Kritiek van werkgevers op sociaal-politieke organisate Hoe kan het evangelie in deze tijd worden overgedragen KLANKBORD STATION MET ONDERGRONDSE PERRONS VOOR DEN HAAG ZATERDAG 23 MEI Ï959 PROVINCIALE ZEEUWSE COVRAET 8 Uitvoering sociale wetgeving verslindt onnodig miljoenen (Van onze speciale verslaggever) Het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond heeft in zijn jaarverslag over 1958 te kennen gegeven, dat de regering tegenover de Sociaal-Economische Raad de laatste tijd bij adviesaanvragen wel eens heeft nagelaten vol doende concrete aanduidingen te geven van de maatregelen, die zij wilde treffen. Daardoor werd het vinden van een oplossing aan dit advies college overgelaten. Bij het ter perse gaan van het jaarverslag werd de laatste hand gelegd aan de voorbereiding van het S.E.R.-advies inzake de huurverhoging en de Iooncompensatie hiervan. Gebleken is, dat de verwerking van de huurbijslag aanleiding ging geven tot een zekere controverse over de verder in 1959 te voeren vorm van loonpolitiek. Het verbond neemt hierbij als standpunt in, dat invoering van een vrijér Ïoonbeleïd niet eerder wen selijk wordt geacht dan op het tijdstip-, waarop een duidelijk beeld van het gehele verdere huurbeleid zal zijn verkregen. Ten aanzien van de arbeidstijdver korting huldigt 't verbond de mening dat voorhands slechts ondernemings- wijze mogelijkheid van verkorting van de arbeidsduur kan worden overgegaan. Van geval tot ge val zal moeten worden nagegaan, welke maatregelen kunnen worden getroffen om de door de S.E.R. ge dachte extra-stijging van de produk- tiviteit teweeg te brengen. In die gevallen, waar vast staat dat de te bereiken produktiviteitswinst werkelijk opweegt tegen het ontstane produktiviteitsverlies, meent het ver bond bij wijze van uitzondering te gen een verkorting ineens van de ar beidsduur met drie uur per week geen bezwaar te hebben, mits dit niet geschiedt vóór 1 januari 1961. KOSTBARE ADMINISTRATIES Ten aanzien van de sociale voorzie ningen wordt kritisch opgemerkt, dat fn dagen van weifeling in de econo mische ontwikkeling nauwgezette beoordeling van uitbreiding der so ciale voorzieningen gepast is. In ons Sjah van Perzië bij tewaterlating (Slot van pagt 1 Alvorens de raadzaal te betreden ver schenen de gasten op het met gele, witte en paarsblauwe bloemen ver sierde balkon, waar zij lang en luide werden toegejuicht. Het stadhuis was geheel van bloemen geur vervuld. In de vestibule vond men een rijke en smaakvolle versie ring, die een ware expositie mocht worden genoemd van de beste flora die Nederland te bieden heeft. Langs blauwe vazen met takken gele for sythia's, schalen met rose rododen drons en met blauwe bougainvillea's en azalea's, vazen met rode rozen e.n pergola's, waarin toefjes oranje lelies, bereikte men de raadzaal. Na een groot kwartier, waarin ver scheidene gasten aan het hoge gezel- schap werden voorgesteld, begaf men zich aan tafel in de grote Burger zaal. Hier werden de hoge bezoekers verrast door stemmig orgelspel en een waaldijk imposante versiering. In het front van de hoofdtafel bevon den zich achttien grijze standaards van dun metaal, waarop blauwe scha len rustten met rode anjers ,en groe ne ranken. Achter de hoofdtafel stonden op standaards vier blauwe schaaltjes met anthuriums. En als tafelversiering zag men een weelde van de rijkste flora in smaakvolle mengeling. Na het eerste gerecht bracht burgemeester Van Walsum een dronk uit op de sjah, koningin Juliana en prins Bernhard. Bij het vertrek uit het stadhuis werden de gasten weer hartelijk toegejuicht. Gisteravond heeft de sjah ter ere van de koningin en de prins een diner aangeboden in het gebouw van de Perzische ambassade to Wassenaar. Prinses Beatrix en prinses Irene wa ren eregasten aan dit diner. De op rijlaan van de ambassade was voor deze gelegenheid door rijen lampions geflankeerd. COCKTAIL. De Britse ambassadeur in Parijs, sir Gladwyn Jebb, heeft een balletje aan het rollen gebracht toen hij voorstelde dat diplomatieke cocktail parties per internationale overeenkomst verboden moeten wor den. De Londense Daily Mirror heeft andere ambassadeurs geconfronteerd met de verklaring van sir Gladwyn, -dat die fuifjes een kwelling voor de moderne diplomaat zijn. Hier enkele van de antwoorden: Dr. Luis Thomen, ambassadeur van de republiek Dominica hun waarde is onschatbaar. De wezenlijke diplo matie wordt op die partijtjes bedre ven. De Franse zaakgelastigde Jean Chau- velj ze verkorten het leven van een diplomaat: De Deense ambassadeur Vincens de Steensen-Leth de partijtjes bieden een prima gelegenheid om mensen te ontmoeten die je normaal niet ont moet. De Belgische zaakgelastigde René van Meerbeke een diplomaat moet benen van staal en een onverwoest bare lever hebben om de aanval der cocktail parties te kunnen weer staan. STILTE. De klokken van de kathe draal xn Asola lulden niet meer en de grote stadsklok op het grote plein van dit stadje in midclen-Italië staat sedert donderdagavond 22.35 uur stil. De klokkeluider is in staking gegaan om looneisen kracht bij te zetten. Hij is tevens de stadsklokopwiader, sociale verzekeringswezen moet nog wijziging worden gebracht op pun ten, waar aparte achterstand bestaat. Hiertoe rekent het verbond niet de kinderbijslagvoorzieningen, wel ech ter modernisering van de invalidi teitsverzekering en de wijziging van de ongevallenverzekering door het koppelen van de renten aan de loon index. Fervente tegenstander toont het ver bond zich van bepaalde maatregelen tot hét waardevast maken van niet in de wettelijke maar in de vrijwil lige sfeer toegezegde pensioenen. Men noemt dit de Weg van de minste weerstand terwijl juist met vereende krachten een verdere munt-ontwaar- ding moet worden tegengegaan. Aan de hand van onder andere het feit, dat in ons land, evenals in enkele omringende landen, de so ciale kosten inclusief vrijwillige voorzieningen op een kwart a een derde van de totale loonsom lig gen, concludeert het verbond, dat het dringend gewenst is om op ba sis van een totaaloverzicht van die kosten, te komen tot nader beraad over het peil ervan. Als gevolg van het ontbreken van een overzicht, kunnen de consequen ties niét worden overzien van inci dentele politieke beslissingen tot ver betering van uitkeringsvoorwaarden of het brengen van nieuwe groepen onder de verplichte verzekering. Uit een algemeen overzicht zal blijken, dat onze wettelijke voorzieningen nu reeds drie miljard gulden per jaar vergen, inclusief aanzienlijke directe administratiekosten. Deze laatste kunnen globaal geschat worden op 150 miljoen gulden. Daarnaast dient nog rekening te worden gehouden met de kosten van de overheid in de departementale sfeer, en de kosten in de sfeer der ondei'nemingen. Ge voegelijk kunnen de directe eh in directe kosten op ongeveer 250 mil joen gulden worden gesteld. Op ver schillende van deze kosten zal be spaard kunnen worden, meent het verbond. Als eerste belangrijke stap tot be zuiniging zou de premievaststelling en de premie-incasso voor de onge vallenwet 1931 kunnen worden over gebracht van de sociale verzekerings bank naar de bedrijfsverenigingen. Vervolgens moet zo spoedig mogelijk een einde worden gemaakt aan de premieheffing door middel van rente- zegels met bijbehorende individuele registratie van de invaliditeitswet, zo meent het verbond. 0 De 200.000 officieren en manschappen van het Amerikaanse leger in Europa zullen overdag in hun kantines geen sterke drank meer kunnen bestellen. Deze maatregel is genomen om overdadig drankmisbruik omstreeks de lunchtijd te belemmeren, zo heeft een Amerikaanse legerwoordvoerder in Bonn bekendge maakt. De koninklijke bezoekers bij een van i leen van de levende have van de boer de prachtige stieren die deel m'tma- derij „Vijver Zathe" te Jelsum. GROOTSE SPOORWEGPLANNEN Grote regeringsgebouwen in de omgeving (Van een speciale verslaggever). Den Haag heeft grootse spoorweg plannen. Tegelijkertijd staat de ver wezenlijking van een geheel nieuwe vormgeving op stedebouwkundig ge bied voor het zogenaamde Bezuidcn- houtkwartier op het programma. Dat laatste project voorziet in de aanleg van twee grote verdiept lig gende wegen loodrecht op de kust, die het van Utrecht en het uit de richting Rotterdam komende verkeer zullen verwerken, benevens in de aan leg van een „dwarsweg" tussen deze wegen en een totale wijziging van het aanzien van de Bezuidenhoutse- weg ter hoogte van de tegenwoordige Rijnstraat, dat is de straat, waar ,oj het ogenblik het oude station S. S.. vanwaar de treinen naar het oosten des lands vertrekken, is gelegen. VERDIEPTE LIGGING. Aan het nieuwe Centraal Station, dat ongeveer op de plaats van de tegen woordige Rijnstraat geprojecteerd is, zal een verdiepte ligging worden ge geven, om te voorkomen dat de „dwarsweg" die over het stationsem placement heen voert een tegrote helling moet krijgen. In het stations gebouw, dat midden op een stations plein komt te liggen, zal men dus een verdieping omlaag moeten gaan om op de perrons te komen. Tevens is hier de mogelijkheid open gelaten om op het diepgelegen pér- ronnïveau eventueel in de toekomst een ondergronds lokaal vervoermid del een metro aan te sluiten. Links en rechts van het station zijn grote regeringsgebouwen gedacht. De Nederlandse spoorwegen wil len het nieuwe station aan het Be- zuidenhout tot een centraal sta tion maken, dat verbinding geeft met vrijwel alle delen van Neder land. Dit wü echter niet zeggen, dat Den Haag H. S. zal worden opgeheven. De betekenis van dit station, voor de verbinding met de plaatsen aan de zogenaamde oude lijn Amsterdam, Haarlem, Lei den, Den Haag, Delft, Schiedam, Rotterdam en verder gelegen plaatsen, blijft gehandhaafd. De uitvoering van de met de spoor weg samenhangende werken zal een bedrag van ongeveer 25 miljoen gul den vergen. Er moet gerekend wor den met een bouwduur van circa tien jaar. Tijdens de bouw zal het huidige station S. S. worden vervangen door een tijdelijke hulpstation aan de Schenkweg. Binnenkort zullen op bestuurlijk ni veau onderhandelingen worden ge voerd tussen het rijk, de gemeente en de Spoorwegen over de verdeling van de totale kosten, die de uitvoering van al deze grootse plannen zal ver gen. 9 Het aantal inwoners van Oost-Duits- land is in de afgelopen tien jaar met ruim anderhalf miljoen gedaald. Vol gens het anti-communistische persbureau ..West" bedroeg het aantal inwoners van de d.d.r. op 31 maart j.l. 17.310.670, tegen 18.892.000 in 1949. De Scheveningse logger Sell. 55 Noorderkroonheeft de haringrace gewonnen. Het schip arriveerde vrij dagochtend even na half tien in de Scheveningse haven met 110 kantjes Hollandse Nieuwe aan boord. De foto toont het lossen van de kant jes. Nog meer spionnen gearresteerd in West-Duitsland De arrestaties van leden van een Oostduitse communistische spionagc- bende, die binnen de Westduitse Christen-Democratische partij ope reerde, zijn gisteren voortgezet. In kringen van de C.D.U., de partij die aan het bewind is, wordt vernomen, dat de arrestaties zowel in West- Duitsland als in West-Berlijn zijn geschied. De federale autoriteiten in Karlsruhe hebben geweigerd om mee te delen, hoeveel mensen er op het ogenblik in verband met deze affaire worden vastgehouden. vastgehouden. Geloofd wordt, dat dit aantal tussen 18 en 20 moet liggen. De spionnenbende opereerde hoofd zakelijk voor het doorgeven van in lichtingen over partij-aangelegenhe den van de C.D.U. aan de Oostduitse communisten, Sommigen van die inlichtingen-ge vers waren Oostduitse agenten die in de CD.U, waren doorgedrongen, an deren waren Westduitsers, die men overgehaald had voor de communis ten te werken. De arrestaties zijn het gevolg van het overlopen van drie vooraanstaan de functionarissen van de Oostduitse inlichtingendienst. STEMMEN UIT DE KERKEN Bij het gouden jubileum van de Utrechtse Hervormde Stadszending HOE KAN HET EVANGELIE WORDEN OVERGEDRAGEN De Hervormde Stadszending te Utrecht heeft haar vijftigjarig bestaan gevierd. Een deel van de herdenking van dit feit heeft daarin bestaan dat er in een grote zaal een openbaar forum is belegd met als centraal onder werp de vraag hoe kunnen wij de boodschap van het evangelie over dragen aan mensen van deze tijd Vragen konden worden gesteld, die door de leden van het forum, waarin o.a. naast een hervormde ook een gereformeerde hoogleraar zitting had, beantwoord werden. Hoe wordt het evangelie overgedragen Dat is één van de belangrijkste vragen waarvoor de kerk in do loop der eeuwen gestaan heeft en in deze tijd, nu het leven steeds meer buiten de kerk om gaat en er al groter wordende aantallen komen d.e van het evangelie vervreemd zijn, is deze vraag van groter belang geworden. Het is ook echt een vraag voor de stadszending, die toeli niet anders heeft willen zijn dan een evangelisatie beweging en die daartoe juist werkt in die buurten van de stad, waar men het meest kan verwachten van hen, die van het evangelie vervreemd zijn. Maar niet alleen voor de evangelisatie is de centrale vraag- van het forum van belang. Ze is het voor alle werk van de kerk, waarbij het steeds gaat om de overdracht van het evangelie. De kerk heeft het evangelie te predi ken. Zij moet verkondigen wat God geopenbaard heeft en waarvan we de neerslag vinden in de H. Schrift. Daar vinden we het getuigenis van lien, die het Woord dat God deed uit gaan, hebben geloofd en daaruit heb ben geleefd, Maar, zal niet iedere tijd zijn eigen vormen moeten zoeken om over te dragen datgene wat het evan gelie ons zegt Het evangelie moge gelijk blijven, de tijden blijven nu eenmaal niet gelijk. Toen in 1909 de stadszending in Utrecht begon, was de Ned. Tént- zending in volle bloei. Ergens aan de buitenkant van de stad werd een grote tent opgeslagen alsof het een circus was. Avond aan avond was die tent gevuld. Er werd gepreekt. Toespraken werden die preken ge noemd. Er werd gezongen. Een nieuw soort liederen ging er in. Speciale ko ren werden gevormd. De Utrechtse predikant ds. E. B. Couvée, die hier met al de warmte van zijn ziel ach ter stond, kwam tot het besluit dat hij met dit werk moest voortgaan, verontrust als. hij was over de steeds meer opkomende ontkerstening. Hij zag in deze nieuwe methoden midde len om het evangelie over te dragen. Aangezien de kerk er een 50 jaar ge leden nog niet aan toe was, nam hij emeritaat om zich geheel te kunnen geven aan de stadszending. Overal werden posten opgericht en wel voor- ai in de arme wijken van de stad. Een eigen liederenboek ontstond, de Sionsbundel. Eigen jeugdwerk en ver enigingsleven werd opgezet. Aan straatprediking werd gedaan. En zo is de stadszending begonnen het evangelie over te dragen op een wijze die toen ingang vond. Telkens weer heeft men gezocht naar nieuwe me thoden. Nieuwe initiatieven De tijd is voortgegaan. Van tent zending horen we niet meer. Bio- (Zie slot pag, 4 kol, 1 Het Wereldgebeuren KOSTBARE ADMINISTRATIES In de villatuin Dr. Heinrich Von Brentano, West duits minister van buitenlandse zaken, deelt zijn Geneefse tijd anders in dan zijn collega's. Men kan hem niet aantreffen in de vergader zaal van het Volkerenpaleis waar de zittingen van de ministersconferentie worden gehouden. Als Westduitse adviseur zit daar aan één der drie vierkante tafeltjes professor Wilhelm Grewe, die voor deze gelegenheid uit Washington, waar hij ambassadeur is, ter conferentiestad is getogen. Aan het Oostduitse tafeltje zit Lo- thar Bolz, die als minister van bui tenlandse zaken optreedt. Door te genover deze minister een (overigens zeer bekwame) functionaris in de rang van ambassadeur te stellen, wil de Westduitse regering doen uitko men dat zij in Bolz geen werkelijke minister met heuse, aan de volkswil ontleende, bevoegdheden kan zien. Voor West-Duitsland-brengt deze or ganisatie niet zo heel veel nadeel met zich mee. Voor zover het in de con ferentiezaal aankomt op gevatte ver dediging van bekende sta'ndpunten, kan men het beleid rustig aan profes sor Grewe overlaten. Eventuele be slissingen tot koerswijziging worden door Von Brentano genomen onge twijfeld nadat eerst de Westduitse bondskanselier dr. Konrad Adenauer in Bonn mede gewikt en gewogen heeft er bestaat in Genève 'n nauw contact tussen minister Von Brentano en adviseur Grewe, en zo komt de mening van de minister van buiten landse zaken toch direct in de con ferentiezaal terecht. Terwijl de minis ters officieel vergaderen, kan men Von Brentano vaak aantreffen in de tuin van de villa die hem te Vyrier, op vijf kilometer afstand van Genève, ter beschikking is gesteld. Hij leest er officiële stukken en misschien zo nu en dan ook wel minder droge stof, want deze' vrijgezel staat niet alleen als een kettingroker bekend en als iemand die zich voortreffelijk kleedt, maar ook als een minnaar van de kunst. Maar in en nabij deze villa lean men Von Brentano niet altijd vinden. Bij het interne weste lijke beraad laat hij zich niet onbe tuigd. En behalve met de colLega's Herter (Verenigde Staten), Selwyn Lloyd (Groot-Brittannië) en Couve de Murville (Frankrijk) heeft hij ook zo nu en dan al van gedachten gewis seld met Gromyko (Sowjet-Unie). Op persconferenties laat hij bij tijd en wijke weten hoe West-Diiitsland over de diverse problemen die hier aan de orde komen denkt en ook brengt hij wel eens het westelijke standpunt in de openbaarheid. Zo was het Von Brentano die gisteren tot verslagge vers zei, dat erkenning van de juri dische positie van de westelijke mo gendheden in Berlijn een voorwaarde is voor het houden van een topconfe rentie. De voorwaarde der Verenigde Staten luidde tot dusver vagelijk, dat op de conferentie der ministers van buitenlandse zaken „aanzienlijke re sultaten, moesten. worden geboekt", voordat een topconferentie te recht vaardigen was. Nu de ministersconferentie tot dus ver geen enkel aanwijsbaar resultaat opleverde, heeft Von Brentano een van de meest vanzelfsprekende wes terse eisen nog eens met nadruk naar voren gebracht. Op deze zelfde vrijdag deelde pre mier Nikita S. Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie aan de Westduit se ambassadeur in Moskou, Kroll, mede dat zijn regering, wanneer de conferentie van ministers in Genève faalde, een apart vredesverdrag met Oost-Duitsland zou sluiten en dat de westelijke mogendheden na de onder tekening van het verdrag niet lan ger in West-Berlijn zouden mogen blijven. Het is duidelijk, dat na bijna twee weken confereren in Genève nog niet het minste resultaat is bereikt. Kroesjtsjew blijft het westen onder druk zetten door misbruik te maken van Westberlijns moeilijke „eiland"- positie in de communistische satel liet Oost-Duitsland. Daartegenover kan het westen alleen druk oefenen door te dreigen dat een eventuele top conferentie niet zal doorgaan, waar bij men veronderstelt dat Kroesj tsjew grote behoefte aan zo'n top- overleg heeft ter versterking van zijn machtspositie in het Kremlin (maar hoe hij ervan gebruik zou maken weet misschien alleen hijzelf Het is te begrijpen, dat Von Bren tano een taak voor zich ziet weggelegd bij de eventuele uit voering van de tweede fase van het westelijke plan: opstelling van een ontwerp-kieswet waarover het gehele Duitse volk zich zou kunnen uitspre ken. Opstelling van grond- en kieswet ten is namelijk één van Von Brenta- no's specialiteiten: hij had een werk zaam aadeel in de constitutieontwer- pen voor de Duitse deelstaat Hessen, voor de Duitse Bondsrepubliek en voor de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Maar of hij zich bin nen afzienbare tijd opnieuw aan deze hobby zal kunnen overgeven is zeer de vraag. Genève biedt vooralsnog geen enkel perspectief. DR. HEINRICH VON BRENTANO ...actief óp de achtergrond.-*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 3