RAAD KOUDEKERKE NA JAREN AKKOORD MET TRAVERSE.... WALCHEREN FUNDAMENTEN VAN KLOOSTER TE ELKERZEE BLOOTGELEGD FEESTELIJKE UITREIKING VERKEERSDIPLOMA'S MARKTBERICHTEN DINSDAG 26 ME] 1959 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 GEEN CONTROVERSE MEER Snellere verbinding in de weg Jarenlang al is de aanleg van een traverse in Koudekerke, die een snel lere verbinding in het dorp geeft tus sen de weg naar Middelburg en naar Biggekerke, een punt van controver se tussen deze gemeente en de pro vincie geweest. Daaraan fs maandag middag definitief een einde gekomen, doordat de gemeenteraad van Kou dekerke na in besloten zitting bijeen te zijn geweest, besloot 25 procent in de kosten van aanleg bij te dragen. Ook in 1958 was dit voorstel in de raad gekomen, maar toen werd het met vier stemmen tegen en drie voor verworpen. Nu waren er slechts twee tegenstemmers. In verband met- dit besluit droeg de raad aan B. en W. op in contact te treden met de provincie, die deze weg zal aanleggen, over de riolering. De gemeente Koudekerke zou namelijk graag zien, dat deze riolering inge past wordt in het algehele riolerings plan van dit dorp. Tegen het voorstel om 25 procent in de aanlegkosten bij te dragen wa ren de heden P. Flipse en J. W. Christiaansen (belden gemeente belangen). De heer Flipse motiveer de dit door te zeggen, dat Koude kerke nooit om deze traverse ge vraagd heeft en dat Koudekerke geen voordeel, eerdei- nadeel van deze weg zal ondervinden. De an dere raadsleden stelden zich ech ter achter B. en W., waardoor dank zij de medewerking van de Koudekerkse raad deze traverse tussen de Middelburgsestraat en de Duinstraat nu spoedig zal worden aangelegd. Voordat de raad over dit onderwerp in besloten zitting ging, was een vijf tien punten tellende agenda in welge teld twintig minuten afgewerkt. De agenda bestond dan ook merendeels uit formele voorstellen en tot een al gehele discussie kwam het niet een maal; alleen de heer P. Plipse maak te enkele opmerkingen. Zo ook bij het voorstel de bezoldiging van de wet houders te herzien. Dit raadslid voel de zich „een beetje gekrenkt", omdat, zo meende hij, in de toelichting bij het voorstel minder waardering voor de raadsleden dan voor de wethou ders tot uiting kwam. Burgemeester J. L. Dregmans verklaarde echter, dat hier van een discriminatie geen sprake was en dat de wethouders slechts een ruimere bezoldiging krij gen op grond van de langere duur van vergaderingen. De heer Flipse was overigens niet tegen het voor stel, maar merkte toch nog eens op, dat de vergelijking tussen raadslid en wethouder, getrokken in de toe lichting, beter achterwege kon zijn gelaten. Het voorstel werd daarna aanvaard. De raad ging vervolgens akkoord met een wijziging van de gemeen schappelijke schoolartsendienst in verband met de aanstelling van een derde schoolarts. Ook bestond er geen bezwaar tegen een regeling van de duurtesiag voor het gèmeenteper- soneel. Vervolgens nam de raad een voorstel tot herziening van het uit breidingsplan „Paauwenburg" aan Bij een voorstel om de subsidie aan het Groene Kruis voor Koudekerke en omstreken te verhogen, merkte de heer Plipse op, dat hij het exploi tatietekort van 865 van de woning voor de wijkverpleegster wel erg hoog vond. Met een reeks bedragen kon burgemeester Dregmans echter aantonen, dat dit tekort zeer rede lijk is en daarna werd het voorstel aanvaard. Ook ging de raad akkoord met een verhoging van de subsidies voor de dienst van de geestelijke volksgezondheid. Op een vraag van de heer Plipse deelde de heer Dreg mans mee, dat deze verhoging billijk is, doordat deze dienst zich steeds meer ontwikkelt en bovendien in een behoefte voorziet. Voor de definitieve financiering van een .egelpad over de duinen kan de V.V.V. een geld lening van 20.000 aangaan. Een voorstel om rente en aflossing van deze lening te garanderen werd aan genomen. Tijdens de fond vraag zei de heer Plipse niet veel heil te zien in een openbare aanbesteding van de vuil ophaaldienst voor verschillende Wal- cherse gemeenten. „Het gaat hier om een periode van tien jaar en is het dan niet beter een bona fide zaak deze ophaaldienst te laten verrichten zonder een openbare aanbesteding te houden zo vroeg hij. Burgemeester Dregmans deelde mee, dat dit niet alleen een zaak voor Koudekerke Is. Overigens had hij geen bezwaar te gen een openbare aanbesteding. „De zaak is goed uit de ogen te kijken", zo zei de burgemeestér. Nieuwendam logeerde in Een veertigtal leden van de Ned. hervormde gemeente te Nieuwendam (ten noorden van Amsterdam, tot welke stad het ook behoort)' heeft het afgelopen weekeinde bij her vormde gezinnen in Vlissingen gelo geerd. Het verblijf te Vlissingen was een onderdeel van de jaarlijkse reis van de Nieuwendammers, aie hun ditmaal behalve naar Zeeland (waar zaterdag ook Miniatuur Walcheren werd bezocht) naar Gent, Antwer pen en Breda leidt. Voor die laatste dag-étappe is het gezelschap maan dagmorgen vroeg per bus vertrokken. Naar ds. W. J. Klaar, de hervormde predikant van Nieuwendam, zondag in de Johanneskerk meedeelde, zul len zij aan Vlissingen goede herin neringen bewaren, zowel van de ge zellige ontmoetingsavond van zater dag in het wijkcentrum bij de Jo- hanneBkerk, waar men vrolijke sa menzang beoefende en lichtbeelden van Zeeuwse klederdrachten zag, als van het verblijf in Vlisslngse fami liekringen, dat ook van belang was voor het met deze reizen beoogde doel: het gezichtsveld te verrijken door te zien hoe het bij anderen is. Ds. Y. van der Schoot, die de orga nisatie te Vlissingen op zich genomen had, ontving uit handen van ds. Klaar een pentekening. De blinde or ganist J. J. Mulders die reeds 52 jaar aan de Nieuwendamse hervormde ge meente is verbonden, verleerde aan de kerkdienst zijn medewerking. In het weekeinde van 13 tot 15 juni zullen de Nieuwendammers op hun beurt hun Vlissingse gastheren en gastvrouwen ontvangen. MIDDELBURG Tweede Kamerlid Berger sprak voor P.v.d.A. De heer J. Berger jr„ lid van de Tweede Kamer voor de Partij van de Arbeid, heeft maandagavond onder grote belangstelling voor de afdeling Middelburg van de P.v.dA in de „Gouden Poorte" gesproken over de kabinetsformatie ©n over het te ver wachten beleid van het nieuwe kabi net. De heer Berger schetste de nieuwe minister-president als een redelijk man zonder politieke ervaring. Spr. zei geen grote veranderingen in de loonpolitiek te verwachten. Een vol ledig vrije loonpolitiek zou, naar zijn mening, ten koste gaan van de wer kers in de zwakste bedrijven. Wel grote veranderingen verwachtte spr. op het gebied van de monetaire, fis cale en economische politiek. De sa menstelling van dit kabinet achtte de heer Berger niet in staat een daad krachtige. op de toekomst van ons dichtbevolkte land gerichte politiek te voeren. De heer Berger zei voorts dat de aanval op de P.v.d.A. niet het beoogde doel heeft gehad; de reactie vertoonde namelijk een herstel voor de partij en een verkiezingssucces voor de liberalen. In het „vragen uurtje" in de pauze verdedigde de spreker ir. C. Staf, die hij een „niet onverdienstelijk" bewindsman vond. De voorzitter van de afdeling, de heer Hubregtse, leidde de openbare vergadering. Hij deelde mee, dat het aantal leden enige tijd geleden met 600 was gestegen en dat de stijgende lijri ondanks de recente contributie verhoging zich heeft voortgezet. Geschiedenis in geheimzinnig waas In de directe omgeving van de boer derij van de heer W. J. de Vrieze te Eikerzee zijn kortgeleden de funda menten van 't klooster „Bethlehem" blootgelegd. Het is nog niet duidelijk of het hier fundamenten zijn van het klooster zelf of van de muur die het klooster kan hebben omringd. De slechte groei van geplante boompjes geven echter aan dat hier van een muur sprake kan zijn. „Met de dreiging van de oorlog ben ik indertijd een schuilkelder- gaan bouwen en bij de graafwerkzaamhe den die daarbij moesten worden ver richt, stuitte ik plotseling op een toe gang tot één of andere kelder", ver telt de heer de Vrieze. Ook ontdekte deze landbouwer indertijd reeds res ten van pilaren in zijn tuin achter de woning De stadsarchivaris van Zierikzee, de heer P. van Beveren ontdekte trou wens bij een bezoek aan dit voorma lig klooster, dat de huidige wagen schuur vermoedelijk de vroegere ka pel is geweest. De spitsboogvensters die aan dc noord- en oostkant nog duidelijk zijn waar te nemen, al zijn ze dan ook dichtgemetseld, staven deze veronderstelling. De heer Van Beveren meent voorts dat de noordmuur van de grote land- bouwschuur waarschijnlijk de zuid muur van het kloostergebouw ge weest kan zijn „Evengoed bestaat echter de mogelijkheid dat het hier gewoon een nieuw opgebouwde muur betreft aldus de heer Van Beveren. De pilasters die de heer De Vrieze ontdekte, kunnen wijzen op resten van een toegangepoort van het kloos ter, zo geeft de Zierikzssose archiva ris als zijn mening te kennetn. Een bijzonderheid van deze kloos ter omgeving is, dat zij bij de rampen, die het eiland in de loop der tijden hebben getroffen, steeds droog bleef Zulks was het ?eval bij do St. Felix-vloed in 530, de Allerheiligen-vloed In 1570 en ook tijdens de ramp In 1953 bleef het grondgebied van Bethlehem nagenoeg droog Het bewijst wel, dat het klooster in dertijd op het hoogste punt van Schouwen werd gebouwd. De geschiedenis van dit klooster hult zich min of meer nog altijd in een geheimzinnige waas. In de Zeeuwse Volksalmanak van 1840 vertelt de heer J. Ab Utrecht Dresselhuis enige bijzonderheden. De schrijver zegt dat het klooster „Bet hlehem" een vrouwenklooster was van de Clsterciencer orde en om streeks 1200 gesticht moet zijn. Over de mogelijke vermaardheid die het klooster zou hebben bezeten, weet de schrijver echter niets mee te delen. Wei is bekend, dat graaf Willem in van 1321-1332, toen net klooster nog in goede bloei was, de geestelijke zusters In Schouwen gebood zich niet met mannen op te houden, terwijl de regenten opdracht kregen de mannen er van te weerhouden zich met de geestelijke zusters op te houden. „In geen enkel stuk wordt evenwel iets gevonden, dat op de zogenaamde vermaardheid zou kunnen wijzen" zegt de schrijver. De heer Dresselhuis schrijft verder dat het klooster was onderworpen aan de Abdij van Ter Doest bij Brug ge. „Daaruit is meteen verklaard waarom het klooster niet In de regis ters van het Utrechtse Bisdom voor kwam", aldus de schrijver. Onbekend is ook vanwaar de eerste nonnen, die het klooster hebben bewoond kwa= men. Het was in die tijd n.l. niet on gewoon, dat nonnen die het op de één of andere plaats mirder goed had den gedaan, naar elders werden over geplaatst „Het klooster Bethlehem kan heel goed als „verbeterings- kloo8tèr" dienst hebben gedaan", meent de schrijver. In de laatste helft van de 16e eeuw is het klooster in verval geraakt, verwoest en de be zittingen aangeslagen of verkocht. Het werd herschapen in een gewone boerenhofstede. Niettemin is de ge meente Eikerzee naderhand nog lan ge tijd aan het bestaan van het klooster op een aangename wijze her innerd „Terwijl n.l. de overige ker ken in Schouwen, of door de paro chianen of uit eigen goederen onder houden werden, zorgde het kantoor der geestelijke goederen in Zeeland voor die van Eikerzee, die ook in het jaar 1742 bijna geheel door dat mid del vernieuwd werd", aldus besluit de heer Ab Utrecht Dresselhuis zijn be schouwing. RITTHEM ONDA maakte mars en bracht dirigent serenade In verband met het behalen van een eerste prijs met 180 punten op het concours van de Zeeuwse Bond te 's-Heer Arendskerke, heeft de mu ziekvereniging ONDA te Ritthem een muzikale wandeling door het dorp gemaakt. In de eerste plaats brach ten de muzikanten een serenade aan hun dirigent, de heer C. Cevaal. De voorzitter van ONDA, de heer J. J. Schout, dankte de dirigent namens de vereniging voor al zijn werk dat aan de deelneming aan het concours voorafging. Hij bood de heer Cevaal en diens echtgenote een stoffelijk blijk van waardering aan. Vervolgens arriveerde ONDA na een flinke mars bij zijn ere-voorzitter, burgemeester P, Danielse. Deze stelde het bezoek van het korps op hoge prijs en filiciteerde de vereniging met het behaalde succes. Hij prees daarbij de eminente leiding van de heer Cevaal. KOUDEKERKE N.C.V.B. vergaderd© De afdeling Koudekerke van de Ne derlandse Christen Vrouwen Bond hield dezer dagen haar maandelijkse vergadering onder leiding van de presidente mevr. Barentsen. Spreek ster op deze avond was mejuffrouw Voorbergen uit Oostkapelle, met het onderwerp: „De zorg voor moeder en kind, vroeger en nu". De volgende vergadering is op 11 juni. VROUWENPOLDER Vergadering Ned. Chr. Vrouwenbond De Ned. Chr. Vrouwenbond te Vrou wenpolder kwam in maandelijkse vergadering bijeen onder leiding van mevrouw A. C. v. d. Wal-Wolr. Na de huishoudelijke zaken, sprak mevr. C. Jongejan-de Groot uit Enschede over het onderwerp: „De roman in het algemeen en mijn werk in 't bij zonder". De volgende vergadering zal mevr. N. Verboom uit Middelburg spreken over „Pubertijdsopvoeding". SINT-LAURENS KERKNIEUWS Beroepen (bij acclamatie) bij de ge- ref kerk te Sint-Laurens kandidaat C. van Ulden te 's-Gravenhage. RAAD SOUBURG Ged. Staten akkoord met de begroting voor 1959 Lopen door de brandgangen veiliger dan er door fietsen De agenda, waarvoor de Souburgse gemeenteraad zich maandagavond geplaatst zag, was weinig belangrijk, zodat de raadsleden binnen het kwar tier de negen punten afgewerkt had den. Toch kon waarnemend burgemeester A. H. Stemerding van Souburg een verheugende mededeling doen. Na melijk dat Ged. Staten van Zeeland hun goedkeuring gehecht hebben aan de begroting voor 1959. Verder leverde de rondvraag nog een interessant punt op, toen de heer W. de Wolf (p.v.d.a.) B. en W. in over weging gaf stappen te ondernemen om het fietsen in brandgangen te verbieden, daar dit gevaarlijk is. De burgemeester wees er op, dat dit een niet gemakkelijk op te lossen kwes tie is. De heer Stemerding verklaar de, dat de gevaren voor het grootste deel veroorzaakt worden door de jeugd, die al fietsend door de gangen trekt. „En de politie kan er niets aan doen, omdat er geen verbod op staat", al dus de burgemeester. „Was dit wel het geval, dan treft net niet de jon gens en meisjes, maar de ouders", zo zei de heer Stemerding. Het enige wat er tegen gedaan kan worden is volgens de burgemeester een beroep te doen op de oudere mensen om er zoveel mogelijk op te letten. De heer J. de Grave (p.v.d.a.) sprak vervolgens zijn waardering uit voor de prima verlichting, die Souburg thans heeft gekregen. Maar dit bete re schijnsel heeft er toe geleid, dat de heer Grave tevens een beter „zicht" op de putten in de straat kreeg. Hij verzocht B. en W. dan ook om de nodige aandacht aan de be strating te schenken. De agenda leverde verder weinig be langwekkends op. De raad ging ak koord met de wijziging van de ver ordening tot toekenning van een hul deblijk bij ambtsjubilea aan het ge- meentepersoneel, stelde de zesde en zevende wijziging van de begroting 1959 vast en besloot 745 vierkante meter grond aan de Bermweg van de heer J Tolthuijzen te kopen. Voorts werd besloten een nieuwe overeen komst aan te gaan met de N.V. Des tructor Zeeland te Hansweert. Lezing voor N.C.V.B. Voor de afdeling Sint Laurens van de N.C.V.B. sprak ds. G. J. Pontier uit Vlissingen over „Mijn reis naar Israël" Ds. Pontier illustreerde zijn lezing met lichtbeelden. De volgende vergadering werd vastgesteld op don derdag 25 juni aanstaande. Mevrouw Timmerman uit Yerseke zal dan spreken over „De sieraden van Christenvrouw''. De bijeenkomst stond onder leiding van mevrouw W. H. Baas-Kimp. Burgerlijke stand MIDDELBURG Geboren: C. M. Schoonen—Trouw d.; F. J. JobseLudikhuize, d W. Vogel—Roel- se. z.; W. C. Wattel—Melis, z.; C. N. J Oreel—de Troije, z; A van Dierendonck —Sanders, d.; J L. H. Beije—Roose, J. P, Izeboud—de Plaa. d.; C. Laroes— Poppe, d.; E. F. Stroo—Leenhouts, z. GommiesTehebyuluw. z. Ondertrouwd: G. B. Malcorps 29 J. en M. Streefkerk, 21 j.; J. de Buck, 63 j. en D. M. van den Berg, 50 J.; H. F H- Hou- weling, 29 J. en 5. C J van Gendt, 34 J J. P. G. van Ooijen, 23 j. en A E. H. J- Hessellng, 27 J.; G. C. Sltmmen. 37 j. H. van Daalen, 35 J.; J C. W. Jeroense, 24 j. en J. v. d. Klooster, 23 j.; K van den Berge, 27 j. en M. W. de Klerk, 27 J. Getrouwd: A. Dol, 30 J. en P. W- Jonker, Overleden: P. A. Floresse, 63 j. wedn. v. A. Dodmond: H. Metzon, 84 E. Huljbregtsen, 63 j., e. v. J. W. Minder hout; W. Krijger, 72 J.. wed. v. L- Sturm; J. Baljeu, 69 P. H. Verhagen 77 J., e. v. M. Laernoes. VEERTIEN GESLAAGDEN Cursusleider M. Schrier ontving enkele cadeaus Evenals enkele andere verenigingen organiseerde de buurtvereniging Nieuw Middelburg iu de afgelopen wintermaanden een verkeerscursus voor haar leden, Maandagavond zag een 14-tal dames en heren, dat aan deze cursus had deelgenomen, tij dens een feestelijke bijeenkomst in een van de zalen van de Gouden Poorte te Middelburg de bekroning van de studie: het diploma. De voor zitter van de afdeling Middelburg van het Verbond voor Veilig Verkeer, de heer E. Visscher, reikte met een toepasselijk woord deze belangrijke papieren aan de deelnemers uit. Hiervóór had de heer Visscher in een korte toespraak gewezen op het gro te probleem van deze tijd, het weg verkeer. „Vele wegen m bns land zijn niet in staat om de grote verkeers stroom te verwerken, maar gelukkig kennen wij dit probleem in Zeeland nog niet zo", aldus spreker. De heer Visschei was van mening, dat men door het volgen van verkeerscursus- sen meewerkt om dit probleem ge deeltelijk op te lossen. „In önR dichtbevolkte land", ver volgde de heer Visscher, „is er een geweldig aantal fietsers en brom fietsers dat zicli vaak maar luk raak door het verkeci beweegt." Hij noemde het een gelukkig ver schijnsel, dat de mensen meer en meer trachten met de verkeers regels op de hoogte te komen. Verder ging de heer visscher nader in op de taak van de mders, het on derwijzend personeel, de politie en het Verbond voor Veilig Verkeer om de jeugd de verkeersregels oij te brengen. De grootste >aak is volgens spreker echter weggelegd voor de ouders de moeder .n het bijzonder daar deze een belangrijk aandeel In de opvoeding heeft. Daarom noem de de afdelingsvoorzitter het een ge lukkig verschijnsel, dat zovele huis moeders aan deze cursus hebben deelgenomen. Cursusleider Namens de cursisten sprak de heer <J. M. Jellema de cursusleider, de bri gadier M. Schrier, hartelijk toe. Hij memoreerde de prettige samenwer king tussen de „onderwijzer" en diens „leerlingen" en de wijze, waarop de lieer Schrier had onderwezen. Als blijk van waardering bood de heer Jellema de cursusleider een „ro kertje" aan, terwijl mevrouw Schrier bloemen aangeboden kreeg. Van het bestuur van de buurtvereniging kreeg de heer Schrier een bon voor de aan koop van een grammofoonplaat aan geboden. Voor deze cursus slaagden met lof de heren J M. Jellema en Broodman Verder behaalden het diploma de da mes Jellema-Koole, M. C. van de Koorde-van Aartsen, A. de Vries- Oeverlng, B J. Boordman-van Leer dam, C. J. Lorier-Piantsoen, C. J Scheffer en de heren A Matthijsse, I. Lorier, P. J. van de Koorde, G. A. de Vries, R. Roosse en A. Roest. Eerste kruisbessen geveild Op de velling te Kapelle werd maan dagmiddag net nieuwe frultseizoen geopend met de veiling van de eerste kruisbessen. Het aanbod was nog ge ring en bedroeg niet meer dan 1500 kilo. Ze werden gekocht voor Zweed se rekening tegen een prijs van 1,81 per kilo. De kruisbessenoogst in Zee land zal dit jaar aanmerkelijk lager liggen dan in normale jaren. Tenge volge van de nachtvorst hebben de bessen plaatselijk nogal veel geruid. Een flinke regenbui staat bij de kwe kers op het verlanglijstje omdat de droogte de groei belemmert en de bes sen door het onvoldoende aantrekken van sappen slechts moeizaam in ge wicht vooruitgaan. AARDAPPELTERMIJNMARKT ROTTERDAM 23 mei. Bintje 35 mm Januari 3 con tracten f 12; april 4 contracten f 13,50 Eerstelingen ,e' november 1 contract f 20, november 2 contracten f 20.30 en 2 contracten f 30.70. GRAANBEURS ROTTERDAM, 25 mei (Officieuze noteringen per 100 kg).Voedergranen, alles af, zomergerst, naar kwaliteit, met wemig belangstelling f 24 50—25.75; haver, ongepunte op mon ster, naar kwaliteit 23.5025 78. prima kwaliteit gevraagd; peulvruchten, fran co Rotterdam. Groene erwten, op mon ster f 30.00—51.00; schokkers f 45.00—85.00; bruine bonen boerenscboon f 80 00103.00. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. 25 mei. Kleiaardappelen 35 mm opwaarts. Eigenheimers f 12 00—16.00 Bintje f 18.00 —20 00. Bevelanders f 9.00—11.00. Furore f 7.00—9 00 Zandaardappelen 35 mm op waarts Ltbetras geen vraag. Voeraardap- pelen f 2-00—3.00. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van con sumptieaardappelen op wagon, schip of auto. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM 23 mei 1959. Aanvoer 12.000 kg. AA extra 2.00; AAI 1.75; A extra 1.90; AI 130; B extra 160; BI 1.20;. C extra 1.15: Cl 0.85. Dl 0.70; EI 0.95: ED 1.10; FI 1.30; stek 0.40; ondereind 012. ASPERGEVEILING BERGEN OP ZOOM 25 mei. Aanvoer 13000 kg AA extra 2.00; AA I 1,80; A extra 1,90. A I 1,65. B extra 1,80; B I 130; C extra 1,24; C I 1,00: D I 0,85; E I 0,95; E n 0,73; F I 1,30; Stek 0,50 VEILING KAPELLE 25 mei. Kruisbessen 181. Aardbeien per doos Deutsch Evem 1 38—53; II 30—36; Reglna I 37—57; II 26—35: Mach. Frühern- te I 39—54; II 30—36- Oranda I 40. Aard beien per kg I ISO: II 88—104: afw 67— 95. Aardappelen I II en III 8,50. Groenten kropsla 6—12. Spinazie 45. GROENTE- EN FRUITVEILING BERGEN OP ZOOM nei: Aardbeien 1.90—3.40. VEILING BERGEN OP ZOOM 25 mei. Bloemkool 1044 Waspeen 11—80 Bospeen 19—42. Radijs 8—12. Sla 7—16. Spi nazie 7—28 Savooiekooi 29—33. Komkom mers 34S3, tSamboon dubbele prinses sen 3.30. Postelein 38—43. Tomaten 1.58 —1.76. Rabarber 4--12 Erwten 1.11—1.23. Spitskool 30—37. Aardbeien 1.00—3,50. Ker sen 4.004.20. Aardappelen 60—83. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 23 mei: Zur- riola van Santander; Aaltje van Middel burg; Kaap St.-Vïncen' van Gent; Eola van Santander; Caland van Antwerpen; Sunrise van Temeuzen Serafin-Toplc van Rotterdam: 24 mei: Admiraal Nelson van Antwerpen: Eugenie s Embrlcos van Norresundby: Elke Frese van Luik: Scal- dis (slb.) met sleep Irma van zee; Auda- cia van Uddenvalla; 25 mei: Margareta van zee. Vlissingen vertrokken op 23. mei: Aaltje naar zee; Zurriola naar Rotterdam; 24 mei: Caland naar Limmerick; Eole naar Hamburg; Sunrise naar Lassa; Seraf In Topic naar zee; Kaap St.-Vlncent naar Rotterdam: Admiraal Nelson naar Du blin: Eugenie S Embrlcos naar Perz. Golf: Elke Frese naar Norrkoping; 25 mei: Audacia naar Bermuda. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 23 mei: Statendam van Londen; Angeja van Boness-Brussel; Eems van Rotter dam; Astra van Londen. 24 mei: Lely- kerk van Perz. Golf. Maasdam van Southampton; Alphard van Montevideo; Hennie van zee; Sloterdijk van New York; Heelsum van Hamburg; Arran van zee-Gent; Larenberg van Hamburg; Maarsbergen van Belfast; Ank Wlnsemlus van Piraeus; Vedette van Hull; Waal van Izmir; Globe van Boston: Tawall van Hamburg; Sarpedon van Bremen; 25 mei: Meteoor van Swansea; Boskoop van Ham burg. t Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 23 mei: Stad Schiedam naar Narvlk-Gent; Kitty naar zee; Dongedijk naar Rotter dam; Jagersfontein naar Amsterdam, Greta naar New Castle: Silvretta naar Kopenhagen; Eagle naar Londen; IJsel naar Le Havre; Antje naar Norwich: Hunter naar Londen; Julia Mary naar Oporto; 24 mei: Leliegracht naar Hel sinki; Crescendo naar Chatham: Spes naar Londen; Maasdam naar Rotterdam; Hen ja naar Londen. ROTTERDAMSE VEEMARKT. 25 mei. Aanvoer tn totaal 1925. Vette koelen en osse^i 'J95- varkens 730. Vette koelen le kw 320—360. 2e kw 298— 320, 3e kw. 280—292: varkens (lev. gew.) le kw. 175. 2e kw 173, 3e kw. 171, belde ln cents per kg. Vette koeien aanvoer ruimer, handel zeer kalm, le kwal. prijshoudend. 2e en 3e kwal. niet geheel prijshoudend, prima's boven notering; varkens (levend gew) aanvoer groter, handel redelijk, goed prijshoudend, enkele prima vleesvarkens boven notering, zware varkens van 163— 165 per kg. VLASMARKT ROTTERDAM 25 mei. Waterrootvias lage soorten van f 1.151.25, middensoorten tot f 1.50. best vlas tot f 1-85. Dauwrootvlas: lage soor ten van f 0.90—1.05, middensoorten tot 1.25. best vlas tot f i 50. Breekvlas: van f 0,69—1.13 naar gelang van kwaliteit en bewerking. Gezwingelde lokken: van f 0,40—0.70. De produktie van gezwingeld vlas was ln de afgelopen week kleiner dan normaal daar een sterke vraag naar breekvlas veel van de zwlngelcapacitelt vraagt. De aangeboden partijen werden vrijwel alle verkocht tegen onveranderde prijzen. Voor de laagste soorten was een kleine prijsverhoging te zien Het. aanbod van dauwrootvlas blijft gering, voor enkele middensoorten bleek wat belangstelling doch de meeste partijen werden niet ver kocht. Breekvlas wordt goed gevraagd, ver schillende partijen werden voor latere le vering verkocht. De noteringen trokken wederom iets aan. enkele partijen wer den niet verkocht daar de houders een hogere prijs vragen. De markt voor gezwingelde lokken blijft onveranderd, de productie wordt regel matig vrekocht, noteringen als vorige week. De nieuwe oogst heeft ln vele districten ten regen nodig, de opkomst ls over het algemeen goed geweest doch te laat gezaaide percelen schieten tn groei te kort. VISMIJN VEERE Exportgarnalen 3296 kg 2 01—2.61. Schar 195 kg 29—61. Bot 265 16—35. Tong 98 kg 1,99—2,52. Rog 101 kg 2639 Ongesorteer de vis 8 kg 1.59 1,60. Wijting 83 kg 17— 25. Paling 15 kg 2 00—2,11. Geep 4 kg 1,38 Kreeft 1 kg 6.76. VEILING TERNEUZEN 25 mei. Sla I 9, EI 3—6,60 Bloemkool A 29—35, A II 23—33, B 16—24, B II 13—23. C n 10. afw. 12—25 Groene komkommers B 37—39, C II 29—31 Witte komkommers B 47. Perziken 21 Selderij 14—15 Peen I 53—60, II 46—48. Sjalotten EI. Radijs 12— 15. Bevelanders 8—15. Andijvie 36—46 Sa vooiekool 41—44. Rabarber 28—31 Spi nazie 4548 Tomaten B 1,67 C 1.53. kriel 69, Asperges B 1,62—1.64 C 88—1.20 Glas aardbeien per doosje 1 50—55, II 34—37. Natuur aardbeien per doosje l 45—55, II 30—45. Peren: St Remy keuken 6. VETLING GOES 25 mei. Groenten: Bloemkool A II 30— 37. B I 23, B II 34, afw- 16. Kropsla n 7—10, C n 3. Sjalotten 3—4 Kroten 29— 40. Radijs I 12- Rabarber n 14—25 Spi nazie n 42- Postelein 4042 Oude aard appelen 9—15. Aardbeien afw 100. Aard beien I 42—67, H 2448. afw. 27. VEILING WALCHEREN 25 mei. Fruit Aardbeien I per doos 42— 61 II per doos 30--58 Aardbeien: Duch Evem 1.61—1.67 p.kg. Aardappels: nieuwe aardappels groten 69—73 drieling 57—72. kriel 60—64. Groenten Waspeen 53—60. Bospeen 52—65 Sla II 3—10 Andijvie 17 —35 Boskroten ■i8—45 Spitskool 29—34. Postelein 3245, Dubbele Prinsessen 8. Prei lo—ll Asperges 1.26—2.25 Bloem kool 6 st.p kist 23- 418. 8 St.p kist 13—29, 10 st.p kist 10—19 Komkommers A 44—53, B 38—48, C 32—41, O 25—33 Rabarber 11—21 Spinazie 20—36. Radijs 5—14. Officiële publikatie MIDDELBURG AFSLUITING SPIJKERBRUG De directeur van Gemeentewerken Middelburg maakt bekend dat de Spij- kerbrug van 15 juni tot 19 juni as. of zoveel langer of korter als nodig zal blijken voor alle verkeer gesloten zal zijn wegens het uitvoeren van herstel werkzaamheden Wedvluchten P.v. „De Telegraaf" te Middelburg. Uitslag wedvlucht Sittard, 167 km. le duif 14.28 u. 1 en 3 M. Walraven, 2 M. Korstanje, 4 C. Daanse, 5 M. Brasser, 6 en 7 J. Poortvliet, 8 J. Jonkheer, 9 W. Walraven. 10 P. Pij nen. Uitslag wedvlucht Troisdorf (D.), af- stand 258 km, los 10 30 u., eerste duif 14.08. laatste 14.24 u., 149 dui ven. 1 M. Walraven, 2 W. Walraven, 3 en 10 J. de Kuyper, 4 P. Pijnen, 5 L, v. d. Roost, 6 J. Huyssoon, 7 P. Brand, 8 J. Jonkheer, 9 M Karstanje. ZUID-BEVELAND GOES Instuifweekend Hervormde Jeugdraad op „Hedenesse" Ruim veertig longeren van de instuif der hervormde jeugdraad te Goes wa ren het afgelopen weekeinde op het vormingscentrum Hedenesse te Cad- zand bijeen Zaterdagmiddag opende wlka D. E. Hiensch bet weekeind. Als voorbereiding op de kerkdienst beantwoordden de leerlingen zater dagavond schriftelijk enkele vragen. Tezamen met jongeren uit Kloetinge, die eveneens op Hedenesse vertoef den, werden volksdansen beoefend. Voorts werd een levendig polltiek- getint gesprek gevoerd met een West- Zeeuws-Vlaamse jongeman, die voor communist moest doorgaan. Aan het slot van dit gesprek gingen de di recteur van Hedenesse, wika R Was- terval en wika D. E. Hiensch nader in op enkele facetten van de discus sie. Wika W. den Berg hield de avondsluiting naar aanleiding van Romeinen 8. Zondagmorgen toog de groep in Zuidzande naar de kerk, waar wika Wasterval Je dienst leid de. Dl deze dienst namen twee jon geren uit Goes en twee uit Kloetinge deel aan de liturgie. Voorts werden ritmische geestelijke uederen gezon gen van ds. Julius uit Rotterdam. Zondagmiddag beoefenden de jonge lui diverse sporten in wedstrij'dvèr- band. Wika D. E. Hiensch sloot het geslaagde weekend met Efeze 3 14- 21 Tijdens dit weekeind werden tot lid van de instuif commissie benoemd Joke Wiiiemsen en Henk Klooster ziel. COLIJNSPLAAT N.C.V.B. vergaderde Vorige week vergaderde de afde ling Colijnsplaat van de Ned. Chris ten Vrouwen Bond. De presidente, mevrouw W. Veldman-Keij opende de bijeenkomst met schriftlezing en gebed en hield een meditatie Ver volgens werden enige huishoudelijke zaken afgewerkt, ondtr meer werd de komende Landdag in Vlissingen be sproken, waarvoor vele dames zich opgaven. Na de pauze, werd het woord verleend aan mevr Timmer mans-Hoekendijk uit Yerseke. die het onderwerp „De vrouw en haar siera den behandelde. Met veel aandacht werd deze boeiende lezing gevolgd. Van de gelegenheid tot vragenstellen werd ook nog door enkelen gebruik gemaakt, en nadat mevrouw Veld man de spreekster dank had ge bracht, sloot mevrouw Timmermans deze bijeenkomst met dankgebed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3