Zeeuwse landbouw moet in de industrie geen vijand zien Zeeuwse Almanak Huidgenezing P U ROL OFFICIER VAN JUSTITIE EISTE 1 JAAR WEGENS VERDUISTERING <3.mn rS.ijfc ANTWERPSE LOODS (100 JAAR) WEER DAGJE IN VLISSINGEN Baayens optiek Agenda 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT a. ZATERDAG 23 MEI 1959 Z.L.M.-SECRETARIS SPRAK TE KRUININGEN Agrariërs dienen wel meer te worden gekend in ontwikkelingsplannen Voor een klein gezelschap landbouwers van de Kring Oostelijk Zuid- Beveland van de Z.L.M., hield de secretaris van deze organisatie, mr. J, F. G. Schlingemann vrijdagmiddag in „De Korenbeurs" te Kruiningen een inleiding over „De industriële ontwikkeling en de landbouw, speciaal in Zeeland", Spreker trok daarin de conclusie, dat de landbouw geenszins vijandig tegenover industrialisatie moet staan. Wel achtte hij het van groot belang, dat de georganiseerde landbouw meer dan thans het geval is, in de diverse plannen wordt gekend. Dit geldt met name voor de pro vincie Zeeland, zo betoogde de heer Schlingemann. De inleider begon zijn causerie met een schets te geven van de indu striële ontwikkeling op nationaal ni veau. We zien, dat de industrieën zich hoofdzakelijk vestigen in de Randstad Holland. Ook de bevolking hoopt zich op in dit gebied, zei spre ker. Steeds meer gaan er thans stem men op om over te gaan tot sprei ding. Voor Zeeland zijn er velerlei redenen om industrieën aan te trek ken. Spreker noemde o.m. de ver oudering van de bevolking en het wegtrekken van jonge werkkrachten, de vrij ernstige werkloosheid in deze provincie en de gunstige ligging van Zeeland. Uitvoerig schonk de heer Schlingemann aandacht aan het Sloe- plan, het Kanaalzoneplan en het Kreekrakplan. Het Sloeplan is voor lopig voor de landbouw erg aantrek kelijk, zo betoogde spreker. Hij was voorts van mening, dat er geen ander gebied in Zeeland is, dat betere kan sen heeft om industrieën aan te trek ken, dan de Kanaalzone van Zeeuwsch-Vlaanderen. De grens zal dan z.i. als hinderpaal uit de weg moeten worden geruimd. GEEN GROTE VLUCHT Overigens was spreker van mening, dat de provincie Zeeland weinig aantrekkelijks te bieden heeft aan de Industriëlen. De kosten van ves tiging zijn hoog, de nutsbedrijven zijn duur en het aantrekken van leidinggevend en geschoold perso neel is bepaald niet gemakkelijk, In de komende jaren voorzag de heer Schlingemann geen geweldige vlucht van de industrialisatie in Zeeland. Toch dient de landbouw in het alge meen sympathiek tegenover indu strialisatie te staan, meende hij. Want, zo vervolgde spreker, het is ook voor de agrarische sector van be lang, dat er meer werkgelegenheid komt. Teleurstellend noemde hij het, dat de landbouw nog zo weinig wordt ge kend in de diverse plannen. Er wordt te weinig met ons rekening gehouden, aldus de algemeen secretaris van de Z.L.M. Betreffende het Kreekrakplan ver klaarde hij, dat bij realisering van dit plan kostbare landbouwgrond in de buurt van Rilland verloren gaat. Als er huizen gebouwd moeten wor den, kan men daarvoor beter de zand gronden in Brabant bestemmen dan de bijzonder goede landbouwgronden in de polders onder Rilland, vond de heer Schlingemann. Een gevolg van industrialisatie- spreiding zal volgens hem ook zijn, dat vele landbouwbedrijven ver plaatst moeten worden. De jongere boeren komen dan helemaal niet meer aan bod. Als voorbeeld noem de hij de Braakman, waar van de 27 boerderijen er hoogstens drie vrij verpacht kunnen worden. Ten slotte merkte hij nog op, dat uitgezonderd in het Sloe de fac toren voor industrialisatie niet gunstig zijn. Op zij j zijn inleiding volgde een Inte ressante discussie, waarbij met name de heer W. C. v. d. Werff uit Rilland-Bath erop aandrong, dat - de Z.L.M. de ontwikkeling rond het Kreekrak op de voet zal vol gen. Het mag niet zo zijn, dat kostbare landbouwgrond 'verloren' gaat, betoogde deze Rillandse land bouwer. HUISHOUDELIJK Tevoren waren enkele huishoudelijke zaken afgehandeld. Na een openings woord van de voorzitter, de heer C. J. v. d. Werff, werd de vroegere voorzitter, de heer P. J. J. Dekker te Wemeldinge, wegens zijn vele ver diensten, tot erevoorzitter van de Kring benoemd. De heer C. J. v. d. Werff werd bij acclamatie benoemd tot lid van het hoofdbestuur der Z.L.M. in de plaats van zijn vader, de heer W. C. v. d. Werff. Tot plaats vervangend bestuurslid werden gekozen de heren A. D. J. Dees, P. H. A. Polderman en J. Burger, resp. in de plaats van de heren C. J. v. d. Werff, I. Smallegange en P. Scheele. Vervolgens werd de heer P. Scheele met 11 van de 14 stemmen tot kring secretaris benoemd. Hij neemt de plaats in van de beer C. J. v. d. Werff. In de rondvraag bracht de heer E. Suy, tweede voorzitter van de Kring, dank aan de heer W. C. v. d. Werff, voor het werk, dat hij als hoofdbestuurslid van de Z.L.M. voor de Kring Oostelijk Zuid-Beveland heeft gedaan. (Advertentie) j Huidzuiverheid Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Eerste steen gelegd voor diepvriesWuis Nieuwerkerk Op het parkeerterrein nabij het sportveld te Nieuwerkerk is de steen gelegd voor de diepvrieskluis. De presidente, mevrouw Van Eeten De Vries heette de aanwezigen met een kort woord welkom bij deze bij zondere gebeurtenis en gaf een korte uiteenzetting van de totstandkoming en van de voorgeschiedenis. Zij hoopt dat de aannemer de heer H. Wandel, de kluis op de gestelde tijd zal ople veren, temeer nog daar veertig deelneemsters od spoed aandringen. Mevrouw Van Eeten dankte de burge meester*, mevrouw v. d. VaateHen- drikse, mevrouw BoogertBoogert en de heren G. Braam, A. J. G. Doele- man, A. Boogert en de heer Van der Stoep, technisch adviseur voor de diepvriesbouw, voor hun belangstel ling. Hierna werd door Marco Boo gert de eerste steen gelegd. De heer Van der Stoep deelde nog mede, dat de kluis 128 laden zal bevatten met elk een inhoud van 103 liter. Het systeem is volautomatisch, zodat geen toezicht nodig is en dat dag en nacht naar behoefte kan worden in gebracht of uitgehaald. De laden lig gen in een ring en met een druk op de knop op het nummer dat men heeft kan een bepaalde lade worden uitge trokken. Tot besluit werd een korte bijeenkomst in de „Meelbaal" gehou den waarbij Marco Boogert een aan denken werd aangeboden. RECHTBANK MIDDELBURG Soaburger behield geld yan opdrachtgever Voor de rechtbank te Middelburg stond vrijdagmorgen terecht de 51- jarïge Souburger H. J. D., die ten laste gelegd werd een voor een op drachtgever te innen geldbedrag in eigen zak gestoken te hebben. „Hoe kon U dat nu doen?", vroeg de pre sident van de rechtbank, mr. P. van Empel. ,,Ik heb pech gehad in diver se zaken", antwoordde verdachte. Het bleek tijdens de zitting, dat D. een bewogen leven achter de rug heeft. Maar tevens, dat hij een beetje te gemakkelijk over vele dingen dacht. De officier van justitie, die de gepleegde feiten ernstig opnam, vor derde een gevangenisstraf van 1 jaar, waarvan 7 maanden onvoorwaarde lijk met aftrek en 5 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 8 Jaar, alsmede toezicht van het Leger des Heils. De president had uit het reclasse- ringsrapport gelezen, dat verdachte met mooie praatjes, een vriendelijk gezicht of als het nodig was tranen, medelijden bij de omstanders had trachten op te wekken. „De laatste tijd was het steeds maar liegen en bedriegen", merkte mr. Van Empel op. Hoewel niet iedereen door zijn verhalen gegrepen werd, waren er toch nog talrijke mensen, die D. soms de helft gaven van wat hij vroeg. Overigens had de president ook pun ten ontdekt, die in het voordeel van de Souburger spraken, -onder meer een goede vakbekwaamheid. Vlïssingse u.ts. start reeds 1 september a.s. De gemeentelijke uitgebreide techni sche school te Vlissingen zal reeds op 1 september a.s. starten.Dit de len B. en W. van Vlissingen mee in hun preadvies bij het voorstel tot benoeming van een directeur voor de ze school. Begonnen wordt met een schakelklas en twee afdelingen, na melijk bouwkunde en werktuigbouw kunde. Déze klas en de afdelingen kunnen tot 1 september 1960 worden onder gebracht in de lokaliteiten van de ge meentelijke lagere teehnische school. Met ingang van 1 september 1960 zal dan voor de u.t.s. de beschikking moeten zijn verkregen over een eigen gebouw, waarover B. en W. binnen kort nadere voorstellen zullen doen. VAN TOT REINAERT-ZITTING In Hulst is men weer toe aan de academische Reinaert-zitting, die dit maal bepaald is op zaterdag 30 mei a.s. In de raadszaal van het stadhuis zal het woord worden gevoerd door broeder Aloys uit St.-Niklaas, die een inleiding zal houden over het onder werp „Behoort de Reinaert tot het Soete Land van Waes en het Hulster Ambacht?". De tweede inleider is. dr. J. Flynn uit Canada, die vorig jaar aan de Sorbonne in Parijs pro moveerde op een proefschrift over het Reinaert-epos. Dr. Flynn zal spreken over „The iconography of the roman the Renart". Zijn lezing zal met lichtbeelden geïllustreerd worden. De zitting zal om drie uur geopend worden door de heer J. H. Stolte, voorzitter van het Relnaert-comité. SCHUTTERS Uit een artikel in de P.Z.C. van gis teren hebben wij begrepen, dat men in deze dagen te Scherpennisse met recht en redenen zou. kunnen zingen: JJaar komen de schutters, daar ko men ze aan - die mannetjesputters..." En zo vervolgens. Alleen, schieten is er daar in Scher- penisse niet meer bij. Dat hebben ze jaren geleden al afgeschaft, zo leer den wij uit dat artikel. In 1594 had Maria van Nassau dat wel als voor waarde gesteld, maar ja, toen waren de tijden een beetje anders. Wat wil je nou nog met pijl en boog beginnen. Het bierdrinken, jd, dót hebben ze in ere gehouden. De afgelopen week hebben de gïldebroeders zich door tweehonderd liter bier moeten „heen- bijten", schreef onze verslaggever en een „knape moest steeds de kanne klaar zetten". Daar zouden ze dan dat ntdejaarsliedje van Wim Kan bij kunnen zingen. Met een gewijzigde 'ekst natuurlijk, zo van: „Knape, zet le kanne nu maar klaar"! Tweehonderd liter bier. Het is geen kleinigheid. Gevoeg om voor een heel 'aar de dorst te lessen en zo bezien, 'lelemaal achteraf beschouwd, is het naar goed, dat die schutters ir icherpenisse het schieten hebben af geschaft. Weet je veel, waar al die pijlen anders terecht zouden zijn ge komen. Want, oneerbiedig gezegd, zijn het daar in Scherpenis-se maar rare schutters s „PINNEN" Rond Koewacht was er dezer dagen weer veel activiteit aan het smok- kelfront, maar ditmaal bleef die acti viteit niet beperkt tot het smokkelen van boter alleen. Tal van weggebrui kers kwamen in de vroege morgen uren tot de onaangename ontdekking dat htm fietsbanden bijzonder snel leegliepen. Dat kwam door de spij kers, ook wel „pinnen" genoemd, die de smokkelaars op de weg hadden ge strooid om hun achtervolgers van zich „af te schudden". Een soort ant woord op het gebruik van de zoge naamde „messen" door de commie zen en wel een „pinnig antwoord".... HEIMWEE Acht van de zestien parkieten, die zoals gisteren in de almanak werd beschreven in Sluiskil van een driejarig knaapje de vrijheid kre gen, zijn vrijwillig op hun basis te ruggekeerd. Ook de merel heeft zich weer in laten sluiten en men vermoedt nu, dat de vogeltjes door heimwee bewogen de weg terug hebben aanvaard. GEEN HOTELS Een ander almanakverhaaltje is in middels ook tot klaarheid gekomen en wel dat over het mysterie van de „hotels", waarvan de komst naar St. Anna ter Muiden telegrafisch was aangekondigd. Met het overseinen was enig misverstand ontstaan. Het ging om fauteuils FEEST En tot slot dan nog weer een fees telijk bericht. In Cadzand hoopt het echtpaar J. I. Misilje-Goossen op 25 mei zijn zestigjarige oftewel diaman ten bruiloft te vieren. u¥# Men bracht eens een prachtserenade Aan iemand beroemd om zijn daden. In zijn dankwoord zei hij: „Een TIP hoort hierbij, Ook BOOTZ is met roem overladen!" „TIP VAN BOOTZ Inz. mej. A. D., Zwolle ontv. l fl. TIP -f 1 Lil. Rood van Bootz. Nwe. Limericks inz. aan H. Bootz—A'dam. ZES UUR WANDELEN.. vertelde hij. Met een nog Johannes Verschuren vierde „eeuwfeest" aan boulevard altijd bijzonder krachtige stenTheeft nij daar in de Met it 'een nogal onstuimig bezoek ji Vlissingen heeft de Antwerpe naar Johannes Verschuren zijn... honderdste verjaardag gevierd. Woensdag al bereikte deze opval lend vitale Belg de leeftijd van een eeuw, maar wie zo'n „kroon jaar" viert, mag het feest wel wat langer rekken dan één dag. Eri dus was de feestvreugde van Johannes Verschnren nog lang niet geblust, toen hij gisteren met de Itwieké pas van een jonge man over de Boulevard De Ruytcr „dartelde". Die boulevard had zijn bijzondere belangstelling en dat was begrij pelijk, want deze 100-jarige is 45 jaar van zijn leven rivierloods op ae Westersehelde geweest. Duizen den keren heeft hij->het traject Antwerpen Vlissingen in beide af standen afgelegd! „In Vlissingen zou ik de beloodsing nog wel eens willen zien", ver zuchtte enige tijd geleden deze al 35 jaar gepensioneerde rivierloods. En dank zij het initiatief van de Belgische Rivicrloodscn Vereni ging ging die wens ter gelegenheid van zijn 100ste verjaardag in ver vulling. In twee auto's kwamen Johannes Verschuren en nog een aantal gepensioneerde loodsen gis teren naar Vlissingen. Met ogen, die nog altijd geen bril nodig heb ben, tuurde de 100-jarige om streeks het middaguur over de Westersehelde. „Er is hier veel, heel veel veranderd", zei hij, „uit genomen het water, dat heeft nog altijd dezelfde kleur Zwaaiend met een wandelstok, dl_- hij meer gebruikte ter verhoging van het decorum dan als steun, snelde hij langs de boulevardmuur in de richting van het standbeeld van De Ruyter. Zijn schoondochter die hem vergezelde, had duidelijk moeite om hem bij te houden en de heer De Clerq, Inspecteur van het Belgisch loodswezen in Vlissingen, zei met opgetrokken wenkbrau wen: „Het is opmerkelijk hoe cle ver. van geest en rap ter been die man nog is". Met een n uitbundige vrolijkheid schudde bij daarna In de Belgische loodsen-soeiëteit velen de hand. „Ja ik doe er nog wel wat jaartjes bij", riep hij uit, „want ik ben 100, maar ik voel me 20". Waaraan hij deze hoge leeftijd te danken heeft? „Een sober leven", verklaarde de ze 100-jarige, die, zoals hij vertelt, nooit gedronken heeft. Wel ge rookt! Iedere dag tien pijpen. „Maar dit is van Ijzer meneer", riep hij uit, terwijl hij met beide vuisten op zijn borst sloeg en hij voegde er aan toe: „Iedere dokter staat er verbaasd over." Minder mobiel Nadat hij 35 Jaar geleden gepen sioneerd werd, hield Johannes Ver schuren zijn conditie op peil door iedere dag een wandeling van zes uur te maken! Maar ongeveer twee jaar geleden, werd de bejaar de loods wat minder mobiel, dank zij de activiteiten van een mug! Die mug ergerde de toen 98-jarige Verschuren zo, dat hij zwaaiend met een stapel opgevouwen kran ten op de hoog-opstaande rand van zijn bed klom. Helaas, de mug ont kwam en het bed kantelde... Twee gebroken ribben, een gebroken teentje en ontwrichte heup waren het gevolg van deze acrobatiek. Al die blessures is hij nu wel weer te boven, maar aan wandelingen van zes uur waagt hij zich niet meer. „Maar iedere morgen werk ik nog drie uur thuis, want mijn schoon dochter is ook zo jóng niet meer", Belgische loodsensociëteit nog veel meer verteld. Reeds als li-jarige ging hij aan het werk bij zijn va der, die schipper was op de Wes tersehelde, maar twee Jaar later Monsterde bij op het Amerikaan se zeilschip „Robinson", dat met zijn 1600 ton 't grootste van Ame rika was. Met dat sclilp maakte hij een twee jaar durende wereld reis, werkte vervolgens nog op drie Engelse schepen en keerde nis 20-jarige met veel ervaring In zijn geboortestad Antwerpen terug. Zoveel ervaring had hij, dat hij binnen enkele weken leerling-loods werd, toen hij zich als matroos had aangemeld bij het Belgisch jrpen. In re- loodswezen in Antwerp cordtijd klom hij via 3e klas en 2e klas on tot le klas-loods. Het was bepaald een ruig beroep, want ln zijn tijd bestond er een felle con currentie tussen de Nederlandse en Belgische loodsen. „Als'Ik uit de roeiboot aan boord van een schip was geklommen, was lk vaak doornat en dat bleef !k dan tot Antwerpen toe", weet hij zich nog goed te herinneren. Geduld moest hij ook hebben, want in Vlissingen duurde het soms twee, drie dagen voor hij een schip had en dan duurde het soms nog even eer er wind genoeg was om de zeilen bol te krijgen Overigens was deze „hoogbejaarde jongeman" niet alleen in Vlissin gen. In zijn gezelschap waren on der meer de gepensioneerde lood sen Pierre de Winter, Flor. de Wulf, Arle Blondé en Charles Cap- paert, allen 81 jaar. Het was voor dit bejaarde gezelschap op de bou levard en in de sociëteit een vro lijke dag met vele herinneringen. ,J9at ging vroeger anders", zegt de 100-jange Johannes Verschuren, terwijl hij op de Vlïssingse boulevard naar de beloodsing van de schepen wijst. In zijn tijd werd deze nu hoogbejaarde rivierloods naar de boten geroeid. Inspecteur De Clerq van het Belgisch loodswezen vergezelt liier de heer Verschuren. (Foto P.Z.C.). D. verzekerde de rechtbank er stellig van overtuigd te zijn, dat de heren rechters hem nooit weer voor de groene tafel zouden zien. Hij verzocht dan ook geen vrij heidsstraf op te leggen. „Ik ben bang", zo zei mr. Van Empel tot hem „dat U straks in uw huiska mer zit en dan niet nalaten kunt uit te roepen': Waar is m'n televi sietoestel en: waar is m'n wagen. En dan begint het opnieuw", vreesde de president. Eerder De officier van justitie, mr. Ph. M. Schenkenberg van Mierop, wees er op, dat D. reeds verschillende malen eerder veroordeeld is. Hoewel ook de officier het leven van verdachte als bijzonder bewogen aanduidde, merk te hij op, dat D. zich nog net van een oplichterscarrière heeft weten te distanciëren. „Toch is het een ernsti ge zaak", aldus mr. Schenkenberg van Mierop, „geboren uit een oplich terselement en een grenzeloos opti misme". De raadsman, mr. F. K. Adriaan- se, betoogde, dat een reeks van factoren zich dermate opgestapeld heeft, dat zijn cliënt voor veel te grote lasten kwam te staan. Mr. Adriaanse was er van overtuigd, dat een lange onvoorwaardelijke straf zowel voor D. als voor zijn gezin desastreuze gevolgen zal hebben. Pleiter vroeg daarom een kortere onvoorwaardelijke straf. Voorts wees hij er nog op, dat de feiten alle gepleegd zijn geduren de de wintermaanden, toen D. het bijzonder moeilijk had, maar niet van de steun wilde leven. De recht bank zal uitspraak doen op woens dag 3 juni a.s. Botersmokkelauto onder Zuiddorpe kreeg pech... Douane-ambtenaren uit Zuiddorpe hebben dezer dagen een personen auto aldaar in beslag genomen met 775 kilo boter. De auto was voorzien van vrachtwagenbanden en was door de versperring heengereden, maar kwam een kilometer verder door een f-ebroken as tot stilstand. De chauf- eur wist te ontkomen. In de auto werd voorts een aantal z.g. kraaie- poten aangetroffen, bestemd om de weg voor achtervolgers te versper ren. Man bij ontploffing in Terneuzen zwaar gewond Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur is op de sloperij vah de heer O. aan het Zevenaardolt te Terneuzen een ongeluk gebeurd, waarbij de 40-jari- ge P. van der W. uit de Dekkerstraat jte Terneuzen zeer ernstig is gewond. I De man was met een snijbrander le ge vaten aan het doorbranden; toen een "der vaten ontplofte. Het perso neel van de sloperij, dat een hevige klap hoorde, vond de heer Van dpr W. met zware brandwonden bij <3e vaten liggen. In zorgwekkende toe stand werd de man naar het Juliana- ziekenhuis overgebracht. Advertentie Alt de naald U begint te sche meren voor hel oog. kan een scherpe werkbril U weer een heldere blik geven op Uw taak. U steekt raak zonder te missen, met een bril van LANGE VORSTSTRAAT 106, GOES De speciaalzaak voor uw BRIL. VANDAAG. Middelburg Electro- „Dracula", 19 en 21.15 uur, 18 jaar: Schouwburg: „De herberg van het zesde geluk", 20 uur, a.l.; Kunstiaal Van Benthem en Jut ting: Expositie schilderijen van Ple- ter Bulthuis. 9 tot 18 uur. Vlissingen Alhambra: en schiep de vrouw". 19 en 21 uur. 18 jaar; Luxor: „Du bist Muslk", 19 en 21 uur, a.l. Goes Grand: „Dracula", 19 en 21 uur, 18 Jaar; Opril: Gewestelijke verga dering E.H.B.O., 2 uur; Prins van Oranje: 2.15 uur C. H. Statenkrlng; Bindingsavond B.B., 20 uur; Schut tershof: Kunst naar Kracht, 20 uur. MORGEN. Middelburg Electro: „Dracula", 1530, 19 en 21.15 uur, 18 Jaar Schouw burg: „De herberg van het zesde geluk", 14.30 en 20 uur, a.l. Vlissingen Alhambra: en schiep de vrouw", 13, 19 en 21 uur, 18 Jaar. Luxor: „Du bist Muslk", 15, 19 en 21 uur, a.l. Goes Grand: „Ontvoerd udt de ha rem", 15 uur, 14 Jaar. „Dracula", 1® «n 21 uur, 18 Jaar,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1959 | | pagina 2