PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BILT GR0MYK0 NAAR DULLES' BEGRAFENIS Visserijkamer' in museum te Veere WELLICHT ONTMOETING EISENHOWER-ADENAUER PROTESTEN OM KINDERBOEK... NEDERLAND KAN NIET VERDER TOEGEVEN IN WALVISKWESTIE Dreigbrieven voor Parijse advocaten Verscheidene Parijse advocaten die Algerijnen hebben verde digd, die van verzetsdaden of ondergrondse activiteit in Frankrijk worden beschuldigd, hebben dreigbrieven ontvangen, waarin „Ook U" stond. Deze woorden sloegen op de moord op een mohammedaanse jurist, de 34-jarige Mokrane Oeld Aoe- dia, wiens lijk zaterdag in een gang van zijn kantoor werd ge vonden. Aoedia heeft onlangs de verdediging gevoerd van Algerijnen, die beschul digd waren van een moordaanslag op Jacques Soustelle, die destijds de mi nister van voorlichting van De Gaulle was. De dreigbrieven waren genummerd, kennelijk om aan te geven in welke volgorde de bedreigingen ten uit voer zullen worden gelegd. Geleide projectielen voor „Queen Elizabeth en Mary." Engelands twee grootste passagiers schepen, de Queen Elizabeth en de Queen Mary, zullen met geleide pro jectielen worden uitgerust ter be scherming tegen plotselinge bomaan vallen, zo meldt de Sunday Graphic. Volgens het blad zullen andere koop vaardijschepen eveneens bewapend worden met de geheime „Sea Cat", een projectiel dat van schepen kan worden afgevuurd. VERWACHT... Geldig tot hedenavond AAN ZEE BUNDER ZACHT Op de meeste plaatsen droog weer, met ïn de kustgebieden wolkenvel den, maar landinwaarts flinke zon- nige perioden. Matige tot vrij krach tige wind tussen noord n noordwest. Gematigde temperaturen. ZON EN MAAN 27 mei Zon op 4.32 onder 20.43 Maan op 0.10 onder 10.05 202e jaargang - no. 121 uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Couraat. Directie: P, v. d. Velde en P. B. den Boer Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteur: W. Leertouwer. Adjunct-hoofdred.: G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p kw., fr p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 26 mei 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm. Minlm. p. advertentie f 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—. „Brieven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. S58800 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 8608 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, L. Vorststr. 63, tel. 2475 (Ug.g. adv. 2234); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 20; Temeuzen. Brouwerijstraat 2; Zierikree. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. Niet alle Grote Vier in één vliegtuig Op een speciale persconferentie van de Russische woordvoerder te Genève is gisteravond bekendgemaakt, dat de Russische mi nister van buitenlandse zaken Gromyko, evenals zijn collega's Herter van de Verenigde Staten, Selwyn Lloyd van Groot-Brit- tannië en Couve de Murville van Frankrijk vanmiddag per vlieg tuig uit de conferentiestad naar Washington zal vertrekken om daar woensdag de begrafenis van de Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken, John Foster Dulles, mee te maken. Minister Gromyko zal reizen in een Russisch vliegtuig. Hij vertrekt waarschijnlijk vanmiddag om vijf uur als ook minister Herters vliegtuig gaat, en keert vrijdagmorgen terug. De speculaties dat alle ministers in één vliegtuig zouden reizen en onderweg de conferentie informeel zouden voortzetten, wordt dus niet bewaarheid. Dat Gromyko zo lang heeft gewacht met het meedelen van zijn besluit schreven sommige waarnemers toe aan de reis van de Sowjet-premier en partijleider Kroesjtsjew naar Albanië. Ook mr. Luns naar Washington Gisteren is ook bekend geworden, dat de Westduitse bondskanseUer dr. Adenauer de begrafenis van Foster Dulles zal bijwonen. De Westduitse minister van buitenlandse zaken Von Brentano, gaat eveneens naar de be grafenis. Het is nog niet bekend of er een regeling is getroffen voor een ontmoeting tussen Adenauer en Ame- rika's president Eisenhower. Een tweede buitenlandse regeringsleider bij de begrafenisplechtigheid zal zijn de Australische premier Robert Men- zies, Hij was reeds enkele dagen voor een officieel bezoek ïn de Verenigde Staten. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. Luns, zal aanwezig zijn namens de Nederlandse rege ring en in zijn hoedanigheid van voorzitter van de NAVO-raad. Paus Johannes heeft maandag verklaard dat met Dulles een groot man is heengegaan. De paus zei dat hij voor de eeuwige rust van de Amerikaanse minister zal bidden. Hij verklaarde dat zijn gedachten uitgaan naar de zoon van Dulles'die Jezuïet is. Voor de aanvang van de zitting der ministers van buitenlandse zaken van de Grote Vier in Genève hebben de delegatieleiders gisteren in korte toespraken de Amerikaanse oud-mi nister herdacht. Daarna sprak Gromyko ongeveer drie, kwartier om het Russische ont werp voor een Duits vredesverdrag aan te prijzen. Hoe eerder een der gelijk verdrag met Duitsland geslo ten wordt, des te kleiner liet gevaar voor nieuwe militaire conflicten zal zijn, aldus de Russische minister: Hij verklaarde dat de pogingen van Rus- •land om het Duitse militarisme de voet dwars te zetten, sympathie ont moet in Frankrijk, Duitsland en de. Verenigde Staten. Het westelijke, plan noemde hij „een bundeling van ver scheiden duidelijk onderscheiden problemen". Heter nam het. daarna op voor West- D uitstand. Hij verwierp met kracht de Russische beschuldiging over het Westduitse militarisme en verklaar de dat Oost-Dutsland militair veel krachtiger is ontwikkeld dan de Bondsrepubliek. Deze beschuldiging doet oude angsten en lang „gedoof de" haat herleven. Zij vormt een po ging om ons overleg in verwarring te brengen door de Bondsrepubliekmo tieyen uit een andere periode tóe te schrijven, aldus de Amerikaanse mi nister. - Hij verklaarde met nadruk,dat de fè- gering van West-Duitsland afgezien heeft van het gebruik van geweld bij de regeling van internationale ge schillen. Geen burgerlijk huwelijk voor prins Albert in Rome? Volgens maandag te Rome ingewon- nen inlichtingen stuurt men niet aan op een burgerlijk huwelijk van prins Albert en prinses Paola in4 die stad, aldus meldt „Belga". In Belgische gezaghebbende kringen ontkende Jnen alleszins dat er sprake is van een plechtigheid in de ambas sade. Men zou derhalve kunnen ver onderstellen dat een eventueel burger lijk huwelijk in Brussel zal worden gesloten. VLOOT RENDABEL EXPLOITEREN Verkoop Willem Barentsz' voorshands van de baan Het is voor ons onmogelijk met een lager kwantum dan 1200 eenheden genoegen te nemen, aldus de heer A. Warnderink Vinke, directeur van de Nederlandse Maatschappij voor de Walvisvaart, die juist uit Tokio is teruggekeerd van de mislukte con ferentie over de walivisvangst, waar aan hij als Nederlands industrieel vertegenwoordiger heeft deelgeno men. „Dat is voor ons onmogelijk omdat wij evenals Rusland, Japan, Engeland en Noorwegen onze vioot rendabel'willen exploiteren. Wij heb ben ons bereid verklaard eventueel de „Bloemendaal" uit de (walvis)- vaart te houden; wij hebben wezen lijk water in de wijn gedaan, maar nimmer mag uit het oog worden ver loren dat wij het grootste schip en ook de sterkste jagersvloot runnen en dat onze capaciteit jaarlijks is, wordt en moet worden opgevoerd". In zijn beantwoording van vragen vervolgde de heer Vinke: „Uit het feit dat Noorwegen zich bereid heeft verklaard mogelijk iets van de ge vraagde toewijzing af te doen (daar moet" overigens ernstig met de werk nemersorganisatie rekening worden gehouden) mag wel worden afgeleid, dat de aankoop van onze „Willem Barentsè" voorshands althans van de baan is. Immers men koopt eigenlijk niet het schip maar het daaraan ver bonden recht op een daarmee even redig deel van de toegestane vangst". Van de voorgenomen voortzetting van de in Japan vastgelopen bespre kingen te Londen voor de opening der conferentie van de internationale commissie kan nauwelijks een be ter resultaat worden verwacht als niet alle aandacht wordt gericht op het enige alternatief, namelijk op een verhoging van de limiet van 15.000 tot 16.000 16.500 eenheden. Neder land is overtuigd en wel op grond van wetenschappelijk (biolo gisch) onderzoek o.a. van de Amster damse prof. E. J. Slijper dat zulk een verhoging met het oog op de in standhouding van de walvisstand ze ker nog wel verantwoord is. Die ver hoging zou het voldoen aan ieders re delijke wensen mogelijk maken. Ech ter, de bestaande conventie laat een wijziging van de limiet niet toe. Wel bereikbaar acht de heer Vinke een onderlinge bindende afspraak van de vijf aan de walvisvaart deel nemende landen, om zich geheel aan de bepalingen der conventie te houden met uitzondering van het artikel (art. 8), waarin de limiet is vastgelegd. anti-Iawaai-week In Parijs is maandag een anti-Ia waai-week begonnen. De politie wil de Parijzenaars bewijzen dat een le ven zonder herrie prettiger is dan met. Daarom heeft zij de mensen vér- zocht deze week hun radio's zo zacht mogelijk te laten spelen, niet de deu ren hard dicht te slaan en zelfs zo veel mogelijk de ruzies fluisterend te beslechten. piniiiiim I Onderzeeboot dook, maar vergal matroos Zondag bevond de Engelse ma- troos Roy Livesay zich tijdens duikoefeningen ten westen van Schotland op de brug van de Britse onderzeeboot „Gram- H pus" toen hij bemerkte, dat de p p commandotoren werd gesloten en de boot langzaam begon te zakken. Men had hemkenne- H lijk vergeten en weldra werd hij van de brug gespoeld. Nadat hij een uur had rondge- zwommen werd hij door 'n mo- ff torboot opgepikt en naar. een n ziekenhuis gebracht. Dé duik- H boot was ondertussen ook weer p aan de oppervlakte verschc- nen, nadat men ontdekt had, dat de matroos niet meer aan H boord was. Groot man Het verscheiden van de Ameri kaanse oud-minister J. Foster Dulles heeft over een groot deel van de wereld meer dan gewone ont roering verwekt. Dat heengaan kwam niet onverwacht, want hij leed aan een uitermate gevreesde ziekte, die vele slachtoffers maakt. Maar men heeft toch wel sterk de in druk gekregen, dat hij door deze ziekte en door de dood werd onttrok ken aan een taak, die zijn intense be langstelling had en die door hem nog slechts ten dele was verricht. Hij was in enkele jaren tot een le vend symbool geworden van de Ame rikaanse buitenlandse politiek. Men zal er dan ook wel even aan moeten gewennen, dat hij niet langer de man is, aan wie men lof kan toezwaaien als de voorvechter van i de vrede of op wie men kritiek kan uitoefenen, omdat deze minister een zo beperkte en typisch-Amerikaanse visie had op het wereldgebeuren. Een minister en dus ook Foster Dulles is weliswaar verant woordelijk voor het werk van zijn departement, maar meestal is het zó, dat hij toch ook sterk afhan kelijk is van zijn departement. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken is een machtige organisatie met duizenden ambtena ren. Het is een apparaat, dat werkt volgens een systeem en een traditie, die beide weinig wijziging gedogen. Over heel veel zaken wordt beslist volgens vaste richtlijnen en in feite zijn de meeste beslissingen al geno men door adviseurs aleer de minister daaraan zijn goedkeuring hecht. Ditzelfde verschijnsel doet zich bij vele departementen over de gehele wereld voor. Het is op zichzelf dus niet verrassend, maar het leidt er toe, dat men de ministeriële verantwoor delijkheid meer in het formele dan in het persoonlijke vlak moet zien. Men zal vooral niet moeten denken, dat de minister persoonlijke gevoelens uitspreekt in al zijn officiële bemoei ingen. Nu Is er in Nederland vrij veel kritiek geweest op bepaalde be slissingen van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken toen dat departement onder leiding stond van wijlen Foster Dulles. Er was soms zelfs diepe teleurstel ling. In de laatste jaren is het vrijwel niet voorgekomen, dat dit departe ment inging op een Nederlands pro test of een Nederlands verzoek. Nederland stond bij dit departement in een heel goed blaadje voorzover het getrouw de Amerikaanse politiek volgde, maar het vond voor zijn be langen vrijwel nimmer gehoor, zelfs niet wanneer gepleit werd voor een uitermate rechtvaardige zaak. Dat is jammer, maar vermoedelijk moet dat wel grotendeels toe geschreven worden aan de tradi tionele en formele activiteiten van het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken. Zelfs een machtige persoonlijkheid als Foster Dulles is ten dele afhanke lijk van zo'n departement. En misschien is het beste wat van deze minister in Nederland gezegd kan worden, dat hij als mens groter was clan zijn departement en de Ame rikaanse politieke leiders, hem toe stonden te zijn! Dit is een illustratie uit het Ameri kaanse kinderboek De bruiloft van de konijntjes", dat door de openbare bibliotheken in de staat Alabama in een aparte kast is gezet en slechts op speciaal verzoek te verkrijgen is. Het boek handelt over de trouwpartij van wit met een zioart konijntje en de met de mensenmaatschappij te trekken parallel heeft in deze staat vele protesten opgeroepen Speurhond Treesje door trein gegrepen en gedood (Van onze correspondent) De speurhond Treesje van de rijks politie te Soesterberg, die gister- ihiddag het spoor volgde van een paar jeugdige inbrekers, is bij het station Soestduinen door een trein gegrepen en op slag gedood. Het dier had zich zo op het spoor ge concentreerd dat het de sneltrein niet bemerkte, noch dc waarschu wingskreet van zijn begeleider. Treesje stond in de omgeving bekend als een schrandere hond, die tal van duistere zaken tot klaarheid heeft gebracht. Het dier was dit maal op zoëk naar een achttal jongens, dat uit het rijksopvoe dingsgesticht te Amersfoort ont snapte en dat vermoedelijk een inbraak pleegde bij een zwembad. Begin juni open voor het publiek HUI MUSEUM „De Schotse Hui- zen" te Veere is in alle stilte en heel geleidelijk een „Visserykamer" rijker geworden, die begin juni zon der enig officieel vertoon voor het publiek ter bezichtiging zal worden opengesteld. Het. initiatief hiertoe werd ongeveer een jaar geleden genomen door het toemalig bestuur van de plaatselijke V.V.V. en de plannen werden nader uitgewerkt door het bestuur van de stichting „De Schotse Huizen", onder voor zitterschap van de lieer D. F. Lun- singh Scheurleer, rijksinspecteur voor roerende monumenten te Den Haag. Rijk en provincie verleenden financiële steun en zo kreeg men de gelegenheid om met bescheiden middelen een eveneeens bescheiden begin te maken. „Want het is nog maar een begin", verzekerde ons de burgemeester van Veere, jhr. I. F. den Beer Poortugael, in zijn kwa liteit van bestuurslid der stichting „De Schotse Huizen." In een op de hoogste verdieping van het museum gelegen zaal, onder hoge, fraaie oude zolderbinten, heeft men een aantal, tamelijk uiteenlo pende attributen, betrekking heb bend op de visserij, bijeengebracht. Met steun van de vereniging „Vrien den van Veere" kon zelfs een klein kunstwerk worden aangekocht, een borstbeeld van een visser in terra cotta, vervaardigd door de in Bel gië wonende Nederlandse kunstenaar Kees van der Kaaij, die destijds in Oostbui'g exposeerde. Daarnaast vindt men in deze Visserijkamer" onder meer twee levensgrote poppen, voorstellen de een visser en zijn vrouw, ge huld in de klederdracht van Ar- nemuiden. Een aantal scheepsmo dellen, geplaatst in een ruime vi trine, geven een indruk van de voorkomende typen vissersboten, zoals hoogaars, poon en „hengst", terwijl aan deze materie ook te keningen, boekwerkjes en oude prenten gewijd zijn. Voorts kreeg men de beschikking over een aan tal op fors formaat afgedrukte stemmige foto's van onder meer de haven van Veere, vervaardigd door jhr. W. L. den Beer Poortu gael. Visserij-attributen zijn er velerlei: van een oud tinnen „oorlamsmokje" een vis tot een garnalenzeef en mosselenkrabbers en tenslotte kan men in met deze „Visserijkamer" kennis nemen van een aantal werk tuigen, zoals die omstreeks 1850 ge bruikt werden in de scheepsbouw. Het is een pril, maar moedgevend be gin, dat vooral nu de visserij in Veere tengevolge van het Deltaplan tot verdwijnen gedoemd is, als een bijzonder lofwaardige poging kan worden beschouwd om althans de herinnering aan de visserij-bedrijvig heid van Veere te bewaren. Overigens kan men voorlopig nog door de kleine vensters van dit hoog gelegen, bescheiden museum tevens kennis nemen van de levende wer kelijkheid, die Veere als vissershaven biedt. Dat is dan een bezienswaar digheid, die men bij een bezoek aan „De Schotse Huizen" en daarmee aan de Visserijkamer, als het ware en passant kan „meenemen" Ministerraad was acht uur bijeen De eerste ministerraad van het nieuwe kabinet, die gisteroch tend om tien uur in de Trèves- zaal begon, heeft geduurd tot kwart over zes. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. J. M. L. Th. Cals zal vandaag naar Straatsburg vertrekken en dus niet aanwezig zijn bij het uitspreken van de regerings verklaring in de Tweede Kamer. De minister zal in Straatsburg namens de Nederlandse regering de inaugu ratie bijwonen van het cultureel fonds van de Raad van Europa. Ook zal hij zijn collega-ministers van de andere lïd-staten van de Raad van Europa ontmoeten. Om het de minis ter mogelijk te maken tijdig voor de aanvang van de debatten over de re geringsverklaring in Nederland terug te keren heeft de minister van defen sie een militair vliegtuig ter beschik king van mr. Cals gesteld. Foto: de nieuwe ministerraad'in de Trèveszaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1