Eerste ministerschap schonk aan prof. de Quay geen liefde voor de politiek ZO DENKT MEN IN NET BUITENLAND ER OVER ITALIË WIL EINDE MAKEN AAN BLOEIENDE KINDERHANDEL CONGRES EUROPESE MEUBEL FABRIKANTEN IN SCHEVENINGEN DRIE NEDERLANDSE SLEPERS MET „MOSBERG" NAAR ADEN DINSDAG 26 MEI 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t BELANGSTELLING VOOR DE MENS „Ik geloof, dat ik als commissaris beter paste dan aan de hogeschool" (Van onze speciale verslaggever) ,,'t Was een zeer boeiende tijd. Maar alles was totaal anders dan nu. Alleen 't zuiden was nog bevrijd. De oorlog was bijna afgelopen. Er waren enkele mensen nodig om het kabinet aan te vullen. Het ging om het nemen van praktische maatregelen. Allerléi dingen moesten geregeld worden. De opleiding van nieuwe mensen voor het leger bijvoorbeeld, en de verhouding tot het militair gezag. En dé voedselvoorziening, dat was een zaak van kabinetsbeleid. Maar de tijd was te kort om eigenlijk van beleid te kunnen, spréken. In ieder geval heeft het me nooit de minste aanleiding gegeven om graag in de politiek te gaan". dr. de Quay als bedrijfspsycholoog tot hem in 1934 een leerstoel in de bedrijfsleer in Tilburg aange boden werd. Hij was toen 33 jaar. „Toen ben ik uit de praktijk ge stapt en hoogleraar geworden. Het werd een zeer boeiende perior de. Het ambt van hoogleraar is buitengewoon interessant". Eigenlijk was het de N.S.B., die Prof. dr. J. E. de Quay spreekt over 1945, toen hij van 4 april tot 24 juni de portefeuille van oorlog beheerde. Zeer beknopt vat hij sa men welke betekenis die 12 we ken van zijn eerste ministerschap voor hem hebben gehad. Twintig minuten heeft hij, nog op de dag van zijn beëdiging, kunnen vrij maken voor een blikseminter- view. Snel, kernachtig en indrin gend geeft hij antwoord op de vragen over enkele belangrijke momenten uit zijn levensloop. Zijn toon is er niet minder vrien delijk om. Haast en een overvol dagprogramma zijn voor hem geen reden om minder beminne lijk dan anders te zijn. Alleen de fotograaf krijgt geen toegang tot de ruime, lichte werkkamer m de. villa van algemene zaken op het plein 1813, die zojuist door prof. Beel ontruimd en door de nieuwe premier betrokken is minister de Quay is de laatste tijd al zo dikwijls gefotografeerd. De militaire wereld was prof. de Quay niet vreemd, toen hij in het kabinet van minister-president Gerbrandy in 1945 de oorlogspor tefeuille kreeg toevertrouwd. Zijn vader was beroepsofficier, werd zelfs luitenant-generaal. „Aanvan kelijk wilde ik het beroep van mijn vader kiezen, maar van dat plan ben ik op het laatste mo ment, vlak voor het eindexamen gymnasium, toch weer afgestapt". Wat dan wel? Eigenlijk wist hij het niet goed. Uiteindelijk besloot; hij in Utrecht rechten te gaan studeren. Maar verder dan het. kandidaatsexamen kwam hij niet. De student Jan Eduard de Quay had intussen namelijk contact ge had met hoogleraren -en studenten in een prille tak van wetenschap, de psychologie. Uit belangstelling 'volgde hij enkele colleges. „Ik had toen nog geen moment aan bedrijfspsychologie gedacht. Ik had belangstelling voor de mens; voor de psychologische ver schijnselen". De nog jonge weten schap van de; mensenkennis boei de hem zozeer, dat hij de rechten de rechten liet en overstapte op letteren en wijsbegeerte, met als hoofdvak psychologie, „Ik was bijna afgestudeerd toen in Tilburg de r.-k: economische hogeschool werd opgericht. In de psychologie waren maar heel wei nig mensen afgestudeerd. Ik was een van de eersten, daardoor ben ik al direct, in 1927, lector ge worden en zo kwam ik met het bedrijfsleven in contact" Het lectoraat begon met twee col leges per week. Daarnaast werkte 4000 GULDEN VOOR KLEINE SICILIANERS Geadopteerde kinderen niet altijd in goede handen (Van onze correspondent) De Italiaanse grensposten mogen in het vervolg kinderen onder de tien jaar met bestemming Verenigde Sta ten nog slechts doorlaten, wanneer deze begeleid wvrden door lum ou ders. Met deze maatregel willen de Italiaanse autoriteiten een einde ma ken aan een mensenhandel in grote stijl, die bloeit tussen Italië en de Verenigde Staten van Noord-Ame- rika. Nog kortgeleden werden in Napels negentig kinderen, variërend van acht maanden tot acht jaar, voor Ita lië „behouden". Zij zouden juist, be- geleid door verpleegsters en een Amerikaanse burger aan boord gaan van een oceaanstomer, daar zij be stemd waren voor pleegouders in de Ver. Staten. De Italiaanse consulaire amb.tenaren in Amerika hebben vast gesteld, dat pleegouders in de Ver. Staten voor een kind ongeveer vier duizend gulden betalen en dat vooral in de grote steden een regelrechte kindermarkt bestaat. Daar de Italiaanse weeshuizen hun kleine inwoners tot nu toe kosteloos voor adoptie afgaven, leverde deze handel de gespecialiseerde „impor teurs" een behoorlijke winst op. Toen echter van Italiaanse zijde steeds va ker om inlichtingen gevraagd werd over de toekomstige ouders, verzon nen de kinderhandelaren iets nieuws. Zij gingen in Zuid-Italië en op Sicilië op zoek naar ongehuwde moeders, die zij de kinderen tegen een kleine De Luxemburger Charlie Gaul leidt in het algemeen klassement van de Ronde van Italië, hoewel Zamboni en Anquetil hem dicht op de hielen zit ten. Hier ziet men klimmer Gaul tijdens de zevende etappe op de berg weg van de Vesuvius bij Napels. Charlie Gaul heeft de zevende etappe gewonnen. vergoeding afnamen. De winstmarge werd daardoor niet kleiner, daar men in de Ver. Staten bereid is voor de zwartgelokte Siciliaantjes nog een hogere prijs te betalen. Zo kon het tot voor kort 'in Palermo het filiaal be staan van een „liefdadige vereniging" uit Baltimore, die de in de steek gela ten moedertjes een vaste prijs van zeshonderdduizend lire, dat is onge veer 360 gulden, garandeerde. Deze zaak maakte een enorme bloei door. De Italiaanse autoriteiten zijn zeer bezorgd, dat de geadopteerde kin deren niet altijd in goede, handen geraken. Vaak worden zij door de Amerikaanse „geïnteresseerden" slechts „geïmporteerd" om ze la ter voor onzedelijke doeleinden te kunnen gebruiken. Andere kinde ren weer kwamen in handen van wispelturige pleegouders, die aan een voorbijgaande gril hadden toe gegeven en de kleintjes later een voudig aan hunlot overlieten. PROF. DR. J. E. DE QUAY ...Brabant wilde hem niet missen prof. de Quay 6 jaar later op 't to neel van de nationale politiek drong. Met de heren Einthoven en Linthorst Homan vormde hij het driemanschap van de Nederland se Unie, bedoeld als tegenwicht tegen de N.S.B. Ondanks alle kri tiek is prof. de Quay er steeds van overtuigd geweest, dat de N, S.B. waarschijnlijk veel meer macht en invloed zou hebben ge kregen, wanneer in het eerste oor logsjaar de unie er niet was ge weest. Maar de Duitsers waren tenslotte van haar idealisme le vendig houden van« het nationaal besef niet gediend. De unie werd geliquideerd. Het drieman schap ging naar een gijzelaars kamp. „Dat was in de zomer van 1942. Ik heb eerst in Haren gezeten, later in St. Michielsgestel. Het heeft tot de zomer van 1943 ge duurd. Toen moesten, in opdracht van de Wehrmacht, alle gijzelaars die in militaire dienst waren ge weest, krijgsgevangen worden. We moesten naar Amersfoort, maar daar heb ik me nooit ge meld". Precies 12 y2 jaar, van 1 november 1946 af, is "prof. dr. de Quay nu commissaris van Noord-Brabant geweest. In die periode heeft de industrie daar een enorme vlucht genomen en beleefde Brabant een periode van verrassende economi sche opbloei. Commissaris de Quay is de man geweest, die deze ontwikkeling voor een belangrijk deel heeft gestimuleerd. Hij verklaart volmondig in Bra bant steeds met plezier te hebben gewerkt. „Ik ben dankbaar voor de ervaring die ik als hoogleraar heb opgedaan. Maar ik heb er nooit spijt van gehad dat ik het hoogleraarschap heb geruild voor het buitengewoon mooie ambt van commissaris 'der koningin. Ik geloof, dat ik als commissaris be ter paste dan aan de hogeschool". Zo is het prof. de Quay wel zeer aan het hart gegaan, dat hij geboren Brabander „zijn" pro vincie heeft moeten verlaten nu het land eên beroep op hem heeft gedaan. „En mijn gezin? Dat is kort gezegd. Ze hadden graag in Den Bosch willen blijven". „Ze" zijn mevrouw de Quay-van der der Lande, dochter van een far maceutisch fabrikant uit Deven ter, die haar echtgenoot in haar en zijn studententijd heeft leren kennen, en de negen kinderen vijf zoons en vier dochters. Minister-president de Quay kan hun wens uitstekend begrijpen. „Ik heb er 12'/2 jaar allerplezie rigst gewerkt en had nog zes jaar voor de boeg", overpeinst hij, bij het afscheid, reeds op weg naar de deui-. „Ach, er was toch eigen lijk geen functie' in Nederland waarvoor ik dat werk graag had willen ruilën. „Bovendien" voegt liij er met een flits van zijn be faamde humor nog aan toe: „als commissaris hoor je nooit wat voor slechts men van je denkt en dat is inderdaad een voorrecht, dat een minister gewoonlijk niet beschoren is. Paus Johannes XXIII heef t koning kenland in particuliere audiëntie ont- Paul en koningin Frederika van Grie- vangen. Kwartaalomzet Philips steeg met vijftien pet De omzet van de N.V. Philips' gloei lampenfabrieken te Eindhoven is in het eerste kwartaal van 1959 ten op zichte van de overeenkomstige perio de van 1958 niet 15 pet. gestegen en ligt iets boven de verwachtingen. De export uit Nederland is procentueel meer gestegen dan de omzet. Het aantal werknemers in de wereld is toegenomen van 174.000 tot 176.000 In Nederland is het aantal werkne mers gestegen van 64.100 per einde december 1958 tot 64.700 per einde maart 1959. De prijsverlaging, die voor radio- en televisietoestellen in Nederland per 1 april j.l. plaatsvond, is op de totale verkoop sindsdien hoegenaamd niet van invloed geweest. Over het alge meen zijn, op een enkele uitzonde ring na, de omzetten zeer goed ge weest met als uitschieter die van de verkoop van televisietoestellen. Drie Nederlandse sleepboten zijn, ter wijl de windkracht zes tot zeven be draagt, bezig het 12.490 brt meten de Noorse tankschip „Mosberg" naar de haven van Aden te brengen. Zoals bekend heeft er vorige week brand aan boord van het tankschip gewoed. Zowel de sleepboot „Cy cloop" van Wijsmuller uit IJmuidèn als de „Maas" van L. Smit en Co. Verenigde Staten verwerpen Russische nota Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken heeft maandag de Russische nota van 23 mei, waarin opnieuw geprotesteerd werd tegen het westelijke besluit om de NAVO- lauden waaronder West-Duitsland, te voorzien van de modernste wapens, verworpen. uit Rotterdam voer uit om te as sisteren en de IJmuidenaar won de race. Deze sleepboot maakte vast, daarbij de: volgende dag geassisteerd door zijn Rotterdamse collega^ Het transport zette koers naar Adén. Za terdag stak een oostefstorm op, windkracht 10—12, en de tros van de „Cycloop" brak zondagmiddag. Zeven uur hééft de „Maas" alleen 't karweitje moeten klaren; De toe stand was kritiek, maar gelukkig was de „Cycloop" na zeven uur weer op haar post. Daar de situatie moei lijk bleef heeft thans nog een sleep- boot'van Smit, de „Rode Zee" vastge maakt en gedrieën hoopt men de zaak in het reine te brengen. 0 Het Russische paviljoen van de Brus selse Wereldtentoonstelling, waarvan ge zegd werd dat het naar Rusland zou worden gebracht om daar ais sporthal dienst te doen, is aan een Belgische com binatie van slopers verkocht. Het gezinsleven bepaalt voor een deel, hoe de woning-inrichting zal zijn, anderzijds bepalen woning en meubilair veel in het gezinsleven. Dit stélde mevrouw dr. M. Zelden- rust-Noordanus in een voordracht voor een congres van Europese meu belfabrikanten in Kurhaus-Scheve- ningen. De vraag, welke meubelen de fabri kant moet fabriceren, is een zeer moeilijke, omdat men niet zeker van de keus van het publiek kan zijn. De woninginrichting als onderdeel van Vakcentralen: Arbeidsvoorzieningen blijven bij sociale zaken Het overlegorgaan van de drie vak centralen, het N.V.V., de K.A.B. en het C.N.V., heeft zich in een adres tot de minister van sociale zaken en volksgezondheid gericht naar aanlei ding van geruchten, als zou in over weging zijn om bepaalde werkzaam heden welke door de afdeling socia le bijstand en complementaire ar beidsvoorzieningen van het ministe rie van sociale zaken en volksgezond heid worden verricht, over te heve len naar het ministerie voor maat schappelijk werk. De drie vakcentralen wijzen in hun adres er op, ernstige bezwaren te hebben tegen een dergelijke regeling. Met name het brengen van de onder havige.groepen werknemers in een. sfeer van maatschappelijke zorg die psychologisch gezien aan een derge lijke maatregel verbonden zou zijn, kan volgens de vakcentralen be zwaarlijk worden aanvaard. Voor zover wijzigingen van deze aard in het voornemen zouden liggen, stellen de vakcentralen het op prijs tevoren in de gelegenheid te worden gesteld mondeling hun bezwaren kenbaar te maken. Twee Nederlanders in Duitsland omgekomen Bij eën verkeersongeluk op de. auto baan. tussen Frankfort en Keulen in Duitsland zijn in de nacht van maan dag op dinsdag 2 Nederlanders af komstig uit Haarlem en Heemstede, om het leven gekomen. Twee vrou welijke mede-inzittenden van de ver ongelukte auto zijn ernstig gewond in een ziekenhuis te Sïegburg opge nomen. De overleden slachtoffers zijn de 31- jarige heer D. Bosch uit Heemstede en de 32-jarige heer A. R. de Myt- tenaere uit Haarlem. Voor liet leven van de 24-jarige mej. M. I. Slot Uit Haarlem wordt gevreesd. Ernstig, maar niet levensgevaarlijk gewond is de 25-jarige echtgenote van de heer De Myttenaere. Het ongeluk is vol gens de politie gebeurd nadat de per sonenauto waarin de Nederlanders zaten bij het inhalen van een vracht wagen met oplegger kwam te slippen en tussen de vrachtwagen en de op legger schoof. De Nederlanders waren op de terug reis van de vakantie die zij in Zwit serland hadden doorgebracht. het gezinsleven krijgt veel te weinig aandacht. Creatieve mogelijkheden bij het vormen van het woonmilieu kunnen door gebrek aan voorlichting, onderwijs en vorming niet worden benut. De „woonervaring" ontbreekt. Bij de huidige stand van zaken heeft ieder zijn eigen smaak, al is bij de keuze wel een bepaalde tendens te bespeuren. De fabrikanten weten daardoor onvoldoende, wat het pu bliek. wil, ook al beïnvloeden zij an derzijds het publiek door adverten tiecampagnes. Het is maar zeer ten dele waar, dat hét publiek meubelen, die gemakke lijk te onderhouden zijn, verkiest. Tal van vrouwen leven zich met boe nen en borstelen op hun meubeltjes uit, ook al vermindert deze vorm van tijdsbesteding in omvang. Beziet men bijvoorbeeld de functie van de fau teuil vroeger en nu, dan was eertijds dit meubel in de deftige salon te vin den. Thans geldt de fauteuil in de hoek van welhaast iedere woonkamer als plaats en symbool van vrije tijd. Het kiezen van meubelen wordt door vele dingen beïnvloed, zoals milieu, uiting van welstand, standsgevoel en traditie. Smaak- vorming en peiling bij het publiek zal de fabrikant wijzer kunnen maken voor het opstellen van zijn produktieprogramma, aldus me vrouw Zeldenrust. Over A.Q.W.-prmiebetaling uitspraak Hoge Raad gevraagd Mr. L. van Heijningen in Den Haag heeft bij de belastingkamer van de Hoge Raad beroep in cassatie inge steld tegen de beslissing van de be lastingkamer van het gerechtshof te Leeuwarden, waarbij het bezwaar schrift van ds. Van Houdt te Uithuï- zermeeden tegen betaling der A.O. W.-premie is verworpen. Ds. Van Houdt, predikant der vrijgemaakt gereformeerde kerken, had bezwaar gemaakt tegen betaling van premie voor de algemene ouderdomsverzeke- ring omdat naar zijn mening niet de overheid, maar de kerk voor de gees telijkheid dient te zorgen. De belastingkamer heeft echter in dé uitspraak gesteld dat betaling van A.O.W.-premie niet tegen het gewe ten kan indruisen, omdat men niet verplicht is dé uitkering te aanvaar den. Mr. Van Heijningen meent echter dat ds. Van Houdt wel degelijk tegen zijn wil aan het A.O.W.-verzekering-sy= steem moet deelnemen en heeft de zaak daarom bij de hoge raad aan hangig gemaakt. Hij heeft verzocht het cassatieberoep mondeling te mo gen toelichten. Het is nog niet be kend wanneer de Hoge Raad de zaak in behandeling zal nemen. Vele andere predikanten van de vrij gemaakt gereformeerde kerken heb ben eveneens bezwaarschriften tegen de betaling van A.O.W.-premie inge diend. De beslissing hierop wordt uit gesteld totdat 'n definitieve uitspraak door de Hoge Raad zal zijn gedaan. Leiding Het Amerikaanse blad „New York Herald Tribune" schreef maandag dat thans reeds van Dulles gezegd kan worden dat hij de vrede heeft bewaard en de bondgenootschappen van de vrije volkeren heeft gehand haafd en uitgebreid. De bolwerken van de vrijheid zijn onder Dulles' be leid intact gebleven. Zijn leiding, zijn diepe morele en godsdienstige overtuiging, hebben 'n inhoud aan de Amerikaanse rol in de wereld gegeven die iemand met een louter praktische inslag niet had kunnen geven, aldus de „New York Herald Tribune". De „Chicago Tribune" is van oordeel dat Dulles in zijn hoofd en op zijn rug de zorg van tientallen andere volkeren met zich droeg waarvan hij vrede en veiligheid onverbreekbaar verbonden achtte met die van de Verenigde Staten. Er waren tijden I waarin de journalisten en de ambte haren van bevriende landen bijna even hard tegen hem te keer gingen als de communisten. Volgens de „New York Times" sche nen Dulles en het Amerikaanse volk in de laatste maanden op de een of andere wijze dichter bij elkaar geko men te zijn. Het Japanse vredesver drag, de oprichting van de Zuidoost- aziatische verdragsorganisatie en handhaving van de Noordatlantische verdragsorganisatie waren alle zijn werk. Dulles werd soms onbuigzaam en star genoemd. Zijn tegenstanders beschouwden hem van tijd tot tijd als nodeloos onvermurwbaar en als afkerig van een „realistisch" compro mis. De „Washington Post" schreef dat Dulles als minister van bui tenlandse zaken resultaten heeft gehad die even gemengd waren als zijn bijzonder ingewikkelde persoonlijkheidsstructuur. Het is niet nodig, de lof voor Dulles te overdrijven. Hij heeft vele fouten gemaakt en heeft een paar beang stigende risico's genomen. Eenheid Het partijloze Britse blad „The Ti mes" zei over Dulles dat de overleden oud-miuister van buitenlandse zaken wel scheuren in het westelijke bond genootschap heeft veroorzaakt, maar dat de eenheid is hersteld, niet alleen door de onvermijdelijke afhankelijk heid van de bondgenoten van de krachten van de Verenigde Staten maar voora.' ook door Dulles' presti ge en er va, mg. Hij was onder zijn collega's de belangrijkste als het ging om de algemene leiding van 't bond genootschap. De liberale „News Chronicle" is van oordeel dat de geschiedenis Dulles be ter zal beoordelen dan zijn tijdgeno ten ooit hebben gedaan. Zijn politiek werd veelal verkeerd uitgelegd. In een wereld van huichelachtigheid was hij buitengewoon oprecht. De liberale „Manchester Guardian" is vol lof over Dulles' moed. Hij bleef werken tot vijf weken voor zijn dood, gedreven door een plichtsge voel dat een van de sterke impulsen in zijn leven is geweest. Hij was een intellectueel en had iets van een ui terst principiële man en dit heeft herhaaldelijk schade gedaan aan zijn diplomatie. De conservatieve „Daily Mail" schreef dat het Dulles' opgave was het christelijke westen kracht te ge ven tegen het atheistische oosten. Hij is hierin geslaagd maar het is de vraag of hij nog veel langer door had kunnen gaan met de onbuig zaamheid die kenmerkend was voor zijn beleid. Hij ging recht op de man af, maar was ook wel eens bot, te bot dikwijls. De socialistische „Daily Herald" be kent van veel dingen waarvoor Dul les heeft gestreden, niet te houden „maar wij gedenken een man die nooit de strijd opgaf". Respect De Westduitse pers schonk maandag veel aandacht aan Dulles' overlijden. De onafhankelijke „Frankfurter All- gemeïne" verklaarde dat het karak ter van deze grote Amerikaan was gevormd door drie belangrijke trék- hen het ideaal van een internatio nale orde van vrede en recht, zijn re ligieuze waardenormen en zijn tech niek, die vergeleken kan worden met die van een briljante advocaat. Dulles was ervan overtuigd dat zijn tegenstanders zijn opvatting van de „heerschappij van het recht" niet deelden, vandaar dat hij de vrede „verzekerde door zijn tegenstanders te laten weten dat hij elke uitdaging om te vechten zou aannemen, aldus de „Frankfurter Algemeine". De onafhankelijke „Der Mittag" zei: in een tijdperk waarin men gewend is belangrijke besluiten collectief te nemen gaf zijn manier van doen dik wijls de indruk van arrogantie, het geen een van de reden voor zijn ver- re- van grote populariteit was. Het is daarom geen wonder dat velen hem haatten en slechts weinigen hem graag mochten. Doch zelfs zijn bit terste tegenstandei's moesten hem wel respecteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 7