Christelijk Nationaal Vakverbond bestaat op 1 juli vijftig jaar Schoolkwestie brengt gemoederen in beroering te Papendrecht ALMELO OPERATIETERREIN VAN DUITSE „HALBSTARKEN" KROESJTSJEW VLIEGT VOOR OVERLEG NAAR ALBANIË mmwKQ PRINSES MARGARET IS ACHTER BIJ DE MODE DINSDAG 26 MEI 1939 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 JUBILEUMVIERING BEGINT MET DANKDIENST AANGESLOTEN ORGANISATIES BIEDEN TIEN BUNGALOWS AAN Op 1 juli aanstaande bestaat het Christelijk Nationaal Vakverbond in Ne derland 50 jaar. Het gouden jubileum van het C.N.V., waarbij op het ogen blik 26 organisaties met in totaal meer dan 200.000 leden zijn aangesloten, zal op 2 en 3 juli in Utrecht worden gevierd. Daarnaast zullen de 360 plaatselijke besturenbonden in het najaar nog regionale festiviteiten orga niseren. De jubileumviering begint met een dankdienst in de Utrechtse Buurkerk, die dooi* de N.C.R.V. zal worden uitgezonden. Sprekers op deze bijeen komst zijn dr. A. A. Koolhaas, praeses van de Hervormde Synode en ds. P. N. Kruyswijk,, praeses van de synode der gereformeerde kerken. Voor de dankdienst hebben zich in middels al 1200 C.N.V.-ers aange meld, terwijl er maar 800 plaatsen zijn. De N.Jt.V. biedt het C.N.V. als jubileumgeschenk de vocale en muzi kale verzorging van het programma aan. Zo zullen het Haags knapen koor, het vocaal ensemble van Mari- nus Voorberg, het solistenkwartet bestaande uit Elly Ameling, Aafje Heynes, Arjen Blanken en David Hollestèlle en de organisten Piet van Egmond en Mees van Huis medewer king verlenen aan de dankdienst. Op vrijdag 3 juli wordt de jubileum viering voortgezet in de Margriethal van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs, die plaats biedt aan 5000 Berechting Antwerpse methylzaak begonnen Voor de Antwerpse rechtbank is maandagochtend een begin gemaakt met de behandeling van de methyl alcohol zaak. Zoals bekend kwam in september en oktober vorig jaar aan het licht dat in talrijke merken drank en bonbons methyl alcohol was ver werkt. Acht personen kwamen om het leven en een werd geheel blind. De politie nam duizenden liters drank en honderden kilo's bonbons in be slag. Van de 36 verdachten verdedigd door 33 advocaten worden tien beschuldigd van het veroorzaken van dood door nalatigheid. Tegen de anderen luidt de aanklacht ontduiking van belastingen op alco holhoudende dranken, het onwettig destilleren van drank en het onwet tig bezit en vervoer van illegaal ge destilleerde drank. Men verwacht dat het proces ver scheidene weken zal duren. Directeur van kabelbaan op Drachenfels veroordeeld De directeur van de kabelbaan van Drachenfels, Eberthard Nitsehe, is wegens gevaarlijko onachtzaamheid tot zeven maanden voorwaardelijk veroordeeld. Op 14 september 1958 stortte een trein naar beneden. Zeventien perso nen kwamen om het leven en 112 werden gewond. De rechtbank stelde vast dat te veel personen in de trein waren toegela ten en dat de installatie niet regel matig door het ministerie van ver keer was geïnspecteerd. De inspec teur van het ministerie. Karl Sauder, werd tot negen maanden voorwaar delijk veroordeeld. mensen. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door de Koninklijke Militaire Kapel onder leiding van Rochus van Yperen en door een koor, dat is gevormd uit de Utrechtse christelijke zangverenigingen. De ge hele ochtendzitting wordt uitgezon den. De voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, zal de officiële jubileum rede uitspreken. Daarna geven koor, kapel, solisten en leden een gezamen lijke uitvoering van psalm 136 in een bewerking van Heinrich Schütz. Tijdens de ochtendbijeenkomst wordt ook het cadeau van de aangesloten organisaties aangebodentien bunga lows voor het C.N.V.-vakantieterrein in OUd-Millingen. Vervolgens wordt de najaarsinzame ling voor het „Afrikafonds" van het C.N.V., dat bestemd is voor hulp aan de christelijke vakbeweging in de Afrikaanse landen die op weg zijn naar zelfstandigheid, ingeleid. In ver band hiermee zal een negerarbeider uit de Congo het èen en ander vertel len over de problemen van de chris tenarbeiders in zijn land. De middagzitting wordt geopend met de uitreiking van een gouden C.N.V.- insigne met lauwertakje aan enkele van hen, die reeds 50 jaar of langer christelijk georganiseerd zijn. Daarna volgt de symbolische aanbie ding van een rusthuis aan het fonds „Draagt Elkanders Lasten", een ju bileumgeschenk van de leden. Tenslotte zullen amateurs uit het C.N.V. een door Dirk Verèl ge schreven massaspel „Na 50 jaar, van verleden naar toekomst" op voeren. Om half zes 's middags houdt het verbondsbestuur een re ceptie in „Esplanade". TIJDENS AFGELOPEN WEEKEND Nederlandse jongelui in gevecht met „nozems" (Van onze correspondent). Enige tientallen „nozems" uit het Westduitse grensgebied hoe groot het aantal geweest is, valt niet met zekerheid te zeggen hebben tijdens het afgelopen weekeinde de stad Al melo als operatieterrein uitgekozen. Uitgerust met snelle bromfietsen en kleine tenten zijn ze in de omgeving van de stad neergestreken, hetgeen tenslotte geleid heeft tot een vinni ge vechtpartij met een aantal Alme- PERSOONSVERHEERLIJKING DOOR HOXHA Ver jaarsfelicitatie naar Joego-Slaviës Tito De Russische premier Kroesjtsjew is maandag voor een officieel bezoek van twaalf dagen in Tirana, de hoofdstad van Albanië, aangekomen. Kroesjtsjew werd op het vliegveld ontvangen door Enver Hoxha, eerste secretaris van de Albanese commu nistische partij, premier Sjehoe, en de Oostduitse premier, Grotewohl (Grotewolil verblijft in Albanië „met vakantie". Kroesjtsjew was volgens de Albanese radio in gezelschap van maarschalk Malinowski, de minister van defensie, Noejitdin Moechitdinow, lid van het partijpresidium die vooral bekend is met kwesties van Azië en het Mid den-Oosten, en Nikolai Fiyroebin, on derminister van buitenlandse zaken. Volgens waarnemers duidt de aanwe zigheid van maarschalk Malinowski Kroesitsiew in ziin antwoordredë als in het gezelschap erop dat het aan- i Premier Kroesjtsjew vloog in een Russisch straalvliegtuig van het type Toe-104 in 3 uur en 20 mi nuten van Moskou naar Tirana. De Joego-Slavische regering had speciale toestemming voor het overvliegen van haar grondge bied gegeven. Tijdens zijn vlucht over het Joego slavische grondgebied zond Kroesjtsjew een telegrafische ge lukwens aan president Tito die maandag 67 jaar is geworden. De vorige maand had Tito Kroesjt sjew bij gelegenheid van diens 65ste verjaardag eveneens een te legram gestuurd. In een toespraak bij zijn aankomst op het vliegveld zei Kroesjtsjew dat Albanië in korte tijd een onafhanke lijke staat is gewórden die vol ver trouwen voortgaat op de weg van het socialisme. Hoxha beschreef gekondigde „vriendschapsbezoek" wellicht meer dan een beleefdheids- gebaar tegenover een bevriende staat zal blijken té zijn. Sommige waarnemers menen dat Kroesjtsjew misschien met politieke leiders van andere staten, onder wie maarschalk Tito van Joego-Slavië of Arabische leiders, zal spreken. „de eminente leider van de communis, tische partij van Sowjet-Rusland en van de Sowjet-regering, de grote zoon van het Sowjet-volk, de trouwe leer ling van de grote Lenin, het eminen te personage en de eminente strijder van de internationale communistische beweging" en als een „groot strijder voor de vrede". Maandagavond legde de Russische premier een krans op het gedenk teken van de Albanese gevallenen in de Tweede Wereldoorlog. Later werd vuurwerk afgestoken. lose leeftijdsgenoten in de Grote straat. Na andere steden is Almelo thans de twijfelachtige eer te beurt ge vallen van een bezoek der Duitse „halbstarken", zoals ze in hun eigen land genoemd worden. Zaterdag streken ze in de omgeving van Almelo neer, Ze sloegen hun kleine tenten op buiten de gemeen tegrenzen op het Albergerveld, nabij het kanaal AlmeloNordhorn en gebruikten dit kampement als basis voor hun snelle tochten per brom fiets naar het Almelose stadscen trum. Zaterdagavond raasden zij dooi de stratèn, maakten afspraakjes met jonge meisjes en trokken ermee naar hun tentenkamp. In verband met een dodelijk ver keersongeval in de Grote straat waarbij zich enige van deze Duit se nozems in de- ómiddellijke na bijheid van de plaats van het on geval bevonden, heeft de politie enkele"jongelieden" naar het bu reau ontboden voor een nader onderzoek. Dit geschiedde zon dagavond. Een groep andere Duitse nozems stelde zich voor liet politiebureau op om te wach ten tot het onderzoek was afgelo pen. Dit opstellen ging gepaard met eni ge luidruchtigheid. Jonge en oudere stadgenoten die in de veronderstelling verkeerden, dat de aanwezigheid van deze hinderlijke nozems nabij 't politiebureau moest worden toege schreven aan het tragische ongeluk, van zaterdagavond begonnen te joe len'éh te schelden, zodat de politie besloot alle Duitsers naar binnen te halen tot het onderzoek zou zijn be ëindigd. Rond tien uur was dit het geval. De Duitsers werden daarna onder escorte van een politieauto buiten de gemeentegrens gébracht, maar intussen kwam hetin de Gro te straat tot een botsing tussen an dere halbstarken en een groep Al melose jongelui. Onder het motto „jullie blijven van onze meisjes af" werden de Duitse no zems van hun bromfietsen gesleurd, waarna rake klappen werden uitge deeld. Met deze 'korte vechtpartij nabij het Schokland trokken dé Duitse jongelui, nagejoeld door de Almelose jongens met grote snelheid af. De rust keerde daarna vrij spoe dig weer. Om het middernachtelijk uur zag men nog vrij veel jongelui op straat, maar de laatste „halb starken" waren blijkbaar vertrok ken, zodat de politie niet meer be hoefde op te treden. Maandag heeft de Noordoostpolder de beschikking gekregen over een rij dende hoefsmederij. Voorheen hebben de boeren geklaagd over de grote afstanden, die zij moes ten afleggen om hun paarden te laten beslaan. Twee smidsknechten uit Nugele hadden oor voor de moeilijkheden en construeerden binnen arie dagen een njdende hoefstal. Om aan de benodig de vergunningen te komen, hadden zij aanmerkelijk langer werk. Maandagmiddag werd het eerste paard in de rijdende hoefstal besla gen. De twee smeden vertelden dat hun agenda voor de eerstvolgende weken reeds volgeboekt was. Ontslag nieuwe ministers uit vorige functies Bij Koninklijk Besluit is aan prof. dr. J. E. de Quay, thans minister-pre sident, öp zijn verzoek eervol ontslag verleend als commissaris der konin gin in de provincie Noord-Brabant, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten als zodanig be wezen. Is aan mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy thans minister van sociale zaken, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Eind hoven, met dankbetuiging voor de diensten, door hem als burgemeester bewezen. Is aan J. W. de Pous, ec. drs., thans minister van economische zaken, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid van de Raad van State. Al deze ontslagen zijn op 19 mei ingegaan. Haagse politie rolde „dingle-boys gang" op De Haagse politie heeft tien jonge lui in de leeftijd van veertien tot achttien jaar gearresteerd. Deze had den een „gang" gevormd, die zij „Dingle-boys gang" noemden. Het eerste doelwit van deze „gang" was het stelen van bromfietsen. De vorige week braken zij in twee voetbaltenten bij Kijkduin in, weike zij plunderden voor een bedrag van 250. Zij namen daarbij limonade en snoepgoed weg. Met deze buit or ganiseerden zij een Amerikaanse in stuif, waarvoor zij een aantal vrien- dinnetjes uitnodigden. Na afloop van j dit feest werd één van de jong - aangehouden, die op een bromf:_._ i naar huis ging. De politie twijfelde I er namelijk aan, of hij wel zestien jaar was. Op deze manier kwam de zaak aan het rollen. De oorzaak van dit alles is, naar de politie meedeelt, te wijten aan een ontstellend gebrek aan toe zicht van de zijde van de ouders. THEE. Het beroemde Britse kopje thee heeft de Westminster bank ruim drie ton bespaard. Concierge Harry Hutton (48), die bo ven het bijkantoor New Kent Road, Southwark, van de Westminster bank woont, stond midden in de nacht op om een kop thee voor zijn vrouw te maken. Daarna ging hij weer naar bed, zich niet bewust dat toen hij licht had gemaakt hij een inbrekers bende verjaagd had. De politie vond de volgende ochtend een voorraad inbrekerswerktuigen in het gebouw. De inbrekershadden reeds drie zware staaldeuren van de safé doorgebrand, een karwei van vier uur volgens de politie. Toen het licht aanging grepen de die ven zilvergeld ter waarde van onge veer 15.000 gulden en namen de vlucht. Maar in de niet volledig ge kraakte safe bevond zich de droom van een inbreker ruim drie ton. Verbeeldt U zich, dat U van een heerlijk zonnebad zit te genieten en het begint plotseling le sneeuwen Een wonder F Neen, volgens een Duitse chemische fabriek in Ingelheim niet meer. Het is allemaal erg eenvoudig: diep ge koeld speciaal gas geeft vermengd met een zekere substantie onder een druk van S'/2-3 atmosfeer kunst sneeuw. Hittegolf in Duitsland houdt voorlopig nog aan De hittegolf waarin West-Duïtsland zich koestert zal nog ten minste een week aanhouden, aldus hebben mete orologen medegedeeld. Ten gevolge van de hitte 22 tot 23 graden is in verscheidene steden een tekort aan drinkwater ontstaan. Het wassen van auto's en spi-oeien' van tuinen kan in enkele plaatsen met maximaal 500 mark worden ge straft. Kerkeraden richten adres aan raad In Papendrecht zijn de gemoederen in beroering gebracht door een schoolkwestie. De gemeenteraad heeft namelijk enkele weken geleden het verzoek van de stichting Christe lijk Nijverheidsonderwijs West-AI- blasserwaard om de oprichting van een christelijke technische school in Papendrecht overeenkomstig de wet op het nijverheidsonderwijs nodig te verklaren, met zeven tegen zes stem men afgewezen. In dezelfde vergade ring nam de meerderheid in de raad, bestaande uit zes P.v.d.A.-leden en een V.V.D.-er, een motie aan waarin de oprichting van een openbare tech nische school of van een contpromis- scliool werd bepleit. De stichting vindt dit besluit en deze motie in strijd met de realiteit en bovendien in strijd met de zogenaam de pacificatie. Zij is van oordeel dat er alle reden is in Papendrecht een christelijke technische school op te richten,'al was het alleen maar van wege het feit dat deze school elk jaar op tenminste 100 nieuwe leerlingen kan rekenen. Zij heeft zich nu tot de Kroon ge wend met het verzoek de stichting van een christelijke technische school in Papendrecht ondanks het besluit van de raad, goed te keu ren. Onder meer wordt in dit verzoek aangevoerd dat er in de omgeving 1 van Papendrecht drie opeiibare scho len zijn, namelijk in Dordrecht. Slik kerveer en Sliedrecht. Ouders die hun kinderen naar een openbare school willen sturen, kunnen daar terecht. Er is maar één christelijke techni sche school en wel in Zwijndrecht. Deze school is geografisch gezien on bereikbaar voor kinderen uit de Al- blasserwaard en bovendien is zij overbevolkt. De meerderheid in de raad verwierp het verzoek om nodigverklaring, on der meer op grond van de stichtings- kosten. Gisteren hebben de kerkeradon van de Hervormde Kerk, de Gereformeer de Kerk, de Christelijk Gereformeer de Kerk en de Oud-Gereformeerde Gemeente een adres bij de raad inge diend, waarin ernstig geprotesteerd wordt tegen het meerderheidsbesluit. In dit adres wordt gezegd, dat de meerderheid niet slechts de democra tische vrijheid van een groot deel der arbeidersbevolking in de Alblasser- waard ontkend heeft, maar er boven dien blijk van gegeven heeft, geen re kening te willen houden met de gods dienstige overtuiging van dit volks deel. De bekende Italiaanse modeontwerper Schu- berth heeft kritiek ge oefend op de kleding van prinses Margaret. „Margaret is achter bij d<? mode", zo schreef Scliuberth in een reeks artikelen in de Londen- se Daily Herald, „ik zou de stijl van haar hoed, haar schoenen en haar handtasje veran deren". Scliuberth liet zijn kri tiek vergezeld gaan van twaalf schetsen van kleding die de prinses, volgens - hem, zou moeten dragen. Het artikel was boven dien geïllustreerd met tekeningen van de kle dingstukken die de prinses tijdens haar recent bezoek aan Ita lië droeg. Zij leken, volgens insiders, inder daad enkele seizoenen ten achter. Op een recente mode show van Londense mode-ontwerpers ver scheen de prinses in een te grote bijna tot de enkel reikende nertsmantel, zwarte schoenen en een bruine handtas, merkte Schu- berth met afschuw op. Victor Stiebel, de be kende Londense mode ontwerper die de Brit se vorstinnen onder zijn eliëntèle telt, ver klaarde dat hij niet in een positie verkeerde om commentaar te le veren. „Maar wie is die Sehuberth eigenlijk", vroeg hij. Wat hij Wel moet we ten is dat Sehuberth zeer beroemde vrouwen onder zijn eliëntèle heeft, zeals de hertogin van Windsor, ex-keize rin Soyaya van ïran en Gina Lblldbrigida. Het Wereldgebeuren Oud-leraar Frans O ader de Oosteuropese communis tenleiders is Enver Hoxha (Al banië) een van de meest stali nistische". Hij is een voorstander en toepasser van de „harde nana Het was gisteren dus niet verwon derlijk dat hij de aankomst van de Russische premier en partijleider Niki- ta S. Kroesjtsjew op het vliegveld van Albaniës hoofdstad Tirana, de Oostduitse Herr Otto Grotewohl (ook een lid van een bijzonder stalinistisch bewind) aan Hoxha's zijde stond. Beiden hebben de „destalinisatie" na Kroesjtsjews gorte rede op het Mos- kouse partijcongres van februari 1956 niet of nauwelijks in praktijk ge bracht; zij zouden immers zelf het allereerst voor afzetting in aanmer king zijn gekomen en daar pasten ze voor. Na de Hongaarse opstand van najaar 1956 heeft Kroesjtjew inge zien, dat Oost-Europa slechts binnen het Sowjet-imperium gehouden kan worden door dwang. De Oostduitse partijleider Walter Ulbricht en diens Albanese collega Enver Hoxha stegen daarna in de achting van het Kremlin de eerste omdat hij goede diensten kon bewijzen als Moskou-vriend door dik en dun in de rug van Polens wat zelfstandiger aangelegde Gomoelka, de tweede als buurman yan het com munistische „enfant terrible", Joego- Slavië's president Tito. Haxha heeft in de afgelopen jaren verwijten bij de vleet gericht tot Tito, die toch in de Tweede Wereldoorlog een van zijn beste vrienden en helpers was. Tito en Hoxha zijn beiden aan de macht ge komen via hun leiderschap in de partizanenstrijd. De Albanees was bij de Italiaanse inval in 1939 een tame lijk onopvallende leraar Frans. Maar in zijn jeugd had deze zoon van een textielhandelaar al ijverig aan poli tiek gedaan voornamelijk tijdens^zijn opleiding in Frankrijk. Toen hij in Montpellier vernam, dat zijn Albane se rijksbeurs niet werd verlengd voor het tweede studiejaar raakte hij in communistisch vaarwater verzeild. Hij werkte mee aan het Franse commu nistische partijblad „THuanamité". In dat blad viel hij de Albanese rege ring zelfs nog aan, toen hij later zijn brood verdiende als secretaris van het Albanese gezantschap in Brussel.. Tito en hij kenden elkaar nog van de Kominfonmvandaar dat afgezanten van Tito zich tot. hem richtten toen het erom ging, in 1941 in de illegaliteit een Albanese communistische partij op te richten. Ook voor wapens en economische hulp, te gebruiken in de strijd tegen de fascistische bezetters, heeft Tito op ruime schaal gezorgd. De westelijke geallieerden hebben Hoxha eveneens met wapens en mi litaire adviseurs mede in het zadel geholpen. Ondank was echter Hoxha's loon'; in eigen persoon haalde hij nadat Al banië officieel een volksrepubliek was geworden in 1946 de Union Jack naar beneden op het Britse 60l- datenkeikhof in Tirana. En toen Tito in 1-948 door de Kominform werd ver oordeeld maakte Hoxha wiens par tij zich tevoren meer op Belgrado dan op Moskou had georiënteerd grote haast om 2ich aan de zijde van Tito's vijanden te stellen. Een van Hoxha's binnenlandse rivalen, Kotsji Djodje, werd wegens beweerde ti- toïstiscihe, afwijkingen terechtgesteld. Sindsdien is er vrijwel altijd spanning geweest tussen Joego-Slavië en Al banië, dat voor westerlingen een van de moeilijkst toegankelijke gebieden is geworden. Men vraagt zich nu af, wat de bedoeling kan zijn van Kroesj tsjews „vriendschapsbezoek" aan Albanië- Hij heeft twee specialis ten meegebracht en dat geeft stof tot speculeren. Heeft hij zijn minister van defensie, maarschalk Malinowski, alleen maar in zijn gezelschap op genomen omdat zo'n uniform wel staat in zo'n officiële delegatie, of is het de bedoeling besprekingen te voe ren over militaire kwesties waarbij eventueel de westelijke plannen om raketbases in Italië en Griekenland te vestigen aan de orde kunnen komen en de eventuele „beantwoording" van die plannen met de dreiging dat zulke bases ook in Albanië zullen worden aangelegd? En wat voert Noejitdin Moechitdinow, die ook is meegeko men, in het schild? Hij is (evenals Hoxha) van geboorte een mohamme daan. Moet hij, als lid van het Mos- kouse partijpresidium, proberen om het in meerderheid mohammedaanse Albanië een rol te laten spelen in de betrekkingen van het communistische blok met de Arabische wereld? Dat is niet uitgesloten, want hij heeft zich op het Midden-Oosten gespecialiseerd. In het Midden-Oosten heeft het com munisme heel wat veren gelaten se dert de president van de Verenigde Arabische Republiek, Gamal Abdel Nasser, deze levensbeschouwing open lijk als een vijand van het mohamme danisme brandmerkte. Misschien blijkt straks dat in beide veronder stellingen een grond van waarheid zit. Het is wel zeker, dat Hoxha als hij maar even een gaatje ziet, zijn Rus sische superieuren terwille zal zijn. ENVER HOXHA ...beloonde met ondank....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 5