis, een goede bekende van de douane, in een auto aangehouden voor passen- controle. De vlasbewerker had dit langrijke boekje niet bij zich. Toen hij in zijn portefeuille zocht naar an dere identiteitspapieren viel het de beambte op, dat hij veel geld bij zich had. Op een vraag van de commies hoe veel dit wel was, overhandigde C. zijn Eortefeuille met de woorden: „Tel et maar". Bij elkaar was het onge veer 285 aan Nederlands geld en 5190 Belgische francs. Volgens de officier van justitie had de vlasbewerker dit geld moeten aan geven. Hierbij had verdachte rekening moeten houden met het feit, dat het douanekantoor waar dit moet gebeuren alleen overdag geopend is. Hij eiste dan ook een boete van 1 en verbeurdverklaring van het geld. „Wanneer men zich op dergelijke uren en in dergelijk gezelschap bij de grens ophoudt, kan men beter zor- f;en, dat de douane er geen spelc ussen krijgt", zo merkte mr. Var Empel in zijn vonnis op. De jeugdige bakker had meer last veroorzaakt. Toen de douanebeamb ten hem op 8 februari bij de grens post verzochten even te wachten ging hij aan de haal. Hij kwam echter niet ver, want na een achtervolging E akten de douaniers hem toch in zijn raag. Bij visitatie kwam een bedrag van 3000 en 10.000 Belgische francs te voorschijn. Hiervoor had de bakker naar zijn zeggen een auto willen ko- Sen in België. Over de herkomst van e auto, waarin hij reed legde ver dachte verschillende vreemdsoortige en tegenstrijdige verklaringen af. De politierechter veronderstelde dan ook, dat dit een van de vele „smok- kelbakken" was. De vader van ver dachte verklaarde onder ede, dat hij het geld aan zijn zoon had gegeven om een auto te kopen. Evenals ae of ficier van justitie was de politierech ter hiervan niet overtuigd, zodat hij strafte met 1 subs. 1 dag en ver beurdverklaring van het geld. De transportondernemer J. L. uit Zoutelando had officiële papieren, waarop hij enkele gegevens voor een overheidsinstantie had moeten Invul len, niet op tijd geretourneerd. De eis was 15 subs. S dagen. De politie rechter vonniste met 7.50 subs. 8 dagen. De schilder J. v. d. B. uit Nij megen had zonder, vergunning een bedrijfje in Middelburg uitgeoefend, waarvoor hij conform werd beboet met f 25 subs. 5 dagen. De landbou wer K. M. uit Oostkapelle had zonder de benodigde toestemming enkele ge wassen geplant. Dit werd conform de eis gehonoreerd met twee boetes van 25 subs. 5 da gen. De betonémailleur D. B. K. uit Goes had zonder vergunning stuka doorswerk gedaan. Besloten werd deze zaak aan te houden. De groen tehandelaar P. D. uit Wolfaarts- dijk had zonder vergunning ook krui denierswaren en bloemen verkocht. Hiervoor werd hij conform de eis respectievelijk gestraft met 35 subs. 7 en 15 subs. 3 dagen. Door de zeer grote vraag naar Lexington kan het voorkomen, dat uw leverancier u niet altijd volledig kan voorzien. Wij bieden u hiervoor onze verontschuldigingen aan en verzoeken u nog even geduld te willen oefenen. Binnen zeer korte tijd hopen wij door een belangrijke verhoging van de aanvoer weer ruimer te kunnen leveren. FROM AMERICA'S BESTTOBACCOS D'Oprechte Amateur gaf uitvoering in Vlissingen Leden van de afdeling Zeeland van d'Oprechte Amateur hebben dinsdag avond ook in liet „Scheldekwartier" In Vlissingen een gezellige avond ver zorgd. De opbrengst was bestemd voor het Prinses Beatrix Poliofonds en voor de B.O.SJE. De nadruk viel deze avond op het lichte amusement. Er werd gezongen, gemusiceerd en voorgedragen. De heer P. Romijn uit Goes laste het geheel op vlotte wijze aan elkaar. De twaalfjarige accordeoniste Ria Böneker opende het programma met „Koekoekswals". Als tweede jeugdige medewerker trad Huib Mol uit Wnhelminadorp op. Deze jongste medewerker aan net programma hij is acht jaar won met enkele humoristische voordrachten aller har ten en een daverend applaus volgde op zijn declamatie in Bevelands dia lect van „Naar de Expo". Een tikje weemoed klonk in de liedjes van Hen- ny de Reuver: „Zeeman" en „Net als toen". Simon Berrevoets kreeg de lachers weer op zijn hand. Zijn voor drachten „Jantjes Artisbrief" en „De rovers en de maan", het laatste van Annie M. G. Schmidt, hadden veel succes. Iets bijzonders bracht de heer W. Stravers, namelijk een zelf geschre ven lied over de Caesar-co:iffure. Het andere liedje, dat hij zong was het bekroonde compositietje van het Eurovisie Songfestival 1959: „Dors mon amour". De heer Posthumus bracht hierna muziek van een geheel ander genre. Hij speelde het bekende Warschau- concerto, waarvoor hij een dankbaar applaus in ontvangst mocht nemen. Het kwartet Cor van de Boot (saxo foon, gitaar, bas en slagwerk) zorg de voor de finale van het eerste deel van de avond. Na „September in the rain" en „Perdido" was het pauze met een loterij in de koffiekamer. De prijzen voor deze loterij waren be schikbaar gesteld door de Vlissingse middenstand. Na de pauze traden nog op de Vlis singse sneltekenaar P. de Leeuw, de kampioen van Zeeland van d'Oprech te Amateur, de mondharmonikavir- tuoos J. Verwey. de heer Cijvat, die het orgel bespeelde, de dames Annie van Hoven, accordeon en Melie de Bruyne zang en „The Ricardo's" die zichzelf begeleidden op de gitaar. Het was een bijzonder geslaagde avond, die helaas maar matig bezocht RAAD ARNEMUIDEN Raadsleden spraken met aannemers over te hoge prijs voor twaalf nieuwe woningen De gemeenteraad van Arnemuiden heeft tijdens de dinsdagmorgen onder voorzitterschap van burgemeester W. H. van der Heide gehouden raads vergadering besloten zijn medewerking te verlenen tot de bouw van een nieuwe christelijke kleuterschool. Een verzoek daartoe was gedaan door de stichting „Christelijke Kleuterschool Arnemuiden". De thans in ge bruik zijnde school voldoet niet meer aan de eisen, die aan kleuterscholen dienen te worden gesteld. Voorts eist de kleuteronderwijswet, dat, indien een aanvraag tot stich ting van een bijzondere school wordt gedaan, de gemeenteraad besluit of tot de bouw van een openbare kleu terschool moet worden overgegaan. Daar de bijzondere school echter reeds van 5 maart 1884 af het kleu teronderwijs verzorgt en nooit de be hoefte aan een openbare school naar voren gekomen is, werd op voorstel van B. en W. besloten niet tot de bouw van een openbare kleuterschool over te gaan. De vereniging „Woningverbete ring" te Arnemuiden had de raad verzocht medewerking te verlenen voor de bouw van 12 woningwet woningen in het uitbreidingsplan en tevens toestemming te verlenen voor onderhandse aanbesteding van deze woningen. Wat deze on derhandse aanbesteding betreft was B. en W. van de zijde van Bouw- en Woningtoezicht meege deeld, dat hiertegen geen beden king hoeft te bestaan, aangezien de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid door het vast stellen van curve-prijzen er voor waakt, dat te hoge bouwprijzen ontstaan. De raad maakte eerst nog bezwaar tegen de bouwprijs, die enkele plaat selijke aannemers hadden uitgere kend. Elke woning kon daarbij slechts gebouwd worden voor 500 boven de curve-prijs. Burgemeester Van der Heide verklaarde ten aan zien hiervan, dat de curve-prijs voor Zeeland wel aan de lage kant is vast gesteld. De heer J. Allaart (p.v.d.a.) stelde tenslotte voor om eerst met de aan nemers te praten, welk voorstel ge steund werd. Wilden B. en W. hier aan voldoen, dan had de raad geen bezwaar tegen onderhandse aanbe steding. Burgemeester Van der Hei de sloeg meteen spijkers met koppen en liet de betreffende aannemers op bellen met het verzoek naar de raad zaal te komen. Binnen een kwartier zaten deze heren ook rond de raads tafel, waarna zij de bezwaren van de raadsleden aanhoorden. Resultaten leverde de bespreking nog niet direct op, hoewel de aan nemers zich nogmaals in overleg met de dienst voor Bouw- en Wo ningtoezicht over de prijs der wo ningen zullen beraden. Bij de ingekomen stukken bevond zich de door Ged. Staten vastgestelde gemeente-rekening over 1956. De raad garandeerde de rente en aflos sing van een lening, die de lte boerenleenbank aanbooi Garnalenauto uit Breskens in Frankrijk verongelukt In het afgelopen weekend is een gar nalenauto van de firma C. te Bres kens, enkele kilometers voorbij Ar ras in Frankrijk door het springen van een band ovér de kop geslagen en totaal vernield. De chauffeur W. V. en de bijrijder R. K. werden beiden uit de wagen geslingerd en liepen inwendige kneuzingen op. De gehele lading ging verloren. De vrachtauto maakte de dagelijkse rit van Breskens naar de Hallen in Pa rijs. De resten van de auto zijn per takelwagen naar Breskens terugge bracht. De gewonden zijn eveneens naar Breskens vervoerd. Opper Vennix naar Hulst overgeplaatst Opperwachtmeester G. Vennix van de rijkspolitie te IJzendijke is met in. gang van 24 mei overgeplaatst naar Hulst. IJzendijke ziet „opper" Vennix zeer ongaarne vertrekken. In de zes jaren dat hij in deze gemeente was, heeft hij zich doen kennen als een hu maan politieman die zich zeer vele vrienden heeft gemaakt. Vooral het E.H.B.O.-werk had altijd zijn warme belangstelling. Zeeuwse organisten waren in Aardenburg bijeen Het district Zeeland van de Neder landse Organistenvereniging hield in de St.-Baafskerk te Aardenburg zijn jaarlijkse vergadering. De ongeveer 40 deelnemers hielden hun huishoude lijke besprekingen in de consistorie kamer, waarna in de kerk het Flen. troporgel (1954) werd bespeeld. vereniging „Het Groene Kruis" voor de bouw van het badhuis. De grootte van de lening bedraagt 38.670. In verband met de bespreking met de de raadsl FILMS IN ZEELAND aannemers besloten de raadsleden om hun rondvraag-problemen voor de volgende raadsvergadering te bewa- de ren. Opnieuw Dickens-rolprent in donderdagcyclus „In love and war" oftewel „In liefde en oorlog" is één van die cinemato grafische uitbeeldingen van de oor log, die vooral door Hollywood de laatste jaren veel zijn gemaakt. In tegenstelling tot de vroeger veel ge bezigde wijze van opnemen, waarbij grootse veldslagen het gehele doek vulden, is in dit genre oorlogsfilms de nadruk gelegd op het individu. De angst en vreugde van de individuele soldaat zijn zorgvuldig geanalyseerd en in dit geval heeft regisseur Philip Dunne dat zeer overtuigend gedaan. Drie mariniers uit zeer verschillende milieus en met ongelijke karakters worden boezemvrienden, zowel in de oorlog als in de liefde. Hun beleve nissen op deze twee terreinen en him reacties vormen het verhaal van „In liefde en oorlog". Grand (Goes). De rollen worden gespeeld door drie door gewinterde acteurs, namelijk Robert Wagner, Jeffrey Hunter en Bradford Dillman. De schone blonde Sheree Nort zien we als de verloofde van een der mariniers, verder spelen Da na Wynter en Hope Lange de rollen van de beide andere in dit liefdesver haal betrokken jongedames. De rolprent werd vervaardigd naar een roman, namelijk het gelijkna mige boek van Anton Myrer. Luxor (Vlissingen) vertoont de bekende Duitse zedenfilm „Als de ouders slapen", een rolprent, die een beeld geeft van een bepaald soort jeugd, die de ouderen nogal voor problemen stelt. Josef von Naky is de regisseur, die de koe bij de horens vette, Heidi Brühl speelt de hoofdrol. is ONDER ZEELANDS HOGE HEMEL Te meie, te meie, dan is natuur de „bruid" Een bruid kan men zich moeilijk voorstellen zonder bruidssluier, de ragfyiie witte onthulling, die liet zonnige geluk op het gelaat als het ware nog wijder doet uitstralen. „Te meie, te meie, dan is natuur de bruid". door BAREND ZWERFMANS Veelal denkt men zich dan de natuur vol bloesemende boomgaarden, maar deze hebben eind april hun miljoenen witte en rose bloemblaadjes reeds af geworpen, alleen enkele appelrassen kunnen in aanmerking komen deel uit te maken van de lichte sluier, waar mee de meise natuur zich tooit. Wie in mei langs dijken en wegen rijdt, weet al spoedig beter en begrijpt, dat de dichter van de geciteerde strofe de blik moet hebben geslagen op de heel simpele vegetatie van de bermen en sloothellingen; de waterranonkel- tjes in sloot en plas, de madeliefjes in de vlakke weiden, -het weelderig bloeiende fluitekruid of nachtegaals kruid langs de dijken en nog wat ho ger strevend, de als uit één stuk be- taande bloesemcompetitie van de iei doorn. Aan al deze planten, aan al dit overweldigende wit is Zeeland op vele plaatsen rijk en wij kunnen ons zo goed voorstellen, wat een Amsterdams geleerde toevoegde koekoek en bruinkopgors, dit na slechts een driedaags bezoek aan Zeeland: „Wat is Zeeland toch een mooi land". Als het langs de hoofdwegen van Zuid-Beveland (en gelukkig zijn er dat niet veel) raast van de motorrij tuigen liggen er rondom de Zwaakse Weel (en ook elders) tal van intieme dijken en landweggetjes, waar je geen kip tegenkomt, waar het enig nio- torgeweld. dat van de tractor, slechts sterk verdund door de wijdte van het polderland tot je kan doordringen en waar het lied van de vogels de enige doorbraak betekent van een massief van stilte. Het gezoem van de dikke hommels is hoorbaar, zelfs het ge- knister van de droge vleugelslag van de koekoekshommel doet je zo'n pa rasiet duidelijk herkennen van de nijvere dikke lobbessen, die de be zochte bloemen onder hun gewicht doen doorbuigen. Zonvangend plekje Graag zoeken we dan een plekje, waar do begroeiing wat schraal is uitgevallen, enerzijds door de zande rige samenstelling van het dijkli- chaam, anderzijds doordat de bodem op deze zonvangende plekjes vol zit met de nestgangen van insekten. Daar staan, alsof ze nog bloeien, de dorre stengels van de driedistel, de droge hoofdjes met de goudglanzende schubben wijd open, het nog resteren de vruchtpluis er binnen, alsof heel fijne bloemblaadjes de dorre kelken vullen. Als we dan opmerkzaam rondkijken kunnen we hier en daar ook de voorjaarsplant aantreffen, die ons juist het omgekeerde verschijnsel vertoont, kleine noofdjes, meest één op een stengel, wèl enkele vlak bij een, die prijken aan nauwelijks be- bladerde steeltjes en die door hun fletse kleur en ragfijne luitbloempjes er uitzien als pluiskopjes, die de wln> de flora, dan vinden we, dat dit plantje de Scherpe Fijnstraal is en dat die behoort te bloeien van juni tot september. Nu, in Zeeland, op de ze zonnige, tegen de noordenwind be schermde, spaarzaam begroeide plek jes kan men ze begin mei al bloeiend aantreffen. Smokkelende bij Zolang we op het door ons geko zen plekje blijven toekijken, zien we geen enkel msekt zich naar de ze bloempjes begeven. Wel zien we tot onze verbazing hoe een bij, die zich zoemend om de zandige helling heen en weer begeeft telkens even naar zo'n dorre drie distel vliegt en eindelijk zich daar op neerzet. Het schijnt een wilde bij te zijn. Hij is te groot voor een honingbij en in het voorbijflitsen toonde hij een grijze beharing. Het kan dus een schapebij zijn (maar dan een heel late) of een asgrauwe bij, ook een voorjaarsbij, die reeds aan de late kant is. Veel voorjaarsbijen hebben eind april hun taak reeds verricht, hun nestgang in de dijk gereed gemaakt, van cellen voorzien, deze met voorraad (bolletjes stuifmeel) gevuld en ze, na er een ei op te hebben gelegd, afgesloten en verlaten om ergens te sterven. Nu de bij zit, blijkt ze witte vlekken op het achterlijf te hebben. Het is dus geen Andreana, maar een Melecta, een koekoeksbij, die haar eieren binnen smokkelt in de nesten van een bij van hommelachtlge grootte, de Antho- Dhora of Pelabij. We hebben deze soort niet meer gezien sinds 1950 evenals alle andere wilde bijen zijn ze slachtoffers geworden van de vér- fijnde fruitcultuur en de noodzaak tot spuiten. Van de soorten, waarvan we er vroeger honderden zagen, vinden we nu slechts een enkel exemplaar De thriller „Schurken gaan naar hel", Alhambra (Vlissingen) Frans van het begin tot het eind. Het sobere en dramatische gegeven en de eenzame natuur, waarin alle handelingen een aparte nadruk krij gen, werken beklemmend op de toe schouwer. Het verhaal speelt zich af in een eenzame kuststreek, waar twee ont snapte gevangenen (Henri Vidal en Serge Reggiani) na een eindeloze tocht, hongerig en dorstig en uitge put een woning bereiken, die een schilder en zijn jonge vrouw (Marina Vlady) huisvest. Haat, jaloezie en liefde beheersen de rest van het ver haal. De realistische film over het ont staan van het menselijke leven „Zo begint het leven", die reeds vele jaren een tournee maakt langs de wereldbioscopen, is we derom te zien in Electro (Middel burg). Met Scandinavische ernst is het kiese onderwerp belicht, aanvaardbaar voor iedereen. DONDERDAGCYCLUS: „Summer Madness" is de eerste film, die de Engelse regisseur David Lean buiten het Verenigd Koninkrijk maakte. Venetië leverde namelijk het decor voor deze rolprent, die geba seerd is op een zeer fijnzinnig to neelstuk, Arthur Laurents „The time of the Cuckoo". De Engelse schrijver H. E. Bates bewerkte het stuk en schreef het draaiboek voor de film. De produktie kwam in inter nationale samenwerking tot stand. De Amerikaanse Broadway-come dienne Katherine Hepburg en de Ita liaanse acteur Rossano Brazzi spelen de hoofdrollen, terwijl verder Isa Miranda meewerkte aan de totstand koming van deze subtiele liefdesge schiedenis. Nadat pas geleden „Oliver Twist" de aandacht van de filmliefhebber Vroeg, draait nu in Electro (Middel burg) een rolprent, die eveneens op een boek van Charles Dlskens berust, namelijk „The Pickwick Club". De film munt uit door de sfeer, die Noel Langley raak wist te treffen. Enkele namen op de lange lijst van actrices en acteurs zijn Kathleen Harrison, James Hayter, James Donald en Ni- gel Patrick. ter hebben doorstaan. Raadplegen we of twee- en drietallen. ...en andere insekten Vlinders zijn er meer. Argusvlinders vooral en Blauwtjes. Een grote dui zendpoot slingert zijn lichaam tussen driftig dribbelende mieren door en vuurrode vliegen met spitse snuiten zuigen honing op hondsdraf en witte dovenetel. Sterk geuren de meidoorns, waarvan enkele dit jaar weer lichtrose bloemen presenteren, een bewijs, dat ze het koud hebben gehad. De meeste echter bleven zuiver wit. Er komt enige verandering. De zon kruipt weg en de populieren gaan rui sen. In de verte klinkt de roep van een koekoek. Opnieuw door hagen van fluitekruid langs de met populie ren omzoomde binnendijken keren we huiswaarts met overal het wijde uit zicht over de vruchtbare groenende polders en langs de welen golvende rietvelden. Inderdaad Zeeland is mooi, ook voor de niet-stedeling. (Advertentie) Bent U eenf)l(ilometer-eter"? Ja? Dan moet U geen SoleX kopen! De SoleX doet het nu eenmaal rustig aan. Maar... dat is dan ook een van de redenen waarom de SoleX de enig werkelijk veilige, betrouwbare en... zuinige bromfiets is: p^actisch geen benzineverbruik - practisch onderhoud! de enige bromfiets die trouw bleef aan het veilige principe van „fietsen zonder trappen"! nü f 375.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 13