PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT de BILT OUD-MINISTER DULLES OVERLEDEN Eerste henge'concours per boot op Oosterschelde werd succes „Een leven van werken voor vrede geëindigd" Na ziekte van drie maanden KAPITEIN VAN KUSTVAARDER MAAKTE LOOS ALARM VERWACHT... 202e jaargang - no. 120 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P v. d. Velde en F B. den Boer Adjunct. W de Pagter Hoofdredacteur: W Leertouwer. Adjunct-hoofdred.G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week 7.00 p kw.; fr p. p. 7.25 per kw Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESSE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 25 mei 1959 ADVERTENTIEPRIJS 25 cent per mm Minim p. advertentie 4- Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma* 8 regels) 23 cent p. regel met een minimum van 1.—..Bneven of adres bureau v. d. blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr 58-60, tel 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Vorststr. 63. tel. 2475 (b.g.g. adv 2234); Oostburg, G. P. de Pfauwstr, 9, tel. 20; Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel 2425. adm tel. 2094. Zeemeeuwen vernielden ruit van vliegtuig De ruit van de stuurhut van een DC- 3 vrachttoestel van de Lufthansa brak, toen een aantal zeemeeuwen onmiddellijk na do start van de ma chine op London Airport tegen het Donglasvliegtuig opvloog. Een lid van de bemanning liep snij- wonden in het gelaat op. Het toestel was opgestegen voor een vlucht naar Düsseldorp, Frankfort en Stuttgart. Na het incident keerde de gezagvoer der naar de luchthaven terug. De DC-3 bevond zich slechts enkele mi nuten in de lucht toen dit zeer zeld zame feit zich voordeed. De heren C. J. Steenhart (links) en F. TV. de Koning (rechts) uit Goes tonen vol trots hun vangst. Zij loer den resp. 1 en 2 bij het gisteren te Yerselce gehouden internationaal zee- hengelconcours per boot op de Oos- terschelde. (Foto P.Z.C.) Prinses Beatrix was een dag in Rotterdam Het door burgemeester Van Walsum geopend nieuwe jeugdcentrum van de Centrale hervormde jeugdraad „De Heuvel" aan de St. Laurens- plaats te Rotterdam is door de jon geren, voor wie het uiteraard be stemd is, in gebruik genomen door, met een groot aantal de deuren bin nen te stormen. Deze ongewone ope ning kreeg wel een bijzonder cacnet door de aanwezigheid van prinses Beatrix, die met kennelijk genoegen het gehele openingsprogramma mee „afwerkte". Ook heeft prinses Beatrix een be zoek gebracht aan de Beatrix kin derbewaarplaats aan de Korte- naerstraat, waar zij een kinder feest bijwoonde ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan der ver eniging tot instandhouding van kleine kinderbewaarplaatsen. INTERNATIONALE ONTMOETING Ongekend grote vangsten DE OOSTERSCHELDE is een do rado voor de sportvissers! Tydens het gisteren gehouden eerste inter nationale zeehengelconcours per boot is dat wel héél duidelijk geble ken. Een gezelschap van 130 sport vissers uit Nederland en België ving in zeven uur tijd liefst 200 kg bot en paling, een in sportvisserskrin gen ongekend grote hoeveelheid. Niet één hengelaar moest met een leeg vangnet naar de wal terugke ren. Zelfs waren er vissers, die meer dan 40 vissen verschalkten met een totaalgewicht van ruim 4 kg Het door een klein Zeeuws comité on der voorzitterschap van de heer J. Blom uit 's-Gravenpolder, in samen werking met de hengelsportverenigin gen „Centrale-mer-Bruxelles" en „Z.- Beveland" te Goes georganiseerde concours had vele aantrekkelijkheden. Voor het eerst in Zeeland werden de hengelaars naar „het midden van de ilas" gevaren, waarvoor veertien Tersekse vissersschepen waren inge- chakeld. Een sensatie op zichzelf, /ant normaal pleegt men de zee- .ïengelarij van de kust af te beoefe nen. Geen rog Aanvankelijk werd verondersteld, dat: in hoofdzaak pijlstaartrog zou wor den gevangen. De wisselprijs was dan ook bestemd voor degene die de grootste rog zou verschalken. Het is echter geheel anders uitgepakt, want niet één deelnemer heeft de strijd kunnen aanbinden met deze bijzonder krachtige vis... Hoewel ideaal vis- sersweer de gehele dag scheen de zon en stond er een stevige bries lieten de snelle pijlstaartroggen het verleidelijke aas „links" liggen. Men kan slechts met succes op roggen vis sen als de temperatuur tot ver in de twintig graden Celsius oploopt en dat was gisteren juist niet het geval. Voor de vele sportvissers moet dat een teleurstelling zijn geweest, die echter ruimschoots werd gecom penseerd door de grote vangsten. Een vangst van tien vissen in hoofdzaak bot, maar ook paling was heel gewoon en verscheidene vissers maakten zelfs „uitschie ters" tot veertig en vijftig vissen toe! Zo bijvoorbeeld de nummers één en twee, resp. de heren C. J. Steenhart en F. VV. de Koning, beiden uit Goes die resp. 51 (4870 gram) en 41 vissen (4130 gram) ophaalden. Het toeval wilde, dat deze beide heren in dezelfde boot zaten. Zij hebben een ware nek- aan-nekrace gevoerd! De hengelaars en hengclaarsters er namen ook circa 20 dames deel vertrokken !s morgens om half acht van de haven te Yerseke uit, waar zij 's middags om half vier weer terug keerden. Van de 130 (geselecteerde) hengelaars waren 70 Belgen en 60 Nederlanders. Zij hadden de beschik king over veertien vissersvaartuigen, die hen naar verschillende plaatsen op de Oosterschelde brachten: nabij Yerseke en tot vóór Gorishoek op Tholen. Maar vis werd er overal ge- I vangen en daar was het de deelne mers uiteindelijk om te doen. En zo hadden niet alleen de hengelaars een goede dag, maar ook de ouden van dagen in het bejaardentehuis te Yer seke. Zij kregen enkele tientallen kilo's vis. Zaterdagavond waren de besturen van de hengelclubs door B. en W. van Yerseke op liet stadhuis ontvangen, waarbij over en weer vriendelijke woorden werden gewisseld. Hoewel de burgemeester, de heer A. C. Wil- lemsen zich verheugd toonde, dat de sportvissers de weg naar Yerseke hadden gevonden, zei hij het bepaald jammer te vinden, dat bet concours (Zie slot pag. 4 kol. 6) Sjah voor achtdaags bezoek in Frankrijk Mohammed Reza Sjah Pahlevi is za terdagmiddag in Parijs aangekomen. Morgen zal hij lunchen met generaal De Gaulle. Een groot deel van zijn achtdaags bezoek is gewijd aan het maken van trips. Nadat het officiële bezoek aan Ne derland ten einde was, heeft de Sjah nog een bezoek gebracht aan de Phi- lipsfabrieken te Eindhoven. De Sjah werd op Schiphol uitgeleide gedaan door de koningin en de. prins. President Eisenhower bespreekt de situatie in het oostelijk deel van de Middellandse Zee nadat is be kend geworden, dat de Engelsen en de Fransen met een gecombi neerde militaire actie tegen Egyp te zijn begonnen (1956). Overdracht van Rode-Kruis-hospitaalschip Het hospitaalschip „J. Henry Du- nant", dat- gebouwd werd door de N.V. scheepswerven v.h. H. H. Boöe- wes te Millingen a. d. Rijn, is zater dag te Rotterdam overgedragen aan het Nederlandsche Roode Kruis. Met de „J. Henry Dunant", genoemd naar de oprichter van het interna tionale Rode Kruis, zullen chroni sche, bedlegerige patiënten vaartoch ten kunnen maken, terwijl het schip ook in tijden van ramp gebruikt kan worden. Normaal heeft net zeventig bedden, maar er kunnen er in nood gevallen honderd worden bijge plaatst. De lengte van het schip bedraagt 64.75 m, de breedte 7.99 m en de diepgang 1.65 m. De bedden zijn ver deeld over vier zalen. Het schip heeft te Rotterdam een ligplaats gekregen. DE VOORMALIGE AMERIKAANSE MINISTER VAN BUITENLAND SE ZAKEN, JOHN FOSTER DULLES IS ZONDAG EN HET WALTER REED LEGERZIEKENHUIS TE WASHINGTON OVERLEDEN. De officiële begrafenis zal woensdagmiddag op aanwijzing van president Eisenhower met volledige militaire eer op de nationale begraafplaats van Arlington, een voorstad van Washington plaatshebben. Daarvoor wordt een rouwdienst gehouden in de kathedraal van Washington. Bij de begrafenis zullen aanwezig zijn de ministers van buitenlandse za- ken Selwyn Lloyd, Couve de Murville, Von Brentano en de leider van de Westduitse delegatie in Genève, Grewe. Het is niet uitgesloten dat ook de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko bij de begrafe nisplechtigheid aanwezig zal zijn. De dood kwam voor Dulles na een strijd van drie maanden tegen kanker. De afgelopen weken kon hij zich alleen nog maar in een rolstoel voortbewegen. dom, die zijn gehele leven aan zijn overtuiging heeft opgeofferd. Minis ter Von Brentano, die het weekeinde te Bonn doorbracht, was van oordeel dat „de gehele wereld in deze voor aanstaand staatsman een persoonlijk heid verliest die bereid was de vrede te dienen met een innerlijke harts tocht en een diep gevoel van verant woordelijkheid". Premier Macmillan van Engeland noemde Dulles een man, in wie „de hoogste idealen werden gesteund door een uitzonderlijk sterk karak ter". Oud-premier Sir Winston Churchill en oud-premier Sir Anthony Eden betuigden telegrafisch mevrouw Dul les hun medeleven. Dit deed ook President De Gaulle van Frankrijk, i een telegram aan president Eisen hower zei hij o.a. dat Dulles' door zettingsvermogen, zijn geloof in de beginselen, die het westen huldigt, en zijn moed voor iedereen steeds een voorbeeld zullen zijn. In kringen van de Verenigde Naties werd het overlijden van Dulles be- Conferentie te Genève uitgesteld President Eisenhower, die door zijn lijfarts, dr. Howard Snyder, van het overlijden van Dulles in kennis was gesteld, noemde de overledene „een van de werkelijk grote mannen van deze tijd" in een verklaring, die te Gettysburg werd uitgegeven waar hij op zijn boerderij het weekeinde doorbracht, zei de president o.a.: „Een leven van werken voor de we reldvrede is geëindigd. Zijn landge noten en allen die geloven in recht vaardigheid en in het gezag van de wet treuren bij het heengaan van een der werkelijk grote mannen van on ze tijd. Gedurende zijn leven en in het bijzonder tijdens de zes jaren als mi nister van buitenlandse zaken die rijk aan gebeurtenissen waren, waren zijn moed, zijn wijsheid en zijn vriende lijk begrijpen gericht op het verbete ren van de betrekkingen tussen de volkeren. Alleen van tirannie was hij een vijand. Omdat hij geloofde in de waardigheid van de mensen en in hun broederschap onder God, onder steunde hij. hun diepste hoop en aspi raties. Uit zijn leven en werk zal de mensheid 'in de komende jaren nieuwe inspiratie putten om nog har der te werken teneinde te komen tot een vrede in rechtvaardigheid". „Wij die met hem mochten wer ken verliezen een dierbare en naaste vriend, zoals alle Ameri kanen een kampioen voor de vre de hebben verloren", aldus de pre sident. De burgemeester van West-Berlijn, Willy Brandt, verklaarde dat de be volking van Berlijn met het Ameri kaanse volk rouwt om de dood van Dulles, die hij een trouwe vriend van Berlijn noemde. Bondskanselier Adenauer sprak van zijn vriend John Foster Dulles, die een trouw vriend was en een strij der voor de vrijheid en het christen- schouwd als het einde van een tijd perk. Hij werd beschouwd als een „man van de Verenigde Naties", die vaak een doeltreffend gebruik van de volkerenorganisatie had gemaakt. In dit verband werd er aan herinnerd, dat Dulles vorig jaar op het hoogte punt van de crisis in Libanon en Jor danië deze kwesties voor de Verenig de Naties had gebracht, waardoor een regeling kon worden getroffen. Een Amerikaans woordvoerder heeft gezegd, dat de Russen „hun diepge voeld rouwbeklag" uitgesproken heb ben naar aanleiding van de dood van Dulles, die het felst belasterde doel wit van de Sowjet-propaganda was in de westerse wereld, totdat hij do delijk ziek werd. Een paar uren na het bekend worden van de dood van John Fos- tër Dulles, lanceerde radio-Praag heftige aanvallen tegen de vroe gere minister van buitenlandse za- ken. „Het tijdperk van Dulles werd gekenmerkt door de uitdrukkin gen „koude oorlog" en „agressie", aldus werd in de uitzending ge zegd in een commentaar op het overlijden van de Amerikaanse staatsman. Uitstel Gromyko, de Russische minister van buitenlandse zaken, heeft toege stemd in een uitstel van twee dagen voor de Geneefse ministersconferen tie in verband met Dulles' begrafenis. Woensdag en donderdag zal er geen bijeenkomst zijn. Herter kwam na 'n telefonisch onderhoud tot overeen stemming met Gromyko. De Franse en Britse ministers hadden reeds eerder in een uitstel toegestemd. Vrij dag zal Herter in Genève terug zijn. De conferentie wordt vrijdagmiddag hervat. Voor levensloop van John Foster Dulles zie pag 5) Eind 1952. John Foster Dulles confereert met Dean Acheson, zijn voorganger als minister van buitenlandse zaken der Verenigde Staten. In het begin van 195S nam hij diens portefeuille over. DROOG EN ZONNIG. Droog en overwegend zonnig neer, maar aanvankelijk nog van de Noordzee binnend rijvende wolken velden. Matige tot vrij krachtige noordelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. ZON EN MAAN 26 mei Zon op 4.33 onder 20.42 Maan op onder 8.53 Kleuter door honden aangevallen en gedood Een groep straathonden heeft een 2'/i-jarig jongetje aangevallen en gedood in' Hazelwood, een voorstad van St.-Louis. Enkele uren na het bekend worden van dit verschrikkelijke nieuws ging een groep van 150 personen, gewa pend metjachtgeweren en pistolen op jacht naar loslopende honden. De politie meldde dat vijftien honden tot dusver zijn gedood en drie gewond en gevangen genomen. REDDINGBOTEN EN VLIEGTUIGEN IN ACTIE Zaterdag is een groot aantal boten en sohèpen in actie geweest om te zoeken naar een schip of vliegtuig dat zou zijn vergaan. Er was alarm geslagen door een inwoner van I Jmuiden, die meedeelde dat er een vuurpijl' was afgeschoten. De loodsboot, die voor de IJmuidense pieren lag, kreeg opdracht zo spoedig mogelijk koers te zetten naar een positie twee mijlen ten westen van Zandvoort. De sleepboot „Simson" en de red dingsboten van Zandvoort, Noord- wijk en Scheveningen en de strand'boot van IJmuiden voeren uit. Ook de marine werd ingescha keld, daar berichten waren binnen gekomen dat nog meer vuurpijlen waren waargenomen. Een Neptune en een helikopter wer den ingezet- Het zoeken werd ge ruime tijd voortgezet, maar er werd niets gevonden. Het vermoe den ontstond dat de vuurpijlen afgeschoten zouden zijn van eén schip, dat te IJmujden in de ha- y.fn lag. Dit vermoeden bleek waar te zijn. De politie ontdekte dat een aantal flares (vuurpijlen die een rookontwikkeling te zien ge ven en van parachutes zijn voor zien, werden afgeschoten van de Nederlandse kustvaarder „Reli able".. De gezagvoerder verklaarde dat het oude pijlen waren. Hij mocht van zijn maatschappij er mee doen wat hij wilde, zo zei hij. Als ze maar niet hoven zee zouden worden af geschoten. Dan zou men namelijk kunnen denken dat het schip in nood was. Hij had toen gewacht tot de kust vaarder in de binnenhaven van IJmuiden lag om zijn bemanning de werking van de vuurpijlen tè demonstreren. Tegen de gezagvoer der is proces-verbaal opgemaakt. Vermoedelijk zal hij voor de Raad van Scheepvaart moeten verschij nen. Plaatselijk leider van C.D.U. vermist Franz Julius Schroder,leider van de christendemocratische partij in Reut- j lingen, (West-Duitsland), wordt vol- 1 Êens het Westduitse persbureau |.P.A. sedert pinksterzaterdag ver mist. Men vermoedt dat hij naar1 Oost-Duitsland is gevlucht. Er was een arrestatiebevel tegen hem uitge vaardigd. Cheque van Ned. Antillen voor,, geschenk verjaardag Koningin" overhandigd In een kleine plechtigheid heeft za terdagochtend op het „Antillenhuis" in Den Haag, gouverneur drs. A. B. Speekenbrink van de Nederlandse Antillen, een cheque ad 77.914 over handigd aan de gevolmachtigde mi nister voor de Nederlandse Antillen iti Nederland de heer W. F. M. Lam- pe, die de cheque vervolgens ter hand stélde aan de voorzitter van het „Co mité geschenk aan H.M. de konin gin", burgemeester De Ranitz van Utrecht. JDe koningin" aldus jhr. de Ra nitzheeft aan het in Nederland en de andere rijksdelen bijeenge brachte bedrag nog geen nadere be- "ij heeft mij wel deelervan ten komen aan het: Koningin Wilhelmina-fonds voor de kankerbe strijding. Hare majesteit stelt er ook grote prijs op, dat een ander deel op de een of andere wijze ten goede zal komen aan Suriname, de Ned. Antil len en Ned. Nieuw-Guinea". De enige Oostenrijkse douane met een lange baard is Andreas Habicher in het stadje Erl bij Innsbruck. In juni a.s. zuilen in dat stadje de pas siespelen weer worden opgevoerd en daarom laten vele inwoners, die een rol in die spelen te vervullen krijgen, de baard groeien. De foto toont de douane tijdens het vervullen van zijn plicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 1